Grote aantallen rebellen zouden zich volgens radio Medan overgeven Sjafruddin wenst erkenning door de ZOAVO-landen lit Teams van Smash boeken fraaie overwinningen OTTC mist laatste kans om aan degradatie te ontkomen Kiest Saoedi-Arabië zijde van Nasser? U.S. brengt basketballtitel Amsterdam Rallye Bagdad SMYSLOV SPEELT MET DE RUG TEGEN DE MUUR J „Bretagne" op weg naar Java Sheepdog voor Esther T af eltenniscompetitie Koning Saoed draagt bevoegdheden over aan Feisal De verliezen bij de draadomroep Senaat aanvaardt dimrtetoeslag beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine ,|4' in Botwinnik zal ditmaal wel niet verder komen dan remise Minister Algera Ontwikkeling afwachten Rente kasgeldleningen verlaagd Courses Hilversum Studentenkampioenschappen Gonzales staat nu voor tegen Ho ad naar Achtste partij afgebroken WOENSDAG 26 MAART 1958 PAGINA 9 Dr. J. S. Starkey overleden door AGATHA CHRISTIE door J. H. DONNER I Volgens Radio Medan, welk station onder het gezag van de regering te Djakarta staat, hebben grote aantallen revolutionaire eenheden in Noord-Su- matra zich overgegeven, aldus meldt United Press. De radio zei dat meer dan 300 soldaten, waaronder een artil lerie-compagnie, zich aan de regerings troepen hebben overgegeven en al hun wapens ingeleverd. Het zouden man schappen zijn van de twee Atjehse ba taljons van majoor Usman, die zich aan de zjjde van de revolutionairen hebben geschaard. De soldaten zouden zich tus sen 17 en 23 maart hebben overgegeven. De meesten van hen in het plaatsje Sidkalan, ten noorden van Medan. Er zouden veel wapens zijn buitgemaakt, waaronder bazooka's, mortieren en ma chinegeweren. De radio maakte geen melding van de zware gevechten, die. naar verluidt, ten zuiden van de stoa, nabij het Toba-meer worden seIfY Daar zouden de revolutionairen z de bergen hebben teruggetrokken als gevolg van een aanval door ~g ringsbataljons. Regeringstroepen hebben op Midden- Sumltra Rengat en Tembilahan, centra van de Amerikaanse oliemaatschappij Rtnnvac veroverd, aldus is officieel in Djakarta medegedeeld. Tembilahan ligt ongeveer 80 kilometer ten oosten van pengat, aan de rivier de Indragiri. Het vliegveld van Rengat, Djapura, is on beschadigd. Volgens A.F.P. heeft radio Medan gemeld, dat de opstandelingentroepen de toevoer van elektriciteit in ,Jema- tang Siantar hebben afgesneden. De burgemeester van de stad heeft een beroep gedaan op de gouverneur ven Noord-Sumatra te Medan bijstand te verlenen voor het herstellen van de stroomvoorziening. De bevolking van Pematang Siantar telt 300.000 zielen. Een woordvoerder van de Suma- traanse rebellen in Singapore heeft volgens Reuter gisteravond verklaard dat de verovering van een aantal steden in het opstandige Midden-Su- matra c or Indonesische regerings troepen „ni'-i- te betekenen heeft" „Wat heeft men aan het veroveren van kleine steden, die ai. maal wijd verspreid liggen, wanneer het onmo- g-'ijk is tussen deze plaatsen ver binding tot stand te brengen", zo zei hij. „De Nederlanders hadden 50 000 man troepen op Sumatra tijdens de laatste revolutie, maar zij konden niet geheel Sumatra overnemen, omdat zij geen verbinding tussen hun steun punten tot stand konden brengen „De centrale regering zal hetzelfde lot als de Nederlanders endergaan" aldus de woordvoerder. In een door hem voor een massabij eenkomst gehouden redevoering, welke door radio Padang werd uitgezonden, heeft Sjafruddin Prawiranegara, de premier der tegpnr-^«>r>"ng in Midden- Sumatra, betoogd dat de ZOAVO-Ian- den zijn regering onmiddellijk dienen te erkennen. Hij zette uiteen, dat ten aanzien an Midden-Sumatra met Ian- ger van een opstand kan wooden ge- sp-oken, docb dat hier sprake ir van een burgeroorlog, evenals destijds in Spanje. De buitenlandse regeringen ";°- nen zich thans, evenals zij in het Spaanse conflict hebben gedaan, uit te spreken. De premier richtte zich in het bijzonder tot de landen van de Zuid