Franse regeringen niet meer zo gauw ten val Maar ontbinding van de Nationale Vergadenng gemakkelijker gemaakt Onder de blauwe waars wan Lotharingen H.&J.Lamp Bestaande kolonies behoeven aanvulling; goede mogelijk heden voor doorzetters Britse koningin „loopt Tiengemeten naar Europoort" Overvloedig son bij het bezoek aan Delft Kruiswoordraadsel K IJ* mr LP I' LI' I *jÈËPi GROND WETSWIJZIGING IN BEHANDELING Huishoudmarkt l.S° ^TdMeck Nieuwe griffier Haarlemse rechtbank 3.7S N.D.S.M. stelt 12 pet. onveranderd voor Prof. De Quay over emigratie naar Brazilië PLANT NU DRA1JER V ertegenwoordiger reed te snel en veroor zaakte ongeluk Twee weken geëist PAGINA saladeschaal compöteschaaltjes Ga 'ns rondneuzen bij 3». 31- „Moorse soldaten van de Keizer!" zegt Johannes terwijl hii on gerust naar de naderende ruiterschaar kijkt. „Ik hoop dat ze voorbij rijden. Het zijn ruwe knapen, die voor de ergste rovers niet onderdoen." Als de ruiters vlakbij zijn, zien Victor n Robert, dat de Armeniër gelijk heeft. De ruitergroep houdt vlak vóór hen halt, en de aanvoerder, een fanatiek uit ziende Moor met een zwarte ringbaard schreeuwt Johannes toe: „Hé, Armeniër, wij zoeken twee vreemdelingen uit het Noorden. RaadsheerBa- silius heeft opdracht gegeven hen te arresteren. Ze zijn op weg naar de hoofdstad. Heb jij die kerels gezien? Bliksemsnel gaan de ogen van Jo hannes over de gezichten van zijn reisgenoten. Dan zegt hij rustig: „Luister kapitein, ik heb ze met gezien, maar in Philippopel zijn de laatste dagen veel vreemdelingen aangekomen. Wend u tot de poortwacht. Die zal u mis schien kunnen helpen." Met geen enkel gebaar verraden onze vrienden de spanning, waarin ze verkeren. De officier bekijkt hen echter nauwelijks. Hun kleding en uiterlijk is zo onopvallend, dat hij ze voor bedienden houdt. Hij wendt zich tot zijn manschappen. „Vooruit, we gaan naar Philippopel'" roeuPt h'Jen zonder groet draaft de cavalcade verder. Dan keert Johannes zich tot de verlicht opademende vreemden en zegt lachend: „Ik geloof dat u nu wel open kaart met mij kunt spelen, mijne heren uit het Noorden Britse onderscheidingen HORLOGERIE TEN BOOM Bartel,jorisstraat 19 /O \/i Jt[SÉv Kg /S r MTy to ■gsNygMMki ffaw&s m* iéÉm^ siwtiiiÉii Zwemwedstrijden om de Hoofdstadbekers ZlT?o. (^^knzretder- TNT Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Mr. C. M. V lie genthar t benoemd Vakantieregeling voor het slijterbedrijf (Van onze Parse correspondent) De Franse Nationale Vergadering heeft vorige week onder merk waardige omstandigheden het ge heel van de voorgestelde grondwetwyzi- ffingen aangenomen, die de bevoegdheid van de Assemblee om Franse regerin gen omver te kegelen verkleinen. De aanvaarding van de voorstellen geschiedde in de aanwezigheid van slechts een twintigtal, goeddeels zeer slaperige afgevaardigden (op een totaal van rond 600), doch niettemin met 308 tegen 206 stemmen, sommige parlemen taire verslaggevers hebben gezien, hoe voor zekere fracties, die geen enkel lid in de kamer meer aanwezig hadden, de stembriefjes gemanipuleerd werden bij procuratie door de kamersup poosten. Het is er in ieder geval dan ook nog verre vandaan, dat de Franse grondwet, in de zin van groter regerings- stabiliteit. metterdaad is gewijzigd. Het ontwerp moet allereerst nog naar de Kaad van de Republiek, die er zich, van wege het aanstaande paasreces, op z'n vroegst pas begin mei mee bezig zal houden. Indien de Raad van de Repu bliek de voorstellen niet laat zoals zij nu zijn, zal de Nat. Vergadering er een tweede lezing aan moeten wijden. Ook bestaat de mogelijkheid, dat over de voorstellen een volksuitspraak moet worden gevraagd, wanneer namelijk uiteindelijk de voorstellen in beide ka mers niet