km:dl Koningin ELIZABETH even geïnteresseerd als deskundig Onder de blauwe vaan van Lotharingen I Het AlSP werkt vanavond op volle toeren Frangoise Sagans ballet Niet Titia van Uylenburgh maar Agatha Bas s m k V Britse pers acht koninklijk hezoek zeer geslaagd Nieuwe basiliek in Lourdes geconsacreerd De brug was te smal Yerkiezingsmachine' steeds sneller Tournee door Nederland in Rotterdam begonnen fi JMi OL5M- Bezoek aan het Rijksmuseum MODIEUZE AANGELEGENHEID INCIDENT IN RECHTSZAAL Generaal Crerar i Resultaat van Amsterdamse studie aangeboden aan Koningin Elizabeth Mr. J. Schreuder directeur Ned. Bank LL W WOENSDAG 26 MAART 1958 PAGINA IwËm W^Êm? c? 29 Het is een jonge man met een prettig gezicht, die Armeense kle derdracht draagt. „Toevallig hoorde ik uw gesprek met de waard," zegt hij. „Ik ben een vriend van de man wiens naam u noemde. Mijn naam is Johan nes! Als ge inlichtingen over Josef wenst, kan ik u die geven!" Victor en Robert kijken elkaar aan. Kunnen ze deze man vertrouwen? Dan zegt Vic tor; „Wij zijn kooplieden uit het Noorden, op weg naar Byzantium. „Kunt u ons het adres van Josef geven?" „Met alle genoegen," antwoordt hun nieuwe kennis. „Hij woont in de Mandenmakersstraat in de Armeense wijk langs de Bosporus. Ik reis morgen naar Byzantium. Als ge wilt, kunnen we gezamenlijk reizen. Ik verblijf bij een familielid, hier in de stad. Ge kunt me daar vinden.. Het is mijn plan morgen in de vroegte op reis te gaan." Dan groet hij en verlaat de herberg. „Is die man nu betrouwbaar?" vraagt Robert. „Ja, dat is de vraag, hij heeft een openhartig gezicht, maar hoe weten we of hij inderdaad de vriend van Josef is?" „Laten we de waard eens polsen," stelt Robert voor. Deze vertelt, dat Johannes inderdaad in Byzantium woont en regelmatig voor zaken in Philipopel komt. Hij staat bekend als een zeer betrouwbaar koopman. „Ik stel voor om de nacht hier door te brengen," zegt Victor, „we kunnen dan de hele dag nog er over nadenken, wat we zullen doen." Mr. Van Taalingen treedt af s s n a tè Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Examens Een dag vol stemmingen ï- WMïM m W? >Ta de kranslegging bij het Nationaal Monument op de Dam begeeft Koningin Klizabeth zich terug naar het paleis. V.l.n.r.: burgemeester van Hall, Koningin Elizabeth, Prins Philip en minister-president dr. W. Drees. Bijria veertig personen hebben dinsdag middag aangezeten aan het noenmaal in de Troonzaal van het Koninklijk Paleis in Amsterdam. Koningin Elizabeth en Prins Philip hadden zich evenals de Nederlandse vorstin verkleed. De lunib begon omstreeks half twee. Het tafel linnen uit 1340 vertoonde motieven van druiventrossen. Een schitterend Sèvres-servies en Amsterdams glas werk prijkten op de tafels. Het tafel zilver (inderdaad zilver; voor het diner goud) was gesierd met het rijkswapen. Voor het fruitbestek had men zilver gekozen met Engelse wapens. Het tere rose van anjers gaf aan de dis een exquise fleur. Op mennukaraten kon men Spijzen lezen als deïices de homard Nantaises. gevolgd door cotelettes de pré-saté chatillon. De wijn die bij de lunch geserveerd werd was een Cha teau Cos d'Estournel uit 1938. Aan het einde gebruikten de gasten Neder landse kaassoorten en fruit. Voor elke vier gasten diende een lakei, geruis loos, zoals het behoort. Bij duizenden waren de Amsterdam mers dinsdagmiddag naar de binnen stad gestroomd om in rijen opge pakt een glimp op te vangen van de vorstelijke bezoekers tijdens hun rit- :n naai het Rijksmuseum en latei- naar de diamantslijperij asscher. Zij hebben de hoge gasten gulhartig toe gejuicht, vereerd als zij waren