PALMPASEN fleurig feest voor Haarlemse jeugd Strenge maatregelen tegen leer lingen, die op 1 april wanorde lijkheden veroorzaken Renova de eerste kamp de H.V.B. ïoen m Theater" speelt „Ines de Castro" van De Montherlant Laurens Coster heeft het blijkbaar niet bij één letter gelaten B B Hulp verleend aan de vijand? Deken W. N. Zijlstra opent in de Heiliglanden het nieuwe jeugdhuis De Ark5 Besluit van rectoren en directeuren van middelbare scholen in Haarlem en omgeving Met nog vier wedstrijden te spelen Brandweer verlaat Leger des Heils Prachtige taalmaar geen toneel OPDRACHT VAN B. EN W. VOOR NIEUW STANDBEELD BRIEF AAN OUDERS Drie titels in vier jaar tijds Drs. P. J. Stolker over invloed van zomerver- huur op de opvoeding Twaalfjarige jongen uit water van Leidsevaart gered Mej. E. M. P. Aghina vandaag begraven BELANGRIJKE VONDST IN HAARLEMMERHOUT Clarastichting dit jaar in gebruik Bejaarde Heemstede- naar overleden MAANDAG 31 MAART 1958 PAGINA 3 Praalwagen „De Ark" Heemstede Politiek advies der K.V.P. voor de gemeenteraad ongewijzigd aanvaard Oudercomité Mariaschool Na 15 iaar ..bezetting" Brandweerkazerne krijgt een verdieping Geen spreekuur Onderhandelingen over tweede verpleeginrichting Als gevolg van aanrijding: Films: Diversen Beurs van Amsterdam - Palmpasen is dit jaar voor vele hon derden Haarlemse meisjes en jongens een onvergetelijke dag geworden. In al le wijken van de stad trokken zij in fleurige Palmpaasoptochten georga niseerd door de negen speeltuinvereni gingen, die onder de Haarlemse katho lieke vereniging voor het gezin ressor teren door de zon-overgoten straten. Voor de kinderen uit het Haarlemse „Heiligland", de stadswijk tussen Singel en Gracht, was het gisteren extra feest, omdat 's middags hun nieuwe „speel huis" in het Nieuw Heiligland feestelijk en solemneel ingezegend werd door de ken VV. N. Zijlstra van Haarlem. Voor dat die plechtigheid begon in „De Ark" (zoals het nieuwe jeugdhuis heet) be leefde de buurt van de Heiliglanden een eigen Palmpaasoptocht van een kleine vijftig kinderen, georganiseerd door pa ter Wiegers o.f.m. en zijn medewerk sters van het jeugdhuis. De inzegening van „De Ark" was stellig één van de hoogtepunten van de Haarlemse Palm- paasviering. Voor pater Wiegers, de on vermoeibare en enthousiaste leider van het jeugdhuis, voor zijn jeugdige snui ters (ongeveer vijfenveertig in getal en in leeftijd variërend tussen vier en ne gen jaar) en voor de ouders uit de buurt van de Heiliglanden, die in groten getale blijk gaven van hun belangstel ling en appreciatie voor dit sympathie ke jeugdwerk. Een ander hoogtepunt was het Palm- paasdefilé van enkele honderden kinde ren langs het bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht. Dit défilé was ge organiseerd door de speeltuinverenigin gen „Don Bosco" en „Het Paradijsje", terwijl er ook de grandioze Palmpaas- wagen van „Kindervreugd" uit Haar lem-Oost aan deelnam. Mgr. Huibers ontring hier de traditionele Palmpaas en Begaf zich vervolgens onder de kin deren, met wie hij een praatje maakte. Meermalen gaf de bisschop onmisken baar blijk van zijn bewondering voor de smaak of de vindingrijkheid van de kin deren, die hun Palmpaas zo fraai mo gelijk hadden opgetuigd. Het was dan ook een fleurig en feestelijk gezicht al die met broodhaantjes bekroonde Palmpaas- stokken, rijk versierd met palmtakjes, serpentine, vlaggetjes, krentenbroodjes, vijgen en wat al niet meer. De praalwagen van de speeltuinver eniging „Kindervreugd" uit oost was in alle opzichten het „klapstuk" van dit Palmpaasdefilé. De wagen, een werk stuk van broeder Polycarp, van het Nagtzaamplein, vertoonde een meer dan levensgrote haan, enorme eieren, waar uit levende „kuikens" (kinderen van „Kindervreugd", evenals de haan) kro pen en verder allerlei andere originele versieringen. Vóór het défilé aan de Nieuwe Gracht had de praalwagen, waaraan broeder Polycarp de gehele nacht te voren had gewerkt, in Haarlem- Oost al tal van bewonderende blikken van de bewoners getrokken tijdens