Ondergrondse basiliek in Lourdes wordt morgen geconsacreerd Bouw na overwinning van bijsonder veel en grote moeilijkheden voltooid SCHIP AAN DE KETTING Staakt Rusland eenzijdig de proeven met kernwapens? Werktijden van „restgroepen" Auto „schept" wielrijder Het Nederlandse kinderlied Mgr. Bekkers neemt afscheid van emigranten Besluit zou een groot prestige-verlies voor de Verenigde Staten betekenen Britse pers bewaart kalmte Dodelijk ongeluk in een mijn In Polen kan men rijk worden Advies van de SER F okker-F riend- ship de lucht in Dividend Philips 14% onveranderd ZESTIEN MILJOEN GULDEN IN BETON Bemanning verkeert in nood GERUCHTEN IN WASHINGTON KRENTENWEGGE VOOR PRINSES GRACIA Eerste toestel in serie- produktie In de berm geslingerd Slachtoffer in het ziekenhuis overleden Opnieuw vele evacué's in Singapore Nieuwe politieke partij te Breda Meerderheid in Rex Corp. of West Acton MAANDAG 24 MAART 1958 PAGINA Schuilplaats onder de grond Relieken van drie martelaren In Rotterdam MADURODAM op 2 APRIL OPEN Ontslagen bij metaal- en carosseriefabriek Het koninklijk bezoek Examens Vier jaar met aftrek voor Tilburgse musicus Mej. dr. J. E. Sanders Op katholieke grondslag Elektriciteit door verhitting Omzet en winst met 18 pet gestegen American Enka Plastic bekleed kabel en isolatie-materiaal (Van een onzer redacteuren) Triomfantelijk trompetgeschal zal dinsdagmorgen om half acht aan wellicht meer dan honderdduizend Mgrims te Lourdes verkondigen, dat 's processie is begonnen, waarin de blieken van drie heilige martelaren "sar de nieuwe ondergrondse basiliek borden overgebracht. Dat zal het begin 'ijn van een lange, indrukwekkende Plechtigheid, waarmee het feest van ^laria Boodschap op bijzondere wijze ^Vordt gevierd, precies honderd jaar na *le dag, waarop de verschijning in de Srot van Massabielie zich aan Berna- dette bekend maakte met de woorden •n het patois van de Bigorre, „Que soya er' Immaculada Coucepciou", Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis. In het ge schal van de trompetten zullen de t1''"' duizenden iets van triomf kunneni luisteren, nu het grote werk is..]£heden dat met bijzonder veel moedu Is gepaard gegaan. da?®4 istd?zer da&mheVenarwlrddbe- dat met de was uitgezet) 1mei 1956 kardmaal Gerlier, anrt^hicLhoi" van Lyon, primaat van Gallfë^ en^oorbeen bisschop van Tarbes en Tmirdes. naar de bouwplaats, die hij riidend in een jeep zegende. Het gebruik van dit vervoermiddel waar- tn je liturgie overigens niet voorziet xvaJ niet alieen noodzakelijk wegens de hoge leeftijd van de prelaat thans ■75 jaar maar eveneens omdat de n'euwe basiliek reusachtige afmetingen zou krijgen: 201 meter lang en 81 meter breed. Het gepaste trots vertelt men in Lourdes, dat het de grootste onder grondse kerk ter wereld is en tevens de grootste pilaarloze betonconstructie. Maandagmiddag, wanneer om half drie de plechtigheden van de conse cratie worden ingeleid, zal voor de zegening van het exterieur eveneens gebruik gemaakt worden van een au to, die driemaal rond het gebouw zal rijden. Over moeilijkheden gesproken. Toen Van de bouwtijd reeds een jaar verstre ken was en de betonnen vloer in de tien meter diepe bouwput was gestort, ontdekten de Lourdais op zekere och tend tot hun verbijstering, dat de bouw- Put één groot meer geworden was op het niveau van de Gave, die op enkele tien tallen meters van het bouwwerk stroom de. Op dat moment scheen de voltooi ing van wat mgr. Tliéas, de bisschop V;,n Tarbe en Lourdes, als de materi ele bekroning van het eeuwfeest zag, Verder verwijderd dan ooit. Het