Koninklijk bezoek Sovjet schepen met Russen bemand op weg naar Djakarta SJAFRUDDIN: Dit kan een geval van interventie worden pr WUKCI - m Sacramentskerk in Den Haag tengevolge van kortsluiting ten dele door brand verwoest jeeiless 'MORRIST Hulp van Moskou aan Soekarno Denemarken protesteert in Djakarta tegen beschieting van de „Bretagne Priesterkoor met tabernakeltoren en orgel gespaard gebleven Salaris van K.L.M.-vliegers vertoont hoogstens 5 procent achterstand Het aantal vlieguren ligt bij de K.L.M. het laagst Geldtrommel enige uren zoek Jongen zal hand moeten missen -Het weer iUmdwiU In nauwelijks één uur tijd MINISTER SUURHOFF H i W 4 1 Bij Hoogovens Gezondheidstoestand van Churchill gaat vooruit Het weer in Europa MAANDAG 24 MAART 1958 81 sfe JAARGANG No. 29867 jfM il&llil ia HP j BOULEVARDPLAN WIJK AAN ZEE Heeft Djakarta attaché te Washington ontslagen? MIKE TODD VERONGELUKT Gevolg van demonteren van granaat Falcon Wollen Tweedjassen Minder koud BUREAU SMEDESTRAAI 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal Voot klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Als Koningin Elizabeth de Tweede morgen in ons land arriveert, wacht haar ongetwijfeld een zeer enthousiaste ontvangst. Wij mo gen dan wel met de Britten de reputatie hebben, dat wij een koel Volk zijn, maar bij feestelijke gebeur tenissen geven wij op ónze manier Wting aan onze vreugde. En een fees telijke gebeurtenis is het: de komst Van Engelands vorstin. Wij kennen haar van de foto's in kranten en tijdschriften, en wij hebben allen veel over haar gelezen. Hoe heeft het Ne derlandse volk ruim tien jaar gele den niet meegeleefd met haar huwe lijk met prins Philip. Een Engelse journalist die in die dagen een Ne derlandse krant in handen kreeg, verbaasde zich er over dat onze Pers zoveel aandacht schonk aan de- Ze buitenlandse gebeurtenis. De toen hog heel dunne Nederlandse bI aban gaven niet veel minder ruimte de verslagen over het evene de Abdij van Westmms )afpr Britse pers. En enkei televi- heeft Nederland^ df zifn van d™luisterrijke kroningsplech tigheden: een ceremonie die hier door duizenden en duizenden met diepe ontroering werd gadegeslagen. 0nZe vreugde over het komende be zoek van de Britse vorstin geldt niet slechts de charmante verschijning van Elizabeth de Tweede. Wij be groeten in deze gracieuze koningin de verpersoonlijking van het Verenigd Koninkrijk. Haar aanwezigheid in ons midden herinnert ons aan de hechte historische banden tussen Ne derland en Albion: twee naties geo grafisch gescheiden door de Noord zee, maar cultureel en economisch nauw verbonden. Twee landen die in het verre verleden wel eens met elkaar in oorlog waren, maar die nu eikaars militaire bondgenoten zijn. De Nederlands-Britse betrekkin gen hebben in de loop der eeuwen geleid tot wederzijdse verrijking der beide culturen. De be kende Engelse kenner van Neder land, Charles Wilson, heeft in zijn boek „Holland and Britain" geschre ven, dat van alle buitenlandse invloe den op het Engelse leven er weinige krachtiger zijn geweest, dan die van de Nederlanders ,,die tussen 1600 en 1750 niet alleen de Engelse econo mische instellingen hielpen stich ten, maar die ook Engelands denk beelden hielpen vormen over archi tectuur, kunst, natuurwetenschap en landbouw, om niet te spreken van Engelands begrippen op het gebied van de filosofie, de theologie en het recht". Volgens Wilson is er nauwe lijks een periode geweest in de ge schiedenis van Engeland, waarin de denkbeelden of mensen uit de Lage Landen de Engelsen niet hebben be- lmOmgdekeerd heeft de Britse cul tuur veel tot de vorming van de onze bijgedragen, waarbij we .1 beeld slechts behoeven te herinne ren aan de betekenis, die Uruse schrijvers, var, Addison