wmmmmmmmm in het Regionaal woonwagenkamp uitbreidingsplan Penningsveer Het huidige kamp op het Waarderveld kan niet gehandhaafd blijven B Wethouder W. C. Bakker voor Haarlemse Jeugdraad Haarlemse kunstenaressen bij Kunstzaal Ten Bruggen-Cate DOOR EEN ZATERDAGSE RRIL Het hart op de tong PLAN VAN B. EN V. VAN HAARLEM: Rapport van Sociale Zaken MARTINI M. Renne overleden Eervol ontslag aan mej. dr. M. Nolte Nel Bakema, beeldhouwsteren Henriëtte Marcusschilderes H W Bloemenmeisjes maken hun entree llÏT Antwoord aan mevr. Van der Wel-Beye NEGATIEVE MAATREGELEN MOETEN POSITIEF WORDEN AMATE 1958 HAARLEM „Uitgeven maar ook ontvangen' SLEUTEL WEG? Fa. J. J. Driessen p» Waarderveld l hhw§k Reorganisatie woon wagenkamp spoedig in de raad Directeur gemeente reiniging te Haarlem Scheiding Benoemd tot lerares aan lyceum te A msterdam Blijft wellicht wethouder „DE SLEUTELSPECIALIST" Voor Haarlemse bejaarden GOUD- en ZILVERWERKEN HORLOGES Pauze-concert door Piet Kee SANTPOORT Grond voor nieuwe r.-k. speeltuin Groenteveiling urgemeester en Wethouders van Haarlem hebben het voorne men mettertijd een regionaal en permanent woonwagenkamp op Haarlems grondgebied te stichten waarbij gedacht wordt aan een ter rein in het uitbreidingsplan bij Pen ningsveer. Het voordeel van een re gionaal woonwagenkamp is gelegen in de subsidiëring onder bepaalde voorwaarden door het ministerie van sociale zaken. De toestand van het huidige kamp Waarderveld" is van dien aard, gezien de deplorabele toe standen op hygiënisch gebied, dat op zeer korte termijn enige niet kost bare voorzieningen getroffen moeten worden om aan de heersende nood een eind te maken. De gemeentelijke dienst voor Openbare Werken heeft een schema gemaakt voor de inrich ting van een regionaal kamp en voor de noodzakelijkste voorzieningen. B. en W. stellen zich voor het woon wagenkamp „Waarderveld" aan te passen aan de eisen, die door het ministerie van sociale zaken gesteld worden ten aanzien van regionale kampen, mede om ervaringen op te doen voor de inrichting van het finitieve kamp. Het Haarlemse woonwagenkamp in de Waarderpolder kan mettertijd naar de mening Y®" ni®jj OD ziin huidige plaats gehandhaafd worden. Zodra er behoefte gaat be staan aan de uitbreiding van de in dustriehaven in verband met de vesti ging van nieuwe industrieën zal het verplaatst moeten worden. Het is niet zeker, dat het kamp nog tien jaar op zijn tegenwoordige plaats kan blijven. Een geschikt terrein zou kunnen worden aangewezen in het uitbreidings plan rond het Penningsveer. De gemeente zou de daarvoor benodigde grond echter moeten aankopen en geschikt moeten maken voor de vestiging van een woonwagenkamp. In de gunstigste omstandigheden wanneer on middellijk met de voorbereidende werkzaamheden zou worden begonnen zou het nog minstens drie jaar duren voordat het nieuwe kamp kan wor den betrokken. Het kamp bij Penningsveer zou van meet af aan een regionaal karakter moeten hebben, en aldus passen in een landelijk, door het ministerie opgezet, schema tot spreiding van deze kampen, die uit een oogpunt van ligging, gemiddelde woonwagenbezetting en outillage geschikt moeten zijn voor de maatschappelijke opheffing van hun bewoners. Het bouwplan voor een woonwagen centrum, door de gemeentelijke dienst voor Openbare Werken ontworpen, heeft ten doel in de primaire hygiënische behoeften te voorzien door de bouw van toiletten, douches en een wasgelegen heid en ook voor de