W ereldgezondheidsdag 1958 NEDERLANDS BIJDRAGE AAN W.H.O. NOG TE GERING Grote verandering in doodsoorzaken Telegrammen wisseling tussen koningin Elizabeth en koningin Juliana In Jacoba's wondertuin te Lisse is de lente aarzelend gekomen Zes dagen geleden liepen de ganzen nog over het ijs Prof. Verlinde neemt proeven met levend polio-vaccin Juwelendiefstal te Roermond Snelle beslissing gewenst Koninklijk bezoek vastgelegd op grammofoonplaat 100 MENSEN VOOR ƒ1000 OPGELICHT ZATERDAG 29 MAART 1958 PAGINA 9 I - i&tóiltó'ïiÉï Spoorwegbonden KEUKENHOF GEOPEND Apeldoorn heeft 100.000 inwoners Nederlandse film voor Vaticaans paviljoen Tegen twee broers vier jaar geëist ^■h In de landen rond de Middellandse Zee lijden veertig miljoen mensen aan trachoma, een besmettelijke oogziekte, die tot blindheid kan leiden. De Egyptische regering heeft met medewerking van de W.H.O. en de UNICEF een massale behandeling met anti-biotica ondernomen, waaraan ook dit ventje onderworpen wordt aandag 7 april a.s. wordt in vele landen de Wereldgezond heidsdag gehouden, de ver jaardag van de Vdereldgezondheids- organisatie (W.H.O.), die dit jaar niet aan een speciaal onderwerp ge- Wijd zal zijn, maar in het teken zal staan van tien jaar W.H.O. Het was in 1948 dat deze gespecialiseerde organisatie, een der grootste van de Verenigde Naties, werd opgericht, toen 26 landen het statu ut van de W H.O. ondertekenden. Het aantal landen is inmiddels uitgebreid tot 88 en de organisatie kan terugzien op een groot aantal activiteiten, die ■-< met name in de onderontwikkelde ge bieden reeds duidelijk zichtbare resultaten hebben gehad. Nederland, dat op internationaal niveau een Vooraanstaande plaats inneemt op het gebied van gezondheid en ge zondheidszorg, komt uiteraard min er in aanmerking voor adviezen en tec nische bijstand van de W. -O. dan voor het verlenen van bijdragen om de gezondheid - "fT toestand van volledig lichamelijk, geestelijk en sociaal welzijn, niet slechts het af wezig ziJn von ziekte of zwakte xoals dit begrip in het statuut om schreven wordt van de wereld bevolking op een hoger peil te brengen. Deze bijdrage is in de af gelopen jaren relatief vrij bescheiden geweest, al dient vermeld te worden, dat er bijna veertig Nederlanders werkzaam zijn in de vaste staf van ie W.H.O., terwijl 56 landgenoten in de laatste drie jaren deelgenomen hebben aan verschillende conferenties van deze organisatie. Voorts werkte een Nederlander aan de opzet van de verpleging in Turkije, terwijl een ander voor de oplossing van voe dingsproblemen in Birma verbleef. Prof. dr. P. Muntendam, secretaris generaal van de volksgezondheid, beant woordde deze vraag op een dezer da gen gehouden persconferentie ontken nend. Reeds lang weten wij, aldus prof. Muntendam, dat de bestrijding van ziekten geen nationale zaak meer is, maar een aangelegenheid van inter nationale samenwerking. De besmette lijke ziekten leerden ons deze stelregel in het verleden, de atoomsplitsing con fronteert ons hiermede in het heden, de bestrijding van chronische ziekten vraagt dit van ons in de toekomst. Na het werk in de onderontwikkelde gebieden valt er ook een bijdrage te le veren aan de bestrijding van ziekten, die in toenemende mate de westerse samenleving bedreigen. In deze activi teiten neemt ons land een eervolle In het eigen land hebben zich in de fifgelopen tien jaren ook veranderingen Voltrokken op het gebied van de ge wondheid. Met name heeft de statistiek Van de doodsoorzaken weliswaar niet rneer de belangrijkste indicator voor