Een scheepswerf in de Koralensteeg met internationale faam t „Scheepsmodelbouw". waar Brood in zit DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL w Prof. Van Melsen wijst op de zegen der natuurwetenschap MAPTINI Caravan-kamp bij Bloemendaalse strand Actie voor zieke bejaarden PALMPAASOPTOCHTEN IN HAARLEM EN OVERVEEN Tussen Singel en Gracht SLEUTEL WEG? HAARLEMS BEDRIJF, DAT WARE GROOT HEID IN MINIATUUR LAAT ZIEN Paspoort-knoeiers voor Haarlemse politie rechter liÉte (isa;. Pleisterplaats voor de jeugd in Nieuw Heiligland Optimistisch betoog Voor „G. en W. méér kracht véérkracht ZATERDAG 29 MAART 1958 PAGINA 3 Natuurgetrouw Accuratesse Tien jaar UW HAAR IS UW KROON „C A R A V E L L E" 19 5 8 C. J. OERLEMANS Stichting voor Zuid- Kennemerland opgericht Huuradviescommissie Kindervreugd Elba Zaanenoord Mariagaarde Noordervreugd Hof van Eden Don Bosco Het Paradijsje Overveen NOOITGEDAGT fik gereedschap jaar bekend R.-k. Bond van Vervoer personeel Sint-Raphaël DE SLEUTELSPECIALIST" Elkej morgen 74.50 V.K.D.-nieuws Biljarten, derde klas kader 38/2 ■<i De Koralensteeg in Haarlem, een smalle doorgang van een paar honderd meter en gelegen tussen Spaarne en de Spaarnwouderstraat is feitelijk een onopvallend straatje. En toch is het bestaan er van tot ver over de landsgrenzen bekend. Vooral in scheepvaartkringen geniet de Koralensteeg een goede reputatie en dat komt hoofdzakelijk door de scheepswerf, waar in grote verscheidenheid oceaanstomers, tankschepen, baggermolens en zuigers, sleepboten, rijnschepen, coasters, jachten en vele andere vaar tuigen op stapel gezet en afgebouwd worden. Men mist bij deze werf even wel het silhouet van in de lucht verheven hijskranen en scheepsrompen en het monotone gedreun van de pneumatische hamers. Want deze werf ligt opgesloten tussen de vier muren van een zolderverdieping. Het is namelijk de scheepsmodelbouwerij van de heer H. Brood, een van de zeer weinige bedrijven op dit gebied van scheepsbouw in ons land. Het bedrjjf „Scheepsmodelbouw", dat 29 januari jongstleden tien jaar be stond, heeft ongeveer 250 opdrachten Uitgevoerd. Opdrachten voor één en Ook voor meerdere modellen tegelijk, zoals van het bij de Haarlemse Scheepsbouw voor Franse rekening ge bouwde zeeschip „Ville de Saigon", waarvan twee miniaturen naar Viët- nam en twee naar Frankrijk zijn ge- êaan en er één in Nederland is gebleven. Ir komen tegenwoordig ook andere orders dan die voor het bouwen van schepen binnen. Want hoewel de heer Brood met het modelbouwen van sche pen is begonnen en dit nog steeds als het voornaamste van zijn bedrijf blijft beschouwen hij is een scheepvaart- man en uit het zeevaartonderwijs ge komen wordt er de laatste jaren op de zolderverdieping van slechts 120 vier- Advertentie per literfles f 6.95 per l/2 literfles f 3.55 Vanwege het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft de directeur van de dienst Openbare Werken aan de fir ma M. Nolet Zoon, timmerlieden en aannemers te Haarlem, opgedragen het bouwen van een caravan-kamp aan de zuidzijde van de Zeeweg bij het Bloe mendaalse strand. Het werk is voor 33.000 gegund en omvat het bouwen van een winkel met woonhuis en twee gebouwtjes met elk twee wasgelegen heden, een voor dames, de andere voor heren. Er komen 16 toiletten en 4 dou ches. Binnen zes en een halve week moet het werk opgeleverd worden, omdat men het kamp vlak voor Hemelvaarts dag hoopt te kunnen openen. kante meter ook naarstig gewerkt aan modellen van treinen, vliegtuigen, boor torens, terwijl men thans zelfs een melkfabriek onder handen heeft. Toen we het bedrijf een dezer dagen