Economische basis voor Neder lands Nieuw-Guinea van primair belang Inheemse muziek bij de ere dienst in Azië en Afrika V Deskundige en verantwoorde informatie over missiewerk SAGITTA EN BLAUW WIT NEGEREN PROGNOSES ss sa'iui-2-m' V Plaatselijke bevolking moet politiek een eigen rol spelen Koninklijke gymnast Belangrijke hulp voor het missiewerk A.D.O. komt in moeilijkheden Nieuwe gouverneur van Nieuw-Guinea Bungalow in één dag gebouwd Paspoortfaciliteiten Nederland-Zwitser land De verbinding tussen Maas en Rijn MODERNE MISSIETIJDSCHRIFTEN Centrale training voor amateurs Handbalzondag met uitroeptekens Vonhoff kandidaat voor het B-elftal Oefenwedstrijd voor jeugdelftal Dameshockeyteam tegen België Goede zwemprestaties in Vlaardingen T af eltennisinterland tegen Denemarken SCHEEPVAARTBER1CBTEN r Y''™fh,pSASï DINSDAG 1 APRIL 1958 PAGINA 11 Interessant experiment te Venlo Examens Katholieke technici en chemici tegen bedrijfsbonden Lenie de Nijs terug in Nederland Nagenoeg veilig MARKTBERICHTEN „Als twee primaire taken in Nederlands Nieuw-Guinea zie ik het opsporen en aantonen van de economische mogelijk heden en het rijp maken van de Papoea's om daarin een deel te hebben en een rol te spelen". Dit heeft dr. P. J. Platteel, de nieuwe gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea in een onderhoud met het A.N.P. gezegd. Dr. Platteel voegde hier aan toe, dat alle ontwikkelingen in dit gebiedsdeel waaraan de economische basis zou ont breken en waarbij de Papoea's econo misch niet tot zelfstandigheid zouden komen en een rol zullen spelen, een politieke fictie is. „Wij moeten geen vlaggen plaatsen op luchtkastelen", al dus dr. Platteel, „het is niet mogelijk tot een gezonde ontwikkeling te komen als de bevolking niet wordt ingescha keld en ook politiek niet een eigen rol speelt. De ontwikkeling volgt dan van zelf. Men moet niet trachten de zaak om te draaien". Dr. Platteel zei uiteraard nog geen mededelingen te kunnen doen over een termijn of de werkwijze voor de verdere ontwikkeling van de bevolking van Nieuw-Guinea. „Eén ding moet echter vaststaan: wij moeten een morele inhoud geven aan deze ontwikkeling. Laat ons oppassen van de Papoea's geen techno craten te maken zonder een geestelijk levende inhoud". „De ontwikkeling moet zeker ook een culturele en zedelijke inhoud hebben en hierbij is ook de taak van missie en zen ding van groot belang. Nederland heeft ook een ethische verantwoordelijkheid. Wij moeten ons er van bewust zijn dat Nederland dat land ook iets anders moet brengen dan alleen techniek en weten schap", aldus zei dr. Platteel verder. Op vragen over de status en de toe komst van Nederlands Nieuw-Guinea zei dr. Platteel: „Nederland dient aan zich zelf te geloven. Het inbrengen van de Nederlandse waarden in Nieuw-Guinea Venlo bezit sinds gisteren een alles zins merkwaardige woning. Merkwaar dig niet zo zeer vanwege het feit, dat men een riant buitenhuis nu eenmaal niet in een dichtbebouwd stadscentrum verwacht, alswel omdat het huis in kwestie een ééndagsprodukt is. Bij wij ze van experiment heeft het aanne mersbedrijf J. Geraedts Zn. uit Swal- men aan de Venlose Nieuwstraat in een recordbouwtijd van precies één dag een fraaie, ruime woning gebouwd. De bouwtijd kon tot een minimum worden beperkt, omdat de arbeiders (vijf in to taal) niet veel meer te doen hadden dan kant-en-klaar wanden tot één geheel te construeren. De wanden bestaan uit 6 cm dikke platen, vervaardigd uit bakeliet, multi plex en gebroken hout. ,,De platen-bun galow" bevat een ruime eetkamer an nex salon (7,25 bij 3.6 meter), drie slaapkamers, een toilet- en douche ruimte, een keuken,' een hal en een berghok. De kosten van deze wo ning bedragen in standaarduitvoe ring ƒ17.200,- en in luxe uitvoering (vloerbedekking, schilderwerk, sanitair en kasten incluis) 19.200,-. De aankleding van deze „eendags- woning" (verven en inrichten vergt een tijd van hooguit veertien dagen. Ontelbaar velen hebben maandag het resultaat van „veertien dagen wo ningbouw" bezichtigd, °-a' de„ b meester van Venlo dr. „L. de G<ou> dl® de bungalow, „villanel doopte. Twee maanden lang zal de woning te Venlo blijven staan. Ter bevordering van het reizigersver keer zijn de regeringen van Nederland en Zwitserland overeengekomen dat hun wederzijdse onderdanen behalve op een geldig paspoort ook op een niet meer dan vijf jaar verlopen