DE KLAPLOPER, vermakelijke Franse film Jenny Laatste seizoen-concert door Nrdh. Philh. Orkest Vraag geen verf.vraag RI P O L I N Jeugdraad Bisdom Haarlem gisteren geïnstalleerd Beperkende maatregelen opgeheven Personeel gal worden verminderd Van Gend Loos binnenkort in een nieuw gebouw RENAULT! De slavin van Pointe du Loup Prolongaties en reprises Koninklijk bezoek Bloedig conflict Het loon van de duivel In 't Gelid Boekenvenster Mgr. J. P. Huibers„Zekere eenheid van denken en handelen gewenst Kantoorgebouw aan de Westergracht krijgt S.O.V.-kantine Studio Apotheken en dokters diensten Lido Roxy Cinema Palace Frans Hals Toneelwerken H.H. Missen op zondag VOLKSKREDIETBANK HAARLEM ZATERDAG 29 MAART 1958 PAGINA 2 Films: Diversen Haarlem Sportagenda GARAGE DEN HOUT Voorlichtingsavond voor dienstplichtige militairen T.b.c.-verschijnselen bij orkestleden Brandweerploeg SPECIALE SHOW VAN WEERT Tasten en zoeken Bestuurders Nieuwe Eeuw gedagvaard Onderdak toeristen Burgerlijke Stand Haarlem Voor al Uw REPARATIES van WI2VTRASSEN en BEDDEN TEL. M.4.8.5 Bijvullen en vernieuwen Haarlems Malrassenhuls Nagekomen scheepvaartberichten FILMJOURNAAL Een van de gezelligste films van de laatste jaren is ongetwijfeld Courte Tête, De Klaploper, van Norbert Car- bonneaux, waarin men het zeer bruik bare gezicht van Femand Gravey door de handeling ziet dwalen, die een sa tire is op de goklust van het publiek bij paardenrennen en soortgelijke ver makelijkheden. In het begin van de film zit de held van het verhaal op een bank in het park, als een jongeman hem iets te koop aanbiedt. De man reageert niet tot de knaap zegt dat hij honger heeft. Dan neemt hij de jongen bij de arm en sleurt hem mee onder de mededeling dat hij een veel betere manier van geld verdienen heeft dan de jeugdige stak ker. v"an dat ogenblik af gaat de knaap door voor de jockey van Gravey, die zich zelf uitgeeft voor meestergokker bjj het paardenrennen en op alle lieden die hjj ontmoet, een zc sterk overwicht heeft, dat hij op hun kosten van de ene dag in de andere km leven. Als book maker echter slaat hij een mal figuur, want het paard dat hij tenslotte aan beveelt, als de grote dag is gekomen, verliest. Het ergste is, dat hij zelf door zijn eigen leugens meegesleept, ook op die knol heeft gezet en dat alle ande ren op het laatste ogenblik van mening veranderd zijn. En zo kan het verhaal eindigen met het woord ,,Faim" in- plaats van „Fin". Dat geestigheidje „Faim" is kenmer kend voor de hele film. Carbonneaux vertelt in zeer luchtige trant en met CINEMA-PALACE: Jenny, volw. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Het loon van de duivel, 18 jaar. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Dl. 2.30, 8 uur. LIDO: De slavin van Pointe du Loup, 14 j. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Za.-avond: Sergeant Zack, 18 jaar. 2330 u. LUXOR: Ein Madel zum kiissen, 14 jaar. 2. 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: t.m. zo.: Liefde langs de weg, str. volw. Za. en zo. 7, 9.15 uur. Za. en zo.: Berenland, a. 1. Za. 230 uur; zo. 2, 4.15 uur. Ma. en di.: De levensroman van Richard Tauber, a. 1. 8.15 uur. Wo. en do.: La Strada, volw. 8.15 uur. REMBRANDT: Sissi, keizerin en moeder, a. 1. (zesde week). 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: t.m. zo.: Bloedig conflict, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15. 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: De vluchteling van Gua- tura. 14 J. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: t.m. zo.: Mars door de hel, 18 J. 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2. 4.15. 7. 9.15 uur. Ma. t.m. do.: De klaplopers, 18 j. 2.15, 7, 9.15 uur. Elke ochtend: De reis van H. K. H. Prin ses Beatrix naar de West, a. 1. 10, 11. 12 u. Zaterdag 29 maart Stadsschouwburg, 20 uur: „Ines de Castro", historisch toneelstuk met psycho logische verdieping in de figuur van de Portugese koning Ferrante. Het stuk is ge schreven door Henri de Montherlant, is diepzinnig, maar dramatisch niet sterk. De voorstelling, die „Theater" ervan geeft onder regie van Elise Hoomans en met Ellen Vogel in de titelrol, is zeer goed. Zondag 30 maart Stadsschouwburg, 20 uur: „Het dagboek van Anne Frank", de toneelbewerking van het aangrijpende boekje van het joodse meisje Anne Frank over haar oorlogsjaren. „Theater" geeft er onder regie van Karl Guttmann en met Martine Crefcoeur in de hoofdrol een zeer mooie voorstelling van. Maandag 31 maart Concertgebouw, 20 uur: Pianorecital door Leendert Huges. Grote Kerk, 15.