met zoveel vorstelijke personages in hun midden die hun eerbetoon op even gracieuze als hartelijke wijze reci proceerden. De rit van koningin Eli zabeth, die in haar lavendelkleurig mantelpak een bijzonder charmante indruk maakte, met koningin Juliana, in haar mantel van gebloemde mous seline de soie al evenzeer de lente toegedaan, prins Philip en de prinses sen Beatrix en Irene naar het Rijks museum was een hartveroverende be levenis die ook het karakter bepaal- d van het bezoek van het vorstelijk gezelschap aan onze nationale kunst verzameling. Koningin Elizabeth, zelf eigenaresse van een zeer belangrijke verzameling schilderwerken van de Hollandse gou den eeuw, tr udc zich, zoals haar rond leider, jhr. D. C. Eoëll, de hoofddirec teur van het museum, late. ge .iigde, even geïnteresseerd als deskundig. In het bijzonder de werken van Rembrandt en van de meersters van de Delftse school als Vermeer en De Hoogh hadden haar volle belangstelling. Deze voorkeur van het Engelse vorstenhuis voor onze grote schilders is reeds van oude datum. Charles I kocht reeds in 1639 een portret van de hand van de toen nog weinig bekende Rem brandt. Dit schilderij bevindt zich nog steeds in de vorstelijke verzameling. Een prent die in de Nachtwachtzaal was opgesteld herinnerde aan het be zoek van zijn echtgenote, koningin Hen- riëtte Maria, in mei 1642 aan Amster dam. Er zouden meer dan drie eeuwen voorbijgaan voordat opnieuw een Engel se vorstin de hoofdstad der Nederlan den zou bezoeken. Prins Philip liet zich in het bijzonder v .rlichten over de talrijke zee- en ha vengezichten met een rijke variëteit van oude scheepstypen. Opvallend was ook zijn belangstelling voor de technische problemen bij het opstellen van de ver zameling. Dit kwam vooral tot uiting in de Nachtwachtzaal, en zij bood de mimster van O. K. en W. mr. J. M. C. Th. Cals, een welkome gelegenheid de vorstelijke bezoekers te onthullen, dat zij als eersten de ingrijpend ver- bf uwde zalen van de schiiderijenverza- meling in ogenschouw namen. Deze ver- bouwin zou uc. spronkelijk enkele maanden later gereedkoi en doch voor het vorstelijk bezoek was het tempo aanmerkelijk opgevoerd. Eerlijk gezegd, zo werd later de pers medegedeeld, is het hele werk eerst maandag gereed gekomen. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De Times en de Daily Telegraph wij den hedenochtend hun gehele fotopa gina aan het koninklijk bezoek aan Ne derland. De Manchester Guardian be richtte hedenochend: „Ondanks de on gesteldheid van Prins Bernhard, ont wikkelt zich het koninklijk bezoek aan Nederland als een van de meest ge slaagde en meest informele van alle be zoeken die de Koningin het laatste jaar heeft gebracht". De Daily Mail bericht te hedenochtend: „Het volk van Am sterdam opende hart en longen voor het hartelijkste welkom ooit gege ven aan koninklijke bezoekers". De aankomst van het Britse konings paar in Amsterdam alsmede het ver schijnen van de gasten op het balkon van het paleis op de Dam en de krans legging voor het Nationaal Monument werden uitgezonden vanuit ons land door de Britse televisie in samenwer king met de Nederlandse televisie. De ontvangst was uitstekend. Tijdens de uitzending werd eveneens een film van Amsterdam vertoond, en Richard Dim- bleby, een van Egelands meest beken de televisie-figuren, toonde het interieur van het paleis op de Dam. Dinsdag zijn volgens het K.N.P. in Lourdes de indrukwekkende plechtig heden begonnen, welke het laatste deel van de consecratie van de ondergrond se Pius X-basiliek omlijsten. Kardi naal Roncalli, patriarch van Venetië, ging aan het hoofd