paspoort, visumvrtj respectievelijk Nederland en Zwitserland kunnen binnenreizen. Bij een voorgenomen verblijf van lan ger dan drie maanden in een der beide landen is een geldig nationaal paspoort vereist. AMSTERDAM, 31 maart Bevorderd tot apotheker: J. L. Fontijn, Zaandam, en H. B. A. Mulder Amsterdam. Doet. economie: H. P. G. Setzpfand en L. Prins, Amsterdam. Kerkelijk examen, mej. S. A. Bos, 's-Gravenhage. UTRECHT, 31 maart Kand. rechts geleerdheid: A. F. Leeman Utrecht, A. H. Weyssenfeldt, Arnhem. Doet. rechts geleerdheid: mej. L. E. Loggers, Utrecht, mej. N. Schaap Arnhem mej. H. M. Carel, Utrecht. Kand. theologie: W. H. Schuurmans Stekhoven, Utrecht, J. P. Verkade, Stolwijk, Th. J. S. Locher, Utrecht, J. Mostert, Den Haag, C. M. van Ede, Bodegraven, P. C. Wolfskeel, Utrecht, P. C. Janse, Rotterdam, mej. M D. v. d. Hel, Lent, D- Bouman, Kat wijk a. Zee, A. S. Klusener, Delft, M. H. Boogert, Oosterland. Doet. geneeskunde: B O. M. Bomers, Hengelo, H. W. Hor- ninge Zeist, J. de Jonge, Rotterdam A. A.' J. Ch. Norden, Amsterdam, L. H. G, Rompen, Maastricht. Semi-arts ex.: W. H. A. Feenstra, Biithoven, P. J. P. v. d. Werf, Utrecht Arts-examen; K. Dey, Arnhem, M. J. A. H. van Hooy- donk, Ulvenhout, R. van Silfhout, Vee- nendaaL Tandarts examen: J. v. d. Burgh, Rotterdam, H. W. Hornstra, Utrecht. Doet. theologie: J. Visbeek, Utrecht, ds. C. H. van Rhijn, Texel. Prop. theologie: A. J. A. Ruys, Amersfoort, B. J. Blaauwendraad, Utrecht, F. J. Th. van Boven, Rotterdam. Kand. sociologie: A. J. M. van Osch, Utrecht. Doet. socio logie: J. H. de Muinck Keizer, Zand- voort. TILBURG, 29 maart Pedagogiek M.O.-A; mej. A. M. Verlaan, Enschede, M. F. Greeven, Amstelveen, C. A. Pen- nings Rosmalen. Pedagogiek M.O.-B: mej. M. H. H. Gabriëls, Blerick. LEIDEN, 31 maart Doet. Ned. recht mej. T. Bouman te Duivendrecht en mej. J. B. Baars te Den Haag. WAGENINGEN, 31 maart Tot doc tor in de landbouwkunde (met lof) werd bevorderd ir. J. A. D. Zeevaart te Wa- geningen, na verdediging van een proef schrift met stellingen, getiteld: „Flo wer formation as studied by grafting." Als promotor fungeerde professor dr. ir. S. J. Wellensiek, hoogleraar in de tuinbouwplan tenteelt. is van groot belang voor dat gebied en daarnaast zeker ook voor Nederland zelf. Daarnaast juich ik in het huidige prille stadium de nauwe samenwerking met Australië en de commissie voor de Zuid- Pacific toe. Nieuw-Guinea is een deel van het vraagstuk van Zuid-Oost Azië. Welke staatkundige ontwikkelingen er in de toe komst ook zullen komen, een nauw sa mengaan met de ontwikkeling in dit ge hele gebied zal er moeten zijn." „Ik heb de functie van gouverneur aanvaard, omdat ik geloof aan een Ne derlandse opdracht en taak in Neder lands Nieuw-Guinea", aldus besloot de nieuwe gouverneur, „over de uiteindelijke verhoudingen tussen Nederland en Ne derlands Nieuw-Guinea is het onmogelijk voorspellingen te doen. Komt het tot uit eenlopende wegen, dan hoop ik dat de schade en schande, waarmee de scheiding tussen Nederland en Indonesië gepaard is gegaan, beide volkeren gespaard zul len blijven". Tijdens een in Utrecht gehouden alge mene ledenvergadering van de Neder landse katholieke bond van hogere, mid delbare en lagere technici en chemi ci „St-Bernulphus" heeft het bestuur verslag uitgebracht over de sedert 1951 gevoerde besprekingen over de struc tuurwijziging in de katholieke vakbewe ging. Na uitvoerige discussie, waaruit algehele instemming bleek met het ge voerde beleid, werd met algemene stem men een resolutie aanvaard, waarin het bestuur wordt opgedragen te blijven streven naar een zodanige oplossing van dit probleem, dat de katholieke techni ci en chemici hun eigen katholieke vak bond blijven behouden ter behartiging van hun specifieke belangen. De door het bestuur voorgestelde uit breiding van de bestuursraad werd niet aanvaard. Wel sprak de vergadering zich met vrijwel algemene stemmen uit voor de benoeming van een algemeen voorzitter in gesalariëerde dienst van de bond. Als zodanig werd aangewezen de heer C. de Wit, tot nu toe de alge meen secretaris van deze organisatie. De heer H. de Groot te Helmond werd vanwege zijn vele verdiensten tot ere lid van de bond benoemd. 