oost-Aziatische verdragsorganisatie, die geen profijt zullen hebben van erken ning van het huidige Indonesische re giem, daar het grootste deel van de Indonesische produkten voortkomt uit de door de opstandelingen beheerste gebieden. Radio Padang heeft gisteravond ge meld, dat de tegen-regenng_ en een dele gatie van het Rode Kruis uit Zuid- Sumatra overeengekomen zijn lucht- diensten te openen tussen Padang en Palembang, de hoofdstad van Zuid- Sumatra. Deze diensten zouden alleen gebruikt worden voor het Rode Kruis. Ook was overeengekomen de postver bindingen tussen beide centra te her openen. De zender van de opstandelin gen deelde tevens mee, dat het Deense vrachtschip „Bretange", dat enkele da gen geleden in de haven van Padang door een Indonesisch korvet werd be schoten en daarbij lichte beschadiging opliep, thans op weg is naar Java. „Vol gens de radio werd de „Bretange bij haar vertrek uit Padang gisteren door een Indonesisch korvet onderschep De „Bretange" seinde volgens radio Padang, dat de radiohut zou worden verzegeld, en dat het schip thans op weg is naar JaDes Alwi, woordvoerder van de In donesische opstandelingen, is heden uit Singapore naar Rome en Genève ver trokken, met een „geheime missie". Des Alwi, die door zijn vrouw en twee kinderen vergezeld wordt, zou in Genè ve een voorlichtingscentrum van de re volutionaire regering gaan oprichten. Vóór hij zich onder de rebellen schaar de, was Alwi pers-attaché aan de In donesische ambassade in Manilla. Hij heeft in Londen gestudeerd en is ver bonden geweest aan de Indonesische ambassade in Genève. Voor de zaak van de rebellen heeft hij op diverse plaatsen ir Azië gewerkt, t.w. m japan, de Philippijnen, Hongkong en Singa pore. In Arabische politieke kringen te Cairo meent men, volgens Reuter, dat do politiek van Saoedi-Arabië ten opzich te van de Verenigde Arabische Repu bliek van Egypte en Syrië mogelijk een verandering zal ondergaan, nu kroon prins Feisal uitgebreide bevoegdheden heeft gekregen. Koning Saoed_ heeft zijn broer Feisal, die reeds premier en mi nister van buitenlandse zaken was, het volledig beheer gegeven over de binnen- lan en financiële aangelegenheden teneinde „het regeringsapparaat te ver sterken en de centralisatie van bevoegd heden te bevorderen". Radio Caïro noemde de overdracht van bevoegdheden van Saoed aan Feisal een overwinning van president Nasser. Feisal wordt algemeen beschouwd als een voorstander van een nauwere band met Egypte. Dagbladen te Caïro duid den de maatregelen van Saoed aan als „troonsafstand". Deze bladen spraken de vorige week reeds van een „paleis crisis" in Saoedi-Arabië en schreven toen, dat de kroonprins onder huisar rest stond. De nieuwe bevoegdheden van kroon prins Feisal zijn verstrekkend. Het vol ledig beheer over de binnenlandse aan gelegenheden geeft hem het gezag over alle stammen en over de roerige prin sen van de koninklijke familie. Het be heer over de financiën belast hem met de betrekkingen met de grote oliemaat schappijen en met de controle op de openbare uitgaven. Hoewel Saoedi-Arabië honde den miljoenen dollar van deze maatschappijen voor de exploitatie van de olie ontvangt, is de schatkist leeg. In de laatste drie jaar is er geen serieuze begroting opgesteld. De Amerikaanse minister van bui- (Van onze parlementaire redactie) Minister Algera zal de Eerste Kamer een volledig inzicht geven m de ontwik keling van de draadomroep. Tijdens de behandeling van de begroting van de PTT is dinsdag opnieuw gebleken, dat de volksvertegenwoordiging zich zorgen maakt over de grote verliezen, die dit dienstonderdeel ieder jaar maakt. De partijgenoot van de minister, de heer Hellema (AR) stelde het gemak waar mee de regering over deze verliezen heen loopt tegenover de dreigende taal, die minister Suurhoff vorige week heeft gebruikt, toen de Kamer bezwaren maakte tegen een wetsontwerp dat het rijk 7 miljoen zou opbrengen. De heer Matser (K.V.P.) was van oordeel, dat men de draadomroep niet alleen mag beschouwen tegen de achtergrond van de kosten die ermee zijn gemoeid. Hij vroeg de minister om een nota. Minister Algera zei, dat men de ver liezen niet al te dramatisch moet nemen. Zij zijn voor een groot deel het gevolg van omstandigheden, die tevoren niet waren te voorzien. Niettemin gaf ook de bewindsman toe „dat wij allemaal weinig tevreden zijn over de financiële ontwikkeling van de draadomroep". Hij wilde de verdere loop van die ontwik- (Eigen bericht) De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen mede gedeeld dat de maximaal toelaatbare rente van kasgeldleningen voor een jaar of korter is verlaagd van 5ili pro cent, zulks in verband met de recente verlaging van het promesse-disconto der Nederlandsche Bank. Kasgeldleningen, welke voor 2 april a.s. vervallen, mogen nog éénmaal wor den verlengd tegen het percentage waarvoor zij werden aangegaan, tot een maximum van vijf procent. Bij beschikking van de staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is ingesteld een com missie van advies voor het toekennen van prijzen en het verlenen van op drachten aan Nederlandse componisten in 1958. In deze commissie zijn be noemd: tot voorzitter: J. Mul, Haarlem tot leden: M. Flothuis te Amsterdam en P. Hupperts te Utrecht en tot secretaris: B. P. Wagemans te Voorburg. keling echter afwachten. De minis ter is bereid de Kamer een volledig in zicht te geven. De begroting werd z.h.s. aanvaard. Ook de begroting van het Zuiderzee- fonds werd zonder stemming aangeno men. tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard dat de Verenig de Staten thans geen reden hebben om teveel gewicht te hechten aan de uitbreiding der bevoegdheden van kroonprins Feisal van Saoedi-Arabië. „ii meen niet, dat de grotere be voegdheden van prins Feisal enige ver andering in de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Saoedi-Arabië te weeg zullen brengen. De Amerikaanse regering heeft geen reden om aan te nemen, dat de Saoedi-Arabische kroon prins van anti-Amerikaanse gevoelens is bezield", aldus minister Dulles, (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft zonder discus sie en zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp aanvaard, waarin het ver lenen van een duurtetoeslag op de kin derbijslag wordt voorgesteld. De toeslag, die tien ct per kind en per dag bedraagt, zal worden toegekend aan werknemers en kleine zelfstandigen uit de laagste in komensgroepen. De lasten worden gedra gen door het kinderbijslagverevenings- fonds. De toeslag geldt slechts voor het lopende jaar. De Ierse dichter en schrijver dr. Ja mes Sullivan Starkey, die Ierlands be langrijkste dichter na Yeats werd ge noemd, is te Dublin op 79-jarige leef tijd overleden. 4 Advertentie De senaat van Unitas Studioso- rum Vadae (Wageningen) is na wis seling als volgt samengesteld: K. 't Mannetje praeses, B. A. R. Vellekoop ab-actis, H. Broekhuizen, quaestor, M. J. Schuddeboom vice pres ses, G. van den Berg assessor. Bij pijn, 9"eP „landerig" gevoel zorgt een enkel labiel dat U weer mei plezier Uw werk kuni doenl Toen mevr. Cobelens in Uithoorn in een tijdschrift een reportage zag over Lon don Airport, viel haar oog op een foto van de aldaar aanwezige kinderkamer, waar heel kleine kleuters, die maar ter nauwernood konden lopen, een grote speelgoedhond als steun gebruikten. On middellijk dacht zij, „dat is wat voor ons kindje." Baby Esther Judith Miriam Cobelens werd nl. een jaar geleden inva lide geboren en zal dus nog meer dan een andere baby moeite hebben met leren lopen. Haar moeder schreef een briefje aan de directeur van het vliegveld met het verzoek haar te vertellen, waar zij een dergelijke hond zou kunnen kopen, en vermeldde daarbij het feit dat Esther invalide is. De directeur van London Airport besprak een en ander met zijn medewerkers, die spontaan het geld bij een brachten om deze hond aan te