Gouden appels liggen voor het grijpen De familie P.van Uzze Van horen en zien gesproken Radio en TV EEN HEERLIJKE VAKANTIE IN FRANKRIJK St.-Christofoor fe KB ING 7 V HET AAN- JSTw» Jonge dirigenten krijgen hun kans Vanavond Zondag Tien tegen één! Protesten tegen t.v.-experiment - Voor de huisvrouw in Israël is de sinaasappel, wat de aardappel is voor ons. AAN DE BASKISCHE KUST. ZEE EN BERGEN CENTRUM VOOR TRIPS NAAR DE PYRENEEËN EN SPANJE PARIJSBIARRITZ 0^ !sï ZILFA FLEET Oplossing 8 maart Oplossing kruiswoordraadsel van vrijdag Statiebezoek I Statiebezoek II Band IV en V Zino Francescatti J ournaal-conferentie n.t.s Commerciële T.V. „Bespeling van het onderbewustzijn" Koningin op koperen bruiloft van Utrechts burgemeester V.nwvw®* „We eten er met z'n zessen plus twee honden, vijftig per dag." Kunt u zich voorstellen dat er een gezin is bestaande uit man, vrouw, vier dochters en twee honden, waar vijftig sinaasappels per dag wor den gegeten? Dat gebeurt in het gezin van de huisvrouw-journaliste Mrs. Mol ly Lyons Bar-David, die in Israël woont In het plaatsje Savyon. Op een rondreis door West-Europa even in Amsterdam, vertelde ze dat gisteren tijdens een be- sloten bijeenkomst, waar de sappige oranje Jaffa-sinaasappel in het middel punt stond. Om de goede eigenschappen van de Jaffa, die in Israël rijpt en van daar tot ons komt, meer bekend en dus meer bemind te maken, was het alle maal te doen. Het hele leven hangt te genwoordig van reclame aan elkaar, maar er wordt wel voor waardelozer zaken publiciteit gevraagd en voor de sinaasappel heeft iedereen een warm plekje in zijn hart. Natuurlijk zinspeelde deze Israëli sche die in Canada heeft gewoond en met een Nederlander is gehuwd op de verwantschap tussen het zonnige aanzien van deze citrusvrucht en onze nationale kleur, iets wat m de waarin zij sprak nog sterker naa ren kwam en waarin men de sinaas p- pel zo suggestief „orange" heett ge doopt. Het ging erom tijdens die instructieve theemiddag in het Amsterdamse Carl- tonhotel, waar het kleine gezelschap de gast was van Mrs. Cidor, de echtgenote van de athbassadeur van Israël, te la ten zien en proeven wat er zoal met citrusvruchten te bereiken is. Alles stond daar in het teken van pompel moes en appelsien. Tussen de bloem- stukjes op tafel waren de kleurrijke vruchten gestoken waarom doen we dat eigenlijk nooit, alsof vruchten niet even mooi zijn als bloemen de thee werd geserveerd met schijfjes citroen en naast het buffet, beladen met fees telijke gerechten, waarin de citrusvruch ten kunstig verwerkt waren en de si naasappelhelften decoratief tot mand jes gesneden of gevuld met satijnige slagroom, was een toren gebouwd van gatiewerken ,dat het water, „the liquid of life" toevoert, nu onafzienbare si naasappelboomgaarden staan, waar de rijke, rijpe oogst deze weken wordt ge plukt. Ze vertelde zo suggestief, dat men het voor zich zag: de blauwe lucht waartegen in het subtropische voorjaar één zee van oranjebloesem en maanden later de zon op het donker blad en daartussen glimmend de rijpgestoofde oranje en gele vruchten. „Eens het land van melk en honing, nu het land van melk en honing, van druiven, vijgen en olijven en citrusvruchten". De si naasappels hebben er ons doorgesleept in het moeilijke begin, onze kinderen zijn zo mooi door de vele vitaminen- rijke vruchten, zei mevrouw Molly Bar- David. Ze schreef zelfs de geweldige dynamiek van Israël toe aan de „golden apple", die in de taal van Israël de „tapuach zahaw" heet en er door oud en jong zo veelvuldig wordt gegeten. Iedere Israëlische huisvrouw weet er in de keuken van alles mee te doen. Zoals vroeger de Arabische bruid hon