Dierenbescherming wil uit de Ridderstraat weg Vorming van openbare mening in de Kerk is noodzakelijk JONGELIEDEN 31 INBRAKEN TWEETAL BEKENT Fraaie show van firma Spruit Discussie verhuurvoorwaarden van duinterrein Nog geen nieuw bestuur Max Tailleur vertelt moppen PROF. KARL RAHNER VOOR G. EN W. Redelijk^ kritiek met zekere grenzen Luxemburgse regering treedt af Het prentenboek van de politie Dagenlang geschaduwd en op heter daad betrapt V erkiezingsdienst van N.H.C. begint om 8 uur zijn werk Gemeente verleent f 600 subsidie voor feestverlichting M Renne begraven SSSV-bSJT WOENSDAG 26 MAART 19^ PAGINA 5 Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Beurs van Amsterdam Pause-theater STRAATNAMEN IN PARKWIJK Beurs van New «>rk Weldadigheid naar vermogen Secretaris mr. P. E. Barbas afgetreden GEMEENTERAAD ZANDVOORT H. Okhuysen paladin van het College Bourguignon Gereedschapwagens F eestverlichting Volkskredietbank Rondvraag HET GING OM 1500 Zaak Voorburgse adjudant verwezen naar commanderend officier Verdachte vrijgesproken wat de oplichting betreft Minister Luns biedt een lunch aan Gesprek met zijn Britse ambtgenoot Kardinaal Roncalli weer uit Lourdes vertrokken Succes voor grot onderzoekers BLOEMENDAAL Wandeltocht Politie- sportclub Bloemendaal Voorrangskruising Bloemendaalseweg Hartelustlaan Ongeveer zeventig leden bezochten dinsdagavond in hotel „De Leeuwerik" de eerste ledenvergadering in dit jaar van de vereniging tot bescherming van dieren voor Haarlem en omstreken. Hoewel het niet meer zo rumoerig was als bij voorgaande vergaderingen meen de een aantal der aanwezigen toch over allerlei zaken t- moeten spreken zon der veel te zeggen. Het was al bijna half twaalf toen de vergadering eindelijk aan punt 6 van de agenda toe was: de benoeming van be stuursleden. Bij acclamatie werd de heer C. J. van Oosterhout als voorzitter herkozen. Over de overige bestuursle den werd schriftelijk gestemd uit een voordracht van tien namen. CINEMA PALACE: Het lied van Berna- dette, alle leeft., 2. 8 uur. ERANS HALS: tot en met wo.: Duistere driften, volw.. 2.30, 7, 9.15. Do.: Terug uit de hel, 14 J., 2.30, 7, 9.15. ÜDO: Duel op de Atlantic, 14 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15. Elke ochtend: De reis van H.K.H. Prin ses Beatrix naar de West. alle leeft., 10. 11 en 12 uur. LUXOR: Verraad in Korea, 14 ]aar, 2, 7, 9.15 uur. MINERVAWo.: Onder de zon van Rome, 18 jaar. 8.15 uur. REMBRANDT: Sissi, keizerin en moeder, alle leeft, (vijfde week), 2, 4.15. 7, 9.15i u. HOXY: t.m. do.: Vrouwen in het Krem 18 jaar. 2.30, 7, 9.15 uur. te„ 5ter- STUDIO: De knapste meisjes moet ven, 18 jaar. 2.15, 7, 9.15 uur. 26 maart Woensdag q20 uur: Haarlemse To- 8tadsschouwburg, De Nachtwake". neel Club Groote Markt, 20 uur: De heer 8nnkmanm cl spreekt over „De triomf der Ardennen" 'Inst- v00r arbeidersontwik- nnm 1."and voorterpad20 uur: Vergade ring buurtbelang Overveen (met films). Donderdag 27 maart (Stadsschouwburg, 20 uur: Haarlemse To neel Club met „De Nachtwake Concertgebouw, 20 uur: Toneelavond voor r.-k. Commissie „De Vrije Tijd studio-theater, 12.4013.20 uur: Gramrn foonplatenconcert voor de Pauzetheater Concertgebouw, 12.30—13.15 uur: Pauze concert door Piet Kee. BEVALLEN van een zoon: D. Kast- Scholte; W. Reinhardt-de Vries; A. J. van Duin-Koelemtj; G. W. Capellen- Uitendaal: H. Opheikens-Berends. BEVALLEN van een dochter: C. G. M. Lommerse-Maat; G. J. Essenberg- Laarhoven; J. M. Azier-Lamboo; G. Bakker-Starink: M. Bootsma-van Dijk. ONDERTROUWD: T. A. Vreenegoor en M. H. van Riel; L. Plaizier en E. Ruijgh; M. van den Dool en M. H. W. Hoogkamer; N. van der Veldt en H. S. Duineveld; J. J. J. Stavenuiter en G. M. J?G?SeSoS en C neveld; H. E. J. van der Avoort en C. M. de Groot; F. J. Rosenberg en H. Smit: H. M. Neeskens en E. A. M. van den Berg; R. Hary en H. Vermeer; R. Lentze en E. N. Schubert; C. A. Els- hout en C. G. Philippo; H. van Veen en J. van Maris; G. M. J. Vogel en V. H. M. Gottmer; A. Kiewiet en D. Schenk; E. J. Vinke en J. W. Herfst: M- J- van Maanen en H. Keijzer. ONDERTROUWD: C. Spiljaard en C. S. Kamoen. GETROUWD: G. v. d. Poppe en A. E. van Vliet; M. G. Visser en H. C. Starreveld: C. van Es en G. W. van Til. GETROUWD: W. Harting en F. Dor- restejjn; J. Schuiten en D. G. Veen- stra; G. A. van der Velde en F. T. Spaargaren. OVERLEDEN: D. Haringhuizen, 86 j., Westerhoutpark; E. A. Teerlink, 6 maanden, Vredenrijkstraat; L. Kar man, 73 j., Hazepaterslaan; P. v al- bracht, 86 j., Casteleynstraat; J. G. Van Ravesteijn, 55 j., Kam. Onnes- straat' J. Spoelstra, 55 j., Schoterveen- straat' A. de