Haarlems bisschop in de Stille Omgang Ambassadeurs der Grote Vier in Washington bijeen Onder de blauwe vaan van Lotharingen Demagogisch Westduitse debat in de Bondsdag MEUBELSHOW N.-York Times acht langdurig Rallye Bagdad Amsterdammers begonnen veel te vroeg Toeslag voor de kooltelers Peron mag Italië niet betreden Meer verkiezingscampagne dan debat over buitenlandse politiek ELTINK MEUBELEN conflict in Indonesië fnnest Amerikaanse bijdrage tot vreedzame regeling bepleit Johnny Ray HUISHOUDBEURS MAANDAG 24 MAART 1958 PAGINA Vestiging Nederlandse cultuurmijen in Mexico V o or uit zicht en niet ongunstig Proces tegen vroegere „Hlinka-gardisten" in Slowakije Pro-Russische Syrische stafchef treedt af Het vraagstuk van de vrije jongensclubs Diocesane clubleidingsdag in Rotterdam Koningin Elisabeth van België morgen naar Moskou 27 Beide ruiters dalen van de heuvels af naar het dal, waar zij al spoedig de weg bereiken. Vóór hen ligt een vredig landschap. Overal zijn de boeren op de velden aan het werk. Na een korte poos bereiken ze een herberg, waar ze besluiten wat te rusten en te informeren naar de afstand, welke ze nog moeten afleggen om Philippopel te bereiken. De waard, die hun een glas voortreffelijke Dalmatische wijn inschenkt, zegt: „Wanneer u vannacht doorrijdt, bent u morgen nog in de stad!" „Is de weg goed?" vraagt Victor. „De weg is prima," zegt de man, „en u kunt vannacht zon der gevaar rijden. De meest beruchte bandieten van het gebergte zijn gis teren al voorbij gereden. Gelukkig hebben ze hier geen halt gehouden, an ders was mijn huis nu een ruïne." Victor en Robert zijn onmiddellijk één en al aandacht. „Wat waren het voor lieden en hoe ziet de aanvoerder er uit? vraagt Robert. „De aanvoerder heet Pedro de Spanjaard en is een grote donkere kerel. Ze schenen gisteren veel haast te hebben en voerden ook enkele gewonden met zich mee. Bovendien waren er een paar vrouwen in hun gezelschap. Waarschijnlijk wilden ze zo spoedig mogelijk over de grens komen." „Ze waren dus op weg naar Philippopel!" „Waarschijnlijk. maar ze zullen wel niet door de stad trekken, maar met een grote boog er omheen!" Victor en Robert weten genoeg. Als Pedro, de bandieten hoofdman, op weg naar Byzantium is, dan zal de vrouwelijke buit wel aan Basilius worden overgegeven. Hoe sneller ze voortmaken hoe beter. Z« betalen de spraakzame waard, en dan zetten ze hun paarden aan om zo spoedig mogelijk Philippopel te bereiken. Massabijeenkomst te Frankfort tegen kernwapens BEZOEKT DE in het RAI-gebouw te Amsterdam van 24/3 t/m 2/4; dagelijks geopend van 10-17 en 19-23 uur In onze stand presenteren wij U een kern collectie zit-, eet-, slaapkamers w en bankstellen, zowel in het 'f$2V.meer klassieke als in het mo derne genre. U kunt op ieder ameublement 300 TOT 500 GULDEN BESPAREN door rechtstreeks van de fa briek te kopen. Als speciale attractie exposeren wij de bekroonde creaties van jonge nederlandse meubelontwerpers terwijl doorlopend de kleurenfilm Uw kamer-raad" vertoond wordt. naar door AGATHA CHRISTIE zün". R.