Sprookj esachtig galaconcert Publiek brengt de beide vorstinnen een ovatie Twee personen voor 10.000 diplomaat verdwenen Koningin Elizabeth „koopt" een bos rode anjers DRAAIORGELTJE voor prins Charles en zijn zusje Een Russisch GEBEURTENIS VAN ZELDZAME GRATIE EN STATIE Laika doorstond invloeden van ruimte-vlucht Onder tractors gedood Haarlemmer in arrest gesteld Indische Dakota verongelukt Hij zou geheime plannen hebben verduisterd Demonstratie van de Kolibrie Gouverneur Ned. Antillen in ons land -Het weet In Amsterdams Concertgebouw woensdag 26 maart 1958 81ste JAARCANC No. 29869 Russen zochten water maar vonden olie in Jemen Aanmaken van kachel kost mensenleven Alle 20 inzittenden omgekomen BHB m 1. ...v. Koninklijk bezoek aan Aalsmeer - De derde uit Lloydhotel te Amsterdam ontsnapte gevangene aangehouden Twee prinsen op de Voorjaarsbeurs ee MORRIS 'Heforeyoe/ói/y/ Engelse suéde damesjasjes Enige regen Hei weer m Europa BUREAU SMEDESTRAAl 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraat 171. tel 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J W Boerrigtei en Mr WAM van der Kallen. Hoofdredactie: Dr* H v RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pet millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich hel recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2 65 per maand f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avond* tel. 21544 (Van onze verslaggever) Het aloude Concertgebouw aan de Amsterdamse Van Baerlestraat leent zich uitstekend voor het geven van gala-festiviteiten. Dat bleek gister avond weer tijdens het, men zou haast zeggen solemnele concert, dat door bot p-empentpbestuur van Amsterdam aan het vorstelijke bezoek uit Enge land werd aangeboden. De grote zaal bezit nét dat bijna ondefinieerbaar ouderwets-gezellige, dat aan een dergelijke ook ietwat „ouderwetse maar uiteraard voorname gebeurtenis van gaia-vertoon reliëf kan geye^n. ooral dan wanneer men haar zo fraai met bloemen, tapijten en licht opsiert ais dat gisteravond het geval was. Het gaat op zo'n concert met eens op de eerste plaats om de muziek, maar veeleer om de staatsie. En dat laatste verschijnsel is in ons goede, maar ietwat degelijke vaderland zeldzaam ge noeg, dan dat wij er op gezette tijden niet royaal ons hart aan zouden op halen. Welnu, dat is op deze avond ruim schoots gebeurd. Reeds de aanblik van al die nu eens zonder één uitzondering gerokte heren gaf aan het gebeuren iets buitenissig feestelijks. De dames, de een in nog exquiser avond-toilet dan de andere, laten ons uiteraard nimmer in de steek. Maar daar was ook het steeds weer verrassende verschijnsel van mi litairen en vooral staatslieden gestoken in de meest bizarre, maar verheugend bonte pakken. En een minister Luns in een zwaar met goud bestikte zwarte jas en in witte broek is bepaald een monument, en een staatsraad-in-gala blijft van een niet te beschrijven pracht. Uiteraard bleef aller aandacht ge spitst op de komst van de vorstelijke Laika, de eerste „ruimtehond", heeft zeer goed de versnelling, waarmee zij in de tweede „Spoetnik" de ruimte werd ingeschoten, doorstaan, zo heeft volgens A.F.P., Alexander Toptsjiev, de secre taris-generaal van de Russische acade mie v an wetenschappen, gisteren op het jaarlijkse congres meegedeeld. De hond had ook blootgestaan aan de trillingen en het lawaai van de raketmotor. Di rect na de lancering van de raket wa ren de polsslag en de ademhaling onge veer drie maal zo snel geworden. De polsslag was echter niettegenstaande de verder toenemende snelheden ver minderd. De instrumenten die het hart controleerden, hadden geen enkele ern- afwijking geconstateerd. Toen de kunstmaan in haar baan was gekomen en de zwaartekracht was opgeheven, waren het ritme van de polsslag en de ademhaling verminderd. De polsslag was weer vrijwel normaal geworden, unaanks het feit dat