5 Twee Koninginnen spreken tijdens het galadiner KONINKLIJKE STATIE Goede vrienden Bewondering Oók al aan de sigaar? Verrassende goedgeefsheid het bisdom Haarlem m Verrassing bij bezoek aan diamantslijperij WEELDERIGE GRATIE TIJDENS GALADINER IN BURGERZAAL Vorstelijke praal en glans Koningin Juliana: Koningin Elizabeth: Mgr. Huibers dankbaar gestemd Koningin Elizabeth, draagt twee stenen van de beroemde Cullinan-diamant Onderscheidingen wederzijds Regionaal appèl voor de middenstand Giften bij jubilea en de belasting yK Rook met verstand rook met smaak f De collecte voor de kerkenbouw ZAAK MAJOOR K. KOMT 16 APRIL VOOR Verwijder gevaarlijke ornamenten Dr. Albering over de verkiezingen WOENSDAG 26 MAART 1958 PAGINA 7 rook sigareni ■J Haarlem Oproep van de A.N.JV.B. Rotterdam A rA* „Aan de overkant van het water ligt het moederland van het gemenebest. Sinds mensenheugenis zijn wij overburen geweest aan de Noordzee naaste buren, want de zee brengt nader, zoals ieder zeevarend land heel goed weet. Hoezeer ook wij het eens of oneens ge weest zijn in het verleden, hoe fel aan de ene kant wy met elkander gewedijverd en zelfs gevochten hebben of anderzijds de hechtste verbonden hebben gesloten buren zijn wij en daarom voorbestemd goede vi len den te wezen." Aldus een der passages uit de rede van Koningin Juliana, uitgesproken tijdens het galadiner dinsdagavond in de Burgerzaal van het paleis op de Dam te Amsterdam. „De vriendschap tussen onze volken komt natuurlijk voort uit wederzijdse eerbied voor de commerciële en militaire prestaties van onze landen. Deze vriendschap komt tevens voort uit de diepere gevoelens voor de on afhankelijkheid van onze landen en voor de vrijheid van het individu, welke wij, zo vaak gezamenlijk heb ben verdedigd. In onze eigen tijd heeft de kameraad schap in de oorlog onze volken dichter bijeen gebracht dan ooit tevoren in de geschiedenis. Zo sprak koningin Elizabeth in antwoord op de rede ,,Hoe we ook," zo ging de koningin verder, ,,door de eeuwen heen de draak met elkaar gestoken hebben, zodat in uw taal allerlei rare en gek ke dingen met „Dutch worden be stempeld toch was Groot-Brittan- nië in tijd van oorlog het natuurlijke toevluchtsoord en de veilige haven, die koningin en regering en vele landgenoten opzochten, een tweede tehuis en de basis ter voorbereiding van terugkeer en bevrijding. Gij in Groot-Brittannië moogt het vanzelf sprekend gevonden hebben, ons al dit te bieden en zelfs nog meer, maar w ij zullen het altijd in de diep dankbaarheid gedenken. H°e daarin vuur, hoe sterker schakels worden gesmeed- Ge«»ezovelen van gezamenlyke strud emebest 0n boyen_ hpn die het hoogste offer hrnnhtpn door hun leven te geven, brachten var Groot-Brittannië en Xfneada0rusten hier in onze aarde en blijven in onze harten, voor altijd." pe koningin vervolgde: „Het feit, dat uvve majesteit en uwe koninklijke hoog heid zich bij uw bezoek aan Nederland wilden doen vergezellen door generaal Crerar, was een vriendelijk doordacht gebaar, dat voor ons vol van betekenis is en ons daarom diep heeft getroffen. De generaal moet vandaag levendig zijn herinnerd aan zijn zegetocht bij de Nederlanders, als hun bevrijder, waar hij hier ook als bevelhebber uwer majesteits Canadese troepen kwam. Zn bevrijdden het grootste deel van ons land Sindsdien kwam Canada ons bij zonder na aan het hart te liggen. Gaar ne zou ik hier de persoonlijke herinne ring willen ophalen, die ik heb aan de grote, indrukwekken de gastvrijheid, die ons gezin daar genoten heeft, in het bijzonder toen ons derde kind er gebo ren werd. Na de oorlog zijn duizenden Nederlanders in Canada geëmigreerd, waardoor zij geleidelijk deel van het land uit gaan maken. Immigratie betekent op de lange duur een integrerend deel gaan worden van de natie. Dit is eveneens voor vele Nederlanders he+ geval, zowel m van koningin Juliana, iiimiiiiMiinmmiiiiiimiMHiiiiiiiiimiHiiiniiiiiiiiiiiniiiiii Australië als in Nieuw-Zeeland. Dit vormt het