Verschijnsel lonen een van euvel de zwarte dat moet worden bestreden H i m Maastricht bekroont drie ingezonden composities Schrootfraudè betreft een be drag van 646.200 dollar Amateur-cineast ondekt de in gang van onderaardse grot Matthaeus Passion onder Eduard van Beinum SITTERS WEER SNELLER OP 100 M. VLINDERSLAG Rallye Bagdad IBiil Si-Pi* Vrachtschip „Mesna" te water gelaten Dr. v. Baal legt zijn ambt neer Geschenk voor Mastreechter Staar Samenwerking c.qcontrole dient te worden verbeterd W ereldbevolking stijgt met 50% Het IJ en De Robben winnaars van de Hoofdstadwisselbekers Minister Suurhoff in Memorie van Antwoord Collectieve ontslagaanvragen worden niet als collectiviteit behandeld Een vrijwel oneindig arbeidsterrein MOLOTOF- COCKTAIL in woning van huis eigenaresse gegooid Hoge Autoriteit antwoordt op vragen Belangrijke vondst in Zuid-Limburg Vluchtgangen van voormalige heren van Valkenburg? Van 1920 tot 1956 Wegwedstrijden om de wereldtitels 1959 in Zandvoort SOBERHEID EN KLANKASCESE naar Prins Bernhard gast op Turkse luchtbasis Er zijn 175.000 slecht horenden in ons land MAANDAG 31 MAART PAGINA 9 Verdachte hoort drie jaar tegen zich eisen KARDINAAL VERDE OVERLEDEN Rechterlijke macht Belangrijke mededelingen op jaarvergadering K.N.W.U. door AGATHA CHRISTIE Xn zvjn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer t.a.v. de begroting van sociale zaken en volksgezondheid roert minister Suurhofl verscheidene actuele zaken aan. Zo acht hij het verschijnsel der zwarte lonen een euvel, dat bestrijding behoeft. Hij acht het echter onjuist de sanering te bereiken door de zwarte lonen (gedeeltelijk) te legaliseren. De onderlinge loonverhou- dingen dienen in het oog te worden gehouden. De coördinatie^ raakt zoek, aldus de bewindsman, indien men hen, die door omstandigheden een te hoog loon hebben weten af te dwingen, deze voorsprong in rechtsgeldige vorm laat behouden en degenen, die zich steeds aan de normen hebben gehouden, mets toekent. Wat het overwerk betreft is de mi nister van oordeel, dat dit tot het uiter ste moet worden beperkt. Aanvragen om overwerkvergunningen zullen in den vervolge nauwkeuriger op noodzake lijkheid worden onderzocht. De be windsman acht het anderzijds vanzelf sprekend, dat voor werkelijk dringende Tijdens een plechtige zitting van de raad van diensthoofden heeft dr. J. van Baal het ambt van gouverneur van Ne derlands Nieuw-Guinea vanochtend neergelegd. Hij heeft dit overgedragen aan de onder-voorzitter van de raad, J. C. Baarspul, die als waarnemend gouverneur optreedt. Voor de over dracht heeft de gouverneur een rede uitgesproken. In zijn toespraak zei hij o.m.: „Zelden waren de omstandigheden zorglij ker dan op t ogenblik. Uit de uiteenzet ting van de directeur van financiën onlangs is gebleken, hoeveel zaken, waarop in de begroting was gerekend, ongedaan moeten blijven, aangezien de gelden waarop aanvankelijk werd gere kend ontbreken. Bij de verdere ontwik keling vraagt uiteraard de economische ontwikkeling de meeste aandacht, om dat alleen daardoor de basis wordt ge legd voor het uiteindelijke doel, zijnde de zelfstandigheid van dit gewest. Terwijl de bevolking in alle opzich ten nog leiding en onderwijs behoeft, is het uitermate belangrijk haar deze zaken zodanig te geven, dat zij ermede zelf leert lopen en niet in voortdurende afhankelijkheid blijft steunen op het geen de overheid haar biedt. Zij zal ook zelf Nieuw-Guinea moeten ver overen. Wij staan gezamenlijk voor een vrijwel oneindig arbeidsterrein en voor de oneindige taak, welke moét worden verricht met gebrekkige middelen. Zien wij het feit, dat wij ons mogen geven aan een taak, die principieel ge richt is op bevordering van het heil van onze naasten, op de openlegging van een verwaarloosd stuk natuur en de redding van tallozen door ziekte en onwetendheid in ellende levende medemensen, dan past blijdschap en dankbaarheid. De zaak is de moeite waard om ervoor te blijven strijden en om nimmer af te laten". De wnd. gouverneur hield vervolgens een rede, waarin hij o.a. constateerde, dat gouverneur Van Baal in een vijftal jaren vol daden op onbeperkte wijze zijn persoon gegeven heeft voor de be langen van Nieuw-Guinea. Een 43-jarige kok uit Werkendam