-k. bond van lees zalen en boekerijen Geween in het Concertgebouw Ned. Grondbriefbank plaatst 1 min. 5 grondbrieven tegen 98% (Van een verslaggever) De derde en laatste Stille Omgangs- nacbt telde 18.000 pelgrims van buiten Amsterdam, die met 20 extra treinen en 185 autobussen arriveerden. Er waren weer deelnemers uit vrjjwe\ alle stre ken; uit de mijnstreek en van het Frie se land, de Volendammers in hun tra ditionele klederdracht en Utrechtse stu denten. Maar vooral ook was het de Stille Omgang van Amsterdammers, voor wie behalve de algemene Intentie nog een speciale intentie gold: het welslagen van de grote missie, die in Amsterdam in het najaar wordt gehouden. Tegen de ochtend voegde zich bij hen de bis schop van Haarlem, mgr. J. P. Hui- bers, die geheel alleen de Omgang maak te, in zijn hoge ouderdom steunend op een stok. Na de omgang droeg mgr. Huibers een stille H. Mis op in de kapel van het Begijnhof en hield daar onder de predikatie. Zaterdagavond had de bisschop het pontificaal Lof gecele breerd met sacramentsprocessie in de Begijnhofkapel. Men krijgt de indruk dat de Amster dammers niet meer in zo groten getale naar de Stille Omgang trekken als voor heen. De parochiële groepen worden ieder jaar kleiner, (dit keer geschat totaal op 10 a 12.000 deelnemers), waartegenover staat dat hoe langer hoe meer Amsterdammers op eigen gelegen- De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft de wijze waar op het voor de steunregeling 1957 aan de kooltelers beschikbaar gestelde be drag van 1% miljoen gulden zal wor den verdeeld, bij beschikking geregeld. Deze week worden de uitbetalingen via het produktschap voo- groenten en fruit gedaan. Op advies van de beide schappen heeft de minister de groene kool buiten de produktiebeperkingsregeling gehou den. Dit betekent, dat voor groene kool ook geen steuntoeslag zal worden ge geven. De steunregeling zal geiden voor te lers van rode, witte en savoye kool, die thans nog hun bedrijf uitoefenen. De basis van de regeling is echter in ver band met de gewenste spoed gevonden in de aanvoer in het seizoen 1956/57. Het produktschap verleent aan die telers voor wie tenminste 5000 kg recht matig geteelde, niet „afwijkende" kool van de oogst 1956-57 na 30 november 1956 is geveild, een toeslag van 3,2 cent per kg kool voor de eerste 25.000 kg en van 1,6 cent per kg over het meerdere, echter tot een maximum van 40.000 kg. Bij deze wijze van steunverlening is het sociale element sterk op de voor grond gesteld. In principe is getracht de steunregeling te richten op de kleine bedrijven. Telers die minder dan 5000 kg hébben aangevoerd, zijn van de re geling uitgesloten, ómdat zij naar oor deel der adviseurs in geringe mate van de uitkomsten van de koolteelt afhanke lijk zijn. De vestiging van Nederlandse cul tuurondernemingen in Mexico is sinds enige tijd onderwerp van diepgaande studie. De heer Tj. A. Meurs, eerste handelssecretaris aan de Nederlandse ambassade in Mexico-City, deelde in een onderhoud op de jaarbeurs te Utrecht mede, dat de vooruitzichten niet ongunstig zijn. De vestiging van Nederlandse onder nemingen in Mexico noemde hy een van de twee aantrekkelijke aspecten in de betrekking tussen Nederland en Mexico. Het andere aspect is de hulp die Nederland kan verlenen in het ka der van de uitwisseling van technische kennis, met name die welke betrekking heeft op de tropische landbouw. Voor de Mexicaan geldt de Nederlander als bij uitstek deskundig op dit terrein. Zo is er op het ogenblik een suikerexpert in Mexico werkzaam en vertrekt bin nenkort een Nederlandse rubberdeskun- dige. De heer Meurs wees er op, dat de mogelijkheid om in het kader van de technische hulp naar Mexico te worden uitgezonden in zekere zin beperkt is. Anders komt het te liggen als Neder landse cultuurondernemingen hun be langstelling voor de tropische landbouw in Mexico omzetten in een positief be sluit. De aan de gang zijnde ontwikke ling heeft, aldus de heer Meurs, niets uitstaande met de situatie in Indonesië, want de studie van de mogelijkheden in Mexico is reeds voor de anti-Neder