hoogtepunt yan de talrijke betrekkingen en gemeen schap p e 1 ij ke belangen, die reeds tussen onze tegen voeters en ons zijn ontstaan. Onze emigranten, die naar Zuid-Rho- desië gaan, worden een deel van die jonge natie. Degenen, die in de Unie van Zuid-Afrika komen, doen dit in het bewustzijn van de sterke banden, die voortkomen uit onze bloed- en taalver wantschap, wat hen zich daar vaak in het bijzonder welkom doet voelen." „Hoe uitgestrekt het gemenebest ook is, om vanuit het moederland hierheen te komen behoefdet gij alleen de smal le Noordzee over te steken. Het moge treffend zijn hoe dicht de landen van Europa bijoen liggen, toch geloot ik, dat de volkeren van Europa nog ster ker getroffen zullen worden, in een niet te verre toekomst, door hun eigen on derlinge toenadering. Koe bemoedigend in dit opzicht was de oprechte warm te die ons tijdens ons staatsbezoek in Londen tegemoet kwam. De Europese naties zullen elkaar opnieuw dienen te ontdekken. Zij le ven allen tezamen in een naar ver houding klein deel van een grote we reld, die zelf klein geworden is. Het is het deel vanwaar de westerse be schaving afkomstig is. Die bescha ving is vaak over-, maar ook onder schat. Ze is nooit goed of liever uitputtend omschreven door enig Europeaan. Geen familie kan zichzelf naar waarheid karakteriseren. Haar hier betekenen de ongesproken woor den: verwantschap." H.M. de koningin besloot: „In een geest van begrip en echte vriendschap zou ik mgn glas willen heffen, ter ere van uwe majesteit en uwe koninklijke hoogheid als onze charmante gasten en van uw lieve kinderen, maar ook ter ere van de symbolische verpersoonlij king van de vele natiën aaneengescha keld in het Britse gemenebest en ter ere van alle mensen, die ertoe beho ren." Advertentie Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem heeft „met grote vreugde en dank baarheid" medegedeeld, „dat de op 2 maart j.l. in alle kerken en kapellen van ons bisdom gehouden collecte voor de kerkenbouw, vermeerderd met de voor dit doel ontvangen giften, de prachtige som heeft opgebracht van ruim 244.000,— dat is ongeveer 57 procent meer dan de opbrengst in 1957". Voor dit eclatante bewijs van groei end medeleven en mede-offeren van onze gelovigen met een van onze groot ste zielzorgproblemen, aldus mgr. be tuigen wij gaarne anze oprechte dank en erkentelijkheid. Wij danken onze priesters voor hun onmisbare ijver en medewerking. Wij danken de katho lieke pers voor haar stimulerende en instructieve voorlichting en wij dan ken vooral onze gelovigen voor hun met blijdschap gegeven milde offers. Deze ondubbelzinnige manifestatie van eendrachtige en daadwerkelijke steun voor de totstandkoming van de zo dringend nodige nieuwe kerken is een sprekend getuigenis van geloof en van onderlinge liefde en stemt ons daarom tot grote voldoening en tot vertrouwen in de toekomst. Wij durven nu op aller steeds toe nemende offerzin te rekenen en spre ken de verwachting uit, dat het niet lang meer zal duren, of de bijdragen op de schaal van bijzondere noden zul len een verdubbelde opbrengst te zien geven, waardoor het ons mogelijk zal worden egn uitweg t_> vinden uit de noodsituatie, waarin wij ons thans be vinden. Moge de goede God alle wel doeners rijkelijk belonen en moge Gods H. Moeder ons bisdom blijven bescher men, aldus de bisschop. De collecte op Kerkenbouwzondag 1958 in het bisdom Rotterdam is een eclatant succes geworden. De totaal opbrengst bedraagt 249.066,27, dat is ruim 47 pet. meer dan vorig jaar, toen bijna 170.000 gulden werd opgehaald. De samenstelling der opbrengst is als volgt: kerkcollecten 24F.895.97; giften per giro op nummer 647.000 ten name van de vicaris-generaal van de bisschop van Rotterdam 3.170,30. Bij de giften, die op andere wijze gewerden, bevond zich een 6 pet. obligatie van het bis dom Rotterdam ten bedrage van 100.