schaf fen. KLM-personeel op London Airport deed daarna de rest en bracht het geld bijeen om dit geschenk per KLM-vlieg- tuig naar Holland te verzenden. Gisteren werd de hond bij de familie Cobelens door een KLM-employè afgeleverd. Men ziet hier de kleine Esther en haar moe der bij de sheepdog. De Smash-teams, die dit weekeinde alle drie in actie kwamen, hebben voor treffelijke prestaties geleverd. Het tweede versloeg het Haarlemse GTTC met maar liefst 10-0 en werd hierdoor kampioen in de afdeling E van de over gangsklasse. Door dit resultaat pro moveren de Amsterdammers in elk geval naar de hoofdklasse; zij mogen echter tevens deelnemen aan promotie wedstrijden naar de nieuw te vormen ere-afdeling. Smash 1 boekte in hoofd klasse B een zeer fraaie overwinning van 6-4 op Scylla en het derde team revancheerde zich uitstekend op DHC, door de Haarlemse club met dezelfde cijfers te verslaan als waarmede in de eerste helft werd verloren: 9-1. in de hoofdklasse zijn thans alle beslis singen gevallen. In A trok VTV uit Venlo zich terug en dit houdt in, dat dit team automatisch naar de over gangsklasse degradeert. Povac speelde zijn laatste ontmoeting en verloor met 9-1 van Wifra. Hierdoor zullen de Am- De uitslagen van de te Hilversum ge houden draverijen luiden: Britannia-prijs. 1980 m: 1. Upper Ten, W. Leeuwenkamp 3.06.1, 11.33.1; 2. Ver- gite D; 3- Vologie M. Toto: winn. ƒ3.90, pl. ƒ1.30, 1.30, gek. ƒ4.30, cov. ƒ3.10. Queen Elizabeth-prijs. 1900 m. Eerstf heat: 1. Victor Hanover, W. H. Geersen 2 47.0, 1.27.9; 2. Vainquer; 3. Spencer jr Toto: winn. ƒ2.40, pl. ƒ1.10, 1.10, 1.40 gek. ƒ4.10, cov. ƒ380. Tweede heat: 1. Victor Hanover, W. H Geersen 2.45.7, 1.27.3; 2. Vainquer 3 Romance. Toto: winn. 2.30, pl.1.40 1.30, 1.40, gek. ƒ4.40, cov. ƒ3.60. Prince Charles-prijs. 2360 m: 1. Sieg fried, W. Leeuwenkamp 3.39.3, 1.31.4; 2 Urania Hollandia; 3. Trixy. Toto: winn 6.80; pl. ƒ2.90, 1.70, gek. 6.90, cov. ƒ4.90- Definitieve uitslag van de Queen Eli zabeth-prijs (door optelling der gemaakte tijden verkregen): 1. Victor Hanover 5.32.7; 2. Vainquer 5.33.7; 3. Romance 5.36.2. Princess Anne-prijs. 2360 m: 1. Regina Spencer, M. Sijpheer 3.29.0, 1.26.3; 2. Rhea; 3. Rose Axworthy G. Toto: winn. ƒ1.50, pl. ƒ1.10, 1.10, gek. ƒ3.80, cov. 2.30. Prince Philip-prijs. 1960 m: 1. Rins Gay, M. Vergay 2.44.6, 1.23.1; 2. Qua- trième Poulain; 3. Rosa Hollandia. Toto: winn. ƒ2.50, pl. ƒ1.40 3.60, gek. 12.90, cov. ƒ6.30. Totale omzet ƒ60.488,50. Dinsdag werden de Nederlandse stu- dentenkampioensclvappen in Amster dam besloten met basketball en de per soonlijke wedstrijden bij tafeltennis en badminton. In het heren enkelspel tafeltennis be haalde de Amsterdammer Goudsmit voor de vierde maal in successie de nationalt titel. Rij versloeg in de finale de Delftenaar Duim met 21-13, 21-19, 21-11 en han in de halve finales de Koreaan Kim, van wie hjj maandag in de teamwedstrijden verrassend had ver loren, verslagen met 21-7, 21-14. Kara- moy ras al in de eerste ronde door de Wageninger Broekman met 21-12, 19-21 en 15-21 uitgeschakeld. De finale van het heren enkelspel badminton was geheel een Delftse aan gelegenheid. In de eerste set had Van Galen Last een 11i voorsprong ver overd op Margono, die echter niet vol doende bleek te zijn, want Margono won uiteindelijk die set met 1512 en was daarna ook in dt tweede sterker (15-11), zodat hij de titel veroverde. De 43e partij uit de serie van 100 wedstrijden tussen Hoad en Gonzales is door Gonzales met 64, 1412 gewon- ne In de strijd om het officieuze we reldkampioenschap tennis voor profs heeft Gonzales thans met 22 tegen 21 overwinningen de leiding. In het uames enkelspel werd mej. Peeters (Nijmegen) kampioene voor mej. Liem (Leiden). •Basketball leverde een kampioenschap op voor de versterkte ploeg van U.S., die voor de Gemeentelijke Universiteit Amsterdam uitkwam. De uitslagen in de finalepool basket ball waren G.U. AmsterdamV.U. Amsterdam 33- 