bezochten was men juist gereed geko men met een model van het vorig jaar vergane kunstmatige eiland „Qatar", dat in opdracht van de B.P.M. werd vervaardigd om tentoongesteld te wor den op de wereldtentoonstelling „Expo 58" in Brussel. Een juweel van een werkstuk. Ongeveer vijf en halfduizend uur hebben de mensen van de „Scheeps-- modelbouw" aan dit precisiekarwei ge werkt. Het is trouwens in hoofdzaak precisiewerk dat er gefabriceerd en af geleverd wordt. Aan het meest een voudige scheepsmodel heeft men nog altijd tweehonderd uur werk. Behalve het kunstmatige eiland „Qa tar", zullen er op de „Expo 58" ook twee modellen van Belgische Kempe naars, enkele jachten en een in de Ko ralensteeg gebouwd model van de wal visvaarder „Willem Barendsz" te be wonderen zijn. De bouw van een scheepsmodel ge schiedt geheel volgens de détailtekenin gen van het grote schip. Zelfs de aller kleinste onderdelen, zoals bolders, lie ren, patrijspoorten, lichtkappen, an kers, enz., worden secuur nagebootst. Soms moet er wel eens van de tekeningen afgeweken worden in het belang van een zo natuurgetrouw mogelijke reproductie. Omdat er op schaal gewerkt moet worden in de scheepsmodelbouw, kan een star vast houden aan de tekeningen in sommi ge gevallen een verkeerde voorstel ling van het werkelijke schip opleve ren. Dat ondervond de heer Brood bij de bouw van zijn allereerste model. Een schip moet leven en dat geldt ook voor een scheepsmodel. Temeer omdat er tegenwoordig veel vóórmo dellen gemaakt worden, die gelijk met de tekeningen door de ontwerpers bij hun offertes worden gelanceerd. De scheepsmodellen dienen niet alleen meer als pronkstukken in scheepvaart huizen, directiekamers of kapiteinshut ten. Ze worden oók meer en meer door de ontwerpers gebruikt voor proefne mingen en als verkoopobject of voor reclamedoeleinden. En- niet te verge ten voor het scheepvaartonderwijs. Over deze ontwikkeling is de heer Brood uiteraard zeer verheugd. Zijn modellen hebben nu ook zakelijke én pedagogische waarde. Amateurbouwers knutselen door gaans met massief hout. Bij de „Scheepsmodelbouw" gaat dat anders. Daar wordt de romp met losse stuk ken aan elkaar gelijmd. Is de romp klaar, dan ondergaat zij nog een speci ale behandeling" om de werking van het hout tegen te gaan, zodat er later geen kieren of naden kunnen ontstaan. De opbouw van het schip de brug, dekhuizen, luikhoofden, tuigage enzo voort wordt verzorgd door fijnbank werkers en instrumentmakers. Met de accuratesse van een horlogemaker monteren de scheepsbouwers de be weegbare laadbomen en lieren en plaat sen zij railingen, loopbruggen, leidin gen, mangaten en andere scheepsde len bovendeks. Al de onderdeeltjes wor den in eigen beheer gemaakt en als het vijftien man sterke personeel daar uit weer een schip getoverd heeft, is het een waar pronkstuk en wjjkt het in niets af van het schip dat tot voor beeld diende. Er zijn sinds de heer Brood nu tien jaar geleden met slechts één instrumentmaker zijn bedrijf begon, al heel wat schepen bij de „Scheepsmo delbouw" van stapel gelopen of beter gezegd: de deur uitgegaan. Zelfs keizer Haile Selassie van Abessinië kan zich de bezitter noemen van een in de Haar lemse Koralensteeg gebouwd model. Het is een miniatuur van de grootste van zes in ons land voor Abessinië ge bouwde sleepboten. Prinses Beatrix bezit een halfmodel van haar jacht „De groene Draeck". Het werd haar vorig jaar namens „Scheepsmodelbouw" aangeboden. Tot de vele andere schepen die door het bedrijf als model zijn uitgevoerd, behoren onder meer: de „Jagersfon tein", „Arendskerk", „Heelsum", „Hil versum", het