een drievijfde meerderheid zullen hebben behaald, of in laatste le zing in de Nat. Vergadering een meer derheid van twee derden. De hier besproken stemuitslag in de Nat. Vergadering geeft een drievijf- denmeerderheid te zien. Op losse schroeven heeft echter de Nationale Vergadering de hele aangelegenheid gezet door op het nippertje in de voorstellen de bepaling te doen op nemen. dat de grondwetwijzigingen pas in werking zullen treden nadat eerst een nieuw kiesstelsel zal zijn in gevoerd voor de algemene legisla tieve verkiezingen. Dit amendement kwam erdoor met 270 tegen 263 stem men, in principe een overwinning van de voorstanders van een persoonlijk meerderheidsstelsel tegenover de pro- portionalisten van het lijstenstelsel „en massa", vooral de republikeinse volksbeweging en de communisten, maar waarvan men niet goed ziet, hoe zij, als het erop aankomt, omgezet kan worden in praktijk. Niettemin: wat behelzen nu ,4n soncreto" de aan de orde zijnde grond wetswijzigingen? In hoofdzaak dat het woor de Nat. Vergadering moeilijker en "Wskanter zou worden regeringen omver .te werpen, voor regeringen gemakkelij ker de Nat. Vergadering te ontbinden of te doen ontbinden. Het ten val bren gen van een regering zou moeilijker worden, omdat, wanneer de regering n.a.v. een of andere wetgevende tekst of een regeringsverklaring de kwestie van vertrouwen zou hebben gesteld, het vertrouwen automatisch als geschonken wordt beschouwd en de daarop betrek king hebbende tekst als aangenomen of verworpen indien het een tekst was, waartegen de regering de vertrou wenskwestie had gesteld indien niet binnen vierentwintig uur vanuit de Ka mer een of meerdere moties van wan trouwen zfln ingediend. Indien er wel een of meerdere moties van wantrou wen zijn ingediend, dienen deze, om ont vankelijk te zijn, de handtekeningen te dragen van een zeker aantal afgevaar digden en bovendien vergezeld te gaan van een alternatief regeringsprogram. Er wordt alsdan zoveel malen tegelijk gestemd over de motie van vertrouwen en over de moties van wantrouwen als er moties van wantrouwen zijn, in volg orde van indiening dezer laatste. Die motie geldt daarbij telkens als aange nomen, die de meeste stemmen behaalt. Triomfeert aldus uiteindelijk de motie van vertrouwen, dan geldt ook automa tisch de tekst, naar aanleiding waar van de regering haar bestaan op het spel gezet heeft, als aangenomen, resp. verworpen. Kan het eenvoudiger? Echt afdoende Deze procedure is de vrucht van de ervaring, dat tot dusverre Frankrjjks regeringen, meestentijds regeringen van Advertentie bij H. j. Lamp Speciale aanbiedingen: Heinrich porselein, met plastic saladetang compleet 6 glazen met parelrand BARTELJORISSTRAAT 18 De besturen van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij en de Neder landsche Dok Maatschappij stellen voor het dividend over het boekjaar 1957 te bepalen dp 12 procent onveranderd. het midden, midden-links of midden- rechts, bijna altijd ten val werden ge bracht door een zich samenvoegen van de „beide opposities", uiterst-links en uiterst-rechts, in ieder geval door een destructieve samenvoeging van krachten die zelf tot een constructief samengaan allerminst in staat zijn. Van daar de bepaling, die de oppositie dwingt een alternatief program te for muleren. Doch is de bepaling werkelijk zo afdoende als zij lijkt? Het is door ge zaghebbende kamerleden betwijfeld, o.a. door Paul Reynaud, die het zeer wel mogelijk achtte, dat b.v. Poujadis- ten en communisten tezamen tot het op stellen van een motie van wantrouwen zouden kunnen geraken, waaraan zij als regeringsprogram meegaven: „be vordering van het vreedzaam samenle ven der volkeren en verhoging van de levensstandaard" en