Onder de blauwe vaan van Lotharingen M A. de Jong klopt H. Schuringa Huis en Haard... TYPHOONS KLOPT ANTILOPEN Ir. G. L. Ludolph neemt afscheid l Ernstige teleurstelling inzake de be slissing van de ziekenfondsraad RENAULT! Specialisten voor smaakvolle inrichtingen! HUIS EN HAARD Spaaroverschot boerenleenbanken door nieuwe werkgelegenheid in industrie WATERPOLO IN HAARLEM Nieuw beeld van Epstein onthuld Op ■«kl MAANDAG 31 MAART 1958 PAGINA De basketballcompetitie Dames van HOC clicht bij kampioenschap Kampioenen Als directeur van H.T.S. in Haarlem Trottoirs en verlichting op westelijke randweg Coornhertlyceum schaakkampioen van Nederland Programma stoffen voor maatkleding Biljarten, 3de klas kader 38/2 B. y. d. Hoek kampioen van district Haarlem H. Ketel 33 Al spoedig blijkt, dat zij niet de enigen zijn, die een zijweg door de heuvels gekozen hebben. Van de andere kant nadert een groep ruiters, die achter zich een man te voet meeslepen. Het is een arme, in lompen gehulde gestalte. Vragend zien Victor en Robert Johannes aan. „Een van de slachtoffers van de Moorse lijfwachten," zegt deze. „Waarschijnlijk is het een boer, die zijn goed niet goedschiks heeft willen afstaan en die nu als slaaf, zonder enige vorm van recht, zal worden verkocht!" „Maar dat is mensenroof!" roept Victor verontwaardigd uit. Als de stoet vlakbij is, heft de boer smekend zijn handen naar hen op en roept: „Help mij, mijn vrouw en kinderen zullen van honger sterven!" Het is voor Victor voldoende om handelend op te treden. Snel zegt hij tegen Johannes: „Rijdt met uw be dienden door; Robert en ik zullen hier optreden." „Maar dat is waanzin!" roept Johannes uit. Ook Robert volgt echter Victor, die op de soldaten toe- rijdt. „Halt", roept Victor de soldaten toe. Dezen kijken hem verbaasd aan, maar als de aanvoerder ziet, dat onze beide vrienden hun wapenen gereed hebben, gebiedt hij zijn mannen om halt te houden. Ned. Mij. tot bevordering tandheelkunde Alsnog terugbetaling van „conflict"-kosten aan de verzekerden bepleit T andartsenconf liet Minister Suurhoff voelt weinig voor. vergoeding OM KHNNEMER DAMTITELS Van Sabben kampioen in tweede klas GARAGE DEN HOUT Passagierslijsten ZANDVOORT Wij etaleren nieuwe modellen Herenkamers, Zitmeubelen, Slaapkamers en kleinmeubelen. Speciale Rfdeling van binnen- en buitenlandse teak-meubelen. Moderne collectie gordijnstoffen en tapijten. Onze nieuwe meubelcatalogus wordt U op verzoek omgaand toegezonden. Alle leveringen geschieden franco huis. Weteringschans 165 Amsterdam Tel. 31045 Spaarrente blijft op 3 V\ gehandhaafd HVLrnl kampioen in door Gravemaker met een drukbal de I leiding; Hölsken werkte een Haarlem- Kandidatenlijst K.V.P. in Zandvoort eerste klasse heren Bevoegdheid tot uitoefenen van de tandheelkunde Het district Noordwest van de K.N.B.R.D. vergadert Het is Typhoons vrijdagavond in het Krelagehnis gelukt stadgenote Antilo pen in de basketballhoofdklasse te kloppen. Met 5347 wonnen de Ty- phoons-spelers van hun rivalen in een wedstrijd die pas in de tweede helft de toeschouwers kon boeien. Aanvankelijk gingen de strijd en de score gelijk op (77), maar Antilopen nam daarna met fraaie afstandschoten van Sunter en Dingshoff een 159 voorsprong. In deze fase van de strijd gaf de ..man to man"-verdediging van Antilopen Typhoons, dat zonder tacticus Hooyveld uitkwam, geen kans. Nog voor rust ver grootte de produktieve Sunter de voor sprong tot 25—15. Na het wisselen van de basket vlotte het spel bij Antilopen minder. Wel schommelde de voorsprong nog even rond de negen punten, maar na enige tijd deden nonchalance, zowel verdedi gend als aanvallend, en enkele zwakke wissels de balans steeds meer naar Ty phoons