Magische kracht van het Engelse koningschap In Westduitse Bondsdag ging het zeer rumoerig en heftiger dan anders toe Sinds 1910 voltrekt zich een historische verandering Jeugdige dief na inbraak gegrepen Koningin Elizabeth komt naar ons land GEBOREN UIT WIJSHEID Sociaal-democraten fel tegen atomaire bewapening Extra-besturing voor de Vanguard De buit bedroeg f 11.000 FRAUDE MET AUTO'S Voorburgenaar in arrest Tweemaal was er gevaar Arbeider door een Vrouw aangereden en aan verwondingen overleden kotterbank gegrepen Aan zijn verwondingen bezweken Portier waarschuwde Ontploffing in Brits laboratorium voor raketproeven 1 Koningin Elizabeth de Tweede, gefotografeerd met kroon, rijksappel en scepter in de Abdij van Westminster te Londen Minister Casey Samenwerking tussen Australië en Neder land wordt versneld Koningin Elizabeth van Engeland heeft haar lijfwacht, bestaande uit de „Yeomen of the Guard" in hun schilderachtige Uniform, in de tuin van Buckingham Palace geïnspecteerd. Na de inspectie brachten de mannen een driewerf hoera op hun Koningin uit, hetgeen dit aardige plaatje opleverde. Om half drie, gisteren, is in een ma chinefabriek aan de Lijmbeekstraat te Eindhoven een dodelijk ongeluk ge beurd. De 61-jarige arbeider M. F. werd aan zijn mouw gegrepen door een snel draaiende' spil van een kotterbank. De man werd meegetrokken en daar bij zo ernstig gewond, dat hjj nog tij dens zijn vervoer naar het binnenzieken- huis overleed. Een bijzonder charmant portret van de jonge Britse vorstin. Vrijdagmiddag omstreeks twee uur is in de Taaistraat te Vught de 50- jarige mej. C. Raats, wonende aan de Vughterweg te Den Bosch en werk zaam op een notariskantoor te Vught door een haar achterop komende mili taire vrachtauto gegrepen. Zij werd zo ernstig gewond dat zij kort daarop aan de gevolgen is overleden. Spanje De Westduitse minister van mitenlandse zaken, Heinrich von Bren- lano, vertrekt 1 april voor een bezoek van een week naar Spanje. De eerste j twee dagen van zqn bezoek zal hjj in 1 Madrid besprekingen voeren. (Van onze Londense correspondent) Het begint steeds duidelijker te worden dat er een ingrijpende en zelfs fundamentele verandering heeft plaats gevonden in de status en functie van de Britse monarchie en, ofschoon wellicht vele jaren voorbij zullen moeten gaan voordat historici een duidelijk beeld kunnen scheppen van deze merkwaardige en boeiende ontwikkeling, is het reeds nu moge q het tijdstip aan te wijzen waarop deze historische verandering »e§°n. q begon in het jaar 1910. met de troonsbestijging van GetTge e ...IJ e' ce grootvader van de huidige gracieuze koningin van Groot- ri anme en van de landen behorend tot het Gemenebest. Waar de verandering op neer komt is °P een terugkeer naar de magie van het koningschap, d.w.z. een terugkeer naar de eerste en eeuwenoude functie van de vorst. Want naarmate de Britse cons ituhonele monarchie meer begon te beantwoorden aan werkelijk democratische opvattingen, naar mate derhalve de monarchie meer en meer de eigenlijke regeringsmacht afstond aan een democratisch gekozen regering, won zij aan aanzien en invloed De in 1P01 gestorven koningin Victoria was de laatste Britse soeverein die men nog met enig recht machtig kan noemen in die zin dat zij een diepgaan<^e inv'oe" uitoefende op de regering. Haar zoon Eduard de Zevende bezat nog wel de allure die hoort bij deze macht, maar niet langer de werkelijkheid. Het was George de Vijfde die, waarschijnlijk grotendeels intuït'e^' voor het eerst bleek te beseffen dat er iets wezenlijks veranderd vvas in de functie van de soeverein. Het was niet zwakte, maar