-. De opbrengst per dekenaat is als volgt: Rotterdam 43.074,53 Dordrecht 7.782,64 Leiden 20.270,90 Schiedam 14.400,66 Alphen 12.208,67 Gouda 13.418,19 Noordwijk 19.702,48 Zoeterwoude 13.410,14 Delft 20.154,82 Den Haag f 59.448,95 Poeldijk f 22.023,99 „Toen," zo vervolgde de Engelse koningin, ,,de Britse eilanden voor een invasie gespaard bleven en mijn volken overal te land, ter zee en in de lucht tegen tyrannie en agressie en voor een leven, dat waard was geleefd te worden, vochten, streed uw volk op een andere wijze. Ondanks alle onderdrukking was de heldhaftige strijd, die hier, m Neder land, gestreden werd een bron van voortdurende inspiratie. Ik weet, hoe- velen van uw volk in die droeve ja ren van bezetting betrokken waren bij dappere daden, die de hoogste vorm van moed vereisten, dit zijn de daden, die alleen worden verricht, zonder de hulp en steun van wapen broeders. Ik en mijn echtgenoot ne men deze gelegenheid te baat om hul de te brengei aan uw volk en aan de nagedachtenis van hen, die stier ven. Het verheugt mij te bedenken, dat toen de tijd gekomen was, troepen uit het gemenebest onder veldmaarschalk Montgomery deel namen aan de laat ste strijd voor de bevrijding. De Guards armoured division in Nij megen, de eerste divisie luchtlandings troepen in Arnhem en het eerste Cana dese kger onder generaal Crerar, die hier vandaag a"anwezig is, behoorden tot de velen, die zij aan zij met hun Ne derlandse vrienden op Nederlands grondgebied vochten. Vele soldaten, leden van de lucht macht uit het gemenebest, die hun le ven gaven voor de gemeenschappelijke zaak van de vrijheid liggen thans in Ne derland begraven. In de wereld van vandaag, leren on ze landen de les van de oorlog en on dervinden beide de gevolgen ervan. Wij hebben ons verbonden in een gezamen lijke inspanning voor de verdediging. Wij zien in, dat het van gezamenlijk belan.. is voor de landen van Europa om hun economische leven in veel gro tere mate tot overeenstemming te bren gen dan ooit tevoren. Uw ministers hebben de eerste plan nen voor de Benelux-unie tijdens de oorlog i" Engeland opgesteld en Ne derland neemt thans deel aan een aan tal nieuwe organisaties en instellingen, die van levensbelang zijn voor het toe komstig welzijn van Europa. Hierin steunen wij u van ganser harte. Als een lid van het gemenebest en als bankier voor het Sterling gebied neemt Groot-Brittannië een nogal bij zondere plaats in, maar wij erkennen onze verplichtingen bij de ontwikkeling van de Europese economie en zijn vast besloten deze nt te komen. Ik weet, dat dit altijd zo in uw land is begre pen." „Sedert de oorlog hebben meer dan een kwart miljoen mensen van Neder landse afkomst zich in landen van het gemenebest gevestigd, voornamelijk in Canada, Australië, Zuid-Afrik» en Nieuw-Zeeland. Hun vaardigheid, on dernemingsgeest, volharding en karak ter hen des te welkomer en uw emi granten staan, ik weet het, in al deze landen in hoog aanzien." „Ik herinner mij, dat, toen ik in 1951 door Canada reisde, de trein op het open land van Ontario stilhield. Spoedig daarop kwamen enkele men sen, die dichtbij op een fruitkwekerij aan het werk waren geweest, naar ons toe en ik vernam met grote be langstelling, dat zij pas kort geleden uit Nederland waren aangekomen. Zij waren gelukkig en tevreden en ik ben er zeker van dat zij, als goede burgers van Nederland, spoedig goe de burgers van Canada zijn gewor den. Deze trek naar nieuwe landen is eigenlijk weinig verrassend, wanneer men bedenkt, dat uw landslieden de eersten waren, die Australië, Tasma- nië en Nieuw-Zeeland hebben ont dekt en dat zij de eerste Europese ko lonisten waren, die zich in Zuid-Afri- ka en Ceylon vestigden. Eeuwen la ter zal het een natuurlijke zaak zijn, dat zovelen van uw landgenoten en hun kinderen ingezetenen van de lan den van het gemenebest zijn gewor den." Koningin Elizabeth besloot aldus: „Majesteit, uit naam van het geme nebest en de volken, waarover ik de eer heb koningin te zijn, hef ik thans mijn glas te uwer ere en drink op de vriendschap van onze beide landen. En ik hoop eveneens, dat de gehele wereld