in de 18e tot Greene in de 20e eeuw, voor de Ne derlandse literatuur hebben gehad. Werden Betje Wolf en Aagje Deken niet geïnspireerd door Richardson, Jacob van Lennep door Walter Scott, Nicolaas Beets door Sterne en Byron en Perk door Shelley en Keats? Maar tenslotte bestonden er im mers ai in de 17e eeuw dermate goe de verbindingen tussen Engeland en de Nederlanden, dat de Engelsen en Hollanders altijd veel contact heb ben gehad. Voor de 17e-eeuwse Lon- denaar was het gemakkelijker om van Engeland naar Holland te rei zen, dan om een reis te maken naar Lincolnshire of Cornwall. In 1687 be stond er al een efficiënte bootdienst tussen Harwich en Den Briel! De Nederlands-Britse relaties zijn sinds de tweede wereldoor log in een nieuw stadium ge treden. Onze vorstin en onze rege ring kregen gastvrijheid in Groot- Brittannië, toen Nederland door de Nazi's onder de voet gelopen werd. Op Engeland was jarenlang onze hoop gevèstigd. Het was een Engel se premier, wiens hartveroverenae toespraken ons in de oren klonken als het gegrom van de Britse leeuw zelf. Het was het luisteren naar ,,de Engelse radio", dat in deze bange jaren velen van ons er psychisch bo ven op hield. Na de bevrijding heeft de Engel se invloed op onze cultuur een grote vlucht genomen. Het Nederlandse publiek is veel meer Engels gaan le zen dan ooit tevoren, bij het onder wijs werd aan het Engels meer aan dacht besteed, en vertalingen van Engelse werken verschenen in groten getale op de Nederlandse boeken markt. Onze economische betrekkingen met Groot-Brittannië zijn nog altijd bij zonder sterk. De Britten behoren tot onze belangrijkste buitenlandse han delspartners. Na Duitsland, Belgie en de Verenigde Staten komt Enge land voor ons als economische rela tie op de vierde plaats. In 1957 had het handelsverkeer met onze over zeese vrienden maar liefst een om vang van twee en een half miljard gulden Tenslotte zijn Nederland en Enge land NATO-partners. Samen met de Britten maken wij deel uit van de nieuwe Atlantische gemeenschap. Toen Engeland in 1939 in oorlog raakte, hebben wij aanvankelijk nog de hoop gekoesterd neutraal te kun nen blijven. Maar al spoedig werden we wreed uit de droom geholpen, en toen na de oorlog de bedreiging van Berlijn plaats maakte voor die van Moskou hebben wij ons lot, bin nen de Noord-Atlantische Verdrags organisatie, nauw met dat van de Britten verbonden. Nederland maakt zich nu op de 5? Naar aanleiding van de berichten dat de Indonesische regering Russische hulp, te weten een krediet van 100 miljoen dollar en tien vrachtschepen, heeft aangenomen en de geruchten dat de Russen een deel van deze sche pen bemannen, heeft premier Sjafruddin van de tegen-regering te Padang in een interview met een correspondent van United Press verklaard: „In dien in de Russische hulp aan Djakarta Russisch personeel is begrepen, betekent dit een duidelijk geval van interventie. De Russische bemanningen behoren naar huis te worden gestuurd. Wij voelen er niets voor door Rus sen te worden gedood. We zijn deze revolutie begonnen teneinde te voor komen dat Indonesië wordt gekoloniseerd door Soekarno. Soekarno heeft er al zijn zinnen op gezet Indonesië met Russische hulp als dictator te rege ren." In aansluiting hierop verklaarde de premier eveneens dat de blokkade van Sumatra het meest doelmatige is wat tot nu toe door Djakarta tegen Padang is ondernomen. „De blokkade doet ons kwaad", aldus Sjafruddin, „wij moeten haar doorbreken. Wij hebben behoefte aan belangrijke hoeveel heden invoer en wij moeten exporteren om deviezen te krijgen." De tegen regering is gisteren in een spoedzitting te Bukit-Tinggi bijeengekomen. United Press neemt aan dat zij hoogstwaarschijnlijk over de voortdurend slechter