Sovjet-leider houdt een pleidooi voor zijn landbouwhervormingen ..Spurs" doceren voetbal in F eij enoor d-stadion PERSSTEMMEN over de verkiezingen w Smyslov en komen weer Botwinnik tot remise c 3 BLOEDARMOEDE? Rallye Bagdad radio zendt rede onmiddellijk uit Rotterdams elftal komt er zelfs met Wilkes niet aan te pas GRENSFORMALITEITEN IN DE BENELUXLANDEN Muzikale ereburger «w» Titelhouder schijnt weer in eigen kracht te geloven naar VRIJDAG 28 MAART 1958 PAGINA 9 Eerste rede van premier Khroesjtsjev Novum in Moskou: Geruchten rond tennis- promotor Jack Kramer Hoge aanbiedingen voor Australische sportsterren Bootrace Cambridge is in vorm P.S.V. geeft Middlesborough uitstekend partij ,jbci&$ë*te£c>e've Vereenvoudiging voor motorrijtuigen van buitenlandse toeristen Moeilijk dilemma Pastoor H. C. Bruggeman VVD-winst op P. v. d. A. Fortuna Düsseldorf klopt combinatie NECHeracles Sofia met tal van internationals Woensdag sparringpartner in het Olympisch Stadion Glooiende bongerds Valkenburg- Houthem J. H. DONNER dan ECHTE medicinale bloedwijn»,ATLAS' Toernooi driebanden Tweede nederlaag van Teegelaar Selectiewedstrijden voor jeugdturnsters door AGATHA CHRISTIE Studentenkampioenschappen Utrecht en Leiden winnaars van de hockeytitels In zijn eerste rede tot de leden van de Opperste Sovjet na zijn benoeming tot premier ze: Khroesjtsjev dat het noodzakelijk is de doelen te blijven na streven, die zijn vastgesteld op het 20ste partijcongres. Over de landbouw- Volgens de Daily Mirror, een dagblad In Sydney, treft de Amerikaanse promo tor voor beroepssport, Jack Kramer, voorbereidingen om de grootste salg van zijn carrière te slaan. Hij wil de Austra lische zwem-elite voor het professiona lisme strikken. Volgens de Daily Mirror is Kramer geïnteresseerd m John en Ilsa Konrad, Dawn Fraser, Lorraine Crapp, John Monckton m bovendien in de atletes Mariene Mathews en Betty Cuthbert. „De organisatie van Kramer heeft reeds haar voelhorens uitgestoken. Sommen die genoemd werden zijn 10.000 Australische ponden voor broer en zus Konrad, 5000 voor Fraser, Crapp, Monckton, Matthews en Cuthbert en een zelfde bedrag voor zwemcoach Don Tal bot. Indien deze groep wereldkampioe nen hier wordt weggegrist, wordt aan de amateursport in Australië ongetwijfeld de doodsteek toegebracht", aldus de Daily Mirror. Het bericht dat Kramer van plan zou zijn Australische zwemmers en atleten te contracteren, is inmiddels al tegen gesproken door Bob Barnes, de Austra lische manager van de Amerikaanse tennis-promotor. „Het is beslist niet waar dat Kramer hier zwemmers en atleten gepolst heeft. Het idee was van mq en ik ben nog steeds van mening dat het een goed idee was. Maar Kramer heeft het on middellijk getorpedeerd. Het is niet eer lijk dat hij nu beschuldigd wordt". De Mirror heeft los van het bericht nog een hoofdartikel aan Kramer gewijd waarin onder meer stond: „Waarom kan Kramer Australië niet met rust laten?" De acht van de universiteit van Cam bridge heeft donderdagmiddag een zeer goede tijd geroeid over de vier en een kwart mijl van Putney naar Mortlake. De 19 min 02 sec was 27 seconden snel ler dan die welke de ploeg van Ox ford woensdag maakte, maar Cam bridge had wind en stroomvoordeel. De race wordt op zaterdag 5 april gehou den. Het Eindhovense PSV heeft donderdag avond in een uitwedstrijd voor 15.000 toeschouwers een gelijk spel (3—3) be reikt tegen de Engelse tweede-divisie club Middlesborough. Bij de rust had den de Brabanders een 31 voorsprong. De doelpunten van PSV werden ge scoord door Buenen (2x) en Van der Heuvel. Claough (Middlesborough) scoorde een hattrick. Advertentie Anno 1 7(7.1 v &A' Eiclutief Wildrestaurant /.'De pleistèrpladfc waar Napoleon reeds gast was „booldwijg .Arnhem - Apeldpp.rn .BEEKBERGEN Tel K 6766-580 hervorming merkte hij op