Vaderlandsliefde in Polen in de Kerk belichaamd Kardinaal Wyszynski geldt als de eigenlijke leider van de natie I r* Rok Overeenstemming over een gepremieerde spaarregeling voor ambtenaren WAT ZIJN GENEESMIDDELEN? E F liw Communisme worstelt met uniek probleem: PREMIE VAN 15 OF 25 PROCENT SPOTSPIEGEL' Huurcompensatie voor gepensioneerde ambtenaren Uit de pers fIÉ Q auberonT'herbert ZATERDAG 29 MAART 1958 PAGINA 11 Vakantie in Frankrijk bezoekt FASHIONWEEK 5 TOT 10 MEI -door- LOFRDES Geen gratificaties meer voor Nederlanders in bedrijven te Djakarta Caro van Eyck bij „Theater" Stamgast terug in Oudewater De arts-botanicus behoort al lang tot het verleden Apotheker thans de verantwoor delijke beoefenaar der „artsenijbereidkunde" Einde ener i llusie Toneelspel voor Valkenburg Omhoog Teleurstellerid resultaat prijsvraag Advertentie rat voor nationaliteit hebt U?" - „Ik ben katho liek". „Tut wat voor godsdienst behoort U?" - „Ik ben een Pool'. Zulk een gesprek heeft zich kunnen voordoen op ieder moment in de laatste zes honderd jaar van de geschiedenis van Polen. Zowel tijdens de toppunten van roem, die Polen heeft beleefd, als in de talrijke perioden van rampspoed is het katho licisme de enige onveranderlijke constante geweest. De begrippen Pools staatsburgerschap en katholicisme wa ren en zijn voor de grote massa van het volk altijd onderling verwisselbaar geweest. Binnen het kader van de eenheid der Kerk ontwikkelt ieder land zijneigen soort katholicisme. Voor ons in West-Europa is het wel licht nodig bepaalde individuele trekken .van het Poolse katholicisme te leren kennen, als wij begrip willen heb ben voor de aard van de betrekking, die thans in Polen bestaat tussen Kerk en staat. Polen is nooit, zoals Nederland en Engeland, blootgesteld aan de volle kracht van de Reformatie; het Protestantisme heeft noch bij de Poolse stedelingen noch bij de boeren werkelijk voet aan de grond gekregen De Kerk in Polen is evenwel in de afgelopen vier eeuwen het doelwit geweest van een voortdurende, nimmer verflauwende aanval en po ging tot ondermijning door de Orthodoxe Kerk altijd een instrument van de Russische staatkunde en door het Pruisische Evangelisme, de voorhoede van de Duitse. „Drang nach Osten". Als gevolg daarvan is de Kerk in Polenuitermate devoot, niet overdreven wijsgerig en vooral, net als in Ierland, de belichaming van de vader landsliefde geworden. Nederlandse noch Engelse katho lieken behoeven zich te schamen over hun godsdienstige praktijk, maar ik vraag me af, of het mogelijk zou zijn in een van onze beide landen een nationale bedevaart te organiseren, waaraan één op de 27 katholieken met terdaad zou deelnemen. Toch dromden vorig jaar op Hemelvaartsdag een miljoen van de 27 miljoen Polen samen bij het heiligdom van Onze Lieve Vrouw te Czestochowa, en dat in het twaalfde jaar van het be staan van sen strijdbaar, godloos, communistisch regiem. Erxend moet worden, dat het cijfer van één miljoen mensen, die aanwezig waren bij de dankzegging na de vrijla ting van de kardinaal-primaat uit een heiligschennende gevangenschap, onge woon hoog was, maar de monniken van Czestochowa vonden er niets buitenge woons aan, dat op 3 mei van het vorig jaar 750.000 mensen waren samengeko men om het feest te vieren van Onze Lieve Vrouw, Koningin van de Poolse Kroon. De uitwerking op iedere wester se katholiek, dn het uitzonderlijke ge luk neeft deel van zulk een menigte uit te maken, is wonderbaarlijk: de inten siteit en diepte van de devotie van de massa vindt zijns gelijke alleen in Lour- des. Geen communistische regering heeft tot dusver te kampen gehad met een zo sterke en zo diep gewor telde kracht als de Kerk in Polen, maar de geografische positie van Po len en het machtsevenwicht in de te genwoordige wereld dwingen de ka- tholieken, die het land bewonen en de communisten, die