de optocht. De negen Palmpaasoptochten werden veelal voorafgegaan door muziek. In de binnenstad daverden de straten bijvoor beeld van.de martiale, klanken van de Sint Jorisband van de verkenners, el ders verleenden de korpsen „De Spaar- nebazuin", „Kunstkring Apollo" en het Santpoorts „Soli Deo Gloria" hun muzi kale medewerking. Zoals alle jaren be zochten weer een dertig tot veertig kin deren van de speeltuin „Elba" hun leef tijdgenootjes in het ziekenhuis „Sint Joannes de Deo", waar zij hun Palm pasen aan de ziekbedden aanboden. De official van het bisdom Haarlem, mgr. C. van Trigt, gaf hier blijk van zjjn be langstelling. Vergeleken bij vorige jaren liep een ongekend groot aantal kinderen ruim twee en een half duizend mee in de optochten. Dit resultaat is te danken aan het heerlijke voorjaars weer, maar vooral ook aan de activi teit van de speeltuinverenigingen van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin. De Palmpaasoptocht door de Heilig landen, uitgaande van het nieuwe jeugd- huis „De Ark", werd voorafgegaan door de Sint Jorisband. Om half vier precies verscheen in het bovenvenster van „De Ark" (een schilderachtig huisje in het zo mogelijk nog schilderachtiger Nieuw Heiligland), een verkenner met een ba zuin, die zich aankondigde als de „he raut van de streek tussen Singel en Gracht" en die de stichtingsproclamatie voorlas, eindigend met de woorden: En moge deze ark strekken tot heil van de jeugd in deze stadswijk". Het elf jarige meisje Sientje Hoevelaken bood vervolgens op een fraai bewerkt kussen de sleutel tot het nieuwe jeugdhuis aan deken Zijlstra, die daarmede de deur opende en tot de inzegening overging. De Sint Jorisband deed het straatje daveren van de feestklanken. Vele ou der maakten gebruik van de gelegen heid kennis te maken met pater Wie gers en het interieur van het jeugdhuis. Ruim 300 kinderen droegen trots hun palmpasens door Heemstede. De blauw- geuniformeerde mannen van „St-Michaël hadden hoorbaar evenveel plezier in de fleurige optocht als de vele toeschou wers langs de route. Om even voor een uur zette een lange keurige stoet zich bij de speeltuin aan de Sportparklaan in beweging, waarbovenuit de brood haantjes, al of niet versierd met pin da's sinaasappels of snoepgoed, de kou de wind trotseerden. De route voerde door en binnen de grenzen van de pa rochie van O.L. Vrouw Hemelvaart, het geen zjjn oorzaak wel gevonden zal heb ben in het feit dat de organisatoren tot deze parochie behoorden. Hetzelfde kan niet gezegd worden van de deelnemen de kinderen, die uit beide Heemsteedse parochies kwamen. Het zou daarom at tractiever zijn wanneer in de toekomst een meer centraal gelegen route werd gevolgd. BIB De Heiliglanden te Haarlem trilden gisteren op hun grondvesten, toen in het Nieuw Heiligland De Ark" geopend werd. De drukte was zo groot, dat de Palmpasens een beetje in de verdrukking kwamen. Middelbare scholieren uit Haarlem en J Niet alleen op scholen werd de boel op omgeving die dit jaar ter gelegenheid van 1 april op hun scholen wanordelijk heden zullen veroorzaken, zullen van school worden gestuurd. Dat hebben de rectoren en directeuren van de in Haar lem en omgeving gevestigde middelbare scholen door middel van een circulaire aan de ouders van hun leerlingen mee gedeeld. De laatste jaren is het name lijk een paar maal voorgekomen, dat leerlingen op school en op straat vrij ernstige moeilijkheden hebben veroor zaakt. De afspraak van enkele klassen om voor de grap op 1 april een lesuur van school te verwisselen, ontaardde or verschillende scholen in een grote wanorde. Sommige leerlingen bleven van school weg en weer anderen trok ken tijdens de pauze in grote groepen de straat op om hun vrienden op scho len, waar min of meer nog normaal werd gewerkt, door gejoel en ge schreeuw te bewegen zich bij hen aan te sluiten. Enkele jaren geleden is het dan ook gebeurd, dat vele honderden opgewonden scholieren de scholen bin nendrongen en daarbij deuren forceer den en ruiten insloegen. De politie werd