reiniging van kle ding. Op het gebied van de gezondheids zorg werd ook gedacht aan direct me disch toezicht, zowel op het kamp als op de individuele bewoners, waarvoor een dokters-kamer werd geprojecteerd. Eigener beweging komen de bewoners moeilijk tot het betrachten van de nood zakelijke hygiëne. Voorts willen B. en W. een vaste kampbeheerder aanstel len. In de op het kamp aanwezige paar denstal die thans vrijwel geen dienst meer doet is volgens het plan van Openbare Werken een bureauruimte voor de kampbeheerder gedacht en een dokterskamer, die ook gebruikt zou kun nen worden door de sociale werkster, als schoollokaal, voor godsdienstoefe ningen en als vergaderlokaal. Het plan voor de „voorlopige" voorzieningen om vat voorts de verbetering van de be staande toiletgelegenheid. De kampbeheerder zal zich belasten met de zorg voor het onderhoud van het gebouw en het terrein en het toe zicht op de daar aanwezige voorzie ningen te algemenen nutte. Voorts zal hij de komende en gaande bevol king registreren en de staangelden innen. Werkzaamheden van bewoners zoals het slopen van auto's op het kampterrein zouden met behulp van het kampreglement moeten worden tegengegaan. Voorgesteld wordt in verband daarmede de bestaande auto werkplaats te verplaatsen naar een terrein in de omgeving van het kamp. De situatie in het woonwagenkamp „Waarderveld" heeft sinds geruime tijd de aandacht van B. en W. Tot dusver is er echter nog niet veel veranderd. Door leden van de gemeenteraad zijn emgè malen, onder meer bij de behan- y,X - iiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiHiHiminiiiiiiiiiiiitiiHiii B. en W. van Haarlem hebben het raadslid mevrouw J. J. van der Wel- Beye (P.v.d.A.) geantwoord op vragen die zij onlangs heeft gesteld met betrek king tot de noodtoestand ln het Haar lemse woonwagenkamp in de Waarder polder. tiet college geeft toe, dat de situatie ter plaatse aanleiding geeft tot kritiek, maar merkt daarbij op, dat binnenkort aan de raad een reorgani satieplan. zal worden voorgelegd. In bijgaand artikel publiceren wij een en ander uit dit reorganisatieplan. B. en W. herinneren eraan, dat de toestand in het woonwagenkamp onder werp van studie is geweest voor een ambtelijke commissie en tevoren reeds voor de Sociale Ra au en de gemeente lijk adviseur voor Maatschappelijk Op bouwwerk. Uit de rapporten van deze instanties is het plan geboren om een nieuw woonwagenkamp van ïegionaai karakter op te richten on een andere plaats dan het huidige. Wel is er een gedeeltelijk reorganisatieplan ontwor pen, dat niet zoveel aan investeringen kost. Dit plan komt binnenkort in de raad, en vindt men hierbij afgedrukt. Voorlopig zijn reeds enige voorzieningen getroffen, zoals een vorstvrije kraan. Binnenkort zal begonnen worden met het aanleggen van tegelpaden. Op een vraag van mevrouw Van der Wel met betrekking tot het schoolverzuim in het woonwagenkamp, deelt het College mee, dat or inderdaad nogal wat verzuim voorkomt, maar dat het in de meeste gevallen moeilijk is de juistheid van de opgegeven motieven te verifiëren. Advertentie per literlies literfles f 3.55 Vanmorgen is als gevolg van een tra gisch ongeval in de leeftijd van 58 jaar overleden de directeur van de gemeen tereiniging van Haarlem, de heer M. Renne. Hij was sinds 27 juli 1925 in dienst van de gemeente Haarlem; sinds 1 januari 1947 als directeur van de rei niging. Na zijn middelbaar technische studies werd de heer Renne 