de gezondheidstoestand in West-Europa aanzienlijke verschuivingen te zien ge geven. In 1947 stierven 37,3 op de 100.000 landgenoten nog aan tuberculose, in 1957 nog slechts 4,6. De sterfte aan diphtherie daalde van 6,4 tot 0,3 per 100.000 inwoners. Daarentegen steeg het aantal sterfgevallen door ver keersongevallen van 7,2 tot 15,3, door kanker van 132,2 tot 157,1, door hart-en vaatziekten van 154,8 tot 187,1 en door hersenaandoeningen en vaatziekten van 69,5 tot 99,3. Besmettelijke ziekten verliezen dus hun betekenis als doodsoorzaak; chro nische ziekten nemen echter in beteke- toe. Ook de zuigelingensterfte is I aedaald, van 33.5 per duizend le vend-geborenen in 1947 tot 16,9 in 1957. Deze cijfers krijgen nog meer reliëf wanneer men berekent, dat Nederland m 1947 op iedere arts 1373 inwoners tel de, in 1957 slechts 934. Met deze toename van het aantal artsen ook relatief is Nederland gaan behoren tot de 14 landen ter we reld, die op elke duizend inwoners of minder een arts tellen. Tegenover dit privilege staat de ach terstand in vele andere landen. In 22 landen is er slechts één arts op 20.000 of meer inwoners. De meest ongunstige situatie vindt men in Etiopië, dat slechts over één arts per 150.000 inwoners be schikt. Geen nationale zaak Wanneer men deze cijfers overziet en tevens bedenkt, dat de sterftecijfers in ons land tot de laagste ter wereld be horen, krijgt de vraag of de Neder landse bijdrage aan het werk van de W.H.O. wel voldoende is geweest, een sterker accent. In concreto: is het aantal jonge Nederlandse artsen, dat zich aanbiedt om een tijd van hun le ven te wijden aan de hulp en de steun van zieken en ondervoeden elders ter wereld voldoende? Speciale kleding bij onderzoek naar malaria. plaats in, o.a. in technische discussies, congressen en studiecommissies. De W.H.O. heeft Nederland aangewezen voor een onderzoek naar de doelmatig heid van de gezondheidszorg; er is een bedrag ter beschikking gesteld om een proefveld te stichten voor onderzoek naar bepaalde volksgezondheidsvraag stukken. Nieuw polio-vaccin Wat er in de Nederlandse research- laboratoria, universiteitsklinieken en andere instituten aan wetenschappelijk werk wordt verricht ten bate van de volksgezondheid, ook die van buiten on ze grenzen, blijft veelal verborgen bin nen de muren. De wetenschappelijke speurders spreken er niet graag over, soms uit over het algemeen mis plaatste angst voor het verwijt, dat zij de medische ethiek zouden schaden door zichzelf op de voorgrond te plaat sen, soms ook uit evenzeer misplaats te bescheidenheid. Er heerst boven dien een heilige vrees voor publiciteit, die tot gevolg zou kunnen hebben, dat het publiek gevolgtrekkingen maakt, welke niet passen in de bedoeling van de onderzoekers. Zo kon het dezer dagen gebeuren, dat tijdens een persexcursie naar het In stituut voor Praeventicve Geneeskunde te Leiden prof. dr. D. J. Verlinde, hoofd van de afdeling bacteriologie en experimentele pathologie, min of meer per ongeluk liet doorschemeren, dat hij bezig is met de ontwikkeling van een nieuw vaccin voor de poliobestrijding. Binnenkort zal li ij aan een kleine stu diegroep te Kopenhagen, onder auspi ciën van de W.H.O., verslag uitbrengen van zjjn werkzaamheden. Het vaccin tegen polio, dat door de Amerikaan Salk ontdekt werd en thans in vele landen ook Nederland wordt toegepast, is een dood vaccin. Hoewel het Salkvaccin reeds uitsteken de resultaten heeft opgeleverd, is men er nog niet zeker van, dat de immu niteit van lange duur zal zijn. Prof. Verlinde