Koperen priesterfeest in Beverwijk Jubilerende IJ.R.B. stemming m feest- lennnering bij het bezoek van koningin Elizabeth Amsterdam Londen G Radio en Televisie Bouw motel Beeldengroep in woningbouw bij Jan Prinslaan onthuld T' BEA Grote waardering voor de hoofd- aalmoezenier Bedrijfsapostolaat jan Hesmerg en Ans Bouter concerteren Concert doktoren in St. Joannes de Deo" Bouwvolume verkregen stoften voor maat kleding Volkscredietbank Heemstede wil regeling met Haarlem niet meer verlengen Vlieg per BEA Viscount over geheel Europa Renault Frégate Trans-Fluide Een wereld als Wiever In Beverwijk Kwestie over wereld kampioenschappen Vanavond MAANDAG 24 MAART 1958 PAGINA Koninginnedag in Haarlem-Zuid-West Getuigenis kernladen HPG winnaar van jeugd- zwemkampioenschappen kring Haarlem Z ANDVOORT Willem Berkhemer voor ,,'t Helm" UIT DE „TIMES' van 30 april 1895 GARAGE DEN HOUT We vernemen, dat in de loop van de week aan de gemeente Beverwijk bouwvolume zal worden verstrekt voor de bouw van het motel aan de Rijksweg 9 nabij de tunneluitgang. Geruime tijd heeft men over deze motelplannen niets meer vernomen. Het oorspronkelijke Plan^as bouw gereed te hebben bij de tunnel opening. Uitblijven van het bouw volume heeft dit verhinderd. Nu deze belemmering opgeheven is, hoopt men spoedig tot de bouw te kunnen overgaan. Helen Guillot-Kennedy exposeert in Vijfhuizen De zeer grote waardering voor de hoofdaalmoezenier van het bedrijfs apostolaat in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, de Z. E. Heer C. F. A. Geraets is zondag tot uiting gekomen in de belangstelling voor de viering van diens koperen priesterfeest en de daarbij tot hem gerichte woorden, die vergezeld werden door de aanbieding van geschenken. In de dekenale kerk van St.qAgatha droeg de jubilaris een plechtige Hoogmis op, tijdens welke plechtigheid zijn broer Theo Geraets S. J. sprak over de plaats van de priester in de samenleving. De kloof tussen priester en leek te over bruggen is in heel het priesterleven van de hoofdaalmoezenier het streven. Dat dit wordt gewaardeerd bleek uit een zo overweldigende belangstelling tijdens de receptie in het huis van het bedrijfsapostolaat aan de Zeestraat te Beverwijk, dat op sommige ogenblikken het verkeer in de straat be lemmerd werd. De voorzitter van het Stichtingsbe-1 stuur ir. Wijdeveld gewaagde tijdens de ze receptie van de grote bezieling, die van de jubilaris uitgaat en diens ster ke enthousiasme. Hij is een voortstuwen de leider en als mens buitengewoon prettig en meedelend van eigen rijkdom. Ir. Wijdeveld dankte de aalmoezenier, die hij de motor en stimulator noemde en hoopte op een nog langjarige samen werking. In deze geest sprak ook dr. Albregts namens de Beheersraad. Was de aalmoezenier in het burgerleven ge bleven dan zou hij naar eigen tekenen de verklaring stuurman op de grote vaart zijn geworden. Hij houdt van ver re horizonten, van grote openhartigheid en ieder treedt hij vierkant tegemoet, De Vereniging ter behartiging van de belangen van de bewoners van Haar- lem-Zuid-west en de aideling in die stadswijk van het Comité Nationale Feesten heeft een aantrekkelijk pro gramma vastgesteld voor de viering van Koninginnedag en 5 mei-dag. Het terrein van de festiviteiten is weer de speelplaats van de Christiaen Huygens- school. De Koninginnedag begint daar 's mor gens om half negen met een muzikale rondgang van de districtsband van de N.P.v'. Haarlem. Om kwart over negen wordt de lag gehese en de feestdag officieel geopend. De kinderspelen van gen om half tien aan. Om half twee ko men er weer microfoon-debutantjes en om twee uur begint een variété-pro gramma, waaraan medewerken Frans Pennarts, conférencier, Fantasio, muzi kale clown, Herman Teunissen, akkor- deon, elektronisch orgel. Corty, „komi sche cascade act". Zambel met zijn fiets, waaruit muziek komt. Om vier uur is er een gecostumeerde voetbal wedstrijd. 