gealarmeerd om de orde te herstellen. Terwijl in de meeste voetbalregionen degradatie- en promotiebeslissingen nog in ver verschiet liggen, heeft het eer ste elftal van de r.k.s.v. Renova zich reeds gemeld als de grote triomfator in de tweede klasse van de KNVB, afde ling Haarlem: kampioen na veertien wedstrijden met voldoende punten voor sprong om de resterende vier wedstrij den te verliezen. In zijn vierjarig, rijk, bestaan heeft Renova nu voor de derde maal de top bereikt; en niet eens met veel moeite De vierde klasse werd „genomen" met een royaliteit die blijkt uit de doelcjj- fers: 98 voor, 19 tegen. Het jaar daar op was er geen houden aan in de derde klasse, waar de tegenstanders 145 in casseerden en er zelf 17 mochten scoren. Het seizoen '56-'57 zou, aldus dacht een ieder, een reprise worden van de vori ge seizoenen. Niet zo, redeneerde Voge lenzang. Het compenseerde met geest drift en physieke conditie de techniek, die de gevreesde Haarlemse club in zo'n ruime mate etaleerde en behaalde ver diend de erepalm. Een pijnlijke ervaring voor Renova, maar ook ean injectie, die het team van zelf bewuste, jonge voetballers nodig had om „gescherpt" en waakzaam in september '57 aan de start te verschijnen. Die start verliep uitstekend on danks de felle tegenstand in de twee de klasse, waar men gezien had, dat zelfs het beste paard kan struikelen. Het niet-gepromoveerde Vogelenzang bleek echter niet meer tot wapenfei ten in staat, terwijl andere mededin gers als Alliance en Nieuw-Vennep op de meest ongelegen ogenblikken de aansluiting met Renova misten. De jonge Haarlemse vereniging heeft gisteravond feest gevierd, waarbij hoopvolle, optimistische woorden zijn gesproken door eigen bestuursleden, door de voorzitter van de HVB, de heer A. van der Aart en de heer H. W. van Turn hout, als vertegenwoordiger van de NKS. De laatste rekende in ieder geval op promotie naar de eerste klasse en zag ook die klas als tussen-station op de enerverende reis naar de KNVB, „Als de injectie maar niet te snel is uit gewerkt, dan zie ik voor jullie geen moeilijkheden in de HVB," aldus de heer Van Trunhout, „want Renova be zit vele spelers die boven de middelmaat uitkomen." De heer Van der Aart was iets voor zichtiger in zijn speculaties, maar ook hij achtte de geest en de mentaliteit in de vereniging zo voortreffelijk dat suc cessen in de toekomst mogelijk moeten zijn. Typerend vond de heer Van der Aart, de onderlinge vriendschap in Re nova, die de basis is voor een gezond clubleven. De voorzitter van de feestvierende vereniging, de heer H. van Riemt, be wees zich dankbaar voor de aanma ning het in de komende jaren vooral niet te licht op te nemen, omdat hij zich zeer duidelijk realiseerde, dat an dere elftallen even belust zijn op over winningen als het zijne. Dat zal onge twijfeld blijken bij de komende promo- "?-wedstrijden, die voor Renova hope lijk de sprinkplank zullen zijn naar de eerste klasse. De gisteren gehouden groslijststem ming van de K.V.P. in Haarlem heeft geen verrassende resultaten opgeleverd. De leden van de K.V.P. hebben voor het merendeel gestemd volgens het poli tiek advies, dat wjj enige tijd geleden hebben gepubliceerd. In de groslijst is dan ook geen verandering gekomen. Het programma „Dansparodieën", dat morgenmiddag in het kader van het Pauze-theater zou worden uitgevoerd door Albert Mol, kan door plotselinge ziekte van deze danser geen doorgang vinden. In zijn plaats zal de bekende mime Rob van Reyn optreden, terwijl voorts Peter van Hattum en Nellie Wie- chel zjjn geëngageerd, met Evert van Dijk. Rob van Reyn is voor de trouwe bezoekers van het Pauze-theater geen onbekende. Hij is reeds enkele malen opgetreden met een programma van bij zonder geestige parodieën. stelten gezet, maar ook op straat, waar het verkeer ernstig werd gehinderd. Ook vorig jaar kwam het op 1 april tot ongeregeldheden. Toen trokken groepen middelbare scholieren door de stad, luid zingend en schreeuwend. In de omgeving van scholen, waar nor maal gewerkt