het dier niet meer aan de zwaartekracht onderhevig was, nad het blijk gegeven van een gematigde motorische activi teit. Men had geen aanzienlijke fysiolo gische wijzigingen geconstateerd, aldus prof. Toptsjiev. Russische onderzoekers hebben vol gens United Press, olie ontdekt in de nabijheid van de haven van Hodeidah in Jemen. De Russen zochten water in de woestijn en vonden inplaats daarvan olie. Naar verder nog verluidt, ont schepen Russische vaartuigen ai mate riaal i Hodeidah eens een slaperige vissershaven aan de Rode Zee ter voorbereiding van de ontwikkeling er van als een olie-haven. Russische tech nic en onderzoekers hebben reeds lan ger dan een jaar in Jemen gewerkt. In de schuur van zijn vader is de vijf-jarige H. Veehof te Zeldam, ge meente Ambt-Deiden, onder een ach teruitrijdende tractor gekomen en op slag gedood. Dinsdag is de 26-jarige ongehuwde landbouwersknecht H. den Ouden uit Pernis bij het uitoefenen van zijn werk zaamheden onder een tractor bekneld geraakt. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Omstreeks tien uur gisteravond is de weduwe Peeters wonende in de Pas toor Opheystraat te Venlo bij het aan maken van een kachel zodanig ver brand, dat zij spoedig na het ongeval overleed. De kachel was sedert enige tijd niet meer aan geweest en de schoorsteen trok niet goed. Mevrouw Peeters ge bruikt een krant om het aanmaken te vergemakkelijken. Daarbij hebben haar kleren echter vlam gevat. Om hulp roe pend liep zij de tuin in. De inwonende schoonzoon en buren doofden de vlam men met water en dekens. Hoewel medische hulp spoedig ter plaatse was en zij snel met een ambulance naar het ziekenhuis werd overgebracht, bleek mevrouw Peeters bij aankomst reeds te zijn overleden. bezoekers, die na de pauze viel. En de spanning was schier tastbaar in de toch al van „sfeer" geladen zaai toen het grote moment naderde. Zij nam nog toe, toen de minuten na de vastgestel de tijd royaal verstreken. Maar tegen half elf men kon in middels een speld horen vallen voltrok het sprookje zich dan. Bin nengeleid door een hoofse burge meester van Hall, betrad koningin Elizabeth II net podium onder het baldakijn, een waarlijk vorstelijke verschijning, ondanks alles ietwat ar geloos in haar frêle, lindebloesem- kleurig avondtoilet; zij torste een schitterend, diamanten kroontje op het hoofd. Daar was onze koningin, in een verblindend wit avondtoilet, prinses Beatrix in ivoire, prinses Ire ne ook in het wit en de sportieve Prins Philip in admiraals-uniform. Er heerste nu enkele ogenblikken een perfecte stilte. Maar meteen daarna maakte Eduard van Beinum een ge baar en weerklonk de driftige roffel, die aan het „God save the Queen" vooraf pleegt te gaan. Het „Wilhel mus" werd door de zaal met ingehou den geestdrift meegezongen. Men hoorde volksliederen, zoals ze ge speeld (en gezongen) dienen te wor den. Het programma na de pauze vertoon de een Nederlands en een Engels stuk: de ouverture „Cyrano de Bergerac" van Wagenaar en de ,,Enigma"-varia- ties van Sir Edward Elgar. En het ging dus eigenlijk niet helemaal om de mu ziek, maar men moge dan toch wel vaststellen, dat deze werken door een, geloven wij, ietwat getourmenteerde van Beinum en het orkest gebracht werden met een haast gloeiende geest drift, deze plechtige ogenblikken waar.