's Avonds om acht uur begint een lampion-optocht met muziek, terwijl ter- zelfdertjjd in „Ons Gebouw" aan de Kamerlingh Onnesstraat een Oranjebal gegeven wordt, met muzikale medewer king van „The Drifting Stars". Op Bevrijdingsdag worden er 's mid dags drie kinderfilmvoorstellingen gege ven in „Ons Gebouw", 's Avonds maakt het trommelcorps van BATO een rondgang en om acht uur is er een gymnastiek-demonstratie door dezelfde vereniging. Om kwart over negen treedt de balletgroep „Haarlem Zuid-west" op. Zaterdagavond gaf de violist Jan Hesmerg. eerste concertmeester van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, in samenwerking met zijn echtgenote de pianiste Ans Bouter, in de tuinzaal van het gemeentelijk con certgebouw een uitvoering van vier so nates voor hun beider instrumenten. De executanten waren, wat wel be grijpelijk is, bijzonder goed op elkaar in gesteld, technisch was alles perfect, mu zikaal was alles ook uitstekend verant woord. Een kenmerk van hun spel is een zekere voorname beheersing die echter een gevoelige tendenz niet uit sluit Handels barok deed het uitste kend in de enigszins statige weergave. Bekoorlijk klonk het zingende allegro in de rococo-muziek van Mozart; bepaald aangrijpend werd de doorwrochte ro mantiek van Brahms gestalte gegeven. Het is eigenaardig dat in deze tijd, waar in het eigenlijk een soort mode is Brahms te kleineren, de jonge kunstenaars toch steeds weer deze meester op hun pro gramma's plaatsen. We twijfelen er niet aan of Wagner ook niet na zekere tijd gerehabiliteerd zal worden, evenals, dit zijn dan geheel andere figuren, de schilder Toorop en de schrijver Timmer mans, die er momenteel ook vrijwel uit liggen. Het hoogtepunt van de avond was de fantastisch gespeelde solosonate voor viool van Baddings. een meesterwerk van componeerkunst. dat Jan Hesmerg vol op in de gelegenheid stelde zijn violis- tische kwaliteiten te ontplooien. Het niet talrijke publiek toonde zich hoogst dankbaar. T. de Vr. In het ziekenhuis St. Joannes de Deo hebben enkele doktoren zaterdagavond hun geneeskundige instrumenten voor enige ogenblikken verwisseld met die van de muziek. De resultaten van dit concert, vóór de pauze in de kapel en daarna in de aula, waren van verheu gend gehalte. Dokter E. L. Nauta en dokter R Kalff hebben op zeer ver dienstelijke wijze werken van Handel en Bach voor 2 violen gespeeld, hierbij be geleid door de lekebroeder G. Kollner. Ik wil geenszins beweren dat er af en toe niet iets scheef ging, vooral wat het samenspel betrof, maar de wijze waar op gemusiceerd werd was zeer te loven, vooral wegens de geest die uit alles sprak. De toonvorming van de beide violisten was van zeer behoorlijke kwali teit. Na de pauze vertolkten dokter C. C. Ridder van Rappard en mevrouw Van Rappard-Kobus op zeer verzorgde wijze werken van Veracini en Schubert. Ondanks enkele kleine technische tekortkomingen viel er veel te genieten. Dokter Van Rappard speelde de veel eisende pianopartijen met benijdens waardige muzikaliteit, terwijl mevrouw Van Rappard een behoorlijke dosis viool-techniek, die met niet minder mu zikaliteit gepaard ging, demonstreerde. Dr. K. van der Vis begeleidde aan de piano tot slot dokter Nauta nog in een Cszardas, die met de nodige voort varendheid werd gespeeld. Een enthou siaste broeder-overste Philippus dankte aan het slot van de avond alle mede werkenden en luisteraars, die dit con cert hadden gegeven en bijgewoond. Het was een frisse demonstratie van zeer goed amateuristisch musiceren, dat in menig opzicht aan het professionalisme ten voorbeeld gesteld kan worden, zeker wat de geest betrof die er uit sprak. J. L. deze