waarlijk koninklijke wijsheid welke bein bewoog zich aan te passen en de geschiedenis op zijn beloop te laten. Bij bet overlijden van zijn zoon in 1952 schreef Lord Samuel in de Sunday Times (10 februari 1952): „Het is vreemd en in strijd met alle voorspellingen dat. naarmate onze constitutie steeds meer democratisch is geworden, de Monarchie geleidelijk niet zwakker maar sterker is geworden. En nu wij algemeen stemrecht hebben; nu wij een Lagerhuis bezitten dat representatief is voor het gehele volk; nu wij een senaat hebben die nog slechts een fractie van haar voormalige macht bezit, zien wij dat de Troon hechter gefundeerd is dan ooit in de geschiedenis, dank zij het feit dat hij gegrondvest is niel op macht, maar veilig op het vertrouwen en de toegenegenheid van het volk BONN, hedenmorgen. (Van onze correspondent in Bonn) In de sfeer van het afschuwelijke con flict der beide problemen die de rege ring van de Westduitse bondsrepubliek moet zien op te lossen enerzijds West- Duitsland tegen het bolsjewisme te be schermen en anderzijds de hereniging van de beide delen van Duitsland op de een of andere manier tot stand te bren gen is gisteren in de Bondsdag het debat over de buitenlandse politiek van West-Duitsland voortgezet. Het is er, vergeleken met donderdag, zeker niet beter op geworden. De zeer verscheide ne opvattingen van regeringspartijen en oppositie over de atomaire bewapening der Bundeswehr dat het centrale the ma van het debat is geworden en de wegen die tot de hereniging van Duits land zouden kunnen leiden zijn gisteren nog heftiger met elkaar in botsing ge komen dan donderdag. Het kwam af en toe tot zeer turbulente scènes en de voorzitter en viee-voorzitters moesten enige malen dreigen met ontruiming van de zaal en verdaging van het de bat. Vele parlementsleden uit beide zijden van de kamer moesten tot orde worden geroepen en beledigende opmerkingen en stekelige schimpscheuten waren niet van de lucht. Ook gisteren is de Bonds dag met het debat niet klaar gekomen. De helft van de redenaars is nog niet eens aan het woord geweest en het par lement is daarom vandaag opnieuw bij eengeroepen. Het zal zo nodig tot in de nacht worden voortgezet. Terwjjl van een toenadering tussen regering en oppositie geen sprake kan zijn en men in West-Duitsland na dit debat verder dan ooit af is van een door christen- en sociaal-democraten gemeenschappelijk gedragen buiten landse politiek, bestaat slechts over eenstemming over de twee voornaam ste doelen van de Westduitse buiten landse politiek, nl. ontwapening en hereniging. Ernstige meningsverschil len heersen over de manier, waarop deze doelen moeten worden bereikt. Bondskanselier dr. Adenauer herhaal de zijn these van donderdag, dat zo lang er geen wereldomspannende, ge controleerde ontwapening plaats heeft, de Bondsrepubliek de uiterste conse quentie uit haar zelfprotectie dient te trekken en derhalve de Bundeswehr met atoomwapens dient uit te rus ten, dat de N.A.T.O. West-Duitsland de enige veiligheid biedt en dat de hereniging slechts kan worden be reikt in samenwerking met de Westelijke bondgenoten. De werkelijke situatie is echter, dat de communistische internationale nog al tijd niet is herroepen, dat zij in Midden- en Oost-Europa een aantal landen phy- siek of psychisch onderdrukt, dat zij aan de ontwapeningsbesprekingen in de commissie van de Verenigde Naties niet meer meedoen en dat zij degene is, die de hereniging van Duitsland te genhoudt. Daarom zitten de socialisten en de liberale vrije democraten in de Bonds dagzaal met niets anders dan ietwat sentimenteel aandoende argumenten, die