dat de par ty het systeem der collectieve boerde rijen wil versterken om tot een grotere produktie van levensmiddelen te ko men. De volksstemming die over deze hervorming in het land is gehouden hee t aangetoond dat de partij de wel vaart van de bevolking wil vergroten aldus Khroesjtsjev. Ook is hieruit ge bleken dat het volk wii meewerken aan de uitvoering van de maatregelen die de partij heeft genomen, zo vervolgde de Russische partijsecretaris. Khroesjtsjev leverde felle kritiek op de „dogmatici" die de ontwikkeling van de landbouw belemmeren en nam het i vervolgens op voor de collectieve boer- j derjjen. Hij wees op de belangrijke rol die de collectieve boerderijen vervul-1 len. „Wij zullen het kapitalisme bestrij den door uitgebreide werkgelegenheid en een hoge levensstandaard m de Sovjet-Unie te verwezenlijken," aldus Khroesjtsjev. Hij verklaarde dat bijna vijftig mil joen arbeiders hebben deelgenomen1 aan de bespreking van het nieuwe par- tfiplan om de prijzen voor levensmid- j delen te verlagen door de gemeen- schappelijk gedreven boerderijen in staat te stellen tractors in eigendom te verwerven (Tot nu toe moesten deze van de staat worden gehuurd, hetgeen deze een grote macht over de boerderijen verschafte). Khroesjtsjev deed aanha lingen uit Lenins leerstellingen ter on dersteuning van zijn voorstel tot ver koop der tractors. Hij daalde in zijn verslag over het plattelandslever tot in bijzonderheden af, waarbij hi, onder meer aandrong op het opvoeren van de produktie van mest, „hetgeen kan worden bereikt door de veestapel uil te breiden". Khroesjtsjev sprak bijna twee uur en veertig minuten, waarna hij, met een brede grijns, zijl. plaats tussen de leden van het presidium weer innam. Zjjn toespraak is door radio-Moskou uitgezonden. Het is de eerste maal in de annalen der geschiedenis van het Sovjet-parlement, dat een in de Opper ste Sovjet gehouden toespraak via de radio is uitgezonden. Xwlvv, Donderdagochtend heeft het koninklijke gezelschap een bezoek gebracht aan het Waterloopkundig Laboratorium te Delft. Vanaf de platforms boven het water bekeken de koninklijke gasten het model van de „Europoort". Het ministerie van financiën deelt, in aansluiting op hetgeen reeds eerder is gemeld, mede, dat de regeringen van De KVP is erin geslaagd ook de jon gere generatie aan te spreken, aldus DE MAASBODE in haar commentaar. Het dagblad zegt over het verschijnsel dat de P.v.d.A. voor een niet gering deel haar stemmen heeft verloren: „Opvallend is in dit opzicht de relatief ernstige nederlaag van de socialisten in de grote steden van het westen des lands. De teruggang van de communisten, welke vee] kleiner in omvang is gebleken dan de ruziënde leiding deed verwachten, heeft de socialistische verliezen niet kunnen compenseren. Wij betreuren het dat de A.R-P. zich nog steeds niet heeft weten te her stellen van de achteruitgang, welke zij de laatste jaren te zien heeft gegeven. Het is moeilijk aan te nemen, dat ook hier de WD veel graan heeft wegge pikt. De „geestelijke vrijheid", als verstaan door de heer Oud en zijn vrienden, lijkt ons voor wie eenmaal de AR-beginselen aanhing een voor on afzienbare tijd onverteerbaar brok. Wel licht, dat de CHU, die bemoedigende tekenen van herstel vertoont, van het enigszins ebbende AR-getij ditmaal heeft geprofiteerd." Veel meer dan in de Staten zelf, zul len deze verkiezingen doorwerken op landelijk niveau, in de landelijke lei ding der partijen en in het parlement. De politieke situatie zal er zeker niet gemakkelijker door worden. Met name de P.v.d.A. staat voor een bijzonder moeilijk dilemma. Wij nebben er nota van genomen, schrijft de Maasbode verder, dat de heer Vermeer met nadruk de woorden van de heer Burger herhaalde, die zijn partij ook bij stormweer aan het rege- vaderlandse gemeenten