mens, die niet alleen schipper naast God, maar ook schipper van het bedrijfsapostolaat is, de man, die toe gang heeft tot de harten van de men sen. Het werk ligt hem. Namens de huisgenoten sprak aalmoezenier Hooger- vorst, opmerkend, dat allen blij zijn, wanneer ,,de kapitein' thuis is omdat men zijn goedheid en hartelijkheid zeer waardeert. Dc heer M. J. Vergouw heeft spre kend namens de kernleden het werk van de aalmoezenier kernachtig geka rakteriseerd: de Christusfiguur, zeide hij, is voor de mensen van de kernen gaan leven én vele arbeiders zullen de ze ervaring, misschien nog wat schoor voetend, maar met overtuiging, uitdra gen. Deken B. G. Hosman prees zijn oud kapelaan, omdat deze het bedrijfsapos tolaat in beide bisdommen heeft uitge bouwd tot een prachtig werkend insti tuut, dat Christus doet leven in de har ten van de industrie-mensen. Een bij zonder fraai missaal bood de deken aan. Mevrouw Gerlach bracht de gelukwen sen van de Peregrinusstichting over, dr. K. Groensmit, die van de stichting Opbouw Katholiek Kennemerland. Pa ter Clareboets S.J. uit Rotterdam heeft namens alle aalmoezeniers van het Be drijfsapostolaat gesproken en een foto toestel aangeboden. Alle sprekers trou wens hadden geschenken „onthuld", veelal meubelen voor de kamer van de jubilaris en een cassette (van de huis genoten). De burgemeesters van Bever wijk en Heemskerk, de pastoors van Beverwijk, vele aalmoezeniers en paro chiegeestelijken, en vooraanstaande le ken woonden de receptie bij, evenals de ouders en de beide heerbroers van de jubilaris. In een bewogen dankwoord heeft aal moezenier Geraets gezegd, dat het be drijfsapostolaat afmetingen heeft aange nomen, die men niet had kunnen bevroe den. Het gebed moet onze samenleving verlossen. Dankbaar was hij, dat hij nu al 12% jaar priester mocht zijn, mee heeft mogen helpen de kloof tussen priester en leek te overbruggen. Zeer ontroerd dankte hij allen voor het meeleven. De hem geschonken cadeaus waren mede verkregen door bijdragen van de kemleder uit Noord-Holland, van het Hoogovenbedrijf, Beijnes, Van Gelder Zonen en machinefabriek „Kennemer". Ofschoon de werkzaamheden van de Yolkskredietbank te Haarlem voor Heemste van belang zijn, achten B. en W. van Heemstede het onder de gege ven omstandigheden niet langer verant woord de gemeenschappelijke regeling stilzwijgend te verlengen. Aan de raad stellen zij dan ook voor de regeling met ingang van 1 januari van het volgend jaar te beëindigen. Het is niet de bedoeling van het Heemsteedse college de opzegging on herroepelijk te doen zijn. Men wil slechts vrijheid van handelen bij het zoeken naar een bevredigende oplossing voor de gerezen moeilijkheden, die ont staan zijn na het uittreden van de ge meente Velsen enkele weken geleden. Het uittreden van Velsen zal naar in Heemstede verwacht wordt voor Haarlem aanleiding zijn om met de ove rige bij de regeling betrokken gemeen- j ten te gaan praten. Tot een gesprek zijn B. en W. van Heemstede ten volle be reid. Over de jaren 1952 tot en met j 1957 bedroeg het aantal behandelde ge vallen van Heemsteedse inwoners res pectievelijk 148, 177, 200, 221, 182 en 166. Het bestuur van de Heemsteedse damclub Sint Bavo heeft voor de naas te toekomst een aantal wedstrijden ge organiseerd in dammen en klaverjas sen. Vele paaseieren vormen de inzet van een klaverjasavond die op 16 april gehouden wordt. Op 16 april zal het bedrijfskwartettentoernooi (dammen) weer beginnen. Vorig jaar wist het kwartet van de Steenhouwers beslag te leggen op de Teeuwen wisselbeker. Tenslotte worden voorbereidingen ge troffen om medio mei te starten met het toernooi om het kampioenschap van Heemstede in verschillende klas sen. Alle wedstrijden worden gespeeld in Nieuw Berkenrode. Koningin Victoria en de