als er dan nog een aantal andere kamerleden waren, die vonden, dat de regering maar moest hangenAfdoend zou daarentegen ge weest zijn, indien de oppositie gedwon gen was het van tevoren eveneens eens te zijn met de persoon van de opvolgen de regeringschef. Ook hebben de initiatiefnemers tot de aanhangige grondwetswijziging, het meest overtuigd de Republikeinse Volksbeweging, uit de ervaring afge leid, dat het tot de val van regeringen veel pleegt bij te dragen dat een aan tal afgevaardigden bij de kritieke stemmingen pleegt te vluchten in af wezigheid of stemonthouding. De wij zigingen behelzen dan ook, dat deel name aan stemmingen over moties van vertrouwen en wantrouwen ver plicht is op straffe van „censuur". De tegen hem uitgesproken censuur brengt voor een kamerlid mee dat hij beboet wordt met inhouding van de helft van zijn maandelijks traktement. Voor de infanterietroepen der onder scheidene fracties veelal een hard gelag. Meer met ontbinding bedreigd dan totdusverre het geval is, zou de Nat. Vergadering worden in dier voege, dat „bij dekreet van de president der re publiek" haar ontbinding wordt gecon stateerd zo zij een regering ten val heeft gebracht aleer deze twee jaren oud is. Evenwel zou dan de voorzitter van de ministerraad, vóór de beslissen de stemming, verklaard moeten hebben dat ontbinding het gevolg zou zijn van aanvaarding van de motie van wantrou wen, resp. van de motie van afkeuring (welke de Kamer kan indienen, onaf hankelijk van een gestelde vertrouwens kwestie). Bovendien kan de president der repu bliek de ontbinding nog altijd tegenhou den, zo hij, op grond van binnen- of bui tenlandse toestand, ontbinding een ge vaar voor de natie zou achten. En ten slotte gelden deze bepalingen gedurende de eerste achttien maanden van een legislatuur slechts voor de tweede in functie zijnde regering. Het is er dus ver vandaan dat op een ten val brengen van een regering automatisch kamer ontbinding zou volgen, zoals de eerste opzet van de initiatiefnemers is geweest. In het bijzonder word' de draagwijdte an de ontbindingsbepalingen zeer be perkt geacht, omdat een voorzitter van de ministerraad, met het oog' op zijn verdere politieke carrière, zich wel terdegeeen aantal malen zou bedenken aleer hij de Nat. Vergadering met ont binding zou durven bedreigen. De afwijzing van een werkelijke automaticiteit der kamerontbinding deed een gezaghebbend en belezen afgevaardigde naar voren komen met het woord van Tacitus over een zo nare toestand van de natie dat „wij noch onze kwalen verdragen, noch de geneesmiddelen waarom zij vroe gen" Maar de grote meerderheid van de Kamer heeft het volkomen on verdraaglijk gevonden, dat zij geprest zou kunnen worden tot het aankijken tegen dezelfde regeringsgezichten en tot het wachten op een nieuwe porte feuilleverdeling langer dan twee jaar Vermeld tot slot, dat een klein aan tal afgevaardigden slechts invoering van een geheel nieuw regeringssysteem een wijziging vindt, die de moeite waard is en waarvan Frankrijk heil zou heb ben te verwachten. Het zijn vnl. de aanhangers, die De Gaulle nog heeft - ook als deze zelf ze niet als zodanig wil erkennen en zjj maken propagan da voor Ie invoering van een „presi dentieel regiem", naar model .van dat der Ver. Staten. Van de concessies die de Nationale Vergadering uiteindelijk dan bereid wil zijn te doen in het belang van grotere regeringsstabiliteit kan men overigens zeggen dat zij juist ook mede beogen de argumentaties ten gunste van invoe ring van een presidentieel regime invoering van De Gaulle te ont zenuwen. „Voor goed geselecteerde mensen biedt Brazilië in kolonies zoals Holam- bra goede mogelijkheden." Tot deze conclusie voerde de inleiding, die de