la Court, 78 j., Garenko- kerskade; W. H. Zwart 58 j Gen de l* Reystraat; M. J. P. Rip. 41 j„ ®Pa" renbergstiaat; H. de Bruin, 77 J„ Ba- kenesserstraat; j, M. Dreijer, 72 Spoorwegstraat: s. Hameteman-van der Vlugt; w M H Kraak, 80 j., Pot gieterstraat; JM. Tiggers, 70 j., Kam perlaan; J- A. Kleefstra-Heintges, 85 j., Spaarne; A. P* Alsema-Pistoor. (Niet officiële koereeni vorig opening Toen om twaalf uur door de eigenaar van „De Leeuwerik" werd verzocht de zaal te ontruimen had men de overige agenda punten tot en met de rondvraag nog kunnen afwerken, maar de uitslag van de bestuursverkiezing was nog lang niet gereed. De telling werd voortgezet in het kantoorgebouw van de vereni ging in de Ridderzaal. Daar kwamen de leden van het stembureau tot het resultaat dat voor zeven plaatsen acht kandidaten een meerderheid van stem ming hadden (de helft plus een van de uitgebrachte 54 stembiljetten), voorzit ter Van Oosterhout besliste daarop, dat volgens het huishoudelijk reglement een herstemming nodig is. Daarvoor zal in april een nieuwe ledenvergadering bij een worden geroepen. Tijdens de nachtelijke bijeenkomst in het kantoorgebouw bleken enkele leden ontstemd toen zijn vernamen dat een der bestuurskandidaten mevrouw J. van Mourik, de echtgenote van de huidige beheerder, tot twee maal toe zou heb ben aangespoord deze functie niet te blijven vervullen. De waarnemend voorzitter de heer C. J. van Oosterhout had ter vergadering 1958 een belangrijk jaar genoemd, om dat de vereniging 85 jaar bestaat. Hij wees verder op enkele mutaties, het ge volg van bezuinigingsmaatregelen. De collecte ten bate van het asyl m de Ridderstraa' kan niet dag worden gehouden, maar eerst in de week van 1318 oktober. Het bestuur kreeg opdracht een voor stel uit te werken om na te gaan of het mogelijk is een pand of iets dergelijks aan de rand van de stad te huren of te kopen en de panden in de Ridderstraat van de hand te doen. Het. verslag van de studiecommissie werd uitgebracht door de heer D. van Brouwershaven. Tegengesproken werd dat het asyl in rashonden zou hande len. Het bleek nodig, dat op verschil lende wijze bezuinigingen zouden moe ten worden ingevoerd. Voor de op 30 en 31 mei in Leiden te houden a,Samene jaarvergadering der vereniging werden afgevaardigden aangewezen. Een meer dan uitverkocht Rem- brandt-theater heeft gistermiddag veer tig minu' r. lang geamuseerd geluisterd naar Max Tailleur, die in het bader van het izetheater optrad. Max Tailleur is geen onbekende en zijn kunst is al evenmin onbekend. Hij vertelt moppen, maar hij doet dat op zo'n onnaspeurlijk boeiende manier, dat men verbluft zit. We zouden Max Tailleur de „zeepsop goochelaar" willen noemen. Het is als of hij bellen blaast. Ademloos volgt men zijn verrichtingen, die steeds groter en groter lijken en die tenslotte uiteenspat ten tot ér niets van overblijft. Men her innert zich nauwelijks iets van zijn pro gramma, en toch was iedere mop raak. Tailleur speelt met zijn publiek. Hij is een psycholoog, maar dan een van een blijmoedige soort, die zelf plezier heeft en houdt in zijn werk. Het pauze-pu bliek toonde zich meer dan voldaan en het kan niet anders of de organisatoren zullen alles in het werk stellen om Max Tailleur nogmaals naar Haarlem te krijgen. Het was in ieder geval een pro gramma, dat om herhaling vraagt. B. en W. van Haarlem hebben een begin gemaakt met de naamgeving van de straten in „Parkwijk". Het centra le plein, waar het winkelcentrum geves tigd wordt, zal voortaan Prinses Bea- trixplein heten, terwijl de grote noord- zuidweg van de wijk, die het Prinses Beatrixplein met het Burgemeester Rei- naldapark verbindt, Prinses Beatrix- dreef genoemd zal worden. De overige straten en pleinen zijn ge noemd naar grote kunstenaars, kunst schilders en architecten. Een aantal straten en pleinen is genoemd naar Haarlemse architecten. Slot 8% Nea 1953 8',4 Ned 1953 Mi Ned 1956 814 Ned 1948 8% Ned 1951 814 Ned 1954 8(4 Ned 1955 J 8-8(4 Ned 1947 8 Ned 62-64 be) tac. tnscht Grtbk 1946 3 B.N G won.bouw 6 tied. Handel Mil cert fJLU Van Beraer* Patent Calvè-Delft eert Van Gelder Kon H o< evenz cert Unilever cert Ned K.ab«' Philips Non Petroleum aAnurterdam" Rubber Hob Amerika Lt|n Kon Ned Stoomb. Mt) Ned Scbeepv Unle Klm Kva Deb Mt) cert. A'dam 2% -36 A'dam '56 A'dare ID Rentespaarbr. 92(4 91tb 913,4 85(4 851(4 86(4 88(4 91"/, 93(4 107(4 149(4 156(4 189(4 299(4 178 288 336(4 224 264(4 157.40 48(4 133(4 127(4 121% 109 85 63% 83% 95(4 97 103% 26/3 91% 91% 92 87 155(4 334 262 156.10 47 132% 125% 119(4 24/3 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott CoDber K.LJH Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union ou Southern Pacific Southern Railway 25/3 46% 39" 51(4 603/» 35(4 89% Tidewater OA Steel 47% 39% 52 >4 60% 35s/. 