verondersteld wor- den het te besturen, water in hun wijn te doen. De loop der gebeurte nissen heeft de diametraal tegenover elkaar staande krachten van Kerk en Staat gedwongen een compromis te sluiten, een modus vivendi, dat zon der precedent is in de geschiedenis. Zulk een ontwikkeling zou onvoorstel baar zijn geweest vóór de grote veran deringen van oktober 1956. De laatste jaren van het tijdperk, dat verduisterd werd door de persoonlijkheid van Sta lin, gaven een werkelijke, maar beperk te vervolging van de Kerk in Polen te zien. Vele priesters en sommige bis schoppen werden gevangen genomen en gemarteld op grond van verzonnen aan klachten. Religieuzen werden uit hun huizen gezet en de werken van barm hartigheid, die belichaamd waren in de „Caritas"-organisatie, werden met ge weld overgenomen door een commissie van leken, benoemd door de Staat en van zeer twijfelachtig allooi. Een bijzonder corrupte, weerzinwek kende en kwaadaardige vorm van aan communisme doend pseudo-katholicis- me werd onder de naam „Pax"- bewegmg m het leven geroepen en zwaar gesubsidieerd door de Russische geheime politieDe katholieke univer siteit van Loeblin, wier faculteiten door de onderwijsautoriteiten langzamer hand werden besnoeid, werd veroor deeld tot een vonnis van geleidelijke dood door uitputting. Valse bisschop pen, uitgezocht en opgeleid door de ge heime politie, werden waar mogelijk aan de gelovigen met geweld opgedron gen. Toen ik Polen ïn 1955 bezocht, waren de betrekkingen tusser Kerk en Staat omgeven door een atmosfeer van zeer aanzienlijke spanning, leder die een of ficiële betrekking bekleedde of hooph te bekleden of die hoopte op toelating tot een universiteit, moest al zijn moed verzamelen om in het openbaar de H. Mis bij te wonen. Nu is dit allemaal veranderd. De vrijlating van de kardi naal-primaat luidde een nieuw tijdperk in. Een van de eerste eisen, die tijdens de massa-betogingen van arbeiders er, studenten in oktober '56 werden gesteld, was de vrijlating van kardinaal Wys zynski en de uitoefening van het recht der ouders om hun kinderen op schoor godsdienstonderwijs te laten geven, een recht dat door de na-oorlogse grondwet werd gegarandeerd, maar door de re gering nooit werd toegepast. Gomulka, een praktisch realist, hoe sterk zijn Marxistische overtuiging ook moge zijn, hac geen andere keus dan toe te geven aan deze verlangens ol een ogenblik, dat een volledige invasie door het Rode Leger aanstaande leek en het voortbestaan van de natie op het spel stond.Hij bracht ijlings een mo dus vivendi met de Kerk tot stand er. als gevolg daarvan groeide er een veel gezondere situatie. De 22e Amsterdam Fashionweek wordt gehouden van 5 tot 10 mei. De Neder landse kledingindustrie heeft dan haar herfstcollecties gereed, waaruit de bui tenlandse mode-inkopers, vooral uit Bel gië en West-Duitsland, hun keus komen maken. De tijdelijke inzinking in de con- fectie-industrie is weer grotendeels over wonnen volgens het optimistisch geluid dat de voorzitter van de Textieljaar- beurs deze maand bij de opening van de beurs heeft laten horen. Men ver wacht, dat de export van onze confectie in 1958 zal stijgen tot het hoogst bereik te bedrag van meer dan honderd mil joen gulden. In 1957 nam de export van de confectie toe met 25 miljoen gulden. Dat is dus niet onbevredigend voor een industrie, die de vijfde is op de rang lijst van onze nationale industrieën. GOMULKA Bisschoppen en priesters werden on middellijk vrijgelaten uit hun gevange nissen en in hun diocesen hersteld; dl regering bemoeide zich ook niet langer met de interne zaken van de Kerk. D, z.g. „patriottische" priesters en prela ten werden overgegeven aan de ver getelheid, die zij ruimschoots verdiend hadden. De katholieke universiteit, al werd zij door het regiem niet bepaald toegelachen, werd althans met rust ge laten en „Tygodnic Powszeehny", het voornaamste katholieke weekblad, kwam weer, na drie jaar van redac tionele usurpatie door „Pax", onder lei ding van werkelijk katholieke journalis ten. Men zal opmerken, dat de hierboven genoemde winstpunten voornamelijk ne gatief van aard zijn: zij bestaan uit de opheffing van schreeuwend onrecht en uit het herstel van ernstige fouten. Zij betrekken de Kerk niet bij een actieve samenwerking met de communistische autoriteiten, hetgeen natuurlijk een mo rele onmogelijkheid blijft voor katholie ken zolang de communisten de anti godsdienstige leerstellingen van het Marxisme handhaven. Nochtans kan de noodzaak van een strikt zakelijke en vrijblijvende regeling van routine-kwesties niet worden ont kend. Op gron^ van deze noodzaak machtigde de kardinaal-primaat een groep prominente katholieke leken, be kend ais de ,,Znak-groep", de paar ze tels in het Poolse parlement te aan vaarden, die de communistische rege- Onze Lieve Vrouw van Czestochowa, de Patrones van Polen Kardinaal Stefan Wyszynski wordt door de massa van het Poolse volk be schouwd als de leider van de natie; op hem hebben zij hun hoop en hun ver trouwen gebouwd. De kardinaal heeft deze zeer verheven geestelijke positie volledig aanvaard en hij wijdt zijn le ven aan het herstel van de grootheid en het morele formaat van een zwaar bezochte en gedeeltelijk gedemorali seerde natie. Voor deze taak heeft hij, evenais andere grote Polen vóór hem, zijn toevlucht genomen tot Onze Lieve Vrouw van Czestochowa. Hij gaf uiting aan de diepste gevoe lens van Polen, toen hij namens zich zelf en namens de natie op 3 mei 1957 bij dat nationale heiligdom deze gelof ten aflegde: „Koningin van Polen, ik hernieuw de geloften van onze vaderen en erken U als onze Patrones en Koningin. Ik be loof U alles te doen, wat in mijn ver mogen ligt om Polen waarachtig te doen zijn het koninkrijk van Uw Zoon en van U. Ik beloof te leven in een staat van heiligmakende genade, zon der doodzonde. Ik beloof leder kind te beschermen, dat ontvangen is. „Ik beloof de huwelijkstrouw te hand haven en de zuiverheid en eenheid van mijn gezin te bewaren. Ik beloof de Liefde tot God en tot U te planten in de harten en geesten der kinderen. Ik beloof in vrede te leven, onrecht te ver geven en aan iedereen goed te doen. ,,ïk beloof een onophoudelijke strijd te beginnen tegen mijn fouten en ver keerde gewoonten en het pad van Uw deugden te volgen. Ik beloof de devotie tot U in mijn omgeving en in heel het Poolse land te verspreiden en te beoefe nen". ring beschikbaar stelde. Ofschoon deze groep numeriek zwak is, vertegenwoor digt zij het standpunt van de grote mas sa des volks en oefent zij een invloed uit, die veel groter is dan haar aantal zou doen vermoeden. Deze werkelijk katholieke leken- vertegenwoordiging in publieke zaken is voor de Kerk ongetwijfeld een voor deel. Men doet er goed aan zich te herinneren, dat de communisten, als zu zich bezig houden met katholieke zaken, de natuurlijke neiging hebben te onderhandelen met betaalde agen ten en door hen zelf benoemde indi viduen. Deze laatste categorie is in Polen stellig voorradig: Boleslaw Piasecki, „Führer" van „Pax", is geen aange naam mens. Voor de oorlog was hij een fascistisch demagoog en sindsdien is zijn carrière gekenmerkt geweest door de vaste wil om macht te verwerven. De Russen hebben daar volledig van ge profiteerd en zij hebben voor Piasecki en zijn medewerkers een uitermate be- voorrechte positie van rijkdom en macht in het „volksdemocratische" Polen ge schapen. Zij bezitten nagenoeg het mo nopolie van katholieke uitgaven en bo vendien handels-voorrechten, die hun weerga in een communistisch land niet vinden. Ook al is het doel, waarvoor hun organisatie oorspronkelijk in het le ven is geroepen het veranderen van de Kerk in een ondergeschikt instru ment van communistische