jonge Prinses Wilhelmina. (Van onze parlementaire redacteur) Ongetwijfeld zal koningin Elizabeth bij haar bezoek aan ons land ook prin ses Wilhelmina niet vergeten. De ban den tussen de beide vorstenhuizen be rusten niet alleen op familierelaties. Die zijn voor vorstenhuizen eigenlijk niets bijzonders. Het is een klein kunst je om aan te tonen, dat alle vorsten huizen van de landen om ons heen de zelfde stamouders hebben en dan hoeft men nog lang niet tot Willem de Zwij ger terug te gaan. Maar er zijn ook vriendschapsbanden die de regerende Engelse en de geregeerd hebbende Ne derlandse vorstin binden. Prinses Wil helmina zal ongetwijfeld aan koningin Elizabeth uit haar herinneringen veel te vertellen hebben. 7.ij zal in dank baarheid spreken over haar verbiyf Advertentie De BEA verbindt deze twee hoofdsteden dooi middel van snelle, frequente en comfortabele luchtdiensten. Vier rechtstreekse vluchten pei dag tussen Amsterdam en Londen in beide richtingen. Alle vluchten worden uitgevoerd per BEA Viscount; vliegtijd iets meer dan een uur. Eveneens frequente rechtstreekse BEA Viscount vluchten tussen Amsterdam en Manchester. Inlichtingen en boekingen hg Uw passage- of reisbureau, of bg BEA, Gebouw Hirsch. 'Leidseplein 29, AmsterdamIC. Tel. 64848. In Overveen werden zondagmiddag de wedstrijden gehouden om de jeugd- zwemkampioenschappen van de Kring Haarlem van de Koninklijke Neder landse Zwembond. HPC kwam daarbij als overwinnaar uit de strijd, Afdeling meisjes: 1. HPC, 569,7 prrt.; 2. DWR 587,1 pnt.; 3. VZV 609,3 pnt.; 4. Haarlem 613,5 pnt.; 5. NVA 631 pnt.; 6. T!VGB 633,8 pnt.; 7. DWT 649,8 pnt. Af deling jongens: 1. HPC 509,8 pnt.; 2. Haarlem 548.5 pnt.; 3. HVGB 557,2 pnt.; 4. VZV 568,3 pnt.; 5. NVA 568,3 pnt.; 6. DWR 613,6 pnt.; 7. DWT 642,3 pnt. Op donderdag 27 maart a.s. treedt in Theater Monopole te Zandvoort de voordrachtskunstenaar Willem Berkhe mer met medewerking van de harpiste Rosa Spier op. Deze avond is gewijd aan het bijbel verhaal van Saul en David. Het optre den vindt plaats onder auspiciën van de stichting culturele kring 't Helm. in ballingschap als hoofd der Neder landse regering in Engeland. Zeker zal het gesprek ook gaan over de eerste ontmoeting die zij als kind van veertien jaar heeft gehad met de toen regeren de Engelse koningin Victoria. Zij was naar Londen gegaan met haar moeder de koningin Regentes Em ma voor een reis die incognito zou beginnen, maar die eindigde in een grandioze hulde van Engeland aan het Nederlandse meisje, waarvan men intuïtief wellicht heeft gevoeld, dat het iets bezat van de allure van de keize rin van het Britse Imperium, de vrouw die in haar leven Engeland tot de groot ste macht in Europa had zien groeien. Er moet ook een bijzonder hartelijk contact zijn ontstaan tussen de kleine koningin, wier leven nog moest begin nen en de vrouw die op het punt stond haar troon te verlaten. Tijdens het be zoek van koningin Emma en koningin Wilhelmina aan Engeland is dat geble ken uit een klein schijnbaar onbeteke nend voorval. Het is later opgetekend in de memoires van de gouvernante van Wilhelmina, miss E. Saxton Win ter. De beide vorstinnen waren veertien dagen in Londen. Hoewel er bij aan komst op Engelse bodem met het jacht „de Valk" na de overtocht uit Vlissin- gen onmiddellijk rode lopers werden uitgelegd en de burgemeester van Queensborough zijn opwachting kwam maken, hoewel talloze prinsen en her togen in het Brown's Hotel het regis ter met namen van bezoekers kwamen tekenen, hoewel er zelfs een bezoek aan hare majesteit koningin Victoria in Windsor Castle werd afgelegd, had het bezoek toch geen officieel karak ter. De beide koninginnen, moeder en dochter, hebben allergenoeglijkst in Londen gewinkeld. Zij hebben ochtend- ritten gemaakt door Hyde Park en