31; G.U. AmsterdamDelft 4568;. Eindst. basketball: 1. G.U. Amster dam. 2. Delft 1, 3. V.U. Amsterdam, 4. Delft 2, 5. Groningen 1,* 6. Utrecht 1, 7. Utrecht 2, 8. Groningen 2, en 9. Lei den. De uitslagen var. het tafeltennis wa ren: Heren enkelspel: halve finales: Goud smit (G.U. Amsterdam) sl. Kim (Delft) 217, 2114, Mende] (Leiden) verl. van Duim (Delft) 14—21, 22—24. FinaleGoudsmit sl. Duim 2113, 21—19, 21—11. Heren dubbelspel: halve finales: Roos en kim (Delft) sl. Goudsmit en Kat (G.U. Amsterdam) 22-20, 22-20, Karamoy en Mendel (Leiden) sl. Broeman en Versloot (Wageningen) 21-10, 21-19. Finale: Roos en Kim sl. Karamoy en Mendel 21-19, 24-22. Dames enkelspeleindstand finalepool 1. mej. Timmermans (G.U. Amsterdam) 2. mej Van der Kam (Utrecht) 3. mej. Rogmans (Leiden). Dames dubbelspel: eindstand finalepool: 1. mej. Teeseling en mej. Timmermans (G.U. Amster dam), 2. mej Van der Kam en mej Govers (Utrecht) 3. mej. Bakker en mej. Schouten (V.U. Amsterdam). Gemengd dubbelspel: eindstand fi nalepool: 1. mej. Teeseling en Goud smit (G.U. Amsterdam), 2. mej. Rog mans en Grimbergen (Leiden), 3. mej. Timmermans en Prick (G.U. Amster dam). sterdammers degradatie-wedstrijden moeten spelen. Overigens lijkt dit erger dan het is. Met drie overgangsklasse kampioenen zal men spelen om één plaats in de ere-afdeling. Slaagt men er niet in, hier als eerste te eindigen, dan blijft men hoofdklasser. In groep B degradeert OTTC naar de overgangsklasse en zal Maasstad de boven omschreven degradatie-wedstrij den moeten spelen. De overige r.-k. overgangs-klassers hebben er niet veel van terecht gebracht. HBC verloor met 8-2 van Sparta 3, hetgeen geen schande genoemd mag worden. Vitus kwam twee maal achter de tafel en verloor even- zovele malen. Disnie bleek met 6-4 te sterk te zijn en Sparta 4 versloeg de Blaricummers met 7-3. GTTC verloor zoals gezegd met 10-0 van Smash 2. Toch zijn er twee lichtpuntjes voor de Gezellen gekomen. Onder Ons verloor met 8-2 van Povac 2 en zal tegen de laatste twee tegenstanders wel geen winst meer boeken. Voorts krijgt GTTC dit weekeinde Povac 2 op bezoek en gezien de opstelling Blom-Sleper- Hamers is ten minste een gelijke puntenverdeling niet onwaarschijnlijk. Smash heeft zich tegen Scylla uit stekend geweerd en met 6-4 gewonnen. Door dit resultaat behouden Kenter c.s. hun derde plaats onbedreigd en is er zelfs nog een klein kansje om als tweede te eindigen. Habes was voortreffelijk in vorm en wist door in de derde game tegen Van Soelen het tempo op te voeren, al zijn wedstrijden in winst om te zetten. Carel Kramer kon alleen v. d. Voort de baas worden. Harry Kenter versloeg de zelfde speler, kreeg tegen Verkerk een lelijke inzinking en verloor aldus met 25-23 en 21-18. Het dubbel, dat door Habes-Kenter in drie games werd gewonnen, maakte er 6-4 van en dit betekende, dat Smash voor het eerst in haar geschiedenis Scylla had verslagen. Sparta had in PSV een lastige tegen stander. Schreurs versloeg Goudsmit, Schep won van Gimbel en ook het dubbel was voor de Philips-mensen Sparta kon dus slechts met 7-3 winnen. Maasstad was kansloos tegen een opper machtig Wibo 2 en verloor met maar liefst 10-0! OTTC kon zijn laatste kans om de rode lantaarn kwijt te raken niet benutten en ging met 8-2 ten onder tegen Batswingers. Smit boekte op Mauer de enige tegenpunt in het enkel spel/ Het dubbel leverde de tweede tegenpunt op. Quick schoot tegen Sparta 2 geducht uit zijn slof en versloeg de reserves met forse cijfers. Broné, in vorm als van ouds, won drie maal; Blom was ook al ongenaakbaar met drie overwinningen. Van Ham boekte een puntje op Hans Onnes en het dubbel maakte er zelfs nog 8-2 van. Wifra verpletterde Povac met veel geweld. Gompelman boekte op Duim een over winning en dat was alles wat de Am sterdammers aan winst gegund werd. Wibo 10 9 1 18 69—31 Wifra 12 6 4 2 16 68—52 Nedlloyd 11 5 3 3 13 72—38 Luck Raek 10 4 2 4 10 46—54 Quick 11 4 1 6 9 47—63 