moest dezer dagen voor de Dordtse rechtbank terechtstaan, omdat hij een molot '-cocktail een flesje met ben zine gevuld door het raam van de woning van een mevrouw uit Werken dam had gegooid. Verdachte had voor af het lapje, waarmee het flesje afge sloten was, in brand gestoken. De molo- tof-cocktall was in het huis uit elkaar gespat, waardoor gordijnen en meubi lair In brand waren geraakt. De offi cier van justitie eiste voor deze onbe zonnen daad 3 jaar gevangenisstraf met aftrek. De kok bekende het hem ten laste ge legde. Hjj - volkomen buiten zich zelf geweest te zijn. Aanleiding hiertoe waren klachten geweest over het door hem bewoonde huis, eigendom van de bewuste mevrouw. Mevrouw was hem echter voortdurend tegemoetgekomen. Zijn wraakneming betrof dan ook eigen lijk niet haar, maar was meer een demonstratie tegen de autoriteiten, die hem lieten wonen in een huis zonder toilet. Verdachte was voorzichtig te werk gegaan, althans voor zover dit zijn eigen veiligheid betrof. Hjj had ge wacht tot het tijdstip, waarop het in de straat stil was en eerst toen de bom naar binnen gegooid. Uitspraak 18 april. In de nacht van zaterdag op zondag Is, twee dagen na zijn 93ste verjaardag, te Rome kardinaal Alessandro Verde overleden. Hij werd geboren in Sant' Antimo bij Napels en ontving 31 maart 1888 de priesterwijding. Mgr. Verde werd in 1896 door paus I^eo XIII bij de Heilige Congregatie van de Riten te werk gesteld, en na de verschillende rangen te hebben doorlopen, in 1915 tot secretaris van deze congregatie be noemd. Aldus het K.N.P. In het consistorie van 14 december 1925 verhief Pius XI hem tot het kardi nalaat. De overledene was verder lid van de Heilige Congregaties van het Concilie, van de Religieuzen, van de Propaganda Fide en van de Riten. Hü was daarenboven de eerste van de rang van de kardinaal-priesters; hij wordt in het Heilig College van de Kardinalen in deze waardigheid door kardinaal Van Roey opgevolgd. Het Heilig College van Kardinalen telt nu nog 56 leden, waarvan 13 door Pius XI en 43 door Pius XH benoemd zijn. Door de dood van kardinaal Verde «ijn 14 kardinaalsplaatsen vacant. werkzaamheden overwerk wordt toege staan. In vele gevallen zou anders im mers de noodzakelijke activiteit van bepaalde ondernemingen worden afge remd. Na wat de aanvrage voor arbeids- verkorting aangaat te hebben verwe zen naar de vastgestelde richtlijnen, die door de arbeidsinspectie worden gehanteerd, deelt de minister mee, dat collectieve ontslagaanvragen door de desbetreffende instanties niet als col lectiviteit behandeld worden. De er bij betrokken personen worden afzon derlijk in de gelegenheid gesteld hun bezwaren tegen het ontslag bij het ar beidsbureau naar voren te brengen. Getracht wordt de onvermijdelijke ont slagen zoveel mogelijk te beperken tot diegenen, die nog de meeste kans heb ben elders werk te vinden of voor wie, sociaal gesproken, ontslag nog het best te dragen valt, b.v. onge- huwden, zjj, die vervroegd gepensio neerd kunnen worden of inkomsten uit anderen hoofde hebben enz. Waar vergroting van de export ver ruiming van de werkgelegenheid tot gevolg heeft, acht de minister, gelet op de werkloosheid, exportbevorderende maatregelen van het grootste belang. Over deze aangelegenheid wordt tus sen de ministeries van economische za ken en financiën nader overleg ge pleegd. In het algemeen staat de rege ring voor ogen de werkgelegenheid op korte termijn en op efficiënte wijze te bevorderen voor zover het financieel economisch beleid zulks toelaat. Op het stuk van de weduwen- en we zenvoorziening meent minister Suur hoff de gegronde hoop te kunnen uit spreken, dat het mogelijk zal blijken om nog dit jaar een desbetreffend wetsontwerp aan de Tweede Kamer voor te leggen. Hij kan op dit ogenblik echter niet uitspreken dat de invoe ring van de algemene weduwen- en wezenverzekering voorrang verdient boven die van een algemene kinder bijslagverzekering. De minister zegt voorts sympathiek te staan tegenover een eventueel voor nemen in de toekomst te komen tot een algemene arbeidsongeschiktheids verzekering. Hij acht bedrijfs- en on dernemingspensioenvoorzieningen ter aanvulling van het bodempensioen eveneens van grote betekenis. Hij