plegen over het algemeen bijzonder zuinig te zijn met het verstrekken van het ereburgerschap. Tegenover het bijna beklemmend aantal ridders staat maar een enkele ereburger. Maar ziet, dezer dagen is er een bij gekomeneen pastoor nog wel, herder in de overwegend niet-katholieke gemeente Ren- kum, waar op een enkele wet houder na het ganse gemeente bestuur anders dan rooms den kend is. Die herder is de 70- jarige pastoor H. C. Bruggeman. Het ereburgerschap is in zijn zeldzaamheid een onderschei ding, waarop een mens trots kan zijn. Pastoor Bruggeman was er zeer diep door getroffen- Met gerechtvaardigde trots liet hij ons de fraaie zilveren ere penning van Renkum zien, waar door hij als ereburger met gene raal Urquhart, jhr. J. Beelaerts van Blokland en de heer J. M B. Beuker het Renkums kwartet van cives honoris causa vol maakt. De pastoor zelf vindt, dat hij alleen maar zijn plicht heeft ge daan en dus alleen maar een gewoon, goed burger is geweest toen hij in de moeilijke oorlogsjaren en tijdens de dramatische dagen van de slag om Arnhem Duitse zowel als Britse gewonde soldaten bezocht, bisschoppelijke brieven tegen de nazi-overheersing vermenigvuldigde en in nood verkerende gezinnen van leden van zijn kerkkoor eenvoudig onder hield. Hij vindt het ook normaal, dat de kerkelijke autoriteiten moeten trachten, prettig om te gaan met anderen dan katholieken. Daar is hij trouwens voortreffelijk in geslaagd. Pastoor Bruggeman is bij de niet- katholieken even geliefd en gerespecteerd als bij de schapen van de St Bernulphuskudde. Twintig jaar reeds is hij pastoor van St. Bernulphus. Het is aan hem te danken, dat met name zijn kerkkoor een uitstekende reputatie heefi verworven. Menigmaal heeft de microfoon van de KRO in de kerk van pastoor Bruggeman gestaan om de gelovigen in heel het land te laten genieten van model-kerkzang. Geruime tijd heeft de pastoor zijn kerkkoor zelf geleid; de tegenwoordige dirigent ontving van hém zijn opleiding Meermalen werd in de parochie een van de driestemmige missen uitgevoerd, gecomponeerd door.pastoor Bruggeman. Zolhng hij priester is en dat is hij al bijna een halve eeuw heeft hij als pianist en organist in de muziek compensatie gevonden voor de vaak drukkende zorgen van het herdersambt. Pastoor Bruggeman, die onlangs 70 jaar werd, komt uit Oldenzaal. No zijn wijding was hij enige tijd kapelaan in Westerveld, toen 14 jaar aan St. Bonifacius te Leeuwarden, daarna tien jaar pastoor in Zwartemeer en sedert 1938 pastoor in Oosterbeek, gemeente Renkum. Zijn gouden priester jubileum komt in zicht. Gelukkig is de pastoor herstellend van een zware ziekte. Wij sluiten ons met genoegen aan bij de wens van zijn parochie, z.ijn_ vele vrienden, zijn kerkkoor en van de pastoor zelf, dat hij dit gouden jubileum gesterkt zal mogen vieren. ringsroer wenst te zien. Men kan aan de keuze van dit sitaat, op dit moment gedaan, twee conclusies verbinden, n.l. dat de partijleiding de huidige brede basis niet wenst los te laten; maar óók, wellicht, dat de drang vanuit de partij om in de oppositie te gaan zich reeds aan de leiding voelbaar maakt. Een kabinetscrisis zou zonder twijfel juist nu in de heer Oud een enthousiast be vorderaar casu quo uitlokker vinden. De nieuwe situatie eist van de K.V.P. hernieuwde bezonnenheid. Ook de taak van haar geestverwanten in het kabi net lijkt er niet eenvoudiger op gewor den. Zonder twijfel zal de partij zich door het vertrouwensvotum van haar kiezers gesterkt voelen in haar hou ding, met name ook waar die ingaat tegen het gevoelen van de P.v.d.A. Het lijdt, aldus het ALGEM. HAN DELSBLAD, geen twijfel men be hoeft slechts naar de cijfers te kijken van Den Haag dat de V.V.D.