bleek, dat de bodem ter plaats geïnfiltreerd herd door water uit de rivier. Kostbare voorzieningen waren nodig Om het verstoorde plan te voltooien. Kr moesten extra betonwerken worden uit gevoerd en ingenieuze afwaterin^sinstal- Taties waarvoor een compleet pomp station nodig was geprojecteerd. In tussen stegen de lonen en materiaal- prijzen, zodat de begroting geheel her zien moest worden van een op twee mil jard francs gebracht werd (ruim zestien miljoen gulden). De bisschop geraakte hierdoor in financiële moeilijkheden, Waaruit hij zoals reeds eerder uit voerig bericht door Rome werd ge- Het was niet de enige moeilijkheid. Afgezien van het hele plan voor het zelfde geld had in Frankrijk een aantal meer urgente kerken gebouwd kunnen worden heeft mgr. Théas ook kritiek ontmoet op de vormgeving van de nieu we basiliek. Zijn verweer lijkt echter steekhoudend. Het zou voor Frankrijk dat op het terrein van de (kerkelijke) architectuur vaak bijzonder progressief is beschamend zijn, wanneer Lourdes anno 1958 een kerk zou bouwen, die niet modern genoemd kon worden. Een mo dern gebouw echter zou zich niet ver dragen met wat reeds eerder nabij de plaats van de verschijningen werd ge bouwd: een kerk in de stijl van de der tiende eeuwse gothiek en daaronder een basiliek in romaans-byzantijnse stijl, tien moderne kerk zou het evenwicht Verstoord hebben. Bovendien was men aangewezen op het terrein langs de Esplanade, een groot gazon met bloemperken, dat een Vrije ruimte openliet tussen het heilig dom en de stad, tussen de stilte rond de grot en het toeristisch rumoer van hotels, restaurants en winkels. Wanneer op deze plaats een hoog gebouw zou zijn Verrezen, zou het heiligdom als het ware met de stad verbonden zijn geworden. Terecht wenste de bisschop dit met en iedereen, dié Lourdes kent, zal dit mei hem eens zijn. Zo bleef er geen andere mogelijkheid Open dan de nieuwe basiliek in de grond te laten verzinken. Op het flauw afhel lende betonnen dak werd het gazon op hieuw aangelegd, zodat men, behalve Oen kleine verhoging van het terrein, nauwelijks iets van de basiliek ziet. Al dus wordt tevens benadrukt, dat de architecten niet de intentie gehad heb ben, een fraai kerkgebouw te ontwer pen, waarin de liturgie met veel uiter lijke luister gevierd zor kunnen wor den maar een schuilplaats te bouwen tegen zon in regen, die aan twintigdui zend pelgrims onderdak zou kunnen Verschaffen. Het is een onderdak geworden ln de meest letterlijke zin van het woord. De bezoeker wij constateerden het enige weken geleden ervaart mot, dat hij zich in een sacrale ruimte be vindt, hoezeer ook het enige altaar op een hoog platform midden in het elipsvormige gebouw - alle blik ken tot zich trekt. Geen sacrale ruim te althans in de betekenis, die het vrome kerkvolk hieraan pleegt te hechten. Maar de ruimte imponeert wel door de enorme afmetingen, die nog groter schijnen omdat de hoogte tien meter betrekkelijk gering is. De strakke be tonnen spanten, die vijf meter binnen de zijwanden op de vloer rusten door welke constructie een processie gang rond de centrale ruimte (8500 m2) is ontstaan verlenen het geheel een merkwaardige spanning in deze zee van beton. Er is niets, dat de aandacht af leidt; de hele vormgevinp dringt alle blikken naar het centrum en concen treert alle aandacht op het imposante altaar. Ondanks de enorme bouwkosten is het geheel van een volstrekte eenvoud, pas send in deze tijd, nu een glorieus kerkge bouw minder op zijn plaats schijnt dan een sober onderdak. Reeds in 1926 droomde Paul Claudel „Positions en Propositions" van een ondergrond se kerk, een graankorrel in de aarde. In Lourdes lijkt zijn visioen in vervul ling gegaan te zijn. Gedurende de nacht, die aani de^Pisch- tigheid van de consecratie voorafgaat, zullen de pelgrims in de Rozenkrans kerk waar de relieken van de marte laren tot de volgende morgen worden bewaard, biddend de wacht houden. Het ziin relieken van de Poolse Jezuïet St.