onze persoonlijke vriendschap, die met gelukkige bezoeken als het huidige en met het bezoek, dat u en uw gemaal in 1950 aan Londen brachten is bezegeld, zal beschouwen als een symbool van het verlangen van alle volken naar een nieuw tijdperk van vriendschap en ver standhouding in de gehele wereld." (Van een verslaggever) Op het galadiner dat koningin Juliana en prins Bernhard immer op de eerste dag van staatsiebezoeken in de Burger- zaai van het Dainpaleis te Amsterdam aanbieden, waren ter ere van het be zoek van koningin Elizabeth en prins Philip dinsdagavond meer dan twee honderd gasten genood. Bij het galadiner, dat eigenlijk het allermeest een reprise is van de schoonste sprookjes uit de geschiedenis der vorstenhuizen, waren ook de oudste twee Nederlandse prinsessen tegenwoor dig, De koninginnen hadden aan de hoofdtafei naast elkaar plaats geno men. Rechts van koningin Elizabeth in haar gele satijnen gewaad met hemels blauwe draperie zetten zich prins Bern- bard, prinses Irène en mr. Jonkman. Aan de linkerzijde, naast koningin Ju liana, die zich voor de feestdis had ge kleed in een witte zilverlamé japon, na men prins Philip, prinses Beatrix en minister Selwyn Lloyd hun zetels in. Het licht vonkte schitterend in de vele juwelen van de vorstinnen, de prinsessen en de andere vrouwelijke gasten. Beide vorstinnen droegen een tiara. Die van de Britse koningin was een erfstuk van koningin Mary. Het anders zo kille marmer van de wanden met de krullende festoenen, de gewoonlijk zo trots verheven beelden van Quellinus en de allegorische uit beeldingen op het 30 m. hoge plafond schenen zich voor het eerste te kunnen voegen naar de weelderige gratie van avondtoiletten en gala-uniformen. De zes kroonluchters streken hun fonkelin gen over de lange gedekte tafels, waar langs lakeien met hun witte kuitbroeken en hun „jackets" in blauw, rood en goud bezig waren de kostelijke spijzen te serveren. Het blanke tafellinnen van zwaar damast, overal de barokke, ver gulde tafelstukken, de grote en kleine plateaus uit Frankrijk en Engeland, af wisselend de dofgouden vazen met overdadige boeketten lentebloemen als tovervuurpiilen omhoog en de kanda- labers met de kroon der kaarsenvlam men het was alles van een vorstelijke praal en glans. Het Sèvresservies met rode rand en wapen was van het fraai ste porcelein. Daarnaast stonden in strak gelid vier wijnglazen, de cham- Gisteren in de namiddag bracht het koninklijk gezelschap een bezoek aan de N. V. Asscher's Diamantmaatschappij te Amsterdam, De Prinsessen Beatrix en Irene toonden bijzonder veel belangstelling voor de bewerking der glinsterende steentjes. Koningin Elizabeth heeft koningin Ju liana onderscheiden met de Order of the Garter. Tijdens een korte plechtig heid in het paleis op de Dam werd voorts prins Bernhard benoemd tot rid der grootkruis in de Order of the Bath en werd prinses Beatrix onderscheiden met het grootkruis van de Royal Vic torian Order. Koningin Juliana heeft het grootkruis van de orde van de Nederlandse Leeuw toegekend aan prins Philip. De zaak tegen de majoor K. de hoofd officie- die ervan wordt verdacht steek penningen te hebben aangenomen, zal op 16 april in tweede en laatste instantie door het hoog militair gerechshof wor den behandeld. Bij vonnis van de krijgs raad te velde West werd de vijfenveer tigjarige majoor op 9 oktober veroor deeld tot een jaar en drie maanden ge vangenisstraf en ontslag uit de mili tair» dienst. Er zal door het hoog mili tair gerechtshof een aantal getuigen worden gehoord. Het juiste aantal is nog niet bekend. De A.N.W.B. heeft er in een brochure aan zijn leden en zijn „bedrijfsleden" in het bijzonder op aangedrongen reeds nu alle gevaarlijke ornamenten van au to's, motorfietsen, scooters en brom fietsen te verwijderen. Na hun bezoek aan het rijksmuseum in Amsterdam hebben dinsdagmidag ko ningin Elizabeth en prins Philip, in het gezelschap van de Nederlandse vorstin en haar oudste 2 dochters, met grote in teresse