werkt* daarom aan de ont wikkeling van een levend virus dat hij bij toeval ont dekte en waarvan hij hoopt, dat het t.z.t. een levens lange immuniteit zal verzekeren. In het eerste sta dium van, onder zoek werd het prof. Verlinde bekend, dat de Amerikaan Sabin aan hetzelfde onderzoek bezig was en reeds een verder stadium be reikt had. Sedert dien werken beide onderzoekers sa men. Sabin heeft een hoeveelheid van zijn vaccin aan prof. Verlinde ge zonden met het verzoek, hiermede in Nederland proe ven te nemen. Prof. Verlinde vaccineer de eerst de artsen van zijn afdeling, vervolgens de art sen van het hele instituut en daarna ook het andere personeel van het instituut, die zich - uiteraard - vrijwil lig beschikbaar stelden. Uit de eerste proeven is gebleken, dat het levende vi rus zonder gevaar voor verlamming toe gediend kan worden; slechts een goed aardig verlopende darminfectie treedt na de toediening op. Het grote voordeel van levend vaccin is, dat het oraal en in een zeer minimale hoeveelheid toe gediend kan worden. Prof. Verlinde wil nog geen uitspraak doen over de uiteindelijke resultaten van zijn onderzoekingen en over de tijd, die nog zal verstrijken, alvorens het le vend vaccin op grote schaal gefabri ceerd zal worden voor massale toepas- sing. Het Instituut voor Praeventieve Ge neeskunde omvat o.a. ook een afdeling geestelijke volksgezondheid. De heer S. Wiegersma, psycholoog, deelde mede, dat zijn afdeling die in 1954 op ver zoek van de W.H.O. een onderzoek naar de geestelijke gezondheid instelde in de Oostenrijkse vluchtelingenkampen thans in het eerste stadium is van een onderzoek naar bepaalde leefgewoonten van de mens. Het onderzoek zal be perkt worden tot roken, drinken en sla pen onder de Nederlandse bevolking en getracht zal worden, na te gaan hoe de ze gewoonten zich verhouden tot de ver schillen in stand, godsdienst, beroep, ontwikkeling, leefmilieu enz. Het onder zoek zal gehouden worden via een en quête, waarvan het vragenformulier reeds gereed is. De W.H.O. heeft er be langstelling voor. De statistische afdeling van het insti tuut levert een bijdrage tot het werk van de W.H.O. door de internationale verge lijkbaarheid van morbiditeitsgegevens te bevorderen. Het aanleggen van ge zondheidsstatistieken is een van de werkzaamheden van de W.H.O., voor welk doel het nodig is, dat de landen met dezelfde grootheden werken, de zelfde begrippen hanteren en eikaars terminologie verstaan; dit moeizame werk vordert zeer langzaam. Dit zijn slechts enige voorbeelden van wat er in Nederland gedaan wordt om het ideaal van de W.H.O. door het verschaffen van gezondheid te be reiken, dat de volkeren ter wereld in vrede en welvaart naast elkaar kun nen leven een stapje dichter bij de verwezenlijking te brengen. Dit werk wordt zowel verricht in afgesloten la boratoria als b.v. in het Rotterdamse havenziekenhuis, waarin zeevarenden uit alle werelddelen worden opgeno men, en in het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht, dat zich o.a. bezighoudt met de bestudering van de invloed van het gebruik van kernenergie op de openbare gezond heidszorg. Het is een bonte mengeling van acti viteiten, gedeeltelijk op internationaal niveau of met internationale coördina tie. Het gaat hier niet uitsluitend om een eenzijdig geven van mankracht en onderzoekresultaten; het feit, dat in de laatste drie jaren 32 Nederlanders pro fiteerden van een fellowship van de W.H.O., toont aan, dat Nederland ook ontvangt. Het is een samenspel van ac tiviteiten, waarin de W.H.O. d.w.z. de