wordende militaire toestand heeft gesproken evenals over de „Sovjet-intervèntie". Radio Medan, een zender die onder het gezag van de regering in Djakarta staat, heeft bericht, dat Prapat, een stad 95 kilometer ten zuiden van Medan gelegen, door regeringstroepen is bezet. Majoor Nainggolan en kapitein Sita Pohan. de bevelhebbers van de opstan delingen in dit gebied, zouden in de richting van het Tobameer zijn ge vlucht. Bij luchtaanvallen van de cen trale luchtmacht op eenheden van de opstandelingen bij het Tobameer zou den drie pantserwagens zijn vernietigd. Radio Medan heeft ook, volgens Reu ter, gemeld, dat drie plaatsen in het oostelijk deel van Midden-Sumatra zijn heroverd. Het zijn Kambiri, Airmolek en het vliegveld bij Lapura. Het olie- gebied van Lirik-Rengat, 130 kilome ter ten oosten van Pakanbaru, zou eveneens ziin bezet. De zender van de opstandelingen, ra dio Padang, heeft meegedeeld dat Padang vrijdag is gebombardeerd door vliegtuigen van de Indonesische lucht macht. De aanval was volgens het sta tion ook gericht tegen de dessa Telok Baju, dat de opstandige officieren te Padang beschouwen als de meest waar schijnlijke plaats voor eer. landing door de troepen van de regering. Een korvet van de regering te Dja karta zou volgens radio Padang in de Indische oceaan zijn gezonken tenge volge van beschadigingen, veroorzaakt door een beschieting door kustbatte- rijen van de tegen-regering. Nadat het korvet door een ander korvet, de Rad- jawali, van Padang is weggesleept, is het vergaan nabij het eiland Nias, on geveer 400 kilometer ten noorden van Padang Het is op 12 maartdoor.h ten van de kustbattenjen Seb-Offen en kreeg steeds meer slagzij tot het zon De zender van de opstandelingen neen ook verklaard, dat de Indonesische re gering in de bossen van Sumatra ee geheime zender heeft opgesteld, die onder de naam van radio Andalas val se berichten verspreidt over de strijd in Noord- en Midden-Sumatra. De militaire commandant van Ban dung heeft de berichten tegenge sproken, dat het vliegveld van Ban dung door vliegtuigen van de opstande lingen zou zijn gebombardeerd. Radio Padang meldde zaterdag, dat twee vliegtuigen van Menado uit een aanval op het Bandungse vliegveld hebben on dernomen. Het blad van de Indonesische na tionalistische partij, „Suluh Indone sia", heeft volgens Reuter zaterdag gemeld, dat de Indonesische rege ring aan de regering van de Verenig de Staten geen vergunning heeft ver leend tot het zenden van Amerikaan se valschermtroepen en marinevaar tuigen naar Pakanbaru. Het blad, al dus Pla, zegt, dat het verzoek werd gedaan voordat de troepen van de centrale regering de olieterreinen b\j Pakanbaru hadden veroverd op de opstandige troepen van de tegen-re- gering te Padang. Het verzoek was, aldus Suluh Indonesia", ingediend door de charge d'affaires van de V.S., Cottrel, en had ten doel de bescher ming van Amerikaanse onderdanen en belangen in de streek van Pakan baru. De Indonesische regering heeft, aldus het blad. dit verzoek ten stel ligste van de hand gewezen, omdat het zou worden beschouwd als een openlijke interventie in binnenlandse Indonesische aangelegenheden, waar uit gevaarlijke consequenties zouden kunnen voortvloeien voor de orde en rust in zuid-oost-Azië in het bijzon der en in het gebied van de Stille Zuidzee in het algemeen. De Deense regering heeft haar ge zant In Djakarta opdracht gegeven bij de Indonesische regering een protest in te dienen tegen de beschieting van het Deense vrachtschip „Bretagne" vrijdag j.l., aldus bericht U.P. Een woordvoerder vap het ministerie van buitenlandse zaken deelde voorts mee, dat de gezant tevens opdracht heeft gekregen om een vrijgeleide voor de „Bretagne gedurende haar reis van Padang naar Singapore