8 december zal het veertig-jarig bestaan van deze organisatie worden gevierd. Ten aanzien van de eventuele toetre ding tot het Europees comité voor ver betering van de Maas en de verbin dingen tussen Maas en Rijn, gevestigd te Luik, hebben de samenwerkende kamers van koophandel van Limburg, blijkens een mededeling van de voor zitter der Maastrichtse kamer van koop handel bezwaren gemaakt tegen de tekst van de oprichtingsakte voor dit comité die luidt: „dat er een recht streekse verbinding tussen de Maas, de industriële streek van Aken en de Run tot stand kome in de omgeving van Neuss". Volgens de Kamers moet ge streefd worden naar een passende Maas-Rtjnverbinding voor ieder gebied. De samenwerkende kamers die het standpunt hebben ingenomen, dat een verbinding Arcen-Ruhrort gewenst is, staan niettemin open voor het kiezen van een andere oplossing. Wenselijk werd geacht dat de Limburgse kamers van koophandel ten deze een beslissing nemen over een definitief standpunt, waarna contact kan worden opgenomen met de kamers van koophandel te Am sterdam en te Rotterdam. Deze jonge gymnast in actie is de Zweedse kroonprins Karl Gustaaf, gefotogra feerd tijdens een gymnastiekdemonstratie met de jongens van zijn schoolklas. erleden jaar werd te Parijs het derde internationale congres van gewijde muziek gehouden. Alle in leidingen, uitgesproken in de missie sectie van het congres, zijn ohlangs ge publiceerd in het tijdschrift „Rythmes du monde", een uitgave van de St.-An- driesabdij te Brugge. Het grote en ac tuele belang van deze aflevering voor het missiewerk blijkt overtuigend uit het feit, dat hier niet alleen de begin selen worden uiteengezet van een ge zonde ontwikkeling der gewijde muziek in de jonge christengemeenschappen, maar ook uit de nauwkeurige weerga ve van de pogingen de Inheemse muzi kale tradities zo goed mogelijk te be nutten voor de eredienst en de geloofs verkondiging. Men onderschatte dit po gen niet. De muziek neemt immers bij de primitieve volkeren een wezenlijke plaats in. Voor alle belangrijke gebeur tenissen in hun leven is de muziek het uitdrukkingsmiddel bjj uitstek vooral op religieus terrein. Het ligt daarom voor de hand, dat de geloofsverkondiging;, die zich tegen woordig, waar mogelijk, de inheemse cultuurwaarde ten nutte maakt, bijzon dere aandacht gaat schenken aan de autochtone muziek. De tijd, dat men min' of meer be- rustend, terecht, van missie- blaadjes" sprak, ligt voorgoed achter ons. Daar is een goede reden voor. Het missiewerk is wereldprobleem num mer één geworden. Deze simpele con statering bevat echter een dermate alar merende hoeveelheid, letterlijk plotse ling uit de lucht gevallen moeilijkheden, dat men naar waarheid het voortbe staan der Kerk in de missielanden af hankelijk moet noemen van het zo spoe dig mogelijk vinden en toepassen van de juiste aanpak. Er is met recht en rede alarm geslagen. Desondanks is de feitelijke, hoogst ernstige situatie nog lang niet voldoende bekend. Aan goede voorlichting ontbreekt het nochtans met. Wij bezitten tegenwoordig voortreffelij ke missietijdschriften, die, met het hoog staande periodiek der Nijmeegse Uni versiteit „Het Missiewerk", aan het hoofd, zonder onderbreking verantwoor de en deskundige informatie verstrek ken. Of deze publicaties ook de aandacht krijgen, die ze verdienen? Het is niet onwaarschijnlijk, dat ze, uit onwetend heid vereenzelvigd worden met vorm en inhoud der vroegere „missieblaad jes" en daarom niet gelezen worden. Het lijkt ons dan ook van belang eens op enkele tijdschriften te wijzen, die het lezen meer dan waard zijn. Voor van daag beperken wij ons tot ,,de Katholie ke Missiën", een uitgave van de mis sionarissen van Steyl, „Rerum Eccle siae" van de missionarissen van het H. Hart te Tilburg en „de Brug der Vol keren", het pas gestichte gezamenlijke orgaan van het St. Melania-werk, de Graal en de Alma (Academische Leken Missie Actie). Dit laatste tijdschrift stelt zich ten doel de eigentijdse missiebeleving on der de katholieke leken te bevorderen. Vandaar, dat het voortdurend artikelen bevat die voorlichten over de mogelijk heden voor leken om actief deel te ne men aan het missiewerk. Geen enkel terrein van het leven is daarvan uitge zonderd. De laatste aflevering brengt een uiteenzetting over het onderwijs in de Missie, over de situatie van de vrouw in de Islam. Verder geeft het berichten over uitzending van leken naar de mis sie: hoogleraren, medici, landbouwdes kundigen, verpleegsters, architecten etc. etc. en legt het internationale con tacten. Het maartnummer van „Rerum Ec clesiae", de belangen van Gods Kerk, is geheel aan Indonesië gewijd. Terwil- le van de objectiviteit zijn enkele bijdra gen door een buitenlander geschreven, de Fransman André Rétif. Alles teza men geeft deze aflevering een goed samenvattend beeld over land, volk en godsdienst. De politieke situatie kon daarbij niet oVer het hoofd worden ge zien, omdat de positie van dc kerk daar mee ten nauwste samenhangt. Terecht wordt bij het bespreken van de gods dienst gewezen op de verderfelijke in vloed van de Leidse school, waardoor de Islam in indonesië op onverantwoor delijke wijze naar voren is geschoven. Of de erkenning van God en de vrij heid van godsdienst, waarvan art. 29 der voorlopige grondwet spreekt, ook in de definitieve constitutie zal worden op genomen, blijft een open vraag, gezien de toenemende invloed der Communis ten. Het artikel over de kerk in Indo nesië maakt duidelijk, dat deze op het ogenblik in ernstig gevaar verkeert Deze goed verzorgde en voortreffe lijk geïllustreerde aflevering is van groot belang als betrouwbare bron van informatie. Het tijdschrift van Steyl, „de katho lieke Missiën" imponeert op het eerste gezicht al daar zijn uitstekende opmaak en verzorgd uiterlijk. De inhoud staat op zeer hoog niveau. De redactie wijdt herhaaldelijk een heel nummer aan een afzonderlijk onderwerp. Zo draagt het laatste de titel „De kerk in de wereld". Zijn hoofdthema is: de verplichtingen van de katholiek als wereldburger. Het nummer gaat uitvoerig in op de grote noden in de wereld van vandaag en op de verhouding tussen missie en de we reldorganisaties vcor hulpverlening. P. dr. E. Loffeld geeft een zeer heldere uiteenzetting over de taak van de mis sie, die niet een uitsluitend geestelijke zending heeft. Tegenwoordig is de op leiding van katholieke voormannen en het aantrekken van uitheemse deskun dige ledenkrachten de aangewezen weg. Samenwerking met anders-gelovige groeperingen is noodzakelijk. Katholie ken mogen niet ontbreken bij de tech nische hulpverlening. J. Peters betoogt dat men in de neutrale en niet-katho- lieke organisaties moet meewerken waar en wanneer men het algemeen welzijn en de zaak Gods kan dienen. Vandaar dat een zo groot mogelijk aan tal katholieke deskundigen afgevaardigd dient te worden naar het ambtenaren corps der internationale organisatie. Wij bevelen het lezen van de genoem de tijdschriften met klem aan. Zij be antwoorden geheel aan de hedendaag se stromingen in het leven der kerk en zijn een kostbare hulp voor een be wust katholiek leven. drukking van zijn ziel noe- Dit brengt uiteraard grote moeilijk heden met zich mee, niet op de laatste plaats uit onbekendheid met het wezen der inheemse muziek. Men kan zelfs nog verder gaan en behalve op onwe tendheid bovendien nog wijzen op vrij algemene ernstige misvattingen. Nog in 1956 karakteriseerde een wetenschappe lijk tijdschrift (Revue de psychologie des peuples) de negermuziek als ani maal, sexueel en magisch. Dit westers oordeel is onhoudbaar. De voornaam ste reden van deze afwijzing ligt hierin, dat het totaal geen rekening houdt met de diep religieuze aard van de neger, die vooral in zijn muziek tot uiting komt. Zijn liederen zijn doordrongen van ge loofsopvattingen; men mag ze met recht de uitdr men. Het uitgangspunt van de missiesectie van het Congres voor gewijde mu ziek was de aansporing van Z.H. de Paus in de encycliek „Musicae sacrae disciplina" gebruik te maken van de muzikale begaafdheid der inboorlingen bij de missionering en de eredienst. Vandaar het besluit in samenwerking een grondige studie van de inheemse muziek te ondernemen en naar midde len te zoeken, die dit gebruik op ver antwoorde wijze mogelijk maken. De congresreferaten van de vooralsnog te weinig talrijke deskundigen wettigen de verwachting, dat deze poging rijke vruchten zal dragen. Achtereenvolgens worden hier de verschillende kenmerken van de Afri kaanse en Aziatische muziek bespro ken. Op de religieuze basis dezer in heemse muziek leggen alle inleiders eenstemmig grote nadruk. Bovendien wijzen zij op de noodzaak de inheemse muziek in haar zuivere vorm te behou den en elke westerse beïnvloeding te weren. Vandaar de nadruk op steun aan inheemse componisten. Vóór alles moet de inheemse muziek authentiek blilven, omdat anders de woorden, die in veel gevallen de melo die bepalen, niet begrepen worden. De sacrale functie