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Brinkmann, Grote Markt, 20 uur: Elise van Gasteren-Menagé Challa spreekt over „Spanje en Mexico" (Geloof en Weten- ichapi. Brinkmann, Grote Markt, 20 uur: Ir. E. M. Bunders spreekt over het onderwerp „Drie maanden in i^apland boven de pool cirkel" (Natuurhistorische Vereniging). Gebouw St.-Bavo: Bezinningsavond van de K.A.B. o.a. met de opvoering van het spel „De muur". Apotheken: Nooraer-zvpotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 52956; Apotheek Remmers, Kruisstraat 6, tel. 10354; Apotheek 't Gilde- huys, Koninginneweg 3, tel. 12038. Doktersdienst: Men belle nummer 11990. Tandartsen: K. G. van Putten, Grote Houtstraat 20 rd., Haarlem, tel. 20873 (b.g.g. 20876); J. H. Moltzer, Jan Steenlaan 9, Heemstede, tel. 34547. Ziekenvervoer: GGD. tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400. Dierenartsen: J. Westerman, Leidsevaart 74, Haarlem, tel. 12111. Aerdenhout Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 162, Aerdenhout, tel. 26772. Doktersdienst: W. E. Ulrici, Spiegelen- burghlaan 20, tel. 27888. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zr. H. J. G. Lugthart, An jelierenlaan 5, tel. 26876. Dierenartsen: Zie onder Haarlem. Bloemendaal Apotheken: Elswout Apotheek. Bloemen- daalseweg 341, Overveen, tel. 16760; Sant- poortse Apotheek. Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. 02560-8249. Doktersdienst: J. A. Bosch, Bloemendaal- seweg 84, tel. 52655. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zr. J. Th. Odinot, Rusten- burgerweg 16, Bloemendaal, tel. 52129. Dierenartsen: Zie onder Haarlem. Heemstede Doktersdienst; J. G. M. van Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 38377; R. J. P. Muller, Raadhuisplein 6, tel. 36550. Apotheken: Zie onder Aerdenhout. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Dierenartsen: Zie onder Haarlem. Overveen i Apotheken: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: W. D. van Oldenborgh, Bloemendaalseweg 223, tel. 22884. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zie onder Bloemendaal, Dierenartsen: Zie onder Haarlem. Santpoort Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23 Santpoort, tel. K 25608320. Apotheken (ook nachtdienst); Sant- poortse apotheek, Bloemendaalse straatweg 145, Santpoort, tel. K 2560 8249. zeer welsprekende filmmiddelen. Her haaldelijk ontspruit de humor aan de goede aanwending van de instrumen ten. Er worden bijzonder vermakelijke taferelen opgebouwd uit een reeks klei ne details, die leiden tot een echt film verhaaltje, waaruit de intelligentie van de maker sprankelend tevoor schijn komt. De ware filmliefhebber kan hier aan zijn trekken komen. Hij moge de film vooral niet overslaan. Hjj draait van maandag tot en met donderdag in Studio. Hij is toegankelijk voor 18-jarigen. Tot en met morgen avond draait in Studio de aangrijpende film „Mars door de hel", die handelt over het lot van vele Europese vrou wen, die tijdens de oorlog op Malakka verbleven onder de Japanse bezetting. 18 jaar. De Amerikaanse burgeroorlog is weer het onderwerp van de boeiende film „De slavin van Pointe du Loup", die deze week in Lido draait Ditmaal wordt het rassen-probleem er echter in betrokken, zij het op een nogal opper vlakkige manier. Het gegeven is echter boeiend genoeg. De dochter van een schatrijke plantage-eigenaar bemerkt na de plotselinge dood van haar vader, dat zij instede van te erven zelf tot de erfenis behoort. Haar moeder was na melijk een slavin op de vaderlijke plan tage, zonder dat het meisje, dat een zeer goede opvoeding gekregen had, zulks wist. Een andere plantage-eige naar, ex-slavenhandelaar, koopt het meisje voor goed geld. Zij overwint haar aanvankelijke afkeer van de man, en gaat hem later beminnen en door lief en leed volgen. Toegang 14 jaar. Keizerin en moeder Sissi heeft haar verblijf in Rembrandt maar weer met een week verlengd. Het is nu al de zesde week. De film is voor iedereen geschikt. In Minerva draait tot en met zondagavond in de avondvoorstellingen „Liefde langs de weg", die vanwege het gesol met zaken die ieder heilig dienen te zijn, ontraden moet worden. In de middagprogramma's keert de uitstekende documentaire „Berenland", die voor alle leeftijden toegankelijk is, terug. Maandag er dinsdagavond kun nen de liefhebbers van het genre in deze bioscoop genieten van „De levens roman van Richard Tauber", die even eens voor alle leeftijden geschikt is. woensdag en donderdag wordt de vertoning herhaald van de voortreffe lijke film „La Strada", die toegankelijk is voor volwassenen. Luxor vertoont deze week „Ein Ma- del zum küssen", een verhaaltje over een modinette die het tot ster-manne quin brengt en tot slot de liefde op de koop toe krijgt. Een genoeglijk, speels filmpje voor boven de veertien. In Rembrandt, Studio en Minerva kan men deze week een filmreportage zien