1 wei 1922 be noemd tot opzichter over de reiniging in Breda, waarna hij 27 juli 1925 in specteur van de reiniging werd in Haar lem. 1 juli 1934 volgde zijn benoeming tot hoofdinspecteur en 1 januari 1947 tot directeur. De heer Renne heeft zich vooral verdiensten verworven door zijn bemoeienissen met betrekking tot de motoriseding van zijn bedrijf. De H. Hartparochie in Haarlem had in de overledene een uitstekend kerk meester, terwijl de Haarlemse groep gemeente-ambtenaren van de ARKA in hem een toegewijd vice-voorzitter had. De vereniging van reinigingsdirecteuren verliest in de heer Renne een bekwaam voorzitter. De overledene laat een vrouw en drie kinderen na. zitter. De overledene laat een vrouw en drie kinderen na. deling van de begroting vragen daar over gesteld. De directeur van de ge meentelijke dienst voor Sociale Zaken heeft thans een uitvoerig rapport uitgebracht aan het College. Zoals bekend werd het kamp een jaar gele den onder het beheer van die dienst ge steld, terwjjl er ook een onderzoekscom missie werd ingesteld. Naar de mening van B. en W. is het niet mogelijk het tegenwoordige woon wagenkamp „Waarderveld" uit te bou wen tot een volledig regionaal kamp. De ruimte daarvoor is te beperkt en het Hjkt niet verantwoord duurzame voor zieningen te treffen op een plaats, die eerlang aan zijn bestemming kan wor den onttrokken, zodra zich een indus triële gegadigde meldt. Van de zijde van het gemeentebestuur van Heemstede (dat een eigen woonwagenkamp heeft) mag medewerking verwacht worden bij de stichting van een regionaal kamp in Haarlem, hetwelk tevens bepleit is door het R.-K. Woonwagenliefdewerk. B. en W. van Haarlem zijn van me ning, dat ten aanzien van de bewoners van het woonwagenkamp in het alge meen maatregelen genomen moeten worden, waardoor er een zinvol verband komt tussen deze bevolkingsgroep en de rest van de bevolking, zodat de apartheid gelijdelijk aan verdwijnt. Tot dusver heeft de rijkswetgever zich voor namelijk bepaald tot het treffen van maatregelen in verband met de over last, die woonwagenbewoners de ove rige bevolkingsgroepen zouden kunnen aandoen. Ook werden er eisen gesteld aan de woonruimte, terwijl de gemeen tebesturen gehouden waren degenen die aan de eisen voldeden toe te laten in hun woonwagenkampen. In hoofdzaak waren die bepalingen dus negatief ge richt. Positieve maatregelen zouden moeten worden afgestemd op het eigen gedragspatroon van de woonwagenbe woners en er niet direct op gericht moe ten zijn hen om te vormen tot honk vaste burgers. Woonwagenbewoners reageren op een zeer speciale wijze op het maatschap pelijk leven. Bepaalde sociale hulpbron nen blijken voor hen moeilijk toegan kelijk. Heel sterk speelt daarbij de on- afhankelijkszin en onderlinge solidari teit van de woonwagenbewoners. Zoals wij reeds eerder signaleerde, is er in de woonwagenkampen een vrij duidelijke scheiding tussen de eigenlijke woonwagenbewoners pur sang, die van ouder op ouder in kampen gewoond en getrokken hebben, en „burgers", die in verband met de woningnood in bouw sels op het kamp een onderkomen ge vonden hebben. Een aantal „trekken de" wagenbewoners verlegt zijn econo mische activiteiten in het zomerseizoen naar de plattelandsgemeenten, anderen hebben een duurzamer standplaats en weer anderen verblijven in Haarlem bij voorbeeld in verband met de suikerbie tencampagne op de fabriek in Halfweg. Op 1 december van het afgelopen jaar stonden in