werd, trad de politie te gen de rebellerende jeugd streng op. De wanordelijkheden en de maatrege len, die daartegen ondernomen moeten worden, zijn onlangs besproken in de kring van rectoren en directeuren van middelbare scholen in Haarlem en om geving. De bespreking werd bijgewoond door de inspecteur van het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs. „Unaniem", aldus schrijven de hoofden van de middelbare scholen aan de ouders, was men van mening, dat het voortaan' met deze „aprilgrappen" uit moet zijn." Besloten werd om tegen leerlingen, die ter gelegenheid van 1 april opnieuw zouden proberen de gewone gang van zaken te verstoren, ernstig op te treden. Zij zullen van hun school worden gestuurd en nergens an ders in Haarlem als leerling van een middelbare school worden toegelaten. De brief aan de ouders besluit met een dringend beroep op hun medewer king, „opdat voortaan de eerste april zonder ordeverstoringen verloopt en wij (rectoren en directeuren) niet worden genoodzaakt tot het treffen van ge noemde strenge maatregelen." Het oudercomité der Mariaschool in Zandvoort hield een goed geslaagde bij eenkomst voor de ouders in het paro chiehuis. Drs. P. J. Stolker, psycholoog in Leiden hield een prettig en zeer in teressant betoog over gedragsmoeilijk- heden bij kinderen. De sprekers belicht te eerste de problemen rond het ver wende kind en gaf daarna een beschou wing over de wijze waarop de ouders te gen hun kinderen optreden. Het ma ken van opmerkingen, het verbieden en in het algemeen het praten hebben wei nig invloed op het kind. Doorslaggevend is het voorbeeld, het gedrag der ouders zelf. Komende tot specifiek Zandvoortse aspecten der opvoeding, wees drs. Stolker op de funeste gevolgen van de gemeubileerde zomerverhuur op het ge zinsleven. Op deze inleiding volgde een geanimeerde discussie. Pastoor P. van Diepen vond daarin gelegenheid over het gemeubileerde verhuren een pasto- oordeel te geven. Ongetwijfeld zijn Zaterdagmiddag om drie uur is de 12-jarige Josef S., die aan de Burgwal te Haarlem woont, in het water van de Leidsevaart geraakt ter hoogte van de Westergracht. De jongen reed met zijn fiets over de Westergracht en wilde linksaf de Leidsevaart oprijden, juist toen een tankauto passeerde. De jongen raakte de trottoirband en schoot over de stoep in het water. De 43-jarige C. Posch sprong op het hulpgeroep gekleed te water en greep de jongen. Door hand reiking konden beiden uit het water ko- Als de gemeenteraad van Haarlem ermee accoord gaat, zal zo spoedig mo gelijk een verdieping worden gebouwd op de brandweergarages aan de Ge dempte Oude Gracht. Daarin zullen de slaapzalen en de kantine van de brandweerkazerne worden onderge bracht. Bovendien zal de inrit worden overbouwd, waardoor men ruimte krijgt voor het onderbrengen van kantoor- en werkruimte. De seinzaal moet geleide lijk opnieuw worden ingericht en ver plaatst. De slaapzalen moeten deels opnieuw worden ingericht. Een en an der komt op een bedrag van 412.000, welk bedrag B. en W. aan de raad vragen. Hierin is niet begrepen het be drag dat voor inrichten en verplaatsen van de slaapzalen en de seinzaal nodig is. Daarover zal een nieuw voorstel bij de raad worden ingediend. De slaapzalen zijn op het ogenblik nog ondergebracht in het perceel Spaarne 106. De zalen verkeren uit me disch oogpunt in slechte staat. Het pand is echter eigendom van het Leger des Heils, maar werd in 1943 gevorderd ten behoeve van de staats-brandweer-po- litie. Na de oorlog bleef het in gebruik van de gemeente Haarlem, ondanks het feit dat het Leger des Heils herhaalde lijk verzocht heeft het terug te willen geven. Haarlem had echter geen andere mogelijkheid om zijn beroepsbrandweer onder te brengen. Tenslotte heeft het Leger des Heils erop gewezen, dat zijn eigen werkzaamheden voor de verzor ging van licht-debielen ernstig in ge vaar komen wanneer niet spoedig over het pand kan worden beschikt. Op het Sint Adelbert-kerkhof aan de Dennenweg te Bloemendaai is vanmor gen het stoffelijk