bergingsvaartuig „Dol fijn", de zeeslepers „Clyde", „Atlas" en „Elbe", de havensleper „Amerika", politieboten voor Pakistan en walvis jagers voor Argentinië en voorts ver schillende baggermolens, zandzuigers en jachten. Momenteel wordt er gewerkt aan een tanker van 32.000 ton, een Russische ijsbreker, een model van de „Clyde", waarvan er reeds drie zijn gebouwd, een baggermolen en aan een model van het prinselijk jacht „De groene Draeck", dat bestemd is voor „Madu- rodam". Het is wel duidelijk, dat „Scheeps modelbouw" zich in die tien jaar een wereldreputatie heeft verworven. Want overal ter wereld in Engeland, Rusland, Amerika, Venezuela, Turkije, Zweden, Finland, Frankrijk, Indonesië, Brazilië en vele andere landen, kan men de modellen van het Haarlemse bedrijf aantreffen. De heer Brood hoeft zich op het ogenblik geen zorgen te maken over de orderportefeuille van zijn „werf". Die is ruimschoots voorzien. Meer zorgen baart hem zijn bedrijfs ruimte, want de zolderverdieping van 120 vierkante meter is, mede door de grote groei van het bedrijf, veel te klein geworden. Een ontwikkeling, die zelfs de stoutste dromen van model bouwer Brood heeft overtroffen. Advertentie Ook wij brengen de nieuwe haarlijn met een permanent wave voor iedere beurs,. WASSEN en WATERGOLVEN f 3.— 2 keer per maand f 5. Med. gedipl. Haarkundige GIERSTRAAT 69 - TELEFOON 21736 RAMPLAAN 49 - TELEFOON 18462 Let vooral op no. 69 Het ontstellende tekort aan verpleeg bedden voor zieke bejaarden heeft een aantal personen in Haarlem en omge ving doen besluiten over te gaan tot oprichting van een „Stichting Vrienden hulp Zieke Bejaarden Zuid-Kennemer- land". Het eerste doel van deze stich ting is gelden bijeen te brengen, waar mee men de oprichting wil bevorderen of ondersteunen van een algemeen ver pleeghuis in Zuid-Kennemerland, waar onder wordt verstaan het grondgebied van Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Zandvoort en Bloemendaal. Er heeft zich onder leiding van het gemeenteraadslid J. W. Th. Fibbe een stichtingsbestuur geformeerd van zeven personen, die uit verschillende gemeen ten' afkomstig zijn. Daarnaast wordt ge werkt aan de samenstelling van een comité van aanbeveling en verschillen de werkcomité's. Het bijeen te brengen geld verwacht men te verkrijgen uit de opbrengst van collecten, propaganda- acties en verder uit schenkingen, le gaten en erfstellingen. Bijdragen kun nen worden gestort of afgegeven bij de N.V. Amsterdamse Bank, Grote Hout straat 95 en Kruisweg 59 in Haarlem, giro 31186, en Bronsteeweg 10 te.Heem stede, giro 79820. Er is intussen bekend geworden, dat de gemeentebesturen van genoemde gemeenten het plan hebben opgevat om gezamenlijk de bouw van een verpleeg huis voor zieke bejaarden mogelijk te maken. De nieuwe stichting is uiter aard bijzonder verheugd over dit ini tiatief en hoopt het harte te kunnen bijdragen voor de kosten van dit tehuis. Als secretaris van de stichting treedt op de heer J. j. Peschar, Hiacynthen- laan 19 te Haarlem, telefoon 19362. Het is de bedoeling van de stichting om zoveel mogelijk belangstelling te wek ken voor het leed, dat vele zieke be jaarden allerwege ondervinden. Zij richt zich daarbij vooral tot de jon geren, bij wie zij een beroep wil doen om hun verantwoordelijkheidsgevoel. Wegens vervalsing van hun paspoort hadden zich gistermorgen voor de Haar lemse politierechter, mr. J. P. Petersen, een 23-jarige ontwerpster uit Arnhem en een 60-jarige inspecteur voor Bijzon dere Diensten bij een staatsinstelling te verantwoorden. De vervalsing bestond in beide gevallen uit het eigenmachtig ver anderen van