het Waarderveld 43 woon wagens, van wie er 11 gerekend kunnen worden tot de categorie „woningnood", 8 tot de duurzamer in Haarlem geves- tigden en 24 tot de echte trekkers. Verhoudingsgewijs is het aantal soci aal labiele gezinnen zeer gering, hoe wel de weinige gebondenheid aan een vast beroep soms zorgen baart. Woon wagenbewoners hebben een sterke aver sie jegens een loondienstverhouding. Ook is het van belang, dat de kinderen regelmatig een school bezoeken, voor zover zij nog leerplichtig zijn. Het curatorium van het r.-k. Lyceum voor meisjes „Sancta Maria" te Haar lem heeft aan mejuffrouw dr. M. E. Nolte overeenkomstig haar verzoek eer vol ontslag verleend als rectrix van het lyceum met ingang van 1 september a.s. Over de redenen tot ontslag-aan vrage hebben wy reeds eerder bericht. In een schrijven aan mejuffrouw Nolte, waarin haar verzoek tot ontslag wordt ingewilligd, getuigt het curatorium van zijn dank en waardering voor de grotë bekwaamheden, waarmede mejuffrouw Nolte de school gediend heeft geduren de vele jaren als docente (sedert 1934) en als rectrix (sedert 1954). Naar wij vernemen zal mejuffrouw Nolte met ingang van het volgende schooljaar als lerares in de geschiede nis verhonden worden aan het Pius X- lyceum in Amsterdam-west. Het neerleggen van de functie van rectrix van „Sancta Maria" zal met zich meebrengen, dat zij een even tuele herbenoeming tot wethouder van onderwijs van de gemeente Bloe- mendaal, na de gemeenteraadsverkie zingen, zal kunnen aanvaarden. Het is te verwachten dat zij door de dan optredende raadsfractie van de K.V.P. opnieuw kandidaat wordt gesteld voor deze functie. Niet alleen in het hoofdcomité, maar ook in de parochies wordt er thans hard gewerkt aan de voorbereidingen van de missietentoonstelling „Amate", die in mei te Haarlem wordt gehouden. In het kader daarvan wordt woensdag middag en -avond, 25 maart, de bij zonder fraaie missie-film gedraaid „Afrika Ontwaakt". Voor. de avond voorstelling, welke evenals die van des middags gegeven wordt in gebouw Sint Bavo aan de Smedestraat te Haarlem, zyn nog kaarten verkrijgbaar. Met de loterij is men thans op de goede weg. De verkoop van loten aan de kerken is nu ten einde. Volgende week zullen via de parochiële comité's de loten huis aan huis ten verkoop wor den aangeboden, zodat degenen, die tot nu toe niet in de gelegenheid waren een lot te kopen, zulks alsnog kunnen doen. In het kader van de lezingencyclus „Haarlem, onze stad, ons werK, ons le ven" die de Haarlemse Raad voor de Jeugd organiseert voor jeugdleiders en -leidsters hield vrijdagavond de wethou der van financiën en volksgezondheid, de heer W. C. Bakker, in de raadzaal van het Haarlemse stadhuis een cau serie over het onderwerp „Uitgeven.... maar ook ontvangen", een lezing over de financiële aangelegenheden in Haar lem. Aan de bijeenkomst werd mede werking verleend door de poppenspelers Maaike Hobbel en Rien Baartmans, die een zeer geslaagde persiflage brachten op de huidige financiële toestand van Haarlem. Wethouder Bakker belichtte zyn on derwerp vanuit de groei sedert de vijf tiende eeuw. Daartoe bracht hjj de re kening ter tafel van het jaar 1428. Naar aanleiding daarvan wilde de heer Bak ker laten zien hoe het stadsbestuur zich in de loop der eeuwen heeft ontwikkeld. De rekening werd in 1428 beheerst door de financiële verhouding tussen de ge meente Haarlem en het Huis van Bour- gondië, een verhouding die voor Haar lem