- dig. Toen de laatste noot weerklonken had en het laatste applaus was ver storven, wendde een ieder zich weer naar het vorstelijk gezelschap op het balcon. Er werd wéér geapplaudiseerd, maar toen koningin Elizabeth daarna gracielijk de arm hief en het gezelschap toewuifde, ging het applaus over in een ware ovatie, een ovatie, die zich, na dat de Engelse koningin zich had terug getrokken, richtte op onze eigen konin gin Juliana. Een warm slot van een verrukkelijke avond. Na afloop er van werden Eduard van Beinum en enkele musici van het or kest aan de hoge gasten voorgesteld. Op verzoek van de politie in Ridder kerk is in Haarlem aangehouden een 68-jarige Haarlemmer, die zich uitgaf voor bouwondernemer. Hij wordt ver dacht van oplichting en/of verduiste ring. Ben tweetal inwoners van Ridder kerk zou hij hebben benadeeld voor een bedrag van in totaal ongeveer 10.000. Verdachte spiegelde zijn slachtoffers geweldige projecten voor, waarvoor hij ais bouwondernemer kapitaalkrachtige geïnteresseerden had weten te vinden. Zo legde hij zich volgens zijn verhalen onder meer toe op de exploitatie van vakantiecentra, waarvoor hij grond kon kopen, die geschikt zou zijn om er 20 tot 200 vakantiehuisjes op te bouwen. Hierbij werd gespeeld met bedragen van twee en een half tot vier ton, waarbij voor de beide Ridderkerkers zeer grote winsten zouden zijn te ma ken. Alvorens met het voorgespiegelde project kon worden begonnen moesten echter eerst de nodige kosten worden gemaakt. Het geld hiervoor werd ver schaft door de niets vermoedende Ridderkerkers. Verdachte heeft het geld te eigen bate aangewend. Het staat reeds vast uit het onder zoek dat de Ridderkerkse politie heeft ingesteld, dat verdachte, die reeds meermalen met de justitie in aanraking is geweest en wegens praktijken als deze tot gevangenisstraf is veroordeeld, in Noord- en Zuid-Holland meer slacht offers heeft gemaakt. Alle twintig inzittenden van een Da kota der „Indian Airlines" zjjn maan dag om het leven gekomen, toen het toestel, op eet. vlucht van Simla in In- dië naar Katmandoe in Nepal, vlak bij zijn bestemming verongelukte. Dit meldt A.F.P. Het uitgebrande wrak is dooi Nepalese militairen in het dichte oerwoud ten zuidwesten van Katman doe bereikt, nadat het door een Nepa- lees vliegtuig was waargenomen. De koninklijke loge in het Concertge bouw te Amsterdam, waar gisteravond een galacocert werd gegeven. Op de eerste rij v-l.n.r. Prinses Beatrix, Prins Philip, Koningin Elizabeth, Koningin Juliana en Prinses Irene. Wladimir Lukasjevitz, de tweede se cretaris van de Sovjet-ambassade in de Cambodjaanse hoofdstad Pnompenh, is, op weg naar Moskou, verdwenen, al dus meldt Reuter. Hem was, op ver zoek van de Russische ambassade, een uitreisvisum verstrekt en men meende in Cambodja, dat hij naar Moskou was teruggeroepen. Gisteren is te Pnom- pe: van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen, dat Lukasjevitz per vlieg tuig in Bangkok is aangekomen. Zjjn vrouw en zijn zoon vertrokken 10 maart per vliegtuig uit Pnompenh en men meent, dat z(j zich thans in Rome be vinden. /an de zjjde van het Cambodjaanse ministerie van buitenlandse zaken wordt vernomen dat men op de Sovjet ambassade na het vertrek van Lukas jevitz bevond, dat de brandkast was opengebroken, terwijl de vingerafdruk ken van de tweede secretaris op de deur êrvan werden aangetroffen. Vol gens sommige berichten zou Lukasje vitz zich hebben meester gemaakt van geheime communistische ondergra- vingsplannen voor Zuid-Oost-Azië. De Russischf ambassade te Pnompenh heeft tot dusverre geen commentaar willen geven op de verdwijning van Lu kasjevitz. Een waarlijk charmante en Koninklijke foto van onze Kroonprinses met Prins Philip tijdens het Galaconcert in Amsterdam- (Van- een verslaggever) Vanmorgen om half elf hebben Koningin Elizabeth en Koningin Juliana een bezoek gebracht aan de bloemen veiling in Aalsmeer, nog altijd een stuk van „Hollands glorie". Men had er kennelijk getracht de dagelijkse gang van zaken gewoon door te doen gaan. Maar dat lukte toch niet helemaal toen de beide Vorstinnen met haar gezelschap het veilinggebouw betraden. Iedereen verdrong zich om een glimp van de hoge gasten op te vangen en het werk wqrd overal onmiddellijk neergelegd. De vorstinnen maakten een vrij uitge breide rondgang door het gebouw, waar men overal bloemen van velerlei soort keurig had gesorteerd. Koningin Eliza beth liet zich daarbij