derd manieren moest weten om auber gines klaar te maken! Wel, nadat ze haar gezelschap door haar korte voordracht had meegeno men naar het boeiende land van de gouden appel, liet Mrs. Bar-David zich de citrusgerechten klaargemaakt door de Carlton-keuken goed smaken. Mevr. Lotgering-Hillebrand, die met- enige vakvrouwen ook van de partij was, had daar met haar culinaire adviezen ook wel iets toe bijgedragen. Tussen haak jes, boven een heerlijk fris slaatje van zalm met ontvelde partjes grapefruit, vertelde deze ingewijde in de leer van het lekkere eten ons, dat ze de volgende maand geïnstalleerd zal worden als „Dame de Confrérie de la Chaïne des Rotisseurs." Voor zover wij weten, is het de eerste maal, dat deze broeders van de goede maaltijd een vakzuster in hun midden opnemen. Rijst met kerrie, verfrist met velloze partjes sinaasappel, is een gerecht om aan te raden voor wie houdt van zout en rins in één hap. En men heeft aan dat buffet ook kennis gemaakt met een slaatje van knolselderij, stukjes appel, banaan, noten en grapefruit. Er zijn hon derden recepten, waarbij de citrus een rol speelt; men fantaseert en men cre- eert maar! We eindigen met een echte „pick-me-up" voor wie moe en afge werkt thuiskomt en zich snel wil her stellen. Men klopt dan een eigeel met het sap van twee sinaasappels, een hal ve citroen en twee lepeltjes honing door- een. Van pitten heeft men met Jaffa s geen last. Want zoals men weet zijn ze pitloos. Op de verbetering en de ver deling van de vruchten wordt in de proefstations en laboratoria in Israël voortdurend toezicht gehouden. A. Bgl. Advertentie Schitterend in het voorjaar, zomer en herfst. Ideaal verblijf voor bedevaarten naar LOURDES (dagelijks te bereiken per vliegtuig, trein of auto). 5 golflinks - sportvisserij op zee en In de rivieren - zeilsport - de mooiste stranden - Casino's folkloristische feesten en dansen gerenommeerde Baskische keuken - hotels in alle categorieën. Gereduceerde prijzen in voor- en najaar Per auto 750 km Per trein 7 uur Per vliegtuig 1 Va uur Inlichtingen bij de plaatselijke Syndicats d'Inltia- tives. Reisbureaus en bij het Officiële Franse Ver keersbureau te Bouheret, 25—27, Bd. Adolphe Max M. Berne, Noordeinde 138 Wossegot K^let fcaïqoKI ^ofonne ïioitü1 ftidod Combo Copbi®^°n Cuétbo'ï y-Volois BRUSSEL - M DEN HAAG Ze gaan over de hele wereld. dozen vol Jaffa's. Die dozen spelen een grote rol en sinds de drie jaar dat men nu de sinaasappels niet meer transpor- toont tv, 1,XX„„nnnlrt iva nu uti smcicisa.ppt;is met nicci lacuiopvx- teert in kratten, maar verpakt in speci aal 1 ver helL s^cuKoper is. Dit karton Kan tegen een flinke duw, tegen een regendag op de kade tijdens het vervoer en het "l IViaitCll, Ji.ldCX.JL VCipuni XXX opL,L-x- aal stevig karton, blijkt dat een grote verbetering te zijn, die bovendien de helft goedkoper is. Dit karton kan tegen tegen een regendag op uc „„„v. -viucs het vervoer en het schijnt een afdoende bescherming te zijn voor sap en vitaminen, het kostelijkste dat de sinaasappel ons van haar levend binnenste biedt. Toen mevrouw Molly Bar-David, een bekend publiciste in Israel zowel ais in Amerika, eenmaal begon met de éloges te zingen van de sinaasappel, die in Israël groeit en rijpt en er het leven beïnvloedt kon ze nauwelijks meer op houden. En toen ze ophield vond ieder een het jammer, want met alle leven digheid en begaafdheid van haar ras nam ze haar gehoor mee naar dit jonge land, dat in tien jaar tijd. op ongelofe lijke wijze is uitgegroeid; waar op, wat eens dorre droge grond was, door irri- II Advertentie hard juwelierspleet GEBRS. BARENDS Raadhuisstraat 53 BEGEER, van KEMPEN Leidsestraat 79 VOS CAREL van PAMPUS Kalverstraat 56 WILLEM van PAMPUS Kalverstraat 117 - Taksteeg 8 Pa valt deze keer maar zo met de deur in huis, vrien den. Hij is een beetje schor en kan dus niet zo goed praten. Daarom be ginnen we maar direct met het KRYPTOGRAM. Horizontaal: 1. Hier is het goed schuilen als het regent. 