verwacht, dat deze voorzieningen in de naaste toekomst verwerkelijkt kunnen worden. De bewindsman acht het geen eis van socialistisch beginsel dat de over heid de gehele uitvoering der gezond heidszorg zelf in handen heeft. De ver antwoordelijkheid van de overheid op dit gebied kan zeer wel gerealiseerd worden door het toezien op en stimule ren en subsidiëren van particuliere ac tiviteiten. II! >ÓV. •,v sgsj Zaterdag is van de werf „De Biesbosch" te Dordrecht het 14.500 ton metende vrachtschip „Mesna" te water gelaten. Het schip is bestemd voor de rederij van Simonson en Asterup in Noorwegen. De Hoge Autoriteit heeft het volgen de antwoord gegeven op de schriftelijk gestelde vraag van de P.v.d.A.-Tweede Kamerleden Van der Goes van Naters en Nederhorst naar aanleiding van de schrootfraudè bij het ministerie van economische zaken: D De Hoge Autoriteit heeft na een in gesteld onderzoek geconstateerd, dat in de loop der jaren 1956 en 1957 enige malen partijen schroot door bemidde ling van het O.C.C.F. zijn verkocht, waarbij als bewijs van herkomst ver klaringen betreffende scheepssloop- schroot zijn gebruikt, opgemaakt door het hoofd der afdeling ijzer en staal van het Nederlandse ministerie van econo mische zaken. Naar thans is gebleken stemden de geleverde partijen niet overeen met het in de verklaringen be doelde schroot. De Hoge Autoriteit is tot de conclu- De amateur-cineast P. Fisser te Klim men heeft dezer dagen de ingang ont dekt van onderaardse grotten by Klimmen, in de buurtschap Craubeek. Het wordt niet uitgesloten geacht dat zich hier wellicht de verst gelegen uit gang bevond van de onderaardse vlucht en uitvalsgangen, waarvan de heren van Valkenburg zich in de middeleeuwen hebben bediend, als hun kasteel bele gerd werd. De heer Fisser, die de verhalen van de dorpsbewoners hoorde over een mer- gek-s in het weiland van de landbou wer Bude, besloot een onderzoek in te stellen omdat hij gegevens voor een nieuwe film zoekt, speciaal betrekking hebbende op het onderaardse gangen stelsel in Zuid-Limburg. Aanvankelijk was de heer Fisser van plan om op- na .en te maken in de gangen van de St.-Pietersberg. Nu heeft hij dicht bij huis een ontdekking gedaan welke in de komende dagen wellicht tot verras sende vondsten zal kunnen leiden. De burgemeester van Klimmen, drs. H. Schmedding, verleende bij het onder zoek spontane medewerking. Op de plaats van de thans ontdekte toegang werd de begroeiing verwij derd, waarna de ontdekkers gingen graven. Men vond toen een diepe sleuf in de mergelrots, ongeveer 80 cm breed en ruim een halve meter hoog, door welke sleuf men kruipend en gljjdend kon binnendringen. Deze sleuf werd weldra breder en hoger en monddetenslotte uit in een in de mergelrots uitgehouwen kamer, waar achter zich meerdere gangen en ruimten uitstrekten. Op de wanden van dit onderaardse gangenstelsel werden opschriften en pri mitieve tekeningen aangetroffen, zo als men die ook in de grotten van Valkenburg en van de St.-Pietersberg aantreft. Zij zijn waarschijnlijk afkom stig van mergelwerkers, bewakers en gidsen uit vroeger tijden. Van deze op- schriftei. en tekeningen zijn een aantal fot s gemaakt voor een nader studie- onderzoek door deskundigen. Men is voornemens om dit oude gangenstelsel in kaart te brengen, w: -t er zijn nog niet onderzochte aan wijzingen dat deze ganger aansluiten bij de uitgestrekte mergelgrotten in de naaste omgeving van Valkenburg. Vvanneer het waar is dat er ook een onderaardse gang onder de Maas doorloopt van Valkenburg naar de vroegere ondergrondse vestingwerken van het fort St.-Pieter bü Maastricht, dan is het niet denkbeeldig dat de gangen van Klimmen in verbinding hebben gestaan met fortificaties van Maastricht. Men houdt echter reke ning met eventuele instortingen op vroegere strategische punten. sie gekomen, dat het door de kas toege paste systeem van controle op de her komst van het voor de perequatie in aanmerking komende schroot en met name de samenwerking tussen de kas en de regionale bureaus in de verschil lende landen der gemeenschap dient te worden verbeterd. De hoeveelheid, die op de aangedui de wijze ten onrechte van de prflsver- evening heeft geprofiteerd, bedraagt in totaal 22.204 ton. Wat de orde van de grootte van dit bedrag betreft, dient opgemerkt te worden, dat de ver- eveningskas in de loop van 1956 de ver evening heeft toegepast op een totale hoeveell eid van ongeveer 3.270.000 ton en op ongeveer 4.260.000 ton in de loop van het jaar 1957. De bedragen, die door de kas voor de verevening van bovengenoemde 22.204 ton zijn toegekend, belopen on- gceer 646.200 dollar in totaal. 