zij weliswaar met grote emotionali teit ter tafel brengen, doch die aan het feit niets veranderen, dat het geheel aan de Sovjet-Unie ligt of de wereldsi tuatie zich militair en politiek zal ont spannen en of de Bundeswehr atoom wapens zal krijgen. Een telefoontje uit Moskou zou voldoende zijn. Maar dat komt niet. In de tweede trap van de „Van- guard"-raket, die de Amerikaanse kunstmaan „Beta 1958" in het lucht ruim heeft geslingerd, heeft zich een medaille van de H. Christoforus, pa troon van de reizigers, bevonden. Aldus bericht de „New York Times". Het idee was opgekomen bij een katholieke technicus, F. Paul Lipinski, die verbonden is aan de maatschappij, die de „Vanguard"-raketten vervaar digt. Twee proeven met de raket waren mislukt; Lipinski en elf ande ren, o.w. ook niet-katholieken, be sloten, dat er iets aan gedaan moest worden. Zij dienden 24 februari j.l. op een daartoe bestemd formulier een „drawing change request" in. Onder de rubriek „Beschrijving van de ver langde wijziging" tekenden zij een Christoforusmedaille en onder de ru briek „Reden voor de verandering" vulden zij in „Supplementaire he melse besturing". De directie ging met de wijziging akkoord en de medaille werd aangebracht aan de binnenkant van de wand, die de gyroscoop in de tweede trap omvat. De oppositie staat op het standpunt, dat de atomaire bewapening van de Bundeswehr het gevaar van een con flict vergroot, dat zij de scheidslijn tus sen Oost en West in het bijzonder tussen de Bondsrepubliek en de oost zone van Duitsland consolideert en derhalve de hereniging voorgoed op geeft. De oppositie gelooft, dat het be ter ware de op Duits gebied tegenover elkaar staande en met atoomwapens uitgeruste troepen uit elkaar te halen, desnoods langs de weg van een proviso rische oplossing als het veelbesproken plan-Rapacki, dat een atoomwapenvrije zone in Midden-Europa voorstelt. Beide groepen in het Westduitse par lement nemen deze aangelegenheden niet licht op, ook niet voor hun geweten. Men kan ook de Westduitse sociaal-de mocraten moeilijk toedichten, dat zij het niet ernstig menen, doch zij heb ben de neiging het beeld van de wereld situatie verkeerd te belichten. Zij stel len de Sovjet-Unie voor als een in het nauw gedreven vredelievend gezinde mogendheid, die op het punt staat door de Westelijke bondgenoten met atoom wapens naar de keel te worden ge vlogen. In een laboratorium voor raketproe ven van "het Britse ministerie van be voorrading bij Summerfield heeft zich gisteren een reeks ontploffingen voor gedaan, tengevolge waarvan brand uit brak en enkele personen gewond raak ten, aldus meldt Reuter. In het gebouw waren ontplofbare voortstuwingsstoffen opgeslagen. Donderdagavond heeft de Eindhoven- se recherche, dank zij de waarschuwing van een attente Philips-portier de hand kunnen leggen op een 18-jarige jongeman uit Dordrecht, die kort daar voor in een kapperszaak had ingebro ken, en daarbij een bedrag van bijna 11.000 had buit gemaakt. De jonge man maakte een zwerftocht door Ne derland. Hij had het geld bij een nieuw bouw in een andere straat ver borgen, en probeerde daarna een auto te stelen, om met het geld er vandoor te gaan. (Van onze Haagse redactie) De Voorburgse recherche heeft een vijftigjarige inwoner van Voorburg ge arresteerd wegens een omvangrijke fraude. De man werkte op provisie basis voor een financieringsmaatschap pij en bemiddelde tussen autohandelaren en adspirant-kopers. Hij sloot contrac ten af, maar als het op de levering van auto's aankwam had hij altijd een of andere uitvlucht, dat de zaak niet door ging. Intussen incasseerde hij wel het geld van