van de muziek is es sentieel. De hele mens treedt daardoor in een religieuze dialoog met de god heid. Men kan daarmee niet genoeg re kening houden. Een ander belangrijk aspect van de inheemse muziek, voor al van de Afrikaanse, is haar grote ver wantschap met het gregoriaans, speci aal in zoverre, dat beide in eerste in stantie ln dienst staan van het woord. Alles bijeen genomen levert deze af levering van „Rythmes du monde" een uitermate waardevolle bijdrage tot beter begrip van de volkeren der mis siegebieden. Voor muziekminnenden bevat zij daarenboven interessante ge zichtspunten, die hun inzicht aanmerke lijk verruimen. O De kandidaten voor het Nederlandse amateurelftal, dat zondag 13 april te Laon (Fr.) uitkomt tegen het Franse amateurteam, komen woensdag 2 april op het ODC-terrein te Boxtel bijeen voor een centrale training ontjer leiding van bondsoefenmeester Kaufmann. De volgende 15 spelers zijn voor deze trainingsbijeenkomsten uitgenodigd Allert (Neptunus), Blom (WW), van Bruggen (DFC), Claus (Helmondia '55), Van Gemert (Rapid JC), Koers (Henge lo), Kraayer (ZAC), De Kreek (Feyen- oord), Lenz (Rapid JC), Munnecom (Roermond), De Nooyer (Vlissingen), Timmer (Emmen), Verhagen (Quick N), Werdens (Sittardia), Wetzels (Mau- rits). Woensdag a.s. zal de zwemster Lenie de Nijs om 2.25 uur op Schiphol aankomen Zij vertoefde sinds oktober vorig jaar in Zuid-Afrika en heeft daar o.a. een nieuw wereldrecord gevestigd. Bij tussentijdse verkiezingen in een Parijs district is de zetel in de Na tionale Vergadering, die de communist Marcel Cachin tot zijn dood heeft bezet, veroverd door een conservatie ve kandidaat, Alexis Thomas, die 57 pet van de uitgebrachte stemmen verwierf. (Van onze handbalmedewerker) Wie slechts een vluchtige blik werpt op de uitslagen in de hoofdklasse da mes en heren van de handbalcompetitie zal onmiddellijk geneigd zijn, hier en daar enige uitroeptekens te plaatsen. En dan geldt deze uiting van verbazing speciaal de dames van Sagitta, die er zowaar in slaagden Athene een winst punt afhandig te maken. Trouwens, ook de heren van Blauw Wit noteerden een opmerkelijk resultaat, aangezien een gelijk spel tegen een der tltelgegadig- den, t.w. Olympia, toch zeker als een huzarenstukje mag worden geken schetst. WWV stelde ditmaal, na het succes van vorige week, teleur, want UDI leende zich niet voor de rol van verliezende partij. Het is AOG in de eerste klasse da mes, district west a, wel degelijk ernst gebleken, om een dreigende degradatie te ontlopen, hetgeen hekkensluiter Con cordia aan den Hjve ondervond. Dat ADO het in de tweede klasse B tegen Tonegido lelijk liet liggen, roept nu in deze hoek naargeestige voorgevoelens op, al bleef de score binnen redelijke perken. Hoewel «-en zwaluw bij lange na nog geen lente maakt, is het gelijke spel van 4—4, dat Sagitta in de hoofdklasse dames op Athene behaalde, toch wel Bondscoach E. Schwartz heeft twaalf spelers uitgenodigd voor de centrale training van de B-ploeg. De trainings bijeenkomsten worden op dinsdag 1 en woensdag 9 april in „De Vliert" te 's-Hertogenbosch gehouden, De 12 spelers zijn: Angenent (For- tuna), Brull (Rapid J.C.), Cox (Rapid J.C.), Fransen (G.V.A.V.), De Koning (Sparta), Van der Lee (Sparta), Mun sters (Fortuna), Rutten (M.V.V.) Schuurman (A.D.O.), Voges (Sportclub Enschede), Vonhoff (Amsterdam) en Walhout (N.O.A.D.). Het B-team speelt zaterdag 12 april op het terrein van A.D.O. in Den Haag tegen België B. Het voorlopige Nederlandse jeugdelf tal (18-20 jaar), dat zaterdag 12 april te Turnhout tegen de Belgische juniores zal uitkomen, speelt donderdag 3 april te Amersfoort een oefenwedstrijd tegen H.V.C. Het jeugdteam zal in de vol gende opstelling aantreden: d: Van Heeswijk (Blauw Wit); a: Koo- le DOS en Pesman (Zwartemeer); m: De Jong (D.W.S.), Veldhoen (Feyen- oord) en Burgerhof (B.V.V.). Voor: De Vries (Sparta), van Wijk (De Volewijckers), Buis (Alkmaar), Groot (Stormvogels) en Bergholz (M.V.V. Res. zijn: Pinckers (Rapid J.C.), Ver- planke (P.S.V.), Terhorst (Enschedese Boys), Theunissen (Vitesse) en Seelen (V.V.V.). De elftalcommissie (dames) van de K.N.H.B. heeft voor de wedstrijden Ne- derland-België op 12 april te Eindhoven en Nederland B-Duitsland B op 19 april te Arnhem, de volgende elftallen sa mengesteld: Nederland A: doel: J. Jurrissen (BCHC), achter: B Terlingen (Be Fair) en J. Hogestijn (Be