van het bezoek van het Engelse konings paar aan ons land. De reportage is op- fenomen in het voorprogramma. In tudio draait 's ochtends de kleurenre- portage van het bezoek van H.K.H. prin ses Beatrix aan de West. Colt Saunders, de trotse ranch-eige- naar, keert na de burgeroorlog terug naar zijn Texas, en trouwt voor zijn aankomst met onwaarschijnlijke snel heid een meisje. Het lief werkt in bars, is eigenlijk van goede afkomst en ont popt zich ineens als een ook onwaar schijnlijk goede echtgenote. Als Colt achteraf van het werken in de bar ver neemt, wordt hij ongelooflijk kwaad en stuurt haar weg. Colts een-armige, niet al te slechte broer en een groepje geldjagende schurken drijven de situatie nog meer op de spits. Als alles hopeloos schijnt, Colt van zijn vrouw en zelfs van zjjn trouwste vrienden verlaten is, kan de zaak alleen nog maar opgelost worden met een bloedige schietpartij. Ansichtkaart achtige prentjes van een overschoon Texas worden de bezoeker niet onthou den. in Roxy voor boven de veertien. Vanaf maandag is daar de spannende kleurenfilm „Dl vluchteling van Gua- tura" te zien. 14 aar. Volgende weel draait in Cinema Pa lace de Nederlandse film „Jenny" die Willy van Hemert heeft geregisseerd en waarin diens dochter Ellen de hoofd rol speelt. Een paar weken geleden hebben wij deze film reeds uitvoerig besproken. Wij hebben toen als onze mening uitgesproken, dat „Jenny" nog altijd niet het geslaagde Nederlandse product Is. De film komt te traag op gang "n is bovendien erg oppervlakkig. Uit een oogpunt van amusement, kan men aan „Jenny" de eerste Neder landse kleurenfilm plezier beleven, wanneer men zijn eisen niet te hoog stelt. De film is voor volwassenen toe gankelijk. Louter afgaande op het thema van „Het loon van de duivel" kan men niet bepaald spreken van een orginele vondst. Het betreft hier wederom de oppermachtige heerschappij van een grootgrondbezitter, op wiens onafzien bare gebied door onderhorigen een moord wordt gepleegd. Op aanwijzing trekt een onverschrokken sheriff tegen de clan ten strijde, waarbij hij talloze moeilijkheden waaronder tegenkan tingen van het afhankelijke stadje moet overwinnen, alvorens het recht zijn loop kan krijgen. In sobere, goed gecomponeerde beelden, waarbij de cinemascope een fascinerende, passen de ruimtelijkheid oproept, heeft regis seur Jack Arnold het scenario aantrek kelijk vastgelegd; dusdanig zelfs dat Orson Welles ais de tiran op „Golden Empire" overtuigend, maar nergens hinderlijk mag excelleren. Voor minstens achttienjarigen in Frans Hals. M;t een speels en luchtig uitgevoer de ouverture „die Hebriden" van Mendelssohn liet Henri Arends vrijdagavond het laatste seizoenscon cert van het Noordhollands Philharmo- nisch orkest openen. Toch stel ik mij deze specifiek romantische muziek in de toonvorming nog iets milder voor dan zij nu scheen. Na deze ouverture volg de de serenade voor kamerorkest van Géza Frid, naar mijn weten in de eer ste Haarlemse uitvoering. Het is een geestrijke en boeiende compositie zon der muzikale complicaties, zoals de componist trouwens zelf in zijn voor woord schrijft. Ook de vormgeving loopt geheel langs volgbare paden. Hen ri Arends heeft er met zijn orkest een warm pleidooi voor gehouden. Een apar te vermelding komt toe aan Jacques Stol. er die als plaatsvervangend con certmeester, op zeer mooie wijze de viool-solo in het tweede deel speelde. De componist verscheen na afloop op het podium om een hartelijke hulde in ont ngst te nemen. Hierna was Hans Henkemans de so list in „Nuits dans les jardins d'Es- pagne" van Manuel de Falla. Het is eigenlijk overbodig nogmaals het sublie me en aparte pianospel van Hans Hen kemans te memoreren. Ook in dit stuk toonde hij zich wederom een pianist van aparte klasse, met een veelzijdig re pertoire. Zijn intense muzikaliteit werk te blijkbaar aanstekelijk op het orkest, waardoor een zeer homogeen samenspel werd verkregen. De obligate piano-par tij is meerdere keren virtuoos. Solist en orkest viel terecht groot succes ten deel. Na oe pauze klonk Schubert's gro te symfonie in C dur, het laatste werk dei de romantische toondichter een half jaar voor zijn dood in 1828 schreef. Aan Robert Schumann valt de eer te beurt dit wonder van muziek te heb ben ontdekt in een kast bij Schuberts broer Ferdinand. Schubert is hier de milde gever van melodieën waarmede hij als het ware verkwistend omgaat. Wist hij soms reeds dat er geen tijd meer was om zijn rijkdom aan fanta sie ov"r verdere jaren te verdelen? Haarlem: EDORBC, SchotenWA, HFC—Hercules, WH—Onze Gezellen, RipperdaTYBB, THBConcordia. Heemstede: RCHKFC. Halfweg: NASKinheim. Lisse: LisseASC. Voorhout: ForeholteWarmunda. Zandvoort: Zandvoortmeeuwen— West Frisia. Bloemendaal: BloemendaalDIO. Santvoort: TerrasvogelsHSV. Felsen.