landse actie actueel. Wel is het thans zo dat als gevolg van de ontwikkeling in Indonesië men uit een grotere reser ve aan vakkundig personeel kan putten voor elders uit te voeren projecten. Te Zilina, in Slowakije, is het proces begonnen tegen vijf der 42 Tsjechoslo- waakse ex-fascisten", die ervan be schuldigd worden deel te hebben geno men aan het vermoorden van meer dan drieduizend mensen, wier stoffelijke overschotten na de oorlog in 176 massa graven zijn aangetroffen, aldus melden A F P. en Reuter. Tot voor kort had men gemeend dat de slachtoffers uitsluitend door toedoen der Duitse be zettingsstrijdkrachten om het leven zijn gekomen. „Rude Pravo", het dagblad der Tsje- choslowaakse communistische party, meldde gisteren dat een der vpf be klaagden, een zekere J. Knapek, heeft toegegeven in de winter van 1944 op 1945 34 verzetsstrpders te hebben ge dood. De beklaagden zijn volgens de dag vaarding lid geweest van de zgn. „Hlin- ka-garde", een uiterst-rechts en Duits gezinde Slowaakse organisatie in de tweede wereldoorlog, die haar naam ontleende aan haar eerste, in 1938 over leden leider. President Nasser van de Verenigde Arabische republiek heeft het verzoek om ontslag van gen. maj. Afif Bizri, de stafchef van het Syrische leger, in gewilligd, aldus bericht U.P. Er werd geen reden voor dit ontslag opgegeven. Bizri staat bekend als een van de meest P prominenten in de Arabi sche wereld. heid gaan: tegen de ochtenduren of vroeg in de nacht. Dit laatste heeft ech ter zaterdagavond aanleiding gegeven tot een zeer verward begin van de om gang. Reeds voor twaalf uur waren er veel deelnemers op het Spui en dit nam geleidelijk toe zodat de eerste groep (uit Waalwijk) die om één uur zou be ginnen, danig in het nauw kwam. Boven dien wilden zeer velen, die op eigen ge legenheid de omgang maakten na af loop de Begijnhofkapel binnengaan het geen niet mogeiyk is, daar deze kapel reeds was bezet door pelgrims, in het bezit van toegangskaarten. Verheugend is echter, dat de jeugd in groten getale deelneemt. De Amster damse schooljeugd heeft en masse op de door de weekse dagen (evenals veel vrouwen en meisjes) de historische bee- vaartsweg afgelegd. Den Bosch en Utrecht zorgden voor de grootste groepen (elk 1700), Zuid- Limburg kwam met 1600 man en Rot terdam met 1100. Andere grotere groe pen kwamen uit Friesland, Delft, deke naat Eist, Volendam en Oost-Gelder land. De Amsterdamse politie zorgde met 100 man voor de orde en de r.-k. E.H.B.O. heeft 60 maal moeten hel pen, gelukkig slechts in gevallen van lichte aard. Gistermiddag kwamen in het gebouw ,,Het Centrum" te Rotterdam 140 club- en patronaatsleiders bijeen voor de tweede clubleidersdag van de katholieke jeugdbe weging in het bisdom Rotterdam. Deze leiders zijn speciaal belast met de vorming van 3200 jongens volgens de z.g. derde methodiek der katholieke jeugdbe weging, de jongensclubs en patronaten. Het bisdom Rotterdam telt 68 afdelingen. Tijdens de openingsrede wees de heer L. J. C. Borsboom, diocesaan commissaris, er op, dat concrete richtlijnen niet verwacht konden worden. Belangrijk is, dat de lei ders al vast een idee krijgen van de zeer vele mogelijkheden op het gebied van de vrije jongensclubs. Naar aanleiding van de film „Het gaat om hem" van Tom Bouws werd een dis cussie gehouden. Deze leidde tot de con clusie, dat op het ogenblik geen sprake kan zijn af te stappen van de vrijheid in de jongensclubs. De jongens in deze clubs en patronaten voelen zich in een sterker gedisciplineerde omgeving niet thuis. De beweging zo luidden de conclusies