2) De Hoge Autoriteit heeft in een brief van 24 februari 1958 aan de voor zitter van het bestuur van de kas ver zocht voorstellen in te dienen tot ophef fing van de gebreken, die de huidige werkwijze aankleven. Deze brief is behandeld op de be stuursvergaderingen van het O.C.C.F. van 4 maart 1958 en van de kas van 5 maart daaraanvolgende. Men heeft be sloten op korte termijn voorstellen te ontwerpen om een snelle en efficiënte samenwerking tussen de kas en de re gionale bureaus te verzekeren. Zowel het bestuur van het O.C.C.F. als het bestuur van de verevenings- kas hebben hun voorzitter gemachtigd advies in te winnen van advocaten over in te stellen rechtsmaatregelen ten ein de schadevergoeding te verkrijgen. Op het ogenblik houden advocaten zich met dit onderzoek bezig. De Hoge Autoriteit wacht het resul taat van dit onderzoek af. Uit het nieuwe statistische jaarboek van de Ver. Naties blijkt, dat de wereldbevol king van 1920 tot medio 1956 is toegeno men van 1.810 tot 2.737 miljoen zielen. De geografische verdeling is als volgt (met daarachter het gemiddelde percentage van de bevolkingsaanwas per jaar in de jaren van 1950 en 1956): Afrika 220 miljoen (1.7), Noord- en Zuid-Amerika tezamen 374 min. (2.1), Azië (zonder de Sovjet-Unie 1.514 (1.6), Europa 412 (0.8). Oceanië 15 (2.3), de Sovjet-Unie 200 miljoen (aanwas niet mee gedeeld). In Oost-Duitsland, Oost-Berlijn en Ierland is de bevolking de laatste jaren afgeno men. Bij K.B. zijn benoemd tot vice-presi dent van de rechtbank te Middelburg mr. B. S. Sieperda, thans rechter in ge melde rechtbank, tot rechter-D'~->'sver- vanger in de rechtbank te 's Graven- hage mr. E. K. Ch. Schroder, referen daris bij het ministerie van justitie. Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie heeft bij de U.C.I reeds een gedetailleerd voorstel ingediend om in 1959 het jaar waarin Nederland de wereldkampioenschappen organiseert de wedstrijden om de wegtitels te houden in Zandvoort. Dit heeft dr. P. van Dijk, de voorzitter van de unie, meegedeeld tijdens de 32ste al gemene jaarvergadering van de K.N.W.TT. Voor de wedstrijden is een 10.7 km lang parcours ontworpen. De start en de finish werden geprojekteerd voor de hoofdtribune van het circuit. Aangeno men dat de afstanden ongeveer gelijk zijn aan die in voorgaande jaren, bete kent dit dat de professionals het par cours 25 tot 27 keer moeten afleggen, de amateurs ongeveer 17 keer. Volgens het voorstel, waarover de technische commissie van de U.C.I. nog haar mening moet uitspreken, zullen de renners over een afstand van 3.8 km via de oostelijke zijde van het circuit rijden. In dit gedeelte zijn o.m. de „Tarzan- bocht" en de „Hunze-rug". Vervolgens gaat de route door de staten van Zand voort naar het zuidelijkste punt van de Boulevard en van daar over 3.5 km lan ge Boulevard terug naar het circuit. In dien de wind uit de zuidwestelijke hoek komt en dat is in de zomermaanden veelal het geval zal hij dus op het laatste gedeelte van het parcours de ren ners steunen. Over het parcours zullen enkele lucht bruggen worden gebouwd, teneinde de badgasten in de gelegenheid te stellen het strand te bereiken. De baankampioenschappen worden, zoals bekend, in het Olympisch stadion te Amsterdam gehouden. Met de alge hele leiding van de organisatie is belast de heer John van Eek, secretaris van de sportcommissie. De vergadering, die de mededelingen van dr. Van Dijk betreffende de wereld kampioenschappen met enthousiasme ontving, benoemde voorts sprinters Jan Derksen en Arie van Vliet tot leden van verdienste. Eon openbare zitting van het college van burgemeester en wethouders schijnt geen alledaags verschijnsel te zijn. In Maastricht werd zaterdag j.l. evenwel een dergelijke zitting gehouden, in ver band met het bekendmaken van de win naars van de Maastrichtse compositie prijsvraag. Deze