91 29 36 35(4 33(4 3314 41% 40% 68% 69(4 38% 38(4 35 34(4 22(4 22% 59s/. 58% Stemming: gedrukt Te Luxemburg verneemt BELGA, dat Premier Bech de groothertogin vandaag het ontslag van zijn regering zal aan bieden. Dit is het gevolg van de wens van Bech om het eerste-ministerschap te la ten varen en zich uitsluitend te wijden *an zijn functie van minister van buiten- 'hndse zaken. „De vorming van een openbare me ning in de Kerk is noodzakelijk, op dat de hiërarchie in haar onaanvecht bare autoriteit juist geïnformeerd kan handelen. Kritiek en openbare discussie zijn veelal wenselijk voor het kerkelijk gezag, mits zij „met alle res pect en redelijk zijn". Aldus stelde professor dr. Karl Rahner S.J. uit Inns bruck in zijn gisteravond voor „Geloof en Wetenschap" te Haarlem gehouden betoog over „Die öffentliche Meinung in der Kirche". Professor Rahner, hoogleraar in de theologie aan de rijksuniversiteit te Innsbruck, bekend als publicist, en naar hij schertsenderwijs opmerkte, door sommigen van zijn katholieke vakgenoten beschouwd als een „sus- pekter Theologe", zette uiteen, dat het hebben van een openbare mening voor de katholieke leken niet alleen een recht is, maar ook een verplichting en een verantwoordelijkheid, die slechts een deel zijn van de taken van de leek in de gemeenschap der gelovigen. Hij herinnerde aan de uitspraak van Paus Pius XII op een Romeins journalisten congres, dat het ontbreken van een openbare mening voor de Kerk een be langrijk verlies zou betekenen. Het begrip „openbare mening" Is in de Kerk verschillend van dat in een zuiver profane en natuurlijke gemeen schap. Naast het priesterlijke ambt in zijn hiërarchische geleding en kerk rechtelijke structuur werken er charis matische krachten door de H. Geest ge geven aan bepaalde mensen niet noodzakelijkerwijs geestelijken op dat de Kerk met nieuwe impulsen ge laden worde. Verstarring en verambte- lijking worden daardoor tegengegaan. De hiërarchie heeft nimmer het recht te beweren: „Ik heb de enige telefoon verbinding met de hemel". Professor Rahner herinnerde aan de verschijnin gen aan eenvoudige mensen, aan wie theologische waarheden geopenbaard werden. De openbare mening in de Kerk is niet uitsluitend van profane oor sprong, maar de H. Geest heeft zich het recht voorbehouden het „ambt" soms iets te „zeggen", zonder het uit drukkelijk te desavoueren. Ook zonder aanwijsbare charismata kent de kerk een openbare mening. De spreker herinnerde aan een soort re ferendum, omstreeks 1910, ten behoe ve van de heiligverklaring van There- sia van Lisieux, welke heiligverklaring zonder een toen duidelijk uitgesproken mening wellicht nog een halve eeuw op zich had laten wachten. De Kerk moet haar concrete leven aan de actuele omstandigheden aan passen, en heeft dat altijd ook ge daan, uiteraard zonder dat haar we zen in het gedrang kwam. De actuele omstandigheden zijn in tegenstelling tot de Middeleeuwse maatschappij, waarop de kerk een duidelijk stempel drukte veranderlijk en vatbaar voor discussie. Zij zijn thans ook in te genstelling tot de Middeleeuwen niet door de kerk gevormd en haar soms niet nauwkeurig bekend. De openbare mening in de kerk speelt daardoor een informerende rol voor het fungeren van de hiërarchie. Grenzen Uiteraard zijn er grenzen voor de kerkelijke openbare mening. Zoals de democratie die stromingen, welke be ogen haar te ondermijnen, niet kan dulden, zo mag de openbare mening van de gelovigen de Kerk zelf niet dis cutabel stellen, maar dient deze zich te beperken tot kwesties, die op het concrete leven betrekking hebben: het ius humanum of liturgische en religieu ze praktijken. Voorwaarde daarbij is, dat de kritiek niet alleen redelijk is, maar ook, dat het kerkelijk ambt ge respecteerd wordt. Aldus is een openbare discussie mo gelijk en tevens zeer wenselijk, aldus professor Rahner, In het kader van dergelijke kritiek is een ontwikkeling mogelijk. Van de kritische leek mogen dan uiteraard belangstelling voor, maar ook kennis van zijn geloof ge vergd worden. De spreker herinnerde aan kritiek, destijds door St. Ignatius van Loyola op bepaalde niet-essentiële gebieden van de Kerk geleverd en aan sommige religieuze gebruiken, zoals het op jeugdige leeftijd ontvangen van de H. Communie, die vóór hun legali satie door het kerkelijk gezag reeds in zwang waren. Professor Rahner betreurde het, dat het kerkelijk