verder welke in de jaren '45 en '46 in het leven is geroepen, ondergaat een rij pingsproces en heeft zich vooral de laatste twee jaren zeer uitgebreid. Wanneer zowel de leiding als de leden een verantwoord geheel vormen, kan de overheid tot subsi dieverlening overgaan. Later op de middag bracht een gespreksforum het tekort aan leiders aan het licht. Met het oog hierop waardeerde commissaris M. van de Heu vel het werk van de priesterstudenten, die hun vakanties wijden aan het organiseren van jongenskampen. Mgr. A. Jansen, bisschop van Rotter dam, die een deel van de vergadering had bijgewoond, celebreerde om kwart over vijf in de kathedrale kerk een pontificale H. Mis, waarbij hij werd geassisteerd door districtsaalmoezenier A. H. Duyvestijn en diocesaan aalmoezenier A. M. Vulsma. Amerika, Engeland en Frankrijk overwegen om met Rusland in Washington viermogendhedenbespre- kingen op ambassadeursniveau te hou den, aldus heeft Reuter uit gezagheb bende bron in de Amerikaanse hoofd stad vernomen. Aan dergelijke bespre kingen zouden deelnemen: de nieuwe Sovjet-ambassadeur in Washington, Mensjikov, die „opvallend sociaal is", de Britse ambassadeur, Sir Harold Caccia, die ervaring heeft in onderhan delingen met de Russen, Hervé Alphand, een der beste Franse diplo maten en een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken. De Sovjet-ambassade te Brussel heeft zaterdag meegedeeld, dat morgen een speciaal vliegtuig te Brussel zal lan den om de 81-jarige koningin Elisabeth van België naar Moskou te brengen, waar zp een internationaal muziekcon cours zal bijwonen, aldus meldt Reuter. Het concours duurt tot 14 april. Het vliegtuig zal van het type TU-104 zijn, een tweemotorig straalverkeers- vliegtuig. Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zaterdag volgens Reuter meegedeeld, dat Italië geen visum heeft gegeven aan oud-president Perön van Argentinië. Volgens de woordvoerder heeft Perön verzocht om een inreisvisum met een geldigheidsduur van drie maanden. Het verzoek werd afgewezen. BONN, hedenmorgen. (Van onze correspondent in Bonn) Het debat over de buitenlandse po litiek van West-Duitsland, dat donder dag in de Bondsdag is begonnen, is ook zaterdag na 28 uur van zeer harts tochtelijke, scherpe en ten dele ook, van beide zijden, beledigende redevoe ringen nog niet beëindigd en tot mor genochtend verdaagd, ofschoon datge- Advertentie OP DE WIJCHEN (BIJ NIJMEGEN) NIEUWE WEG TEL. K ne waarom het eigenlijk gaat, de atoombewapening van de Westduitse strijdkrachten wanneer het NATO-op- perbevel dit voor noodzakelijk houdt, in principe al door de regering-Adenau- er is besloten en geen der partijen, noch op de regeringsbanken noch die der oppositie, nog iets nieuws kan zeg gen of tot dusverre ongehoorde argu menten naar voren kan brengen. Ging donderdag het debat tussen de minister van defensie, Strauss, en de oppositiespreker Fritz Erler (S.P.D.) en dr. Remold Maier (liberalen") en vrijdag tussen dr. Jager (C.D.U.- C.S.U.) en Herbeft Wehner (S.P.D.), zaterdag botste in een redevoering, die tot dusverre het summum van vuil spuiterij was, de jonge Hamburgse S.P.D.-er Helmuth Schmidt met de woordvoerder der C.D.U., dr. Kurt- Georg Kiesinger. De voorzitter van de Bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaier, die zelf ook nog het woord wil voeren, evenals de voorzitter van de S.P.D., Erich Ollen- hauer had het enerzijds door een hoog peil der rhetoriek, doch an derzijds door een bijna kinderachtige aanhaling van vroegere uitlatingen der parlementariërs gekenmerkte debat reeds zaterdag willen beëindigen. De oppositiepartyen waren daar evenwel tegen, omdat de stand der redenaars met 18 der regering en 8 der oppositie te sterk in het voordeel der C.D.U.