overschot begraven van de bij velen nog welbekende toon- kunstenares, mejuffrouw Elisabeth M. P. Aghina, die vorige week donder dagmiddag op 84-jarige leeftijd in Bloe mendaai overleed. Mejuffrouw Aghina heeft zich in haar welbesteed leven grote verdiensten ver worven voor de muziek-pedagogie. Na haar opleiding aan het Amsterdamse Toonkunst-conservatorium vestigde zij zich te Bloemendaai als piano- en zang lerares. In de loop der jaren hebben velen geprofiteerd van haar veelomvat tende kennis en eruditie. De muziek- middagen, die zij om de veertien da gen te haren huize aan de Kleverlaan placht te geven, liggen menigeen nog vers in de herinnering. In 1930 was zij mede-oprichtster van de Katholieke Ora torium Vereniging Haarlem, waarvan zij jarenlang bestuurslid was. Geruime tijd leidde zij in Bloemendaai een da meskoor, dat in de dertiger jaren meermalen voor de radio optrad. Een wonderlijk mengsel van gevoe lens bekruipt degenen, die de voorstel ling van „Ines de Castro" van Henri de Montherlant hebben gezien. Vooral wanneer het de uitstekende voorstelling betreft, die „Theater" ervan geeft on der regie van Elise Hoomans. Enerzijds immers is het een vorrtreffelijk stuk litteratuur, krachtig en zuiver van taal en diep van intentie; maar anderzijds mist het toch de actieve dramatiek, die men van een toneelstuk verwacht. Van de voorstelling van „Theater" kan men zeg i, dat Henri de Montherlant wat het toneel betreft meer heeft gekregen dan waarop hij aanspraak mag maken. De geschiedenis van Ines de Castro is het verhaal van koning Ferrante van Portugal, die in de late Middeleeuwen leefde als een grillig en tvranniek vorst. Zijn enige zoon, don Pedro, is ir het geheim gehuwd met Ines de Castro, de natuurlijke dochter van een Spaans edelman. De koning zet zijn zoon gevangen, omdat h\j hem wilde uithuwelijken aai de Infante van Na varre. Hij haalt Ines de Castro bij zich in net paleis Hij mag haar wel om haar zuiverheid en haar eerlijkheid. Wa„neer zij hem echter vertelt een kind te verwachten van don Pedro, en de koning dus beseft eenmaal een bas taard tot opvolger te krijgen; wanneer hij bovendien in een zwaarmoedige bui Ines vertelt van zijn eigen mislukte le ven, dan is het met de jonge vrouw ge daan. De koning laat haar doden en sterft kort daarop zelf. Don Pedro volgt hem op en laat het lijk van zijn gade op de troon plaatsen. Vandaar, dat het stuk in de oorspronkelijke titel heet: De dode koningin. Henri de Montherlant duikt graag in de historie om te kunnen filosoferen over plicht en daadkracht. Ook hier: „La reine morte" is een scherpzinnige analyse van de macchiavellistische na tuur van koning Ferrante in wie plichts besef strijdt met onverschilligheid, moeheid en besluiteloosheid. Uit die on deugden wordt zijn wreedheid geboren. Henri de Montherlant heeft het stuk in het begin van de oorlog geschreven! Elise Hoomans heeft nauwelijks moeite gedaan om het statisch karak ter van het stuk te camoufleren. Wel heeft zij uit de prachtige tekst in zeer mooi Nederlands omgezet door Jan Willem Hofstra de dramatische krachten geput, die het stuk naar zjjn climax moeten stuwen: de dood van Ines. Die dramatische krachten waren ontoereikend, maar door het toegewijde spel van de actrices en acteurs en door het voortreffelijk décor en de al even uitstekende, rijke costuums van Johan Greter, bleef dt voorstelling boeien. Ellen Vogel speelde de rol van Ines uiterst zuive" en subtiel; tegenover haar deec de besluiteloosheid en de slapheid van Hans Culeman als don Pedro een beetje gekunsteld aan. Ri chard Flink als koning Ferrante was prachtig genuanceerd in zijn menge ling van onmacht en wellust. Alleen het slot, zijn dood, kon ons door zijn realistisch gebrul, maar matig beko ren. Annemarie Heyligers was een Bij het verrichten van ambtelijke werkzaamheden heeft een hovenier van de dienst voor Den Hout en de Plantsoenen onlangs in Den Hout een merkwaardige vondst gedaan. Bij het omspitten van een stukje grond trof hij plotseling een stukje