voorlichten door de heer Maarsse, directeur van de Aals- meerse Bloemenveiling, Koningin Julia na door mr. G. G. Loggere, burgemees ter var Aalsmeer. Bijzonder ongedwongen en plezierige taferelen speelden zich af, toen het hoge gezelschap in een der veilingloka len arriveerde. Beide vorstinnen namen plaats op een der banken van de tribune en luisterder aandachtig naar een door de heer Van Es irf keurig Engels gege ven uiteenzetting van het gebruikelijke veilingsysteem. Vervolgens werden Hare Majesteiten in de gelegenheid gesteld haar zojuist opgedane kennis aan de praktijk te toetsen. Dat wil zeggen; zij konden via een druk op de knop die op elk van de genummerde plaatsen op de tribune is aangebracht een bod doen op een ter veiling gestelde iot met „cambidium". Zij volgden geani meerd het haar gedane verzoek op. Koningin Juliana liet de veilingklok stoppen op f 85, Koningin Elizabeth schoot onder grote vreugde meteen door naar f 470. De Amsterdamse politie heeft in een Woning aan de Tilanusstraat de 29- jarige W. den D. aangehouden, die op 24 januari j.l. uit het Huis van Bewa ring III (het vroegere Lloydhotel) te Amsterdam met twee andere gevange nen was ontsnapt. De twee anderen zijn reeds eerder door de politie aangehou den. De voorzitter van de Kon. Ned. Jaar beurs heeft vanmorgen Z.K.H. Prins Philip voor zijn kinderen een typisch Utrechts geschenk aangeboden, n.l. een miniatuur draaiorgel, vervaardigd door de Amsterdamse orgelbouwer Perlee. Prins Philip toonde zich blij verrast en was ter wille van de fotografen zelfs bereid, het kleine draai wiel te han teren, waarop de British General Mars uit het grappige instrument klonk. Daarna schoof een gordijn op de achter grond uiteen en werd het grote Utrechtse stadsdraaiorgel, de „lange Gavioli", zichtbaar, die de melodie overnam, zo dat het daverde in de glazen Jaarbeurs hal. Prins Philip was zo geboeid, dat hij achter het grote orgel kroop om zich de werking te laten uitleggen. Precies volgens het programma, om tien uur vijfendertig, arriveerde heden morgen Z.K.H. Prins Philip in gezel schap van Z.K.H. Prins Bernhard op het terrein van de Kon. Ned. Jaarbeurs aan de Croeselaa te Utrecht om een deel I van de voorjaarsbeurs te bezichtigen. I „Wij allen weten, dat Uwe Koninklijke Hoogheid een zeer grote belangstelling heeft voor wetenschappelijk onderzoek en de industriële toepassing daarvan", aldus de voorzitter van de Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, in de toespraak, die hij hield, toen de hoge gasten de Julianahal hadden betreden. Tevoren had de voorzitter, in ge zelschap van beide directeuren, mr. H. A. R. Schuit en dr. W. van Royen, de beide Prinsen bij de ingang begroet. Hierbij waren ook de commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th E. Graaf van Lynden van Sandenburg, en de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, aanwezig. Door een dikke haag van bezoekers reeds om tien uur verdrongen honderden zich voor de toegangshekken begaf het gezelschap zich naar de Julianahal, Dr. Eduard van Beinum biedt na het galaconcert aan koningin Elizabeth grammofoonplaten aan van de uitgevoerde werken. economische ontwikkeling dat Ne derland de beste Europese klant van Engeland -s, hoewel Nederland nog voor tien miljoen Pond sterling meer ex porteert naar dan importeert uit Groot Brittannië. Tussen dichte drommen belangstellenden door wandelden de hoge gasten nadien over het uitgestrekte terrein. Het publiek drong zo sterk op, dat de beide Prinsen nauwelijks iets konden zien, behalve in enige stands, waarvoor zij even bleven stilstaan, zo dat men een beetje ruimte kon vrij maken. Prins Philip toonde speciale belangstelling voor een kolossale graaf- grijper en een automatische vloerveger voor fabrieksruimten, die hij voor zich liet demonstreren, daarbij telkens in lichtingen vragend. De explicaties wa ren