Brabantse Commissaris der koningin, prof. dr. J, E. de Quay, donderdag heeft gehouden voor de Katholieke Emigratie Stichting voor de bisdom men Breda en Den Bosch. Prof. De Quay, die vorig jaar een reis van drie weken door Brazilië heeft gemaakt, schetste Brazilië als een land, dat in al zijn aspecten verschilt van Nederland: het is katholiek, maar de godsdienstige beleving is heel anders; allerlei gewoonten en gebruiken wijken totaal af van de onze en de zon staat er in het noorden. Advertentie VOOR DEZE ZOMER BOOMKWEKERIJ HERENWEG 103 B Heemstede, Tel. 36301 (Van onze speciale verslaggever) Voor het eerst sinds de aankomst van de vorstelijke bezoekers in Neder- hand scheen donderdagmorgen de zon gul en overvloedig. Om half elf regende 't nog in de nauwe straatjes van Delft, waar de bevolking schouder aan schou der stond om een glimp op te vangen van de hoge gasten. Maar om elf uur, vijf minuten voordat de stoet het hek van het Waterloopkundig Laboratorium binnenreed, brak een waterig zonnetje door de bewolkte hemel en toen de glanzende wagens bjj de ingang stop ten, bescheen een felle zon het kleur rijk schouwspel van de voorjaarstoilet ten der dames, het kaki-groen met oranje van de Delftse Studentenweer baarheid en het stemmig zwart van de heren. Uit de groep wachtenden maakte zich de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, los om koningin Elizabeth, die op de derde dag van het bezoek nog geen spoor van vermoeidheid toon de, te verwelkomen. Na haar stapte ook koningin Juliana, eveneens opge wekt en glimlachend, uit de Rolls Roy- ce. De' Engelse koningin droeg een bronsgroen ensemble, koningin Juliana was gekleed in een grijze japon met grijze wollen mantel en blauwe hoed. De beide prinsen droegen het admi raalsuniform. Ook de prinsessen Bea trix en Irene namen aan het bezoek deel. Nadat de directeur van het labora torium, prof. ir. J. Th. Thijsse, de gas ten had verwelkomd, gaf hij een korte uiteenzetting van de werkzaamheden in het laboratorium, waarbij hij o.m. herinnerde aan de watersnood van 1953. Achtereenvolgens werd een bezoek ge bracht aan de loods met de modellen van het Deltaplan, aan de hal met het model van de Europoort en aan de miniatuur-stuw van Hagestein. Er wa ren over de betonnen modellen specia le loopplanken gelegd, zodat de hoge bezoekers de uiteenzettingen van dicht bij konden volgen. Zo kon het gebeuren, dat koningin Elizabeth van het Hollands Diep over het eiland Tiengemeten en het botlekplan naar Rotterdam wandel de, zonder al te veel stappen te doen. Bij het bezoek aan de Europoort werd het koninklijk gezelschap uitgenodigd, op twee platforms te stappen, die boven het water aan een verplaat bare kraan hingen en naar allle kanten voortbewo gen werden, zodat men het plan zeer nauwkeurig kon bekijken. Na het bezoek begaven de beide prin sen zich snel en langs de kortste route naar het gebouw voor Werktuig- en Scheepsbouwkunde in de Wippolder, waar zij kort na twaalf uur arriveer den. Koningin Elizabeth, koningin Ju liana, prinses Beatrix en prinses Irene vertrokken voor een korte rijtoer via Oostplantsoen en Oosterstraat naar de binnenstad, waar het in verband met de weekmarkt, toch al drukker was dan op andere dagen. De beide konin ginnen en de prinsessen hadden harte lijke toejuichingen van de duizenden Delftenaren in ontvangst te nemen. Zij verlieten Delft via de Rotterdamse poortbrug en begaven zich in de rich ting van de Maasstad. Prins Philip en prins Bernhard wer den bij het gebouw voor Werktuig- en Scheepsbouwkunde verwelkomd door de president-curator dr. C. L. van der Leeuw en de rector-magnificus der technische hogeschool prof. dr. O. Bot- tema. In de toespraak waarmee prof. van der Leeuw