een rondgang gemaakt door de diamantslijperij van de n.v. Asscher, aan de Tolstraat. Hier werd aan het begin van deze eeuw de beroemde Cullinan-diamant gekloofd en geslepen. Het was wel een heel bijzondere at tentie van de Britse vorstin, dat zij thans twee kostbare broches droeg (een van 90 karaat en een van 45) die van de Cullinan afkomstig zijn. Koningin Elizabeth zei tot de ver baasde heren Asscher: „Ik wist dat ik uw slijperij zou bezoeken en ik pagne flüte er even boven uit. Het tafel zilver en het fruitbestek pronkten in een spiegelend carré. We hebben een blik gewaagd op de spijskaart: Médaillons d'Alsacienne met Champagne Moët Dom Pérignon 1947, Consommée Cordialité, Suprème de Sole du Chateau met als wijn een vrij jonge Moursault, Jambon briasé au xérès a la Monselet met een Chèteau l'Snclos uit 1947, Biscuit Glacé Prin- cesse Anne met Friandises en fruit. Het strijkje, geformeerd uit de ko ninklijke militaire kapel, van majoor Rocus van Yperen, speelde in de naast gelegen Krijgsraadzaal werken van Dunkier, Sullivan, Joh. Chr. Bach, Van Anrooy, Coates, Elgar en Hugo de Groot. Wij willen niet zeggen dat achter de schermen de 17-jarige Bob 'Krist het hardst aan de voorbereiding voor het prachtige diner heeft gewerkt. Maar deze Amsterdamse jongeman, die ko ningin Juliana toestemming had ge vraagd als een der lakeien mee te wer ken, heeft van haar goedvinden dank baar gebruik gemaakt. Hij heeft met het personeel zich ingespannen om alles vlot en vol waardigheid te laten verlopen. wist dat hier door de gebroeders Asscher de Cullinan-diamant ge kloofd is. Daarom heb ik twee van de vier grootste stenen van de Cul linan meegenomen om ze u eens te laten zien". Van de revers van haar lila mantelpakje maakte zij twee broches los, die ze ter bezichtiging aan de heren Asscher reikte. In de ene broche zat de steen van 90 ka raat, in de andere die van 45 ka raat gemonteerd. Twee andere stenen van de Culli nan zijn aangebracht in de scepter en de kroon van koningin Elizabeth, zo als ze thans in diapositieven aan het koninklijk echtpaar werden getoond. De 83-jarige Louis Asscher, die in 1908 de Cullinan-juwelen in Windsor Castle aan koning Edward VII had overhan digd, vertelde hoe de bewerking van de grote diamant zich had toegedragen. Hij kon thans koningin Elizabeth en prins Philip mededelen als zij dat tenminste nog niet wisten dat het slijpen van de Cullinan noodzakelijk was door een onvolmaaktheid in het hart van de steen. Het edele ambacht van de diamant slijper werd de bezoekers tijdens hun rondgang 'ten volle getoond. Prins Phi lip wilde vooral de nieuwe proefgereed- schappen voor het polijsten aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen. De Britse koningin was een en al be langstelling en vooral ook vol ontzag toen zij werd geconfronteerd met een geheel in diamant uitgevoerd Engels wapen, gevormd uit 3537 diamanten, totaal 875 karaat. De letters E en R waren erin verwerkt. De waarde van dit gelegenheidskunstwerk van de dia mantzetter E. Katz lag ver boven de miljoen gulden. De beide vorstinnen namen herhaal delijk de vele briljanten in handen, die naast het wapen lagen uitgestald. In tussen gaven leden van de directie uit gebreide toelichtingen. Tenslotte teken den de Engelse gasten in de directie kamer van de n.v. in het receptieboek. In aansluiting op het nieuws van 1 uur zal dr. L. Albering, secretaris der K.V.P., donderdag voor de K.R.O.