gezag redelijke kritiek of discussie dikwijls ten onrechte opvat als een aanval. Wellicht zal het metter tijd wenselijk zijn, dat de rechten van de leek omschreven worden van hoger hand, evenals diens invloed op het hiërarchische bestuur. Zulke moegelijk- heden waren er vroeger ook. Bijvoor beeld de invloed van het staatsgezag (representatief geacht voor de civiele openbare mening) op bisschopsbenoe mingen en het tot in deze eeuw be staan hebbende Oostenrijkse veto bij een paus-keuze. In de tegenwoordige sociaal-politieke omstandigheden zijn dergelijke „inmengingen" verouderd en ook afgeschaft, maar er is weinig voor in de plaats gekomen. Coëducalie Een vraag uit het geboeid luiste rende auditorium gaf professor Rahner aanleiding zijn mening te ge ven over de actuele kwestie van de coëducatie op katholieke scholen. Naar aanleiding van onlangs afgeko men richtlijnen van het kerkelijk ge zag is hierover, zoals bekend, nogal wat openbare discussie gaande. Naar de mening van professor Rahner die voorop stelde, dat hij onbekend was met de in ons land levende op vattingen kunnen de praktische conclusies van dergelijke richtlijnen altijd getoetst worden aan de om standigheden in de verschillende lan den. Er valt dus „over te praten' Een dergelijke kwestie deed zich eni ge jaren geleden in Duitsland en Oosten rijk voor naar aanleiding van een Ro meins „Freisemestererlass": een in structie, welke aan katholieke theolo ganten verbood te studeren aan niet- kerkelijke universiteiten. Het is in die landen echter gebruikelijk dat theolo ganten enige „Freisemester" lopen, dat zjjn enige tijd dus studeren aan een openbare universiteit in de stijl van profane studen en zich aldus oefenen in de praktijk van een religieus leven. De „Freisemestererlass" scheen dat volko men te verbieden, maar toen de desbe treffende instanties in Rome door de Duitse en Oostenrijkse bisschoppen ge ïnformeerd werden, bleek dat zij een dergelijk absoluut verbod niet hadden beoogd. &sÉRS3£S9 De politie heeft onder de titel „Het prentenboek van de politie" een boekje uitgegeven mei- wijze raadgevingen. Het gaat over het voorkomen van misdrijven en dat is iets zoals hoofdcom missaris Jac. Fontyne te recht in de inleiding opmerkt dat iedereen aangaat. Het voorkomen van misdrijven is tege lijkertijd het voorkomen van leed, dat immers niet door verzekering gedekt wordt. Maar bovendien kan het anderen ervan weerhouden om een mis drijf te plegen. Belang rijk is, dat in het hoofd bureau van politie aan de Smedestraat een ad viesbureau ter voorko ming van misdrijven is gevestigd. Daar kan men dus te allen tijde terecht, wanneer men op dit ge bied ids naders wil weten. Het telefoonnum mer is.' 15350. toestel 32. Het boekje van de politie waarvan een duizendtal exemplaren verspreid zal worden op plaatsen waar regelmatig veel publiek komt zoals in dokters- wachtkamers en leesza- len_ is prettig geschre ven. Aan de hand van een reeks plaatjes, wordt de lezer attent gemaakt op een aantal fouten die iea^r' een wel maakt en waardoor men misdrijven in de hand werkt. Wij drukken hierbij een plaatje uit het boekje af: een huisvrouw die boodschappen <}ee>j gedaan en haar portemonnaie boven op de pakjes en zakjes in haar mand heeft liggenMotto: breng de kat niet te dicht bij het spek! (Van onze correspondent) Een achttienjarige boerenzoon en een i 23-jarige metaalbewerker uit Amstel veen hebben bekend 31 inbraken in Am sterdam en omgeving te hebben ge- oleegd. Ongeveer zeshonderd gulden en een grote hoeveelheid goederen zijn te uggevonden en op het politiebureau in Vmstelveen opgeslagen. Voordat de iwee inbrekers zaterdagnacht in Mij drecht op heterdaad betrapt werden bij -en brandkastenkraak, waren zij da genlang door rechercheurs van de po litie van Nieuwer Amstel geschaduwd. Hoe groot de totale buit van het duo is, valt op het ogenblik nog moeilijk vast I te stellen. Enkele duizenden guldens aan baar geld en voor ongeveer het dubble aan goederen kan men voorlo pig wel als de opbrengst van hun ac tiviteiten zien. Het is goed mogelijk, dat er nog meer inbraken aan het licht komen. Het tweetal was de politie in Amstel veen opgevallen door zijn hoge uitga ven. Zij begon de bezigheden van de twee in het oog te houden. Toen de jon gelieden vrijdagavond laat op hun mo tor stapten en naar Mijdrecht reden, naar een fabriek aan de dorpsstraat, kregen de rechercheurs op hun aan vraag steun van twee wachtmeesters van de Rijkspolitie. De politie sloeg toe, Vanavond omstreeks acht uur be ginnen wij weer de uitslagen van de Statenverkiezingen, die vandaag