4. Door wrijven verkrijgen de Britten een af druk. 7. Iemand, die ervan houdt op geregelde tijden zijn oude kennissen weer eens te ont moeten. 8. Daar houdt de Bei wel van. 9. Wij kunnen eb wel in komen dat hij hier niet mee kan uit ko men. 11. Een soort pannekoekje, maar dan op z'n Chinees. 14. Een artist met cijfers. 15. Pas op, dat U niets verkeerds doet als deze mensen in de buurt zijn! U zoudt er weieens duur voor kunnen moeten boeten. 17. Een gedicht van dertien verzen over een deel van een vesting werk. 20. Een vogeltje, dat er met van houdt alleen te zijn en dan ook meest al met een partner wordt aangetroffen. 22. Wij hebben hier geen deel aan. 23. Misschien zou Uw oor veel leed be spaard blijven als U hier niet al te snel mee was. 24. Geeft antwoord op de vraag, met wat men iets gedaan heeft. 25. Vergalt dikwijls Uw radio genot. Vertikaal: 1. Man, die de deur open en zijn hand op houdt. 2. Deze dans heeft niets met een knijpinstrument of met een helle veeg van een vrouw te maken. 3. Op een teken van zijn baas maakte hij de ketting los. 4. Dit is werkelijk een heel oude munt. 5. Hierbij denkt men on willekeurig aan een schatkist, die zich in een deplorabele toestand bevindt. 6. Waarmee men, speciaal in warme lan den, de vrouw van zijn dromen een serenade brengt. 10. De Brusselaars denken meestal nog iets anders achter dit kleine mensje. 12. Een zeer nobel mens in een niet meer bestaande func tie. 13. Kunt U krijgen als men U „op stang jaagt". 15. Hier vindt U de sa menhang tussen een verbintenis en een verwonding. 16. Die kwestie van het onkruid is erg lastig. 18. Ligt meestal op het kerkhof. 19. Een bloem vol rein heid en deugd. 20. Als iets in het wa ter valt21. In het raam van het geheel gezien lijkt ons deze lijst wel passend voor een onderofficierscantine. Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 29 maart aan 't Kasteel van Amstel, afd. prijsraadsel, N.Z. Voorburgwal 65, A'dam, met vermel ding: ouder of jonger dan 18 jaar. Hor.: 1. markant; 5. kantoor; 9. ro ken; 10. ras; 11. steek; 12. iets; 13. de ren; 14. uren; 17. seizoen; 19. lepelen; 21. karveel; 23. belegen; 25. robe; 27. averij; 28. naam; 32. Irene; 33. rad; 34. preek; 35. spekken; 36. nalaten. Vert.: 1. markies; 2. raket; 3. Anna; 4. terrein; 5. kasteel; 6. nest; 7. odeur; 8. rekenen; 15. molen; 16. speld; 18. Ier; 20. log; 21. karbies; 22. laveren; 23. be reden; 24. namaken; 26. boete; 29. agent; 30. leek; 31. spel. De prijswinnaars zijn: J. Smit, Ber- nissestraat 29II, Amsterdam; W. van Duuren, Pr. Bernhardlaan 282, Haarlem; mevr. v. d. Reep, Ruysdaelstraat 33, Heemskerk. Horizontaal: 1. Finland; 7. Rusland; 13. Ans; 14. Amerika; 16. rem; 17. 1.1.; 18. lee; 19. pi; 22. ne; 23. fiets; 25. ee; 28. Geneve- 31. ladder; 34. ik; 35. Deen; 37. lade; 38. ui; 39. Est; 40. ate; 42. ark; 44. nl-; 45. eerzaam; 48. ik; 50. maan; 52. elke- 54 noets; 57. lasso; 59. nt.; 61. nr.; 62. ijle- 64. tt.; 65. ja; 66. zon; 67. kg; 68. Ie; 69. 