- C.S.U. en Deutsche Partei was. He laas moet worden verwacht, dat het de bat morgen in dezelfde geest van de magogie, die sterk herinnert aan de oude pre-Nazi Rijksdag en vooral is afgestemd op de 15 miljoen radio-luis teraars, en daardoor meer verkiezings campagne dan werkeiyke discussie is, zal worden voortgezet. Dat betekent tenzij gedurende de 48-urige pauze van het weekeinde het verstand terugkeert dat de politieke kloof, die de drie regerings- en twee oppositiepartyen scheidt, nog verder zal worden open gereten en de vijandschap tussen bei de groeperingen nog groter zal wor den, hetgeen voor de politieke toe komst der Bondsrepubliek weinig goeds voospelt. Reuter meldt, dat gisteren op een massabyeenkomst te Frankfort is aan gedrongen op het houden van een alge mene staking ter ondersteuning van het verzet tegen de uitrusting van de bondsstrijdkrachten met kernwapens en de stationering van dergelijke wa pens in West-Duitsland. Ruim tweedui zend personen gaven hun steun aan het voorstel om een campagne te begin nen. Onder de sprekers bevond zich de leider der sociaal-democratische op positie, Erich Ollenhauer. Soekarno in gezelschap van mevrouw Rasoena Said (met guirlande), het vrouwelijke Sumatraanse lid van de „Natio nale Raad", tijdens een plechtigheid te Bandoeng. Mevrouw Said heeft verklaard, dat zij zich schaamt voor de Midden» Sumatraanse rebellen, aldus United Press. De „New York Times" wydt van daag zün eerste hoofdartikel van de dag aan de gebeurtenissen in Indone sië. Het blad noemt de verklaring van de premier van de tegen-regering, mr. Sjafruddin Prawiranegara, dat het be slissende moment in de burgeroorlog binnen drie maanden zal worden be reikt, „al te optimistisch" en vervolgt dan: „Tenzij en tot aan het ogenblik, dat er in Djakarta een fundamentele ver andering van geest en machtsverhou- dinger optreedt, bestaat er het ongeluk kige vooruitzicht op een lang en onbe slist conflict." „Op het ogenblik schynt de militaire activiteit aan beide kanten te zy'n op geleefd. Maar geen van de acties, waarvan tot dusver melding is ge maakt, ïyken beslissend van aard te zyn. Zowel Soekarno als de revolutio naire regeringsleiders weten het en dit is ook kenneiyk de reden, waarom de laatste zich zo bezorgd maakt over mo gelijke Sovjet-interventie. Enkele Sov jet-schepen zyn al aan Soekarno afge leverd en er is niet bekendgemaakt, wat voor lading zij vervoerden". „De voornaamste moeiiykheid is er bovendien niet een, die met militaire middelen kan worden beslecht. Zelfs als hy er in slaagt de rebellen uiteen te drijven, dan nog beschikt Soekarno niet over een werkeiyke grondslag om met instemming van het volk te rege ren. Soekarno heeft in de loop der ja ren al heel dikwyis kans gezien aan hang onder zijn landgenoten te kwe ken. Maar hy is geen regeringsleider 21 „Kent u hier ook een zekere doctor Rathbone? Hy moet nog maar pas in Bagdad zijn!" „O, ik ken iedereen in Bagdad," stelde Marcus Tio haar gerust. „En iedereen kent Marcus! O, ik heb ontzettend veel vrienden en kennissen". „Dat geloof ik graag", zei Vic vriendelijk. „Maar kent u die doctor Rathbone?" „Vorige week heb ik nog de Luchtmaarschalk voor het Verre Oosten bij me gehad", bralde Mar cus. „Hy zei: Marcus, ouwe schurk, ik heb je sinds '46 niet meer gezienmaar jy bent er ook niet magerder op geworden. Ja, een sympathieke man, die Luchtmaarschalk. Ik