De partij dictator Paul de Groot wil geen E.Y.C. IE H. Vader bepleit vrijlating van alle krijgsgevangenen E.V.C.-kaderverffaderins: tegen C.P.N.-bestuur Koningin Juliana en prinses Irene voeren gesprekken met een aantal werklozen van Ned. Nieuw-Guinea r FELLE STRIJD IN DE COMMUNISTISCHE RIJEN IMPERIAL SCHILDERS ONTWERPEN Oude strijders geven zich nog niet gewonnen Gortzak „westers besmet' Massale audiëntie in de Sint Pieter Beeld van mateloze ophitsingver dachtmakingen en eerroof9 Vaartuigen vast op de Wadden Dr. P. J. Platteel gouverneur Melkbezorgers blij ven beneden Scheurmakers uitgesloten Nieuwe generaal paters S.V.D. K.V.P. wenst christelijk- sociale politiek Zwijndrechtse meubel handelaar meldt zich bij de politie PROBLEMEN IN WEST-BRABANT MET INGANG VAN 1 MEI 1958 Koninklijk onderscheiden wegens belangrijke diensten tijdens Indische jaren Minister akkoord Afkeuring over pam flet met beledigend karakter A.R. tegen subsidie van kerkenbouw Akademie van wetenschappen MAANDAG 31 MAART 1958 PAGINA Snelle zuivering Van de persen Knokploegen Afrekening Sumatradek P. v. d. A.-resolutie over de verkiezingen Reddingboten voeren voedsel aan Half miljoen schuld? SBB BÉ? W' Georganiseerd overleg Nu zelfs de grootmogende commu nistische bestuurders van Rusland het zich wel eens permitteren om elkaar geducht in de haren te vliegen, zal het niemand verwonderen, dat er ook uit het bescheiden Nederlandse fi liaal van de communistische wereld- broederschap de laatste tijd kreten naar buiten klinken, die niet op een on verdeelde solidariteit wijzen Geijkte re putaties van het rode front als Gortzak, Wagenaar, Reuter en Brandsen doen publiekelijk uitlatingen, die bepaald niet vriendschappelijk klinken je gens de Nederlandse nartijdictator Paul de Groot. De E.V.C. is volko men verscheurd. In leite zijn er twee Eenheids Vak Centrales, die beide voor zich het recht opeisen de authentieke vertegenwoordigers te zijn van de rechtzinnige klassestrijd. En de buiten wacht vraagt zich met verwondering af waar de oorzaak van zoveel onmin mag liggen, nu zowel de C.P.N. als de E.V.C. met hun slinkend ledental al moeite genoeg hebben om het hoofd bo ven water te houden. Men moet hier vele vraagtekens plaatsen, want zelfs de dissidenten waken er zorgvuldig voor om de vuile rode was aan de pu blieke waslgn te hangen. Men bedient zich bg de wederzijdse verketteringen van een jargon, dat zich voor vele uit leggingen leent. Maar zelfs voor de leek is het duidelijk, dat de strijd zich af speelt tussen enerzijds Paul de Groot, de partijdictator, die met zijn getrou wen nauwgezet de directieven van de Moskouse centrale volgt en anderzijds de oudere C.P.N.- en E.V.C.-bestuur- ders, die niet geneigd zijn om hun eigen oordeel zonder meer aan dat van de grote baas te onderwerpen. De ruzie begon in de herfst van het vorig jaar na de reorganisatie van het partijbestuur. Onder het motto „demo cratisch centralisme" werd toen de oude dictatoriale opzet van de partij leiding hersteld. Paul de Groot nam het roer fors in handen. Hij eiste een C.P.N. heleid in de oude trant, rigou reus en zonder diplomatie. De E.V.C. met haar geslonken aanhang en haar geringe geldmiddelen kon in zjjn ogen geen genade meer vinden. Hjj wilde zich van dit blok aan het been ontdoen. Onze kans ligt in een linkse infiltratie in het N.V.V., was zijn mening en hij wees daarbij op het voorbeeld van de Engelse communisten. Dit was voor de, in de moeilijke vakbondsstrijd geharde E.V.C.