Glimlachend vaarwel van een koningin Vuurwerk feeëriek schouwspel aan oevers van de Maas Officiële ontvangst op het Rotterdamse stadhuis Koningin Elisabeth bezoekt een flat in Overschie Nabeschouwing Rotterdam neemt hartelijk afscheid van koningspaar Gemiste kans Timmerman stak hooibergen in brand Geen nationale Aanvaring in het Noordzeekanaal Laatste diner met een Nederlands karakter Geschenken voor Britse koningskinderen Zo, ga je trouwen?... In de omgeving van Noordwijkerhout Schadevergoeding van 200.000 gulden Op Koninginnedag Motorrijders van de rijkspolitie krijgen overalls VRIJDAG 28 MAART 1958 PAGINA - Geen audiëntie Zes maanden geëist Radio-activiteit Voor N ederlandse immi grant in Australië Idee van justitie-ambtenaar met f 200 beloond Behandeld door Raad voor de Scheepvaart (Van onze verslaggever) Het driedaags sprookje behoort tot het verleden. Om precies half twaalf donderdagavond maakte het Britse ko ninklijke jacht Britannia zich los van de Parkkade in Rotterdam, terwijl ko ningin Elizabeth en prins Philip naar buiten traden en de volharding en geestdrift van vele duizenden Rotter dammers, die uren in de trage regen hadden staan wachten om het vertrek gade te slaan, beloonden met voor het laatst een vriendelijke lach. De kost bare stenen in de diadeem van de Britse vorstin flonkerden in het licht van de fotolampen. Een witte bont cape bedekte haar schouders. Evenmin als bij prins Philip was bij haar een spoor van vermoeidheid te ontdekken. Desondanks mag men aannemen, dat het staatsiebezoek aan Nederland, waarbij in enkele dagen tijds zovele programmapunten moesten worden ai- gewerkt, veel van de krachten van het vorstenpaar heeft gevergd. "OK m Rotterdam was de dag niet tal van evenementen g('vi! umaa,r overal maakten de vorstelijke bezoekers een stralende en opgewekte indruk. Een gracieuze, vriendelijke koningin en een knappe, bijzonder innemende prins, io is de herinnering, die Rotterdam van het koninklijke bezoek heeft over gehouden. En de Rotterdammers heb ben niet geaarzeld hun enthousiasme te ontladen in ovationele toejuichingen, ook donderdagavond laat nog aan de Parkkade, waardoor het Britse vorsten paar zich wel genoodzaakt zag een tweede maal op de Britannia te ver schijnen om de welgemeende hulde in ontvangst te nemen. Dat was dan wer kelijk het slot van het bezoek. Steeds sneller gleed het feestelijk verlichte jacht de duisternis van de Nieuwe Wa terweg in, omstuwd door tal van boot jes van de havenpolitie en op enige ki lometers voorafgegaan door de torpe- dobootjagers Utrecht en Overijssel. Enige uren tevoren, omstreeks kwart over vijf, had zich aan dezelfde Park kade een boeiend schouwspel afge speeld, waarbij men zich, waren de glanzende limousines er niet geweest, eeuwen terug kon wanen. Het duizend koppige publiek was er getuige van, hoe vóór de Britannia zich het kleur rijke officiële afscheid voltrok tussen de Britse gasten en de Nederlandse ko ninklijke familie. De vorstelijke perso nen arriveerden in open calèches, die elk getrokken werden door vier van Het bezoek van koningin Elizabeth en prins Philip an Nederland heeft extra-warmte en hartelijkheid ge bracht in de betrekkingen, die er thans tussen Groot-Brittannië en ons land bestaan. Als wij zeggen, dat het een uitermate geslaagd bezoek was, dan menen wij aan deze conclusie geen afbreuk te doen door de opmer king, dat er op de laatste dag toch ook een kans is gemist. De Britse gasten zijn geruime tijd in aanraking geweest met de burgemeester van Delft. Helaas hebben wij niet mogen ver nemen, dat de heer De Loor, zich tot tolk van het Nederlandse volk ma kend, verontschuldigingen heeft aan geboden voor de tocht naar Chatham. Wij zijn niet boos op de burgemeester; alleen een tikje bedroefd, omdat hier mogelijkheid van een geheel nieuwe benadering is verzuimd. Z. H. Exc. d® bisschop Van Haarlem zal dinsdag 1 apiil geen audiëntie ver lenen. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, zal woensdag 2 april geen audiëntie verlenen. In Noord-Jutland, op het landgoed Lundbaek bij Nibe, organiseert het Deense Instituut van 1223 juli a.s. een Deens-Nederlandse zomerconferen- tie, met aansluitende rondreis door De nemarken. Nadere inlichtingen ver strekt het Deense Instituut, Jan Luy- kenstraat 6, Amsterdam-Z. het zadel bereden zwarte paarden. Uit de eerste koets stapten de twee konin ginnen en prinses Beatrix, terwijl de tweede de beide prinsen en prinses Ire ne had vervoerd. Links van de gangway had zich een aantal genodigden op gesteld, o.w. de ministers Drees, Luns en ambassadeur Stikker, de Kamer voorzitters Jonkman en Kortenhorst en enkele ambassadeurs van de landen van het Britse Gemenebest. Onder de laat- sten viel uiteraard de begum in haar oosterse dracht bijzonder in het oog. Allen namen met een handdruk af scheid van de hoge gasten, waarna de vorstelijke personen nog even voor de gangway in gesprek bleven verwijlen. Het waarom daarvan werd duidelijk toen de marinierskapel, gekleed in groot tenu met rode biezen op het zwar te uniform, het God save the Queen aanhief. Na het spelen van het volks lied, dat niet werd gevolgd door het Nederlandse, begaven koningin Eliza beth en prins Philip zich over de rode loper aan boord van het Britse ko ninklijke jacht om vandaar nog een maal het applaus en gejuich van de toeschouwers met een hartelijke groet te beantwoorden. Voor koningin Juliana, prins Bern- hard en de prinsessen Beatrix en Irene stonden intussen de auto's klaar om hen in snelle vaart naar het Huis ten Bosch te vervoeren, waar zü gelegenheid had den zich om te kleden voor het staat siediner, dat de Britse vorstin en haar gemaal voornemens waren 's avonds aan boord van hun jacht aan te bieden. Tegen acht uur begon opnieuw een af- en aanrijden van tientallen automo bielen, die de bijna zestig genodigden voor de afscheidsmaaltijd ter ere van koningin Juliana en prins Bernhard op hun bestemming brachten. Afgaande op het menu dat de gasten werd voor gezet, mag men veronderstellen dat koningin Elizabeth en prins Philip aan de maaltijd een wat Nederlands karak ter hebben willen geven. Tot de spijzen behoorden o.a. kleine erwtjes met nieu we aardappels en salade, alsmede een Hollandse ijscoupe. Imposant vuurwerk De maaltijd zal ternauwernood be ëindigd zijn geweest toen men werd op geschrikt door enkele hevige knallen aan de overkant van de Maas: het vuurwerk was begonnen! Ruim een half uur lang was het lawaai en het vonkengespat niet van de lucht. Fan tastische kleurencombinaties zetten het water van de rivier in een grillige gloed. Vuurbol na vuurbol explodeerde hoog in de lucht tot parachutes vau lichtende vonken. In korte tijd had het hele gezelschap aan boord van de Britannia zich naar buiten begeven om van het feeërieke schouwspel, dat Rotterdam zijn vorstelijke bezoekers ten afscheid wilde offreren, te genie ten. Tot slot van het vuurwerk, dat aan het Charloise Hoofd werd afgesto ken, lichtten plots vier beelden op, die herkenbaar waren als de toren van het Rotterdamse raadhuis, de Big Ben en de vlaggen van het bezoekende en ontvangende land. Intussen was de fraaie illuminatie van de kruiser De Zeven Provinciën, die bescheiden op zij in de Parkhaven lag, ook zeer de moeite waard. In hel Bouwcentrum De middaguren waren doorgebracht met rijtoeren door de