de in het officiële document vermelde beroepen coupeuse en re ferendaris die niet meer In overeen stemming waren met de promoties, die zij sinds de uitgifte gemaakt hadden. Achter in een pas staat echter, dat eigenmachtige verandering of aanvulling strafbaar is. De marechaussée op Schip hol had daarom op 11 februari proces verbaal opgemaakt tegen de ontwerpster en een dag eerder tegen de inspecteur. De ontwerpster werd comform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot tien gulden boete. De officier en de politierechter spraken van vrouwelijke IJdelheid en namen aan, dat de verdach te zich niet gerealiseerd had, wat zij deed. De inspecteur kreeg vijfentwintig gulden boete, terwijl er vijftig gulden tegen hem geëist werden. De officier meende, dat deze verdachte als top functionaris beter had moeten weten. Toen hij geverbaliseerd werd, stond hij op het punt een belangrijke dienstreis te ondernemen, die hij uiteraard niet als „referendaris", maar als „inspecteur" maakte. Dank zij de medewerking van de officier van justitie kon hij toen zijn vliegtuig nog halen. Uit het verslag van de huuradvies commissie te Haarlem blijkt, dat in 1957 bij de commissie 1913 verzoeken binnen kwamen. Er werden 1754 zaken afge daan, waarvan vele door het secretariaat. In de commissie zelf werden 818 zaken behandeld, waarvan 380 uit Haarlem, 102 uit Haarlemmermeer, 74 uit Heemstede, 39 uit Bloemendaal, 46 uit Beverwijk, 47 uit Velsen, 35 uit Zandvoort, 21 uit Llsse en 31 uit Hlllegom. Morgenmiddag zullen ter gelegenheid van Palmzondag op verschillende plaat sen in de stad weer fleurige en vrolijke Palmpaasoptochten gehouden worden door de kinderen uit de speeltuinen, die onder de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin ressorteren. De kinderen, jongens en meisjes van de lagere scholen, zijn deze week druk in de weer geweest met het maken van hun palmpaasstokken, die zij versierd hebben met vlaggetjes, bekroond met een broodhaantje en verder gegarneerd met sinaasappels, leeggeblazen eieren, vijgen, rozijnen, gekleurd papier en wat al niet meer. De optochten zullen vertrekken van af de verschillende speeltuinen volgens de onderstaande opgaaf. De kinderen verzamelen zich vanaf 12.30 uur tot 13.00 uur op de Speeltuin aan de Godfried van Bouillonstraat. Het vertrek is precies 13 uur voor het maken van de volgende route: Godfried van Bouillonstraat, Nijl- straat, Byzantiumstraat, Corn. van Noordestraat, Slachthuisstraat, Kruis tochtstraat (brug over), Nagtzaamstraat, Teylerplein, Nagtzaamstraat, Potgieter straat, Dr. Schaepmanstraat. Da Costa- straat, Nagtzaamstraat, 2e Vooruitgang straat, Amsterdamstraat, Nagtzaamplein (brug over), Zomervaart, Gouwweth- ringkade, Godfried van Bouillonstraat. Om half drie verzamelen op de Speel tuin. Voorafgegaan door muziek ver trekt de stoet om precies 3 uur voor de volgende route: Speeltuin Schalkburgergracht, Dr. Leidstraat, Kritzingerstraat, Pres. Stein- straat, Kloosterstraat, Tugelastraat, Reitzstraat, Gen. Bothastraat, Paul Kru- gersraat, Pres. Steinstraat, Gen. de Wethstraat, Gen. Cronjéstraat. Paul Krugerstraat, Kennemerstraat, Saenre- damstraat, Maerten van Heemskerk straat, Ziekenhuis St. Joannes de Deo. Hier krijgen de kinderen weer gele genheid om hun palmpaasstok aan de zieken af te geven, wanneer zij dit wensen. Maerten van Heemskerkstraat, Sout- manstraat, Frans Halsstraat, Schoter- weg. Gen. Cronjéstraat, Kloosterstraat, Schalkburgergracht, Speeltuin. Verzamelen op de speelplaats van de Petrus Canisiusschool aan de Timor- straat om 1 uur. Precies half twee ver trekt de optocht voor