-leiders Reuter en Brandsen, een bittere pil. Zij weigerden de liquida tie van hun bond te voltrekken en richtten hun aanval in het partijbestuur op Paul de Groot, die zij incapabel achtten. Gortzak en Wagenaar, even eens twee senioren, die geleidelijk aan geleerd hadden, dat met diplomatie en tactiek soms meer te bereiken valt dan met blinde agressiviteit, aarzelden aan welke kant zij zouden gaan staan. Paul de Groot wachtte enige maanden, voor dat hij, met steun van zijn jonge mede bestuurders, de kogel door de kerk joeg. Half december begint de zuive ring. Reuter en Brandsen worden uit hun partijfuncties gezet en gedwongen om ook hun zetels in kamer en staten op te geven. In snel tempo volgt een serie voor aanstaande bestuurders van E.V.C.- vakbonden: Bussink, Groot, Roessink, Brinkman en vele anderen verdwijnen uit de C.P.N. Gortzak bedankt als be stuurslid van de C.P.N. „De Waar heid" publiceert het ene communiqué na het andere. Uiteraard verlaat gegn mededeling het gebouw aan de Heren gracht zonder het fiat van Paul de Groot. De zuivering in de C.P.N. is snel een feit. Maar het blijkt, dat de E.V.C. zich minder eenvoudig veroveren laat, dan Paul ,.e Groot had gedacht. Hoe wel er voor de buitenwacht weinig ver schil. bestaat tussen de communistische partij en haar vakorganisatie de E.V.C., hebben de E.V.C.-bestuurders toch nog een zekere zelfstandigheid, die zij nu uitbuiten. Want Brandsen en Reuter geven de strijd niet op. In een „ledenbrief", die zij niet meer gedrukt kunnen krijgen op de persen van Paul de Groot's „Waarheid" verdedigen zij zich tegen de aantijgingen, die dag in dag uit in steeds scherpere be woordingen in het C.P.N.-partijblad te- fen hen worden gepubliceerd. Met het I.V.C.-reglement in de hand verbieden zij Paul de Groot om zich in de vak bondaangelegenheden te mengen. De ruzies van de C.P.N. moeten maar in eigen kring worden uitgevochten, zo re deneren zij en niet over de hoofden van de arbeiders. Paul de Groot zoekt naar middelen om onder de reglementen uit te ko men en vormt „commissies", die de onwillige vakbondsbestuurders buiten de vergadering om royeren. De „com missies" bezetten het bondsgebouw aan de Prinsengracht in Amsterdam. Knok ploegen van de C.P.N. verstoren ver gaderingen van E.V.C.-besturen, die trouw willen blijven aan Reuter en Brandsen. De E.V.C.-penningmeester R. Smid wordt mishandeld en tijdens een vergadering in Kras worden zelfs messen getrokken. maar dit is slechts ten iele gelukt. Reu ter en Brandsen hebben in Amsterdam vrjjwel een unaniem fiat van hun ge trouwen op hun beleid gekregen. En er waren veel meer getrouwen komen op dagen dan verwacht was. Paul de Groot kreeg hetzelfde fiat van zjjn aan hang. Reuter en Brandsen gever echter geen krimp. Met hulp van de politie la ten zij de aanhangers var Paul de Groot uit het bondsgebouw zetten. Overal waar zij spreken is politieassis tente in de buurt om knokploegen hun kans te ontnemen. Wagenaar, de voor zitter van het dagelijks bestuur van de C.P.N. en Gortzak mengen zich nu in het conflict en geven te kennen, dat de strijdmethode van Paul de Groot met de „commissies" ontoelaatbaar is. Het is duidelijk, dat zij daar mee hun toekomst als commu nistisch bestuurder vergooien, doch de ze zaak zal later wel afgerekend wor den. Voor het moment heeft Paul de Groot de handen vol met de onderwer ping van de E.V.C. Het afgelopen weekeind zou de afrekening brengen, De situatie blijft dus voorlopig, dat er twee E.V.C.'s zijn met twee besturen, twee bondsbladen en twee groepen con- tributie-inners. Inmiddels hebben Reu ter en Brandsen de inners van de Paul de Groot-groep een proces aangedaan, waarmee zij 't willen verbieden de naam E.V.C. te voeren. Men kan zich moei lijk voorstellen, dat de E.V.C. van Reu ter en Brandsen het op de duur tegen de C.P.N. van Paul de Groot zal kun nen bolwerken. Wat het Nederlandse communisme nu beleeft is de afreke ning met