echter nauwelijks verstaanbaar, want inmiddels was boven het terrein een helicopter verschenen, die luid brommend het gesprek overstemde. De helicopter, de Nederlandse „Ko librie". daalde op het veemarktterrein naast de Jaarbeurs, waar de Prinsen zich enige minuten later vervoegden om dit produkt van de Nederlandse industrie te bewonderen. Prins Philip bek'om net landingsplatform en sprak langdurig met de chef-invlieger van de Nederlandse helicopterindustrie te Rot terdam, R. van der Ifarten, die de be sturing van het toestel uitlegde en alle instrumenten toonde. Prins Bernhard hield zich enigszins o.i de achtergrond. „Heeft U er ioel eens mee gevlogen?" vroeg aem de burgemeester van U- trecht. „Neen, wel met een andere heli copter". antwoordde Prins Bernhard, die overigens de Kolibrie wel bleek te kennen. Tenslotte werd nog eer vluchtig be zoek gebracht aan de Bernhardhal, waar de Prinsen even stil stonden bij het Maar toen was de markt dan ook „geopend". En de veilingmeester - die zich voor deze uitzonderlijke ge legenheid bediende van de Engelse taal betrok er nu het ganse koninklijke gezelschap in. Ditmaal ging het om enkele bosjes anjers, die op luttele centen werden ingezet. Zij gingen grif weg naar Hofdames en zelfs naar een hoge Engelse marine man, die breed lachte toen hij zich het bosje bloemen zag toegewezen. Groot was de algemene vreugde toen de Engelse Koningin min of meer per ongeluk op de knop drukte en zulks meteen met een verraste kreet ongedaan wilde maken. Maar de veilingmeester riep onmiddellijk op even plechtige als blijde toon: "umber six, Queen Eliza beth II". En toen de vorstin de zojuist door haar „gekochte" rode anjers, waar aan een rood-wit-blauw lint, werden overhandigd, weerklonk een warm en luid applaus. Men had nog graag een poosje door gegaan zo, geloven wij; maar het proto col gedoogde dat nu eenmaal niet. En het vorstelijk gezelschap vertrok dus na deze grappige veiling. Maar zij gonsden in de Aalsmeerse bloemenhallen nog lang na, de gesprekken over de lieftal ligheid van een Engelse vorstin. Drs. A. B. Speekenbrink, gouverneur van de Nederlandse Antillen, arriveerde dinsdagmorgen met het K.L.M.-toestel uit New York in Nederland. Aan een verslaggever van het A.N.P. deelde drs. Speekenbrink mede, dat zijn bezoek een consultatief en oriënterend karakter draagt. „Bovendien kan ik mij voor stellen, dat de regering wel eens wil weten, hoe het er mee staat na een jaar gouverneurschap". Het is volkomen normaal, dat een gouverneur één keer per jaar naar Den Haag komt voor routinebespre kingen, voegde drs. Speekenbrink eraan toe. Deze besprekingen zullen geruime tijd in beslag nemen. 12 april keert drs. Speekenbrink per Oranje Nassau van de K.N.S.M. naar de Antillen terug. BARTEUORISS1R. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 waar Prins Philip grote belangstelling opengewerkte model van het atoom- toonde voor de gemeenschappelijke schip. Om elf uur veertig vertrok het Bi'itse inzending gezelschap naar Den Haan en herkreeg In zijn toespraak benadrukte dr. van het Jaarbeursterrein zijn gewone be- der Wal sprekend over de Europese I drijvige aanzien. Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk enige regen. Zwakke tot matige, later matige tot krach tige wind tussen zuidoost en zuid west. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: j.28-19.04. Maan: 10.10-1.21. temp neersl. Station Weer heden afgel. 7 uur 24 uur Helsinki •.waar bew. -13 0 Stockholm zwaar bew. -7 0 Oslo licht bew. -8 0 Londen egen 6 2 Amsterdaii regen 6 4 Brussel egen 9 0 Luxembuj eheeJ bew. 4 0 Parijs regen 9 0.2 Nice ?eheel bew. 18 8 Berlijn half bew. -2 0 Frankfuri zwaar bew. 3 0 Mtinchen zwaar bew. -1 0 Zürich zwaar bew. 2 0 Genève zwaar bew. 7 1.1 Wenen geheel bew. -1 0 Innsbruck zwaar bew. 1 0 Home regen 12

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1