-winst grotendeels op de P.v.d.A. werd be haald. Zo werd in de Haagse arbeiders wijken meer op de V.V.D. gestemd dan vroeger het geval was. Ook zullen er vele vroeger Vrijzinnig-Democraten die waren „doorgebroken" naar de P.v.d.A., zijn „losgebroken" uit het so cialistische kamp. Kennelijk voelden zq zich veiliger bij het anti-dirigistische liberale beleid. De Katholieke Volks Partij wist, vergeleken bij 1956, een kleine winst te boeken. Wat de leiders van die groepering vooral tot vreugde zal stemmen, is de opnieuw bereikte „eerste plaats". Inderdaad is de K.V.P. „wederom de grootste partij in den lande". Bij alle vreugde over de liberale zege heeft het ons teleurgesteld, dat de communisten, vergeleken met 1956, slechts van 4.75 pet. tot 4.14 pet. zijn teruggelopen. Men had kunnen denken, dat, gezien de interne chaos in de Communistische Partij Nederland, zich nog meer kiezers van deze club der Sowjet-vereerders zouden hebben afge wend, dan thans het geval is. Blijk baar strooit de geraffineerde en in we zen valse vredespropaganda van Mos kou nog te velen zand in de ogen. Het blijft dus zaak de voze leuzen en hal ve waarheden van die zijde, scherp en duidelijk aan de kaak te stellen. Trou wens, het feit, dat de Pacifistisch So cialistische Partij, die slechts als proef optrad in Noord-Holland, twee zetels kon behalen, bewijst hoe de leuze der eenzijdige ontwapening nog altijd vele geesten In verwarring brengt. de Beneluxlanden hebben besloten met ingang van 1 april de douaneformali teiten te vereenvoudigen met betrekking tot de motorrijtuigen van buitenlandse toeristen. Van deze datum af zal de douane geen triptieken of carnets meer vor deren voor in het buitenland ingeschre ven personenauto's daaronder begrepen combinatiewagens en stationcars en motorrijwielen met of zonder zijspan, alsmede voor gebruikte bromfietsen en aan personenauto's gekoppelde kleine bagage-aanhangwagens. Opgemerkt wordt dat de nieuwe rege ling geen wijziging brengt in de be staande bepalingen, die in de douane wetgevingen van de Beneluxlanden ten aanzien van de invoer van motorrijtui gen met tijdelijke vrijstelling zijn neer gelegd. Met name zijn de vereisten, dat het hoofdverblijf van de vrqstel- linggenietende zich bulten het Benelux- gebied bevindt en het verbod het motor rijtuig ten gebruike af te staan aan een ingezetene, onverminderd gehand haafd. De duur van de vrijstelling blijft in beginsel beperkt tot een jaar. Indien het voertuig niet binnen een jaar weer wordt uitgevoerd of In gebruik is bij een persoon, die langer dan een jaar tijdelijk binnen het Beneluxgebied heeft vertoefd, zal daartoe toestemming van de douaneadministratie moeten worden verkregen. Hoewel de thans in omloop zijnde geldige grensdocumenten, die nog niet voor uitvoer zijn afgetekend, ingevolge de nieuwe regeling niet meer bij grens overschrijding benodigd zijn, kunnen zij niet automatisch als gezuiverd worden aangemerkt. Belanghebbenden dienen alsnog voor aftekening zorg te dragen. Niet onder de nieuwe regeling vallen de bedrijfsauto's zoals taxi's, vracht auto's, autobussen en dergelijke voer tuigen. Er wordt geen wijziging gebracht in de bepalingen, welke in de drie landen gelden met betrekking tot o.a. rijbewij zen en verplichte verzekering. Een combinatie van de tweede divi sieclubs NEC en Heracles heeft donder dagavond in het Coffertstadion te Nij megen voor 6.000 toeschouwers een nederlaag van 52 geleden tegen de Duitse Oberligaclub Fortuna '59 uit Düs seldorf. Bij de rust stonden de Duitsers al met 31 voor. Beide doelpunten van de combinatie werden gescoord door de linksbuiten van NEC, Bos. (Van een onzer verslaggevers) De elf voetbalvirtuozen van de Lon- dense profclub Tottenham Hotspur moeten zich donderdagavond op Feqen- oords afgetrapte grasmat bijzonder prettig hebben gevoeld. Het spel, dat zij veertig duizend toeschouwers in ne gentig regenachtige minuten voorzet