een aantal leiders, dat het op de duur niet meer kan opbrengen om blindelings een dictator te volgen. Deze „westerse besmetting" moeten zij duur betalen. A cl verten tip Tijdens een bijzondere audiëntie, wel ke de Heilige Vader gisteren heeft ver leend aan 35.000 vertegenwoordigers van 130.000 Italiaanse gezinnen, die over het leven van een vader, broer of zoon in het onzekere verkeren, heeft de Paus woorden van troost gesproken. In het Frans richtte hij daarop een oproep tot de wereld, om terwille van de mense lijkheid en rechtvaardigheid allen, die nu nog in krijgsgevangenschap verke ren, sinds zij door de oorlog daarin ge- (Van onze verslaggever) Circa 250 E.V.C.-kaderleden uit het gehele land zijn zaterdagmiddag in Am sterdam bij elkaar geweest om, onder leiding van hun verbondsbestuur, de se dert enkele maanden bestaande zeer ernstige toestand van hun organisatie te bespreken. De situatie, waarvan een der sprekers zei: „Onze vakcentrale maakt, zonder overdrijving, de meest donkere uren van haar bestaan door", hangt nauw samen met diepgaande me ningsverschillen in de C.P.N.-leiding, waarin tot voor kort ook de verbonds voorzitter, de heer F. Reuter, en de se cretaris der E.V.C., de heer B. Brand sen, zitting hadden. Het conflict in de C.P.N. heeft o.a. ten gevolge gehad, dat de heer Brandsen uit het partij bestuur der C.P.N. is getreden en dat de heer Reuter daarin is geschorst. In zijn openingswoord stelde de ver bondsvoorzitter, dat de E.V.C. niets te verbergen heeft. „Onze organisatie is een glazen huis en dat de ramen door enkele scheurmakers worden beklad, is geen bewijs voor het doordringen van de waarheid", aldus spreker. De verbondssecretaris behandelde hierna de kwestie of de E.V.C. al dan niet open moet blijven staan voor com munisten en voorts of er in de E.V.C. en in het door het bondscongres geko zen verbondsbestuur nog vertrouwen be staat. De moeilijkheden in de E.V.C., zei de heer Brandsen, zijn begonnen toen het partijbestuur der C.P.N. op 10 december 1957 in „De Waarheid" een resolutie publiceerde, waarin vermeld stond dat de heren G. Geugjes en B. Brandsen uit de C.P.N.-leiding waren getreden. Het waarom wilde spreker thans niet in discussie brengen, omdat het z.i. geen zaken betrof die direct of indirect de E.V.C. raakten. Toch hield de ver klaring wel verband met de E.V.C., want er werd o.a. in gesteld dat de heer Brandsen zjjn functie als secretaris der E.V.C. zou hebben misbruikt voor politieke doeleinden. Voorts werd hjj ge karakteriseerd als pessimist en de- faitist en als een verrader van de be langen der arbeiders. Volgens de heer Brandsen was de resolutie er op bere kend om hem als persoon in de ogen van de werkers onmogelijk te maken voor de E.V.C. Op de resolutie volgde een verklaring van nagenoeg alle E.V.C.-bonden, alsook van alle leden van het verbondsbestuur, waarin zij de C.P.N.-verklaring als een leugenachtig document stempelden en hun vertrou wen in de dagelijkse leiding der E.V.C. uitspraken. Van de zijde der C.P.N.-leiding is sedertdien niets nagelaten om in „De Waarheid" de campagne, gericht op het splitsen en afbreken van de E.V.C., systematisch door te zetten. De heer Brandsen betitelde deze activiteit als een politieke vervolging, waarbij het E.V.C.-beleiu werd verdraaid en leugen achtig weergegeven. Zo werd het streven van de heren Reuter en Brand sen om voor de E.V.C. een koninklijke goedkeuring te verkrijgen, beschouwd als het afzweren van de klassestrijd. Een andere fout van hen zou zijn ge weest, dat zij tegen de vorming van zgn. actiecomité's waren en bovendien werd de E.V.C.-leiding ervan beschul digd dat zij de bouwvakarbeiders tijdens hun laatste staking in Den Haag in de steek zouden hebben gelaten. Vier leden van het E.V.C.