- StormvogelsSittardia. Beverwijk,: De Kennerrer? P;i u iteyn, Beverwijk Velser Wijk aan Zee: Wijk aan ZeeZAP. Heemskerk: ADOAlc. Victrix. Castricum: VitesseCSV. Hoe het zij, dit unieke brok muziek liet niet na ook nu weer grote indruk te maken. Dat de uitvoering ideaal was, wil ik niet beweren. Naar mijn gevoelen laat Arends het nu eens te zwaar, dan weer eens te zakelijk klin ken. Toch waren er ook treffende momen ten, zoals in het laatste deel de forse marsachtige ritmen. Het heerlijke ly rische Andante werd gevolgd door een typisch Schubertlaans scherzo met trio, muziek met een onweerstaanbare char me. Hier hebben vooral de houtblazers over het algemeen toch mooi werk ge leverd. Een dankbaar gestemd publiek heeft de uitvoerenden lang toegejuicht. J. L. Advertentie Een elegante, zuinige auto? Goedkoop en zonder risico? Produktie: Renault 4 in 8 jaar meer dan 1 miljoen. Dauphine in 22 maanden meer dan 300.000. Semi-profs: EDO: V. d. Berg, Petterson, Berends; v. Kampen, v. Dijk, Leonhardt; Plaizier, Smit, Duivenvoorden, Belfroid, Kops. Haarlem: Snijders; Oepkes, Maas; Kilian, Kors, Boom; Brokx, Vreeken, De Graaf, Koolemans, Groeneveld. RCH: V. d. Voort; Schoonenberg, Rom- viel; Krist, V. d. Brink, Hoogendoorn; Kruyer, Mul, Honout, Biesbrouck, Henke. Tweede klasse amateurs: HFC: V. d. Lee; Dekker, Hein Winter; Bouwman, Molijn, Wijkhuizen; Hans Winter, De Nijs, Jansen. Molenaar, Moolenaar HBC: Warmerdam; Goossens, v. Brug- en; Drayer, Kors, v. Bergen; De Groot, artin, Neeskens, De Reus, Duindam. Kennemers: Meijer; Lejeune, Huisman; Brethouwer, Horeman, V. d. Sluis; V. d. Outenaar, De Bie, Zwanenburg, Mosk, Schaap. Schoten: Heemskerk; Veen, Hogendük; Blankensteijn, Geurtz, Dinkelberg; Klein, Koppen, Otte, v. Oosten, Sandberg. VVB: Jonkman; V. d. Schans, Hogendijk, Luitjes, Both, Kersbergen; André, Buur, Kooymans, V. d. Linden, Luntz. Zandvoortmeeuwen: Grijmans; Stokman, Zwemmer; C. Stokman, Kerkman, Water; Castien, Koning. Halderman, Visser, Koper. DEM: Aardenburg; Spanjaard, v. Lies hout; Starmans. A. Bakker, Niesten; Ap pel, v. Someren, J. Bakker, Zonjé, v. Ba len. Derde klasse: VVSB: Ruigrok; Peters, De Groot; M. Groot, v. Paridon. Nulkes: A Groot, Rotteveel, v. Duin, v. d. Togt. Ne- derstigt. Vierde klasse: Foreholte: v. Schooten; v. Wouw, v. Schie: Jos. van Wouw, Otten- heim, P. Warmerdam; Bel, Marijnen, v. d. Lans, P. v. Dijk, M. v. Dijk. De medeplichtigen door Max Croi- set. Uitgeverij A. A. M. Stols 's-Gra- venhage. De moord in de kathedraal door T. S. Eliot. Vertaling: Michel van der Plas. Profeet en Timmerman door Olov Hartman. Vertaling: W. H. Molijn. Wendingtoneelbibliotheek Boeken centrum 's-Gravenhage. Le Theatre door W. Ph. Pos. Uitgeverij Contact Amsterdam. De wetenschap van het toneel door Dr. H. H. J. de Leeuwe. Als een phoenixdoor Christo pher Fry. Vertaling: Bert Voeten. Uitgeverij De Beuk Amsterdam. Het is onzes inziens een gelukkig verschijnsel, dat de Nederlandse uit gevers de laatste jaren het'publiek in de gelegenheid gaan stellen ook de tek sten van belangrijke toneelwerken te lezen. Het is vaak behalve de foto's en de memoranda in de voortreffe lijke theater-jaarboeken de enige herinnering, die men aan voorstellin gen kan bewaren. In het buitenland doet men dat op veel groter schaal, maar het is gelukkig, dat Nederland daar nu ook mee begint. Gelukkig ook, omdat men daarin een aanwijzing mag zien, dat het publiek ernaar vraagt; dat er bü de theaterliefhebbers dus zo veel diepgaande belangstelling leeft, dat men zich de tekst wil aanschaf fen van het gespeelde. Verleden jaar heeft de Haagsche Comedie „De me deplichtigen" gespeeld van Max Croi- set. Wij hebben het stuk toen een van de belangrijkste Nederlandse toneel werken genoemd van na de oorlog. Croiset beschrijft daar de geschiede nis in van Iphigeneia en haar broer Orestes, welke klassieke historie hij een moderne, actuele zin geeft door haar toe te passen op de houding van de mens onder de bezetting. Het is een uitstekend toneelstuk, dat bovendien prachtig van taal is. Datzelfde kan men zeggen van „Amphytrion" men ziet dat de klassieken voor deze acteur- schrjjver een voortdurende bron van inspiratie vormen dat de Haagsche Comedie thans ook op het repertoire heeft genomen en binnen enkele we ken ten tonele brengt onder regie van de schrijver. „Amphytrion", speelser en scherper dan „De medeplichtigen", is ramen met dit laatste stuk in één band uitgegeven. Het is alweer enige jaren geleden, dat Eliot's „Moord in -de kathedraal" door Albert van Dalsum is gespeeld. De tekst, die nó is uitgegeven door het Boekencentrum, is de vertaling van Michel van der Plas, die