de vorstelijke gasten be groette, releveerde hü hoe het aantal studenten aan deze instelling in de af gelopen twintig jaar is gestegen van 2500 tot ruim 5700 en het aantal hoog leraren van 70 tot 133. In het laboratorium is men erin ge slaagd een aantal omstandigheden te scheppen, waardoor gemeten kan wor den aan welke krachten en bewegingen een schip in bewegend water is bloot gesteld. Tot voor kort moesten scheeps bouwers bij hun berekeningen uitgaan van de gedragingen van een drijvend lichaam in stil water en moést men voor de bewegingen en krachten, waar aan het in werkelijkheid is blootgesteld, bepaalde waarden aannemen. Men kan zich voorstellen dat de twee prinsen niet voor niets in het admiraalsuniform zeer geïnteresseerd waren. Voordat koningin Elizabeth en prins Philip donderdag het Huis ten Bosch verlieten voor hun bezoek aan Delft en Rotterdam, ontvingen zij, zo vernemen wij nader, ten afscheid bur gemeester mr. H. A. M. T. Kolfscho ten van Den Haag. Koningin Elizabeth zei geroerd te zijn door de hartelijke ontvangst in de residentie en bood de Haagse burgerij enkele platen, voor stellende haar en haar gemaal, aan. De burgemeester kreeg eenzelfde plaat, gesigneerd en in een leren lijst. Koningin Elizabeth heeft ook onder scheidingen verleend aan een aantal diplomatieke en consulaire vertegen woordigers van Gemenebestlanden in ons land. De Britse ambassadeur. Sir Paul Ma son, werd benoemd tot „knight com mander" in de „royal Victorian order". Tot „commander" in deze orde wer den benoemd de Britse marine-attaché, kapitein F. J. Cartwright; de Britse consul-generaal in Amsterdam, de heer C. G. Kemball; de Britse consul-gene raal in Rotterdam, de heer K. Bum- stead; de Australische ambassadeur, de heer H. A. Mcclure-Smith en de con sul van Nieuw-Zeeland, de heer T. A. N. Johnson. Tot lid van de „Victorian order" wer den benoemd mej. Margaret Mackie, pers-secretaris van de Britse ambassade en de heren C. Tickell en dr. L. D. Thom son, resp. derde en eerste secretaris van de Australische ambassade. Hoe gaat het nu de Nederlanders, die naar dit land geëmigreerd zijn? Het was prof. De Quay gebleken, dat zjj bij de Brazilianen een bijzonder goede naam hebben gekregen, ook bjj de bur gerlijke en kerkelijke autoriteiten. Waarschjjnljjk is men zo op hen ge steld, omdat ze iets complementairs hebben. De waardering betreft vooral Holambra, de nederzetting, die na de oorlog een streek van uitgemergelde grond tot een welvarend landbouwge bied heeft gemaakt. Brazilië is het enige land, dat collec tieve immigratie in kolonies toestaat. Het is dank zij dit systeem, dat een aantal Nederlanders er een bestaan heeft gevonden. De individuele immi gratie daarentegen stelt bijzonder hoge eisen en houdt grote gevaren in. Prof. De Quay gaf hierna zijn indruk weer van de drie Nederlandse kolonies, die hij heeft bezocht. Carambei, de oudste, die in 1911 is gesticht, is nog altijd een gesloten, Nederlandse gere formeerde eenheid van rijkere boeren. De kinderen huwen onder elkaar. De kolonie heeft één grote zorg: komen er mensen bij uit Nederland? Van na de oorlog dateert de nederzetting Castro- landa, ook een stukje Nederland, waar integratie nog nauwelijks waarneem baar is: zelfs in het economische vlak is deze nog betrekkelijk beperkt. Even eens na-oorlogs is Holambra, de katho lieke nederzetting. Helaas zijn thans de naweeën nog aanwezig van de misluk kingen, die deze kolonie heeft gehad in de beginjaren, toen twee groepen zich hebben afgescheiden. De afgescheiden groepen: Tronco en Nao Me Toque, staan beide zwak, maar teruggaan naar Holambra is blijkbaar niet moge lijk. Wellicht kan de volgende genera tie de kloof overbruggen. De sanering in Holambra