de plicht met zich meebracht, dat het Huis van Bourgondië een aanzien lijk geldelijk inkomen van de gemeente moest ontvangen. De overheid wist toen evenwel zeer goed, waar zij het geld vandaan moest halen, want men kon met een voordelig saldo de rekeningen afsluiten. In de huidige tijd heeft Haarlem ondanks het feit, dat zij door een financiële regeling van de verhouding gemeente-Rijk telkenjare een uitkering krijgt een tekort op de begroting voor 1958 van vjjfenhalf mil joen. Dat de situatie niet steeds zo gunstig bleef, bleek wel in de zestiende eeuw, toen Haarlem failliet ging een gevolg van het feit, dat zij kapitaalsdiensten ging gebruiken voor de gewone diens ten. De toestand werd in 1853 geheel an ders, toen de nieuwe gemeentewet in werking trad. Een moeilijkheid bleef echter nog bestaan in de inkomsten door de heffing van belastingen en ac cijnzen. Er ontstond een concurrentie tussen de diverse plaatsen. Het rijk be sloot daarom deze heffingen zelf in han den te nemen en de gemeenten via een gemeentefonds uitkeringen te verstrek ken. In 1853 ontving de gemeente alleen al uit de accijnzen 76 pet van het ge hele inkomen; nu, in 1958, 18 pet uit be lastingen en heflingen, 45 pet uit het gemeentefonds en 16 pet aan rijks- en provinciale bijdragen, een totaal van 78 pet. De heer Bakker gat tenslotte een overzicht van de oorzaken van het feit, dat de gemeente Haarlem te kampen heeft met een zo groot tekort. De voor naamste oorzaak ligt zijns inziens in het feit, dat de uitgaven stijgen, terwijl de inkomsten daarmee geen gelijke tred houden. Wethouder Bakker sprak de vrees uit, dat de „geldkist" van Haarlem, wan neer er geen verandering komt in de huidige situatie in 1960 leeg zal zyn. In verband daarmee stelde hij de vraag of de gemeente de uitgaven niet had kunnen stilzetten of althans verminde ren. Het antwoord daarop was: Men weet nooit van te voren hoeveel men uit het gemeentefonds krijgt. Sprekend over de zeggenschap van de gemeen teraad in financiële kwesties, zei de heer Bakker, dat de raad niet zonder meer. kan doen, wat zjj wil. Zy is ge bonden aan de begroting, die door Ge deputeerde Staten moet zyn goedge keurd en bovendien staat zy onder direct toezicht van G.S. Advertentie et exposé van Haarlemse kunste naressen in de kunstzaal Ten Bruggen-Cate, om de hoek van de Generaal Cronjéstraat en de Reitz- straat, wordt voortgezet met een ten toonstelling waarop werken te zien zyn van de schilderes Henriëtte Marcus en de beeldhouwster Nel Bakema. Terwyl de beeldhouwster haar kracht vindt in de figuur uiteraard, zal men zeggen ligt de kracht van de schil deres in het landschap, en wel in dat landschap, waarin de architectuur wat rustpunten biedt. Als wy oordelen naar de techniek, vol doen ons van mevr. Marcus het meest het ter plaatse gedane, dun aangezette, werk zoals het olieverfje Espérie, de aquarellen en met kleur gedetailleerde tekeningen van vooral schilderachtige 'oensdagavond heeft Haarlem zich via de ether voor de zo veelste keer aan overig Ne derland gepresenteerd. Ditmaal was het een bloemenmeisje, dat met de Spur van een eeuwig voorjaar om ,.,.een en met een stem, die het onstilbaar verlangen naar de zon in aller harten wakker riep, attentie vroeg voor de Bloemenstad. Zij bleef bescheiden in een luisterrijke %nonimiteit gehuld, daarmede dienstbaar gemaakt aan een onper soonlijke reclame. En z0 was het goed. Het volk der Lage Landen, dat zo groot kan