-verbondsbestuur, inmid dels gepromoveerd tot partijbestuurders der C.P.N., hebben zich steeds verzet tegen elke vorm van verweer tegen de lastercampagne. Op 14 februari van dit jaar gaf de heer Paul de Groot, in een artikel in „De Waarhied", aan de C.P.N.-leden de opdracht om een aan tal E.V.C.-bestuurders, door hem beti teld als „de rechtsen", weg te werken. Naar t de aanvallen van „De Waarheid" op vrijwel alle E.V.C.-bestuurders, ging de C.P.N.-leiding er toe over haar eigen 1 .rtijgenoten te mobiliseren ten einde de E.V.C. van buitenuit te ontwrichten en te veroveren. De E.V.C., aldus de heer Brandsen, vertoont thans een beeld van mateloze onderlinge ophitsing, verdachtmakingen en eerroof, zoals de arbeidersbeweging maar zelden heeft gezien. Overal wor den tegenleidingen en schaduwleidin- gen gecreëerd. Er is maar een uitweg: die van het gezonde verstand. Hij deed een beroep op alle communisten in de E.V.C. om de broederstrijd te staken en de meningsverschillen te laten rus ten. ie p sprekers, die zich hadden opgegeven, ge. de legenheid gehad om hun mening over het conflict te zeggen. Uit veler woor den klonk een scherpe afkeuring van bepaalde methodes der C.P.N.-leiding, die h.i. zelfs in strijd met het commu nisme zelf zjjn. „Er wordt ondergronds gewroet! De leiding van de C.P.N. moet eruit!", aldus verschillende afgevaar digden. Bij de beantwoording der sprekers zei de heer Brandsen, dat de C.P.N., die zich aandient als de schutspatroon van de E.V.C., in wezen knaagt aan de grondslagen van dr E.V.C. „Wij hebben er een nieuwe vijand bij gekregen: een sloper, die zeer deskundig is!" Aan het slot van de bijeenkomst, die een rustig karakter droeg, werd met slechts 6 stemmen tegen een resolutie aangenomen waarin de vergadering zich volledig achter het verbondsbestuur stelt en diens beleid goedkeurt. De huidige moeilijkheden moeten worden gezocht in het feit, dat men tracht par tijpolitieke moeilijkheden te verleggen naar de E.V.C. om deze daar op de ruggen van de leden der E.V.C. uit te vechten. Door partijpolitiek binnen de E.V.C. te brengen, zo vervolgt de reso lutie, worden haar grondslagen aange tast. Met de bonden, die meegedaan hebben aan het vormen van tegenlei dingen en daardoor directe scheurings handelingen hebben verricht, zal op geen enkel gebied contact worden onderhou den. De voorzitter heeft er nog op gewe zen dat de C.P.N. bestuursleden G. Wa genaar en H. Gortzak achter het E.V.C. - bestuur staan en dat de E.V.C.-pen ningmeester de heer S. Schmidt nog steeds met een hersenschudding te bed ligt als gevolg van een politieke over val. Tijdens hun te Rome gehouden gene rale kapittel hebben de missionarissen van het Goddelijke Woord (Steyl) pater Johannes Schuette tot generale overste gekozen. Pater Schuette is afkomstig uit Essen in Duitsland, waar hij in 1913 geboren werd. Hij werd enkele jaren geleden als missionaris uit China verdreven. Sinds dien werkte hij op het generalaat te Rome. De K.V.P. heeft de volgende verklaring uitgegeven Het partijbestuur van de K. V. P. heeft tijdens een vergadering te 's-Gravenhage de uitslag van de statenverkiezing besproken. Het heeft met vreugde geconstateerd, dat de gestage groei van de K. V. P. zich heeft voortgezet en dat haar beleid het vertrouwen blijkt te bezitten van het ka tholieke volksdeel en met name ook van hen, die voor het eerst ter stembus zijn gegaan. De partij vindt in de uitslag van de verkiezingen alle aanleiding, om met kracht haar eigen koers te blijven volgen en het voeren van een christelijk-sociaal be leid te blijven voorstaan. Het partijbestuur voelt er behoefte aan alle kiezeressen en kiezers, die