- Andreas Bobola (helligverklaard in 1938), de Franse Marist St.-Pierre Cha nel (heiligverklaard in 1954) en de Fran- se Lazarist Jean-Gabriël Perboyre (zaligverklaard in 1889), drie contempo raine missionarissen en martelaren. 's Morgens om acht uur beginnen de plechtigheden onder leiding van de con secrator, kardinaal Roncalli, patriarch van Venetië, die om elf uur de plechti ge H. Mis zal celebreren. De gezangen zullen worden uitgevoerd door vijfhon derd Benedictijnen uit Tournay en Bel loc en door tachtig groot-seminaristen uit Tarbes, Bayonne en Poitiers. Via luidsprekers zullen pelgrims, die in de nieuwe basiliek geen plaats kunnen vin den, de plechtigheden buiten kunnen volgen. Van 27 januari af ligt in de Rotter damse haven het stoomschip Panar Mi- tris, dat uit Nassau in Zuid-Afrika was gekomen en hier door schuldeisers van de eigenaar aan de ketting werd gelegd. Het schip voert de Engelse vlag, maar behoort toe aan de te Londen wonende Griekse reder Marinos Prangos, die en kele dagen geleden failliet zou zijn ver klaard. De gehele bemanning van het schip bestaat uit Grieken met uitzon dering van de marconist, die een En gelsman is. Doordat er sinds enige maanden geen gage is uitbetaald, ver keert de gehele bemanning in nood. Enige dagen lang is er reeds geen ver warming, drinkwater en zelfs geen eten aan boord. De eerste stuurman heeft toen, om aan geld voor eten voor de hele bemanning te komen, de demagne- tiseringskabel van het schip aan een opkoper verkocht. Maar de schuldeisers, die daar achter waren gekomen, lieten het hiervoor ontvangen geld in beslag nemen. Volgens de gezagvoerder, kapi tein Constantine Codylis, heeft de Griek se consul te Rotterdam geweigerd iets voor de bemanning te doen, vermoede- „Jjl°mdat het schip onder Engelse vlag r-Hovi-o is nu van plan zich tot de Selfdïe am^assade in Den Haag te wenden, omdat de nood hoog gestegen Mr. J. Klaasesz, commissaris der ko ningin in Zuid-Holland, zal woensdag 2 april de miniatuurstad Madurodam in Den Haag officieel heropenen. In verband met het teruglopen van de orderportefeuille heeft de directie van de metaalfabriek van G. Dikkers Co. te Hengelo aan 50 personeelsleden ont slag aangezegd. Tevens is_ voor onge veer 30 arbeiders werktijdverkorting aangevraagd. De n.v. carosseriefabriek Verheul te Apeldoorn heeft goedkeuring aange vraagd bij het gewestelijk arbeidsbu reau voor het ontslag van 30 arbeiders. Dit ontslag is noodzakelijk, daar er door het uitblijven van orders geen werk voor de betrokken arbeiders is. De di rectie van Verheul te Waddinxveen heelt zich genoodzaakt gezien ontslag aan te vragen voor een honderdtal werknemers. Zondagmiddag heeft Z. H. Exc. Mgr. W. Bekkers, Coadjutor van 's-Hertogenbosch, afscheid genomen van de ongeveer 300 emigranten, die Brabants dreven zullen gaan verwisselen met Canada en Australië. Na de Pontificale Hoogmis in de pa rochiekerk te Veghel reikte Mgr. Bekkers aan ieder der emigranten een Mariabeeldje uit. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenochtend. Tot heden bewaart de Britse pers haar kalmte met betrekking tot het be zoek van het Engelse koningspaar aan ons land. De „Sunday Express" wist gisteren te vertellen dat onze koninklij ke chef de cuisine en zijn assistenten zes weken lang niet anders hebben ge daan dan als maar weer dezelfde gerech ten te bereiden welke geserveerd zul len worden op het officieel diner van dinsdag. Hedenochtend toonde de Britse pers enige bewogenheid over zesduizend met marsepein versierde petit-fours, welke opgediend zullen worden tijdens een van de recepties. Het socialistische zondagsblad „The People" meende gisteren dat het Engel se koningspaar de eenvoud zou kunnen leren van het bezoek aan het Nederlandse Hof. Volgens de „Sunday Dispatch" valt het bezoek van het En gelse koningspaar aan ons land samen met de verkiezingen voor de Eerste Ka mer! Vanaf morgen zullen wij meer kun nen lezen over het staatsiebezoek. Er zullen zich meer dan zeventig Britse persvertegenwoordigers in Nederland bevinden om het bezoek te verslaan. Een bakkersdelegatie uit Nederland heeft, zoals men zich zal herinneren, het vorig jaar een enorme krentenweg- ge aangeboden aan prinses Gracia bij de geboorte van prinses Caroline. De vereniging van cursisten en oud cursisten van de Zwolse bakkersvak school heeft ook na de geboorte van prins Albert II het traditionele krenten brood verzonden. Het brood is in op dracht van het bestuur gebakken door Chris Nijland te Kampen, die een keur van de fijnste ingrediënten in het brood, dat weliswaar niet zo groot was als de vorige keer, heeft verwerkt. Tevens is een pop, als Nederlandse bakker gekleed, geschonken aan prin ses Caroline. In de ondergrondse werken van de domaniale mijn te Kerkrade is de 43- jarige houwer j. Klinkenberg uit Kerk rade door vallend gestekte getroffen en vrjjwel op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinde- AMSTERDAM, 22 maar. (G*.) Kand. Engels D. Bremer (De Bit). Kand. Frans r. ej. I. A. Frijling (Amsterdam). Kand. kunstgesch mej. I. Stroman (Amster dam) en mej. C. L. During Caspers (Bussum). GRONINGEN, 22 maart. Op het proef schrift „De concessieve voegwoordelijke bijzin in het Nederlands van de middel eeuwen en de zeventiende eeuw is ge promoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte C. Schmidt, geboren te Haarlem. Een opkoper in Warschau heeft een middel ontdekt om op een eerlijke manier snel rijk te worden, zo meldt het Poolse blad „Kuerier Polski" volgens Reuter. De man is er achter gekomen, dat staatswinkels 1 zloty, 100 groschen, betalen voor lege flessen, terwijl de glasfabrieken nieuwe flessen leveren voor slechts 60 groschen per stuk. Als men een vrachtauto huurt, kan men per dag dus honderden guldens verdienen, als men maar snel genoeg heen en weer rijdt van de glasfabrieken naar de staatswinkels. Het blad weet anders nog een andere manier. Een fles soep kost in een staatswinkel 70 groschen. Gooi de soep weg, aldus het blad, lever de fles in en strijk de winst van 30 groschen op. De sociale commissie van de S.E.R. heeft de regering een advies uitge bracht over de werktijden van de z.g. restgroepen. De zeer geleidelijk in werking getre den bepalingen van de arbeidswet zijn grotendeels nog niet van toepassing op de (niet-agrarische) arbeid buiten fa brieken of werkplaatsen, winkels, kan toren, apotheken, horecabedrijven en verplegingsinrichtingen. Slechts voor chauffeurs, voor toonkunstenaars die dans- en amusementsmuziek ten geho re brengen, alsmede voor het personeel in pakhuizen zijn de arbeids- en rust tijden inmiddels vastgelegd. Regelingen voor de werknemers in bad- en zwem inrichtingen en in bioscopen, waarover in 1957 S.E.R.