ten, was tenminste voortreffelijk. Met hun flitsende combinaties, hun bal- I techniek, schijnbewegingen en schoten overtroffen zij met 4-1 de voetbalelite 1 vail Rotterdam, die ondanks de aan wezigheid van gastspeler Wilkes en j Rijvers vaak niet meer deed dan figu- reren. Slechts Moulijn kon het de En gelsen zo nu en dan moeilijk maken. Zijn felle schoten vonden echter geen genade in de ogen van de bekwame doelman Ditchburn, die het redden van de Rotterdamse eer pas toestond, toen in de laatste minuten een van zijn backs het vuur op eigen doel opende. De start van het Rotterdams elftal was overigens niet die van een kanslo ze tegenstanders. Integendeel: de Maas stedelingen bewogen zich gedurende de eerste minuten met veel overleg over het prachtig verlichte veld. Vooral op links scheen men elkaar goed te be grijpen. Vlotte combinaties tussen Mou lijn en Rijvers leidden tot twee harde schoten van Feqenoords kleinste, die Ditchburn uitstekend "stopte. Dank zij hun betere techniek en het op beslissen de momenten harder kunnen lopen, na men de Engelsen spoedig het initiatief. Op het middenveld snelden geweldena ren als Blanchflower, Ryden en de kun dige binnenspeler Harmer af en aan. Nog waren de passes niet zuiver ge noeg, nog ontbrak het tempo om het toch beslist niet onneembare bolwerk, dat de Spartaan Van Dijk in laatste in stantie verdedigde, met succes te be lagen. Maar na een half uur spelen ging dat veel beter. Blanchflower en Medwin „tiktakten" langs stopper De Koning en back Van der Lee alsof de zen er niet stonden. Midvoor Smith mocht het schot lossen. Hij deed dit bekwaam. Even subliem zweefde doelman Van Dijk naar de bedreigde hoek om het doelpunt te voorkomen. Uitstel van executie, want nauwelijks een minuut later spurtte Medwin weer langs Van der Lee heen om vervolgens hard raak te schieten (1-0). Na rust was er eigenlijk nog maar een ploeg, die speelde: Tottenham Hot spur. Rotterdam lukte namelijk niets meer. Wilkes was evenals in de eerste helft nergens, Van Ede kon er maar niet inkomen en Bosselaar bleef erg on fortuinlijk met zijn schoten. Moulijn en Rijvers werden door de Engelse achter hoede extra in de gaten gehouden. Veel gevaar school er dan ook niet in de Rotterdamse aanval. De Engelsen kon den zich rustig toeleggen op het ver groten van hun voorsprong. Zij hadden al heel gauw succes. Na vijf minuten Het voetbalteam van Sofia, in feite een versterkte ploeg van het Bulgaar se kampioenselftal CDNA, dat woens dag 2 april in het Olympisch stadion te Amsterdam fungeert als oefen-partner voor het voorlopige Nederlandse elftal, zal in de volgende opstelling uitkomen: D. Najdenov (CDNA); a. Rakarov en Kovatschev (beiden CDNA)) m. Bojkov, Manolov (beiden CDNA) en Nestorov (Locomotive); v. Diev (Spartak), Ya- nev, Panayotov, Dimitrov (allen CDNA) en Debarski (Locomotive). Het spelpeil van het Bulgaarse voet bal is vooral na de tweede wereldoor log sterk verbeterd. In het Olympische voetbaltoernooi van 1956 drong Bulga rije zelfs door tot de halve finales, waar in na verlenging met 2—1 van Rusland, de olympische kampioen, werd verlo ren. De oudste speler van het team is Stephan Bojkov, een 33-jarige arts, die 48 interland-wedstrijden heeft gespeeld. M. Manolov, de stopperspil vergaarde 35 „caps", middenvoor Panayotov 31, rechtsback Rakarov 30, rechtsbinnen Yanev 28 en linksbinnen Dimitrov 18. Alle spelers zijn meerdere malen in het nationale team uitgekomen. Evenals in Nederland wordt het elftal door één man samengesteld, n.l. door Ormand- jiev, die tevens trainer van het team is. Sofia heeft te Parijs Racing Club de Paris met 64 verslagen. Bij de rust leidden de Bulgaren met 21. benutte Medwin zqn grote bewegings vrijheid door rechtsbinnen Brooks van een schitterende pass te voorzien. Er bleef voor deze international