zelf, waaraan ir. Hoge- boom „met terecht harde hand" lei ding heeft gegeven, heeft tot goede re sultaten geleid. Hoewel de mensen als alle emigranten enig heim wee blijven houden, zijn ze wel tevre den. Zü hebben succes behaald met de subtropische produkten. Ook Ho lambra is echter een volkomen Neder landse gemeenschap, die zich wellicht pas over 40 jaar met de Braziliaanse zal vermengen. Deze vermenging is voor de katholieken gemakkelijker dan voor de gereformeerden, maar ze zal voor allen maar langzaam verlopen. Ook voor de bewoners van Holambra is aanvoer van nieuwe mensen daarom van groot belang. Een moeilijkheid voor de emigratie naar Brazilië blijft, dat men er als boer niet kan beginnen zonder een kapitaal, dat gewoonlijk op 20.000 wordt ge steld. Werken met Nederlandse lenin gen is niet mogelijk en in Brazilië is er grote kapitaalschaarste. Toch zal Brazilië, dat zo graag Nederlandse ne derzettingen ziet, dat kapitaal moeten verschaffen. De emigranten, die naar Brazilië gaan, zuilen een groot door zettingsvermogen moeten hebben, niet te sentimenteel moeten zijn en geen ru zie moeten maken over kleinigheden. Het maakt weinig verschil of ze van het zand of van de klei komen, aange zien ze toch op heel andere cultures moeten overschakelen. Advertentie De kroon op Zwitsers meesterschap fan^r m j°,ste scheppingen uit het Onovertroffen^'^" 2 perfeae ,ijd danks uiterst voordeligl De mooiste en nieuwste AI pimi modellen bij het gcsPeci»iis<.erj" adres A*nr,Fiwr - Tel. 11541 Afl-Rtat Met ingang van 1 april ls de kolonel van de generaal staf C. J. Vermeulen bestemd om te worden benoemd in de t motie van sous-chef van de generale stal. Tot 1 maart vervulde hij de func tie van sous-chef staf belast met orga nisatie en opleiding van de noordelijke legergroep in het hoofdkwartier te Mtin- chen-Gladbach. Advertentie VOOP-nUUCWEBK f ZÏJLSTR.S TEL-IS554 Ook voor VERLOVINGSRINGEN Kotimgm Elizabeth, Koningin Juliana, Prins Philip, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene verlaten het paleis Huis ten Bosch om zich naar Delft te begeven, waar zij donderdag een bezoek hebben gebracht aan het Water loop kundig Laboratorium en het gebouw voor Werktuig- en Scheepsbouwkunde. De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, heeft gisteren twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en twee weken hechtenisstraf geëist tegen een 28-jarige vertegenwoordiger u Voorburg, die in hoger beroep °P kantongerechts-vonnis terecht ond. De Haarlemse kantonrechter had hem tot dezelfde straf veroordeeld, als die welke in appel geëist werd wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer op de Kruisweg in Hoofddorp, nabij het raadhuis. Met een snelheid van tachtig tot hon derd kilometer had de vertegenwoor- diger op 13 mei van het vorige jaar daar gereden, hoewel de situatie voor het verkeer zeer onoverzichtelijk was. Om een aanrijding te voorkomen met een ii®,m ,van rechts komende auto yas hte die toen pas sinds £"JLmaanden reed naar rechts in de berm uitgeweken, waarna hij met 'zijn wagen in een tochtsloot geraakte. Bij me valpartij werd de vertegenwoordi ger ernstig gewond. Zijn oor werd af gerukt en hij moest geruime tijd in een ziekenhuis verpleegd worden. De offi cier van justitie sprak van een waan zinnige snelheid, waarmede de ver dachte naar hij zelf toegaf ge reden had. De verdediger, mr. A. A. M. Ense- rinck uit Amsterdam, wees er op, dat de situatie ter plaatse van het ongeluk levensgevaarlijk is. Er is geen enkel waarschuwingsbord geplaatst en de ver tegenwoordiger was in Hoofddorp niet bekend. Hij bepleitte clementie bij dë strafmaat en een voorwaardelijke ont zegging. Uitspraak 10 april. De Amsterdamse zwemclub De