overslaan. Via 3829, 3936 en 3938 nam Typhoons met 4439 de leiding voor een goed deel door toe doen van Ruud van Elk en Dinkelberg Sr. Uiteindelijk maakte Typhoons met 5347 een einde aan een reeks neder lagen tegen hun stadgenoten sinds vorig seizoen geleden. In een strijd zonder spanning en sfeer heeft HOC stadgenote White Stars met 4732 teruggewezen. HOC is nu het tiende kampioenschap dicht gena derd. Het Antilopen-damesteam heeft haar kleine theoretische kans op de titel door een overwinning op het Haagse Vodo SC kunnen behouden. De rust ging in met een 1511 voorsprong voor de Haarlemse dames. Na de pauze kwamen de gasten er vrijwel niet meer aan te pas: 3722. Voor de overgangsklasse heren speelde het laag geplaatste Aurora tegen de Argus-reserves. In een snel le. maar in de verlenging te harde wedstrijd, won Aurora tot veler ver rassing met 5048. Ir. G. L. Ludolph heeft zaterdagmid- Ir. G. L. Ludolph heeft zaterdag middag onder zeer grote belang stelling wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen uit zjjn ambt van di recteur van de Hogere Technische lem, hetwelk hij sinds 1946 vervulde. School aan de Kleverparkweg te Haar- Vanaf de oprichting van deze school, in 1919, was de heer Ludolph daaraan verbonden als leraar in de electro-tech- niek. De gehele ontwikkeling en expan sie an het Hoger (tot voor kort „mid delbaar") Technisch Onderwijs in Haarlem heeft hij derhalve van meet af aan gevolgd en door zijn energie en organisatie-talent geregeld van de nodige impulsen voorzien. Tijdens de indrukwekkende afscheids-receptie, die in de Haarlemse Vleeshal gehouden werd, gaven dan ook velen blijk van hun waardering voor het werk van de scheidende directeur. Tijdens een besloten gedeelte van de receptie, die door ruim 800 personen bezocht werd, sprak als eerste ir. J. A. Schepers, voorzitter der leraren-ver eniging van de H.T.S., die evenals de andere sprekers gewaagde van de sym pathieke karakter-eigenschappen van de scheidende directeur en hem mede namens de oud-leerlingen, leraren en oud-leraren als afscheidsgeschenk een kostbaar foto-toestel aanbood. Mejuf frouw J. M. van Laar, die namens het niet-onderwijzend personeel sprak, boo- de echtgenote van ir. Ludolph, de als sopraan-zangeres bekende mevrouw Hélène Ludolph-Geysen een ruiker aan. Namens alle leerlingen bood de heer J. B. de Ruig als afscheidsgeschenk aan een stalen bureau met stoel en bij behorende lamp. De openbare receptie werd onder meer bezocht door de loco-burgemeester van Haarlem, wethouder D. J. A. Geluk, door talloze oud-leerlingen, directies van grote bedrijven en het voltallig bestuur van de Vereeniging voor Nijverheids onderwijs, onder wier auspiciën de Haarlemse H.T.S. staat. Toespraken werden gehouden door ir. A. G. van den Hoek, rijks-inspecteur van het Nij verheidsonderwijs. ir. J. D. Berdenis van Bei'.ekom, voorzitter van de Vereeni ging voor Nijverheidsonderwijs, (hij bood namens de bestuursleden een tuin- ameublement aan) en door ir. C. Hol- gen, directeur van de N.V. Werf Conrad Stork-Hysch en voorzitter van de Haarlemse afdeling van de Metaalbond. Aan het afscheids-diner, dat in café restaurant Brinkmann gehouden werd bij stemmig kaarslicht, zaten ruim 250 personen aan. Een der oudste oud-leer lingen, de heer C. van Schieveen, aan nemer te Bloemendaal, fungeerde als tafel-praeses. Er werden tafeltoespra ken gehouden door de oud-leraren prof. Roeterink uit Eindhoven en ir. R. Legger, lector te Delft, de adjunct directeur van de H.T.S., de heer G. H. Schaap, de heer J. W. van Santé or., oud-secretaris van de Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs, en door ir. J. H. van der Have, leraar aan de H.T.S. en oudste functionaris aldaar. B