stad. waarvoor alle inwoners schenen te zijn uitgelo pen, en met bezoeken aan het Bouw centrum en de Mission to Seamen. Het noenmaal ten stadhuize had wat te lang geduurd, zodat er geruime tijd overheen ging eer het gezelschap in het Bouwcentrum arriveerde. Daartussen moest immers nog een vrij lange tocht door de herbouwde binnenstad worden afgelegd. De route die zou worden ge reden, was lang tevoren al gemarkeerd door dichte hagen toeschouwers. In het Bouwcentrum luisterden de twee koninginnen, prinsen en prinsessen eerst naar een uiteenzetting van de directeur van dit instituut, ir. J v. Et- tinger, later van ir. L. Kalff, die de functie van het lichtcentrum uitlegde, en tenslotte van ir. C. v. Traa, direc teur van de dienst stadsontwikkeling en wederopbouw der gemeente Rotter dam, over de reconstructie van het cen trum. De hoge gasten waren zeer be langstellend bij dit alles, al leek het soms wel of koningin Elizabeth enige tekenen van vermoeidheid begon te ver tonen. Prins Philip echter zorgde in het lichtcentrum nog voor een vrolijk ogenblik, „Goede typistes kijken hele maal met naar de toetsen", merkte hij op, toen de heer Kalff de betekenis van de kleuren der toetsen verklaarde. Leer lingen uit de werkplaats boden bij het vertrek uit het bouwcentrum de Vrou welijke leden van het koninklijke gezel schap bloemen aan. De „Missions to Seamen" In het gebouw van de „Missions to Seamen" aan de Pieter de Hooch- weg, dat vervolgens werd bezocht, waren tientallen zeelieden van Britse schepen, die in Rotterdamse en Am sterdamse haven liggen, aanwezig. Ve len werden aan koningin Elizabeth voorgesteld en met hen wisselde zij van gedachten. Ook de beide prinsen onderhielden zich met de zeelieden. Alles verliep in een ongedwongen sfeer. Reverend W. Popham Hosford „se nior chaplain" van de „Missions to Seamen" heeft koningin Elizabeth en koningin Juliana een speciaal voor de ze gelegenheid vervaardigd boekje aan geboden, waarvan de titel in gouden letters op het schutblad prijkte: „A copy of the original of the subscription list toward the erection of the English episcopal church in Rotterdam in 1706". Het bevat fotocopieën met o.a. de eerste gift voor deze kerk, groot 500 Engelse ponden en afkomstig van Queen Ann", en afbeeldingen van de gebouwen, die de kerk onderdak heb ben gegeven. Het exemplaar, dat aan de Engelse vorstin is overhandigd was in rood leer gebonden, dat voor onze landsvrouwe in blauw leer. Vervolgens zetten de hoge bezoekers hun namen in het gastenboek, waarna koningin Eli zabeth bloemen werden overhandigd door de negenjarige Caroline Dulleman. Konin^n Juliana ontving eenzelfde at tentie van de negenjarige June Temple. Paulinus Dodemont uit Overschie, anderhalf jaar oud, zal zich niet bewust zijn geweest van het hoge bezoek dat hem en zijn vader en moeder ten deel viel. H. M. Koningin Elizabeth en H. M. Koningin Juliana kwamen namelijk wat on verwacht bij de familie Dodemont op bezoek. (Van onze verslaggever) Zon, een zoele wind, overal vlaggen en duizenden wuivende mensen langs de wegen: zo was de begroeting die de vorstelijke bezoekers donderdag in Rot terdam ten deel viel. De stoet auto's, waarin koningin Elizabeth, koningin Ju liana, de prinsessen Beatrix en Irene en hun gevolg waren gezeten, was ter- Het definitieve einde van het Britse koninklijke bezoek aan ons land: boven de pijlen op die in fraaie patronen met daverend geweld een luisterrijk besluit „Britannia" stijgen veelkleurige vuur- vormden van het driedaagse bezoek. nauwernood de grenzen der gemeente binnengereden, of men hield al stil voor een van de grote flatgebouwen, die eni ge tijd geleden in Overschie