aan de fijnzinnige poëzie van de schrijver heel wat meer recht doet dan die, welke Van Dalsum destijds moest gebruiken en die gemaakt was door een Belgi sche pater. In dezelfde serie, waarin o.m. ook enkele werken van Christof- fer Fry verschenen zijn, heeft ook het stuk „Profeet en Timmerman" het licht gezien, een noordse legende, vroom en veel minder toneel dan de overige uitgegeven werken, maar niet temin van een kwaliteit, die er we zen mag. Het behelst de geschiedenis van Jonas en is in een bijzonder aan grijpende, kinderlijk-poëtische taal ge schreven. In opdracht van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft W. Ph. Pos, directeur van de Amsterdamse toneelschool en lector in de dramaturgie' aan de Stedelijke Uni versiteit te Amsterdam, een overzicht samengesteld van het vaderlandse to neelleven. Het werkje is in het Frans en het Engels verkrijgbaar en is spe ciaal bedoeld om in het buitenland te worden gedistribueerd. Het is een fors overzicht, dat gemakkelijk de grote lij nen houdt en zich nergens in details verliest, zodat het ter informatie van de vreemdeling zeer geschikt is. Het geeft een overzicht van de toneelge schiedenis van de afgelopen vijftig jaar, de organisatie van het Nederland se theaterleven en van de voornaam ste richtingen en personen. Een paar kleine fouten constateerden wij „Bruid in de morgen" van Hugo Claus is niet door „Theater" maar door het Rotterdams Toneel gespeeld; en de Fransen wij hebben de Franse uit gave toegestuurd gekregen kennen Arthur Miller's „De Vuurproef" niet onder de titel Le Creuset, maar onder „Les sorcières de Salem". Van recente datum is de vertaling van „A Phoenix to frequent" van Bert Voeten, uitgegeven door De Beuk in Amsterdam. Vrijwel alle werken van Christopher Fry komen langzamerhand in vertaling op de Nederlandse boe kenmarkt en men mag er zich geluk kig om prijzen. Het is knap toneel en geschreven in prachtige verzen, die in het Nederlands al even knap zijn om gezet. Dezelfde uitgever heeft ook een tweetal lezingen van dr. H. H. J. de Leeuwe uitgegeven onder de titel „De wetenschap van het toneel". Daarin komt de schrijver tot de conclusie, dat er een zelfstandige toneelwetenschap kan zijn, die inzicht moet verschaffen in zowel de literaire als de dramatische aspecten van het toneelstuk. De tweede lezing behandelt de Amsterdamse to neelgeschiedenis in de vorige eeuw. Advertentie Kathedraal St.-Bavo: 6.30, 7.30, 8.30 (H.), 11, 12 uur. O. L. V. Rozenkrans: 6, 7.30, 9, 10.15 (H.), 12 uur. H. Joannes de Doper: 6.15, 7, 8.15, 9.30 (H.), 11, 12.15 uur. H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30, 8.20 (H.), 10, U, 12 uur. H. Jozef: 6.45, 8, 9 (H.), 11, 18 uur. AUerh. Hart van Jezus: 6.30, 7.45, 9, 10.45 (H.), 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara: 6.30, 7.45, 9 (H.), 11.15 uur. H. Liduina: 6.30, 7.30, 9 (H.), 10.45, 12 uur. O. L. V. Zeven Smarten: 6.30, 7.30, 8.45 (H.), 10.45, 11.30, 18 uur. H.H. Petrus en Paulus: 6.30, 7.45, 9 (H.) 10.45, 12 uur. O. L. V. Hemelvaart (Heemstede): 7, 8.15 (H.), 10, U, 12 uur. II. Bavo (Heemstede); 6.45, 7.45, 9, 10.15 (H.), 12 uur. H. Antonius (Aerdenhout): 7.30, 8.45 (H.), 11 uur. H. Agatha (Zandvoort): 7.30, 9 (H.), 11 uur. Allerh. Drieëenheid (Bloemendaal): 7.30, 8.45 (H.), 10.45, 12 uur. Hulpkerk (Bloemendaal): 7.30, 9 (H.) 10.45, 12 uur. Maandagavond 31 maart om half acht worden alle jongemannen, die binnen kort hun dienstplicht gaan vervullen, verwacht in 't Stoofke, Stoofsteeg bjj de Gedempte Oudegracht in Haarlem. Voordat zjj hun dienstplicht gaan ver vullen is het zeer belangrijk te horen wat hierover door een arts, een aalmoe zenier van het leger en een sergeant majoor wordt gezegd. De avond is dan ook in het belang van de militairen, die dringend aangeraden worden deze bij te wonen. Op medisch advies zijn alle repeti ties en uitvoeringen van het Overijssels Philharmonisch Orkest voor onbepaal de tijd stopgezet, aldus heeft het or- kestbestuur vrijdagmorgen in een com muniqué bekend gemaakt. Dit omdat, zoals wij vernamen, bij een aantal or kestleden t.b.c.-verschijnselen zijn ge constateerd. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, heeft gisteravond tijdens een bijeenkomst in Brinkmann te Haarlem de Katholieke Jeugdraad van zijn bis dom geïnstalleerd. Deze diocesane jeugd raad wil, kort geschreven, de belangen behartigen van de katholieke jeugd in het bisdom Haarlem en daartoe is hij sa mengesteld uit alle groepen, die hoe dan ook met het jeugd- en jongerenwerk te maken hebben. Het bisdom Haarlem - „oude stijl" had reeds een jeugdraad on der voorzitterschap van mr. J. Burgers, doch tengevolge van de splitsing moes ten zowel Haarlem als Rotterdam een nieuwe raad creëren. Hoofdaalmoezenier B. P. M. Schoone- beek sprak een inleidend woord, waarin hij vele gasten mocht welkom heten. Onder hen bevonden zich behalve mgr. Huibers de twee gedeputeerden van Noord-Holland, de heer W. A. van der "onk en Ir. W. Merkx, Deken W N. Zijl- a r?Pr®sentanten van de Nederlandse Rotterdamse Jeugdraad, de K.V.P. en andere organisaties. ^rj 9' IJ|sel, de voorzitter van de te installeren Jeugdraad, belicht te uitvoerig wezen en taak van de Raad waarbij hij het een verblijdend feit noemde, dat vele jeugdorganisaties gaan indien, dat hun opdracht om de jeugd te dienen niet ophoudt bij de leden, die bij deze organisaties zijn in geschreven. Het inzicht groeit, dat de eigen organisatie een onderdeel is van het gehele werk voor de jeugd. „Zou de jeugdbeweging", zo vroeg mr. Van den IJssel zich af, „niet een zeer waardevolle arbeid verricht hebben, als zij de jeugd weet duidelijk te maken, dat wij allen zoekenden zijn, dat wij allen op de drem pel van een onbekende ruimte staan?" En hij meende dat het de taak van het jeugdwerk zou kunnen zijn de optimis tische kijk van de Paus, die onlangs ver klaarde „God bereidt de wereld voor op een zomer van licht", mede te delen aan de jeugd en met de jeugd dit optimisme waar te maken in het leven. De raad van bestuur van de Volks kredietbank voor Haarlem en Omstre ken heeft tijdens haar donderdagmid dag gehouden vergadering een reeks maatregelen genomen, die ten doel heb ben de kosten te drukken, o.m. door het vergroten van de omzet. Zo zal het sinds 1 augustus van het vorig jaar geldende tarief worden verlaagd, waardoor vrij wel weer dezelfde tarieven gelden als yóór 1 augustus 1957. De propaganda voor de Volkskredietbank wordt weer ter hand genomen en het onderzoek naar de kredietwaardigheid van dege nen die geld willen lenen, zal tot een minimum beperkt worden- Bij het be stuur van het Kennemer Financiërings Instituut zal worden voorgesteld de deelnemerskosten voor de winkeliers te verlagen van 254 procent tot 1 procent. Bovendien heeft de raad van be stuur besloten een reeks maatregelen voor te bereiden die kunnen leiden tot een efficiëntere werkwijze voor de Volkskredietbank. Het twintig man tel lende personeel zal met een aantal vermoedelijk drie worden vermin derd, evenwel met volledige inachtne ming van de rechtspositie van dit per soneel. De tariefsverlaging en de kre dietverruiming zullen reeds maandag ingaan, terwijl de overige maatregelen zo spoedig mogelijk ten uitvoer zullen worden gelegd. De raad van bestuur heeft goede hoop, dat nu de toestand van voor 1 augustus 1957 goeddeels hersteld is de gemeenten Velsen, Bloemendaal, Heemstede, Haarlemmerliede en Haar lemmermeer op hun besluit zullen te rugkomen om uit de gemeenschappelijke regeling tot exploitatie van de Volks kredietbank te treden. Deze gemeenten hebben daartoe besloten, omdat zij meen den dat het sinds 1 augustus 1957 ge voerde beleid noodzakelijk tot zo Het zeer,oude kantoorgebouw van het Algemeen transportbedrijf Van Gend Loos N.V. aan de Westergracht is de vorige week onder slopershanden neer gehaald. Om de werkzaamheden ge woon doorgang te kunnen laten vin den zijn houten noodgebouwtjes opge trokken op de spoorbaan aan de over zijde van het voormalige kantoorge bouw. De firma Erika uit 's-Graven hage is bezig met de bouw van een nieuw kantoor, dat op dezelfde plaats (noordelijk van de loods gelegen) zal komen, maar dat in dezelfde richting enkele meters langer zal worden. Beneden komen moderne kantoorlo kalen, waarin eveneens nieuw meubi lair zal worden geplaatst. Bovendien wordt een apart lokaaltje gemaakt, waar de bestellers met de kassier kun nen afrekenen. Op de bovenverdieping krijgen de plaatselijk directeur en de bedrijfsleider, dat zijn op het ogenblik de heren M. W. Voeten en H. Anto- nisse, hun eigen kamer. Zij kunnen van hieruit via een trap rechtstreeks m de loods komen. Dat was voorheen niet mogelijk. Op de étage wordt even eens weer een kantoor ingericht voor de dienst in- en uitklaring. Nieuw is, dat hier bovendien een al- koholvrije kantine gebouwd wordt waarvan de exploitatie aan de S.O.V. zal worden toevertrouwd. Dit is de tweede S.O.V.