deelnemende landen jaarlijks een bedrag van tien miljoen pond sterling investeert, om vooral in de onderont wikkelde gebieden de vicieuze cirkel „armoede door ziekte, ziekte door ar moede" te doorbreken door adviseren de en praktische diensten te verrich ten. Nederland, dat op het gebied van de volksgezondheid zo'n voortreffelijke naam heeft, kan aan de verwezenlijking van het ideaal van de W.H.O. een rela tief zeer belangrijke bijdrage leveren. Om het begrip hiervoor te versterken, zal de Wereldgezondheidsdag 1958 niet onopgemerkt voorbij mogen gaan. NIC. SCHRAMA Donderdagnacht hebben dieven hun slag geslagen n de juwelierszaak van de heer Stassar, aan de Markt te Roer mond. Door het instoten van de spiegel ruit met een hard voorwerp hebben zjj zich toegang verschaft tot de etalage. De ruit was tevoren beplakt met pleis ters om het rinkelen van glas te voor komen. De ruit was afgeschermd met een stalen rolluik, maar de ruitvormi ge openingen boden genoeg ruimte om er een hand door te steken. Daarvan hebben de dieven gebruik gemaakt. Uit de etalage werd o.a. meegenomen een kostbare armband van rond 1.500, di verse kostbare met diamanten bezette ringen en enkele slavenarmbanden van goud tezamen naar schatting een waar de van 8 a 10 mille. De diefstal werd eerst in de morgenuren bemerkt. De heer a. was niet tegen diefstal verze- kerd. In verband met de ernstige spannin gen onder het spoorwegpersoneel we gens het uitblijven van een beslissing over de voorstellen tot wijziging en ver betering van de loon- en arbeidsvoor waarden zijn vrijdag de hoofdbesturen van de vakverenigingen bijeengekomen. Deze vergadering besloot een telegram te zenden aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid. In dit tele gram hebben de hoofdbesturen uiting gegeven aan hun ongerustheid over de ontwikkeling van de situatie onder spoorwegpersoneel indien een redelijke beslissing later uitblijft. Zij vrezen, voor de consequenties van deze ontwikkeling in de gezindheid van het personeel geen verantwoordelijk heid meer te kunnen dragen. Zij spreken in het telegram de verwachting uit, dat nu onverwijld een voldoeninggevende beslissing zal worden genomen. Een afschrift van dit telegram werd, eveneens telegrafisch, aan de minister van verkeer en waterstaat gezonden. De directie van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen, de Stichting van de Ar beid, het College van Rijksbemiddelaars en de drie vakcentrales werden van een en ander eveneens op de hoogte gesteld door toezending van een afschrift van dit telegram. (Van onze correspondent) Vanmorgen is te Apeldoorn de hon derdduizendste inwoner bij de burgerlijke stand ingeschreven. Het is de derde dochter van de heer H. van de Berg en diens echtgenote "E. Bibby, een En gelse van afkomst, die dit kroongetal volmaakte. Het kind werd vrijdagmor gen om half twee geboren en weegt zeven en een half pond. In de raads zaal was het de burgemeester die de ge lukkige vader feliciteerde en hem na mens het gemeentebestuur een spaar bankboekje met honderd gulden aan bood. Voorts wees de burgemeester er op dat Apeldoorn met deze geboorte- aangifte in de rij van de grote gemeen ten is opgenomen. Slachtoffer van de afschuwelijke framboesia, aan welke ziekte alleen reeds in Afrika 25 min. mensen lijden en aan de bestrijding waarvan door de W.H.O. hard wordt gewerkt. Sinds 1950 werden op deze ziekte dertig miljoen mensen onder zocht en bijna zeven miljoen met penicilline behandeld, ook dit knaapje in Nigeria. De koningin van Engeland