boomschors in de vorm van een letter „B". Onmid dellijk stelde hij zijn hoogste chef, directeur J. A. Dorresteyn op de hoogte, die de vondst besprak met de gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff. Samen met de gemeente-archivaris, mejuffrouw dr. G. H. Kurtz en enige deskun digen is toen overleg gepleegd. Uit dit overleg is de conclusie geboren, dat de Ietter B afkomstig moet zijn van de lettersnijdende activiteiten van Lourens Janszoon Coster en dus een grote historische betekenis heeft. Me juffrouw Kurtz deelde mede, dat men reeds lang vermoedde, dat Coster heel wat meer letters gesneden zou hebben dan enkel de A, welke hij vanaf zijn hoge sokkel op de Grote Markt laat zien aan Haarlemmers en toeristen. Men had reeds lang als vaststaand aangenomen, dat Coster ook een letter C gesneden heeft, aangezien dit de eerste letter van zijn eigen naam is. Deskundigen achtten het wei heel onwaarschijnlijk, dat Coster wel een A en een C gesneden zou hebben maar niet een B. Óp verzoek van het gemeente bestuur heeft men de kostbare historische vondst onmiddellijk overge bracht naar het Frans Halsmuseum, waar zij thans bewaard wordt in een vitrine, die voor ontruiming in aanmerking kwam wegens de historische onbetrouwbaarheid van de erin berustende snuisterijen. Het heeft enige moeite gekost om de heer Dorresteyn te bewegen de vondst uit handen te geven. Hij was van oordeel, dat de letter in een van de glasopstanden van zijn kweektuin een natuurlijker omgeving had. Door persoonlijke bemidde ling van de burgemeester, die daartoe op een zaterdagmiddag ijlings naar Haarlem kwam, heeft men de zaak echter in der minne kunnen regelen. daaraan ernstige bezwaren verbonden, maar de pastoor kende vele katholieke gezinnen waar men de beperkingen, die van het verhuren het gevolg zijn, op verstandige wijze opvangt. De ouders spreken te voren met hun kinderen en wijzen hun op de bezwaren en gevaren, die alle gezinsleden gezamenlijk en een drachtig het hoofd te bieden. Het verhuren dat om bepaalde re den soms onvermijdelijk is levert in dergelijke gezinnen geen bezwaar op voor de opvoeding. De voorzitter, de heer Laverman, dankte in zijn slot woord de inleider voor zijn zeer instruc tief betoog en deelde mede dat men het afscheid van de leerlingen der hoogste klasse weer op passende wijze enigszins feestelijk zal omlijsten. Dc Bloemendaalse wethouder van On derwijszaken, mejuffrouw dr. M. E. Nol- te, is morgen verhinderd spreekuur te houden. Opzienbarend is de wijze waarop men ontdekt heeft, dat de B in derdaad van Coster afkomstig moest zijn. De hovenier vond aan de achterkant van het uitgesneden stuk boomschors de inscriptie „Coster fecit' De man vermoedde toen vagelijk hoe laat het was en snelde met de vondst naar zijn chef in de hoop dat deze in zijn jeugd een alpha-opleiding" had genoten en daarvan voldoende zou hebben ont houden om de latijnse inscriptie te kun nen vertalen. Hij werd in die verwach ting teleur gesteld. Het waren tenslotte dr. C. Spoelder en pater dr. Modestus van Straaten, die na enige studie en be raad zich konden verenigen met de vertaling: „Dat heeft Coster 'm gele verd". De heer Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, voelde aanvanke lijk weinig voor het huisvesten van de historische vondst. Hij was van oordeel, dat de letter eerder in het gemeente archief thuis hoorde. De inmiddels ver wittigde directeur van de stichting „Haarlems Bloei", de heer W. van Wil lige, die er immer op bedacht is langs zijdelingse weg aandacht voor het mu seum te vragen, wist echter de heer Baard te overreden. Vooral met het oog op het komende toeristenseizoen, zou de ten toon gestelde letter het bezoek aan het museum aanzienlijk kunnen be vorderen. Inmiddels heeft de heer Van illige in samenwerking met een bek kende chocoadefabriek hier ter stede een overeenkomst getroffen. De letter B zal in groten getale door de fabriek in chocolade worden aangemaakt. Deze letters zullen dan als souvenir aan Haarlem worden verkocht in een