ben erg op hem ge steld". „Is die doctor Rathbone ook een sympathieke man?" vroeg Vic. „Ik houd helemaal niet van zure gezichten, moet u weten", verklaarde Marcus. „Ik houd van mensen die plezier hebben in hun leven. Ik houd van jonge, vroiyke, charmante mensen zoals u. De Lucht maarschalk zei tegen me: „Marcus", zei-d-ie, „jij: bent te veel op de vrouwen gesteld"Maar ik zei: „Marcus houdt véél te véél van Marcus!" Tio barstte in lachen uit, maar onderbrak dit door plotseling luidkeels te roepen: „Jozef Maria!" Vic schrok evenzy dacht, dat hij vloekte. Maar dit bleken de voornamen te zy'n van de bar tender. Vic vond het Oosten toch maar een zeer wonderiyk land. „Hiernog zo'n gin met sinaasappel en een whiskey!" bestelde Marcus. „Nee, ik geloof nietprotesteerde Vic. „Toe, neemt u nog een glaasjeze zijn heel, héél slap!" animeerde Marcus. „Goed danmaar nu over die doctor Rath bone!" hield Vic dapper vol. „Die mevrouw Hamilton Clipp, met wie u hier bent gekomen, is een Amerikaanse, niet waar? Ik mag ze graag, Amerikanenmaar ik houd toch het meest van Engelsen", betoogde Marcus. „Toe nouhelp me nou!" smeekte Vic. Marcus deed stom verwonderd „Maar dat spreekt toch vanzelf! Ik help u aan alleswat u maar hebben wiltbiefstuk speciaalkalkoen met ry'st met rozynenpiepkuikens „Die piepkuikens interesseren me niets. Tenmin steop het ogenblik nog niet", liet Vic er voor zichtig op volgen. „Helpt u mij nu maar alleen aan het adres van die doctor Rathbone. Hij is nog maar kort in Bagdadmet zyn secretaris „Daar weet ik niets van!" gaf Marcus ten ant woord. „Hij logeert niet in het Tio". „Maar er zijn toch wel andere hotels", opperde Vic. „Misschien heeft hy hier wel een eigen huis!" „O, ja", zei Marcus. „Hotels genoeg. Babylonian Palace, Senna Cherib, Hotel Zobeïdeailemaal goeie hotelsmaar ze halen toch niet bij 't Tio!" „Dat geloof ik best", verzekerde Vic. „Maar weet u ook of hp in een van die hotels logeert? Hp is de baas van een organisatie op het gebied van cul tuurboeken en zo Bij het woord cultuur keek Marcus bepaald ern stig. „Dat is juist wat we hier nodig hebben", her nam hij, „vee! meer cultuur. Kunst en muziek dat is fpn! Héél fyn! Ik voor mij houd het meest van sonates voor vioolals ze tenminste niet te lang Vic begreep, dat ze op deze manier geen stap ver der kwam. Ieder pogen om van Marcus los te komen, keerde tot Marcus terug Vic bedankte dus vriendelijk voor het derde glas en stond wat teleurgesteld op. Ook voelde ze zich een beetje duizelig. Die cocktails waren om de drommel niet slap geweest Ter verkoeling liep zij over het terras naar de ba lustrade, waar zy bleef uitkijken over de rivier. Toen hoorde zij een stem achter zich zeggen: „Neemt u mü niet kwalükmaar u doet ver standig een mantel aan te trekken. Als je Pas u'l Engeland komt, ïykt het wel zomer, maar het wordt hier direct na zonsondergang erg koud!" Het was de Engelse dame, met wie mrs Cupp in gesprek was geraakt, zy had een bontjasje aan en een plaid ovei haar knieën geslagen en nam een teugje van haar whiskey-soda. „Wel bedankt voor uw goede raud zei Vic lief- jes. Z_e dacht vlug te kunnen ontkomen, maar dat had zji glad mis. „Laat ik me even aan u voorstellen. Ik ben me vrouw Cardew Trench. U is geloof ik met mevrouw... hoe heet ze ook weerHamilton Clipp mee gekomen, is 't niet?" „Ja, dat is zo!" „Zy vertelde, dat u een nichtje is van de bisschop van Llangow". Vic had zich vlug hersteld. „Zei ze dat heus?" vroeg ze met de juiste intonatie, net of ze 't kostelijk vond. „Heeft ze het verkeerd onthouden?" Vic glimlachte. „Amerikanen