-adviezen zijn uitgebracht, worden thans voorbereid. Het advies bepaalt de maximale ar beidstijd op 10 uren per dag en 55 uren Meer dan een week voor op het sche ma, dat twee en een half jaar geleden voor de produktie was opgesteld, heeft op deze nog winterse, doch stralende eerste zondag van de lente in alle stilte het eerste Fokker Friendship F 27 ver keersvliegtuig, dat in serie-produk- tie is gereed gekomen, het luchtruim ge kozen. Het toestel is bestemd voor de Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lin- gus. De eerste vlucht duurde een uur. Na het volbrengen van een uitvoerig vluchtprogramma, dat noodzakelijk is om een eerste produktiemachine te beproeven, zal de machine volgens contract in oktober aan de Aer Lingus worden afgeleverd. De seriebouw van het nieuwe Neder landse twee-motorige verkeerstoestel begint op Schiphol zienderogen sneller te lopen. Een groot aantal toestellen is in verschillende stadia van samenbouw. Fokker-Schiphol wordt bijgestaan door de fabriek te Dordrecht, die grote on derdelen, zoals vleugels, romp, voor stukken en motorgondels bouwt. Naast de militaire produktie van Hunter- straaljagers neemt de Friendship een steeds groter plaats in het Fokkerbedrijf in. per week. Daar de normale werktijd in de betrokken bedrijven belangrijk kor ter pleegt te zijn, wordt met dit maxi mum een grens gelegd die ruim ge noeg mag worden geacht om extra ar beid ten gevolge van bijzondere om standigheden op te vangen. Bovendien wordt het o.a. toegestaan, dat een vol wassen werknemer op 2 dagen van de week 12 uren werkt (met een overeen komstige verkorting van de werktijd op de overige dagen ter compensatie). Zondagsarbeid van jeugdigen is, behou dens voorafgaande toestemming van de overheid, toegestaan indien maat schappelijke omstandigheden daartoe dwingen. De bepalingen van het ontwerp zijn niet van toepassing op werknemers, die belast zijn met de feitelijke leiding van een bedrijf of afdeling daarvan en die niet aan de normale bedrijfsarbeid deel nemen en werknemers met een salaris van tenminste 6000,- per jaar (moge lijk zal deze grens worden verhoogd tot 6.900,-) Voorts geldt het ontwerp niet voor de arbeid van volwassen acquisiteurs, colporteurs en handelsreizigers, artis- ten, bedrijfsbrandweerlieden, filmope rateurs bij het opnemen van films, reis leiders, slaapwagenconducteurs, va rend en vliegend personeel, alsmede verzekeringsinspecteurs en -agenten. De sociale commissie, die zich met de algemene strekking van het ont werp kan verenigen, beperkt zich in haar advies tot een aantal opmerkin gen en enkele aanvullingen. Zo acht de commissie het gewenst, dat bij het ver lenen van vergunning voor zondagsar beid van jeugdigen de arbeidsinspectie rekening zal houden met tegen arbeid op zondag bestaande gewetensbezwa ren. Bovendien beveelt zij aan, dat in de wekelijkse rusttijd van 36 uren zo veel mogelijk een zondag wordt opge nomen. In Washington doen berichten de ron de, dat de Sovjet-Unie zich wellicht be reid zal verklaren eenzijdig een einde te maken aan de proeven met kernwa pens, aldus meldt Reuter. Deze berich ten vinden hun grondslag in de spoed, waarmee de Russen de laatste tijd kernproeven nemen. De Russen zouden zulk een haast maken om op spectacu laire wijze hun besluit bekend te kun- In de nacht van zaterdag op zondag is de 30-jarige H. J. Voorhout uit Har- melen, toen hij met zijn echtgenote per fiets op weg was van Woerden naar Harmeien dodelijk verongelukt. Het slachtoffer werd „geschept" door een bestelauto, bestuurd door een 30-jarige inwoner van Kamerik, die de beide wielrijders met vrij grote snelheid pas seerde. De wielrijder werd in de berm van de weg geslingerd en is in de loop van de nacht in het r.