politiek niet bereikt, zij blijven nog steeds een latent, doch reëel gevaar voor de Kerk. Het verdient ongetwijfeld verre de voorkeur, dat de communisten alle za ken, die verband houden met de Kerk, bespreken met fatsoenlijke, eerzame katholieken, die zich niet laten omko pen of intimideren, in plaats van met schurken. Daaron is het van groot be lang, dat de parlementariërs van de Znak-groep steun en begrip ontvangen van de katholieken buiten Polen. De stad van de beroemde wijnen, vermaard om haar goede keuken, centrum van toerisme en kunst, uitgangspunt naar Périgord, Arca- chon, de stranden van de Atlantische Oceaan, les Landes, de Baskische kust. Pyreneeën, en Spanje. Voor alle Inlichtingen betreffende hotels, verblijf, excur sies, feestelijke gebeurtenissen, wende men zich tot het Syndicat d'Initiative, Office de Tourisme, 1. cours du 30-Juillet, Tel. 08.28.41. Toen ik laatst naar een ga la-gelegenheid moest en mijn rok-costuum had aan getrokken bekeek ik mij in de spiegel met zekere tevredenheid. Dat gebeurt mij zelden. Ik genoot dus even van het uit-- - rlijk ogenblik en belde vervol gens resoluut een taxi. Want in een rok kun je niet lopen. Ook stak ik nonchalant een sigaret op. Nonchalant, let wel. Korte tijd later arriveerde ik in de zaal van het feest en struikelde als het ware over de heren in rokken. En ineens voelde ik mij onzeker wor den. Waai de uitzonderlijkheid tot het normale wordt gedegradeerd is het rijk van de persoonlijkheid uit. Men gaat uit als een wonder van correctheid, men arriveert als een doodgewone, zich van niets en nie mand onderscheidende uni'ormdrager. Dat kan nooit de bedoeling zijn van de rok-an -und-für-sich. Voortaan ga ik in rok naar de ver gadering van de kieskring en in mijn oudste spullen naar het gala-diner. Dan loop ik wel voor gek; maar al thans voor gék gek en niet voor nor maal gek. Op instructie van de militaire gezag hebber van Djakarta, luitenant-kolonel Endang Dachjar, is de uitbetaling van bonussen, dividenden en gratificaties aan de Nederlandse employé's van in Djakarta gevestigde Nederlandse bedrij ven opgeschort. Deze bedrijven hebben opdracht ge kregen om, naast hun normale salaris sen, geen bonussen en andere uitbetalin gen uit te keren aan bestuursleden, aan deelhouders, employé's en ander perso neel van Nederlandse nationaliteit, die bij hen werkzaam zijn. In een toelichting op deze instructie verklaarde Dachjar, dat zij „nog niet" betekent, dat de betrokken Nederlanders hun rechten op de bonussen, dividenden enz. zullen verliezen, doch dat de uit betaling van dergelijke toelagen slechts tijdelijk wordt opgeschort. Zijn besluit was gebaseerd op de over weging dat de financiële positie van de Nederlandse bedrijven In Djakarta was achteruitgegaan zodat versterking van de liquiditeit in het belang van de ver dere exploitatie van deze bedrijven noodzakelijk was. Mevr. Caro v. Eyck heeft haar contract met het Rotterdams Toneelgezelschap niet verlengd. Voor het volgend sei zoen heeft zij een engagement geaccep teerd bij het gezelschap „Theater" te Arnhem. De centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken heeft in haar vrijdag gehouden verga dering, mede in aanwezigheid van staatssecretaris Schmelzer, overeen stemming bereikt over de grondslagen van een gepremieerde ambtenaren- spaarregeling. Deze spaarregeling houdt onder meer in, dat op spaargelden tot ten hoogste vijf procent van de wedde met een maximum van 585,- per jaar, een premie zal worden verleend van 25 pro cent van het gespaarde bedrag voor hen wier wedde 7.000,- of minder be draagt en van 15 procent voor hen wier wedde boven dit bedrag uitgaat. De maximale premie zal 87,75 per jaar bedragen. De premie wordt verleend onder voorwaarde, dat het spaarbedrag wqrdt benut voor een aantal in onder ling overleg vastgestelde objecten. De ze