zijn opge trokken. Daar, in de flat Stadt en Lande, geschiedde het eerste persoonlijke con tact tussen de twee vorstinnen en de be volking van Rotterdam. Burgemeester mr G. E. van Walsum en mr. K. P. van der Mandele, kamerheer iu buitengewo ne dienst van de koningin, waren er ge tuige van hoe de vorstelijke gasten het huis betraden van ambtenaar L. J. Do demont, die de buitengewone eer genoot hen zijn huis rond te mogen leiden. De woning heeft twee kamers en biedt uit zicht op het industrieterrein Spaanse polder. Het gevolg van de beide ko ninginnen bezocht een conciërgewoning in hetzelfde gebouw. Na dit korte opont houd in Overschie, dat al direct een aardig accent aan de entree in de Maas stad had opgeleverd, ging de tocht ver der langs de kortste weg naar het stad huis, middelpunt van het staatsiebezoek aan Rotterdam en tegelijk een rustpunt in het drukke programma. Uren tevoren hadden zich op de Cool- singel al honderden belangstellenden verzameld, die tegen half een waren uitgegroeid tot enkele duizenden. De po litie had voor een voortreffelijke afzet ting gezorgd, die al die golven afwach tende mensenmassa's toch voldoende ge legenheid liet het komende majesteite lijke tafereel goed te kunnen overzien. Tegen kwart over een kwam de stoet in zicht. Onder enorme toejuichingen van het enthousiaste, met vlaggetjes, en zakdoeken zwaaiende publiek steeg het gezelschap uit de auto's en begaf zich binnen het stadhuis. „We love our Queen," riepen talrijke Engelsen die zich onder de toeschouwers be vonden boven alles uit. Even later arriveerden ook de prin sen Philip en Bernhard, die in Delft ten dele een ander programma hadden gevolgd dan hun gemalinnen. Toen het vorstelijke gezelschap voltallig was, gin gen de balkondeuren van het stadhuis open en verschenen de hoge bezoekers voor de ogen van het in volle geestdrift oplaaiende publiek. Enkele minuten kreeg iedereen gelegenheid de tengere Britse vorstin en haar ranke echtgenoot te aanschouwen, maar ook koningin Ju liana en Prins Bernhard, alsmede de prinsessen Beatrix en Irene wisten zich gehuldigd en toegejuicht door het druk armzwaaiende Rotterdamse publiek. Intussen wachtte in de raadzaal, die voor deze gelegenheid van een onver getelijke bloemenpracht was voorzien, een talrijk gezelschap de komst van de hoge gasten af. Daaronder waren de am bassadeurs van de Commonwealth-lan- den, minister Luns en mr. Stikker met tal van andere autoriteiten. Een plech tige stilte daalde over allen neer, toen de twee vorstinnen, gevolgd door hun echtgenoten en de twee Nederlandse prinsessen, de raadzaal binnentraden. Onmiddellijk nadat burgemeester Van Walsum hun de plaatsen had toege wezen, kwamen door een andere ingang de leden van de gemeenteraad met hun dames binnen alsmede een aantal ge meentelijke functionarissen. Terwijl de burgemeester hun namen aflas, defileerde het groepje langs de vorstelijke personen. Na dit nu eenmaal wat formele gedeelte, waarin zowe prins Bernhard als prins Philip nog een frisse noot trachtten te brengen, kreeg de bij eenkomst spoedig een meer geanimeerd karakter. Koningin Elizabeth, die vol komen op haar gemak leek en een al- lercharmantste indruk maakte in haar blauwgroene zijden japon, getooid met een fraaie diamanten broche ter linker zijde van haar hals, was al spoedig in gesprek gewikkeld met mr. v.d. Mande le en mr. Jacques Dutilh, nestor van de Rotterdamse raad. Na een kwartiertje begaven allen zich naar de grote burgerzaal, waar, we derom in een kleurige entourage van weelderige bloemen, de tafel stond ge dekt voor het noenmaal. Bij het bezoek aan Rotterdam zijn aan koningin Elizabeth en prins Phi lip verscheidene