'gal; 70- at; 71. ge; 72. oké; 74. en; 76. s.a 77. garen; 79. talon; 82. Maas; 85- rede; 87. In; 88. stralen; 92. eg; 94. sap; 96. Ems; 97. oef; 100. ca; 102. dame; 104. koon; 106. de; 107. Helene; 110. orgaan; 112. il; 113. inleg; 116. em; 118, er; 120. oir; 121. al; 123. oer; 125- eerbied; 128. ion; 130. Limburg; 131. Naarden. Vertikaal: 1. fa; 2. Inn; 3. n-s.; 4. aal; 5. n.m.; 6. Deli; 7. riet; 8. uk; 9. sap; 10. ar; 11. nek; 12 dm; 15. reep; 17. Leeds; 20- ieder- 21. agio; 22. n.m; 23. fee; 24. sla; 26. ed; 27. drie; 29. e.k.; 30. vette; 32. Adam; 33. eu; 36. nar; 37. lea; 39. elan; 41. t.z.t.; 43. kilo; 44. na; 46. els; 47. aga- 49- k.k.; 50. minzaam; 51. non; 52. Est;'53. etalage; 55. erker; 56. tij; 57. Ie- 58. steel; 60. tot; 63. lak; 65. jas; 71. gas; 72. on; 73. et; 75. nor- 77. gans; 78. ent; 80- are; 81. neef; 83. ai; 84. ram; 86. dg; 88. span; 89. ree; 90. Is.k.; 91. Noor; 93. acht: 95. Adele; 98. engel; 99. lens; 101. a.e.; 103. mei; 105. oog; 106. da; 108. li; 109. slib; 111. a.m.; 114. Norg; 115. er; 117. lei; 119. reu; 121. Ada; 122 toe; 123. o.l.; 124. rm; 126. er; 127. e.a.; 128. id; 129 n.m Advertentie Men mag er wel eens bij stil staan van hoe groot belang statiebezoeken zijn voor de voorlichting over ons land. Ra dio en televisie schenken er ook in Engeland zeer veel aandacht aan. Het officiële orgaan van de B.B.C. Radio Times, toplage 10 miljoen exemplaren) wijdt een hoofdartikel van een pagina aan het bezoek van het Engelse Koningspaar aan Nederland. Om met de televisie te begin nen, de B.B.C. geeft recht streekse reportages van de aan komst en van het vertrek. In de actualiteitenrubriek „To night" wordt iedere dag enige tijd uitgetrokken voor filmver slagen en, indien dat mogelijk is, voor een rechtstreekse re portage. De dag wordt beslo ten met een zeer uitgebreid filmverslag. Het zullen voor de mensen van de N.T.S. en voor de leden van de B.B.C.- staf zeer drukke dagen worden. Voor de reportage van de aan komst zet men beide reportage wagens in. De eerste zal in de omtrek van de St.-Nicolaaskerk te A'dam gestationeerd worden. Deze houdt verbinding met de cameraman die op de sleepboot de begroeting door princes Bea trix op het beeld zal brengen. Ook bij de aanlegsteiger is een camera. De tweede reportage wagen staat op de Dam en zal de aankomst op het Paleis, de gebeurtenissen op het balkon en de kranslegging verslaan. Een zeer zware taak krijgt ook het televisiejournaal. Men zal niet minder dan acht ca meramensen inzetten. De B.B. C. zendt ook nog een camera man en een geluidstechnieken Alle handelingen voor het jour naal en voor de B.B.C. zullen in de Irenestudio geschieden. Men zal ook steeds de recht streekse reportages op telere- cording vastleggen, zowel voor de journaals als voor de B.B.C. Het zal n.l. zo zijn dat men vaak life, telerecording en film door elkaar of na elkaar te zien zal krijgen. Om de B.B.C. zo snel mogelijk van het nodige te voorzien zal de Eurovisie link van Nederland over Bel gië en Noord-Prankrijk naai Engeland vrijwel voortdurend in de ether zijn. De opzet bij de radio is nog groter en veelzijdiger. De B.B. C. zond niet minder dan vijf van de beste verslaggevers die reeds in ons land zijn. De'N.R. U. zet alle reportagewagens en alle beschikbare reporters in. De radio-uitzendingen beginnen met een reportage uit volle zee. Van boord van de trotse „Zeven Provinciën" zal verslag gege ven worden van de begroeting van de Britannia op de drie- mijlgrens. Later volgen repor tages uit IJmuiden en van het IJ en natuurlijk van de eigen lijke aankomst. De reportages worden alle door de N.R.U. ge maakt, zij zullen steeds door slechts een van de zenders uit gezonden worden. Men moet zich dus goed op de hoogte stellen wil men een bepaald on derdeel beluisteren. De radio heeft natuurlijk bij gelegenhe den als deze veel voor op de TV. Zo zal men de tafelrede voeringen van de beide rege rende vorstinnen wel kunnen horen maar niet kunnen zien. Van de receptie in de Ridderzaal zal wel een beeldreportage ge geven worden. Behalve veel rechtstreekse of op de band opgenomen re portages zal de B.B.C.