het maken van de volgende route, voorafgegaan door de muziekvereniging Apollo: Timorstraat, Overtonweg, Ooster straat, Archipelstraat, Indischestraat, Spaarnhovenstraat, Bataviastraat, Ar chipelstraat, Bromostraat, Slamatstraat, Solostraat, Weltevredenstraat, Moluk- kenstraat, Zaanenstraat, Ternatestraat, Floresstraat, Lombokstraat, Soenda- straat, Atjehstraat, Madoerastraat, Deli- straat. Floresstraat, Molukkenstraat, Obisstraaf, Spaarndamseweg, Speeltuin. De kinderen komen tussen 2.00 en 2.15 uur bijeen op de Speeltuin. Precies om 2.30 uur vertrekt de stoet met muziek voorop voor het maken van de volgende route: Speeltuin Westergracht, Leidsevaart, Westergracht (noordzijde), Jan Nieu- wenhuizenstraat, Leidseplein rond, Klerkstraat, Voorzorgstraat, Oost Indië- straat, Gasthuislaan, Brouwersstraat, Voorzorgstraat, Westergracht (noord zijde), Leidsevaart, Westergracht Speel tuin. Verzamelen vanaf 1 uur op de Speel tuin. Om precies 1.30 uur vertrekt de stoet, voorafgegaan door het Tamboer en Pijperscorps van de muziekvereni ging „Soli Deo Gloria" uit Santpoort, voor het maken van de volgende route: Speeltuin, Ambachtstraat, Rijksstraat weg, (brug over links af), Jan Gijzen- kade, Eemstraat, Rijksstraatweg, (brug over-links af), Jan Gijzenkade, Hod- sonstraat, Timorstraat, Préangerstraat, Rijksstraatweg, Spaarnrijkstraat, Recht huisstraat, Vorteman van Oyeenstraat, "ie de moed heeft naar een tandarts te stappen, wacht een attractieve verrassing. Voordat de door pijn getergde aan de hand van een hupse assistente het tranendal van de tandarts bin nenstapt, kan hij zich aangenaam en leerzaam verpozen in het voor geborchte van de hel, het traditio nele oord van de onnozele kinderen, in dit geval de wachtkamer voor onschuldige zielen, die met pijn in het hart en vooral in de mond hun lot afwachten. Op enkele uitzonde ringen, na is een wachtkamer bij de tandarts een affreus lokaal, dat er op bedacht schijnt te zijn de lijden de mensheid met klem van redenen er van te overtuigen, dat het erg met haar gesteld is. Je knapt er echt niet van op, zo mistroostig is de sfeer, en dat is ook de psychologi sche bedoeling van een tandarts. Gesteld, dat hij inderdaad over een wachtkamer beschikte, waar zijn patiënten volkomen opknapten, wat viel er voor hem dan nog te ver dienen? De tandarts is gelukkig ook een mens. Hij begrijpt de noden van zijn slachtoffers en wil toch wel iets doen om hun de wachttijd te bekorten. Hij heeft van de tafel in de wachtkamer een lectuurbak ge maakt, waarin iedereen, al naar zijn gezindte, vrij kan grasduinen. Op de data van de tijdschriften moet u natuurlijk niet letten en u moet zich ook niet ergeren aan al die met bevende hand reeds inge vulde kruiswoordraadsels. De pijn dient u al wachtend met de tijd te doden. Daar gaat het om. Sinds kort is het allemaal anders geworden. Indien ik juist ben ingelicht, zijn de wachtkamers van de tandartsen in Haarlem verrijkt met een zeer in teressant boekje, een fotografisch prentenboek, dat door de Haarlem se politie wordt verspreid. U kunt daar zeer veel uit leren. De heer Jac. Fontijne, de hoofdcommissaris van Haarlem, die als de uitgever genoemd wordt, wil met dit boekje zijn beminde stadgenoten behoeden voor de misdaad. „Waarom wordt u slachtoffer van misdrijf?", zo vraagt hij de lezer(es) in kapitale letters. En met vele foto's als il lustraties laat hij zien, hoe door nonchalance „de kat te dicht bij het spek gebracht wordt." Het blijkt bijvoorbeeld, dat er jaarlijks nog vele sleutelbossen aangetroffen worden in het voordeurslot. Hoe al die bossen in dat slot passen, is me