-k. zieken huis te Woerden aan zijn verwondingen overleden. De Woerdense politie onder zoekt in hoeverre drankmisbruik bij de autobestuurder oorzaak van dit ongeval kan zijn. Vast staat, dat beide wiel rijders een brandend achterlicht had den. De vrouw werd niet geraakt. Het slachtoffer was sinds enkele maanden gehuwd. Vandaag werden met het Neder landse passagiersschip Zuiderkruis, dat zaterdag uit Surabaja vertrok, 750 Ne derlandse evacué's uit Indonesië in Sin gapore verwacht. Tevoren waren reeds in Djakarta enkele evacué's aan boord gegaan. Verwacht wordt, dat de Zui derkruis deze week naar Djakarta zal terugkeren om nog meer repatriëren de Nederlanders af te halen. Vanmorgen heeft de Bredase recht bank uitspraak gedaan in de zaak te gen de Tilburgse musicus, die veertien dagen geleden achter gesloten deuren heeft terecht gestaan wegens overtre ding van art. 98 c lid 1 en 2 van het Wetboek van Strafrecht. Aan verdach te was ten laste gelegd het onder zich hebben van staatsgevaarlijke gegev.ns en handelingen om de beschikking te krijgen over deze gegevens. De officier van justitie had vier jaar met aftrek van voorarrest geëist. Con form deze eis heeft de rechtbank thans de Tïlburqer veroordeeld. De 26-jarige marechaussee tweede klasse H. J. Pleizier van de brigade Den Haag is bij een ongeval, dat zaterdag morgen op de rijksweg 4a gebeurde, om het leven gekomen. Hij was belast met het escorte van een militaire kolonne en raakte bij het viaduct ter hoogte van het vliegveld Ypenburg bekneld tussen een tien tons-trekker met vuurmond en de muur van het viaduct. Hij over leed ter plaatse. Pleizier was gehuwd en vader van twee kinderen. Zondag is in het Huis der Provincie te 's-Hertogenbosch de prijs voor schone kunsten uitgereikt. Prof dr. J. de Quay, Cojnmissaris der Koningin (rechts) reikte de prijzen uit: voor letteren aan Anton van Duinkerken (prof. dr. W. Assel- bergs) midden en voor toneel aan Kees Spierings (links) te 's-Hertogenbosch, Eigenlijk is het stom toeval, dat mejuffrouw Maria J. E. San- ders uit Heemstede gepromo- ^BBlf veerd is op een muziek-histo- éIÉÉÉL ySB risch proefschrift. Zij is lerares ^HHjH Duits aan het Kennemer Ly- ceum te Overveen en een dis- ptSSlB sertatie op het gebied van de Duitse letterkunde zou dus meer Ife-f voor de hand hebben gelegen. Die voorliefde voor de Duitse <JH| taal en letterkunde noemt ze H echter zelf een erfelijke be las ting. Ook haar vader was leraar Duits. De belangstelling voor H het kinderlied dateert echter al 'Mfc van de jaren die zij doorbracht ShB op de HBS-a in Amsterdam. La- ter koos zij, toen ze na haar staatsexamen gymnasium-a aan de gemeentelijke universiteit in de hoofdstad ging studeren, mu ziekwetenschap als bijvak. Plot- lil» seling herkende ze in een ge- A fe Hli dichtje van Hieronymus van Alphen een versje, dat zij vroe ger van haar grootmoeder had geleerd. Ze ging op zoek en vond tenslotte het melodietje ,St' '"nÜjinr-ir l terug, dat zoals veel melodieën dMjyraL J||g van kinderliedjes, van Duitse oorsprong bleek te zijn. Dat was het begin. De belang stelling voor het kinderlied, groeide uit tot een voorliefde en die resulteerde tenslotte woensdagmiddag in haar promotie aan de Leid se universiteit op een proefschrift over het Nederlandse kinder lied. Mejuffrouw Sanders is de eerste vrouw die in Leiden op een muziek wetenschappelijke dissertatie promoveerde. Alleen