Alleenheerser RAKETTEN VAN VS. NAAR DE MAAN Joyriden met een vaart van 160 km In het Kremlin heerste na indiening van het voorstel even een doodse stilte Khroesjtsjev'» benoeming verrast Westen niet YjjZ luren na de dood van Stalin MUITERIJ op de Plan: lancering van satelliet op de maanrond de maan en retour-vlucht Boelganin treedt af en klapt in de maat met de anderen mee Partijleider was reeds enige tijd de werkelijke regeringsleider Meisje onder een zandauto gedood Doodvonnissen in Tsjechoslowakije Spoorwegstaking in Japan -Het weer- Britse mijnenlegger „Apollo" Eisenhower akkoord met voorstel Jongensbende door politie opgerold 18 DODEN BIJ EEN VLIEGTUIG BOTSING IN V.S. DOOSJE MET VIER GOUDEN RINGEN TUSSEN AFVAL Stap in verband met topconferentie Achtjarige jongen moest stemmen In Frankrijk rijden dinsdag treinen niet weer m Uuropa Nikita Khroesjtsjev is gisteravond tijdens een gemeen- schappelijke zitting van de beide kamers van de Opperste Sovjet benoemd tot premier. Hij behoudt daarbij zijn functie van eerste secretaris van het centrale comité van de Russi sche communistische partij. Daarmee is Khroesjtsjev de eerste die er na Stalins dood in geslaagd is beide functies te bemachtigen, wanneer men de korte periode, waarin Malenkov partijsecretaris en premier was, niet meerekent. Khroesjtsjev volgt maarschalk Boelganin op, die gisteravond bij het begin van de zitting formeel zijn ontslag heeft aan geboden. De vervanging van Boelganin betekent het einde van het duo „B. en K." (Boelganin en Khroesjtsjev), dat door redevoeringen en spectaculaire reizen jarenlang de nieuwe Russische „benadering" van het vraagstuk van de „coëxistentie" en het sedert de dood van Stalin in praktijk gebrachte principe van het collectieve leiderschap heeft geïllustreerd. Miljoenen reizigers gestrand ca MORRIS iefortf/wóufj/ Suède Dames/Herenjasjes Verspreide opklaringen Het VRIJDAG 28 MAART 1958 81ste JAARGANG No. 29871 Een beeld uit de verenigde vergadering van de twee huizen der nieuwgekozen opperste Sovjet in het Kremlin te Mos kou. Terwijl partijleider Nikita Khroesjt sjev, gezeten tussen Mikojan en president Worosjilof, bescheiden het hoofd boog, gaven alle aanwezigen in de regerings- bank, onder wie ook de aftredende pre mier Boelganin (rechts achter) door handopsteken te kennen, Khroesjtsjev als nieuwe premier te kiezen Aan de mythe van het collectieve leiderschap is door Khroesjtsjev een einde gemaakt. Vijf jaar na de dood van •Stalin is men in de Sovjet-Unie teruggekeerd tot de vereniging van het leiderschap van de partij met dat van de regering ir één persoon. Khroesjtsjev, die in feite al lang het regeringsbeleid bepaalde, zal nu ook officieel aan het hoofd staan van het Russische gouvernement. Sinds 1953 heeft hij de hand gehad in heel wat zuiveringen. Beria werd gedood. Malenkov, Molotov, Kaganowitsj, Sje- pilov en Zjoekov werden de een na de ander politiek onschadelijk gemaakt. Khroesjtsjev bleef. Hield hij eens nog de schijn op, dat hij slechts de „primus inter pares" was, nv treedt hij openlijk naar voren als de heerser van de Sovjet-Unie. Als er dit jaar -og een internatio nale topconferentie wordt gehouden, dan zal de officiële vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie ook werkelijk de man zijn die het in zijn land voor het zeggen heeft. (In plaats van een pre mier die zijn instructies krijgt van de partijleider). Khroesjtsjev zal op een eventuele bijeenkomst van regerings- leiciers van oost en West zó zelfstan dig kunnen optreden als sinds Stalins dood dat niemand ooit in de Sovjet- Unie heeft kunnen doen. Misschien heeft dit voor het Westen het voor deel, dat men met een alleenheerser beter weet waar men aan toe is, dan wanneer men met een zogenaamd col lectief leiderschap heeft te maken. Khroesjtsjev heeft zich twee jaa- geleden, in zijn historische rede op het 20ste partijcongres, afkeurend uit gelaten over de „persoonsverheerlij king". Nu zal hij er wel anders over