geschenken aangebo den voor de kinderen van het Engelse koningspaar. Zo zal prins Charles een legpuzzle krijgen met twee beelden van de Rotterdamse haven. Voor prinses Ann, waren een drietal liederenbun dels gekozen, samen dertig liedjes, waarvan de tekst in het Engels ver taald was door de echtgenote van de burgemeester, mevr. mr. J. M. v. Wal- sum-Quispel. Tot de geschenken be hoorden voorts drie kinderboeken. Ko ningin Elizabeth en prins Philip bo den op hun beurt aan het staatsie- diner aan boord van de Britannia aan enkele hunner gasten foto's aan van het Britse koninklijke paar. Voor de Britse koninklijke bezoekers nadert het moment, dat afscheid wordt genomen van Nederland. Het koninklijke gezelschap staat aan de voet van de trap naar de Britanniaen luistert naar het spelen van de volksliederen. Met een witte anjer in het knoops gat van de revers van hun jocquei fungeerden enige studenten als orde commissarissen bij het bezoek, dai prins Philip en prins Bernhard vrij dagmiddag brachten aan het gebouw voor werktuig- en scheepbsbouwkun- de der technische hogeschool te Delft. Prins Philip stapte op een dezer ordecommissarissen toe, wees op de anjer en informeerde: „Zo, ga je trouwen?' De student vertelde, dat hij ter ere van het hoge bezoek met een anjer was getooid, waarna de prins lachend zijn weg ver volgde. „Dit is een man met gevaarlijke nei gingen, die we niet zo maar in de maatschappij kunnen houden," zei de officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. Hillen, over een 22- jarige timmerman uit Hillegom, die was ten laste gelegd dat hij het vorige najaar in de omgeving van Noordwij kerhout gevaarlijke branden had ge sticht in hooibergen en rietvelden. Tegen hem werd zes maanden met aftrek van voorarrest en onvoorwaarde lijke ter beschikkingstelling gevorderd. Een politieman zei o.m. dat de bran den in de hooibergen er waren de timmerman drie ten laste gelegd erg gevaarlijk waren geweest, omdat het hooi vlak bij gebouwen en schuren had gelegen. In een geval verbrandde honderd ton hooi ter waarde van 12.000. Uitspraak 10 april. De 27-jarige Nederlandse immigrant J. M. Thoonen in de Australische plaats Yallourn heeft 23.385 Austral, ponden (bijna 200.000 gulden) schadevergoeding gekregen wegens lichamelijk letsel, dat hij door straling heeft opgelopen. Thoonen had in 1955 in een elektrische centrale een radioactieve capsule ge vonden en gedurende zes dagen in de zak van zijn overall gedragen. Als ge volg van de straling moest zijn rechter been worden afgezet. Ook interne or ganen hebben schade geleden. De Australische regering heeft haar verantwoordelijkheid dadelijk erkend en het bedrag van de schadevergoeding door de rechter laten bepalen. Zodat wij weer allen ge- sterkt door voor- of tegen spoed verder gaan op de nu eenmaal ingeslagen weg. Wij gaan vastberaden voort, de altijd maar weer stra lende toekomst van vrede, vrijheid, gerechtigheid en salaris-verhoging tegemoet Toch valt er over de uitslag van de afgelopen verkiezingen wel wat méér te vertellen. De P.v.d.A. moet wat kalmer aan gaan doen, dat is duidelijk. Het Nederlandse Volk is zijn collectieve wenkbrauwen gaan fronsen in de richting van die goeie Evert Vermeer. De V.V.D. daarentegen mag gerust nog wat méér voor de Vrijheid en de Democratie wezen dan tot nu toe. En de K.V.P. kan het zich veroorloven om nog een tikkeltje meer zichzelf en levensbeschouwelijk te blijven. Zij kan er, zogezegd, ge rust nog wat boerenkool met worst tegenaan gooien. Dat is mijn visie. Tot de volgende verkiezingen uiteraard. Die gelukkig al weer in mei worden gehouden, want de pret kan niet op. Je weet uiteraard nooit