de financieringsmaatschappij. Particulieren uit Voorburg. Amsterdam en Eindhoven zijn o.a. de dupe gewor den van de oplichting. Degenen die de contracten als borg hebben getekend worden door de financieringsmaatschap pij voor de ontvreemde bedragen aan gesproken. Het gaat in deze fraude zaak om een bedrag van twintig, tot vierentwintigduizend gulden. De oplich ting is gebeurd in november en decem ber 1957 en januari 1958. De man is in het huis van bewaring in Den Haag gedetineerd. De Voorburgcnaar die zelfs tweede hands-auto's ..verhandelde", die in het geheel niet bestonden, heeft al eerder gevangenisstraf uitgezeten wegens op lichting. derbewustzijn te vertegenwoordigen, te uiten en bewust te maken." Twee keren sedert het overlijden van koningin Victoria aan het begin van on ze eeuw heeft er gevaar bestaan dat de Britse monarchie ontdaan van wat sedert eeuwen beschouwd was als de voornaamste plicht van de soeve rein, het uitoefenen van de macht al tastend naar een nieuw bestaansrecht en een nieuwe functie, de verkeerde weg zou inslaan. De eerste keer was tijdens de kortstondige, regering van Eduard de Zevende, de tweede keer tij dens de nog kortere regering van Eduard de Achtste. Maar de eerste re geerde te kort om het koningschap blij vend in gevaar te brengen,, en de twee de moest de troon verlaten wegens zijn voorgenomen huwelijk met de geschei den Mrs. Simpson, de huidige Hertogin van Windsor. Deze laatste gebeurtenis wordt zelfs vandaag nog wel eens toe geschreven aan de intrigues van Bald win en de toenmalige aartsbisschop van Canterbury, Cosmo Lang. Maar uit de rouw en het grote nationale verdriet bij de dood van George de Zesde in 1952 bleek dat het deze vorst was die beantwoord had aan wat het land van zijn soeverein verlangd had en dat het heengaan van Eduard de Achtste in feite geschiedde in antwoord op een toen nog ongevormde en grotendeels onmondige volkswil. Op dezelfde datum waarop het bo vengeciteerde artikel van Lord Sa- muel verscheen, d.w.z. op de zondag volgend op het overlijden van koning George de Zesde, schreef de Obser- jn een hoofdartikel: „Politieke psychologie js n0g slechts een rudi mentaire wetenschap en alle uitspra ken op dit terrein kunnen slechts van voorlopige aard zijn. Doch in het licht van het overweldigend bewijs materiaal van_ de laatste jaren en de laatste dagen is het wellicht mogelijk enige gissingen te wagen. Het kan zeer goed zijn dat het millenium van de Europese Monarchie, toen haar voornaamste functie bestond in het uitoefenen van de macht, in werke lijkheid een lang intermezzo geweest is en dat wij hier in Brittannië, eer der bij toeval dan met opzet, tasten- derwqze teruggekeerd zijn tot de oor spronkelijke, ware en blijvende func tie van de monarchie, welke gelegen was in de magische macht van de koningen of, om het in moderne taal te zeggen, in hun vermogen de aspi raties van het collectieve nationale on- Uw correspondent deed in zijn artikel bij het overlijden van ko ning Georg de Zesde zelf een po ging om deze nieuwe werkelijkheid van de functie van de Britse monarchie af te tasten. Hij schreef: „De koning is het levend en duurzaam symbool van de fundamentele en onverbreekbare eenheid, niet slechts van het gehele Verenigde Koninkrijk, doch ook van het Gemenebest, waarvan de verbonden heid gebaseerd is op het koningssym bool. Niet slechts evenwel wordt van de koning geëist dat hij symbool zal zqn van een eenheid die ver en vlekkeloos boven alle partijen staat, hij is tevens symbool van de continuïteit van macht en gezag. Regeringen komen en gaan: de koning blijft. En op het ogenblik waarop