Fair), midden: L. Smith (RBC), A. Rouwenhorst (TOGO), H. van Riemsdijk (BDHC), voor: R. Dijkstra (BDHC), J. Heezemans (EMHC), M. Weytens (Oranje Zwart), M. lekker (BDHC) en T. Nillesen EMHC). Reserves: M. van Erven Dorens (Be Fair), M. Vigeleijn (Kieviten), M. van der Wel (Kieviten). Nederland B: doel: M. van der Wel (Kieviten), achter: L. Otto (BDHC) en D. Hietbrink (Alliance), midden: A. van der Velden (Kieviten), L. Muller (Gro ningen) en A. Goedbloed (Gooi), voor: M. Vigeleijn (Kieviten), M. Teppema (Groen Geel), B. Janmaat (Groen geel), M. van Erven Dorens (Be Fair) en L. Moolenburgh (BDHC). Reserves: E. Haaksma (HGC), M. Roder (SCHC) en M. van de Stadt (Amersfoort) In het Kolpabad te Vlaardingen zijn maandagavond nationale zwemwedstrij den gehouden, waarbij enkele goede prestaties werden geleverd. Vooral op de 100 meter rugslag da mes werd in het duel tussen Ria van Velsen (Zian) en Jopie Troost (HDZ) uitstekend gezwommen. De voornaamste uitslagen waren: 100 meter rugslag dames: 1. Jopie kamp (Shell) 1.25.7. veM°^Hr Vrye.slag heren: U Hoog veld (Neptunus Amersfoort) 57.9 sec 2. Ozinga (LZO) 58.1. Voor de landenwedstrijd tafeltennis tussen Nederland en Denemarken (da- P,?ichrfV,££r(;n)Vv dif°p 30 aPril in Pulchri Studio te Den Haag wordt ge- houden, is het Nederlandse team als volgt samengesteld: Dames: Noortje van Megen (Nijme gen Ursula Artz (Den Haag). Res.: Cobie van Megen (Nijmegen)? Heren: Frans Schoofs (Amsterdam), Bert Onnes (Amsterdam), Jan Schef- fer (Amsterdam), Res. Wim van Zoe- len (Leiden). Het Nederlands bondsteam, dat op 3 mei a.s. te Almelo een wedstrijd speelt tegen Denemarken, ziet er als volgt uit: Dames :Cobie van Megen (Nijmegen), mevrouw Krom-Perton (Enschede). Res.: Sari Schouwerwou (Den Haag)! Heren: Wim van Zoelen (Leiden), Wim Stuhlemeyer (Den Haag), Piet Weel (Amsterdam). De voetbalwedstrijd tussen Frankrijk en Nederland (amateurs), op 13 april te Laon (Frankrijk), zal worden geleid door de Luxemburger N. Mootz. De leaguewedstrijd tussen de eerste divisieclubs Aston Villa en Manchester United is door Aston met 3-2 gewonnen.1 een vingerwijzing, die op herstel wijst. Hiermee veroverden de hekkensluit- sters een - -.rst kostbaar winstpunt, aangezien „medegegadigde" UDI zich ook kennel-„.c onbehaaglijk begint te voelen, getuije de 11 op het terrein van Zeeburg. Met dit al komt PSV langzamerhand danig in de verdruk king. Het bezoek bij Hygiëa leverde 1 zoals trouwens kon worden verwacht een negatief resultaat op (62). Door dat WLC tegen Niloc geen halve maat regelen nam en met 8—2 zijn superiori teit duidelijk demonstreerde, blijft de hardnekkige race om de „leiderstroon" onverminderd voortduren. Is het won der, dat men de strijd tussen beide kanshebbers met hoogspanning tege moet ziet? De stand: Hygiëa 10 18 Niloc 8 6 WLC 9 16 PSV 9 6 Athene 9 10 UDI 9 6 Zeeburg 9 7 Sagitta 9 3 Olympia heeft in de hoofdklasse heren een lelijke veer gelaten, welke de mogelijke aspiraties op de titel een geduchte „knauw" hebben gegeven. Blauw Wit bood namelijk verwoed te genstand, hetgeen resulteerde in een verrassende puntenverdeling: 77. Hoe wel nog verscheidene wedstrijddagen in het verschiet liggen, mag toch lang zamerhand de voorspelling worden uit gesproken, dat DES met de titel gaat strijken. Ditmaal werd het in een doel puntrijk duel een zege van 19—11 op Niloc. PSV trok dankbaar profijt van Olympia's halve misstap, door zich via een overwinning van 8—12 op Hellas op de tweede plaats te nestelen. Heel wat minder goed verging het WWV, dat de kans miste op een belangrijke stap omhoog door tegen UDI met 7—11 aan het kortste einde te trekken. De stand is: DES 9 16 PSV 10 12 Olympia 8 11 Niloc 9 9 UDI 10 9 BI. Wit 9 7 Hellas 10 6 WWV 9 4 Door het behalen van de volle winst op Concordia (1—4) is AOG in de eer ste klasse dames van district west a een flink eind de veilige haven bin nengevaren. De Alkma" j dames gin gen meteen energiek van start, want uit de eerste de beste aanval werd een doelpunt gescoord (01), hetgeen van zelfsprekend een belangrijke morele steun betekende. Bij het ingaan van de rust had AOG nog tweemaal het net van de tegenpartij gevonden: 03. In de tweede helft gaf Concordia beter party, wat in een tegenpunt tot uit drukking werd gebracht. Verder kwam het echter niet, zodat de vierde Alk- maarse treffer louter een formaliteit kon worden genoemd. In deze afdeling behaalde Atleta een moeizame overwinning op een energiek spelend Vriendschap (1—2). Ook DSG „beet" tegen kampioenskandidaat AVA flink van zich af, maar moest uitein delijk toch het volle pond afstaan: 2—3. Amstel tenslotte toonde zich een klasse sterker dan HHC (0—8). De stand geeft nu het volg"- beeld te zien: Atleta 9 16 AOG 8 5 AVA 10 16 Vriendsch. 