wat die vol gende verkiezingen ons gaan brengen. Want aan de gemeenteraden denken de mensen uiteraard weer heel op een heel andere manier niet, dan zij aan de Provinciale Staten weigerden te doen. Men moet dat allemaal afwach ten. Want je zal als partij net aan het juichen wezen en ineens de klap van je leven krijgen. Of je zal je in de as wentelen en verheven worden tot in de politieke zevende hemel. Afwachten dus. Een ding is slechts zeker. Ook na mei gaar wij gesterkt door voor- of tegenspoed vastberaden verder naar een stralende toekomst van Vrede, Vrijheid en Gerechtigheid. En van salarisverhoging. De minister voor defensie heeft be sloten dit jaar geen groot nationaal militair défilé ter ere van de verjaar dag van de Koningin te doen houden. In plaats daarvan zal 30 april in Amersfoort, Arnhem, Assen, Ede, Eind hoven en 's-Hertogenbosch een parade of défilé worden gehouden dor een heden van de Koninklijke Landmacht uit of uit de onmiddellijke omgeving van die plaatsen, tot een sterkte van 1500 tot 2500 man, waarbij een militair muziekkorps is ingedeeld. Aan het défi lé te Arnhem zal bovendien een deta chement Koninklijke Luchtmacht van .de vliegbasis Deelen deelnemen. Défilé's of een mars door de stad met kleinere formaties worden o.a. ge houden te Breda. Roosendaal en Zut- fen. De Koninklijke Luchtmacht zal voorts uit enkele vliegbases een para- devlucht boven ons land maken, vol gens een nog nader vast te stellen vliegroute. Het commando luchtvaart troepen te Nijmegen organiseert een parade met défilé. De Koninklijke Marine houdt traditie getrouw haar parade in Den Helder. (Van onze Haagse redactie) Een groot deel van de motorrijders van de rijkspolitie zal worden uitgerust met speciaal ontworpen overalls van kunststof. De lederen motorkleding, die verschillende bezwaren had, zal worden vervangen. Dit is het gevolg van een door de heer K. Kortus van de rijkspolitie ingezon den idee in het kader van de actie rijksideeënbus. Aanvankelijk waren des kundigen van mening dat de kunststof niet poreus was en niet warm genoeg en dat de stof aan de binnenkant voch tig werd. De inzender van het idee liet toen een naar zijn ideeën vervaardigde overall zien. Deze was wind- en water dicht en aan de binnenzijde trad geen vochtafzetting op. Er werd naderhand een nog betere kunststof ontdekt, die aan de buiten zijde het aanzien heeft van leer en aan de binnenzijde van textiel. De heer Kortus is voor zijn idee met tweehonderd gulden beloond. De Raad voor de Scheepvaart heeft donderdag de aanvaring behandeld tus sen het Noorse motorschip Bomma en de kleine Zweedse kustvaarder Toften op 1 februari van dit jaar in het Noord zeekanaal tussen de IJmuider sluizen en de Velserbrug. Deze aanvaring geschiedde tijdens mist. De loods van de Bomma, die uit gaand was, vertelde, dat hij driemaal twee korte stoten had gegeven met de bedoeling de uit de sluis komende Tof ten duidelijk te maken, dat het zijn plan was bakboord-aan-bakboord te pas seren in plaats van op stuurboord. Maar de loods van de Toften had be grepen, dat de Bomma, zoals het sein aangeeft, bakboord zou uitgaan. Toen dat niet dadelijk gebeurde besloot de loods van de Toften normaal stuur boord uit te gaan. Toen ging echter de Bomma bakboord uit en was de aan varing niet meer te vermijden. De heer Metz noemde twee aanleidin gen voor de aanvaring: de grote vaart van beide schepen (zij voeren elk onge veer met een snelheid van 6 mijl) en de navigatie op de Bomma. Daarom concludeerde hij tot een groter deel van de schuld voor de Bomma. De Raad zal in deze zaak schrifte lijk uitspraak doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5