hun stem op de K. V. P. hebben uitgebracht, grote dank te betuigen voor het vertrouwen in de partij en alle leden, besturen, propa- ganda-leiders en propagandisten in alle par tijgeledingen voor hun activteit, die mede deze verheugende verkiezingsuitslag heeft bewerkt. In een zaterdag te Utrecht gehouden vergadering heeft de partijraad van de P.v.d.A. een resolutie aangenomen, waarin „met teleurstelling wordt ge constateerd, dat de wisseling der con junctuur, eigen aan het huidige econo mische bestel zoals die tot uitdrukking komt in werkloosheid en de noodzaak tot bestedingsbeperking, door de kie zers in het bijzonder aan de P.v.d.A. is aangerekend." Te Leeds is zaterdag de 66-jarige mevrouw Mary Elizabeth Wilson ter dood veroordeeld wegens moord op twee van haar echtgenoten. Volgens de aanklacht heeft zij haar tweede en derde echtgenoot met fosfor vergiftigd, bracht zijn, vrg te laten en hen aan hun gezinnen en families terug te schen ken. Dit meldt het K.N.P. Tijdens de massale audiëntie, die in de St.-Pieter verleend is en waarbij ook talrijke oudstrijders uit de laatste we reldoorlog en oorlogsgewonden waren, o.a. ook uit Nederland, heeft de Paus woorden van bemoediging gesproken. De Heilige Vader begon zijn toespraak in het Italiaans. Hij richtte een bijzon dere groet tot degenen, die zichtbaar de lichamelijke gevolgen van de oorlog dragen. De Paus zei, dat hij bij het uit breken van de oorlog de regeerders der volkeren er met de grootste nadruk op gewezen had, dat door de vrede niets en mogelijk door de oorlog alles verlo ren gaat, doch dat niet naar zijn verma nende stem geluisterd is. Gelukkig zjjn velen uit de strijd teruggekeerd. „Als men van de doden kan zeggen dat zij tot stof vergaan zijn, van de vermisten weet men niet of zij in leven zijn. En als zij nog leven weet men niet welk lot hun beschoren is. Een familielid van een gevallene of een vermiste die geen geloof bezit", ver volgde de Paus, „vervalt gemakkelijk tot wanhoop, maar wie zoals gij ge loof heeft, vindt troost in het grote licht, dat uitstraalt van de christelijke belofte van het eeuwige leven. De dood immers is niet het einde, maar een transformatie van het leven. En wat de vermisten betreft, voor degene die ge loof heeft, zijn zij slechts betrekkelijk afwezig, want God weet waar zij zich bevinden, God ziet hen, kent hun be hoeften en geen van hen is werkelijk alleen". Twee dagen heeft Harlingen in span ning gezeten over het lot van de ge broeders Terpstra, die donderdagmor gen heel vroeg met hun scheepje ter garnalenvangst waren uitgevaren en eigenlijk des avonds terug hadden moe ten keren. Toen het schip niet thuis kwam maakte men zich nog geen zor gen. Het gebeurt wel vaker dat de nacht in de haven van Terschelling of Vlieland wordt doorgebracht. Toen ech ter de vrijdag en zaterdag verstreken zonder dat iets van het schip werd ver nomen, werd men in Harlingen onge rust. Zaterdag voer de reddingboot van Cocksdorp uit om op de Wadden naar het vermiste scheepje te speuren, maar die tocht bleef zonder resultaat. Zondagmorgen werd een groot scheepse reddingsactie begonnen. Vijf reddingboten, twee uit Den Helder en die van Cocksdorp, Vlieland en Terschelling voeren uit. In de middag klaarde het weer op en steeg ook een „Neptune" van het marinevliegkamp Valkenburg op om assistentie te ver lenen. Vrijwel tegelijkertijd kregen zowel de „Neptune" als twee red dingboten het verloren gewaande scheepje in het oog. Het lag droog op het wad, ongeveer 7 km ten z.z.o. van Vlieland. Aan boord van het scheepje was alles wel. Er was alleen gebrek aan voedsel, waarin door de beide reddingboten werd voorzien. De gebroeders Terpstra, die onder geen voorwaarde hun schip