Sparta 2 10 2 4 4 8 46—54 Povac 12 2 10 2 32—78 VTV Sparta 1 14 13 1 27 85—55 Wibo 2 13 8 2 3 18 77—53 Smash 13 8 1 4 17 68—62 Batswingers 14 8 1 5 17 77—63 Scylla 13 4 3 6 11 67—63 PSV 13 3 2 8 8 54—75 Maasstad 14 2 2 10 6 42—98 OTTC 14 1 2 11 4 45—95 Smash 2 heeft hoegenaamd geen moeite gehad om de laatste puntjes, noodzake lijk voor het behalen van de kampioens titel, te scoren. Lex Rijnen, Rudi de Haan en Jos Neep gunden het het Haarlemse GTTC zelfs niet de eer te redden. Theo Blom smaakte het genoegen twee maal een beslissende game te spelen, maar die verloor hij beide malen met flink verschil. Bert v. d. Veldt en Piet Sleper verloren drie maal min of meer kans loos. Door winst in het dubbel werd het zelfs 10-0 voor de reserves. Na het be halen van de vijfde punt, toen het kam pioenschap een feit was, werd uiteraard even gepauseerd voor gelukwensen aan het succesvolle trio. GTTC betoonde zich een uitstekend verliezer en bood zijn te genstanders elk een fraai bos bloemen aan. Smash 3 maakte in de zelfde zaal het succes volledig door DHC kansloos met 9—1 te kloppen. Tot 9 maal toe wonnen Egbert Welsink c.s. in twee games. Slechts Joop Jansen moest het Roubos gunnen de eer in straight games te red den. Welsink en Keijer verloren dus niet eenmaal. Voor Vitus twee nederlagen in twee wedstrijden. Tegen Sparta was de gelukkig weer herstelde Joop Majoor nog niet bijzonder op dreef. Hij boekte alleen winst op van Ham, die echter ook door de gebr. Sertons met flink verschil werd verslagen. Tegen Disnie was Ma joor weer prachtig op dreef. Hij boekte drie fraaie overwinningen. Slechts tegen Beukman ging het vrij benauwd: 26-24 en 23-21! Joop Sertons speelde tegen Langius een slechte wedstrijd, die hij in de derde game met 21-18 verloor. Winst in het dubbel maakte de nederlaag ten slotte zo klein mogelijk voor Vitus. De positie op de ranglijst is weinig fraai, maar gezien het programma van de dra gers van de rode lantaarn is er feitelijk toch weinig gevaar. HBC verloor met 8-2 van Sparta 3. Guus Pliester en Mat- thé van Buuren versloegen beiden inval ler v. d. Haens. Frans Smit kon hem niet de baas worden en verloor met 26- 28 en 16-21. Het dubbel ging met klein verschil juist verloren; 10-21, 23-21 en 21-23. D. Sparta 3 18 17 1 34 137— 43 UBTV 18 17 1 34 136— 44 AVGA 18 14 4 28 119— 61 Togido 18—10 2 6 .22 91— 89 WGA 18 6 2 10 14 74— 96 Shell 18 5 3 10 13 78—112 Smash 3 19 6 1 12 13 77—113 KKK 18 5 2 11 12 74—106 DHC 18 6 12 12 71—109 HBC 17 4 2 11 10 73— 97 Quick 2 18 1 2 15 4 41—139 E. Smash 2 19 15 3 1 33 128— 62 Sparta 4 18 12 3 3 27 104— 76 UBTV 2 18 10 6 2 26 117— 63 Nedlloyd 2 18 10 5 3 25 118— 62 Disnie 17 9 3 5 21 94— 76 TOG 18 5 5 8 15 84— 96 Povac 2 18 5 3 10 13 76—104 AMVJ 18 4 4 10 12 78—102 Vitus 118 3 4 11 10 69—111 GTTC 18 3 2 13 8 62—118 Onder Ons 18 3 2 13 8 60—120 Deze week trekt HBC naar AVGA en heeft niet veel kans. Smash 3 heeft eigenlijk rust maar speelt vast tegen AVGA en kan evenmin op winst reke nen. Vitus ontvangt TOG en heeft zeker kans om gelijk te spelen. GTTC krijgt zoals gezegd Povac 2 op bezoek. Smash 2 heeft vrijaf. 23 „O, het Museum... ver bazend mooi," prees Mar cus weer. „Vol interessante oudheden. Alle archaeo- logen komen het bekijken en dan bij mij logeren... mr. Baker.... mr. Richard.... kent u die? En pro fessor Kalzman? En doctor Pauncefoot Jones? En meneer en mevrouw Mclntyre. .die zijn allemaal mijn vrienden.... zij zijn vol lof over het Museum". „Ja.... maar hoe kóm ik er?", vroeg Vic andermaal. „Hier linksaf de Rashidstreet uit...het is een héél eind. Tot voorbij de Feisal-brug en dan de Bankstreet voorbij...Weet u de Bankstreet?" „Welnee, ik kom hier voor 't eerst!" verontschul digde Vic zich. „Nu... dan nog één straat verder... dan ziet u het Museum vanzelf!" Doch het bleek inderdaad een heel eind lopen te zijn en niet bepaald vanzelf te gaan. Bagdad leek in geen enkel opzicht op hetgeen Vic er zich van had