denken. De burgers van de U.S.S.R. zullen immers moeten begrijpen dat er voortaan nog maar één leider is- Het eenhoofdig leiderschap ligt in de aard van het communistische stel sel. Het systeem vraagt om een „abso lute vorst", om een dictator. Khroesj tsjev, die Stalins functies heeft over genomen, zou ook wel eens kunnen terugkeren tot diens methodes. Met- zijn optreden tegen Hongarije in 1956 heeft hij bewezen niet voor de ergste terreur terug te schrikken. Op de Britse mijnenlegger „Apollo" heeft zich eind vorige week een geval van muiterij voorgedaan, waardoor het ■chip deze week niet kon uitvaren. Acht matrozen zijn, hangende het on derzoek, in cellen opgesloten en 34 be manningsleden hebben licht arrest, al dus A.F.P. Het incident begon de vorige week zaterdag, toen zes matrozen die in De- vonport bij Plymouth een paar kroegen te veel hadden aangedaan, probeerden ongemerkt aan boord te komen. Zij werden echter door de officier van de wacht gezien, waarop zij in een der ruimen vluchtten en zich daar opsloten. De zaak werd ernstiger, toen de ma trozen die de wacht hadden, weigerden de vluchtelingen uit het ruim te halen en een officier eigenhandig met een breekijzer een der luiken moest for ceren. De bemanning die, naar een der matrozen tegenover de pers verklaar de, „er genoeg van heeft om als hon den behandeld te worden", begon daags daarop een langzaam-aan-staking. President Eisenhower heeft zijn goedkeuring gehecht aan plannen om kleine onbemande raketten naar de maan af te schieten. Zijn perschef, Ilagerty, heeft in Washington meegedeeld, dat verschillende mogelijkheden geprobeerd zullen worden, zoals het afschieten van een raket naar de maan, een raketvlucht om de maan heen en pogingen om een onbemande raket op de maan te laten landen. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekend gemaakt, dat vijf pogingen zullen worden gedaan om onbemande raketten in de richting van de maan af te vuren, drie door de luchtmacht en twee door het leger. Er wordt reeds enige tijd gewerkt aan de voorbereiding van deze proeven, waarvoor acht miljoen dollar is uitge trokken. Aangezien waarschijnlijk tal rijke raketproeven nodig zullen zijn, ligt het niet in de bedoeling dat een tijdschema wordt gegeven. De bedoeling van het program is het vaststellen van d mogelijkheden om de wereldruimte in de buurt van de maan te verken nen en nuttige bijzonderheden over de maan te weten te komen. De maan- pro..ven zijn een aanvulling van het be staande satellietprogram. Het wetenschappelijke adviescomi té van Eisenhower heeft verklaard dat er verschillende stadia van onder zoek zijn: 1) Het afschieten van een raket die op de maan terecht komt of een vlucht om de maan heen. 2) Een behoedzame landing van een on- be ïande raket op de maan, in een later stadium gevolgd door behouden terugkeer van de raket naar de aar de. Eisenhowers perschef heeft er de nadruk op gelegd, dat geen proeven met door mensen bemande maanra- ketten op het program staan. De derde Amerikaanse kunstmaan, die zoals gemeld eergisteren is gelan ceerd, zal vermoedelijk vier tot zes maanden in haar Laan blijven, zo heeft het Amerikaanse marinelaboratorium in Washington bekendgemaakt. Uit de waar nemingen blijkt, dat de satelliet in 115,7 minuten eenmaal om de aarde draait. De afstand van de satelliet tot de aar de varieert van 200 km tot 2750 km. De baan maakt een hoek van 33,3 graden met de evenaar. Aanvankelijk bestond de vrees, dat de satelliet in zijn baan te dicht bij de aarde zou komen en bin nen enkele dagen in de atmosfeer zou verbranden. De politie van Hoogeveen heeft tegen zes jongens van 15 tot 19 jaar, onder wie drie scholieren, proces verbaal op gemaakt wegens joyriding, diefstal, baldadigheid en heling. Enkele maan den lang hebben de knapen zich schul dig gemaakt aan joyriding met auto's en motoren. Ze gebruikten daarbij een nieuwe snclverkeersweg even ten noor den van Hoogeveen als racebaan, waar ze soms met snelheden