9 4 Amstel 8 15 HHC 10 4 DSG 10 10 Concordia 8 2 ADO zal in de tweede damesklasse B geducht op moeten passen voor dreigend degradatiegevaar. Vooral in de eerste helft was h-t spel tegen Tonegido veel te lauw, waarvan de thuisclub profi teerde, door kort achter elkaar viermaal de Heemskerkse roos te treffen. Hierdoor eindelijk „wakker geschud" probeerde ADO de bakens te verzetten, hetgeen wel lukte, maar niet in voldoende doel punten tot uitdrukkig kon worden ge bracht. Dank zij stug verdedigen hield Tonegido de schade tot twee tegentref fers beperkt. De meest verrassende uit slag in deze klasse was ongetwijfeld de overwinning van 1-2, die CSV op HOC behaalde: het duel tussen de „strafpunt- bezitsters". Niloc 2 had het allesbehalve gemakkelijk tegen Foresters, doch bleef uiteindelijk met 23 de sterkere. Voorts streek Blauw Wit de volle winst op ine i Van Tonido (4~2> en wees JRC ternauwernood Tavenu met 0—1 terug. De wat onoverzichtelijke rang lijst ziet er thans aldus uit: Niloc 2 JHC BI. Wit Tavenu Tonegido 9 18 9 17 10 11 7 9 9 7 Foresters 7 6 6 ADO 11 Tonido 7 4 HOC 10 4* CSV 9 2* 2 verliespunten. BSV nvv o n AA Laren-Attila 1—1, dSJ s8!?' £C^??:US 0-2, Lijn- r-s^: HOC-CSV~T '9 £UW Wit-Tonido 4-2 ne°gfd0CiD0l^2.TaVenU-JHC T°' 12 Ranidu nSSe: WVGV-Aalsmeer 3- 1A Rapiditas-Concordm 6—7, BHC-AHC do-Nifoc s> 7 kAlasse A: Toni- r Au-ii Amstel-Amersfoort 5 6, Achilles-Attila 10—4, Laren-Snort Y®PeenUB~4- 2e Masse B: Aalsmefr 2- 4-4V'bi^w^W'?78t' .Poncordia 2-Unitas -Vriemischap^1^—4 J Sn IJmond ALAMAK 1 te St.-Vincent (kv). ALICTH 1 te B. Aires. ALMKERK 2 te Kaapstad verw. ALPHARD 3 te L. Palmas verw. AMPENAN 1 te East London. APPINGEDIJK 31 v. Portland n. Victoria. ARENDSKERK 1 te Antw. AXELDIJK 1 te Paranagua. BARUMUN 31 v. Bushire n. Kuwait. BAT.TAN 1 te Ummsaid. CELEBES 31 rede Belawan. CERONIA 31 v. Bombay n. Kandia. CLEODORA 31 v. Singapore n. Cebu. DONGEDTJK p. 31 Acapulco n. L. Angelet. ESSO NEDERL. p. 31 Ouess. n. Pt. Said. GAROET 1 rede Belawan. GRAVELAND 1 te Recife. KENIA 31 te Suez. KIELDRECHT 31 v. Pt. Elizabeth n. Kaapst. KORATIA 1 te Havana. LEERSUM 31 v. Cobh n. San Domingo. LEKHAVEN 31 v. R. de Jan. n. L Palm. LIBERTY BELL p. 31 Pt. Elizab. n. Philad. LIMBURG 31 te Djeddah. ORANJE 31 v. Belawan n. Colombo. PRINS JOH. WILL. FRISO 31 v. Antw. n. La Guaira. PRINS WILLEM II 31 v. London n. Havre. PRINS WILLEM V 31 v. Cartagena n. Oslo. SLOTERDIJK p. 31 Scillies n. N. York. TARIA 1 te East London. TERNATE p. 31 Aden n. Pt. Said. TERO 6 te Antw. verw. TEUCER 1 te Suez. WESTLAND 31 v. Montevideo n. B. Aires. WILLEM RUYS p. 31 Kp. Bon n. Pt. Said. ABIDA 1 v. R'dam n. Curacao. CALLISTO 1 te R'dam. HERMES 31 v. A'dam n. Bremen. KENNEMERLAND 31 te A'dam. OBERON 1 te A'dam. ORANJE NASSAU 31 te A'dam. CALT. ARNHEM 1 v. Pt. Said n. R'dam. CALT. UTRECHT p. 1 Sabang n. Suez. CISTULA 4 te Melbourne verw. STAD VLAARDINGEN 2 te A'dam verw. EIERMARKT APELDOORN, 31 mrt. Aan voer circa 160.000 stuks. Prijzen f 14.25— f 14.75 per 100 stuks. Middenprijs f 14.50 per 100 stuks. KLEIN VEEMARKT APELDOORN, 31 mrt. Aanvoer kippen circa 16.000 stuks. Kippen f 2.00f 2.10 per kg. oude hanen f 3.50f 4.50 per stuk, jonge hanen f 1.70 f 2.— per kg. schapeb. f 75.—f 95, lamme- f 40f 60, biggen f 38f 58, konijnen ren f 60— f 80, geiten f 25—f 35, kalveren f 2.50—f 7.50. VEILING TIEL, 31 mrt. Resp. a-sorte- ring, le en 2e soort. Appelen: golden deli cious 128—145 125—131, jonathan 121—125 113124 83—108, rode keuleman 9092, Winston 127—135 97—124 70—95, champig nons 335345; groenten: prei 1124, witlof 80101, wortelen 1831, alles in cents per kilo tenzij anders vermeld. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM, 31 maart. Kleiaardappelen 35 mm opwaarts: Eigenheimers f 16.00—20.00, Bintjes f 16.00— 17.50, Alpha niet genoteerd, Bevelanders f 16,5017.50, Furore f 20.0022.00, Meer- Ianders f 15.0015.50. Kleiaardappelen 40 mm opwaarts, gewassen: Eigenheimers f 18.00—24.00, Bintjes f 19.00—22.00. Voor export: Bintjes f 19.50, Alpha f 19.00. Zand- aardappelen 35 mm opwaarts Noor derling f 11.00—12.00, Libertas f 11.00— 12.50. Voeraardappelen f 2.004.00 per 100 kg- VEEMARKT AMSTERDAM, 31 maart Aangevoerd 214 runderen: le soort f 3.30— 3.40, 2e soort f 3.05—3.10, 3e soort f 2.60— 2.90 per kg gesl. gew. Kleine aanvoer, extra dieren boven notering. 