prijsvraag, waartoe B. en W. op 12 september 1957 het be sluit namen, houdt verband met het 75- jarig bestaan van de Koninklijke Zang vereniging „Mastreechter Staar", dat dit jaar wordt herdacht. Gevraagd wer den composities voor tenor- of bariton solo, mannenkoor en kleine blazersbe zetting (eventueel slagwerk en piano). De verplichte tekst voor dit werk was Ps£ 148 en de speelduur was bepaald op 20 minuten. Tevens werden nog kor tere composities voor mannenkoor a capella (3 tot 5 minuten en tekst naar keuze) gevraagd. Voor beide prijsvraag onderdelen bestond grote belangstelling. Op de sluitingsdag van de inzendings termijn 15 februari j.l. kwamen niet minder dan veertig composities bij de jury binnen (9 composities met ver plichte tekst en 31 met tekst naar keu ze). Naar het oordeel van de jury, waar in zitting hadden Benoit Franssen, Maastricht (voorzitter); Wouter Paap, Utrecht, L. Toebosch, Breda en de Staardirigent Martin Koekelkoren, Maastricht, lag het gehalte van de in zendingen ongekend hoog. Voor de hoogste bekroning in de eer ste categorie (compositie van 20 minu ten met tekst Psalm 148) kwam vol gens de jury de inzending onder het motto „Jubilate Deo" in aanmerking. Bij het openen van de motto-enveloppen door loco-burgemeester G. Gijbeis bleek de Amsterdamse componist Joep Straesser de winnaar te zijn. Deze toon kunstenaar (bij de jury onbekend) ont vangt van de stad Maastricht een be drag van 750. Ten aanzien van deze compositie merkt het jury-rapport op, dat dit werk uitmunt door eenheid in muzikale con ceptie; dat het 'n sterke rytmische drijf veer bezit en dat de verhouding tussen het vocale en instrumentale gedeelte een grote spanning teweeg brengt. Het be kroonde werk, dat door de jury een stemmig voor de prijs aan het college van B. en W. werd voorgedragen, is ge schreven voor tenor-solo, 4- tot 6-stem- mig mannenkoor met de volgende in strumentale begeleiding: 2 trompetten, 2 hoorns, c trombones en pauken. In categorie twee (korte compositie ie', tekst naar keuze) verwierf de in zending onder motto „Vacantie van contrapunt" de eerste prijs (groot 300) en de inzending „Gaudeamus" de tweede prijs 200) De winnaars bleken te zijn resp. Edward Al. Th. Stam uit Arnhem en Otto Deden uit Dordrecht. De compositie van Ed ward Stan,, getiteld „Leben eines Mannes", valt, volgens het eenpari ge oordeel van de jury, op door zijn buitengewone muzikaliteit en oor spronkelijke opvatting. Het werk is goed en met verve geschreven, ver rassend van klank en wat zijn drie delige vorm betreft zeer bevredigend. Levendig, geestig en sterk van tekst uitbeelding noemt de jury het met de tweede prijs bekroonde werk van Otto Deden, getiteld „Ballade van de Be zemsteel". Aan de inzending onder motto: „Für Menschen. denen die Erde nichts mehr bietet" kende de jury een eervolle vermelding toe. Deze composi tie, getiteld „Tragödie", bleek te zijn van mevrouw Fera de Marez Oyens uit Hengelo. A: deze composities zullen door de stad Maastricht t.z.t. aan de „Mas treechter Staar" als feestgeschenk wor den aangeboden. Aan het eind van de openbare B. en W. zitting werd besloten de winnaars telegrafisch van een en ander op de hoogte te stellen. Tevens sprak loco-burgemeester Gij- bels woorden van dank tot de juryleden. Bovendien wenste hij het wegens ziekte afwezige jurylid Louis Toebosch en de praeses van de „Mastreechter Staar", de heer Louis Daenen, die ook door ziek te verhinderd was de zitting bij te wo nen, spoedige beterschap toe. De Palmzondag-uitvoering in het Con certgebouw onder leiding van Eduard van Beinum leverde als verrassende ervaring op, dat zijn reeds bekend ge worden opvatting omtrent de Matthaus Passion van Bad. zeer duidelijk en di rect profiel gekregen heeft in het resul taat van deze uitvoering. Wat eens een „ideaal" was, moeilijk te verwezenlijken bovendien, omdat men zich hardnekkig vasthield aan de sterk vocaal georiënteerde romantische inter pretatie van Mengelberg, werd nu tast baar begrip, hetgeen zich vooral mani festeerde in de koren. Van Beinum vermijdt elke overdaad en bezweert op de eerste plaats het gevaar dat de prachtige klank van het instrumentaal ensemble onder vocale overmacht bedolven wordt. Zo licht en doorzichtig als van Beinum de koor- groepen liet zingen, heb ik tot nu toe tijdens geen enkele andere Matthaus Passion, door wie dan ook gezongen, kunnen vernemen. Geen onnodige ac centen, geen overdaad van climaxen, maar soberheid, klankascese en daar door meer intensiteit en een prachtige doorkijk op het lijnenspel en de grootse structuur van dit majesteitelijk werk. Vooral voor de pauze was deze sober heid aan de orde, waardoor het eerste deel van de partituur zo helder en een voudig aansprak dat men nauwelijks ge loven kon in het einde van de eerste helft. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagavond is onder auspiciën van de zwemclub „De Jonge Kampioen" in het Amsterdamse Sportfondsenbad Oost door de adspirant- en jeugdzwemmers- (sters) gestreden om de Hoofdstad-wis selbeker. Vele prominenten hadden hiervoor ingeschreven. De zwemsters van de Robben mochten na afloop de beker voor dit jaar mee naar huis ne 27 Dakin had zijn hand nog niet op de deurknop ge legd of Crofton Lee had zijn kamerdeur al voor hem geopend. De ontdekkingsreiziger had een schemer lamp aangestoken en die naast zijn stoel geplaatst. Toen hij weer ging zitten schoof hij een kleine revol ver op 't tafeltje, dat binnen zijn bereik stond. „Wat denkt u, Dakin? Zien we hem vandaag nog?" „Ik denk van wel, Sir Rupert". Dakin ging voort: heeft hem nog nooit eerder ontmoet, niet waar?" De ander schudde ontkennend het hoofd. „Nee, dat niet. De jongeman lijkt me 'n reuzekereleen, die zijn mannetje staat!" „Dat doet hij", beaamde Dakin op zijn lijzige ma nier. „Ik bedoel niet alleen „lef", hernam de ander. „Dat hebben er meer in de oorlog getoondschit terend zelfmaar ik bedoel" „Vindingrijkheid?" opperde Dakin. „Ja, h(j is handig en sportiefmaar bezit ook een idealistische verbeeldingskrachtAnders zet je je leven niet op het spel om uit te vissen of een belachelük gerucht serieus moet worden opgevat of nietDat vereist iets meer dan je in 't algemeen bij de tegenwoordige jeugd aantreft.Ik hoop erg, dat hij er dóór komt". „Hü komt stellig", was Dakin van oordeel. Sir Rupert keek hem vorsend aan. „Is alles in kan nen en kruiken?" „Crosbie staat op het balkonik houd de trap in het vizier. Als Carmichael bij u is, klopt u maar op de muur, dan ben ik dadelük bü u". Crofton Lee knikte. Dakin verliet geluidloos de ka mer. Hij liep naar de uiterste hoek van het balkon en gooide ook daar een touw met dikke knopen, dat hü eerst aan de leuning had vastgebonden, naar be neden. Het ondereinde verdween in de schaduw van een eucalyptus en een paar judaspenningstruiken. Dakin liep de deur van Crofton Lee voorbü en zocht nu zün eigen kamer op. De deur liet hü op een kier en daar betrok hü de wacht. Het was een uur of vier later, dat een goefa, een primitief vaartuig, dat nog altijd op de Tigris in ge bruik is, op de modderbank bü het hotel Tio aan de grond liep. Enkele seconden later klauterde een le nige gedaante langs het touw naar boven en hurk te op het terras neer achter de judasstruiken. Vlc had vroeg willen gaan slapen om al haar zor gen te vergeten. Maar doordat zij 's middags zo heer lijk geslapen had, bleef zü klaarwakker liggen. Daarom stak zü tenslotte haar leeslamp aan en las het romannetje uit waarin zij in het vliegtuig aan begonnen was. Vervolgens stopte ze haar kousen, paste haar nieuwe nylons en stelde een paar adver tenties op, waarin zü een betrekking zochtmor gen zou ze wel vragen in welke bladen ze die moest zetten. Ze geeuwde en dacht, dat ze nu gauw zou slapen als ze ging liggen. Maar op dat moment vloog opeens haar kamer deur open, glipte een man naar binnen, die onmid- dellük de deur achter zich in het slot draaide en haar op dringende toon smeekte: „Om Godswilver berg me ergensgauwgauw Vic was altijd vlug in haar reactie. In een oog wenk drong het tot haar door hoe hügend zün adem haling ging, hoe wanhopig krampachtig hü een rode, gebreide sjaal tegen zijn borst drukte en hoe kwü- nend zün stem klonk. Dat alles appelleerde aan haar aangeboren zijn voor het avontuurlüke. „Kom vlug!" klonk het uit haar mond. Zü rukte haar kussen weg en tilde deken en lakens op. De man kroop aan het hoofdeinde op het bed. Vic trok het la ken over hem heen en duwde het kussen