heeft het volgende telegram gezonden aan konin gin Juliana: „Wij varen vanavond van Rotterdam weg met een zeer wezenlijk gevoel van dankbaarheid jegens uwe majesteit en de prins der Nederlanden en jegens de regering en de bevolking van Neder land voor het prachtige welkom, dat zij ons gedurende ons staatsbezoek heb ben bereid. Wij hebben zo bijzonder genoten van het bezoeken van uw mooi en historisch land. Ik en mijn echtge noot hechten grote waarde aan de nau we banden, die reeds zo lang tussen onze volken hebben bestaan en die ver sterkt zijn gedurende de jaren van de oorlog. Wij hebben met grote voldoe ning deze samenwerking gedurende de jaren sedert 1945 zien groeien. Wij we ten, dat de vriendschap tussen onze beide families, welke wij op zo hoge prijs stellen, deze banden nog zal ver sterken. Wij zouden u zeer dankbaar zijn, indien u onze warme dank en bes te wensen zoudt willen overbrengen aan de zeer velen in uw rijk, die hebben bijgedragen aan de voortreffelijke rege lingen, die getroffen zijn voor iedere dag van ons bezoek. (was getekend) Elizabeth R." Op de Wereldtentoonstelling te Brus sel zal het Vaticaan een eigen paviljoen hebben, waarin o.a. aandacht zal wor den geschonken aan het onderwijs. Dat zal geschieden via de film. Carillon Films te Rijswijk kreeg van het Neder landse comité Civitas Dei opdracht, een film te maken over de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs die alleen in Nederland van overheidswege op volkomen gelijke voet worden ge financierd. Deze film van tien minuten zal worden vertoond in het Vaticaans paviljoen. De film die getiteld is: 1 1, the Story of Human Rights, zal begin april klaar zijn. oningin Juliana heeft dit telegram als volgt beantwoord: „Ik dank uwe majesteit voor de zeer vriendelijke boodschap, die u mij zond bij het verlaten van onze kust. Het Nederlandse volk was gelukkig zijn waardering te kunnen tonen voor de bar+en waarvan uwe majesteit spreekt en uiting te geven aan zijn warme vriendschap voor uwe majesteit, zijn koninklijke hoogheid en uwe volkeren. Mijn echtgenoot en ik hebben er bijzon der van genoten u bij ons te hebben en ons land aan u te kunnen tonen. Moge dit bezoek een symbool zijn van de bestaande en steeds groeiende ban den tussen onze beide rijken, (was getekend) Juliana R." Op de Keukenhof, wordt ook dit keer weer een expositie gehouden van Neder landse en buitenlandse beeldhouwers. Dit is het beeld „De Schaduw" van A. Rodin. (Van onze verslaggeefster) Er is misschien geen enkele kracht, die zo onstuitbaar is als de groeikracht van de natuur. Vroeg of laat, na de schijnbare stilstand die de winter te weeg heeft gebracht, verschijnen toch weer de groene bladpuntjes van de bol gewassen boven de grond, driftig wrik kend en wringend tot ze hun plaatsje onder de zon gevonden hebben, en de frisse voorjaarswind hun neus kunnen toesteken. Wie zich ooit een voorstel ling heeft gemaakt van het gedrang en gewriemel dat zich in de prille lente dagen onder de grond afspeelt, wordt duizelig bij de gedachte alleen; maar wij kennen ook niemand die voor dit zelfde gedrang, voor deze geen-belem- mering-erkennende groeikracht niet van harte dankbaar is. En zo is de openstelling van de Keukenhof te Lis- se, Nederlands grootste bollentuin, ieder jaar weer een verblijdende ge beurtenis, een verheugend teken van de niet-aflatende levenskracht van de na tuur, die de mens na een al te lange winter zijn vertrouwen hergeeft Keukenhof is dus opnieuw geopend, bij monde van de voorzitter Tom van Waveren, die