zijn in kleine za ken, weet weer, dat de stad aan het Spaarne haar specialiteit getrouw is gebleven. Twintig bloemenmeis jes hebben wekenlang staan pope len om op een goeie dag er uit te trekken, een mandje met bloemen aan haar arm en met een lach, zon der welke het Voorjaar niet kan gedijen. Anne-Marie, Ineke, Jenny, Ann, Julie, Karin, Monique of hoe die meisjes met haar meer of vooral minder Hollandse namen mogen heten, gaan het stadsbeeld verove ren, zoals dat heet. Gisteren heb ben zij met veel flair, op de eerste dag van de Lente, de bejaarden ge fêteerd. Jeugd en ouderdom, ieder met zijn eigen charme. Ondanks mijn goede relaties ben ik er nog niet achter kunnen ko men, hoe de Stichting „Haarlems Bloei" al die meisjes ronselt. Ik heb zo het idee, dat men eerst geruime tijd in conclaaf gaat en in niet al te bloemrijke taal alle mogelijke kan didaten de revue laat passeren. Ieder meisje zal wel gewikt en ge wogen worden en zij, die door de directeur, die tenslotte een keurig man is, te licht worden bevonden, vallen terug in het grauwe nie mandsland van alledag. Nu is het bloem-zijn geen kunst, het meisje-zijn is dat nog minder. Dat zijn gaven, die je vanaf je ge boorte hebt meegekregen of niet. Maar de combinatie daarvan, bloe- men-meisje te zijn, blijkt zware eisen te stellen aan een kandidate, die wel met glans maar niet met glamour door haar examen komt. Goed. Het zij zo. De debutanten onder dat fleurige groepje wil ik er echter op wijzen, dat de grote tragiek van een bloemenmeisje hierin bestaat, dat zij het eenmaal niet meer is. Van de eersten, die vier jaar geleden ons de bloemen opspeldden, is er geen meer over. Als gekopte narcissen hebben zij eenmaal in een bloemenslinger haar werk gedaan. En wij in Haarlem en ontelbaren daarbuiten hebben ge zegd: wat een lieve kopjes zijn dat. Maar nu kijken wij er niet meer naar. Een nieuwe slinger is de stad om de schouders gehangen, en wij zeggen: een knappe kop, die zo'n slinger heeft gemaakt. Het is een mij heilige traditie geworden ieder jaar mijn bril extra op te poetsen om de bloemenmeisjes te monsteren. Een soort bloemenkeuring is dat voor mij. Het ene jaar ben ik minder enthousiast dan het andere. Van mode heb ik geen verstand, van lijnen nog minder. Ik vind iets mooi of lelijk, en daarmee uit. Maar ditmaal moet ik eerlijk zeggen, dat de meisjes in een kleding gestoken zijn, die menselijker aandoet dan die fantasieloze overgooiers van weleer. Zelfs degenen, die het show element, dat in iedere toeristische stunt naar voren komt, van harte verfoeien, zullen moeten toegeven, dat hun hart sneller gaat kloppen bij het zien van zoveel spontane levenslust, verpakt in een katoe nen en frisse charme. Ik heb echter één bezwaar. Mogen wij nog wel spreken van onze Haarlemse bloemenmeisjes? Ik heb ze eens stuk voor stuk beke ken, maar ik zou er een flinke weddenschap met de directeur van „Haarlems Bloei" op willen sluiten, dat meer dan de helft van de meis jes niet in Haarlem woont. Of moe ten wij de zaak breed zien? En spre ken van Groot-Haarlem? Laten Bloemendaal en Heemstede het maar niet horen! onderwerpen. De meeste daarvan zyn te vinden in de portefeuille die het door nemen dan ook meer dan waard is. Nel Bakema is een Haarlemse beeld houwster van wie men de laatste jaren weinig meer hoorde. Het blykt dat zy zich heeft bezig gehouden met het mo delleren van kinderportretten waarvan er hier enige in afgietsel te zien zyn. Het