ge houden zijn, voor de bureaus van onze courant aan de Smedestraat be kend te maken. De stembureaus sluiten vanavond om zeven uur en verwacht mag worden, dat de eerste voorlopige uitslagen rond acht uur binnen zijn. Het belooft een latertje te worden, want de practjjk leert dat de laatste uitslagen meestal pas vijf a zes uur na het sluiten van de stembureaus binnen komen. Als gevolg van het feit dat de stembureaus thans een uur later sluiten dan voorheen, zullen de stemmentellers vermoede lijk wel meer haast maken. Men mag er echter op rekenen, dat de uitsla gen tot twaalf a één uur zullen blijven binnenstromen. De redactie heeft een speciale verkiezingsdienst georganiseerd, zodat degenen die vóór de bureaus van ons blad staan te wachten, er van verzekerd kun nen zijn dat zij op de snelst moge lijke wijze, op de hoogte worden ge bracht van de uitslagen. Gistermiddag werd in het Restaurant Brinkmann aan de Grote Markt de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden van de Vereniging „Welda digheid naar Vermogen". In deze ver gadering werd het jaarverslag goedge keurd over het verenigingsjaar 1956- 1957. Tevens werd de rekening en ver antwoording goedgekeurd. De aftredende Bestuursleden, t.w. mevrouw J. Ch. Sanders-Knottenbelt en de heren mr. A. Beets, J. C. Stuart en Fr. Heerkens Thijssen werden bij accla matie herkozen. De aftredende secre taris, de heer mr. P. E. Barbas had zich niet herkiesbaar gesteld. Als se cretaris werd in zijn plaats gekozen, de heer mr. M. Enschede, te Heem stede. Aan het einde van de vergade ring sprak de voorzitter, de heer mr. A Beets zeer waarderende woorden tot de heer Barbas, voor de vele en be langrijke werkzaamheden, gedurende zo lange jaren door hem voor de vereni ging verricht en bracht hem de har telijke dank van de vereniging over. Hierna werd de vergadering gesloten. INBRAAK. Nadat men over een drie meter hoog hek is geklommen, heeft men ingebroken in het kantoor van het Gemeentelijk Energie Bedrijf aan de Harmenjansweg te Haarlem. Uit een kast worden cokesbonnen ver mist ter waarde van ongeveer 3200. Ten huize van de familie Spruit te Velsen werd dinsdagmiddag een intie me mode-show gehouden, waarop drie mannequins een aantal modellen uit binnen- en buitenland lieten zien, die ieders bewondering afdwongen. Vóór de pauze werden mantels, costumes en pakjes geshowd, voornamelijk uit het buitenland, terwijl na de pauze japon nen getoond werden uit eigen atelier, waarvan de exclusieve modellen ont worpen waren door mejuffrouw Irma Spruit. Een wit Shetland wollen mantel pas seerde het eerst de revue, een zeer mooie mantel met een moderne af staande kraag en grote knopen, terwijl er al of niet een (kattesnor) ceintuur om gedragen kan worden. Er waren di verse kamgaren ensembles. Deze Pak jes waren erg mooi van coupe. .Een strakke rok met splitjes en een jasje tot in de taille. Het jasje sluit niet he lemaal aan en doet daardoor enigszins aan een bolero denken. Vrijwel alle kragen, voor zover aanwezig, z\)n uit de hals gezet, wat niet alleen fraai, maar ook zeer practisch is. Verrassend was een ensemble, bestaande uit man tel en japon In de kleuren lila met paars, in zeer soepele yersey uitge voerd. Fraai was ook een rood ensem ble, japon met kort jasje in bouclé. Pied de coque is een materiaal, dat heel geschikt is voor mantels. Wij za gen een exemplaar van Engelse stof, met een rok gemaakt van dezelfde soort stof als de kraag. Het Weense breiwerk is intussen wereldberoemd geworden, en kan zowel voor mantels als voor japonnen gebruikt worden. Mooie voorbeelden daarvan waren er te zien: een met tricot-effect in de nieuwe kleur geel met oranje en een in fan tasie breisteek. De blousende rug is nu zeer in de mode en wordt zowel in japon als in mantel verwerkt. In dit genre kregen, - we een clari'tt mantel te zien met een eer ingelegd met haar show. uitstekende coupe, afkomstig uit Brus- 1 sel. Nog een voorbeeld van de huidige mode was een wijde mantel met cein- tuur over de heup, verwerkt als zoge naamde tunnelceintuur, welke onder de mantel gaat door. De laatste crea tie voor de pauze betrof een heel mooie japon met ingebreid phsse en ceintuur over de heup. De modellen van Irma Spruit, na de pauze getoond, waren geïnspireerd op de flou-lijn. De lengte gaat tot even over de knie. Vele van deze japonnen hadden een v-hals, nu echter, in tegen stelling tot voorheen, breder uitgesne den en ietwat afgerond. Gelukkige ef fecten werden verkregen door plooien te zetten achter de schouderbladen. De rug valt recht, maar door de plooien krijgt het geheel