willen ver laten, zullen moeten wachten tot de wind naar het westen draait. Zondag is ook de reddingboot van Ameland uitgevaren om voedsel te brengen naar een Nederlandse tjalk, die eveneens op de Wadden droog zit. Ook de opvarenden van deze tjalk ma ken het overigens best. De meubelhandelaar uit Zwijndrecht, die twee weken geleden plotseling ver dween terwijl hij ervan verdacht wordt een door zwendel veroorzaakte schuld te hebben van bijna een half miljoen, heeft zich in de nacht van zaterdag op zondr by de politie in Zwijndrecht aan gemeld. De man bleek na zijn verdwijning in België te hebben vertoefd en vandaar naai Duitsland te zijn gegaan. Hij heeft ongemerkt de Nederlands-Duitse grens overschreden, om naar zijn plaats van inwoning te gaan. Verdachte had vrijwel geen geld meer op zak. De politie is uiteraard direct met een uitvoerig verhoor begonnen. WvïfWt De glanzende motorkap van de koninklijke auto weerspiegelde het hartelijke afscheid tussen H. M. de Koningin en burgemeester Gotwaldt van Etten, na het bezoek dat H. Mde Koningin en Prinses Irene aan Etten gebracht hadden om zich daar op de hoogte te stellen van het werkloosheidsprobleem in deze streek. Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 mei 1958 benoemd tot gouver neur van Nederlands Nieuw-Guinea dr. P. J. Platteel te 's Gravenhage, op het ogenblik directeur van de gemeentelij ke dienst voor sociale belangen te 's Gravenhage. Dr. Platteel is 46 jaar. Hü is lidmaat van de gereformeerde kerk en lid van de Anti-Revolutionaire par tij. Dr. Platteel stelt zich voor, zich ge durende vier tot zes weken hier te lan de te oriënteren op de hem wachtende nic .ve werkkring alvorens naar Neder lands Nieuw-Guinea te vertrekken. Dr. P. J. Platteel, die op 14 augustus 1911 is geboren, volgde aan de rijksuni versiteit te Utrecht de indologische stu die en promoveerde in 1936 tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift, getiteld: „De grondslagen der constitutie van Nederlandsch-Indië", een historisch-staatsrechtelijke studie over de ontwikkeling der koloniale ge dachte in Nederland ten tijde van de Franse overheersing, en het onder in vloed van die ontwikkeling opgestelde eerste regeringsreglement van 1815. Tn 1937 werd dr. Platteel uitgezon den naar 't voromalige Nederlandsch- Indië, waar hij als bestuursambtenaar werkzaam is geweest op verschillende standplaatsen en in verschillende ran gen, zowel op Java als in de buiten gewesten. Bij het uitbreken van de oorlog met Japan werd hij eind 1941 als reserve-officier onder de wapenen geroepen. Na de capitulatie in maart 1942 bleef hij in Japanse krijgsgevan genschap tot eind 1945. Na deze ge vangenschap vertoefd hij enige maan den in Australië. Van ±946 tot begin 1950 is hij weer als bestuurdsambtenaar in verschillende functies werkzaam geweest, onder meer als resident in Oost-Java en laatstelijk als secretaris van het departement van binnenlandse za ken in oprichting van de negara Oost-Java. In verband met de be langrijke diensten door dr. Platteel aan den lande bewezen bij het bestuurlijk en politiek orde scheppen in verschillen de delen van Oost-Java, onder moeilij ke en gevaarlijke omstandigheden, werd hij in 1948 benoemd tot ridder in de or de van Oranje-Nassau. Na de souvereiniteitsoverdracht is dr. Platteel naar Nederland teruggekeerd. Van september 1950 tot eind april 1951 is hij werkzaam geweest bij het ministe rie van binnenlandse zaken. Vervolgens trad by in dienst van de gemeente Rot terdam als adjunct-directeur van de ge meentelijke dienst voor sociale zaken. In 1954 volgde zijn benoeming in zijn te genwoordige functie. I Belangstelling op politiek gebied leidde ertoe, dat dr. Platteel werd