daar toe in te richten stalletje in het Frans Halsmuseum. Uiteraard zal de verkoop geschieden door Haarlemse Bloemen- I meisjes. en W. van Haarlem hebben ge meend deze belangrijke vondst niet onopgemerkt te mogen laten. Af gezien van de speciale toelage, die de Verheugd toont een werker van ,,Hout en Plantsoenen" zijn vondst aan onze fotograaf. Het is de man aan te) zien, dat hij volledig besef heeft van de historische waarde van het gelukkig toeval, dat hem de letter ,,B" deed vinden. Men zou dit besef nauwelijks hebben verwacht bij iemand met een uiteraard bescheiden ontwikkeling. vinder van de letter is toegekend zijn naam is niet bekend gemaakt, aan gezien het hier de werkzaamheden van een ambtenaar in functie betreft wil het College een standbeeld laten maken van Lourens Coster, getooid met de let ter B. Het aanvankelijke denkbeeld van het college van B. en W. om de letter te leggen in een misschien nog vrije hand van Costers beeld op het Prinsenhof moest worden verworpen, toen de pien tere gemeentesecretaris het onwetende college erop attendeerde, dat beide han den van Coster reeds gevuld waren: de ene door een boek, de andere door.... de letter A. Bedenkend dat Haarlem het borstbeeld' in de gevel van het huis aan de Grote Markt, waar Costers wieg gestaan heeft, meegerekend nog maar drie standbeelden van de grote Haarlem mer rijk is, besloot men dan maar een nieuw beeld op te richten. Dit zal worden geplaatst in de onmiddellijke omgeving van de vindplaats van de letter in Den Hout. Met zijn bekende voortvarend heid heeft het College aan de beeld houwer Mari Andriessen opdracht ge geven een ontwerp te maken voor het standbeeld, welk ontwerp inmiddels reeds de goedkeuring heeft verworven van de nieuwe commissie voor Monu mentale Kunst. eeldhouwer Mari Andriessen heeft enige weken geleden aan het Col lege laten weten, dat hij thans vrijwel gereed is met zijn beeld. Op uitdrukkelijk verzoek van de wethou der van Openbare Werken, en die van Onderwijl Kunsten en Vreemdelingen verkeer, heeft hij schriftelijk vastgelegd geen enkele voorwaarde te verbinden aan de wijze en plaats van opstelling. Uit een oogpunt van bestedingsbeper king en op verzoek van de Vereeniging Haerlem hebben B. en W. besloten als voetstuk voor het beeld de bekende losse sokkel in Den Hout nabij de He' lenalaan te benut ten. Besloten is ook, dat de officiële ont hulling van het standbeeld van „Coster B" dinsdag middag te twee uur zal plaats vinden, Uit paedagogische overwegingen heeft men de onthulling toebedeeld aan prof Jan Bronner, de schepper van het bekende Hilde- brandmonument, dat bestemd is voor de Kleine Hout. Behalve het voltal lige college van B. on W., de raad, de hoofden van dienst, en andere genodig den, zal dc onthul lingsplechtigheid worden bijgewoond door een deputatie van het gemeente bestuur van Mainz, de geboorteplaats van Johannes Gu tenberg, destijds leerling-drukker in Costers typografisch bedrijfje. De plech tigheid zal een be sloten karakter dragen, maar niet temin voor het pu bliek toegankelijk zijn. prachtig-felle Infante; Gerard Hart kamp typeerde uitzonderlijk sluw en toch hoofs de intrigerende minister pre sident, terwijl Bernard Droog hem hooghartig en koel als raadsheer ter zijde stond. Henk Schaer was een oude, wijze, maar niettemin onderdanige op voeder en Martine Crefcoeur een ge wiekste, levendige page. De verdere medespelenden sloten zich in kleinere rollen goed aan. J. W. v. d. V. Het raadslid mevrouw T. Kerkhoff- Pet (P.v.d.A.) heeft van B. en W. van Haarlem in antwoord op door haar ge stelde vragen ten antwoord gekregen, dat rond 1 juni de werkzaamheden aan de Clarastichting gereed zullen zijn. Het pand zal dan geschikt zijn voor de verpleging van geestelijk gestoorde be jaarden. Wel kan het nog enige tijd duren eer alle leveranciers hun inven tarisgoederen hebben afgeleverd. B. en W. delen voorts mede, dat on derhandelingen gaande zijn over het overnemen van een tweede, reeds be staande verpleeginrichting. Dit zal ech ter geen uitbreiding van het aantal ver pleegbedden voor zieke bejaarden met zich meebrengen. In de Clarastichting zullen ongeveer veertig zieke bejaarden worden verpleegd. In de revisiezaak tegen een 54-jarige werktuigkundige uit Amsterdam, tij dens de oorlog hoofd van de luchtbe schermingsdienst in Velsen en als N.S.B.