leven wil er wel in springen, in deze gipsen huiden. Zij besteedt aandacht aan de fijne détails van mondhoeken e.d. het „kijken" van ogen, de houding van de kop op de hals, om daar de meer voudige karaktertrekken van het model in te vangen. Dit doet zij op een recht streekse wyze; zonder overdracht dus aan de zelfstandige werking van het plastische materiaal. Een tweetal bronzen figuurtjes in im pressionistische werkwijze laten iets zien van haar vroegere werk. Recent is de staande vrouwenfiguur „Lente" dat als pronkstuk van de collectie mag dienen wegens de werkelijk fraaie plas tiek, vrije stand van het lichaam en de logische groei van de onderscheidene volumen uit elkaar. De tentoonstelling duurt tot en met 6 april en is ook op de zondagmiddagen te bezichtigen. L.T. Advertentie LANGE VEERSTRAAT It) - TEL. 11493 Exclusieve collectie Anegang 9, Tel. 10366, Haarlem De twintig Haarlemse bloemenmeis jes hebben zich gisteravond voor het eerst in het openbaar vertoond in hun nieuwe, fleurige uniform-jurkjes en aldus de lente ingeluid voor twaalf tot dertienhonderd Haarlemse bejaarden. In het ■gemeentelijk Concertgebouw, waar die bejaarden genoten van een door de Stichting Adoptie Commissie Bejaarden aangeboden feestavond, maakten de bloemenmeisjes hun entree in het openbare leven, dat zij het ko mende lente-seizoen weer Haarlemse en bloemryke luister zullen gaan bij zetten. Onder de oorverdovende klanken van de Batodrumband bestegen de bloemen meisjes plechtig het Concertgebouw-po dium, waar zy weldra een hartenver- overende reeks vormden van het puik uit de stad der spreekwoordelijk mooie meisjes. Zij zongen er, gedirigeerd door de heer van der Peyl, hun bloemenlied en later het bekende „Oh Annemarieke, waar gaat gjj naar toe?" Aan het kla vier werd hun zang begeleid door mej. Ria Hooy, van de Stichting Haarlems Bloei, die de zorg heeft over het fleurige twintigtal. De bloemenmeisjes zullen bijvoorbeeld Haarlem gaan re presenteren op de Wereldtentoonstel ling in Brussel en overigens in Haar lem stadgenoot en vreemdeling een bloemrijke groet gaan brengen. Al zyn bloemen nog wat' schaars, gisteravond hebben toch reeds tal van bejaarden een bloemetje ontvangen uit handen van de meisjes. Het feest stond geheel in het teken van de lente. De voorzitter van de Adoptie Commissie, de heer J. W. Th. Fibbe memoreerde dat in zyn openingstoespraak. HU dank te daarin de Stichting Haarlems Bloei voor haar medewerki"q aaa het feest, tijdens hetwelk een voor de bejaarden attractief cabaret-program werd ge presenteerd, waaraan onder meer me dewerkten Hansje Pallietter en haar Witte Kraaien. ln het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem zal Piet Kee donderdag 27 maart van half een tot kwart over een het orgel bespelen in een pauze-con cert. Op het proaramma staan: 1. Par tita over „Was Gott tut, das ist wohl- getan" koraal met negen variaties) van Johnn Pachelbel (1653-1706); 2 Preludium en fuga in e van Joh. Seb. Bach (1685- 1750): 3. Pastorale op. 19 van César Franck (1822-1890) en 4. Toccata uit svmphonie V van Charles M. Widor (1844-1937). De stichting r.-k. speeltuin Santpoort heeft van de gemeente Velsen bericht ontvangen, dat het de beschikking kan krygen over een nieuw terrein, gelegen aan de Duin en Kruidbergerweg nabij het spoorwegstation Santpoort-noord. De stichting zit reeds jaren naar een nieuw terrein uit te kijken omdat de huidige speeltuin aan de Dinkgrevelaan verlaten moet worden in verband met de bouwplannen van de zusters van het arme Kind -Tezus. die de betreffende grond gekocht hebben voor hun her- bonwplanncn ten opzichte van Meer zicht. het weeshuis ln Veisen-noord, dat tijdens de bezetting wed afgebro ken. De gemeente heeft de stichting r.