nog een raadsel, maar het feit ligt er. Meneer de hoofdcommissaris moet het mij maar niet kwalijk ne men, maar in plaats van de kat van het spek te verjagen, heeft hij haar er met de snoet opgedrukt. De kat is wel de bel aangebonden, maar de bel doet het niet. Het lieve dier sluipt nu nog meer rond het spek en ik vrees, dat wij tenslotte met het boekje een kat in de zak gekocht hebben. Het is mij tenminste met dat prentenboek merkwaardig vergaan. Het boekje scheen mij meer een schriftelijke cursus toe, voorzien van instructieve illus traties, voor hen, die het beroep van gauwdief wensen te beoefenen. Ik heb er uit geleerd, dat onder menige durmat de sleutel des huizes geborgen ligt, welke de gauwdief vrij toegang verleent. Ik weet nu ook, dat het touwtje uit de brievenbus mij vrij eenvoudig in staat stelt mijn garderobe op an dersmans kosten uit te breiden. Ik zal er voortaan op moeten gaan let ten, of er aan de deuren briefjes zijn bevestigd met „afwezig" of „Bakker, deze week geen brood". Dan weet ik, dat ik .vrij kan bin nengaan. Tot mijn vreugde heb ik bovendien uit het boekje vernomen, dat een tralieluik voor een juwe lierswinkel niet altijd solide op slot zit, dat kostbare sieraden en con tant geld menig keer in de linnen kast geborgen liggen en dat de voordeuren niet altijd gesloten zijn. Met al die wetenschap ben ik op pad gegaan door Haarlems straten, mijn handleiding op zak en met de vaste wil een knappe gauwdief te worden. Helaas wilde mijn onder neming niet vlotten. En ik moest denken aan het spreekwoord „Als men de kat op 't spek bindt, wil hij er niet van vreten." En dat is dan toch weer de ver- dienst van het pren tenboek van de hoofdcommissaris. van Wickevoort Crommelinstraat, bachtstraat, Speeltuin. Am- Verzamelen vanaf 2.15 uur op het schoolplein aan de Geusevesperstraat. Precies 3 uur is het vertrek. Voorafge gaan door de muziek wordt de volgen de route gemaakt. Schoolplein Geusevesperstraat, Re- viusstraat, Tesselschadestraat, Roemer Visscherstraat, Dulaertstraat, Roskam- straat, Muiderslotweg, Vergierdeweg, Gijsbrecht van Aemstelstraat (langs pastorie), Badelochstraat, Jephtastraat, Zwaluwstraat, Reigerstraat, Vinken- straat, Nachtegaalstraat, Vergierdeweg, Gijsbrecht van Aemstelstraat, Tessel schadestraat, Muiderslotweg, Geuse vesperstraat, Schoolplein. Verzamelen vanaf 1.30 uur op de Speeltuin. Voorafgegaan door muziek vertrekt de stoet precies om 2 uur voor de volgende route: Speeltuin, Phoenixstraat, Ripperda- straat, Parkstraat, Jansweg. Lange Hee renstraat, Kruisweg, Kruisstraat, Sme- destraat, Grote Markt, Koningstraat, Verwulft, Grote Houtstraat, Anegang, Lange Veerstraat, Jansstraat, Nieuwe Gracht (noordzijde), Kruisweg, Park laan, Phoenixstraat, Speeltuin. Verzamelen om 12.45 uur op de Speel tuin aan de Witte Heerenstraat. Om precies 13 uur vertrekt de stoet, voorafgegaan door de St. Jorisband, voor het maken van de volgende route: Witte Heerenstraat, Magdalenastraat, Nassaulaan, Nassaustraat, Lange Mar- garethastraat, Krocht, Nieuwe Groen markt, Zijlstraat, Ged. Oude Gracht, Botermarkt, Barrevoetstraat, Ged. Vol dersgracht, Raaks, Brouwerskade, Has- selaersplein, 2e Hasselaersstraat, Previ- nairestraat, Burg. Sandbergstraat, Kin derhuissingel, Zijlstraat, Witte Heeren straat, Speeltuin. Verzamelen vanaf 12.45 uur bij de school van de Eerwaarde Zusters aan de Korte Zijlweg. Om precies 1 uur vertrekt de stoet voorafgegaan door de Spaarnebazuin voor het maken van de volgende route: Korte Zijlweg, Zandvoorterpad, Zijl- weg, Korte Zijlweg, Ramplaan, Schoon oordlaan, Noorder Tuindorplaan, Tuin