-kantine in Haarlem. De eerste werd enige jaren geleden ge opend in de Centrale werkplaats der Nederlandse Spoorwegen. Als het werk meeloopt zal het nieuwe Schouw in het najaar geopend kijnnen wot denHet wordt voor directeur Voeten een wed loop met de tijd. De heer Voeten, die in mei 1957 een halve eeuw m dienst van Van Gend Koos was, staat dan namelijk op het punt met pensioen te gaan. Het zou voor hem erg plezierig zijn nog in het nieuwe gebouw te kun nen werken voor hp het bedrijf, waar aan hij zijn beste krachten schonk, vaar wel zegt. Voor zover het de eigen mensen be treft, behoeft Van Gend Loos niet bang te zijn dat het nieuwe gebouw veel brandgevaar loopt. Het transportbe drijf heeft uit hoofde van de zelfbe scherming voor bedrijven een eigen brandweerploeg. Op een dezer dagen in Geldermalsen gehouden wedstrijd voor bedrijfsbrandweerploegen van de N.S. en de A.T.O. wonnen de Haarlemmers een medaille, omdat zij met 610 pun ten op de derde plaats eindigden ach ter Tilburg (N.S.), 620 punten en met gering verschil achter nummer twee, Amersfoort (N.S.), met 61054 punt. De Haarlemse ploeg bestond uit de heren Hendriks, Seme, Vinke, Julkes, Veenendaal, Kuiper, De Hey en Ber- see onder bevelvoering van F. J. Bee- len. Namens de directie in Haarlem gaven de heren Antonisse en Vermunt, respectievelijk bedrijfsleider en chef de bureau, van hun belangstelling blijk. ernstige tekorten zou leiden, dat de bij- dragen, van die gemeenten te hoog zou den moeten worden. De onmiddellijke aanleiding tot dit besluit is geweest, dat de deelnemenden vóór 1 april van dit jaar zouden moeten mededelen, of zij uit wilden treden. Anders zouden zij voor vijf jaar deelnemen in de Volks- kredietbank. Er bleef dus weinig tijd over om te onderhandelen en de gemeen ten besloten zich eerst los te maken uit de gemeenschappelijke regeling om daarmee de handen vrij te hebben voor nader overleg. De maatregelen van 1 augustus 1957 waren noodzakelijk geworden, omdat als gevolg van de bestedingsbeperking en de slechte situatie op de geldmarkt de kre dietverlening beperkt moest worden. De stijgende rentevoet maakte de tekorten nog groter. Men besloot toen ten einde raad om de tarieven te verhogen en nog slechts noodzakelijke kredieten te ver lenen, en de wenselijke kredieten niet toe te kennen. De situatie is inmiddels in zoverre verbeterd, dat de tijdelijke maatregelen van 1 augustus 1957 kunnen worden opgeheven. De firma Van Weert in de Anegang heeft een aparte afdeling ingericht ten behoeve van de aanstaande moeder. Er zijn paskamers, waarin de aanslaande moeder op haar gemak een keuze maken uit de kleding, die haar van nu* *s- heeft de laat- De zgn. positie-kleding heebei karak_ ste jaren gelukkig eenacc<®3? aanef»na<,4. ter gekregen, doordat ze 's aangepast aan de huidige mode. Tw*e 'mqums toonden verschillende ^pak]^, Waarm ™eltZ1De W fs Voorbij, dat men rich een omhulsel aanschaft, dat dienst doet om zoveel mogelijk het veranderde fi guur te verbergen Men schaft zich nu gUUl t „JS h„t Spreker wees er voorts op, dat het georganiseerde jeugdwerk niet mag ver wachten, dat de jeugd zich in drommen bij de bestaande jeugdorganisaties zal aansluiten. Sommigen zullen hun Chris tendom en hun mens-zijn liever alleen beleven, anderen weer zoeken hiervoor groepen van gelijkgestemden buiten de bestaande organisaties om. Welke vorm ook gekozen wordt, het georganiseerde jeugdwerk dient dit te allen tijde te ac cepteren en te respecteren. „De vandaag te installeren jeugdraad", zo zeide mr. Van den IJssel, „is een po ging fot samenspel. Dit eist van de leden van die Raad een zich openstellen voor de gehele katholieke jeugd in ons bis dom. Het enige criterium van ons oor delen en handelen moet zijn: het belang van de jeugd". In het kort zette hij nog uiteen de fi nanciële gevolgen van de splitsing, daar bij de jeugdactie van zondag 30 maart met nadruk aanbevelend. Mgr. Huibers bracht dank aan al de genen, die de noodzakelijke splitsing had den voorbereid. Hij stelde voorts, dat het thans ook met betrekking tot het jeugdwerk een tijd is van tasten en zoe ken. Om resultaten te boeken is er dus rit? Zekere eenheid van denken en han- riat ÏLg.ewer>st. De bisschop wees er op ria-irhü seleid moet worden en dat is voor de zto£edwerk van Sroot belang de mannen èn vr„8,' Uit de ^ugd moeten i „nri :n en voortkomen, die levend in en uit hun gei0o£ hun jnvjoed zullen doen gelden. nun Daarom is de kernvorming zo nood zakelijk van mensen in groepsverband, die inzicht hebben en een voorbeeld zijn en die het jeugdwerk niet alleen als een hobby zien. Aan de aalmoeze niers zij het zuiver geestelijk werk toevertrouwd en zij mogen hun taak niet als een bijbaantje beschouwen. Zij moeten aan de leken overlaten, wat deze kunnen doen. De leken op hun beurt mogen het werk niet af schuiven op de aalmoezeniers. De bisschop memoreerde, dat iedereen vrij is zich al of niet bij een organisatie aan te sluiten. Er mag van geen dwang sprake zijn. Ook hij sprak tenslotte zijn optimisme uit ten aanzien van de jeugd, en verklaarde de Jeugdraad voor ge ïnstalleerd. Ir. Merkx merkte op, dat de provin ciale overheid van Noordholland zich tot op heden op beperkte schaal ingela ten heeft met het jeugdwerk. Door de activiteit