een rond silhouet. Een goed voorbeeld daarvan was het en semble in pied de poule. De blousende rug was in veel ja ponnen verwerkt. Wii zagen een blou- son in een heel mooie abrikozen-kleur en een wat gekleder zwarte japon, met splitjes. Katoen was ook op deze show verwerkt en wel tot een alleraardigst ruiten japonnetje. De stof was hier schuin genomen. Het model had een betrekkelijk hoge hals voor en een v- hals achter, die eindigde in twee los hangende witte slippen. Even frivool was een katoenen, gestreept, dansjurk- je. Crêpe bleek ook op deze show een dankbaar materiaal. Een wit japonne tje in empire stijl met stola liet dat duidelijk zien. Tot slot zagen wij een drietal „offi ciële japonnen, gemaakt van katoen. Een daarvan was weer in émpire-stijl, terwijl een ander een Spaanse inslag had: een aansluitend lijfje en een rok, bestaande uit stroken. De derde was de traditionele bruidsjapon, geheel van batist, gecreëerd in de empire-stijl met een grote strik op de rug. De familie Spruit heeft bijzonder veel A. H. De gemeenteraad van Zandvoort kwam dinsdagavond bijeen onder voor zitterschap van de burgemeester, mr. H. M. van Fenema. De behandeling van het voorstel om de voorwaarden te wijzigen waaronder aan de heer A. H. Pomper duinterrein was verhuurd voor een caravan-park, begon met de ver klaring van wethouder KERKMAN (P.v.d.A.) dat hij met dit voorstel niet akkoord kon gaan, omdat de heer Pom per aanvankelijk met de voorwaarden had ingestemd. Hij had bezwaar tegen de voorgestelde wijzigingen. De voorzit ter verdedigde het voorstel met de me dedeling, dat tenslotte een groter ter rein werd verhuurd dan aanvankelijk ill de bedoeling lag. Vandaar dat de opgelegde voorwaarden nader dienden te worden bezien. Dit geldt speciaal de verplichting om verschillende paden op het terrein aan te leggen. De heer KONING (A.Z.B.) was voor het voorstel mits zekerheid bestaat, dat het duinterrein niet zal worden aange tast. IR. VAN KUIJK (P.v.d.A.) betoog de, dat dit kamp onvoldoende is voor bereid. De bewuste paden vormen daarvan een belangrijk onderdeel. De heer SLEGERS (K.V.P.) vroeg zich af, of de bezwaren tegen deze wijziging wel zwaar genoeg wegen. Als men minder wegen aanlegt, zal men het terrein mimjer aantasten. Hij vertrouwde erop, dat dit park bij de heer Pomper in goe de handen is. Hij was dan ook niet be vreesd om aan diens bezwaren tege moet te komen. Wethouder Kerkman repliceerde nog met de mededeling, dat de heer Pomper het kamp heeft inge richt en daar een huis heeft gebouwd, zonder het contract met de gemeente te tekenen. Dat vond de heer Kerkman onzakelijk. De heer Pomper zal zich aan de oorspronkelijke afspraak moe ten houden. Het voorstel werd tenslotte met 11—4 stemmen aangenomen. Tot leden van het algemeen bestuur van de stichting „Touring Zandvoort' werden benoemd: voor de begunstigers der stichting de heren N. W. Bouwes en M. Faber, voor de sportverenigin gen de heren J. A. B. van Pagee en J. L. de Bas; voor de Zandvoortse han- Onder zeer grote belangstelling is van morgen op het St.-Barbara kerkhof in Haarlem Noord het stoffelijk overschot begraven van de heer M. Renne, in le ven directeur van de Haarlemse Ge- nieentereiniging, Centraal Vervoer en Ontsmcttingsdienst, die j.l. zaterdag op H2-jarige leeftijd overleden is. Talrijke personeelsleden van deze dienst brachten hun overleden directeur de laatste eer in de kerk en op het kerkhof. Pastoor M. Louwe O.F.M. droeg in de parochiekerk van het Al lerheiligst Hart van Jezus aan de Kle verparkweg de H. Requiemmis op. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door de wethouder voor de bedrijven, de heer A. J. M. Angenent. Voorts merkten wij in de kerk o.m. op het lid van de gemeenteraad, mej. A. W. H. M. Bolsius. Op het kerkhof waren vrpwel alle hoofden van gemeentelijke takken van dienst en van de secretarie-afdelingen aanwezig, evenals de directeuren van de bedrijven. De A.R.K.A., waarvan de heer Renne bestuurslid was voor de af deling gemeente-ambtenaren, was verte genwoordigd door de heren J. J. Loe rakker en J. N. van Donselaar. Op de baar bevonden zich talrijke bloemstuk ken. Pastoor Louwe verrichtte de absou- te. Na een gebed aan de groeve dank te een zoon van de overledene, mede namens de andere nabestaanden, voor de vele blijken van medeleven. De Haarlemse wijnhandelaar H. F. A. Okhuysen is gisteravond in het Waag gebouw benoemd tot Paladin van het Collége Bourguignon van de r.