-k. speeltuin Santpoort toegezegd te zullen zorgen voor de ontbossing van het be trokken terrein. Het zal geëgaliseerd worden opgeleverd en bovendien zal de gemeente zorgen voor de afrastering, al zal van dat laatste straks de helft der kosten terugbetaald moeten worden. Voor de stichting opent het beschikbaar komen van dit terrein na jaren van een sluimerend bestaan hoopvolle perspec tieven en het bestuur koestert daarom de verwachting nu ook maar zo gauw mogelijk weer aan de slag te kunnen gaan, d.w.z. de tuin nog vóór de grote vakantie gereed te hebben om de kin deren te kunnen ontvangen. (De in deze rubriek geplaatste BRIE- VEN VAN LEZERS vallen buiten de ver antwoordelijkheid der Redactie. Anoniem ingezonden brieven worden terzijde ge legd). In het verslag van de algemene le denvergadering der Haarlemse Groen te- en Fruitveilingsvereniging, dat de Nieuwe Haarlemsche Courant 12 maart publiceerde, kwam de volgende passa ge voor: „Indien de veiling uit Haar lem zou verdwynen is iedere directe controle op de groente- en fruitpryzen onmogelyk, hetgeen een zwaardere be lasting van het huishoudelijk budget van de inwoners van Haarlem en omstre ken tot gevolg zou hebben." Naar aanleiding hiervan wenst onder getekende het volgende onder de aan dacht te brengen: 1. Dat de in 1957 behaalde omzet der Haarlemse veiling van rond 1.233.000 niet alleen door de Haarlemse consu ment is gebruikt, daar ieder jaar van de door de Haarlemse groentetuinders aangevoerde producenten nog behoor lijke hoeveelheden worden afgenomen door conservenf' brieken, voor de groot handel in Amsterdam en Den Haag; 2. Dat in Haarlem reeds meer dan 50 jaren aan de Koudenhoorn een groente-, fruit- en aardappelenmarkt wordt ge houden, waar ongeveer 27 groothandels zaken zyn gevestigd, die door de de tailhandel van Haarlem en omgeving worden bezocht en dat alle producten, die in de behoefte van de Haarlemse consument voorzien, uit iedere wind streek van Nederland in de kortst mo gelijke tyd worden aangevoerd en ver handeld 3. Dat het Westland de groentetuin voor Nederland is, dus ook voor Haar lem. Iedere ochtend worden verse pro ducten uit dit gebied in grote hoeveel heden aangevoerd; 4. Dat de gemiddelde jaaromzet op de markt aan de Koudenhom de laat ste 10 jaren rond 18.000.000 gulden be loopt; 5. Dat het prijsbeleid afhankelijk is van vraag en aanbod ter plaatse; dat in de productiegebieden de export een grote rol inzake de prijzen speelt, waar van zowel de Haarlemse groothandel als de Haarlemse veiling afhankelijk zyn; 6. Dat juist door de onderlinge concur rentie der 27 Haarlemse groothandels bedrijven het huishoudelijk budget der Haarlemse ingezetenen beschermd en veilig gesteld wordt; 7. Dat de Haarlemse veiling, die ze ker ook een schakel in de groente- en fruitvoorziening is, toch zeker nimmer eigen onmisbaarheid kan pretenderen en dat, mocht zy onverhoopt uit Haar lem verdwynen, de voorziening van groenten, fruit en aardappelen in onze stad nooit in gevaar zal kunnen komen. H. C. Zonneveld, Secretaris der Haarlemse groothandelarenvereniging, Koudenhoorn 74.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3