verhaspelen onze namen wel eens meer. Het lijkt ook wel op Llangow. Myn oom", improviseerde Vic vliegensvlug, „is bis schop van Languao. „Languao?" „ja, dat is in Polynesië, u weet wel, in de Stille Oceaan. Hij is missie-bisschop". „Omissie-bisschopherhaalde mrs Car dew Trench, op 'n toon waaruit bleek, dat haar res pect enige streepjes was gedaald. Precies zoals Vic gehoopt had, was mrs. Cardew Trench gelukkig grandioos onwetend op het stuk van bisschop-missionarissen. Zie zo, dat was voorlopig gewonnen. „Maar wat komt u eigenlijk hier in Bagdad doen?" vervolgde de lastige tante met onverbiddeiyk-harte- lijke belangstelling. Stel je voorEen jongeman opscharrelen, met wie ik een kwartiertje op 'n bankje heb zitten pra ten in 'n park in Londen? Nee, dat was niet het antwoord, waarmee Vic in dit geval voor de dag kon komen. (Wordt vervolgd) uit kracht van de vrije uitspraak van het gehele volk. Er zyn bepaalde groe pen, zoals de Zuid-Molukken, die nooit zyn recht om over een eenheidsstaat te regeren hebben erkend. Er zyn ande ren, zoals nu de rebellen op Sumatra en Celebes, di klaarbiykeiyk van me ning zyn, dat het beleid, dat Soekarno thans tfoert of denkt te voeren, een ern stige schending betekent van de belan gen van een groot deel van de archi pel. Dit soort klachten kan men niet weerleggen met de hypothese, dat de leiding over het volk berust bij één groep op één eiland." „Ook een dictatuur, hoe mild ook, is geen antwoord en Soekarno's geleide democratie vertoont zeer zeker dictato riale trekken, waar zy georganiseerde politieke oppositie wil uitschakelen. Tenzij en totdat er een parate regering is, die steunt op de instemming van het volk, een instemming, die vrijelijk en langs constitutionele weg tot uiting is gebracht, zolang is het Indonesische volk gedoemd te lijden onder voortdu rende conflicten." ,,In hoeverre de communisten Soe karno's handelingen en politiek bepalen is niet geheel duidelük. in ieder geval heeft hy geen geheim gemaakt van zyn sympathie voor een groot deel van de Marxistisch-Leninistische ideologie en heeft hy de communisten op Java aan gemoedigd. Maar hjj heeft ook ontkend, dat hy werkeiyk naar het communisme overhelt Maar hoe dat ook zy, de com munisten zullen zeker profyt trekken van een langdurig conflict in Indonesië. Ondertussen is het het volk, dat lijdt en naar het volk gaat onze sympathie uit. Als wy, zonder te interveniëren, kunnen bydragen tot een eervolle be- eindiging var dit conflict, dan moeten WÜ dat proberen," aldus de New York Times. Zaterdag heeft de bond van r.-k. openbare leeszalen en boekerijen onder voorzitterschap van mr. M. G. J. Be vers in Krasnapolsky te Amsterdam zyn jaarvergadering gehouden. De se cretaris, mr. F. M. J. van de Loo, ging in zijn jaarverslag uitvoerig in op de opleiding van het leeszaalpersoneel en afbakeningsproblemen, waarover de betrokken commissie van het Katho liek Lectuur Centrum een interimrap port heeft opgesteld. De commissie staat één katholieke bibliotheekorgani satie voor Nederland voor, waarin de activiteiten van de openbare leeszalen en bibliotheken alsmede die van de pa rochiebibliotheken worden gebundeld. Daardoor krygt het werk een grotere invloedsfeer. De secretaris zette verder uiteen dat bij het gezamenlpk inrichten van een bibliotheek de eigen katholieke zelfstandige leeszaal en bibliotheek voorop moet staan. Alleen wanneer dat niet mogeiyk is, kan een samenwerking in algemeen verband worden overwo gen. De jaarverslagen werden goedgekeurd en de aftredende bestuursleden, de he ren J. F A. Elich