en W. van Haarlem hebben het raadslid W. Mensink (P.v.d.A.) in ant woord op diens schriftelijke vragen la ten weten, dat Rijkswaterstaat heeft toe- gezegd, dat langs de westelijke ra*]d- weg trottoirs van 1.80 meter breedte zullen worden aangelegd. Het heeft opdracht gekregen ter Plaatse zo spoedig mogelijk straatverlichting aan te brengen. B. en W. vertrouwen, dat de gevaren waarop de heer Mensink gewezen heeft, door de aan te brengen verbeteringen belangrijk zullen worden verminderd. Zaterdagmiddag werd de eindstrijd om het schoolschaakkampioenschap van Nederland te Utrecht uitgevochten tus sen zes leerlingen van het Gemeente lijke Lyceum te Enschede en van het Coornhertlyceum te Haarlem. Evenals het vorige jaar legden de Haarlemse lyceïsten beslag op de landstitel. Enkele hoofdbestuursleden van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond waren bij de finale aanwezig. De oud wereldkampioen dr. Max Euwe stelde zich tijdens de wedstrijd aan ieder bord van de stand van de partij op de hoogte. De Bond heeft dit jaar een grote, fraai verzilverde wisselbeker beschikbaar ge steld, die dus voor de eerste maal een jaar lang zal prijken in de vitrine van het Coornhertlyceum. Om de finale te bereiken moest het Coornhertlyceum spelen tegen: het gym nasium te Alkmaar (om het kampioen schap van Noord Holland), het Mar- nix-gymnasium te Rotterdam finale), het Aloysiuscollege te Den Haag (kwart finale) en het O. L. Vrouwe Lyceum te Breda (halve finale). Alle wedstrijden (ook de finale) werden door de Coorn- herters met de overtuigende cijfers 4-2 gewonnen. Het kampioenszestal bestond uit de leerlingen: W. F. Petersma (eerste bord), E. J. Petersma (tweede bord), G. van Langelaar (derde bord), M. P. van Overbeeke (vierde bord), P. E. Rabé (vijfde bord) en H. W. van Dis (zesde bord). Het reserveteam van White Stars (dames) heeft tegen Antilopen 2 het kampioenschap van de tweede klasse behaald. In de derde klasse werd het damesteam van HCK dat dit seizoen voor het eerst aan de competitie deel nam door een zege op RCH 2 kam pioen. De uitslagen luidden: Heren: SC Haarlem 2HOC 2 1630, AuroraArgus 2 5048, ZBVS 2—Fla mingo's 2 2439, Rapiditas 2Antilo pen 3 638 en AntilopenTyphoons 47—53. Dames: RCH 2—HCK 728, Exerci- tia—HOC 3 17—16 (na verl.), SC Haar lemRapiditas 269, AntilopenVodo SC 37—22, HOC 4—White Stars 3 2—0 regl., Typhoons 2RCH 1814, White Stars 2Antilopen 2 22—12 en HOC White Stars 47—32. Het programam voor hedenavond luidt: Dames: Antilopen 4HCK, White Stars 2IHJ, HOC 3Aurora. Heren: HOC 4HCK, Antilopen 2 White Stars 2, SC HaarlemDeco (Den Haag), aanv. acht uur, en AuroraTe Werve (Den Hoog), aanv. kwart over negen. Het programam voor donderdag luidt: Heren: White Stars 4—HOC 3, IHJ 2 ZBVS 2, RapiditasSC Haarlem 2, Aurora 2White Stars 4, Schoten GiantsTyphoons 4, SC Haarlem—Ar gus 2 (acht uur), IHJWhite Stars (aanv. 9.15 uur). Advertentie liJMUUIUlitt HuHi/rutr- uaÉM best fabrics 4Ü| only W nwrfci t 1 l!l= vraagt uw kleermaker Zaterdag en zondag zijn de laatste partijen gespeeld in het toernooi om het kampioenschap derde klas kader 38/2 van het district Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond. De wedstrijden, die onder leiding ston den van de Biljartclub „Haarlem", wer den gehouden in café-restaurant „Die Raeckse". Het kampioenschap werd behaald door B. van den Hoek van de Biljartclub „Hof van Holland" met een totaal van acht punten en een gemid delde van 9.25. Er werd in het toernooi vrij slecht gespeeld. Deels is daarvan de oorzaak het feit dat het merendeel der deel nemers pas vorig jaar met het kader- spel is begonnen. De algemene gemid delden van de meeste spelers waren daarom niet hoog, terwijl de