v in een lange stoet hoogwaardigheidsbekleders van de Ro zenkranskerk naar de nieuwe basiliek. In deze processie werden de relieken meegevoerd van de Heilige Pierre Cha nel, Andreas Bobola en de Zalige Jean Gabriel Perboyre, welke even later een plaats zouden vinden in het hoofd altaar van de nieuwe basiliek. De kardinaal was volgens het K.N.P." in vol ornaat me* cappa magna, de grote mantel met sleep. De stoet maak te halt voor de grote toegangsdeur der basiliek, waar de rituele plechtigheden een aanvang namen. Nadat de kardi naal volgens het liturgische voorschrift driemaal toegang had gevraagd, werd de grote stalen deur langzaam geopend. Daarna volgde de plaatsing der relie ken in het hoofdaltaar, de bewieroking en de zalving van het altaar. De kerkconsecratie werd besloten met de pontificale H. Mis van de Kerkwij ding, gecelebreerd door de consecrator, kardinaal Roncalli. Ter gelegenheid van het feestelijk gebeuren in Lourdes heeft Paus Pius XII aan de bisschop van Lourdes, mgr. P. M. Théas, een zil veren reliekschrijn met een relikwie van Pius X ten geschenke gegeven. Kardinaal Roncalli bracht als geschen ken mee het borstkruis var. kardinaal Sarto voordat hij tot Paus gekozen werd, alsmede het wit pauskapje, dat de Heilige Pius Xt heeft gedragen. Het was dinsdag voor de duizenden, die waren uitgetrokken voor het unieke schouwspel van de aankomst te water van de Britse vorstelijke gasten, een kleine teleurstelling dat zij niet, zoals verwacht werd, met de befaamde koninklijke sloep van de Britannia naar de St.-Nicolaas- kerk werden geroeid. Koningin Juliana heeft dit kennelijk beseft, want bij haar aankomst liet zij via een harer adjudanten de pers weten dat men ongetwijfeld de ko ninklijke sloep zou hebben gebruikt, ware het niet dat de Kamperbrug bij het C.S. te smal is om door een geroeide sloep te worden gepasseerd. y> Als vanavond om zeven uur de stem bureaus in de ongeveer duizend Neder landse gemeenten sluiten, komt in Den Haag de speciale verkiezingsdienst van het A.N.P. in actie, die het mogelijk moet maken dat de radioluisteraars en de televisiekijkers woensdagavond laat kennis kunnen nemen van de volledige uitslagen der provinciale verkiezingen. Een vijftigjarige Amsterdammer heeft dinsdag voor de hoofdstede lijke rechtbank grote opschudding ver oorzaakt. Nadat de president mr. J. Coninck Liefsting hem meedeelde, dat hij wegens diefstal veroordeeld werd tot anderhalf jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, schreeuwde hij plotseling. „Wat, on schuldig en dan toch de cel in, dat nooitVoordat de parketwacht kon ingrijpen, haalde hij een scheermesje uit zijn zak en sneed zich tweemaal in de pols. Slechts met de grootste moeite slaagden de wachtmeesters van de rijks politie er in om de man te overmeeste ren. Hij is in het arrestantenverblijf verbonden. Het was voor de bejaarde (bijna 70- jarige) Canadese generaal H. Crerar, adjudant van Koningin Elizabeth, de derde keer, dat hij sedert 1945 in Amsterdam vertoefde. Op 28 juni 1945 •- hij was toen commandant van het eerste Canadese legerkorps stond hi) met Koningin Wilhelmina en gene raal Foulkes op het balcon van het paleis toen een gigantische militaire parade over de Dam trok ter ere van de bevrijding. Drie jaar later vertegenwoordigde hij als bijzondere afgezant de Canadese regering bij de inhuldiging van konin gin Juliana. En nu is deze veteraan uit de 2e wereldoorlog wederom in de hoofdstad, die zijn vorstin en prins Philip een hartelijk welkom bereidde. Roerloos stond hij dinsdag temidden van de andere leden van het gevolg toen het „God save the