er boven op en ging zelf op de rand van het ledikant zitten. Vrüwel onmiddellük daarop werd er zacht maar doordringend op haar deur geklopt. Vic riep zwakjes maar ongerust: „Wie is daar?" „De politie!" klonk het aan de andere kant. „Doet u open. als-t-u-blieftl" Vic schoot haar kimono aan en liep naar de deur. Toen ontdekte zü de rode sjaal op de grond. Zü raap te het ding op en gooide het vliegensvlug in een la. Ze draaide de sleutel om, deed de deur op een kiertje en gluurde, met hevig ontsteld gezicht, naar bulten. Ze zag een zwartharige jongeman in een licht pak en daarachter een politieagent in uniform. „Wat is er aan de hand?" vroeg ze. Ze liet haar stem daarbü een beetje beven. De jongeman lachte haar voorkomend toe en zei in behoorlük Engels: „Het spijt me ontzettend u op dit ongewone uur te moeten storen, juffrouw, maar er is een misdadiger ontsnapt en het hotel in gevlucht. Wij moeten alle ka mers even doorzoeken. Het is een gevaarlük indivi du." „O, hemeltje!" Vic deinsde ontzet achteruit en deed de deur wijd open. „Komt u gauw kijken als-t-u-blieft. Wat is dót vreselük! Zoekt u maar goedvooral ook in de badkameren wilt u óók eens onder mün bed kü- kenmisschien heeft hü daar de hele avond al gelegen!" Het onderzoek was gauw verricht. „Neen, hier is hü niet!" „Weet u wel zeker, dat hij niet onder mpn bed ligt? Nee, dat is waar, dat kan niethoe dom van mehü kan zich hier onmogelük hebben ver stoptwant ik had de deur op slot gedraaid, toen ik naar bed gin)?." „Wü danken u zeer, juffrouwGoede nacht!" Beide mannen verdwenen. Vic deed de deur achter hen op slot en bleef nog enige ogenblikken staan luis teren- De politiemannen klopten op een deur aan de overkant van de gang en ze hoorde de verontwaar digde stem van mevrouw Cardew Trench. Ook die deur ging weer dicht. De voetstappen stierven weg. Toen trad Vic op het bed toe. Het drong nu pas tot haar door, dat zü misschien verbazend dom had ge daan door te handelen zoals ze gedaan had. Het smartelüke pleidooi in haar moedertaal en het avon tuurlüke van het geval hadden haar al te impulsief doen handelen. Stel je voor'n gevaarlijk indi vidu"! (Wordt vervolgd men, terwijl bij de heren de zwemver eniging „Dolfijn" onttroond werd door concurrent het „IJ". Voor 'le verrassing van deze avond zorgde Bert Sitters door het Nederlands record van 1.6.5 sec. op de 100 m. vlin derslag dat sinds drie weken op zijn naam stond, met een volle seconde te verbeteren. Zijn grote concurrent Charles Ritton van D.J.K. eindigde als tweede in 1.07.9 sec. Jopie Troost van H.D.Z. zegevierde op de 100 m. vlinderslag-adspiranten. Met 1.15.6 sec. was zij haar clubgenote K. Wagenaar moeilijk de baas. Het Robbenmeisje Melis deed er als derde 10 sec. langer over. Rini Dobber van H.D.Z. kon het tegen Ria van Velzen (ZIAN) op de 100 m. rugslag-adspiran- ten niet bolwerken. Zij tikte 0,6 sec. later aan en noteerde 1.13.6 sec. Henny van Vlaanderen(H.P.C.) volgde met I.14.4 sec. Niet veel moeite ondervond Wieger Mensonides op de 100 m. rug slag-jongens. Met 1.14.6 sec. liet hü J- Ophorst (Z.R.C.) 3,2 sec. achter zich. Voor de 100 m. vrije slag-jeugd, die nu volgde, waren Jans Koster, Cockie Gastelaars en Corrie Schimmel in de zelfde serie geplaatst. Na een spannend duel tikte Cockie Gastelaars in 1.06.0 sec. als eerste aan. Greet je Kraan (Rob ben) volgde met 1.07.1 en Astrid San derson liet 1.08.0 sec. voor zich afdruk ken en versloeg hiermee Jans Koster met 0,1 sec.. De tijden op de 100 m. vrije slag jongens-adspiranten liepen ook niet zo veel uiteen. Rudi de Kraay (Z.A.R.) noteerde 1.02.4 sec., Ronnie Kroon (ZAR) 1.04.2 sec. en J. Lankester (V.Z.C.) 104.4 sec. De 4 x 50 m. wisselslag estafette voor meisjes eindigde in een overwinning voor de Robben: 2.20 sec. Rini Dobber en Jopie Troost konden hun H.D.Z. - ploeg slechts als tweede klasseren met een achterstand van 3,8 sec. Z.I.A.N. bezette met 2.26.6 sec. de derde plaats. De jongens van Z.I.A.N. deden het be ter. Met 2.07.0 sec. plaatsten zich als eerste, 2 sec. later gevolgd door het „IJ", dat met de snelle Sitters uitkwam. Dolfijn deed er 0,3 sec. langer over. Tot slot van de avond speelde „D.Z.V." (Delft) een waterpolo-wedstrijd tegen D.J.K. (Amsterdam), welke