voorgesteld. In het drukke straatgewoel met zijn toeterende auto's zag zij nergens de geheimzinnige Oosterlingen of gesluierde vrouwen, die zij verwacht had. Wel zat het plaveisel vol gaten en kuilen, maar Oosterse pracht en romantiek ontbraken. Toch vermaakte zij zich, toen zij de Feisal-brug voor bij was, over de kostelijke warwinkel van koopwaar, die overal in de étalages te zien was: kinderschoen tjes lagen tussen electrische zaklantarens, wollen truitjes bij tandpasta en schoonheidsmiddelen, por seleinen kop-en-schotels naast groente en fruit. Eindelijk zag zij het Museum. Maar van De Olijf tak nog geen spoor. In Londen kon ze iedereen de weg vragen. Hier, waar je alleen met Arabisch te recht kon, voelde Vic zich hopeloos verlaten. Winkeliers, die hun artikelen in het Engels aan prezen, bleken met de mond vol tanden te staan, wanneer zij naar De Olijftak informeerde. In een boekwinkel, waar Vic Engelse lectuur voor de ra men had zien staan, werd haar vraag slechts met een beleefd schouderophalen beantwoord. Een eindje verder drong een ononderbroken ge klop en gehamer tot haar door. Toen ontdekte zij in een nauw straatje een menigte koperslagers aan het werk. Opeens herinnerde zij zich, dat mrs. Car- dew Trench haar qpk had verteld, dat De Olijftak dichtbij de Koperba^par gevestigd was. Hier had je in elk geval de bazaar en ooia^le koperslagers. Het eerstvolgende halfuur geraakte Vic niet uit gekeken. Zij vergat de hele Olijftak bij het zien van alle brandende vuurtjes, het gesmolten metaal, en de vele knappe handwerkslieden, die voor haar ogen staaltjes van verbluffend vakmanschap ten bes te gaven. Het was een openbaring voor iemand, die nooit iets anders had gezien dan het voltooide pro duct, zoals dat in de winkels te koop staat. Op goed geluk dwaalde Vic verder door de soukh. Kooplui duwden haar hun waren onder de neus, bon te dekens, geborduurde spreien, lederwaren, kleuri ge kleedjes. Zo nu en dan werd zij even op zij geduwd, omdat een zwaar bepakte ezel het veel te nauwe straatje door moest. Vaak kreeg zij doorkijk op een rustige binnen plaats, waarboven zich de bïeuwe hemel koepelde. Dan weer zag zij een levend genre-stukje: 'n rij eer waardige kleermakers met tulbanden op het hoofd, met gekruiste benen op de grond gezeten, druk aan hun arbeid. Geschreeuw van Balek!...Balek! deed haar op zij springen en een zijgang inslaan. Toen zij deze ver der doorliep, kwam zij louter toevallig voor het huis te staan, dat zij zocht. Aan een vierkante binnenhof stond een deur uitno digend open. Een uithangbord droeg tot opschrift „De Olijftak" en een zonderling gefatsoeneerde vogel van gips, met een twijgje in de bek, was boven de deur aangebracht. Verheugd stapte Vic naar binnen. Zij kwam in een karig verlicht vertrek, waar ta fels onder stapels boeken en tijdschriften bedolven waren en. net als in een leeszaaltje, groepjes stoe len bij elkaar stonden voor de ontvangst van bezoe kers. Uit het halfduister maakte zich een vrouwen gestalte los, die in zorgvuldig gearticuleerd Engels de vraag tot Vic richtte: „Wat is er van uw dienst?" Vic bekeek haar aandachtig. De jonge vrouw droeg een manchester pantalon, een oranjekleurige blouse en haar coiffure was 'n slordige, vettige pagekop. In haar droefgeestig Levantijns gezicht stonden een Daar felle ogen boven de geprononceerde neus. Vic vroeg: „Vind ik hiereh, is hiereh loctor Rathbone?" Het was om razend te worden, dat zij Edwards 'ichternaam niet kende. Zelfs mevrouw Cardew Trench had hem alleen maar Edward Dinges ge noemd! „Ja, zeker. Dr Rathbone. De Olijftak. Wenst u zich bij ons aan te sluiten? Dat zal ons niet anders dan aangenaam zijn!" „Misschien wel. Ik wil in ieder geval graag doc tor Rathbone spreken". De jonge vrouw glimlachte vermoeid. „Wij mogen hem niet storen in zijn werk. Ik heb nier 'n invulformulier en ik kan u alle gewenste in lichtingen verstrekken. Dan plaatst u hier uw hand tekening. De