voorwaarde geldt evenwel niet voor de eveneens onder de premieregeling vallende spaargelden, die vijf jaar on afgebroken op een bijzondere spaarre kening hebben uitgestaan. Bestedingsobjecten Als erkende bestedingsobjecten zijn aangewezen a. de financiering van de aankoop of het bouwen van een in Nederland te bouwen of gebouwd huis, waaronder begrepen de aankoop van bouwgrond, de transportkosten (in de ruime zin van het woord) alsmede de aflossingsge deelten van bouwhypotheken; b. de huwelijksuitzet van de ambte naar, d.w.z. zowel linnengoed als meu bilair e.d„ met een maximum van 3.000,-, (inclusief premie); c. verbeteringen in de woning, indien en voorzover deze de waarde van het pand met tenminste 500,- verhogen (dus geen onderhoudskosten en repa raties) d. premies ten behoeve van kapitaal- en lijfrenteverzekeringen met inbegrip van studieverzekeringen, ideaalpolissen alsmede van contraverzekeringspremies bij spaarkasinschrijvingen; e. stortingen van spaargelden in spaarkassen en bouwspaarkassen, als mede stortingen bij bankinstellingen tot verwerving van spaarcertificaten; f. kosten, besteed aan studies voor een beroeps- of vakopleiding zowel van de ambtenaar zelf als van diens kinde ren, mits de betrokken opleidipg ten minste negen maanden duurt en met uitzondering van die opleidingen, waar voor reeds door het rijk wordt bijge dragen; g. de aankoopsommen van obligaties, luidende in Nederlandse guldens, in Ne derlandse beleggingsmaatschappijen en van gewone aandelen in Nederlandse ondernemingen met dien verstande, dat deze effecten, dan wel daarvoor terstond in de plaats getreden effecten, gedurende vijf jaar onafgebroken in het bezit van de spaarder zijn geweest. In beginsel zullen alle spaarbanken bij de uitvoering van de regeling wor- In Oudewater is vrijdag de ooievaar gearriveerd op de plaats, die al eeuwenlang zijn voorvaderen tot zo merverblijf heeft gediend: het nest op het dak van het raadhuis. Ergens onder dat dak hangt een schilderij, waarop Dirk Stoop in 1650 heeft weer gegeven hoe de stad in 1575 door de Spanjaarden werd platgebrand en uit gemoord. Op dat doek is het bewoonde ooievaarsnest al te zien. (Van onze medische medewerker) indelijk, eindelijk, is het ontwerp van de nieuwe wet op de geneesmiddelen door de Tweede Kamer in behandeling genomen. U hebt inmiddels al ge lezen hoe moeizaam de bei-aadslagingen over deze inderdaad niet een voudige materie verlo pen en dat de minister zelfs aan de voorzitter van de Kamer heeft gevraagd het de bat maar te schorsen tot na het Paas- reces, omdat hij er, met de ingediende wijzigingsvoorstellen van de Kamer leden erbij, niet meer uit kwam. Het gaat om voor de volksgezond heid belangrijke kwesties, onder meer welke geneesmiddelen vrij in de han del mogen worden gebracht en hier mee samenhangend het gecompliceer de en zoveel tegenstellingen oproepen de vraagstuk wie welke geneesmidde len mag verkopen. Apothekers, dro gisten en zelfs kruideniers vechten om de kluif van de vrije geneesmid delenverkoop. Het gaat hier niet al leen om de vraag welke medicamen ten alleen op recept door de apotheker afgeleverd mogen worden, maar ook öf en zo ja wélke medicamen ten door niet-gespecialiseerde detail listen mogen worden verkocht. Dat een nieuwe regeling dringend gewenst is, is voor regering en Tweede Kamer geen punt van discussie. Het is im mers te dwaas dat een aantal genees middelen, die geenszins ongevaarlijk zijn, vrijelijk verkocht mogen wor den. De meeste mensen kunnen zich rauwelijks voorstellen, dat er (nog) geen instantie is, die hier feitelijk toezicht op uitoefent. De nog gelden de wet op de geneesmiddelen die uit 1863 dateert is verouderd en onvol ledig. Voorts is een gewichtig punt de ver plichting om de samenstelling met de hoeveelheden op de verpakking van geneesmiddelen te vermelden; wij denken hier vooral