Queen" over de Dam klonk. In Buckingham Palace hangt een portret, in 1641 ge schilderd door Rembrandt, waar van men tot dus verre wel aannam, dat het Titia van Uylenburgh voor stelde, de schoon zuster van Rem brandt. Bij gelegen heid van het bezoek van Koningin Eli zabeth aan ons land is evenwel een publikatie versche nen, waarin aanne melijk wordt ge maakt, dat dit por tret niet Titia van Uylenburgh voor stelt maar Agatha Bas, dochter van dr. Dirc Jacobsz. Bas, sedert 1610 verschei den malen burge meester van Am sterdam, overigens veel op diploma tieke reizen. In 1618 -1619 vergezelde hij met drie andere bewindhebbers van de Oost-Indische Compagnie de drie ambassadeurs van de Staten-Generaal naar de Koning van Engeland, Jacobus 1 Bij een volgende gelegenheid (1621-1623) was hij zelf een brandt op de geschilderde portretten der drie ambassadeurs. had aangeduid. Agatha Bas komt ook voor op een grote familiegroep van Dirc Santvoort in het Rijksmuseum. Mej. van Eeghen heeft een opvallende gelijkenis tussen het meisje daar en de jonge vrouw van Rembrandt geconstateerd. Haar man, Nicolaas van Bambeek, had met zijn moeder en broer in de Sint Antonies- breestraat gewoond, niet ver van Hen drik van Uylenburgh bij wie Rem brandt toen inwoonde. Hij heeft, na zijn huwelijk, deze Hendrik geld voorge schoten voor zijn kunsthandel. Het is dus waarschijnlijk, dat Rembrandt de echtelieden gekend heeft, en heel goed mogelijk, dat zij zich door hem hebben laten schilderen. Over de portretten is weinig meer be kend dan dat zij in 1809 door een Bel gische kunsthandelaar in ons land zijn gekocht. De studie van dr. van Eeghen is geti teld: „Een Amsterdamse burgemees tersdochter van Rembrandt in Bucking ham Palace." Zij is uitgegeven door de gemeentelijke archiefdienst. Van de En gelse editie, bestaande uit 25 exempla ren in het eerste vandaag aan H.M. Ko ningin Elizabeth overhandigd. De veronderstelling, dat het portret in Buckingham Palace de schoonzuster van Rembrandt voorstelde, werd in 1913 ge uit door Schmidt Degener. Bij 't schoon maken van het portret kwam evenwel de leeftijd van de vrouw te voorschijn: Ae 29. Titia van Uylenburgh was evenwel in 1605 geboren, in 1641, toen het portret geschilderd werd, dus reeds 36 jaar. Ook het mansportret in het Brusselse mu seum, naar men aannam voorstellende Frangois Coopal, de man van Titia, bleek een leeftijdsaanduiding te bevatten: Ae 44. Op aansporing van dr. H. van Gelder stelde mej. dr. I. H. van Eeghen, adjunct gemeente-archivaris, op het gemeente-ar chief te Amsterdam een hader onderzoek in naar echtparen onder de voorname Amsterdammers, die in 1641 de genoemde leeftijden hadden. Toch was het nog min of meer bij toeval, dat zjj haar vondst deed. Zoe kende naar de voorouders van een ze kere Maria Agatha Mogge, geboren van Collen, kwam zij bij haar overgroot ouders: Nicolaas van Bambeek, in 1638 op 41-jarige leeftijd getrouwd met de vijftien jaar jongere Agatha Bas. Ztf was in 1641 29 jaar, hjj 44, zoals Rem- Het Ballet-Théatre Frangais is gister avond in Rotterdam een korte tournee door ons land begonnen niet „Le ren dezvous manqué", waarvan in de ko mende dagen voorstellingen in Amster dam en Den Haag zullen volgen. Het ballet is gemaakt op een gegeven van Frangoise Sagan, en vermoedelijk is dit dan ook wel de hele reden, waar om de Rotterdamse Schouwburg prompt uitverkocht raakte. Dit lijkt typerend voor het modieuze verschijnsel, dat Frangoise Sagan is en het naar haar gegeven ontworpen ballet niet minder. Kunst „for the millions", voor een niet onbelangrijk deel steunend op de mythe, die de „millions" nu eens om deze dan weer om gene naam kunnen weven. In het gegeven van Frangoise Sagan zoekt men tevergeefs iets, dat treft of een bijzonder belang aan het geval ver leent. Het gaat om een jongeman, die des avonds in zijn woning het bezoek verwacht van een jonge vrouw, met wie hij sedert een paar weken een idylle heeft, gelijk dat wel genoemd wordt. De vrouw moet die avond per vlieg tuig naar Amerika, maar hij heeft haar gesmeekt niet te gaan en bij hem te komen. Hij verwacht haar, maar zij ver schijnt niet. Hij wordt begrijpelijkerwijze onrustig en hij doodt de tijd met dag dromen over haar, tijdens welke de jonge vrouw als in een visioen enkele malen in zijn kamer een verschijning maakt. Dit lijkt logischer dan de inlas sen in dit tafereel van drie dansen, die er als tamelijk losse divertissementen tussen blijven staan. Dan komt er een troep vrienden en vriendinnen het huis binnenvallen, om daar een uitgelaten rock 'n roll-danspartij te beginnen, tij dens welke de jongeman, die zich af zijdig houdt, de speciale attenties krijgt van een der jongedames, die in het programma wordt aangeduid als een vamp. Dat geeft aanleiding tot een groot blues-duet, maar de jongeman her innert zich dan weer de geliefde, waar op hij wacht, en keert tot zijn mistroos tige eenzelvigheid terug, waarna de vrienden het feest elders gaan voortzet ten. In de derde acte wacht de jonge man nog steeds en droomt hij verder: zijn herinneringen aan de korte idylle. Ten laatste wanhoopt hij totaal aan de komst van de geliefde en neemt ver gif in, maar net heeft hij dit gedaan of zij komt binnen. De twee beginnen een vreugdedans, waarbij de jongeman vergeet dat hij met de dood in het lijf loopt. De dood herinnert hem er overi gens zelf wel aan, waarop hij ineen- zijgt op de canapé en overlijdt. De vrouw, die alleen maar denkt, dat hu in slaap is gevallen (or het moment waarop zij haar geliefde ontmoet!) danst alleen haar vreugdedans verder. Over dat tafereel valt het doek. Ik geef het verhaal zo uitvoerig weer, opdat de lezer zichzelf kan overtuigen, welk wonder Frangoise Sagan ge wrocht heeft. In negentig woorden, zo deelt de Nederlandse ondernemer van de tournee nauwkeurig mede, heeft zu het verhaal opgeschreven. Die woorden verschijnen successievelijk op de décors, die Bernard Buffet gemaakt heeft. Het zijn decoratief zeer bruikbare woorden. Voor een tikje „glamour" in de tekst heeft Frangoise Sagan wel gezorgd. Aan inhoud leveren ze een onbeduidend leeg, sentimenteel en melodramatisch verhaal op. Naar de stijl genomen is het een stuk danstoneel met veel pantomime, waarin het vaak veel meer op goeae regie dan op dans aankomt. Deze is door Roger Vadim bekwaam uitgevoerd. De choreografie is van John Taras, behal ve de rock 'n roll-acte. Die is gesteld door Don Lurio, die dit het genre in aanmerking genomen goed gedaan heeft. Het lange blues-duet is zeker niet zonder vindingrijkheid, maar toch te lang om helemaal onderhoudend te kun nen zijn. Maar misschien ligt dit, wat mij al thans betreft, ook wel aan het gen re. Men valt hier uiteraard terug op dat stadium van geestelijke onrijp heid, dat met puberteit wordt aange duid. In de zojuist genoemde scène in zonderheid dan, maar het hele bal let getuigt daar hevig van. Enkele ma len vindt deze opgekropte onvolwas senheid een uitweg in erotische dans- nummers, die van beroemde voorbeel den zjjn afgekeken door mensen, die de geest en de smaak missen om ze anders dan vergroofd te interpre teren met een pathetiek, die belache lijk is (en dit alles op een muziek van een zekere Michel Magne, die van een bulderende