-k. stu dentenvereniging „Sanctus Bavo". Hij ontving deze onderscheiding als blijk van waardering voor ziin grote kwali teiten als wijnkenner en wegens zijn verdiensten voor het bevorderen van de viticultuur. Om even over tien uur begon een kor te plechtigheid, tijdens welke de pre sident van het Collége de heer Okhuysen het prachtig uitgevoerde Pa- ladinlint met zilver-en-blauwe ster om hing. Na dit ceremonieel werd een glas champagne gedronken, waarna de leden van het Collége nog geruime tijd met hun eerste en enige Paladin samen bleven onder het genot van enige witte Bordeaux en Bourgognes. De heer Ok huysen heeft de leden van het Collége een en ander verteld over de plechtighe den rond zijn installatie als Chevalier de taste vin. delsvereniging de heer J. A. C. Goos; voor „de Hanse" de heer D. Vader; voor „Ons Belang" de heer G. H. Kie- fer- voor „Peruka" de heer J. W. van der' Werffvoor de strandpachtersver- eniging de heer A. Molenaar en boven dien de heer J. J. Jurrissen, directeur der N.Z.H.V.M. en de heer J. P. C. Longayroux, thans lid van het dagelijks bestuur der stichting. Het voorstel om een veegmachme aan te schaffen voor de dienst van pu blieke werken (kosten 56.500,-) werd aangehouden teneinde een demonstratie met deze machine voor de raadsleden af te wachten. Uitvoerig werd daarna gesproken over de vraag of er één, dan wel drie gereedschapwagens voor de werkploe gen van publieke werken zouden wor den aangeschaft. Een pleidooi van de burgemeester om de werklieden op be hoorlijke wijze een onderkomen te ver schaffen had een doorslaand succes: al le raadsleden stemden vóór het krediet van 6500,- voor de aanschaffing van drie wagens. Een aantal voorstellen ging daarna vlot onder de kamer van de voorzitter door, o.a. het verlenen van medewer king voor de stichting van een pro testants-christelijke ulo-school. De discussie-zin herleefde weer bij het voorstel om 600,- beschikbaar te stellen voor de winkelstraatverenigin gen in verband niet de feestverlichting. De heer KONING (A.Z.B.) pleitte voor een subsidie van 1050,- maar me vrouw MOL (P.v.d.A.) zei dat deze sub sidie meer een aanmoedigingssubsidie is. Zij merkte voorts op, dat de winke liers wei wat meer konden bijdragen. De heer SLEGERS (K.V.P.) zou nog een achterdeurtje willen open houden en met betrokkenen willen praten om hen aan te tonen dat de gemeente niet verder kan gaan. Hij zou willen voorko men, dat deze alom in de smaak val lende feestverlichting zou verdwijnen wegens de hoge kosten. Wethouder Kerkman (P.v.d.A.) toon de aan, dat verhoging van het subsidie van 600,- tot 1050,- voor de deelne mende winkeliers afzonderlijk een ver schil maakte van enkele luttele guldens. De oplossing van de financiële moeilijk heden der winkelstraatverenigingen zag spreker in het doen deelnemen der thans nog afzijdig blijvende winkeliers. Het voorstel om 600,- subsidie te ver lenen werd aangenomen met de stem van de heren Koning en Molenaar (A.Z.B.) tegen. Bij het voorstel om Zandvoort te doen uittreden uit de Volkskredietbank te Haarlem zei de heer Lindeman (K.V.P.) dat hij hierdoor gerustgesteld was. Het.voorstei geeft blijk van de no dige voorzichtigheid. Hij herinnerde aan een in de raad van Haarlem gestelde vraag, waaruit zou blijken, dat voor een krediet plm. 20 pet per jaar moet worden betaald. Als dat waar is dan zou men hier nauwelijks kunnen spre ken van een sociaal verantwoorde in stelling. Hij had de indruk dat het per- soneelsapparaat (20 man) niet m ver houding staat tot de omvang van dit bedrijf. Dit zou de hoge kosten kunnen verklaren. De heer Lindeman drong er op aan, dit punt bij de komende onder handelingen met Haarlem terdege on der de loupe te nemen. De voorzitter zei dat hij zitting heeft in het dagelijks bestuur der bank. Aan het algemeen bestuur zullen op korte termijn voorstellen worden gedaan om trent een door te voeren reorganisatie. Ook de krediet- en de rentepolitiek zul len dan aan de orde worden gesteld. Bij de rondvraag stelde mevr. Mol (Pv.d.A.) de vraag of burgemeester en wethouders plannen gereed hebben die kunnen worden uitgevoerd als m Zandvoort onverhoopt een omvangrijke werkloosheid zou ontstaan. De voorzitter deelde mede dat de dienst van publieke werken van burge meester en wethouders de opdracht heeft gekregen voor dit doel plannen voor te bereiden. Ter tegenspraak van de vele in om loop zijnde geruchten omtrent een ver duisteringsaffaire bij bouwbedrijf E. te Beverwijk, vernemen wij thans offi cieel van de politie, dat bij dit bouw bedrijf door een uitvoerder en een timmerman, die een eigen woning wil den bouwen, materialen tot een bedrag van 1500 zijn ontvreemd. De beide daders, die bekend hebben, zijn ter beschikking