zijn menigmaal in het Brits Museum ge weest, dat koningin Wilhelmina zeer in teresseerde. Men ging naar het aflos sen van de wacht voor St. James Pala ce kijken en wandelde, precies zoals gewone bezoekers doen, door de vor stelijke vertrekken van het paleis. Het was dus hoogstens een half-of- ficieel bezoek en geen staatsiebezoek. De Londenaars, van wie het bijna te veel was gevraagd net te doen als of er niets aan de hand was, hebben begrepen dat zjj het plezier van een vakantiereisje van een koningin, die nog een kind was, niet moesten beder ven. Zij hielden zich goed tot op de dag van 'het vertrek, toen de jeugdige koningin in een hofrijtuig met vier paarden bespannen en onder militair escorte naar het station werd gereden. De spanning ;van de bijna onmerk bare aanwezigheid gedurende twee weken van een vorstin in Londen moest zich op die laatste dag ontladen. Een ontzaglijke mensenmenigte was er by het station en in de wachtkamer wa ren prinsen, prinsessen, hertogen en hertoginnen om van de jeugdige Wil helmina afscheid te nemen. Die afscheidstocht was een spontane hulde, die weer de innige band tussen het Nederlandse en het Engelse vor stenhuis duidelijk maakte, een band welke degene die daar als kind voor het eerst kennis mee maakte, nog me nigmaal in haar leven zou gevoelen. Maar voor ons is het aardigste van dit eerste koninklijk bezoek van Wil helmina aan Engeland een intiem-men- selijk voorval tijdens die reis: de twee de ontmoeting met Queen Victoria. Gouvernante miss Saxton Winter schrijft er het volgende over; „Konin gin Victoria had op een of andere wijze vernomen, dat de jonge koningin op de hoogte wilde komen van de vor men die men op een receptie in Buckingham Palace in acht moest ne men. Daar de hofetiquette niet toestond dat zij de receptie bijwoonde, had ko ningin Victoria er iets op gevonden. Zij zou toch in de Troonzaal kunnen zijn en alles zien wat er gebeurde, zon der dat de strenge regels van het pro tocol werden overtreden. Toen koningin Victoria voor de re ceptie gekleed was en versierd met. de ridderorden en de keizerlijke kroon, die gewoonlijk bij dergelijke plechtigheden gedragen worden, ont ving zij de jonge koningin in haar eigen kamer. Na een kort vriendelijk onderhoud bracht een van de jonge prinsessen haar naar een kamer, die onmiddellijk grensde aan de Troon zaal. Aan de deur van deze kamer was een grote spiegel bevestigd. Door de deur onder een bepaalde hoek open te laten, kon de jonge koningin, zon der gezien te worden, toch koningin een natie voelt meer voor de jeugd dan de onze, maar al zal koningin Wilhelmina in de komende maand augustus 15 jaar worden - een leeftijd waarop jonge meisjes niet meer als kind beschouwd willen worden wij zijn bang, dat het Engelse volk haar voorlopig toch nog als kind zal blijven zien. Al kan koningin Wilhelmina zich erin ver heugen, dat 'zij een bewonderens waardige moeder heeft, dia de lasten van de staatszorgen voor het grootste deel van haar overneemt, voch blijft de positie van een regerend vorst die nog een kind is, iets pathetisch behouden, dat zeer direct dit volk blijft aanspreken, dat zoveel van kinderen houdt. Maar afgezien van haar jeugd en de familiebanden met ons eigen vor stenhuis, is er nog een andere reden, waarom hel Engelse volk ongewone belangstelling aan de dag legt voor de aanwezigheid in zijn midden van de koningin van Nederland. Koningin Wilhelmina is het hoofd van het il lustere Huis van Oranje, waarvan het glorierijk verleden voor een goed deel onafscheidelijk verbonden is met de glorie van Engeland. Uit het Huis van Oranje hebben wij ons eens een vorst gekozen, die door zijn ge niale eigenschappen als souverein, zijn wijsheid als raadgever en zijn ontembare moed, mede diep en vast de fundamenten heeft