Hollywoodse bombas- terigheid is). Het is dus wel niet iets om er met de jeugd heen te gaan, maar voor het overige is het een kin derachtige liefhebberij, slecht gemaak van weinig smaak getuigend en nog minder van kunstzinnige fantasie. Dit is mede het gevolg van John Taras' hortende en stotende choreogra fie, die dor en schools is en zelden tot vloeiende beweging aanleiding geeft, om dat Taras voortdurend het geijkte klas sieke balletjargon toepast voor het In nemen van acrobatische standen, die heel indrukwekkend bedoeld moeten zijn maar als conventionele turnoefeningen afsteken tegen het voorbeeld, dat Ro land Petit in „Carmen" gegeven heeft. Voor de prachtige danseres, die Toni Lander is, vindt Taras nauwelijks bezig heid, die haar capaciteiten enigszins tot ontplooiing brengt. Alleen in de laatste minuten van haar slotdans kan zij een ogenblik los komen, maar dan is het ook meteen uit. Wladimir Skouratoff geeft zijn rol tamelijk onbewogen. Hij is te hoekig voor een dergelijke hyper- sensibel jonkman. Noëlle Adam is de vamp met grote lenigheid, en dat is ook wel de voornaamste eigenschap, die voor deze rol vereist wordt. De troep is verder van zeer middelmatige hoe danigheden. Het enige wat zeer voldoet zijn de décors van Bernard Buffet, die alleen maar buiten de scène dreigen te raken, doordat zij aanzienlijk meer fantasie ver raden dan de rest. Tenslotte moet een dergelijk geval het hebben van een on- benaambare morbide sfeer, die even wel alleen maar tevoorschijn trad in het décor. Voor de voorstelling, die het stuk had moeten opleveren zo daar al veel aan gelegen ware wa ren deze décors voortreffelijk van func tionaliteit. Maar de voorstelling haalt het niet. Zij is niets meer dan een op gepoetste modieuze aangelegenheid. LEO HANEKROOT In het zaaltje voor aanwinsten in het museum Boymans te Rotterdam, zijn tentoongesteld de achttien droge naald-etsen, die Bernard Buffet in 1954 vervaardigd heeft als illustraties bij het lijdensverhaal. De voorstellin gen zijn afgedrukt naast teksten die ge kozen zijn uit de vier Evangeliën en uithoeken van het Oude en Nieuwe Testament. Dank zij de medewerking van de P.T.T. is de verkiezingsdienst, die bij vorige gelegenheden steeds nieuwe records vestigde, dit jaar verder ver beterd. In het gebouw van de produkt- schappen voor zuivel en voor vee en vlees in Den Haag waar de ver kiezingsdienst zetelt worden van avond op tien telextoestellen de uit slagen ontvangen van 19 telegraafcen- trales, die van de ongeveer duizend A.N.P.-correspondenten in het land de uitslagen doorgebeld krijgen. Door deze nieuwe faciliteiten kan de pendeldienst met taxi's, die in 1956 nodig was voor het overbrengen van de telegrammen van het telegraafkantoor naar het bu reau van de verkiezingsdienst, ver vallen. De telegrammen met uitslagen wor den, direct na ontvangst op de telex, opgeslokt door batterijen van elek trische tel- schrijf-, reken-, pons-, sor teer- en tabelleermachines, bediend door 135 man personeel van het A.N.P., het produktschap voor vee en vlees, en de K.L.M. De uitslagen worden in snel tempo geteld, gecontroleerd, gesorteerd, ge staffeld, op kaarten geponst. De per centages worden berekend en slechts enkele minuten na ontvangst van het telegram kunnen de ontvangen uitsla gen op het A.N.P.