van de officier van justitie te Haarlem gesteld. toen de jongelieden de brandkast in de fabriek onderzochten. Bij het verhoor kwamen de vele andere inbraken en diefstallen aan het licht. Een groot deel van hun buit werd in de boerderij van de vader van de achttienjarige gevon den Van de opgehelderde inbraken hebben de twee er zeven in Amster dam gepleegd, vijftien in Amstelveen, twee in Diemen, twee in Ouder Amstel, een in Aalsmeer en vier in Uithoorn. Ze stalen auto's en gingen in fabrieken en bedrijven na, wat zij er aan waarde vols konden meenemen. (Van onze Haagse redactie) De krijgsraad te velde-west heeft van morgen de zaak van de drieënvijftig jarige Voorburgse adjudant-onderoffi cier, die onder meer van oplichting werd verdacht, verwezen naar de eerste tot straffen bevoegde commanderend officier van verdachte. De adjudant, die zonder dat hij er om had gevraagd, ongeveer vierduizend gulden heeft gekregen voor diensten die hij aan aanstaande dienstplichtigen en dienstplichtigen had bewezen, werd schuldig geacht aan een krijgstuchtelijk vergrijp. Zijn gedragingen konden schadelijk zijn voor het aanzien van de militaire dienst, aldus de krijgsraad. De adjudant heeft onder meer rekes ten opgemaakt voor aanstaande dienst plichtigen die uitstel of vrijstelling wil den hebben. Dit "heeft hij niet gedaan in zijn bediening, zo heeft de krijgsraad geoordeeld. De adjudant had ook zelf verklaard dit niet in zijn functie maar in zijn vrije tijd te hebben gedaan. Van de oplich ting, die hem tevens ten laste was ge legd, werd de adjudant vrijgesproken. Bij de lunch, die minister Luns he denmiddag heeft aangeboden aan zijn Britse collega de heer Selwyn Lloyd waren o.a. aanwezig de Engelse ambas sadeur in Den Haag, sir Paul Mason, de Nederlandse ambassadeur in Londen, de heer Stikker, de beide Kamervoor zitters, enige Kamerleden en verder enige ambtenaren. Het tevoren gehou den gesprek tussen minister Luns en zijn Engelse ambtgenoot duurde van 11.20 tot 12.45 uur. Het onderhoud werd bijgewoond door de Engelse ambassa deur. staatssecretaris E. H. van der Beu gel en de Nederlandse ambassadeur in Londen. Vanochtend heeft kardinaal Roncalli, uitgeleide gedaan door tal van auto riteiten, het genadeoord Lourdes weder om verlaten. Om kwart voor elf ver trok de Caravelle van de Air France van het vliegveld Ossun naar Rome, waar de machine om half een arriveerde aldus het K.N.F. De kardinaal sprak zijn grote vol doening uit over de indrukwekkende plechtigheden, die echter voor hem zeer vermoeiend waren. Volgens mededeling van de politie van Lourdes kwamen 25 maart ruim 75.000 pelgrims in het genadeoord aan: 35.000 per trein, 20.000 per autobus, eni ge honderden per vliegtuig en ruim 20.000 op eigen gelegenheid. De club van grotonderzoekers van Perigeux heeft bij de ^ranse plaats Eyzies in het departement Dordogne een grottekening ontdekt, waarvan men aanneemt ,dat zij 30.000 jaar oud is. Het is een mangaan-tekening. voorstel lend twee mammoets en een buffel, ontdekt onder een kalklaag. De stijl lijkt meer ontwikkeld dan die van andere prehistorische tekeningen. Ver der werden sporen ontdekt van een prehistorische mens en van een holen- beer. De ontdekking werd gedaan onder leiding van Abbé Glory, leerling van de Franse deskundige op het gebied van de prehistorie, Abbé Breuil, die in dezelfde grot. „La Mouthe Grotto" ge noemd, in 1928 al een onderzoek in stelde. De politie-sportclub Bloemendaal or ganiseert aanstaande zaterdag, 29 maart, weer een attractieve wandel tocht, waaraan ieder die maar wil kan deelnemen en waarbij men onder meer over het landgoed Elswout kan wan delen. De start is 's middags tussen twee en drie uur vanaf het parochiehuis Do- mi aan het Zandvoorterpad in Over veen. Er zijn twee parcoursen, van 25 en van 10 kilometer. De 25-kilome- tertocht voert door Elswout, over Zandvoort en het Bloemendaalse Open luchttheater. De 10-kilometertocht voert eveneens door Elswout en het Openluchttheater. De voor het verkeer gevaarlijke en tamelijke onoverzichtelijke kruising van de BloemendaalsewegHartelustlaan Potgieterweg is door B. en W. van Bloemendaal aangewezen als voorrangs kruising. Aan de zuidzijde van de Har- tenlustlaan is een parkeerverbod inge- steld. De verkeers-situatie op de hoek van de Bloemendaalseweg en de Busken Huetlaan is aanmerkelijk overzichtelij ker geworden, sinds daar vorige week een zware iep gerooid werd. Het was een oude en statige boom, die zijn om geving sierde, maar sinds enige tijd aan een ongeneeslijke ziekte leed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5