en Chr. C. Smits her kozen. Na een officiële ontvangst ten stadhuize van Amsterdam door wet houder W. Steinmetz namens het ge meentebestuur heeft dr. H. W. J. Surig het leeszaalwerk als sociaal werk besproken. Bij het eerste optreden in Neder land van de „wenende zanger" John ny Ray, die zaterdagnacht in het Con certgebouw te Amsterdam enkele liede ren zong, kan men zich afvragen wie daar nu het meest van verwachtte, de impresario, het publiek, of de heer Ray zelf. Het publiek liet het bijna af weten; er zaten nog geen 500 mensen in de grote zaal. Waarschyniyk had de heer Ray, die in Amerika duizenden tegeiyk in kat zwijm brengt, dat anders verwacht. Er is wel geschreeuwd en gefloten, en de zanger moest na afloop tweemaal even terugkomen, maar van hysterie was geen sprake. Eigeniyk kreeg hy maar weinig méér applaus dan de muzikale clown Rexis, die hem voorafging, en minstens zo leuk was. Erkend moet wor den, dat Ray het nadeel had van de vreemde taal, terwijl de echte clown geen stom woord zei. Met kunst heeft het optreden van Johnny Ray weinig te maken, ook niet met klein-kunst. Hij levert geen artis tieke, maar een suggestieve prestatie. Een circus-hypnotiseur doet iets derge lijks. Ray biologeert zyn publiek, al thans trachtte dat zaterdagnacht te doen met alle raffinementen en grofheden van "/sssa-suggestie. Het was soms pot sierlijk, dan weer meeiywekkend en walgelijk. Ik geloof, dat dit soort massa- vermaak alleen in de Verenigde Staten kon worden geboren. Er is geen land in welks psychologische literatuur zo veel sprake is van „emotional imma turity". Van deze emotionele onrijpheid zpn de Amerikanen zich zeer goed be wust, maar hun hele cultuurpatroon van vandaag is erop berekend om die te verergeren. In elk ander land zou de larmoyante kinderachtigheid en onbe heerstheid van dit „gezang" zyn gene geerd of weggehoond. Maar Amerikaan se psychiaters hebben uitgevonden, dat Johnny Ray de onbewuste collectieve angst van de mensen tot uitdrukking bracht, en gaven hem daarmee een be staansrecht. Er zijn al twee miljoen van zün platen verkocht. De heer Ray is de nu 31-jarige zoon van een münwerker uit Oregon. Als jongen had hij het ongeluk vroeg doof te worden, en leed daar erg onder. Hy wilde zanger worden, maar forceerde zyn stem, omdat hy die niet horen kon. Begiftigd met een fel emotioneel en agressief temperament, trachtte hy zyn geesteiyk isolement te doorbreken door wilde gebaren bü het zingen te ma ken. Nu grimasseert hy op het podium, schreeuwt zich in het zweet, geeft toe hoorders een hand, rent naar een ge reedstaand glas water, gaat op de vleu gel zitten, struikelt over de microfoon kabel, en maakt dwaze knievallen voor het publiek, alles in een adembenemend tempo, en met een verbluffende spon taneïteit. Maar het is al lang niet spon taan meer. Er zit een koele vastberaden heid achter om uit zjjn publiek te ha len wat er in zit, om hun kinderiyke complexen weer eens hevig te doen schrijnenGezien de opkomst, valt het met de emotionele volwassenheid van de Amsterdammers nogal mee. v. E. De Nederlandse Grondbriefbank te Am sterdam gaat over tot de uitgifte van no minaal f 1.000.000 5 procent 30-jarige grondbrieven in stukken van nominaal f 1000 aan toonder tegen 98V2 procent. In de eerste tien jaren geen aflossing. Ver vroegde aflossing is in de eerste 15 jaar niet toegestaan. Van 1974 tot en met 1978 zal vervroegde aflossing slechts mogelijk zijn tegen 101% procent, daarna tegen 101 procent. Beursnotering zal worden aange vraagd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2