dorplaan, Ramplaan, Leendert Meesz- straat, Croesenstraat, Rollandslaan, G. Bartholomeuslaan, Pieter Wantelaan, Hospeslaan, Rollandslaan, Korte Zijl weg. Na afloop ontvangt ieder kind een kleine traktatie. Advertentie Het gebied van de Heilige landen in Haarlem vormt een geheel eigen ge meenschap, welke voorzover het de ka tholieken betreft ressorteert onder de St-Jozefparochie. Om nu het contact met de parochie levend te houden of te ver nieuwen, is er een pleisterplaats voor de jeugd van 59 jaar ingericht in een vroeger pakhuis aan het Nieuw Heilig land. Dank zjj de steun van vele men sen is dat alles mogelijk geworden. De ken W. N. Zijlstra heeft de leiding van dit werk toevertrouwd aan pater G. C. Wiegers O.F.M. Na schooltijd kunnen de kinderen daar terecht evenals op de vrije middagen. Zij worden er beziggehouden of kunnen zichzelf bezighouden. De pleisterplaats, welke gelegen is tussen (Pakhuis) sin gel en (Gedempte Oude) gracht heeft de naam „De Ark" meegekregen. Bij de bouw daarvan heeft men de mede werking verkregen van een tweede Noë, de heer de Boer, die in het Nieuw Hei ligland een koffiehuisje exploiteert. Morgen, Palmzondag, zal deken Zijl stra „De Ark" inzegenen om half drie 's middags. Om drie uur neemt de jeugd deel aan een Palmpaasoptocht en om vier uur is de officiële opening. Dinsdag 1 april houdt de afdeling Haarlem van de r.-k. Bond van Ver voerpersoneel Sint Raphaël 's avonds om acht uur in het gebouw Sint Bavo een grote protestvergadering over het reglement van dienstverband. De orga nisatoren delen mede, dat dit geen april-grap betreft. Dringende opkomst gewenst. Advertentie VEERSTRAA* 10 ®EU 11493 fV LANGE Voor leden van „Geloof en Weten schap", die in geringeren getale aan wezig waren dan men in verband met de belangrijkheid van het onderwerp had mogen verwachten, heeft de Nij meegse hoogleraar dr. A. G. M. van Melsen in de Haarlemse schouwburg een optimistisch perspectief getekend van de vorderingen van natuurweten schap en techniek. Techniek is een vorm van vergees telijking in zoverre een grotere macht van de menselijke geest over de stof in en door de techniek wordt verwezen lijkt. De mens kan daardoor tot grotere vrijheid geraken; hij kan meer mens worden en tot groter geluk komen. Er schuilt een stuk in van zijn aardse ver lossing. Voor de verre toekomst zijn geen voorspellingen te doen, want de immer wisselvallige toekomst ligt in laatste instantie in Gods hand. Maar er is stellig geen zekere catastrofe welke ons zou wachten. Onze hoop ligt mede verankerd in de „vereenzelvi ging" van God met deze aarde. Wij zullen ons steeds moeten bezinnen en, mocht het stoffelijk perspectief glorieus blijken, hebben te waken tegen de eer ste en misschien laatste zonde: de gees telijk" hoogmoed. Ziedaar enkele sleutelgedachten uit het wijsgerig en theologisch georiën teerd betoog van prof. van Melsen dat tot titel droeg: „Natuurweten schap en samenleving". Eerst in de zeventiende eeuw, ten tij. de van Descartes, groeide de vage ge dachte om de mensheid van de natuur wetenschap te laten profiteren, zulks in tegenstelling tot de belangeloze cosmo- logische bespiegeling van de klassieke oudheid. Enerzijds is de techniek, ver staan als een effectief en willekeurig behandelen van de natuur, uit de be oefening der natuurwetenschappen voortgekomen, anderzijds is deze laat ste voor wat haar ontwikkeling betreft van de techniek afhankelijk. We zijn thans zover, dat wat in de zeventiende eeuw nog „science-fiction" was, tot de realiseerbaarheden is gaan behoren (men denke aan de ruimte vaart, aan de televisie en andere com