Hélène Nolthenius oud-leerlinge van hetzelfde Kennemerlyceum waar mejuffrouw dr. Sanders thans les geeft was haar vóór geweest, maar dat was aan de Utrechtse universiteit. Aanvankelijk zag het ernaar uit, dat het kinderlied haar hobby zou blijven. Toen mejuffrouw Sanders in 1940 haar doctoraal examen Duits had afgelegd, besloot zij te promoveren op een proefschrift „De Nederlander in de Duitse litteratuur". Maar de oorlog gooide roet in het eten en de promotie ging niet door. Intussen echter groeide haar liefde voor het kinderlied gestaag. Zij verzamelde allerhande kinderliedboekjes. Ze inves teerde er al haar zakgeld in, en kreeg zo af en toe uit erfenissen eveneens, nieuwe aanwinsten voor haar collectie. Daarbij ondervond ze de dagelijkse steun van haar zuster Didi, die als concertzangeres uiteraard, ook in hoge mate geïnteresseerd was in het werk. Als beloning voor die jarenlange trouwe diensten, trad Didi Sanders woensdagmiddag als eerste paranymph op tijdens de promotie. Hoewel het kinderlied dus de belangstelling van dr. Sanders al getrok ken had, duurde het nog tot 1954 eer zij zich metterdaad tot het schrijven zette. Prof. Bernet Kempers, die inzag dat de dissertatie vooral een muziek historisch karakter zou krijgen, besloot haar „over te doen" aan zijn collega Schattenberg in Leiden, die op dit gebied meer gespecialiseerd was. Vanaf 1954 heeft zij zichzelf weinig vrije tijd meer gegund. Het leraarschap neemt haar geheel in beslag, zodat pas 's avonds na tien uur tijd gevonden kon worden voor het proefschrift. Daarnaast gingen de zang- en pianolessen onder leiding van haar zuster Didi gewoon door. De kroon op het werk is nu echter gezet. Mejuffrouw Maria Sanders is gepromoveerd, of „ge prolongeerd" zoals een van haar meefeestende leerlingen het noemde. Dat betekent niet, dat nu een tijd van rust aangebroken is. Plannen zijn er genoeg. Vooreerst een studie over het Hongaarse en het Deense kinderlied, en dan nog een studie waarvan de opzet al van jaren her dateert over de 16e en 17e eeuwse Amsterdamse drukkersfamilie Blaeu. Tijd om op de lauweren te gaan rusten, gunt de jonge promota zich dus niet. Haar beweeglijke aard, leent zich daar dan ook nauwelijks toe nen maken, vlak voor het begin van de Amerikaanse kernwapenproeven op Eniwetok in april. Een dergelijke be kendmaking zou een geweldig prestige verlies voor de V.S., vooral in Azië, betekenen. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft zaterdagavond in Washington bekendgemaakt, dat zater dag in Siberië een kernontploffing is veroorzaakt, de derde Russische kern proef in drie dagen tijds, aldus bericht Reuter. Volgens de Amerikaanse waar nemingen is een kernapparaat van middelbare kracht ontploft. Donderdag hebben de Russen in Siberië een klein kernapparaat laten ontploffen en vrij dag in het Noordpoolgebied een zwaar der. De Russen hebben in de afgelopen negen dagen volgens de Amerikaanse commissie zes proeven genomen. Intussen heeft de ontwerper van de Amerikaanse waterstofbom, dr. Ed ward Teller, zich uitgesproken voor voortzetting van de proeven teneinde „schone" bommen te kunnen vervaar digen. Hij doet dit in een boek, getiteld „Onze toekomst op kerngebied". Vol gens hem is het stralingspeil in de ge hele wereld tengevolge van proeven met waterstofbommen te verwaarlo zen. Een doeltreffend inspectiestelsel om een verbod op het nemen van kernproeven te controleren, acht hij on mogelijk. In Breda is een nieuwe politieke partij op katholieke grondslag opgericht, die de naam zal voeren „progressief kader" partij