te vragen. Hü voegde eraan toe, dat volgens te legrammen van kapitein Dyrborg, de gezagvoerder van het schip, de be schieting niet opzettelijk is geweest, of wellicht bedoeld was als een waar schuwing. - v' v, De verwoeste Sacramentskerk in Den Haag. De minister van sociale zaken cn volksgezondheid heeft in een brief aan de vereniging van KLM-vliegers en aan de KLM International Pilots Association zjjn oordeel gegeven over de vraag, of de reële salarissen der KLM-vliegers een achterstand vertonen ten opzichte van die bü de andere Europese lucht vaartmaatschappijen. De minister is tot de conclusie gekomen, dat het reële in- komenspeil in 1956, rekening houdend met de salarisverhoging per 1 april van dat jaar, hoogstens ongeveer 5 procent bij het „Westeuropese peil" ten achter bleef. Persoonlijk acht de minister een an dere, uit het beschikbare materiaal te trekken, conclusie van meer belang, n.l. dat 1915 vliegers bij vier maatschap pijen een lager en 654 vliegers bij twee maatschappijen een hoger reëel inkomen genoten dan de vliegers van de KLM, omdat het werken met een gemiddeld Europees salarispeil, gezien de zeer grote verschillen, weinig zegt. Deze twee joto's geven een indruk van de gespannen toestand op Midden-Suma tra. Men ziet hier manschappen van het leger van de tegenregeringdie zich langs de kust in het oerwoud en hij de riviermondingen hebben verschanst. OP* W Britse vorstin hartelijk te ontvangen. Vanmiddag scheept zij zich reeds in, en over weinig uren zal zij in ons mid den zijn. Mogen het mooie dagen voor haar worden, en moge dit koninklijk bezoek bijdragen tot een versterking van de bande - tussen het Verenigd Koninkrijk en het Koninkrijk der Nederlanden. Vandaag is te Wijk aan Zee een be gin gemaakt met de bouw van een restaurant op 36 meter hoogte gelegen op het duin aan de Zwaanstraat. Deze bouw betekent de eerse stap naar de verwezenlijking van een groot boule vardplan voor Wijk aan Zee. Het linkse Indonesische zondagsblad „Bintang Minggu" heeft zaterdag ge- meld, dat kolonel Kawilarang, de mili taire attaché aan de Indonesische am- bassade te Washington, oneervol ont- I slag heeft gekregen, daar hij zjjn stand- plaats heeft verlaten zonder voorkennis of toestemming van het hoofdkwartier van het Indonesische leger. Naar het weekblad verder meldt, zou Kawilarang thans te Singapore zijn, op weg naar N'oord-Sumatra, waar hij het comman do op zich zou nemen van de opstan dige troepen onder majoor Naing golan. Kawilarang was vroeger militair com- I mandant van N'oord-Sumatra daarna be- I kleedde hu dezelfde functie in West-Ja- I va. Voordat hij te Washington werd I geplaatst, beval hij de arrestatie van de I toenmalige minister van buitenlandse zaken, Roeslan Abdulgani, thans vice- voorzitter van de Indonesiscne Nationale Raad, die betrokken is in een smok- kelzaak. Bij een vliegongeluk in New Mexixo is Mike Todd, de regisseur-producer van „De reis om de wereld in tachtig da gen" zaterdagochend om het leven ge komen. Todd was in zijn eigen vliegtuig, een Lockheed „Lodestar", met de acteur Lewis en de scenarioschrüver Art Cohn onderweg naar New York, waar een diner te züner ere gehouden zou wor den. Tot dit oordeel is de minister geko men na bestudering van de rapporten van het Nederlands economisch insti tuut (de rapporten-Tinbergen), een nota van prof. Haccou en drs. Coppes, die op 17 febrauri 1958 werd ingediend en het daarop door prof. Tinbergen gele verde commentaar, dat op 24 februari werd ontvangen. Het oordeel van de minister, dat thans ter kennis van de pilotenver enigingen is gebracht, is door deze verenigingen alsook door de directie van de KLM bij voorbaat als een eindoordeel aanvaard. Beide partijen hebben op zich genomen de bespre