hoogste series ook op een vrij gering aantal ca ramboles lagen. Een uitzondering maakt echter de kampioen, die een hoogste serie haalde van 52 en een ge middelde van 11.36 in een partij die hij vrijdag speelde. De eindstand is: B. v. d. Hoek 1000 G. Karman J. v. d. Linden J. Hartog 922 884 736 524 108 52 110 39 130 128 138 9.25 8.38 42 6.80 26 5.75 39 3.79 Het toernooigemiddelde was 6.62. »-3 J De Nederlandse maatschappij tot be vordering der tandheelkunde heeft vrij dag en zaterdag in Utrecht haar negen en zeventigste algemene vergadering gehouden. De algemene vergadering heeft de behoefte gevoeld om openlijk in een bekendmaking haar ernstige te leurstelling kenbaar te maken over de beslissing van de ziekenfondsraad, waardoor tot nog toe aan de zieken fondsen de machtiging werd onthouden tot terugbetaling van de extra uitga ven, die de ziekenfondsverzekerden zich hebben moeten getroosten voor het ver krijgen van tandheelkundige behande ling in de periode van het zg. tand- artsenconflict. i 1 De „verzekerden", aldus de algeme ne vergadering, waren in deze periode verplicht premie te blijven betalen zon der dat de ziekenfondsen in staat waren er de gegarandeerde tandheelkundige behandeling tegenover te stellen. Uit aanhangig gemaakte proefproces sen en tal van ingezonden stukken in dagbladen, verenigingsorganen en per soneelsbladen is de verontwaardiging tot uitdrukking gekomen van een- ge schokt rechtsgevoel. Ook de leden van een aantal ziekenfondsbesturen voelen zich met deze beslissing van de zieken fondsraad kennelijk niet gelukkig, aldus de algemene vergadering. Men heeft het gevoel, dat er een onbillijkheid is begaan. Dit moge o.a. blijken uit het feit, dat onder meer ziekenfondsen in Den Bosch, Gouda, Alkmaar en Den Helder besloten hebben de nadelen voor verzekerden ten dele op te vangen door in bepaalde gevallen toch tot te rugbetaling over te gaan. Men put dan uit fondsen, waarover van overheids wege geen zeggenschap bestaat. Het hoofdbestuur van de maatschap pij tot bevordering der tandheelkunde hoopt en verwacht, dat er alsnog wegen gevonden zullen kunnen worden om aan de geschetste onbillijkheid een einde te maken. De tekst van deze bekendmaking- zal zo spoedig mogelijk schriftelijk ter kennis worden gebracht van de minis ters van sociale zaken en volksgezond heid, van justitie en aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer. De opvatting van verscheidene leden, dat de ziekenfondsraad inmiddels een advies heeft uitgebracht over de vraag of aan ziekenfondsverzekerden, die zich gedurende de periode van het tandart senconflict lieten behandelen al dan niet een vergoeding moet worden verstrekt, is niet juist. Dit zegt minister Suurhoff de Eerste Kame. in de memorie van antwoord op zijn begroting. Het is de raad onmogelijk gebleken terzake over eenstemming te bereiken, met name dat de vereiste tweederde meerderheid niet kon worden bereikt. De raad heeft zich dan ook van het uitbrengen van een advies onthouden, doch heeft de mi nister slechts medegedeeld, dat geen overeenstemming kon worden bereikt. Hoewel de minister niet wil ontkennen, dat er wellich' morele overwegingen zijn, die voor bet toekennen van een vergoeding aan de verzekerden pleiten, is hij er toch niet toe over kunnen gaan de stappen te ondernemen, welke het uitkeren van zulk een vergoeding mogelijk zouden maken.