aan de z.g. patent preparaten die door de fabrikant zijn samengesteld en verpakt en die de winkelier zonder meer al of niet op recept aflevert. Dit laatste is in de meeste landen al lang verplicht. In een land als Frankrijk bijvoorbeeld, waar de markt overstroomd wordt door een fantastische hoeveelheid fraai verpakte doch kostbare midde len en middeltjes tegen allerlei ech te en onechte kwalen, is de fabri kant tenminste verplicht om de sa menstelling nauwkeurig op doosje of flesje te vermelden. De richtlijnen voor de aflevering van opium en andere verdovende mid delen buiten beschouwing latend, heb ben wij het gevoel, dat er in ons land .eigenlijk geen wet inzake de ge neesmiddelen bestaat. Voordat wij een volgend maal en kele facetten van de nieuwe wet, gezien door een medische bril, zullen belichten, eerst een en an der over geneesmiddelen In het alge meen. Geneesmiddel is een vaag en seis waren beter makend. IJzer bij voorbeeld werd waarschijnlijk vóór de 16e eeuw in Europa niet toege past. De farmacologie moest wachten op de ontwikkeling van techniek en scheikunde voor z\j zich verder kon ontplooien. De grote vlucht van de scheikunde na de tweede helft van de vorige eeuw heeft de farmacologie afgetrokken van de plantkunde en grotelijks aan zich verplicht. De far- moeilijk te omgrenzen begrip, bij de waardebepaling waarvan onbereken bare factoren als geloof, respectieve lijk magie van groot belang zijn. En hoewel de verleiding groot is om op genezing; door geloof door te gaan, zullen wij dit belangwekkende onder werp nu laten rusten en voor later bewaren. Oorspronkelijk, dat wil zeggen alle eeuwen door tot voor kort. berustte de kennis van geneesmiddelen alleen op ervaringsfeiten al of niet juist ge in terpreteerd. In de vorige eeuw en op grote schaal eerst in onze eeuw heeft de ontwikkeling van de farma cologie (de wetenschap, die zich be zig houdt met de bestudering van ge neesmiddelen) de toepassing van me dicamenten een bredere basis gege ven. Wij kennen thans van een aan tal medicamenten soms zeer nauw keurig de manier, waarop zij werken en de plaats waar zij aangrijpen. De ze ligt overigens niet altijd zo voor de hand als de oude ervaring dacht. Het onaanzienlijke vingerhoedskruid levert een van de belangrijkste ge neesmiddelen. waarover de arts be schikt. De grote Engelse geneesheer Withering heeft het tegen 1800 voor het eerst op grote schaal toegepast als waterdrijvend middel om oede men te doen verdwijnen. Eerst in de ze eeuw heeft men ontdekt, dat het werkt op het hart en dat de verbe terde werking van het hart met als gevolg een betere bloedcirculatie dooi de nieren de oorzaak is van het uitwateren van de oedemen. De geneesmiddelenleer is heel lang een onderdeel van de plantkunde ge weest. De oude geneesheer was te vens plant- of kruidkundige, hij kweekte als regel zelf de kruiden die hjj in de medische praktijk gebruik te. In de middeleeuwen werd dit deel van zijn taak geleidelijk over genomen door botanicus en apotheker. In de oudheid en nog tot na de mid deleeuwen kende men in Europa geen andere dan plantaardige medicamen ten. Alleen kruiden en kruidenaftrek- macologie is nu een aparte weten schap geworden, die als zodanig aan de universiteiten wordt onderwezen. Er is nu ook geen sprake meer van, dat de praktizerende arts de gehele farmacologie kan overzien en be heersen. De samenwerking tussen het laboratorium van de farmacoloog (meestal in de fabrieken die het onderzoek bekostigen) en de arts die de geneesmiddelen toepast is in de plaats gekomen van die ene figuur, de arts-botanicus uit de oude tijd. Als vertrouwde tussenpersoon fungeert dan nog de apotheker, die de artsenijbereidkunde sedert de middel eeuwen als zelfstandig beroep uit oefent. Hij alleen is wettelijk verant woordelijk voor wat hij aflevert en heeft derhalve de plicht de medicij