voor katholiek Breda. Het ligt in de bedoeling om bij de gemeenteraads verkiezingen met een eigen lijst te ko men waarop alle geledingen zullen zijn vertegenwoordigd. Lijstaanvoerder is de heer J. H. M. Quadekker. Het voor zitterschap van de nieuwe partij wordt vervuld door de heer F. Jansen-Hou- ben, directeur n.v. Hero. De Amerikaanse geleerden Kaye en Hatsopoulos hebben zaterdag meege deeld een apparaat te hebben uitgevon den, dat energie door verhitting onmid dellijk omzet in elektriciteit, aldus meidt Reuter. De uitvinders, die als hoogleraar en assistent-hoogleraar evrbonden zijn aan het instituut voor tech niek van Massachusetts, zijn van oor deel, dat hun machine de plaats zal kunnen innemen van stoommachines en verbrandingsmotoren en de dyna mo's, die erdoor worden aangedreven en elektrische stroom produceren. De uitvinding kan volgens de geleerden ook worden gebruikt met een atoomre actor. Het apparaat bestaat uit twee meta len platen in een luchtledige ruimte. De ene plaat wordt aanzienlijk meer verhit dan de andere. Een stroom van elektronen gaat van de meer verhitte plaat naar de minder verhitte en wekt daardoor elektrische stroom op, die door draden wordt afgetapt. Commissarissen en raad van bestuur van Philips' Gloeilampenfabrieken delen mede, dat over het boekjaar 1957 de omzet van de vennootschap en de trust f 3.177 miljoen heeft bedragen (vorig jaar f2.686 miljoen). De winst voor aftrek van belasting beliep f 394 miljoen (f313 miljoen), de winst na aftrek van belasting beliep f 187 mil joen (f185 miljoen). Van deze winst wordt f 92 miljoen (f 64 miljoen) in het bedrijf gehouden. Aan de algemene vergadering van aandeelhouders, te houden op 17 april a.s., zal worden voorgesteld een onver anderd dividend uit te keren van 14 pet. op de gewone aandelen en 7.6 pet. op de preferente aandelen. Daar er 8 januari 1958 reeds een interim-dividend van 6 pet. op de gewone en preferente aan delen betaalbaar werd gesteld, bedraagt het slotdividend 8 pet. op de gewone en 1,6 pet. op de preferente aandelen. In aansluiting hierop deelt de raad van Bestuur van de N.V. Gemeenschap pelijk bezit van aandelen Philips' Gloei lampenfabrieken mede dat eveneens zal worden voorgesteld over het boekjaar 1957 een onveranderd dividend uit te keren van 14 pet. op de gewone aan delen en 7.6 pet. op de preferente aan delen. Aangezien ook hier een interim- dividend van 6 pet. betaalbaar werd gesteld, bedraagt bet slotdividend 8 pet. op de gewone en 1.6 pet. op de prefe rente aandelen. De American Enka Corporation, dochtermaatschappij van de Algemene Kunstzijde Unie, heeft een meerder heidspakket verworven in The Rex Corporation of West Acton, Mass. De ze vennootschap fabriceert met plastic beklede draad en kabel, en hoogwaar dig isolatie-materiaal voor industrieën, werkzaam op het gebied van telecom municatie en electronica. Het verkrijgen van dit belang in Rex betekent een eerste stap in het diversi ficatie-programma, dat de American Enka vorig jaar heeft aangekondigd en dat erop gericht is een bredere basis te geven aan het produktie-programma van de vennootschap buiten de activitei ten in het kader van de textielindustrie. Rex zal als een dochtermaatschappij van American Enka onder leiding van haar huidige directie blijven werken; zij heeft ongeveer 300 personen in dienst. De netto-omzet, die sinds 1950 zonder ophouden in omvang toenam, bereikte een hoogte van 6.700.000 in het jaar, eindigende op 31 oktober 1956, en overschreed de 7 miljoen in 1957.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5