door de Delftenaren met 5-2 werd gewonnen. In dit kader sloot zich volkomen aan de Christuspartü vim Heinz Rehfuss, aan wiens verheven mannelijke eenvoud alle bezoekers op zün minst bewonde ring verschuldigd zijn; niet minder ook aan Ernst Haefliger, die zün epische taak zeer strikt opvatte. Een echte ver- haler, die echter niet overal zün ver haal /ertraagt door expressieve uitwei dingen, maar zich deze luxe permitteert waar de partituur in zün partü of de stemming van het moment hem even vrüheid laat. De kleine partüen, gezongen door Simon van der Geest, David Hollestelle en Hans Wilbrink, pasten goed in deze s.'eer, beter dan de twee damessolisten, die de spiritueel muzikale instelling van deze uitvoering slechts ten dele volgden. Annie Hermes bleek wat traag van tempo en soms -.vat te opgelegd na- drukkelyk. Erna Spoorenberg heeft ei- genlük maar in aria „Aus Liebe will mein Heiland sterben" het ideaal van de verwachting bevredigd. Zü kan na- melük de innerlüke spanning van haar opgave nog niet omzetten in stralende klank. Het kost haai zichtbaar moeite, waardoor haar stem soms flakkert. Het Toonkunstkoor heeft duidelük af gedaan met de romantische interpreta tie van vroeger dagen en het heeft aan soepelheid en heldere klank aanmerke lijk gewonnen. De geest van de koralen werd zuiver getroffen. Het jongenskoor Zanglust van Hespe liet vanuit de achterhoek van het po dium een krachtige cantus firmus ho ren. Hoe wonderlü'k mooi van klank en artistiek toegewijd het Concertgebouw orkest met zijn obligate soli zich van zün taak kwüt, werd men zich deze middag pas eens volledig bewust. Even toch liet Van Beinum de teugel vieren in het boeiend slotkoor: een stra lende kroon op het werk van heden middag. T. Vr. Prins Bernhard, die een kort bezoek aan Turkije brengt, is zondag de gast geweest van de Turkse luchtbasis Eskichemir, 250 km ten zuidoosten van Istanbul. De prins arriveerde daar zondagochtend met een re- gerings-Dakota, die hij zelf bestuurde, o.a. vergezeld van de plaatsvervangende opper bevelhebber der Turkse luchtmacht, gene raal Touragay, die speciaal uit Ankara was overgekomen. Na bezichtiging van de installaties der basis woonde de prins een demonstratie van zes straalvliegtuigen bij. Na afloop hiervan sprak hij met de piloten van deze toestellen. Na een lunch op het vliegveld vloog de prins naar Boursa, de vroegere hoofdstad van het Ottmaanse rijk, waar hij de mos keeën en het graf van sultan Mehmet de Eerste bezocht. In de loop van de namiddag keerde hij naar Istanbul terug. De prins werd zaterdag door president Culalnbayar van Turkije ontvangen. Later legde Z. K. H. een krans aan de voet van het mausoleum van de vroegere Turkse lei der, Kemel Ataturk. De vereniging tot bevordering van de be langen van slechthorenden heeft zaterdag middag in de aula van het Koninklijk In stituut voor de tropen te Amsterdam haar 50-jarig bestaan gevierd. Aan het uitge breide feestprogramma ging een rede van ds vice-voorzitter der vereniging, dr. A. A. Koopal, vooraf, die er op wees, dat de zorg voor de slechthorenden voortdurend toeneemt, zowel van de zijde van de over heid als van verenigingen. Van groot belang achtte hij de revalidatie. In dit verband vestigde hij de aandacht op de jeugd. Van elke 100 kinderen zijn er 4, die als slecht horend worden aangemerkt. Gemiddeld een daarvan moet medisch behandeld worden. Het is nodig zo spoedig mogelijk de slecht horendheid op te sporen, aldus dr. Koopal. Hierna werd namens de leden aan het bestuur een bedrag van 8.000 gld. overhan digd, dat besteed zal worden voor de aan schaffing van een verplaatsbare geluids- vrije kamer voor het audiometrisch onder zoek. De apparatuur zal in bruikleen worden afgestaan aan die instellingen, welke zich met dit onderzoek, vooral bij de school jeugd, bezig houden. De vereniging telt 7.000 leden en in ons land wonen circa 175.000 slechthorenden, van wie 25.000 schoolkinderen zijn. De letterkundigen Ellen War mond en Sybren Polet zijn gereed ge komen met de hun door de staatssecre taris van onderwijs, kunsten en weten schappen verleende opdracht tot het schrijven van een novelle, respectieve- hjk een gedichtenbundel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9