- Naar zijn oor deel dient men bij de beschouwing van dezt materie niet uit het oog te verlie zen, dat de ziekenfondsorganisaties op treden namens de verzekerden en dat het conflict derhalve mede namens die verzekerden is veroorzaakt. Het zou naar jjn oordeel onjuist zijn diegenen, die mede aansprakelijk zijn voor het ont staan van de moeilijkheden, achteraf te gen de gevolgen daarvan in bescher ming te nemen In Congress-House te Londen, het nieuwe hoofdkwartier van het Trade Union Congress, is dezer dagen een groot beeld onthuld van Sir Jacob Epstein, voorstellende een moeder, die haar dode zoon in haar armen draagt. Trompetters van Royal Horse Guards bliezen bij de ceremonie een fanfare. Dat de ouderen zich niet voetstoots door de jeugd willen laten verdrijven, toonde de oudste finalist in het toer nooi om de persoonlijke damtitels van Kennemerland A. de Jong in zijn par tij tegen H. Schuringa. Geleek het er lange tijd op, dat hef een vlakke partij zou worden met gelijke kansen, in het middenspel wist De Jong een gering voordeel te forceren, waardoor het voor insiders duidelijk werd, dat het voor Schuringa zeer moeilijk zou worden. Inderdaad kwam Schuringa van de ene dreiging in de andere, waardoor hü ten slotte de strijd moest staken. Tielrooy speelde tegen Drayer een zeer moeilijke partij, waarin de laatste een weinig belovende opsluiting nam. Dat kwam hem duur te staan, want Tielrooy manoeuvreerde bekwaam en won de partij. Meure en H. Belien speel den met wisselende kansen, doch tot een overwegend voordeel kwam het niet. Het slot was dan ook een verdien de puntenverdeling. Van Berk wist in zijn treffen met Van der Vossen wel enig overwicht te krijgen. Het afspel be handelde hij evenwel niet vlekkeloos; Van der Vossen profiteerde daarvan en slaagde erin een remise uit het vuur te slepen. De in de vorige ronde afge broken partij tussen Meure en Schu ringa was intussen in remise geëindigd. A. de Jong en Th. Tielrooy hebben nu de leiding met elk vier punten uit twee partijen, gevolgd door H. Belien met drie uit twee. In de eerste klasse ging het er niet minder spannend toe dan in de hoofd klasse. Aan het slot van de avond kon slechts een partij beslist worden: Vene- ma—Masteling, met als resultaat re mise. In deze partij had Masteling een goede kans op de overwinning gemist. Ook Langeveld miste de winst tegen C. Belien en moest zich tegen het einde nog danig verdedigen. De afgebroken partij zal vermoedelijk in een punten verdeling eindigen. J. Belien en Ter Haak speelden een levendige partij met wisselende aanvallen. Belien was ech ter wat te overmoedig en dacht te vroeg door te kunnen breken. In een nadelige positie voor Belien werd de partij afge broken. De tweede klasse speelde de laatste ronde met de volgende resultaten: SassenTer Wolbeek 2-0: Diemei— Schuiten 2-0; OvaaVan Sabben 2-0; MulderRisseeuw 0-2; SchuitenSas sen 0-2; Ter WolbeekVan der Does 0-2. Deze klasse is nu uitgespeeld met als resultaat, dat A. van Sabben kam pioen is geworden, terwijl H. Diemei en J. Ovaa zullen moeten herkampen om de tweede en derde plaats. Advertentie Een elegante, zuinige auto? Goedkoop en zonder risico? Produktie: Renault 4 in 8 jaar meer dan 1 miljoen. Dauphine in 22 maanden meer dan 300.000. Op ons bureau aan de Smedestraat te Haarlem ligt ter inzage de passa gierslijst van het ,,m.s. Balong". Het schip wordt 12 april te Amsterdam ver wacht. Advertentie (bij de Vijzelgrach" INTERIEURVERZORGING li De aan de boerenleenbanken, aangeslo ten bij de Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te Eindhoven, toevertrouw de gelden zijn in 1957 van f 978 min tot f 1096 min gestegen. In dat jaar werden voorschotten en kredieten verleend tot een bedrag van f 92 min tegen f 110 min in 1957. Deze kredieten konden ge heel worden gefinancierd met de uit nieuwe spaarvorming verkregen mid delen- In tegenstelling tot de overige spaarinstellingen is er namelijk bij de spaarbanken van de boerenleenbanken in 1957 een spaaroverschot gekweekt van f 152 min, waarvan f 85 min bij de