gelegd van onze burgerlijke en geestelijke vrij heden. De IJmuider Redding Brigade had zaterdagavond ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan leden en genodigden bij een in het hervormd jeugdgebouw om het bereiken van deze mijlpaal fees telijke luister bjj te zetten. Het was een gespreide viering: Eerst een kort offi cieel gedeelte, gevolgd door een bont programma. Daarna een verhuizing naar de bovenzaal van hotel Royal" waar gedanst werd onder leiding van John Stol met muzikale medewerking van „The Sunbeams". In zijn openingswoord kon de voor zitter, de heer G. J. Timmermans, een welkom toeroepen aan vertegenwoordi gers van de brigades uit Haarlem, Bloe- mendaal, Heemskerk en Wijk aan Zee, aan de oud medisch leider dokter J. Mac Daniël, zijn opvolger dokter P. J. W. v. d. Toorn en de nieuwe medisch leidster mevr. Van Rij-Flury. De op richters waren bijna allemaal present en het spreekt van zelf, dat zij met een sneciaal dankwoord werden bedacht. Hetzelfde gold de overigens niet met name genoemde leden, dip van de on- richting af lid zijn van de IJ.R.B. en die dus tenvolle delen in dit jubileum. In de_ loop van de avond kwam ook com missaris van politie J. P. Weyburg in zijn kwaliteit van voorzitter van het ™°fdbestmir van de Kon. Ned. Bond •7ii„ t Redden van Drenkelingen door geven van belang- voo-t<5li»!1 bestuurscollege, terwij] diging van hetg^Bs.een vertegenwoor- bond. district Noordwest van dankbaarheid ™aakte ï11?* wensen en een geschenk <wiQ freluk- dat hij van de heer M. roos had°UV ontvangen namens de afdeUng rKP?1 den-Velsen van het Nederian'usobe Roode Kruis, waarmee de IJ.r.b. pret tige relaties onderhoudt. Aan het slot wekte hij de leden op om met de zelfde clubliefde en met hetzelfde enthousiasme aan de IJ.R.B. te blijven ..hangen", dan zal het IJ.R.B. goed blijven gaan. De heer F. Lodder, die bjj verhinde ring van de voorzitter van het district Noordwest van de K.N.B.R.D. het woord voerde, wenste de jubilerende brigade van harte geluk. Hjj bood daar bij een fraai bloemstuk aan en besloot met de wens. dat de in april te houden districtwedstrijden een succes mogen worden. Namens de brigade uit Wjjk aan Zee kon de heer H. v. d. Wel eveneens op een groot bloemstuk wjjzen. Hemels breed gezien Jigt Wjjk aan Zee van de zusterbrigades het dichtst bij. Er zijn ook andere banden, waar de IJ.R.B. de collega's uit Wijk aan Zee gastvrij heid verleent op haar oefenuren in het Velserbad. Het bloemstuk was gestoken in een pedaal-emmer, die op de strandpost ongetwijfeld nuttige dien sten zal kunnen bewijzen. Nadat de heer G. J. Timmermans de sprekers had bedankt, maakte hij tot slot met dankbaarheid melding van een gift van de heer Hoekstra, die uit zijn persoonlijk bezit de brigade had verblijd met een aantal foto's uit de eerste levensjaren van de IJ.R.B. En daarna kon het doek opengaan om het gezelschap, bestaande uit Tiny en Tom van Maaren, Jip Vogel, de Osmani's, het trio Cornate. Frans van Dusschoten, Brook en Rossfield, The Two Bells en het Olympia trio gelegenheid te bie den enige uren afwisseling en amuse ment te brengen. Woensdag 26 maart, 's avonds om 7 uur, treedt het Haarlem's kindercircus „Lambertha" in het Patronaatsgebouw op voor de adspiranten van de IJ.R.B. Zondag 20 april worden in het Velser bad door de jubilerende brigade de districtskampioenschappen georgani seerd. Advertentie VOOR AUTOMOBILISTEN, DIE VAN COMFORT HOUDEN en voor diegenen, die over weinig of geen rij-ervaring beschikken: Staat altijd in de goede versnelling en koppelt automatisch. U behoeft alleen maar te sturen en te remmen. Elegante, sterke en zuinige 6-persoons sedan met prachtige wegligging. Prijs 10790.