van 160 km per uur voortraasden. Toen ze wegens deze joyriding wer den verhoord, kwam tevens aan het licht, dat vier van hen regelmatig por- temonnaies, zakmessen, sigarettenaan stekers e.d. uit winkels ter plaatse had den gestolen. Vier anderen werden aan gehouden in verband met heling van deze goederen. Tegen een scholier en een bakkersbediende werd proces Ver baal opgemaakt omdat ze door middel van een valse sleutel hadden geprobeerd een auto weg te nemen uit een garage. Twee militaire transporttoestellen, een GJobemaster en een kleiner tweemoto- rig vliegtuig, zijn, k:aa 'dijkelijk na een botsing in de lucht, gisteravond ten noorden van Bridgeport in de meri- kaanse staat Texas neergestort. Er zijn geen overlevenden, aldus meldt R '.er. Volgens een mededeling van de Ameri kaanse luchtmacht zaten in het ene vliegtuig 15 man en in het andere drie. De wijziging heeft zich by het begin van de bijeenkomst van de Opperste Sovjet in het Kremlin in een kwartier tjjds voltrokken. Nadat Boelganin zijn ontslag had ingediend stelde president Worosjilov de beide Kamers voor Khroesjtsjev ais opvolger te benoemen en te belasten met de vorming van een nieuw kabinet. Enkele secondén bleef het doodstil. Plotseling echter barstte het applaus los en rezen de bijna 1.400 afgevaardigden als één man overeind. Khroesjtsjev stond roerloos met gebo gen hoofd. Boelganin, die naast Khroesjtsjev zat, klapte in de maat met de anderen mee. Toen president Worosjilov, na zijn voorstel te hebben gedaan, naar zijn plaats terugkeerde, feliciteerde hij als eerste Khroesjtsjev, terwijl een glimlachende Boelganin toe zag. Bijna direct daarna betrad Khroesjtsjev het spreekgestoelte, har telijk toegejuicht door de afgevaar digden. Khroesjtsjev begon met de Deze radiografisch overgebrachte foto toont de Jupiter-C-raket van het Ameri kaanse leger op de lanceerinrichting te Cape Canaveral, kort voor met deze raket de derde Amerikaanse kunstmaan succesvol werd afgeschoten. afgevaardigden dank te zeggen voor het grote vertrouwen dat zij hem had den geschonken en de grote eer, die zij hem hadden bewezen. ,,lk zal al les doen wat mogelijk is om dit ver trouwen niet te beschamen en ik zal om u te dienen noch mijn krachten, noch mijn gezondheid of mijn leven sparen," aldus Khroesjtsjev. Sinds de dood van Stalin, nu vijf jaar geleden, is de vervanging van Boelga nin de zesde belangrijke wijziging in de Russische topleiding. Deze vijf jaar werden o.m. gekenmerkt door zuiverin gen, degradaties en zelfs executies van mannen, die eens tot de hoogste regio nen van het Russische regeringsappa raat behoorden. Maar in deze storm heeft één man zich weten te handha ven, n.l. Khroesjtsjev, die de sleutelpo sitie van eerste secretaris van de Rus sische communistische partij wist te bemachtigen. Khroesjtsjevs ster is voortdurend ge stegen, toen hij na Stalins dood in 1953 deel ging uitmaken van de „collectieve leiding". Daarvoor was de 63-jarige partijsecretaris echter al lange tijd een machtige figuur in de Oekraïne. In fe bruari 1955 stelde hij voor maarschalk Boelganin te benoemen tot opvolger van premier Malenkov, die was afge treden na een strijd om de macht met Khroesjtsjev. Khroesjtsjev kwam hier uit als overwinnaar te voorschijn. Hij viel de „persoonsverheerlijking" aan men had Stalin feitelijk goddelijke eer gebracht in een opzienbarende rede, die hij hield op 14 februari 1956 tijdens het 20ste congres van de Russische communistische partij. Khroesjtsjev verwierp ook de leerstelling dat oorlog onvermijdelijk is en bracht het principe van „vreedzame coëxistentie" naar vo ren. Men kan 'stellen dat de terugkeer tot het eenmansbewind ir feite niets an ders is dan de juridische bekrachtiging van een toestand die al sinds juli 1957 bestond. In juli 1957 n.l. slaagde Khroesjtsjev erin zich te ontdoen van de sterkste oppositie die er in de boe zem van het centrale comité bestond tegen zijn politiek. De afloop van de zaak-Zjoekov ver