kingen over de salarissen en de ver dere arbeidsvoorwaarden van de vlie gers op grondslag van dit oordeel voort te zetten. Een en ander is vast gesteld in een brief van de minister aan de vliegersverenigingen van 19 november 1957 en door hen bevestigd bü schrijven van 28 november 1957. De minister heeft zijn oordeel verge zeld doen gaan van een uitvoerige ar gumentatie, waarin ook de kritiek van prof. Haccou en drs. Coppes wordt be sproken. De minister komt tot de con clusie dat voor zover deze kritiek ge heel of ten dele juist is, zij slechts zeer geringe wijziging in de door het N.E.I gemaakte berekeningen noodzakelijk maakt. De minister voegt aan zjjn conclusies nog enkele algemene opmerkingen toe. Hij wijst er o.m. op dat door het N.E.I. bewusi geen rekening is gehouden met de verschillen in aantallen vlieguren. Het trekt niettemin de aandacht, dat dit aantal bü de KLM het laagst ligt en dat de hoge inkomens btf de Air France mede hierin hun verklaring vinden. De minister vestigt er voorts de aan dacht op, dat bij deze internationale vergelijking van de reële inkomensver houdingen terecht de belastingen van de bruto-inkomens zqn afgetrokken, doch dat het een simpele eis van natio nale solidariteit is, dat in de nationale lasten (wegenbouw, onderwijsvoorzie ningen etc.) door de gehele bevolking naar verhouding wordt bijgedragen. De K.L.M.-vliegers hebben het vorig jaar aan de directie van de K.L.M. de eis gesteld een salarisverhoging te ont vangen van 50 pet. van het netto-salaris, hetgeen neer zou komen op een ver hoging van 85 pet. van het bruto- s&lsris Zoals men zich zal herinneren, zijn de salarissen van de Nederlandse K.L.M.- vliegers, die in Nederland hun stand plaats hebben, zoals hieronder is weer gegeven: Bij de K.L.M. in dienst tredende jonge vliegers, b.v. de tweeëntwintig of drieëntwintig-jarige jongemannen die met goed gevolg hun eindexamen aan de rijksluchtvaartschool hebben afgelegd, worden ingedeeld in de laagste salaris klasse, klasse vier. Klasse vier is onder verdeeld in vier groepen. Het salaris in de laagste groep, groep a: bedraagt 10.140.-, groep b: 11.340.-, groep c: 12.660.- en groep d: 13.920.-. De volgende klasse, klasse drie, is onderverdeeld in vijf groepen. Het salaris bedraagt hier in groep a: 16.860.-; in groep b: 18.060.-; in groep c: 19.260.-; in groep d: ƒ20.460.-; en groep e: ƒ21.660.-. De daarop volgende klasse, klasse twee, is onderverdeeld in vier groepen. Het salaris in groep a bedraagt hier ƒ24.480; in groep b: ƒ25.880, in groep c: ƒ26.800.- en in groep d: ƒ28.080. De hoogste klasse, klasse één, is onder verdeeld in zes groepen, in groep a be draagt hier een jaarsalaris ƒ32.640; in groep b: ƒ34.440; in groep c: ƒ36.240; in groep d: ƒ38.040; in groep e: ƒ39.840 en in groep, f 41.460. De hierboven genoemde bedragen zyn Nederlandse jaarsalarissen, inclusief pen sioen premietoeslag en exclusief A.O.W. en huurtoelage. Daarnaast komt nog een bedrag van de pensioen premietoelage lil nauwelyks één uur tijd is zater dagmiddag de kerk van de parochie van het Allerheiligst Sacrament aan de Sportlaan in Den Haag voor een aan zienlijk deel door brand verwoest. Om streeks kwart over twee werden vlam men in het dak ontdekt, tegen kwart over drie stortte het laatste grote deel verkoolde dakspanten op de kerkban ken neer. Daarmee was het interieur van de kerk gewórden tot een trooste loze opeenstapeling van kapotte kerk banken, neergestorte balken en leien, en verlichtingsornamenten. Optimisten ontdekten in de ruïne drie lichtpunten. Het priesterkoor met tabernakel en H. Vaten, do toren met de luiklokken ep het orgel zijn gespaard gebleven voor de vlammen. Er is natuurlijk water schade, ook aan de speeltafel van het orgel, maar het