-radio ook nog enige andere uitzendin gen verzorgen. Zo zal er zon dagmiddag een uitvoerig klank beeld over Amsterdam, Rotter dam en Den Haag worden uit gezonden en op zaterdagavond een klankbeeld over het uit gaansleven in Amsterdam. Ten behoeve van de Nederlandse radio is in de Nieuwe Kerk een hulpstudio ingericht met een rechtstreekse verbinding met Hilversum. In de Koopmans beurs hebben de Engelsen een hulp-studio met rechtstreekse verbinding met Londen. De Duitse staatssecretaris voor radiozaken, Friedrich Gla- denbeck, heeft nadere medede lingen gedaan over de mysteri euze Banden IV en V. Band IV is van 475 tot 585 MegaHerz, Band V van 610 tot 960 Mega Herz. Het blijkt nu de bedoe ling van Band V een deel te reserveren voor de defensie, terwijl het bereik tussen de bei de Banden voor de luchtvaart gereserveerd is. De frequenties die overblijven zijn te verde len in 45 Kanalen van ieder 7 MegaHerz. De heer Gladenbeck verwacht dan ook dat nog twee televisieprogramma's naast de bestaande kunnen worden in gevoerd. De industrie is echter nog niet In staat voor deze frequen ties zenders te leveren die ster ker zijn dan 2 KW. In Ameri ka zijn wel sterkere zenders te koop, doch deze zijn in ande re opzichten niet up to date. De staatssecretaris wil daarom maar vast de zwakkere zenders gaan bouwen, want die kunnen later wel versterkt worden. Het schijnt ook geen bezwaar te zijn dat men maar vast kanalen in gebruik neemt, die men bij een eventuele nieuwe verdeling weer moet afstaan, want de industrie is in staat in zeer korte tijd de zender aan een nieuwe situatie aan te passen. Het is nogal gek dat wij in ons land over zulke zaken niets te horen krijgen Van de concerten die de grote violist Zino Francescatti mo menteel in ons land geeft zul len er verschillende worden uit gezonden. Zino Francescatti is hier geen onbekende, reeds lang voor de oorlog trad hp hier geregeld op. Hij is thans, we zouden haast zeggen natuur lijk, Amerikaan. Maar hij is geboren in Marseille. Zijn va der was violist, cellist, pianist, het moet een merkwaardige, zeer veelzijdig begaafd man geweest zijn. Hij was een leer ling van Camillo Sivori, die de enige leerling van Paganini was. Francescatti is 'n leerling van zijn vader, die hem al op vijf jarige leeftijd liet musiceren. Zijn moeder is ook violiste, zp huwde met haar leermeester. Van zijn moeder heeft Zino geen les gehad. Zijn vader wil de niet dat hij van de muziek een beroep zou maken. Hij moest advocaat worden, dat was een betere basis voor de toekomst. Zino ging dus naar het gymnasium en tegelijker tijd naar het conservatorium. Beide scholen doorliep hij met ZINO FRANCESCATTI lof, maar van verdere studie Is niets gekomen, doordat zijn vader overleed. In 1938 ging Francescatti naar Amerika waar hij zich la ter voorgoed vestigde. Hij heeft in Berkshire (New England) een prachtig landhuis „Fiddle- top" geheten. Hij heeft de ge woonte zijn dagelijkse oefenin gen wandelend door het huis te maken. Als maar spelend gaat hij naar het balkon, naar de keuken door de salon en naar de slaapkamers. De thans 53- jarige violist krijgt ieder jaar bezoek van zpn hoogbejaarde moeder die Marseille trouw ge bleven ls. Maar Zino gaat ook leder jaar zijn moeder op zoeken. t i i te voc De hoofdredacteuren van de televisiejournaals uit alle Westeuropese landen plus die van Joegoslavië en de V.S. zijn in Amsterdam bij elkaar ge weest. Het initiatief tot deze conferentie kwam uit Neder land. De vergadering was huishoudelijk en dus besloten Het was natuurlijk van belang dat deze heren