van de Diocesane Jeugdraad kan nu subsidie van het jeugdwerk van wege de provincie gestimuleerd worden- Dr. Burgers haalde enige herinneringen op aan het werk van de vroegere Jeugd- raad en aalmoezeniers A. J. Ho ge ma uit Beverwijk zette de betekenis uiteen van de Opbouworganen, met name die in de IJmond. Hij verheugde zich over de oprichting van de Jeugdraad, welke hij alle steun toezegde. Vanwege de N.V. Boekdrukkerij „Helmond" te Helmond zijn de be stuurders van de stichting „De Nieuwe Eeuw" bij de Haarlemse rechtbank ge dagvaard, omdat de bestuurders druk opdrachten zouden hebben verstrekt, ofschoon wetende dat deze niet finan cieel gehonoreerd konden worden. De leden van het bestuur, waarvan het secretariaat te Haarlem gevestigd is, zullen tegen deze stelling verweer voeren. zoveel mogehJk het veranderde fi- euur te verbergen. Men schaft zich ni iets aan, dat als het ware met het fi guur meegroeit zonder de aandacht te vestigen op het zwaardere figuur. Boven alles zyn de pakjes er op ge maakt een zekere slankheid te suggere ren. Dat is mogelijk door zich een nauw sluitende rok te kiezen, die door middel van knopen, banden of elastiek verwijd worden. Wij hebben vier soorten rokken gezien, welke zeer bruikbaar zpn. Daar overheen draagt men een los hangend jasje, al of niet gecomple teerd met een blouse of jumper. De jas jes zjjn ook hoogst modern, zonder mou wen of met kort of lange ingezette mou wen, hoog gesloten of uitgesneden naar gelang het seizoen, waarin het jasje dienst moet doen. Zelfs een pantalon bleek bijzonder goed draagbaar. Degenen, die in Haarlem tijdens de drukke weekends van de bollentijd onder dak kunnen verlenen aan toeristen, kun nen zich wenden tot het Verkeershuis aan het Stationsplein 1 te Haarlem. Daar kan men vernemen, onder welke condi ties onderdak verleend kan worden. Aan biedingen kunnen slechts tot 1 april gedaan worden. BEVALLEN van een zoon: I. M. L. Holswilder-Roozen, J. E. Roemersma ter Ellen. BEVALLEN van een dochter: F. H. Berendse-van Dalen, J. Zonneveld-van Eeken, T. de Vries-Klesser, G. Sijtse- ma-de Jong, J. C. Doets-van Tol, M, C. M. Geenevasen-Scheerder, A. Ripke- TÏjssen. ONDERTROUWD: A. A. H. Koks en H. W. Hamel. GETROUWD: J. Peters en S. Web ster, J. G. H. Fengler en J. F. Zeegers. OVERLEDEN: G. W. de Man, 69 j, Kamperlaan; H. Koelemeijer, 71 j, M. van Heemskerkstraat; D. M. van de Wijngaert-van Ingen, 85 j, Van Nes straat; J. Bossert, 34 j, Jansstraat; Y. J. Kroonstuiver, 37 uren, Berkenrode straat; A. C. Gmelich Meijling-Bakker, 68 j, Kamperlaan. Advertentie H. de GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 ESSO AMSTERDAM 28 v. Rotterdam n. Aruba. SLOTERDIJK 28 v. Rotterd. n. New York. STAD UTRECHT 28 v. Rotterdam n. Bal- timore. ORANJESTAD 28 v. Amsterdam n. Geor getown. ABBEKERK 29 v. Hongkong n. Cebu. ADONIS 27 v. New York n. Curasao. ALBLASSERDIJK 28 v. Havana n. Hou»- ALNATI 28 v. Santos n. Rio Janeiro. APPINGEDIJK 29 te Portland. ARTEMIS 29 te Aruba. BALI 29 te New York. BATU 30 te Calcutta verw. BAUD 29 te Manilla. BAWEAN 28 v. Port Swettenham n. Bela- wan. BLOEMFONTEIN 28 te Port Elizabeth. CELEBES 28 v. Port Swettenham n. Pe- nang. CONGOKUST 28 te Brest. COTTICA 28 v. La Guaira n. Pto. CabeUo. CRADLE OF LIBERTY 28 dw. Finisterre n. Mena al Ahmadi. DAPHNIS 30 te Georgetown. ESSO NEDERL. 29 te Fawley. HECTOR 28 v. Alexandrië n. Latakia. HELDER p. 28 Aruba n. Pto. Limon. HELICON 29 v. Pto Ordaz n. Baltimore. ISIS 29 te Philadelphia. K.-iRSIK 28 v. Mombassa n. Singapore. KERMIA p. 28 Azoren n. Landsend. KHASIELLA 28 v. Liverpool n. Hamble. KINDERDIJK 29 te Hamburg. KREBSIA 28 v. Belfast n. Liverpool. KRYPTOS 28 v. Malta n. Piraeus. LAERTES 29 te Birkenhead. LEOPOLDSKERK 29 v. Londen n. Antw. LEUVEKERK 28 v. Genua n. Pt. Said. MAAS 28 te Pto. Cabello. MAASDAM 29 te Southampton. MARON 28 v. Antw. n. A'dam. ORESTES 29 v. Pto. Cardon n. Maracaibo. OBERON p. 28 Lizard n. Antw. ORION 29 te Genua. OVULA 28 v. Calcutta n. Singapore. PERNA 28 v. Mombassa n. Abadan. PRINS WILLEM 1128 te Antw. PURMEREND 29 v. Pta. Cardon n. Lands end v.o. RADJA 2D te Tj. Priok. REMPANG 30 te Beira verw. RONDO 28 v. Karachi n. Khorelmuf. SAID JA 28 V. Pladju n. Singapore. SARANGAN 29 te Beira. STANVAC RIAU 28 v. Sg. Gering n. Buatan. STR. COOK 31 te Sydney verw. STR. MALAKKA 28 te Kaapstad. TELAMON 29 te Curasao. TEUCER 29 te Djibouti. TIBA p. 28 St.-Vinc. n. Recife. TIBERIUS p. 28 Brighton n. San Juan. TIBIA 28 250 m zzo Azoren n. Curasao. TITUS p. 28 Miami n. R'dam. WAAL 28 v. Iskenderun n. Mersin. WATERLAND p. 29 Recife n. L. Falmas. WATERMAN 29 te Southampton. WONOSARI 28 v. Napels n. Halifax. ZAANLAND 29 te B. Aires.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2