vuur heeft hier zijn ver woestend werk niet kunnen doen. Al enige tqd had het kerkbestuur plannen de verouderde verlichting te vervangen. Vorige week waren eni ge electriciens bezig geweest met de voorbereidende werkzaamheden daartoe. Maar waarschynlyk heeft het kwaad van de kortsluiting zich, nog voor de vernieuwing van de ver lichting een feit was geworden, toch een weg gevreten in het dak, dat van hout was geconstrueerd en met leien was overdekt. Ongelukkigerwijze ont stonden de vlammen juist aan de voorzyde van het dak, waar de koe- Ëel van het priesterkoor ophoudt. laardoor kon de harde, koude oos tenwind het vuur opjagen tot het aan het eind van het dak, waar de toren even terzijde staat, werd gestuit door de stenen muren van de kerk en door de hard terugvechtende brandweer, die onder meer de toren nat hield. Vele honderden mannen, vrouwen en kinderen waren op deze zaterdagmid dag getuige van dit voor de parochie van het Allerheiligst Sacrament en voor pastoor P. Heskes en zqn kapelaans zo ernstige gebeuren. De politie had voor een goede afzetting gezorgd. Betreurd moet worden dat een van de politie mannen zpn zenuwen niet de baas kon en een jongeman, die zyn huis wilde binnengaan, te lijf ging. Een brand weerman werd door een neervallende balk gewond, gelukkig niet ernstig. Hij was spoedig terug op het terrein van de brand. Deze vasthoudendheid ken merkt de Haagse brandweer,die met groot materiaal was uitgerukt om deze brand, de omvangrijkste sedert de brand in het Paleis Noordeinde, te be dwingen. Burgemeester Kolfschoten, brand weercommandant H. J. van Oost veen, politie-commandant J. Gualthé- rie van Weezei en de officier van justitie mr. dr. J. Maris waren op het terrein van de brand aanwezig. Mr. Kolfschoten, die veel moeite had om in een paar laarzen te komen en deze laarzen daarom maar liet staan, Een geldtrommel met een bedrag van 12.300 aan lonen is eind vorige week bij de Hoogovens te IJmuiden enige uren spoorloos geweest. De trommel stond met een kleinere geldtrommel op de vloer in het kantoor van de klok- controleur van de afdeling vervoer. Het kantoor bevindt zich in het schaftlokaal en iedere week Worden daar de lonen gebracht. De trommel bevatte de loon zakjes voor de arbeiders van de dag dienst en ook van de middag- en nacht dienst. De verdwijning vond plaats in een tijdsverloop van tien minuten. De con troleur moest even weg en sloot zijn kantoor af. De trommels liet hij echter staan. Bij zijn terugkeer was de deur van het kantoor gesloten, maar de grote trommel was verdwenen. Ook al is het kantoor gesloten, toch is het vrij eenvoudig er toegang toe te verkrijgen. Er zijn van het slot ver schillende sleutels in omloop en bo vendien wordt de deur maar met een eenvoudig slot gesloten. De terreinbe waking van het hoogovenbedryf stelde onmiddellijk een onderzoek in. Na enige uren werd de trommel terugge vonden achter een luik in een verborgen hoekje van de verwarmirgskelder. De Velsense recherche speurt thans naar de dader. De plaats waar de trom mel, nog gesloten en met de lonen erin, werd teruggevonden, wijst erop dat de dader goed bekend was met de situatie. De trommel stond op een plek, waar zel den iemand komt. Daarom ook neemt men aan, dat hier geen sprake kan zijn van een misplaatste grap. De gezondheidstoestand van Sir Win ston Churchill gaat vooruit, zo is giste ren volgens Reuter te Roquebrune ver klaard, de badplaats aan de Franse Ri- vièra waar de oude staatsman herstel lende is van een aanval van longontste king en pleuritis. Zaterdag was er een lichte terugval in dit herstel. Als gevolg daarvan zal de oud-premier niet, zoals aanvanke- iyk het plan was, aan het einde van de ze maand naar Londen terugkeren. (nl. rond vijftig