elkaar eens per soonlijk ontmoetten. Zij ken den elkaar alleen van telex en telefoon. En van hun werk na tuurlijk. Er zijn verschillende voorstellen besproken en aan genomen en aan de Eurovisie voorgelegd. Een van de be langrijkste daarvan is wel dat men wil dat er meer van het bestaande Eurovisienet ge bruik wordt gemaakt voor het uitwisselen van journaals. Nu worden deze steeds op film uitgewisseld, maar dat werkt betrekkelijk traag. Wisselt men nu in de loop van de mid dag de journaals uit dan is in de avond al het actuele nieuws uit Europa voorhanden. Men moet het vaderlandse Nieuws vaak uit het buiten land halen. Zo meldt Werbe Informationen dat in politieke kringen in Den Haag de over tuiging heerst dat de O.T.E.M. geen concessie zal krijgen. Er zpn weliswaar Kamerleden die de monopoliepositie van de N.T.S. willen breken maar de meerderheid denkt daar an ders over. Er zal dus waar schijnlijk aan de N.T.S. toe stemming worden gegeven om reclame in de programma's in te voeren. Naar verluidt zou de N.T.S. deze reclame alleen voor en na het journaal willen invoeren. Aldus Werbe Infor mationen. Men heeft de laatste weken enige malen kunnen luisteren naar concerten van omroepensembles onder volkomen onbekende dirigenten. Het zijn leerlin gen van de dirigentencursus 1957, die men na afloop van deze cursus de toe zegging deed een concert te mogen lei den. Na de cursus 195" kwamen vijf jonge dirigenten voor een dergelijke uitnodiging in aanmerking. Drie van hen, waaronder de Nederlander Frits Knol, assistent-dirigent van het U.S.O., hebben nu voor de orkesten gestaan. In de komende weken zullen nog twee, buitenlanders, de omroepensembles lei den. Dit alles is van belang, omdat er een groot gebrek is aan dirigenten. Is er jong talent dan wil men dat graag op leiden. Heeft die opleiding resultaten, dan moeten de jonge dirigenten ook de kans krijgen het geleerde in de prak tijk te brengen. De dirigenten-stroom is niet zo een zijdig naar Nederland gericht als men wel zou denken. Nederlandse radiodiri genten werken geregeld als gast bij de omroepen in het buitenland. Het is be slist niet waar, dat dit tegengewerkt zou worden. Maar bij het gebrek aan dirigenten kan men moeilijk goed vin den, dat de eigen krachten teveel in het buitenland zijn. Iedere uitnodiging wordt dan ook afzonderlijk behandeld. Wel zouden de radiodirigenten, al thans hier in Nederland, graag zien, dat zij meer uitgewisseld werden. Maar dat is een andere en een zeer moei lijke zaak. Daar moet men immers ook de opinie van de andere zijde van de grens horen. Men kan dat wel oppe ren, of men erop ingaat is nog de vraag. J- v- S. In de serie populaire klassieken speelt vanavond het Omroeporkest o.l.v. Henk Spruit voor de K.R.O. So list is Gijs Karten, klarinet. Uitgevoerd wordt o.m. Concertino voor klarinet en orkest Anno 1950 van Herman Strate- gier (298 m 19.15 u). Voor France III (National) wordt uit gevoerd „Le péché originel", een stuk van Marc Bernard door de Comédie Franpaise (280 m 20.34 u). Het B.B.C.-symfonieorkest speelt voor het derde programma o.l.v. Nor man Del Mar o.m. de Negende symfo nie van Brian (464 m 21 u). Het Radio Philharmonisch Orkest speelt o.l.v. Bernard Haitink voor de K.R.O. zondagmiddag de Vierde sym fonie van Tschaikowsky (298 m 14.25 u). De grote Nederlandse pianist Daniel Wayenberg, die al twee jaar achter el kaar de grote prijs voor de beste gram mofoonopname ontving, speelt voor de A.V.R.O. Sonate nr. 30 van Beethoven en werk van Chopin (402 m 15.05 u). Voor de Homeservice speelt het B.B.C.