municatiemiddelen). Nieuwe mogelijk heden liggen in het verschiet. De na tuur is geen vast gegeven meer, welke de mens in onderworpenheid te accep teren heeft; hij kan zelf nieuwe stoffen (aan de oude ontleend) ter beschikking stellen. Evenzeer heeft hij op een nieu ws wijze vat gekregen op de naar uni versele eenheid toegroeiende mensen gemeenschap, waarin de onderontwik keldheid niet als een onherstelbaar ge geven behoeft te worden aanvaard. Cevaren Dat wij in ons overbevolkte land ons kunnen voeden en kleden is te danken aan de natuurwetenschap en de tech niek. Energiewinning uit waterstof zal eens voor liet voortbestaan van het menselijk geslacht onontbeerlijk zijn. Ofschoon prof. van Melsen aldus opti mistisch meende te mogen spreken over de vorderingen van natuurweten schap en techniek al was het alleen als correctief op de veelal in mineur gehouden beschouwingen hierover stelde hij nadrukkelijk enkele gevaren en schaduwzijden aan de orde. De voortgaande realisering van onze dro men heeft plaats in de stof, die haar eigen wetten heeft. Iedere machine vergt aanpassing van de mens aan h. r; zij heelt een eigen autonomie. Hoe lang en in hoeverre kunnen wij aan de techniek onze wil opleggen? Worden wij niet eens allen het slacht offer van de menselijke boosheid, die met behulp van de techniek een uiter ste catastrofe zal oproepen? Het is zeer begrijpelijk, dat de niens een tweeslachtige houding tegenover de natuurwetenschap aanneemt: hij bewondert haar en is dankbaar voor de mogelijkheden en vrijheden die zij schenkt; anderzijds vreest hij haar, omdat zij leidt tot knechting en ontmen selijking. Heilzaam verweer tegen de geva ren is gelegen in bezinning op de ma te van onze binding aan de stof en in een nederig buigen voor de feiten. Wij moeten de volle realiteit onder ogen zien, zonder echter in het voetspoor van een naïeve prediking te menen dat de hemelse verlossing eerst aan trekkelijk wordt als contrast met het „tranendal" waarin wij zouden leven. Eerder is een gelukkig leven een heenwijzing naar het eeuwig geluk. Natuurlijk kan de mens in de hante ring van de ontdekte en opgeroepen mogelijkheden falen. Maar dat alles is in Gods hand. In ieder geval is uit de feitelijke gegevens afleidbaar dat natuurwetenschap en techniek een door God gewilde zegen kunnen zijn. Advertentie loor de Voor de onderlinge competitie van VKD werden gespeeld; G. FaayJ. Lucas 20, A. v. d. Vorst J. Wiegman 20, J. v. RoodenG. Hes- selman 11, G. v. d. StoopJ. Kramer 02, J. SassenG. Laan afgebr. Het eerste tiental bepaalde zich, met uitzondering van bovengenoemde eerste partij, tot het uitspelen van afgebroken partijen. De resultaten luiden: P. MulP. Hollenberg 1—1 F. Vis serD. Rump 11, F. VisserP. Hol lenberg 11, H. RumpD. Rump 11, H. RumpTh. Kok 11, A. Masteling P. Mul 0—2, P. HollenbergF. Visser 02, P. HollenbergA. Masteling 11, D. RumpJ. Lucas 11. De ranglijst ziet er als volgt uit; P. Hollenberg F. Visser Th. Kok Th. v. Wort A. Masteling P. Mul H. Rump J. Lucas Faay Rump 10 9 7 8 8 4 7 9 5 7 13 12 8 8 7 6 6 6 5 3 Gisteravond is een aanvang gemaakt met de wedstrijden om de titel derde klasse kader 38/2 van het district Haar lem van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond. De wedstrijden worden ge speeld onder de leiding van de BC „Haarlem" in café-restaurant „Die Raeckse". De uitslagen waren: Van der Linden Ketel Hartog Van der Hoek Van der Hoek Ketel Van der Linden Karman 250 167 161 250 250 61 161 250 39 39 29 29 22 22 32 32 29 23 26 35 52 10 23 34 6.41 4.28 5.55 8.62 11.36 2.77 5.03 7.81

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3