nen die door hem verkocht wor den te controleren. Vanzelfsprekend vereist dit een grote kennis van zaken. De opleiding tot apotheker aan de universiteit duurt even lang als die tot arts. De aanstaande apo theker moet zich onder meer een uit gebreide kennis verwerven van plant en scheikunde. Naar aanleiding van de publiciteit rond het geval van de radioactieve be smetting in Putten heeft een lezer de vraag gesteld of de lichtgevende zo genaamde radiumcijfers en -wijzers van wekkers en horloges niet gevaarlijk zijn. Deze vraag kan tot geruststelling van deze en mogelijk ook andere lezers ontkennend beantwoord worden. De lichtgevende verf die hiervoor wordt gebruikt bevat namelijk geen radium. Vroeger is dat wel eens het geval ge weest vandaar de naam maar ook toen was er geen gevaar aan ver bonden, daarvoor was de hoeveelheid te gering. Over enige tijd zullen wij hierover wat meer vertellen. St. den ingeschakeld. Er zal een spaarraad worden ingesteld, die in hoogste ressort heeft toe te zien op een juiste toepas sing van de ambtenarenspaarregeling. Huurcompensatie Voorts is overeenstemming bereikt over een voorstel van de regering tot het verlenen van een huurcompensatie aan gepensioneerden, te rekenen van 1 augustus 1957 van drie procent van het pensioen-inkomen tot een maximum van 120,- voor gehuwden in de zin van de algemene ouderdomswet en 90,- voor de overigen. Deze regeling zal gelden voor de duur van de tijd, dat de huurcompensatie voor de actieve ambtenaren niet in de bezoldiging is geïncorporeerd. Daarna zal de regering zich beraden, welke de finitieve regeling voor de gepensioneer den in het leven zal worden geroepen. De tijdelijke regeling zal gelden voor degenen, die de leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt. Zij die 65 jaar en ouder zijn, ontvangen een verhoging van het algemeen ouderdomspensioen ten bedrage van 120,- voor gehuwden en 90,- voor ongehuwden, waarin de huurcompensatie is verwerkt. Deze verhoging van het algemeen ouder domspensioen zal buiten aanmerking worden gelaten voor de beperking van de uitbetaling van het ambtelijk pen sioen krachtens de wet van 20 decem ber 1956. Kindertoelage De commissie heeft zich ook akkoord verklaard met een tweetal voorstellen ten aanzien van de kindertoelage voor gepensioneerden. Het eerste voorstel betreft een verhoging' in verband met de huurverhoging van drie procent van de kindertoelage. Het tweede voorstel betreft de toekenning van een duurte- toeslag ten bedrage van 2.60 per maand per kind aan de gepensioneer den, die over 1958 aanspraak op kin dertoelage hadden. Opneming in deze rubriek is niet noodzakelijk een bewijs van in stemming Een lid van de P.v.d.A., oud-lid van de S.D.A.P., schrijft aan Het Parool: „De verkiezingsnederlaag van de P v.d.A. heeft reeds" vele commentaren uitgelokt, waarbij opvalt, dat althans een deel van de socialistische voor mannen zich er heel gemakkelijk van afmaakt. De bestedingsbeperking, zo zeggen zij, is de oorzaak van alle na righeid. Als het straks weer een beetje beter gaa' komen de verdoolde (rode) schapen wel weer terug. Gemeenplaat sen als de „rots in de branding" en „wij komen terug" doen weer opgeld. Het zou echter verkeerd zijn deze weg te blijven volgen, alleen reeds om dat hetgeen op de 26e maart is gebeurd veel erger is dan op het eerste gezicht lijkt. Want de stembus van die dag heeft de progressieve krachten teruggewor pen tot de positie van ruim twintig jaar geleden. Men behoeft om dit te constateren slechts de samenstelling van de Twee de Kamer, zoals die in 1937 werd ge kozen, in ogenschouw te nemen. Het waren de z.g. Colijnverlciezingen, waar tegen het voor de progressieve partijen moeilijk optornen was. Ondanks de gro te zege der anti-revolutionairen dank zij Colijns populariteit in die tijd ver wierven de progressieve partijen, te weten