—. Vraag eens een proefrit bij Voor de K.R.u -TV werd zaterdag avond het eerste deel opgevoerd van een seriebljjspel met muziek onder de titeld „Een wereld als Wiever". Het is geschreven door Michel v. d. Plas en Ton Nelissen, met liedjes van Michel v. d. Plas en muziek van Jurriaan An- driessen. Dat het een onverdeeld suc ces was, kunnen we niet zeggen, maar dat gold meer de opvoering dan het spel zelf. Dat is namelijk aardig opgezet, met fantasie en humor uitgewerkt, het bezit veel mogelijkheden voor een verdere ontwikkeling. Er komt een aantal vreemde figuren in voor die nog niet kan aal „staan", doch waarvan men len tehvvachten dat ze meer reliëf zul- wanneer ?lt ,zal zeker mogelijk zijn, geheel krijgt gle wat meer vat op het De opvoering Wa„ te weinig los. Het slswat styfjes, veel haal en dat mag heus nonsensver- manier waarop de regie b.v.~£nP-,,Pe inlaste en deze zelf behancWjJ ledJes beslist afbreuk aan die liedjes e,?eecl vorderde de sfeer van de opvoering niet. Een van de grootste moeilijkheden waarvoor men zich gesteld zag, was natuurlijk de bezetting. Jan Retel en Winnifred Bosboom hadden de voor naamste rollen. Over het geheel was hun optreden geslaagd, ook zjj kunnen nog best wat vlotter en losser worden. Dit seriebljjspel is zeker een aanwinst bij het televisie-amusement. Wjj zjjn be nieuwd hoe het zich verder zal ontwik kelen. J.v.S. Victoria en de andere leden van de koninklijke familie zien binnenkomen en plaats nemen. Zij zag hoe de kei zerin zich neerzette op de Troon en hoe de anderen zich daar rondomheen schaarden. Zjj zag hoe de leden van de gezantschappen en hunne echtge noten haar de handkus kwamen ge ven Wjj hebben de indruk, dat deze herin nering over enige dagen nog wel eens herhaald zal worden in het gesprek tus sen de wijze prinses, eens de grote koningin van Nederland en de jeug dige koningin Elizabeth van Engeland. De rollen zullen wat leeftijd en erva ringen betreft dan omgekeerd zjjn. Niet de vriendschap, die door het leven en de lotgevallen van de koningen en ko ninginnen, die de wereld nog heeft, al leen maar hechter kan worden. Het is de vraag, of de wereldkampi oenschappen voetbal, deze zomer in Stockholm te spelen, voor de TV te zien zullen zijn. Door een vreemde ma noeuvre van de Engelse commerciële TV is de hele zaak op losse schroeven komen te staan. Dit werd medegedeeld door de heer J. W. Rengeling, program macommissaris van de N.T.S., tijdens een toespraak voor de camera's. De feiten zijn de volgende. De Zweed se voetbalbond vroeg voor »de uitzen dingsrechten een miljoen kronen (onge veer 7,2 ton). De Europese radiounie vond dit bedrag te hoog. Terwijl men verder onderhandelde bood de Engelse commerciële TV plotseling voor exclu sieve rechten een enige malen hoger bedrag. De Engelse commerciële TV is ook lid van de Europese raad en werd door deze organisatie daarom op het onbehoorlijke van deze handelwijze gewezen. De Engelsen trokken toen het aanbod in. Maar de Zweedse voetbal bond vraagt nu nog meer geld dan oor spronkelijk, zodat de onderhandelingen zijn vastgelopen. Wij tekenen hierbij aan, dat de Engei- s commerciële TV deze stunt uithaalde in concurrentie met de B.B.C.men wilde dat de uitzendingen van de voet balwedstrijden uitsluitend door haar zou den kunnen worden verzorgd. Deze uit zendingen echter kan men alleen langs het Eurovisienet ontvangen, dus via Denemarken, Duitsland, Nederland, Bel- fië en rankrijk. Was het contract oorgegaan, dan hadden de Eurovisie- landen daar dus alleen voordeel van ge had. Maar zit men in een Europese or ganisatie, dan moet m2" ?