-symfonieorkest o.l.v. Rudolf Schwarz m.m.v. de pianist Milkina o.m. het Pianoconcert nr. 20 K.V. 466 van Mozart. Het orkest voert verder o.m. uit de Derde symfonie van Brahms (330 m 16.30 u). Advertentie Tien tegen één dat negen van de tien huisvrouwen MAÏZENA DU RYE A gebruiken. Een keuken geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds vele genera ties. Voor het binden van groen ten, soepen en sausen is er niets beters. Met MAÏZENA DURYEA zijn mislukkingen uitgesloten. Maar... laat niets aan het toeval over. Als U Uw leverancier vraagt om maïzena, zeg er dan uitdruk kelijk bij DURYEA. Dan pas weet hij, dat U de echte, originele MAÏZENA verlangt. In Amerika is een storm van veront waardigde protesten opgestoken tegen een Amerikaanse televisie-omroepmaat- schappij die haar kijkers slagzinnen in het onderbewustzijn wil drukken, door middel van een systeem dat met „subli minal perception" wordt aangeduid, aldus bericht U.P. Deze „subliminal perception" werkt op de kijkers door een of andere slag zin gedurende 1/500 deel van een secon de op het scherm te laten verschijnen: te snel voor het oog om te zien, maar voldoende voor het onderbewustzijn om het niet-geziene op te nemen. Het was de bedoeling om slagzinnen zoals „rij voorzichtig" of „doe uw deuren 's nachts op slot" op deze wijze uit de zenden. Het Amerikaanse publiek reageerde onmiddellijk met boze protesten en pe tities. Kerkelijke groeperingen, vrouwen clubs en andere organisaties zonden brieven en ook artsen en opvoeders keerden zich tegen het experiment. „De mensen zijn bang dat zij ertoe gedwongen worden dingen te doen of producten te kopen tegen hun wil," ver klaarde de algemene bedrijfsleider van de televisie-maatschappij. Televisie-technici dreigden in een pe titie dat zij het betreffende kanaal van al hun toestellen zullen verwijderen in dien het experiment doorgaat. Men heeft nu maar besloten van het experi ment af te zien. „Maar of ze het willen of niet, „subli minal perception" zal er in <4e toekomst komen. Er is geen twijfel mogelijk, dat het een nieuw communicatie-middel en een bruikbare onderwijsmethode is, ver klaarde de directie vol vertrouwen. Ter gelegenheid van hun 121/,-jarig huwelijksfeest hebben burgemeester en mevr. De Ranitz-De Brauw vrijdag avond in de hal van het Utrechtse stad huis een intieme herdenking gehouden, die door honderdvijftig gasten werd bij gewoond. Onder hen bevond zich H.M. de Koningin, die reeds vele jaren be vriend is met het echtpaar de Ranitz mevrouw de Ranitz is oud-hofdame van H.M. en met hen verschillende vakantiereizen heeft gemaakt. Prins Bemhard moest wegens lichte griep het bed houden en kon niet aanwezig ZUOmdat het geen ambtelijk jubileum gold, bleef de viering beperkt tot een mtieme kring van kennissen en droeg het samenzijn dat tot in de nacht voort duurde, een strikt besloten karakter. „In de tweede trap van de „Vanquard"-raket, die de Amerikaanse kunstmaan „Bèta 1958" in het lucht ruim heeft geslingerd, heeft zich een medaille van de H. Christoforus, patroon van de reizigers, bevonden", al dus de „New York Times". En ik vraag mij af of dat nu wel kan. Er wórdt niet gereisd met de „Bèta 1958", zelfs niet door e enhond. St. Christofoor heeft er dus niets mee te maken. En ik maak mij sterk dat die goede heilige er ook niets mee te maken wil hebben. Hij bewoog zich destijds, als ik alles goed begrepen heb, voort met een knoestige stok. En één keer droeg hij een zoete zware last. Ik kan mij voorstellen dat hij nu niet weer eens opgescheept wil worden met de last van een ..Bèta 1958". Ik kan mij zelfs voorstellen dat hij bij het zien van het onding zou uitroepen: „H. Christofoor, bidt voor hen". NADRUK VERBODEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7