niets an ders over, dan de bal over de modder heen naar het net te zenden, hetgeen ook prompt gebeurde (2-0). De matige middenlinie gevormd door Bak en Den Hartog konden het spel niet verplaat sen. De „Spurs" bleven opdringen en zagen hun moeite beloond met fraaie treffers van Harmer en midvoor Smith. Dat back Hills in de laatste minuut een schot van Rijvers zo van richting ver anderde, dat de bal toch een keer ach ter Ditchburn belandde, hebben vele toeschouwers niet meer gezien. Aan de Ronde van Vlaanderen zal een Radiumploeg deelnemen, bestaande uit Gerrit Schulte, Verhoef, Post, Bruggenkamp en Hijzelendoorn. Advertentie vindt u in Valkenburg en zijn unieke omgeving. Wilt u ge nieten van de kleurenpracht van de geurige bloesem van de bloeiende appel- en pere bomen tegen de hellingen van het afwisselende heuvelland schap Zoek het niet te ver, u vindt het in Gratis inlichtingen met W.T. 5-pakket Valkenburg (L) tel. 04406-2048 Nog aldoor wil het de verwoed op winst spelende Smyslov maar niet lukken een punt in te lopen van zjjn achterstand. In de 9e party, waarin de wereldkampioen weer wit had, pro beerde hij het voor de 3e maal met die eigenaardige, ouderwetse behande ling van de Drake-variant, waarmede hij zqn enige winst tot nu toe 'heeft weten te behalen. Botwinnik, die niet voor één gaatje te vangen is, vond wéér een ander verdedigingssysteem. Er ontstond een felle strijd op de koningsvleugel waar Smyslov enige pionnen voor offerde. Botwinnik gaf ze beide terug en er kwam toen een soort eindspel van Dames en Torens wat niet erg goed stond voor de huidige wereldkam- door Advertentie Verhoogt Uw weerstand en., de smaak is heerlijk. ALLEfcN VERKRIJGBAAR BIJ DE SLIJTER-WIJNHANDELAAR Voor de handel: "EMCOVINOS" Schiedam pioen. Toch wist Smyslov zich te redden en na de 40e zet werd tot remise besloten. Het is duidelijk gebleken dat Bot winnik in topvorm verkeert. Smyslov schijnt echter de eerste schok opge vangen te hebben en zijn zelfvertrou wen weer te hebben herwonnen. Er kan nog van alles gebeuren. Botwinnik 4) 5) 6) 7) 8) Pf3xd4 Pbl—c3 Lfle2 Lele3 h2h4 Pg8—f6 d7—d6 g7g6 Lf8g7 h7—h5 Zoals bekend liet Botwinnik in de 5e en 7e partij de opstoot h4ha toe. 9) f2—f3 Wit legt het nu op g2g4 aan. 9) 0—0 Botwinnik allemaal niet» Het kan schelen. 10) 11) 12) 13) Ddld2 Pd4xc6 e4e5 f3—f4 d6d5 b7xc6 Pf6—e8 f7—f6 Wit moet nu wel de e-pion offeren, anders staat hij zonder meer slecht. 0—0—0 f6xe5 14) 15) 16) Lg7xe5 f4xe5 g2—g4 De natuurlijke consequentie van het eerste pionoffer. Smyslov 1) 2) 3) e2e4 Pgl—f3 d2d4 c7—c5 Pb8c6 c5xd4 De uitslagen van de tweede ronde van het toernooi om het Europees bil jartkampioenschap driebanden luiden: Scherz 50 72 3 0.694 Teegelaar 40 72 3 0.555 Siguret 50 44 6 1.136 Pereira 33 44 6 0.750 Tiedtke 50 63 4 0.793 Rombouts 45 63 5 0.714 Hanoun 50 84 4 0.595 Zondag worden in de Tumhal te Am sterdam de selectiewedstrijden gehouden voor het samenstellen van de ploeg jeugdturnsters, die op zaterdag 12 april in Saarbrücken tegen de jeugdturn sters van Saarland zullen uitkomen. Aan de wedstryden, die 's middags om twee uur beginnen, nemen de vol gende turnsters deel: H. Wendrlch (Enschede), M. Mejj- burg (Rotterdam), L. Majolée (Heilo), D. van der Meulen (Amsterdam), N. Wambach (Rotterdam), E. Smidts (Enk huizen). G. van Essen (Leeuwarden), R. Leibbrand (Amsterdam), H. Schol ten (Enschede), W. van Egmond (Am sterdam), M. van Velsen (Bodegraven), L. Roozendaal (Heilo). Van deze twaalf turnsters zullen acht worden aangewezen voor deze jeugdlan- denwedstrijd. 