-er berucht, heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman, vanmor gen handhaving gevorderd van de sen tentie van het bijzonder gerechtshof te Amsterdam van 1949, hetwelk de ver dachte tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeelde. Wegens het opzettelijk in tijd van oorlog hulp verlenen aan de vijand was de verdachte eerder tot de doodstraf veroordeeld. In cassatie op de sententie, schorste de hoge raad vorig jaar de ten uitvoer legging van het vonnis, en wees de zaak terug naar de Haarlemse rechtbank. In het Diaconessenhuiste Haarlem is een 83-jarige Heemstedenaar overle den, die woensdag op de Heemsteedse Dreef ter hoogte van het Richard Hol- plein door een uit Bennebroek komende personenauto werd aangereden. De man was slecht ziende en heeft waar schijnlijk de auto niet zien aankomen, toen hij de oostelijke weghelft van de Heemsteedse Dreef overstak. Met een ernstige hoofdwonde, twee gebroken be nen en verwondingen aan zijn schouders moest hij in het Diaconessenhuis wor den opgenomen, waar hij gisteren is overleden. CINEMA-PALACE: Jenny, volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Het loon van de duivel, 18 jaar. 2.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: De slavin van Pointe du Loup, 14 j. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Ein Madel zura küssen, 14 jaar. 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Ma. en di.: De levensroman van Richard Tauber, a. 1. 8.15 uur. Wo. en do.: La Strada, volw. 8.15 uur. REMBRANDT: Sissi, keizerin en moeder, a. 1. (zesde week). 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXYDe vluchteling van Guatura, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De klaplopers, 18 j. 2.15. 7, 9.15 uur. Elke ochtend: De eis van H. K. H. Prin ses Beatrix naar de West, a. 1. 10, 11, 12 u. Maandag 31 maart Concertgebouw, 20 uur: Pianorecital door Leendert Huges. Grote Kerk, 15.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Brinkmann, Grote Markt, 20 uur: Elise van Gasteren-Menagé Challa spreekt over „Spanje en Mexico" (Geloof en Weten schap). Brinkmann, Grote Markt, 20 uur: Ir. E. M. Bunders spreekt over het onderwerp „Drie maanden in j^apland boven de pool cirkel" (Natuurhistorische Vereniging). Gebouw St.-Bavo: Bezinningsavond van de K.A.B. o.a. met de opvoering van het spel „De muur". Dinsdag l april Grote Kerk, Noordwijk-Binnen: Cantate Domino en Halleluja met de „Lukas Pas sion". Stadsschouwburg, 20 uur: „Wie is Ja nus?", knap geschreven blijspel, dat ech ter nogal de spot drijft met de huwelijks normen. De Nederlandse Comedie speelt het onder regie van Henk Rigters met Mary Dresselhuys en Joan Remmelts. Voor min derjarigen is dit stuk beslist ongeschikt. Rembrandt-theater, 12.4013.20 uur: Het Scapino Ballet: In het Pauze-theater. Frans Halsmuseum, 14 uur: De heer H. P. Baard spreekt over het onderwerp „De kunstschatten in het Frans Halsmuseum" Volksuniversiteit) (Niet officiële Koersen) vorig opening Slot 31/3 3% Ned. 1953 93)3 3)3 Ned 1953 92A 4)3 Ned. 1956 92)3 92 3)3 Ned 1948 86)3 3)3 Ned 1951 86)3 3)3 Ned 1954 87 3)3 Ned. 1955 1 87)3 3-3)3 Ned 1947 9113 92% 3 Ned 62-64 Pel fac 93)3 93% Inschr Grtbk 1946 3 9, 87% B.N.G. won.bouw 6 107% Ned Handel Mil een 148% A.K.U 156% 157% Van Berkel's Patent 189 Caivé-Delft cert 297 Van Gelder 178 Son Hoogvens cert 286 Unilever cert 335% 333% Ned Kabel 223 Philips 261% 261% Kon. Petroleum 133.40 153.20 „Amsterdam" Rubbei 47% 48% Bob Amerika Lijn 132 131 Kon Ned Stoomb Mi' 126% 126% Ned Scheepv Unle 119 118 K.L.M 108.50 H VA 84 Dell MtJ cert. 62% A'dam 2)6 '56 J 84 A'dam '56 U 94% 94% A'dam tn Rentespaarbr. 1043,4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3