de koning in de nacht ontsliep, werd ver weg in Kenya in Afrika de niets vermoedende prinses Elizabeth koningin. Doch de koningin is ook ge roepen symbool te zijn van nationale veiligheid en weerbaarheid, symbool van bescherming voor de zwakken, symbool van het recht dat in zijn naam gesproken wordt en welks deugdelijk heid en onbesprokenheid hij de leven de garantie moet zijn. In de koning en diens gezin ziet het volk de traditionele droom van het Koningssprookje in feite verwezenlijkt. Maar naast de verwezen lijking van de tribale, traditionele droom, wenst het volk dat de Vorst en de zijnen in hun leven zullen beantwoor den aan de hoogste ethische en maat schappelijke idealen van de beste zijner onderdanen. De koning moet moedig zijn, vastberaden en van koninklijke waardigheid. Hij moet een goed vader zijn en een goed echtgenoot, een ideaal gezinshoofd en alleen al door zijn voor beeld een voorvechter zijn van het ge- zins-ideaal, van de onverbreekbaarheid van het huwelijk. Want als de koning faalt, waaraan zal dan het volk in zijn onvolmaaktheid zijn nationaal zelfres pect hechten? De onderdaan mag te kort schieten, doch niet de koning. Hij leidt namens zijn onderdanen, ook de armsten en de minst volmaakten, een ideaai familieleven in ideale luister. Hü is het tegenovergestelde van de zonde bok van de stam welke, beladen met alle tribale zonden, de woestijn wordt ingejaagd. Hü, de koning, wordt bela den met alle deugden waarin de stam in zijn beste ogenblikken gelooft. Hij is de nationale super-go. In hem leeft en handelt het gehele volk. Dit betekent dat de tot het koningschap geroepene een bqna bovenmenselijke zelfbeheer sing en zelfdiscipline moet bezitten en een grenzenloze zelfopoffering. Hü moet zich geheel uitschakelen, geheel niets TiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiimiiiiiiiMiiiiiiiT worden opdat hij een vat kan zijn waar in het volk het beste kan leggen dat zelfs in een verheidenste maatschappij voortleeft aan idealen." Het bovengeschetste koningsideaal ontstond geleidelijk. Terugziende naar het begin van onze eeuw, kan men moeilijk ontkennen dat Eduard de Zevende om vele redenen niet aan dit ideaal had kunnen beantwoorden. Het was George de Vijfde die aan voelde wat er veranderd was in de po sitie van de monarch sedert het over laden van zijn grootmoeder Victoria en die zich met grote bekwaamheid en soepelheid wist aan te passen aan een nieuwe werkelqkheid, en het was zqn zoon die deze aanpassing con solideerde. Het stempelt George de Vijfde en George de Zesde tot grote koningen dat zü, zij het dan ook ge deeltelijk onbewust, de terugweg von den naar een koningsideaal van lang geleden. Het was de zware taak van koningin Elizabeth de Tweede de nieuwe traditie voort te zetten toen zij vijf jaren geleden haar beminde vader opvolgde. En ofschoon zij nog slechts enkele jaren geregeerd heeft, is het reeds volkomen duidelijk dat zij zich zonder moeite en zeer voortreffelqk heeft weten aan te passen aan wat, ge zien de lange geschiedenis van het Britse vorstenhuis, nog slechts een zeer jonge traditie is. Ongetwijfeld was het voor haar gemakkelqker omdat zq voorbeelden bezat in haar vader en grootvader. En het is met onmogelijk, het is zelfs waarschqniijk, dat een vrou welijk soeverein bü de vervulling van deze functie in de stam een voorsprong heeft op een manneüjke koning. En hier is het de plaats om zich af te vragen wat de verklaring is voor het soort kritiek dat door lieden als Lord Altrincham en de beminnelijke anar chist Malcolm Muggeridge is geuit te gen de huidige koningin, die haar taak zo volmaakt verricht