25 „Zo, zo", merkte Vic zeer weinig geestdriftig op. Haar tegenzin tegen de Syrische werd, zo mogelijk, nog sterker. „Dusbesloot dr Rathbone met een vriende lijk lachje„kom ons maar helpen, zoveel u kunt!" Hiermede kon zij gaan. Hy drukte haar hartelijk de hand en Vic ging naar beneden. Catherine stond bq de deur met een meisje te praten, dat pas was binnengekomen, met 'n koffertje in de hand. Vic meende dat knappe, donkere type al eens eerder te hebben gezien, maar het meisje keek haar zonder enig blijk van herkenning aan. Het was een voor Vic onbekende taal waarin zq spraken. Het kostte haar moeite Catherine in het voorbijgaan goedendag te zeggen. Op de terugweg dacht zy niet meer aan haar fi nanciële zorgen, doordat zy geheel in beslag werd genomen door haar overpeinzingen omtrent dr Rath bone en De Olqftak. Had Edward niet gezegd, dat hq vond, dat er 'n luchtje aan zat? Waaraan? Aan dr Rathbone? Aan De Olijftak? Haar indruk van dr Rathbone was onverdeeld gun stig. Hij leek een brave idealist, maar een onprac- tisch man, die niet met z'n benen op de grond stond Of zou hij een charlatan zijn? Vie son net, vers onder de indruk van zijn vrien delijke charme, niet geloven. Ja, hq had wel erg zui nig gekeken toen zij over een gesalarieerd baantje was begonnen. Hij zou trouwens wel gek zyn als hy ook gratis kon worden geholpen. Volkomen normaal, dacht Vic. Meneer Greenholtz zou precies zó hebben gereageerd. Vic had zwaar pijnlqke voeten toen ze eindelijk in Hotel Tio terug kwam. Marcus deed weer geestdrif tig. Hq zat op het grasveld, dat uitzicht bood op de Tigris. Aan zyn tafeltje zat nog een mager, sjofel mannetje van middelbare leeftijd. „U komt een glaasje met ons drinken miss Jones. Een cocktaileen sidecar? Dit is im pawn. Miss Jones uit Engeland. Komaan, lieve juffrouw, wat zal het wezen?" Vic koos een sidecar. „Met wat van die zalige nootjes alstublieft". Daar zit voedsel in, wist zq. „Wat is u dol op nootjes! Jozef Maria!" In rad Arabisch deed Marcus zijn bestelling. Met sombere stem verklaarde mr Dakin, dat hq zich tot zqn kwast wilde bepalen. „O, maar dat is bespottelqk!" protesteerde Mar cus. „O, daar is mevrouw Cardew Trench. U kent meneer Dakin? Wat wilt u gebruiken, mevrouw?" „Een Martini", antwoordde mrs Cardew Trench, terloops een knikje gevende naar Dakin. „Wat ziet u er verhit uit!" zei ze tegen Vic. „Ik heb ook bqna alle bezienswaardigheden van Bagdad afgesjouwd", legde Vic uit. De dranken kwamen. Vic at eerst een bordje pistache-nootjes leeg en vervolgens een met chips. Toen kwam een korte, gezette lieer de treden van het terras op lopen. De gastvrije Marcus riep ook hem een joviaal welkom toe en stelde hem aan Vic voor als kapitein Crosbie. Uit de manier waarop hq haar toelonkte, begreep Vic, dat hq er een licht ontvlambaar gemoed op nahield. „Is u nog maar kort In Bagdad?" informeerde hy. „Gisteren gekomen!" „Ik dacht heus, dat tk u al eens eerder hier had ontmoet!" „Wat een charmant meisje, nietwaar?" deed Mar cus uitbundig. „O ja, Ik ben verbazend op miss Victoria gesteld. Ik geef een fuifje te harer ere!" „Soms met piepkuikens?" vroeg Vic vol verwach ting. „Ja, zeker.en pSté de foie gras de Stras bourg en kaviaaren daarna een verrukke- lqke vis uit de Tigrismet van die heerlijke cham pignonsausEn daarna gevulde kalkoen. Heus, u moet er goed van eten! Niet maar zo'n enkel hap jewe moeten er uren over doen! Zelf eet Ik niet.ik drink alleen maar De beschryving van dit feestmaal deed Vic voe len wat een honger ze eigenlqk had. „Ik had gehoord, dat u in Basra zat," begon mrs Cardew Trench tegen Crosbie. „Gisteren teruggekomen", antwoordde Crosbie. Hq keek naar boven naar het balkon. „Wat zit daar voor een struikrover? Die gecostumeerde vent, met die reuzenhoed". „O, dat is Sir Rupert Crofton Lee", verklaarde Marcus plechtig. „Mr Shrivenham van de ambas sade heeft hem gisteravond gebracht. Een sympa thieke maneen vermaard ontdekkingsreiziger!" „O, die? Ja, ik heb een boek van hem gelezen", gaf Crosbie te kennen. „Ik zat met hem in het zelfde vliegtuig", vertelde