„f u regels van het spel h?fu(i0" n n™wv, ten een ieder om zelf gaan onderhan delen. Het grammofoonplatenprogramma van de draadomroep omvat o.m. het Vioolconcert van Sibelius te spelen door Yehudi Menuhin en de Sheherazade van Rimsky Korsakofi uitgevoerd o.l.v. Fe- renc Fricsay (Draadomroep Hjn 4 18-20 uur) Voor de N.C.R.V. speelt het Radio- filharmonisch Orkest o.l.v. Bernard Haitink de Zevende symfonie, de zgn. Louisville symfonie, van Henk Badings. (298 m - 20.20 uur). Voor France III (Nat.) speelt het Or- chestre National o.l.v. René Blot. Ma- rie-Thérèse Fourneau speelt het Eerste pianoconcert var. Beethoven. (280 m 20 uur). Als afsluiting van de stichting van de 8 blokken woonflats die haaks op de Jan Prinslaan in Oud-bcho- ten onder architectuur van de heer H. W. van Kempen door aannemer Berg hoef zijn gebouwd voor de woningbouw vereniging „Volkshuisvesting is za terdagmiddag een beeldengroep van de beelhouwer Joh. M. Veldheer, geplaatst in een der gemeenschappelijke tuinen, onthuld. In aanwezigheid van architect, beeld houwer, aannemer, de heer H. H. Kühlemeier van Bouw- en woningtoe zicht en het bestuur van woningbouw vereniging constateerde de voorzit ter, de heer H. Booms, de verbeterde accomodatie van de volkswoningbouw in vergelijking met die van enkele tien- De burgemeester van Haarlemmer meer, mr. G. C. van der Willigen, zal vrijdagavond, 28 maart, om half zeven in de gymnastiekzaal van de Openbare Lagere School te Vijfhuizen een ten toonstelling openen van litho's, water verftekeningen en pentekeningen van mevrouw Helen Guillot-Kennedy, wo nende aldaar. Tevens worden er voor werpen van primitieve Afrikaanse ne gerkunst geëxposeerd, uit de collectie van de heer Bob Kion. tallen jaren geleden. Niet alleen groen en beplanting behoren bij het woonge bouw, zo zeide hij, maar ook de kunst wordt er bij betrokken. Hij dankte allen die door hun kennis en inzicht hadden bijgedragen aan het geen tot stand gekomen is en hij hoopte dat wat door de samenwerking van overheid en bouwvereniging is ontstaan door de bewoners in stand zou worden gehouden. Op de minder gunstige ervaringen ten deze ging spr. later nader in. In de voorstelling die de beeldhouwer van het gezin heeft ontworpen wenste spr. de ideale bewoner verbeeld te zien. De onthulling vond plaats door het jong ste bestuurslid, de heer H. van Ees. Geen eenheid De beeldgroep die de Haarlemse beeldhouwer Joh. M. Veldheer heeft ge modelleerd om aan de ingang van een gemeenschappelijke tuin geplaatst te worden en gegoten is in gewapend be ton, stelt een jong gezin voor in de sa menstelling van man, vrouw en kind, vogel en pop. De compositie is fraai en logisch en suggereert zeker eenheid. De opstel ling der figuren had minder vlak kunnen zijn: om de indruk van een doorstoken reliëf te wekken staat het groepje te weinig in schaal tot de pergola die de tuin afsluit en de omgevende ruimte. Het materiaal dat een fraaie werking kan hebben vraagt om een forsere toe passing dan Veldheer het heeft gegeven. Advertentie best fabrics only Navraagt uw kleermaker. De détaillering is zo illustratief, dat bij voorbeeld de uit-stekende snavel van de duif kleiner is dan de kiezel die in de beton is gemengd. De eenheid van materiaal en vormgeving is dus niet be tracht, alhoewel in het modellé van de grote partijen: een hoekig aangezet dij been, een spierheuvel in de mannerug, de plooien in de rok van de vrouw aan de achterzijde, het samenspel met het materiaal voor de hand lag. De monumentale werking en de dito materialen die thans zijn ontwikkeld vragen om typerende, niet om por- tretmatige behandeling; zij roepen beperking op tot het wezenlijke zoals steeds in de grote traditie der monu- metaliteit.Het onmiddellijk gevolg van het voldoen aan deze strikte eis is de opname van het kunstwerk als een ornament, althans als een integrerend deel van het geheel. Hierom is door de situering in het on derhavige geval zeker gevraagd Heeft de beeldhouwer deze vraag niet ver staan? .L T.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4