in zijn korte speech iets onthulde van de zorgen, die de organi satoren het hoofd hebben moeten bie den. De grootste zorg was ditmaal zon der twijfel de langdurige kou, die ook de groei in Jacoba's tuin duchtig be lemmerde. Aan deze opening zijn drie weken duimen draaien van de kant van de bollenmensen vooraf gegaan. De zoele wind van de laatste dagen echter en een mals voorjaarsbuitje nu en dan, hebben wonderen verricht. Lie pen maandag de ganzen nog op het ijs, nu zwemt al wat zwemmen kan lustig in de vijvers rond, met een vanzelf sprekendheid alsof er nooit kou, laat staan ijs is geweest. De crocussen, als altijd de eerste, staan in volle bloei, ook de narcissen maken grote haast om de trompet van de lente te steken. Van de tulpen ziet men nog niet veel anders dan dat de grote bloemknoppen beginnen te kleuren, maar het begin is er ih ieder geval en zoals gezegd: een paar dagen zoel wer bewerkt won deren, In het „Smalle Bos" geeft een plek met tienduizenden muscari's de plaats aan waar volgend jaar een vij ver zal worden aangelegd, die door een bloemenborder wordt omzoomd. In de kas, waar de tulpen op dit ogenblik in volle bloei staan, heeft men door ver betering van de grond kunnen bewerk stelligen, dat alle daar vertegenwoor digde soorten er werkelijk zo voordelig mogelijk tot hun recht komen. Ten ge rieve van de bezoekers die per auto komen er waren trouwens vrijdag, de dag van de opening, reeds bussen uit Frankrijk en Duitsland gearriveerd is het parkeerterrein tot tien ha uitgebreid, hetgeen ten opzichte van andere jaren een verdubbeling be tekent. Het parkeerterrein strekt zich Ter gelegenheid van het bezoek- van koningin Elizabeth cn prins Philip aan Nederland is een bijzondere grammo foonplaat vervaardigd, welke een klank beeld bevat van de gebeurtenissen, waar bij de vorstelijke gasten waren betrok ken. Vanmiddag zou een exemplaar van dit klankbeeld op paleis Soestdijk aan koningin Juliana worden aangeboden. Aan koningin Elizabeth zal op Windsor Castle een exemplaar ter hand worden gesteld. Zowel de toespraak van koningin Ju liana tijdens het galadiner als het dank woord van koningin Elizabeth werd vastgelegd. Voorts de toespraken van de burge meester van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Vervolgens zijn opgenomen flitsen van het concert door het concert gebouworkest. dat de koninklijke gas ten hebben bijgewoond terwijl de plaat voorts muzikaal werd geïllustreerd door het Residentieorkest en de Mariniers kapel. Men hoort daarnaast de klanken van het draaiorgeltje, dat aan prins Philip op de Jaarbeurs werd aangeboden, als mede die van het klokkenspel van de Haagse St. Jacobstoren, waarvan de beiaardier speciaal voor deze gelegen heid vervaardigde paraphrase op het Wilhelmus en het God Save The Queen speelt. Samensteller van het klankbeeld is de in Nederland werkzame Britse corres pondent George H. Franks. De leiding van de opname berustte bij de heer J. W. Acda, chef-regisseur van Radio-Ne derland Wereldomroep, terwijl de B.B. C. inleidend klankmateriaal verstrekte. De plaat, die door een phonografische industrie te Baarn werd vervaardigd, die niet in de handel is en voorts aan geboden zal worden aan leden van re gering, parlement en autoriteiten, die bij de gebeurtenissen tijdens het bezoek waren betrokken, is gestoken in een al bum, dat boodschappen bevat van de Britse premier Harold Macmillan en minister-president dr. W. Drees. Tevens werden artikelen opgenomen van de hand van de hoofdredacteur van de Manchester