kosten bedragen twee dinars". „Ik weet nog niet of ik mij zal aansluiten", gaf Vic, ontsteld door die twee dinars, te kennen. „Eerst wilde ik wel eens met doctor Rathbone sprekenof met zijn secretaris. Zijn secretaris is óók goed!" „O, maar ik kan u alle inlichtingen verschaffen. Wij zijn hier allen vrienden van elkaar. Wij lezen prachtige boeken ter algemene ontwikkeling. Wij dragen om beurten verzen voor „De secretaris van doctor Rathbone heeft mij ge zegd, dat ik naar hèm moest vragen", hernam Vic nu iets luider. Terstond verscheen er een onvriendelijke en kop pige trek op het Levantijnse gezicht. „Dat kan van daag niet! Ik zal u alles uitleggen „Waarom kan dat vandaag niet? Is hij er niet? Is doctor Rathbone er wèl?" „Ja, doctor Rathbone is aanwezig. Hij is boven. Maar wij mogen hem niet storen". Het speet Vic, dat ze bij De Olijftak zo weinig toe schietelijkheid toonden. (Wordt vervolgd). Onverminderd fel is gisteren te Mos kou de tweekamp tussen Botwinnik en Smyslov met de 8e partij voortgezet. Het is duidelijk dat Smyslov met de rug tegen de muur speelt. Met 3 pun ten achterstand is de situatie voor hem nog net niet hopeloos. Hij heeft eerder in een tweekamp tegen Botwinnik 3 punten achter gestaan en toch nog ten slotte gelijk gespeeld. Mocht echter Botwinnik er in slagen nóg een punt toe te voegen aan zijn reeds bestaand overwicht, dan moet bet voor Smyslov onmogelijk geacht worden zijn wereldkampioenschap te handhaven. In 1921 gaf Lasker de strijd zonder verder spelen op toen hij 4 punten was achter gekomen tegen Capablanca. Smyslov moet nu iedere partij, on verschillig of hij de witte of de zwarte stukken voert, op winst spelen. Hij deed dit ook nu in de 8e partij. Aanvankelijk was het een overbekende Konings-Indiër en er ontstond een stelling die reeds vele malen in de meesterpraktijk is voorgekomen. Smyslov begon in dit stadium zeer scherp te spelen. En inderdaad had hij succes. Botwinnik moest alle zeilen bijzetten om niet onder de voet ge lopen te worden. Lange tijd stond zwart beter, ook toen er afgewikkeld werd naar het eindspel. De slotstelling is moeilijk te beoordelen. O.i. zijn de kansen gelijk. Botwinnik Smyslov: 1) c2c4 Pg8—f6 2) Pblc3 e7—e5 3) g2g3 c7c6 4) Pgl—f3 d7d6 Keres heeft hier een paar maal 4)e4 en 5)d5 gespeeld. 5) Lflg2 g7—g6 6) 0—0 Lf8g7 7) d2d4 Pb8d7 8) e2e4 0—0 9) h2—h3 Een overbekende stelling. Van alles is hier al door de zwart-speler gepro beerd. Wat Smyslov doet is niet geheel nieuw. Vroeger werd dit ook wel eens gedaan. Pf6e8 Zwart speelt onmiddellijk op f5. 10) Lel—g5 f7—f6 11) Lg5e3 f6—f5 12) Ddld2 Wit stond voor een moeilijk pro bleem. O.i. was ruilen op e5 en f5 het beste. 12) 13) 14) 15) 16) e4xf5 Le3g5 b2b3 d4xe5 Dd8—f6 g6xf5 Df6—f7 f5—f4 Pd7xe5! Met enige kleine combinaties bevrijdt zwart zich nu volkomen. 17) 18) 19) 20) Lg5xf4 Lg2xf3 Lf3—g2 Kglxg2 Pe5xf3 Lc8xh3 Lh3xg2 Pe8—16! Zwart kan de pion op d6 in de steek laten. Op 21 Ld6: volgt 21) Tad8 en wit staat in lastige penningen. Het is duidelijk dat zwart het initia tief aan zich getrokken heeft. 21) 22) 23) 24) 25) Dd2—d3 Tal—dl Lf4d2 Dd3xc4 b3xc4 d6—d5! Pf6h5 d5xc4 Df7xc4 Ta8—d8 In dit eindspel ziet de verzwakte pionnenstelling van wit er lelijk uit. Botwinnik houdt zich volkomen pas-- sief en toont aan dat het wel meevalt. 26) Pc3e2 Ph5—f6 27) Pe2—f4 Tf8e8 28) Ld2—cl Kg8—f7 29) Lel c3 b7—b6 30) Tfl—hl h7h6 31) Tdlxd8 Te8xd8 32) Kg2—f3 c6c5 33) a2a4 Td8—d6 34) Thl—cl Pf6d7 Om het paard naar d4 te brengen. 35) Kf3e2 Pd7—e5 36) Le3d2 Pe5c6 37) Pf4d5 Td6e6t 38) Ld2e3 Lg7d4 39) Tel—hl Ld4g7 40) Thl—cl Pc6d4t Botwinnik gaf zijn 41e zet onder couvert af. Ter beoordeling van de positie zij opgemerkt, dat wits slechte pionnen- stelling niet veel meer te betekenen heeft. Zwart zal met winstpogingen zeer op moeten passen, daar de witte stukken, speciaal de loper, zeer actief zijn. Het zal wel remise worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9