in de nieuwe tra ditie. Waar de kritiek in feite op neer komt is op een eis dat de soeverein „gewoner", „menselijker" behoort te zijn; dat zij „dichter bq het gewone volk" moet staan; dat zq meer spon taneïteit behoort te tonen in het pu bliek; dat zij, als zq zich tot haar volk richt, eerder behoort te babbelen zoals een jong vrouwtje van nature betaamt, in plaats van strakke traditionele en door haar hovelingen geschreven rede voeringen te houden. Maar deze kritiek berust op een volkomen gebrek aan be grip voor de nieuwe functie van de Britse monarch. Het is Altrincham en Muggeridge geheel ontgaan (de kritiek van Muggeridge was geheel gebaseerd op de verouderde constitutionele opvat tingen van Walter Bagehot) dat er een ingrijpende revolutie heeft plaats ge vonden in de functie en de positie van de soeverein, en dat de nieuwe functie in de eerste plaats waardigheid vereist en afstand. Ondanks alle vulgariteit en frivoliteit van de soms adembenemend ordinaire Britse populaire pers, wenst het Britse volk dat de soeverein de af stand bewaart opdat haar hoge functie in de stam niet in gevaar komt. Haar waardigheid en haar stijl mogen niet louter persoonlük zijn, want het is de waardigheid van het gehele volk, de waardigheid van de stam. De belang stelling voor alles wat het koningshuis betreft tot in de kleinste en meest frivo le bqzonderheden is slechts een schqn- bare paradox. Hoe meer een persoon geplaatst wordt boven zqn omgeving hoe groter de belangstelling en de nieuwsgierig heid van de medemensen; en hoe ho ger de positie van de soeverein bo ven haar volk, hoe groter het myste rie dat past bq de magie, en hoe gro ter de begeerte van het volk te we ten hoe er geleefd wordt achter de wallen van de koninklijke veste. Het is de koninklüke steur die het volk boeit en niet de schelvis op de dis van de buren. Altrincham en Mugge ridge menen, met de beste wil van de wereld, de monarchie een dienst te bewijzen door aan te dringen op nivellering, maar indien zij hun zin kregen, zou het Britse koningschap ondermqnd worden. En zodra de ko ningin in haar officiële toespraken tot haar volk zou afdalen tot het peil van de grapjes en geintjes waartoe zich tegenwoordig Britse ministers verla gen, zou het met de unieke positie van de Britse monarchie gedaan zijn. Dit verklaart de grote, en in vele gevallen aan het hysterische grenzen de, verontwaardiging waarmee de kritiek van Altrincham en Muggerid ge werd verworpen. Het stamhoofd was aangetast in haar waardigheid en de stam greep naar de knuppel. De Australische minister van buiten landse zaken, Richard Casey, is vandaag na beëindiging van zijn bezoek aan Hollandia en Australisch Nieuw-Guinea per vliegtuig naar Canberra terugge keerd. Voor zijn vertrek verklaarde hij volgens Reuter, dat zijn besprekingen met de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea en het bestuur van Aus tralisch Nieuw-Guinea tot een bespoe diging van de samenwerking tussen Australisch en Nederlands Nieuw-Guinea zullen leiden. „In hoe meer zaken wij met Neder lands Nieuw-Guinea samenwerken, hoe beter dit zal zijn", zo zeide minister Casey. Er zijn veel gelegenheden tot samenwerking op administratief niveau.. De Australiërs zouden kunnen helpen met de cacao- koffiecultuur, waarin zij waardevolle ervaring hebben opge daan en waarmede in het Nederlandse gebied thans eerst een begin wordt gemaakt. Minister Casey verklaarde, dat gouverneur Van Baal zeer gaarne pro fijt zal trekken van de Australische ervaring in Nieuw-Guinea en dat Aus tralië alles zal doen wat het kan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9