Guardian, mr. Hethe- rington, en diens collega van de Nieu we Rotterdamsche Courant, mr. A. Stempels. nu uit tussen Keukenhof en het dorp Lisse, aan de noordkant van de weg. Men kan zijn wagen nu dus dicht bij het park kwijt. Door bemiddeling van de N.S. zijn reeds zeventien extra-treinen uit vele delen van Europa ingelast. Het station Lisse zal in verband met de werkzaam heden op de lijn Amsterdam-Rotterdam niet als stopplaats fungeren. Wel rijden er naar de Keukenhof vele bussen uit Haarlem en Leiden. Voor bezoekers uit Amsterdam is het misschien dienstig te weten dat er, voor de duur van de tentoonstelling, rechtstreekse bussen rijden van de Marnixstraat, via Haar lem en terug. Verder zal het in de periode dat Keukenhof geopend is, in de bollen streek aan activiteiten niet ontbre ken. Het bloemencorso Lenteparade 1958 is vastgesteld op 26 april. Er zullen ongeveer 35 praalwagens mee rijden, een stoet die gelardeerd wordt met achttien muziekkorpsen. Het cor so wordt in Sassenheim opgesteld, vanwaar het in de morgen vertrekt; de terugkeer uit Bennebroek begint om drie uur. Het schouwspel zal des morgens precies hetzelfde zijn als 's middags, een factor die hopelijk de vurig verlangde spreiding van het verkeer zal bewerkstelligen. In de zeven bollengemeenten zullen in de week van 19 tot 26 april bloemmo- zaïeken worden uitgelegd. Verder wor den wandeltochten, sterritten, tulpen races en zelfs een bloemenbridge- drive georganiseerd. In de Keukenhof zelf staan, geduren de de tentoonstelling een twintigtal beeldhouwwerken opgesteld. Voor wie er belang in stelt zij nog vermeld dat, naar burgemeester Von Fisenne van Warmond verzekerde, de kwaliteit van bol en grond nog steeds wordt ver hoogd, dat West-Duitsland met bijna vijftien miljoen kilo bollen in 1957 de grootste afnemer was, en dat men vorig jaar voor een bedrag van 192.700.000 aan bolgewassen naar 130 landen heeft geëxporteerd. U moet dus maar aannemen dat het goed gaat in de bollenwereld. Wie deze successen en dan liefst zonder de gedachte aan al die duizelingwekkende cijfers liever met eigen ogen aanschouwt, kun nen wij een tocht naar de bloembollen streek van harte aanbevelen. „Deze twee verdachten zijn parasie ten, die zich vastzogen op de weinige spaarcentjes van meer dan honderd eenvoudige lieden". Zo kwalificeerde de procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. F. Baron van Voorst tot Voorst, vrijdag in zijn requisitoir de twee directeuren van een bouwonder neming, twee broers uit Den Haag, die zich zouden hebben schuldig gemaakt aan oplichting van vele woningzoeken den uit het gehele land. „De bouwonderneming diende alleen tot exploitatie van bedrog. Alles was schijn. Eigenlijk is het jammer dat de maximumstraf voor meermalen ge pleegde oplichting maar vier jaar is, want deze geldzuigers hebben ruim f 70.000 van goedgelovige kleine luiden in eigen zak gestopt. Het was geenszins een sportieve oplichting, maar behalve juridisch strafbaar ook nog zeer immo reel. Ik vorder daarom tegen deze twee mannen een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest ieder", zo zei de procureur-generaal. De twee broers plaatsten in 1956 in landelijke dag- en weekbladen adverten ties, waarin zij aanboden een huis te bouwen, waar men maar wilde. Daar voor had de gegadigde maar f 1.000.- eigen geld nodig. In totaal lieten 103 klanten contractueel verbinden, en betaalden de duizend gulden. Van deze ruim een ton is niets meer over. Het bof zal 11 april arrest wijzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9