sterkte de positie van Khroesjtsjev nog meer. De beslissendste overwinning behaalde hij echter in februari van dit jaar toen zijn voorstel tot reorganisatie van de collectieve boerderijen op een voltallige zitting van het centrale comi té werd aangenomen. Vanaf dit ogen- i blik bleek duidelijk dat Khroesjtsjev in het centrale comité over een absolute meerderheid kon beschikken. Boelga- nins vervanging hing in de lucht sinds de crisis van juli 1957 toen hij niet snel en duidelijk genoeg stelling nam tegen de coalitie van aanhangers van Molo tov, Kaganovitsj en Malenkov, die zo als bekend aanstuurden op het ontslag van Khroesjtsjev'als partijsecretaris. Khroesjtsjev is niet herkozen tot lid van het presidium van de Opperste Sovjet. Zijn benoeming tot premier ge schiedde bij handopsteken. Tot leden van het nieuwe presidium van de Op perste Sovjet zijn o.m benoemd A. A. Andrejev, H. L. Beljaev, maarschalk Boedjenny, Alexis Kiritsjenko, K. T. Mazoerov, Spiriddonov en Oestinov. De 72-jarige Worosjilov werd herkozen als president. j BÜ een handelaar in oude materialen, de heer L. Koppen te Maastricht, is 1 dezer dagen tussen afval en oud papier een klein doosje aangetroffen, waarin een zware gouden zegelring, twee smal- i| le trouwringen en een dubbele trouw- i' ring zaten. De herkomst van deze rin- j gen is niet bekend. Zij zijn waarschijn lijk door een familie als aandenken bewaard. De Maastrichtse politie is in de arm genomen om te trachten de eigenaars van deze ringencollectie op te sporen. In de westelijke wereld is de benoe ming van de Russische partijsecretaris Khroesjtsjev tot premier niet als een grote verrassing gekomen. Zoals het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken in een commentaar zei, was Khroesjtsjev al enige tijd de werkelijke woordvoerder van de Sovjet-regering op het gebied van zowel de binnenland se als de buitenlandse politiek. Wellicht is het zijn bedoeling, zo redeneert men, om door de vereniging van het leider schap der partij met dat van de rege ring officieel een grote rol op een even tuele topconferentie te kunnen spelen, een rol die hjj op de topconferentie van Genève in 1955 onofficieel heeft ge speeld. Destijds was de partijsecretaris met premier B5elganin naar Genève mee gegaan in zijn hoedanigheid van lid van het presidium van de Opperste Sovjet. Westelijke diplomaten te Moskou wijzen er op, dat wellicht op een volgende top conferentie de Sovjet-premier verge zeld zal worden door Alexis Kiritsjen ko, evenals Khroesjtsjev uit de Oekraï ne afkomstig, die gekozen is als lid van het presidium van de Opperste Sov jet. Sommige diplomaten zijn al ge neigd om in Kiritsjenko de toekom stige „kroonprins" van het Kremlin te zien. Waarnemers te Londen zien in de nieuwe ontwikkeling het duideiyke einde van de periode van „collectief leiderschap" en tevens voorlopig althans een einde van de strijd om de macht in het Kremlin sinds de dood van Stalin. Khroesjtsjevs benoeming tot eerste- minister wordt ook in Londen be schouwd als een nieuwe stap ter voor bereiding van een topconferentie. Diplo maten te Washington verwachten in dit verband binnenkort een nieuwe mede deling van Moskou, wellicht inhoudende dat de Sovjet-Unie besloten heeft een zijdig de proeven met kernwapens te staken of de vervaardiging van kem- In Oosterhesselen (Dr.) kreeg de achtjarige zoon van de landbouwer A. Meppelink te Geesbrug ook een oproep, om woensdag zijn „stem plicht" te vervullen. Aan de hand van zijn vader ging hij woensdag met zijn oproep naar het stembu reau, waar zijn naam, compleet met geboortedatum in 19$9, inderdaad in het kiezersregister bleek te zijn In geschreven. Toen hij zijn stem wou uitbrengen, kreeg hij te horen, nog 15 jaar te moeten wachten De aansluiting van de toeleidingswe' gen van de Velser tunnel op het wegen net bij Haarlem, heeft onder Santpoort donderdagmiddag een slachtoffer ge- eist. De 10-jarige Hetty Sala is onder een zandauto terecht gekomen en