Vic. Beide mannen keken haar belangstellend aan, tenminste dat dacht zij. „Hij is ongewoon met zich zelf ingenomen". „Ik ken z'n tante in Simla", wist mrs Cardew Trench mede te delen. „De hele familie is even ar rogant. Ze hebben wel hersens, maar ze willen het graag weten". „Hq zit daai de hele morgen al niets te doen", bracht Vic in het midden. „De man heeft last van z'n maag", wist Marcus. ,.Hq kan niets eten vandaag. Ellendig!" „Ik begrijp eigenlqk niet, hoe het komt dat u zo dik bent, Marcus, als u werkelijk zo weinig eet als ge zegt" merkte mrs Cardew Trench op. „Dat komt omdat ik te veel drink, mevrouw," zuchtte Marcus. „Vanavond krijg ik mqn zuster en zwager bij me. Dan drink ik...drink ik tot de vol gende dag." Hij zuchtte andermaal en gilde vervolgens op zijn gebruikelijke manier: „Jozef Maria! Nog eens van 't zelfde!" „Heus niet voor mq!" haastte Vic zich te zeg gen. Ook de heer Dakin bedankte. Hq dronk zqn kwast leeg en ging met Crosbie naar diens kamer. Mevrouw Cardew Trench keek eens naar zijn glas. „Dat is 'n slecht teken, alweer citroen-kwast!" „Hoezo?" informeerde Vic. Wordt vervolgd). 16) 17) 18) Le2xg4 h4h5 Lc8xg4 h5xg4 g6g5! Zeer fijn. Zwart offert de pion terug om de h-lijn gesloten te houden. 19 Le3xg5 Dd8—d6 20) Thl—h4 Pe8—f6! Zwart geeft nu ook de andere pion terug. Zijn koning komt op h8 geheel in veiligheid en hij beschikt over een sterk centrum. Het begint er nu voor Smyslov somber uit te zien. 21) 22) 23) 24) 25) 26) 27) 28) Lg5xf6 Th4xg4t Kcl—bl Tg4b4 Tb4b6 b2xc3 Tb6b8 Kbl—al Dd6xf6 Kg8h8 Tf8g8 a7a5 Le5xc3 Ta8b8 Tg8xb8+ Tb 8g8 Wit staat nu slecht. Botwinnik moet in het vervolg een steekje hebben laten vallen dat het op zo eenvoudige wijze remise wordt. DcT2e3 Tg8—g4 a2a3 Tg4e4 De3—d3 Df6e5 29) 30) 31) 32) 33) 34) 35) 36) Kal—b2 Dd3d4 c3xd4 Tdl—git h5h6 Te4e3 De5xd4 Kg8g7 Kg7—f7 Wit maakt nog net remise. 36) 37) 38) 39) 40) Tgl-g7t Tg7h7 Kb2—c3 Kc3—b2 Te3h3 Kf7—f6 Th3h4 Th4h3f Th3h4 Remise. Donderdag zqn te Utrecht de wed strijden om de Nederlandse studcr ten- kam pioenschappen voortgezet met voet bal, hockey, schermen -n judo. De uitslagen luiden: Schermen: 1. C. van Nes (Utrecht) 8 gew. part.; 2. J. van Albada ^Utrecht) 6 gew. part. 14 ontv. treffers. Floret heren: 1. Lariviere (Utrecht) 5 gew. part.; 2. Baron (Utrecht) 3 gew. part. (na barrage). Sabel: 1. Tan (Delft) 4 gew. part. (na barrage); 2. Lariviere Utr~-ht> 4 gew. part. Degen: 1. Lariviere (Utrecht) 5 gew. part.- 2. Baron (Utrecht) 4 gew. part. (na barrage). Equipe floret heren: 1. Utrecht, 2. Delft, 3. Amsterdam. Equipe sabe! 1. Delft, 2. Utrecht. Equipe floret dames: 1. Utrecht, 2. G.cningen, 3. Delft. Stijlprijs schermen over het gehele toernooi werd gewonnen door Lariviere (Utrecht). Judo: Groene band: Wijnbergen (Delft) versl. Voet (Tilburg). Oranje band: De Boer (Del't) versl. Kraak man (Delft). Bruine band: Verschuu- ren (Utrecht) versl. Treffers (Delft). Blauwe band: Wvers (Utrecht) versL van Lammeren (Delf'l. Zwarte band: Van Elk (Delfti versl. Schutte (Utrecht). Alle categorieën: Van Elk (Delft) versl. Verschuuren Teamwedstrijden: 1. Delft, 2. Utrecht. De beker, beschikbaar gesteld door O.K. en W., is gewonnen door Delft, voor het behalen van de eerste plaats in t algemeen eindkla?-'—- it. Voetbal poule 1: 1. Utrecht, 2. Wage- ningen. .-oule 2: 1. Delft, 2. '.otterdam. Finalepoule: Utrecht—Rotterdam 13, DelftWageningen 10, Wageningen —Rotterdam 0—0, Utrecht—Delft 22. 1 Rotterdam, 2. Delft, 3. Wageningen, 4. Ut.recM, Hockey poule 1: 1. Utrecht, 2. 1 dam. Poule 2: 1 Leiden, 2. Wageningen. Om de le en 2e plaats: UtrechtLeiden 01; om de 3e en 4e plaats: Rotterdam Wageningen 21. Hockey dames: Om de le en 2e plaats: UtrechtLeiden 21; om de 3e en 4e plaats: NqmegenC mingen 21:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9