procent) voor rekening van de KLM. Het salaris van de buitenlandse vlie gers die in dienst zijn van de KLM varieert van het minimum van groep a in klasse vier van de salarisschaal voor de buitenlandse KLM-vliegers, zijnde f 13.716 tot het maximum van die schaal, nl. klasse een, groep f met ƒ49.632 per jaar. was zich, toen hij de kerk was bin nengegaan, even niet van het gevaar bewust. Een brandweerman moest hem wegtrekken op het moment dat het grootste deel van het verbrande dak neerstortte. De mogelijkheid had bestaan dat hij door wegspringende stukken balk was getroffen. Hy werd hiervoor behoed. De deken var. Den Haag, mgr. W. Bokeloh, kwam zich eveneens op de hoogte stellen van het gebeurde. De Sacramentsparochie is een zeer voor uitstrevende gemeenschap van pries ters en gelovigen. Vooral op liturgisch gebied heeft de parochie een goede naam. Met Kerstmis werd een grote vernieuwing een feit. Het altaar werd naar voren gebracht, zodat de priester met het gezicht naar het volk de H. Mis kan opdragen. Een nieuw rustal- taar werd gebouwd en veertien dagen geleden werd een nieuw tabernakel in gebruik genomen. Het bloeiende paro chieleven heeft, twee weken voor Pa sen, een geduchte knauw gekregen. De gemeenschap krygt nu de kans te tonen wat zy waard is. Zondagmiddag zqn, ten behoeve van de van hun Godshuis beroofde paro chianen, in drie omliggende kerken H.H. Missen opgedragen. Om vier en om vjjf uur konden de gelovigen de H. Mis be wonen in de kerk van de H.H. Martela ren van Gorcum. van de H. Agnes of van de H. Familie. Deze gelegenheid was geschapen om de drie omliggende kerken in de morgenuren niet al te zeer te belasten. De K.R.O. heeft deze rege ling zaterdagavond enkele malen om geroepen om alle parochianen van de ze uitgestrekte kerkgemeenschap te be reiken. De pastorie is geheel behouden ge bleven. De wind stond van deze pasto rie af. Zondagmiddag hebben honder den Hagenaars een tocht naar de Sport laan gemaakt. Bij het in ogenschouw nemer, van de uitwendige schade is hun gebleken dat het radiobericht, dat de kerk geheel was uitgebrand, en dat slechts de muren nog overeind stonden, enigszins overdreven is geweest. De Sacramentskerk, die in 1926 in gebruik werd genomen, werd in de tweede we reldoorlog beschadigd en is na de oor log hersteld. De bouwpastoor Duymel is ongeveer tien jaar geleden overle den. Bij een poging een granaat te demon teren is zondagmiddag in Driebergen de 15-jarige jongen A. Koov zodanig ge wond, dat hij een hand zal moeten mis sen. De jongen had de granaat gevonden l toen hij met een paar vriendjes speel de op het afgesloten landgoed te Drie bergen, waar vroeger een opslagplaats van munitie is geweest. Het slacht offer is opgenomen in het stads- en aca demisch ziekenhuis te Utrecht. Zjjn vriendjes bleven ongedeerd. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk nog weinig, later van het zuiden uit toenemende be wolking, maar op de meeste plaat sen droog weer. Krachtige tot ma tige zuidoostelijke wind. Vannacht minder vorst. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Zon: 6.33-19.00. Maan: 8.42 Advertentie BINNENVERINGBED hei besie bed ooit gemaaki zet-Fabrie!cen Zevenbergen SCHUIMRUBBERBED met extra versterkte middensector temp. Station Weer heden 7 uur Helsinki geheel bewolkt -5 Stockholm licht bewolkt -10 Oslo zwaar bewolkt -7 Londen half bewolkt -1 Amsterdam licht bewolkt -3 Brussel half bewolkt -3 Luxembur,* onbewolkt -6 Parijs .waar bewolkt -1 Nice regen 7 Berlijn geheel bewolkt -1 Frankfurt onbewolkt -6 München onbewolkt -12 Zürich licht bewolkt -6 Genève geheel bewolkt -2 Locarno geheel bewolkt -3 Wenen onbewolkt -9 Innsbruck onbewolkt -11 neersl. afgeL 24 uur 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1