- microfoon commentaar geven op de verkiezingen voor de provinciale sta ten. H.M. Koningin Elizabeth en HM. Koningin Juliana met ter linkerzijde H.K.H. Prinses Beatrix en ter rechter- ijde H.K.H. Prinses Irene; achter hen Z.K.H. Prins Philip en Z.K.H. Prins Bernhard. De foto werd ge maakt voor het vertrek naar het Concertgebouw. (Van onze correspondent) De internationale katholieke mid denstandsbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam heeft het ini tiatief genomen tot een grootscheep se actie in haar gelederen met de op zet voorlichting te geven t.a.v. be paalde brandende problemen. In het kader van dit „Groot regionaal Mid denstands-appèl 1958" werd dinsdag avond te Leiden de eerste van een achttal bijeenkomsten gehouden, waarbij medewerking werd verleend door de heren J. B. W. Meerbach van het Econ. Instituut voor de Midden stand en de heer Jan Bakker, direc teur van het bureau der N.R.K.M. en secretaris van de Culturele Raad. De heer Meerbach bezag „het mid den- en kleinbedrijf in verband met be stedingsbeperking en produktiviteitsver- hoging." De situatie van het midden- en kleinbedrijf is de laatste maanden gecompliceerder geworden mede tenge volge van de werkloosheid, die boven de limiet van 3 pet gestegen is; de daling van de nationale produktie met 2 34 pet, de vermindering van het nationale in komen met 2 pet en de verhoging van overheidsuitgaven. De middenstand wordt daarbij niet ongemoeid gelaten. De middenstander zal een compensatie moeten vinden voor de verminderde in komsten. Hij kan die vinden in opvoe ring van de produktiviteit. Niet door harder en langer te werken maar door met dezelfde kosten te streven naar groter resultaten of met minder kosten naar hetzelfde resultaat. 1 Spr. signaleerde een onvoldoende be drijfsbeheer in tal van branches, tenge volge vaak van gemis aan begrip voor de waarde van een goede boekhouding. Eerst wanneer de middenstander be schikt over gespeeifieerde gegevens over zijn eigen bedrijf, zal hij de mo gelijkheden tot productieverhoging ont dekken. De middenstander moet intussen niet alleen denken aan eten en rekenen, zo betoogde de heer Bakker. Er zijn nog andere dan de materiële zaken, die de middenstander moeten raken. Daarom is onlangs in d' N.R.K.M. een sociale raad opgericht, welke zich de bevorde ring van de culturele verheffing van de middenstand ten doel stelt. De midden stander liep allengs het gevaar, het doel van het leven uit het oog te verliezen. Men wil in de middenstander de mens tot ontplooiing brengen in zijn christe lijk milieu, hem gebruik leren maken van het natuurlijk goed, volgens het doel dat God er door de schepping aan ge geven heeft. De middenstander heeft evengoed dringend behoefte aan gezonde ontspan ning om als mens evenwichtig en har monieus te kunnen leven. Hij kan die b.v. vinden in het luisteren naar of be oefenen van muziek, het genieten van toneel of litteratuur. Spreker gaf tenslotte richtlijnen aan ter verdieping van het zedelijk-gods- dienstig leven van de middenstander. In onze artikelen betreffende de In vulling van het angeiftebiljet is een onjuistheid geslopen met betrekking tot de va, loon en inkomstenbelasting vrij gestelde giften van werkgevers aan werknemers bij jubilea e.d. Volledig heidshalve geven wij nog even het vol gende overzicht van de huidige stand van zaken: Vrijgesteld is bij een 12% jarig ju bileum een bedrag gelijk aan 34 maand loon, bij 25 jaar eer. bedrag van een halve maand, bij 40 jaar een bedrag van anderhalve maand en bij 50 jaar diensttijr een bedrag van twee maan den loon. Bji huwelijk van de werkne mer is vrij een maand loon; nieuw jaarsgeschenken en andere dergelijke ge schenken (b.v. ter gelegenheid van alge meen erkende feestdagen, en bü St.Nico- laas) zijn vrijgesteld mits zij een be drag van 10 niet te boven gaan (gaan zij dit wel, dar. is het gehele bedrag belast). Indien in de bovengenoemde geval len een geschenk „in natura" wordt gegeven, dan is dit geheel vrij, mits het geschenk in hoofdzaak een ideële waa. de vertegenwoordigt (ook al is de waarde in geld uitgedrukt meer dan het genoemde loonbedrag). Hieronder val len b.v. gouden horloges, vulpennen, potloden e.d.; doch niet radio's, brom fietsen, televisietoestellen e.d., die in hoofdzaak een gebruikswaarde hebben. Alsdan zal derhalve de geldswaarde vergeleken moeten worden met de hier- bovengenoemde loonbedragen, deze geldswaarde kan uiteraard zeer goed lager zijn dan de kostprijs. F.V.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7