Jon ge Kampioen organiseert zaterdagavond in het Sportfondsenbad-Oost weer de jeugdwedstrijden om de Hoofdstad-wis selbekers. Hiervoor hebben verschillen de prominente zwemsterren ingeschre ven. Bij de meisjes: Cockie Gastelaars, Atie Voorby, Jopie Troost, Corrie Schim mel en Jans Koster. In het gezelschap van de jongens bevinden zich o.a. Sit ters, Ritton, Mensonides en Swijg- huysen. Op deze zwemavond zal het wa- terpoloteam van DJK uitkomen tegen DZV uit Delft. Het Radio Philharmonisch Orkest zal onder leiding van Bernard Haitink op 3 juli a.s. te Nijmegen de eerste Nederlandse uitvoering geven van Ba- dings' Achtst- Symfonie. Op 4 juli volgt een herhaling in de Kurzaal te Scheveningen. Horizontaal: 1. kameraad: 6. hond; 10. rondhout; 11. jongen; 14. nummer (afk.); 15. deel van een toren; 18. nakomeling schap; 19. waterdamp; 21. meisjesnaam; 22. klein beetje; 24. Engels lidwoord; 26. fa milielid; 27. hetzelfde (afk.); 29. werp- strik; 31. rijksgrens (afk.); 32. soort schip (afk.); 34. zwaardvis; 36. ik (Lat.); 38. titel (afk.); 39. houding; 41. tijdperk; 43. vul kaan in Europa; 45. jongensnaam; 46. gron dig; 47. ouderwets lidwoord; 48. vreemde munt; 50. eerste vrouw; 51. kier; 52. de somma van; 54. ieder; 56. weidedieren; 57. verlaagde toon; 59. Frans pers. voornaamw.; 60. slot; 63. familielid; 65. drinkgerei; 67. gebogen been; 68. voormalig Nederlands eiland; 70. deel van een kippenhok; 72. stookgerei; 74. Europeaan; 76. plaats in Overijsel; 78. als eerder (afk.); 79, piaats in Duitsland; 81. en omgekeerd (afk.); 82. vlezig; 83. verdrietig. Verticaal: 1. ligplaats; 2vogel; 3. vocht maat- 4 godsdienst (afk.); 5. liefkozing; 6 muziekterm (afk.); 7. klein takje; 8. weTte?te40 vrouwel'n>8* beroemd Italiaans df'Veléwe- £k ,zooë<3ier; 41. plaats £SnmnB49rW, °°sterse titel; 44. ont- in Utrecht- 4? e' kippenhok; 52. rivier mote steen. Plaats in Gelderland; 55. vorm- L ^6: niet dichtbij; 58. dicht- 62 knc+K ec*elsteen; 61. uitheemse vogel; In Prov. xre; 64* behoeftigheid; 66. water fiq .aDant; 67. eerwaarde heer (Lat. afk.); J°bgensnaam; 71. water in Friesland; jy- opstootje; 75. Europeaan; 77. deel van net jaar; 79. landbouwwerktuig; 80. deel van de bijbel (afk.). Horizontaal: 1. barmhartig; 2. draaier - are; 3. werken - of; 4. adder - roede; 5. reet - barrel; 6. sr. - toog - eis; 7. over leden; 8. adonis - olie; 9. kei - eten - n.l.; 10. lenen - aga; 11. gestremd. Verticaal: 1. dwars - aks; 2. Brederode; 3. aarde - voile; 4. raketten - es; 5. mier - oriënt; 6. hen - bolster; 7. ar - rage - ene; 8. oor- don; 9. tafereel - A.D.; 10. ir. - deining; 11. gevels - elan. Tpt griffier van de arrondissements rechtbank te Haarlem is bij Kon. Be sluit d.d. 20 maart 1958 benoemd mr. C. M. Vliegenthart te Amsterdam, tot dusver adjunct-secretaris van de Ver eniging van Dagbladuitgevers „De Ne derlandse Dagbladpers". De heer Vlie genthart volgt als griffier mr. C. van Leeuwen van Duivenbode op, die vorig jaar in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af scheid genomen heeft van zijn ambt. De nieuwe griffier is in 1918 te Dor drecht geboren en studeerde van 1948- 1952 rechtswetenschappen aan de Rijks universiteit van Utrecht. Sinds laatst- genpemd jaar vervult hij zijn tegen woordige functie. Mr. Vliegenthart, die protestants is, is een zoon van wijlen mr .J. A. C. Vliegenthart, in leven president van het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch. B. en W. vragen de Haarlemse raad machtiging om een gedetailleerde va kantieregeling vast te stellen voor het slijtersbedrijf voor het jaar 1958. Deze vakanties zullen zes werkdagen be lopen, die liggen tussen 27 juli en 10 augustus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2