bij Eindhoven aangesloten banken, aldus de algemene directeur van de Coöpera tieve Centrale Boerenleenbank tflaen een persconferentie over de gang zaken in 1957 bij deze instelling. Sprekende over het feit dat alleen bij de spaarbanken van de boerenleenban ken in 1957 een spaaroverschot werd ge kweekt, maakte de heer Van Lampen on- der meer op dat dit zijns inziens voor een groot deel te verklaren is uit de struc turele wijzigingen die zich in de laatste rjT t/^i y-| -1 i *1 snel tempo begon de strijd. VZV nam aanval goed af, waarna Kobus door de De zondag door de afdeling Zand voort gehouden groslijst-stemming van de K.V.P. voor de gemeenteraad, heeft het volgende resultaat gehad: 1. J. L. C. Lindeman, 2. C. Siegers, 3. A. J. Versteege, 4. A. G Burger, 5. M. van den Bos, 6. G. J. Kool, 7. A. F. Heuft, 8. J. v. Honschooten, 9. G. A. J. v. d. Storm, 10. W. M Castien, 11. J. Th. van Gerven en 12. A. P. Aarts. Van het advies der advies-commissie is in zoverre afgeweken, dat de num mers 4 en 5 van het advies, de heren M. v. d. Bos, secretaris van de K.A.B. en A. G. Burger, secretaris van „de Hanse" van plaats hebben gewisseld. In de eerste klasse heren Yan waterpolocompetitie Kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwemhond is de spanning om de kampioenstitel ge broken, daar DWT 1 DAW 1 versloeg en DWR 1 in de strijd tegen HPC 1 zegevierde. In de ontmoeting DWT 1DAW 1 heeft DWT op resolute wijze revanche genomen voor de in de uitwedstrijd ge leden nederlaag. Aanvallend begon DWT de strijd, hetgeen bekroond werd met een doelpunt van Rob van Driel. Toen volgde een treffer van Fons Roo- zekrans gevolgd door een doelpunt van Rob van Driel, zodat DWT met hel ingaan van de rust met 3—0 voor stond In de tweede helft kwam er wat meer evenwicht in de strijd. De DAW-ver- dediging bleef voor DWT gesloten en zelfs wist Ad Boxem voor DAW de eer te redden. Voor dezelfde afdeling kwamen DWR 1 en HPC 1 tegen elkaar uit. Na dat HPC door doelpunten van Termeer en Smit een 20 voorsprong had be haald, verhing DWR de bordjes. Met twee doelpunten van Sint had DWR de achterstand weggewerkt. Toen zag de HPC-midvoor Smit zijn doorzetten met een doelpunt beloond. In de laatste minuut van de strijd moest de HPC- keeper voor een doorslagbal van Kol- lerie het hoofd buigen: de 43 over winning voor DWR was een feit. Door deze beide uitslagen is HVGB, dat deze avond niet in strijd kwam, reeds verzekerd van de kampioenstitel. De stand is: HVGB 1 9 14 DWT 1 9 8 DAW 1 8 8 Nereus 1 7 7 HPC 1 8 8 DWR 1 9 5 Haarlem 1 kreeg voor de tweede klasse VZV uit Velsen op bezoek, dat met eenzelfde uitslag verslagen werd als waarmee het in de thuiswedstrijd Haarlem de baas was gebleven. In een Haarlem-verdediging drong en de bal in het doel deponeerde. Toen drong Wempe door de VZV-verdediging, maar VZV had direct middels Gravemaker een antwoord klaar, waarna Wempe de stand op 33 bracht. Daarna kon VZV het snelle tempo van Haarlem niet meer volgen. De inzinking werd door Huël, Hölsken en Frits van Rheenen uitgebuit om de voorsprong op 63 te brengen. In de tweede helft kwam er evenwicht in de strijd. Een overtreding van Huël bezorgde VZV een spelers meerderheid, die door Mossel b™Vlt werd om de achterstand tot 64 te verkleinen. In de eerste klasse dameswedstrijd HPC 1—HVGB 1 bleven de Heemsteed- se dames haar gasten de baas. Bij een voorsprong van 20 door Wicky Hof man en Marleen Smit scoorde Vera Brugman voor HVGB, waarna Els Spiering de ruststand op 3 1 bracht. In de tweede helft scoorde Marleen Smit nog twee doelpunten voor HPC, waartegenover Vera Brugman een goal stelde. Haarlem 1 kreeg voor de eerste klas se dames DAW I nit Alkmaar op be zoek. De gasten zagen geen kans een doelpunt te fabriceren. In de eerste helft nam Haarlem door Corry Holm de leiding en in de tweede helft werd door Thea Hölsken en Corry Holm de overwinning op 30 gebracht. De wet van 11 juli 1957, waarbij nog maals aan enkele groepen tandtechnici, die vóór 10 juni 1913 in feite werkzaam waren p het gebied der tandheelkunst, de mogelijkheid wordt geboden, de be voegdheid van tandheelkundige te ver krijgen, treedt 1 april a.s. in werking. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft dit in een officiële publikatie ter kennis van de belangheb benden gebracht. jaren te plattelande hebben voorge daan. De industrialisatie heeft namelijk vel* werkers te plattelande buiten de agra" rische sector aantrekkelijke werkgele genheid geboden. Zolang deze werkers de traditionele levensgewoonten hand haven en de moderne consumptiege woonten van de stedeling niet overne men ligt hierin een aanzienlijke bron voor nieuwe besparingen. Hiermee, aldus mr. Van Campen wordt nog eens te meer het grote belang van de ruime spreiding van de verde re industrialisatie van ons land overstreeft, alsmede de wenselijk heid om deze ontwikkeling in de be stedingsbeperking niet alleen te ontzien maar ook zoveel mogelijk met passende maatregelen te begunstigen. Uiteraard mag aangenomen worden dat de traditionele consumptiegewoonten zich in de loop van de tijd wijzigen, waardoor het spaarpatroon zich dan on getwijfeld zal wijzigen. Direct neemt de Centr. Boerenleenbank niet deel in de bevordering van de in dustrialisatie door kredietverlening aan de industrie. Bedrijven waaraan krediet verleend wordt moeten onder de agra rische gemeenschap in ruime zin vallen. Indirect wordt wel medegewerkt onder meer door deelname in de Herstelbank, Perticipatie-Maatschappij en eventueel de Export-Financiëring Maatschappij. Nu de rentetarieven dalen vraagt de rente-vergoeding over de ingelegde spaargelden de aandacht. Zoals bekend is deze vergoeding begin 1958 verhoogd van 3 tot 3%%. Besloten is deze rente vergoeding op 3M te handhaven. Hier voor is het echter nodig dat de Centrale de rente op de haar toevertrouwde mid delen van 3Vt% tot 3%% verhoogd. In de loop van 1958 heeft het totaal van da aan de deelnemende banken toever trouwde spaargelden de f 1 miljard over schreden. Per ultimo 1957 was dit cijfer nog f 967 miljoen. Door het district noordwest van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen werd zater dag in Haarlem de jaarlijkse algemene vergadering gehouden. Wegens ziekte van de voorzitter, de heer J. L. Kat*f* staart, werd de vergadering door 00 heer A. Nouwen geleid, die constateer de, dat de aktiviteit in het district zich in een stijgende lijn beweegt. merkt werd dat in Heemskerk, Lg- mond-binnen en Heerhugowaard in nei afgelopen jaar een brigade werd opge richt. Bij de verkiezing van het bestuur zagen J L. Kattestaart, Ursem (voor zitter), mevr. F. Jansen-de Jager (se cretaresse), Haarlem, A. Nouwen (penningmeester), Alkmaar, J. F.ae Haan, Amsterdam en F. Lodder, Haar lem (commissarissen) hun aanzitten met een jaar verlengd. Bij de behande ling van de agenda voor de Bondsver gadering deden de financiële voorstel len van het Bondsbestuur veel stof op waaien. Een verstrekkend voorstel van de Bloemendaalse Reddingsbrigade kon de instemming der vergadering met verkrijgen, terwijl ook verschillende brigades zich van elke verhoging ^ziJ dig toonden, zodat besloten werd, dat de afgevaardigden tijdens de bondsver gadering hun houding zullen .bepalen. Aan het slot van de vergadering werd medegedeeld dat zondag 20 april de jaarlijkse districts zwemwedstrijden in IJmuiden zullen worden gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2