uit genodigd als lid toe te treden tot het c 'lege van advies van de Anti-Revo lutionaire partij. Bij de Tweede-Kamer verkiezingen in 1956 was hij geplaatst op de kandidatenlijst van deze partij, echter op een niet tot verkiezing lei dende plaats, daar méér dan naar de politiek zijn voorkeur uitgaat naar een uitvoerende taak in het praktische dagelijkse leven. Ondanks zijn hem geheel in beslag ne mende werkring en de daarmee samen hangende activiteiten is dr. Platteel be langstelling blijven koesteren voor de ontwikkelingen op het terrein van zijn oorspronkelijke studie en wirk en uit dien hoofde voor Nederlands positie in de wereld in verband met de rijksdelen overzee. Dr. P. J- Platteel, directeur van de ge meentelijke dienst voor sociale zaken in Den Haag, die per 1 mei a.s. benoemd is tot gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea. Koningin Juliana heeft zaterdag in gezelschap van prinses Irene een be zoek gebracht aan west-Brabant met het oog op de daar heersende werk loosheid. Om kwart voor elf des morgens arri veerden koningin en prinses in Etten. Aan de ingang van het nieuwe gebouw tje, waar het arbeidsbureau van het rayon Etten is gehuisvest, bood de 7- jarige Maria Arnouts, dochtertje van een werkloze Ettenaar, bloemen aan de koningin aan, terwijl het 6-jarige dochtertje van burgemeester Godwaldt prinses Irene met een ruiker verras te. Ter begroeting waren aanwezig de commissaris van de koningin in Noord- Brabant, prof. dr. J. J. de Quay en burgemeester Godwaldt van Etten- Leur. Na de ontvangst begaf het gezelschap zich onmiddellijk naar de kamer, waar eenentwintig werklozen uit Etten, Hoe ven en Rucphen de komst van de ko ningin afwachtten. Volkomen onge dwongenheid van de zijde van H.M. en de openhartigheid van de zijde der werklozen, kenmerkten de gesprekken, die de koningin voerde met telkens ze ven werklozen en de burgemeester van een der drie gemeenten in het rayon Etten. Ondertussen hield prinses Irene zich aan een ander tafeltje bezig met zeven werklozen uit een andere gemeente. Koningin en prinses wisselden telkens van tafel, zodat zij op het eind van hun bezoek aan Etten ieder met drie maal zeven werklozen en drie burge meesters hadden gesproken. Tenslotte gaf de heer van Esch, direc teur van het gewestelijk arbeidsbureau, de koningin een toelichting op de tries te cijfers, die hij haar verstrekte. In het rayon Etten zijn thans 1416 werk lozen of wel 17 procent van de be roepsbevolking. Om 12 u. vertrok het hoge gezelschap naar Bergen op Zoom, waar op de vrije zaterdagmiddag de belangstelling voor het koninklijk bezoek zeer groot was. Koningin en prinses gebruikten de lunch in het stadhuis. Na afloop daarvan lichtte het lid van gedeputeerde staten, de heer P. Coppes, de werkloosheid in west-Brabant nader toe. Hij wees er onder meer op, dat in dit gebied sprake is van structurele werkloosheid. Behal ve aanvullende werkgelegenheid zal dus vooral verdere industrialisatie nodig zijn. Onze hoop is dan ook gevestigd op de binnenkort te verwachten indus trialisatienota, zo zei hij. In Dinteloord spraken hare m»! teit en de prinses tenslotte nojï werklozen uit Steenbergen, Nieuw- vus- semeer en Dinteloord. Nee de schilder heeft DESSINS zijn palet niet afgeveegd aan de stof van deze japonl Het is een ontwerp van een van de kunstenaars, die in opdracht van onze katoen industrie stofdessins heb ben gemaakt. Van de ma terialen heeft de ontwerp ster mevrouw Oeke Wie- ringa een aantal modellen vervaardigd, waaronder deze zomerjurk. Op de donkere onderrok, die het rechte geval wat verleven digt, dient het als tuniek, die van achteren openge- knoopt kan worden. Zonder die donkere onder rand is het een kort zonne- jurkje, waar een jasje bij kan gedragen worden, ge voerd met helgroene katoen. Bij dat jasje is dan ook weer een hij- passende rok, aan de ene kant van de inprimé- katoen aan de andere kant groen. Met zo'n veelbie- dend kledingstuk kan men een weekend op reis zonder koffer. Dat is dan ook een van de faciliteiten, waarnaar deze ervaren ontwerpster graag streeft. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft zgn goed keuring gehecht aan de door het be stuur van het produktschap voor zuivel onlangs vastgestelde verordening, waarbij voor melkslijters de verplich ting tot het bezorgen van de melk is beperkt tot aflevering bij woongebou wen aan de ingang op de begane grond, zo wordt van de zgde van het produkt schap voor zuivel medegedeeld. Tot dusverre is het gewoonte dat de melk ook op hoger gelegen woonlagen wordt bezorgd. Het bestuur van het pro duktschap voor zuivel acht het van be lang en vanzelfsprekend, dat de melk handel dergelijk dienstbetoon aan de consument blijft bieden, ongeacht het feit dat de melkhandel hiertoe niet ver plicht is. Daarom vertrouwt het be stuur erop dat in de huidige wijze van bezorgen van de melk geen wijziging wordt gebracht dan na overleg tussen bezorger en consument, respectievelijk tussen melkhandels- en consumentenor ganisaties. Toezeggingen uit kringen van de melkhandelsorganisaties wettigen de verwachting dat in de bezorggewoon- ten weinig wijziging zal worden ge bracht. De centrale commissie voor georga- niseerd overleg in ambtenarenzaken heeft met de grootst mogelijke meer derheid haar afkeuring uitgesproken over de verspreiding van een pamflet met o.m. beledigende uitlatingen aan het adres van de meerderheid van de personeelsdelegatie en de regerings delegatie in deze commissie. Dit pam flet is verspreid door een personeels organisatie, die is aangesloten bij een der m de centrale commissie vertegen woordigde centrales voor overheids personeel. Een en ander werd medegedeeld op de vergadering van vrijdag, tijdens welke overeenstemming werd bereikt over de grondslagen van een gepre mieerde ambtenarenspaarregeling. In afwachting van een bevredigende rege ling van deze aangelegenheid wensten de vertegenwoordigers van een drietal centrales het georganiseerd overleg niet langer voort te zetten. Als gevolg hier van is een deel van de agenda met af gedaan. Het college van advies van de Anti- Revolutionaire partij heeft een rapport uitgebracht over de subsidiëring van de kerkenbouw. Het komt daarin tot de conclusie, dat subsidiëring van kerken bouw door de overheid moet blijven verworpen. Aangevoerd wordt, dat de verzorging van de eredienst vrijwillig moet wor den verricht. Uit het feit, dat er in ons land een veelheid van kerken is, vloeit naar de mening van het college een be zwaar te meer voort tegen het verstrek ken van subsidie. Door tussenkomst van de overheid worden de van de bur- gerl.' verkregen gelden immers ook be steed voor de oprichting van die ge bouwen, waarvoor een deel der bur gers geen financiële verantwoordelijk heid zou willen en naar diepste over tuiging soms ook niet zou mogen dra gen. Op zaterdag 19 april a.s. 's middags om twee uur precies, zal in het Trip penhuis te Amsterdam een symposion worden gehouden. De heer J. Elemans (Arnhem) zal spreken over „Sociale ge gevens uit Huisselings dialektmateri- aal". Hij zal een beeld geven van de boerenwereld in haar verandering, zo als deze blijkt uit het dialekt van Huis- seling. Belangstellenden kunnen dit symposion bijwonen na schriftelijke of telefonische opgave aan het secretari aat der commissie, Nieuwe Hoogstraat 17, Amsterdam (C.), tel. 48487, 42079 en 35358.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4