de SDAP, de Vrijzinnig Demo- 'cratische Bond en de Christen-Demo cratische Unie resp. 23, 6 en 2 zetels: in totaal 31 zetels. Dit zou in een Kamer van 150 neerkomen op 47 zetels. Maar de P.v.d.A. zou op basis van de jongste Statenverkiezingen slechts 44 zetels hebben verworven, drie min der dan ruim twintig jaar geleden de partijen bezet zouden hebben gehad, die beschouwd mogen worden als de kern van de huidige socialistische par tij. Al het gepraat over doorbraak zus en doorbraak zo ten spijt is rhen aan de progressieve kant in twintig jaren dus niets opgeschoten, integendeel. Nog scherper komt dit tot uiting in Amsterdam. Telde de SDAP alleen in 1935 reeds 17 zetels in de Amsterdam se raad, thans zou de P.v.d.A. ei slechts 16 hebben verkregen, een zelfde aantal als de SDAP reeds in 1923 had! Er is aan de hand van deze cijfers slechts één conclusie mogelijk: 21 jaar na de laatste vooroorlogse verkiezingen is van een doorbraak nog geen sprake. Maar de Kamerverkiezingen van 1936 dan? Toen stemden toch wel vele katholieken en protestants-christelijken op de P.v.d.A. De cijfers in het katho lieke Zuiden bijvoorbeeld logen er niet om. Dit was, zo luidde in 1956 het oor deel van veler en ook van schrijver dezes de echte, de werkelijke door braak. Eindelijk was zij dan gekomen. Helaas, het is slechts schijn geweest. Doorbraak, dat wil zeggen het loslaten der confessionele partijen. Wie „door breekt" is tot de erkenning gekomen, dat de partijvorming op confessionele grondslag ondeugdelijk is en dat hij, hoe gelovig ook, zonder bezwaar kan stemmen op de socialistische partij. Het is een stap die men niet zonder diep nadenken onderneemt en verwacht mag worden dat iemand na deze stap ge daan te hebben .iet na korte tijd haas tig naar het confessionele kamp terug keert. Maar dat is op de 26e maart juist wèl gebeurd, want de gehele zoge naamde „doorbraakwinst" van 1956 ging verloren (en nog heel wat meer). Dit bewijst dat zij die in 1956 voor het eerst op de P.v.d.A. stemden en als „doorbrakelingen" werden begroet dit in werkelijkheid niet waren. Zij stemden uit geheel andere overwegin gen op de P.v.d.A. conjuncturele overwegingen, populariteit van Drees, protest tegen het Mandement, vrees dat de K.V.P. de grootste partij zou worden doch niet in de stellige over tuiging, dat een confessionele partij uit den boze is. Ware dit wel het geval geweest, een groot deel van deze kie zers zou de P.v.d.A. trouw hebben moe ten blijven." Verder schrijft deze medewerker: „Alvorens weer het glas te heffen op de doorbraak zal men in de P.v.d.A.- leiding goed doen eens na te gaan wat er gebeuren moet om althans de kie zers die 26 maart ondanks dit alles haar trouw bleven aan zich gebonden te houden. En wel op kortë termijn. Want verdere afval bij de komende raadsverkiezingen zou de Partij zelf wel eens op haar grondvesten kunnen doen schudden en bij sommigen zou dan de vraag kunnen opkomen of de oprichting van de P.v.d.A. en het ontbinden der SDAP niet eigenlijk toch een fout is geweest NADRUK VERBODEN Bij gelegenheid van het 40-jarig be staan had de n.v. Valkenburg Omhoog, die het openluchttheater exploiteert een prijsvraag uitgeschreven voor een toneelspel, geschikt om in het roman tische theater tegen de rotswand te wor den opgevoerd. Ais juryleden waren aangewezen de heren dr. G. Beckers (dir. Speelgroep Limburg), Math. Kemp en pater Molenaar, letterkundigen. Ofschoon de datum van inzending al eens verlengd was, viel het binnenge komen werk zowel kwantitatief als kwalitatief tegen. Van de drie stukken die te beoordelen waren, bleken er twea niet voor de gelegenheid te zijn ga- schreven. De jury kwam eenparig tot de conclusie dat geen der inzendingen voor de hoofdprijs 1000) of voor een der andere prijzen (van 500) in aan merking kon komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 11