-net worden uitge zonden naar alle Nederlandse kranten, de radio en de televisie, die allemaal tegelijk via één telexnet worden be diend. Elk half uur worden tussentijdse totalen van de op dat moment bekende gemeenten uitgezonden, compleet met percentages en vergeleken met de uit slagen en percentages van precies de zelfde gemeenten in 1954 en 1956. Zodra de uitslag van een provincie bekend is, wordt berekend welke kan didaten zijn gekozen. Twee of drie uur nadat het laatste telegram is binnen gekomen, zal een aantal boekjes voor verzending gereed zijn, waarin de uit slagen van alle gemeenten en provin cies en de zetelverdeling van 1958, ver geleken met de uitslagen van 1954 en 1956 zijn opgenomen. In 1956 slaagde de verkiezingsdienst er in om alle oude records te breken en precies 5 uur en 40 minuten na de sluiting der stembureaus, om tien over half een, de einduitslag te seinen. Op 5 november 1958 eindigt de ter mijn waarvoor mr. H. R. van Taan - gen in 1951 als directeur van de Ne landsche Bank werd herbenoemd. het oog op het feit, dat h« kort de leeftijd van 65 3aar Ajaalingen niet ken, wenst de heer van T aanmerki voor een herbenoeming vaea- te komen Ter voorz^enmg m de^aca- van 19 maart 1958, no 2 met ingang van 1 september 1958 tót directeur van de Nederlandsche Bank benoemd mr. J. Schreuder, direc- S s1 l f ut JV /t /i Af iO n *4 ti hf tf fc— Ja Horizontaal- i 7. deelgenoot; 10 "L^ien; 4. Europeaan; voornaamw.; 12. gleóï°ord' 11 j PJHg (afk.); 13. dubbelzang; i® aandufl*" 19. hondenras; 20. deel van^^E^m kijkglazen; 23. zangnoot; 24. deeilb4 ~d. dag (afk.); 26 ijzerhoudende aarde; 28. Engels telwoord; 29. windrichting (afk.); 30 ezel (Eng.). Verticaal: 1. Alpenweide; 2. wijsje; 3. gevreesde organisatie (afk.); 4. water in Friesland; 5. bovenlipversiersel; 6. secon de; 8. voldoen; 9. beklemmend; 14 ten- nisterm; 15. plaats op de Veluwe; 17. aanzien; 18. Bijbelse figuur; 20. dapper; 22. wapen; 23. Spaanse titel; 25. tafel gerei. 27. ambtshalve (Lat. afk.); 28. on der anderen (afk.). HORIZONTAAL: 1. overste, - bob; 2. varia, - vijver; 3. argeloos, - ra; 4. L.K., - tillen; 5. Eem, - ultra; 6. N.I.R., - stijgen; 7. Assen, - ik. - i.e.; 8. asperge, - o.n.o.; 9. stuk, - Caen; 10. ansjovis; 11. alt, - armoede. VERTICAAL: 1. ovale, - aas; 2. var kensstal- 3. erg, mispunt; 4. riet, - reeks; 5. Salie, - nr., - ja; 6,_ O.L., - goor; 7. evolutie, - V.M.; 8. ijselijk, - C.I.O.; 9. b.v., - N.T.G., - oase; 10. oer, - reine; 11. Brabangonne. AMSTERDAM, 25 maart. Gepro moveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, op het proefschrift „De motivering van het algemeen kiesrecht in Europa (een historische studie), de heer Hajo Hendrik Zwager, geboren te Hillegom. De promotor was prof. dr. J- M. Romein. AMSTERDAM, 25 maart. (G.U.) Kand.examen semietische talen (met lof) mevr. G. AlsterThan, Amster dam. LEIDEN, 24 maart. Kand. Franse taal- en lett. mej. A. M. ten Geuzen dam, Den Haag. TILBURG. Kand. sociologie: mej. M. Franclsca, Tilburg; A. Gjerts^ wijk; F. van Puy^broe'c. Claassen, 's-Hertogenbosch. Nijmegen. NIJMEGEN, 22 maart. Kand. Fneels- de w.e. patei w. c. van btlgt M.S.F.," Grave. UTRECHT 24 maart - Kand. ex- Spaanse taal en letterk.: A. A. J. va» Beysterveld, Bilthoven. Doet. rechtsge leerdheid: mej. A. A. M. Jansen, Hilversum. Kand. examen social® geografie; A. Petermeijer, Utrecht. Kand. ex. physische geografie: mej. G. M. Ze®" i?n' Deiden. Doctoraal ex. geschiedenis! r. Nauta, Bolsward, semi-arts examen J- v.d. Berg, Utrecht, P. N. M. Houx, Bilthoven, mej. J. G. Jonker, Renkum Arts examen: H. Groenewold, Slie- drecht, A. Chr. M. Bijl, Utrecht, H. J. Ja ger, Utrecht, Th. G. J. Lemmens, Schim- mert. Tandarts examen; J. Lolcama, Bre da, mej. F. J. Halewijn, Velp (Gld.), G. M. Schuurman, Meppel. Doet. examen klassieke letteren: mej. C. Wolfskeel, Utrecht, T. H. Janssen te Oostburg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2