op slag gedood. Hoe het ongeluk gebeurd is, is nog een vraag. Een met 5 ton beladen zand auto reed achteruit over rijplaten. Toen de wagen op de plaats van bestemming was, stapte de chauffeur uit de cabine en pas toen zag hy het meisje liggen, op de rijplaten. Vermoedelijk is het kind spelend door de achteruitrijdende auto verrast en gevallen, precies voor de dubbele achterwielen. In Zuid-Bohemen zijn gisteren drie Tsjechoslowaken ter dood veroordeeld wegens tegen de staat gerichte activi teit. Zeven beklaagden kregen gevan genisstraffen variërend tot 25 jaar. De ter dood veroordeelden, Antonin Landstoff, Josef Kubelka en Josek Ptak, volgens de aanklacht vroegere za kenlieden of ondernemers, waren ervan beschuldigd dat zjj o.a. zes jaar geleden de moord op een vrouwelijke commu nistische regeringsfunctionaris by Kut- na Hora hadden georganiseerd. Voorts zou de groep verdachten wapenvoorra- den hebben aangelegd en anti-commu nistische pamfletten hebben verspreid, zo meldt Reuter. wapens te verbieden. De Russische mi nister van buitenlandse zaken, Gromy- ko, zal by de Opperste Sovjet een rap port over „de opschorting van de kernproeven" indienen. In regeringskringen te Bonn ziet men het vertrek van maarschalk Boelganin als een nieuw bewys, dat „het Sovjet stelsel alleen tot een eenhoofdige rege ring kan leiden". Van de zijde der Westduitse socialistische partij werd verklaard, dat men de ontwikkelingen nauwlettend zal gadeslaan om te zien, of de Russen ook zullen terugkeren tot de „onwrikbare Stalinistische buiten landse politiek". Deskundigen op het gebied van Rus sische aangelegenheden te Belgrado menen de laatste eken tekenen van een groeiende „persoonsverheerlijking" van Khroesjtsjev t<- hebben bespeurd. Zoals bekend is de partijsecretaris de man geweest die Stalin in het openbaar van het voetstuk heeft gestoten, waarop de mythe hem had geplaatst. Miljoenen reizigers zyn gisteren in Japan gestrand als gevolg van de grootste spoorwegstaking sedert de oorlog, waaraan ruim 100.OdO spoor- mannen van 92 particuliere maatschap pijen deelnemen. De spoormannen eisen een loonsverhoging. De on derhandelingen van hun vakbonden met de werkgevers zyn woensdag af gebroken. Het algemene vakverbond heeft van deze gelegenheid gebruik ge maakt om een solidariteitsstaking van duizenden arbeiders in de chemische industrie, van havenarbeiders en münwerkers uit te roepen, aldus meldt Reuter. De vakbonden, waarbü bijna alle Franse spoormannen zijn aangesloten, hebben besloten voor dinsdag a.s. een 24-uurstaking uit de schreven, omdat de onderhandelingen over een loons verhoging van drie procent, korte werk- tyden en een betere pensioenregeling zyn mislukt. Het Franse ministerie van vervoer heeft meegedeeld, dat voo. het ogenblik de eisen van de arbeiders onmogelijk kunnen worden ingewilligd. Het ministerie heeft nieu we onderhandelingen in mei voorge steld. De staking van dinsdag wordt door de socialistische, communistische katholieke en onafhankeiyke vakvereni gingen gesteund, aldus meldt Reuter. Idverieriti* BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Plaatselijk enkele buien, maar ook verspreide opklaringen. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zon: 6.24-19.07. Maan: 12.11-2.55. temp. neersl. Station Weer heden afgel. 7 uur 24 uur Helsinki onbewolkt -10 0 Stockholm onbewolkt -11 0 Oslo onbewolkt -8 0 Londen zwaar bew. 9 4 Amsterdam regen 9 3 Brussel zwaar bew. 9 0 Luxeml' i a regen 6 2 Partis licht bew. 9 4 Nice zwaar bew. 8 18 Berlijn zwaar bew. 2 0 Frankfurt regen 8 8 München zwaar bew. 7 0 Zürich mist 3 0 Genève mist 2 15 Wenen zwaar bew. 4 0 Innsbruck zwaar bew. 3 0 Rome zwaar bew. 13 0 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents t>ei millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 oer kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel 21544 NIKITA KHROESJTSJEV THANS DICTATOR IN RUSLAND

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1