301 varkens- le soort f 2.24—2.27, 2e soort f 2.15—2 22 zware varkens f 2.00—2.10 per kg gesl'. gew. Kalme handel, duurder. 62 nuchter» kalveren f 1.251.45 per kg lev. gew. 1 vet kalf geen notering. PAARDENMARKT UTRECHT, 31 maart. Aangevoerd 277 paarden. De prijzen waren voor: luxe paarden f 900—1225, werkpaarden f 800—1100, oude paarden f 700—1000 3-jar paarden f 7251025, 2-jar. paarden f 600 850, veulens f 400—500, hitten f 500—700 slachtpaarden f 1.902.20 per kg sl.gew jonge slachtpaarden f 2.102.60 per ke sl.gew. VEEMARKT ROTTERDAM, 31 maart Aanvoer 1829 stuks, waarvan 1034 vette koeien en 795 varkens. Prijzen resp. le, 2e en 3e kw.: vette koeien f 3.00—3.35, f 2.70 3.00 en f 2.502.70; varkens f 1.87, f 1.85 en f 1.82 per kg. NUCHT. KALVERENMARKT UTRECHT, 31 maart. Aangevoerd 452 dieren. Prijs per stuk f 33.0052.00. Prijs per kg lev gew f 1.10—1.30. KAASMARKT BODEGRAVEN, 1 april Aanvoer 14 partijen. Prijs f 2.052 20 KOFFIETERM1J N MARKT AMSTERDAM, 3' rnaart. Stemming: prijshoudend. Omzet- "'bil. maandomzet: 180 ton. Noteringen- mrt. 217219 (217—220), mei 205208 (203U-208) juli 193%-m(IK- MAÏSTERMIJNMARKT ROTTERDAM 31 Noteringen: mei 20.60 (20.60) juli 20.50 (20.50), sept. 20.45 (20.45). MARKTBERICHTEN PURMEREND, 1 apr. Elerenmarkt. Aanvoer 10.000 kiDDeëieren f 12.00—14.00 per 100 stuks; 6000 eende- eieren f 9.00 per 100 stuks. 9i n 6ei?»ark,t' Runderen totaal 925 stuks. «9 ve"e,koelen f 2-25—3.25 per kg, matig. 205 Sfiufv °elen JL75890 per stuk, matig. 205 melkkoeien f 8501090 per stuk, matig. 51 pinken f 350650 per stuk stug 26 stie veren f°2^nPer 4\' -ati/ l!'g^skall IZtl f 7^°,°,£er„ u' StU„g' 57 vette kal- tere «sWhtv7 P kg' stug' 1720 nuch" rln- l r'S ?n nuchtere fokkalve- f1'ir2?i „slachtkalv. f 30-50 per stuk, f fifwnn P ,kg' goed; nucht- fokkalv. t 60—130 per stuk. goed. 225 vette varkens tert? slacht, vette varkens voor de zou- fl7R? Ro zeugenvette slachtvarkens L stug: vette varkens voor zeugen f S an per kg- stuS; vett® zeugen f 1.40—1.60 per kg, stug. 1057 big gen en schrammen: biggen f 45—60 per st„ goed; schrammen f 70-110 per stuk? goed. 7j„°k2e„ugcn f 250350 per stuk, stil 930 vette schapen, overhouders en vette lam meren: vette schapen f 70—110 per stuk stug; overhouders f 50—80 per stuk, stug; vette lammeren f 70—105 per stuk, stug. 39 bokken en geiten f 10—50 per stuk, stug. 14 paarden f 400950 per stuk, stil. Totaal aantal dieren 5018 stuks. Pluimveemarkt. 1900 oude kippen en ha nen, wit en rood, f 2.05—2.10 per kg; 750 oude kippen en hanen, blauw, f 2.10—2.15 per kg. 2600 jonge hanen, blauw, f 1.80— 2.10 per kg. 250 eenden: jonge eenden f 1.75— 2.00 per stuk; oude eenden f 1.001.25 per stuk. 300 konijnen f 3.008.00 per stuk, f 2.252.45 per kg. WOENSDAG HILVERSUM i, 402 m. NCRV" 7 00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.50 Een voor de dag. 8.00 Nws. en weer- ber. 8.15 Gram. 8.30 Ork. conc. 9.00 V d zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.40 Gram. 10.15 Paaswijdingsdienst. 11.15 Gram. 11.20 Hoorsp. 12.10 Clavecimbelrecital. 12 30 !Lai)?",eri„t"inb meded- 12 33 Clavecipibel- iv i £8 Gram- en act. 13.00 Nws. PIT op Pad- 13.20 Lichte muz. 13.55 Alceste, opera (le bedrijf). 15.00 L?ïfdS.rk- 15'45 Gram. 17.20 Muz. caus. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.30 RVU- Dodenbezorging in de prehistorie. 19 00 Nws. en weerher 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Passie- stonde. 21.00 Geestelijke liederen 2130 Kamerork. en soliste. 22.15 Vakantierubr. 22.25 Vocaal ens. 23.00 Nws. 23.15 Sport- uitsl. 23.20-24.00 Gram. p HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 ?iaS'nI' I20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbjjtclub. 9.00 V d vrouw :il1nc°°r- Boekbespr. VARA: 10.20 Gramv 11-0° Gevar. progr. 12.00 Dansmuz. „e" tuinb.meded. 12.33 V. h. mi i Hammondorgelspel. 3.00 Tentoonstellingsagenda. 13.20 „mU2- 13,50 Medische kron. 14.00 muz 17 £!an£' 16'30 Gram. 17.15 Dans- 17-50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Sele^i iH'2°»Nws' en comm. 18.20 Or- VPRO? min 4,ct'J18,50 Gram. 19.10 Caus. i™°lJ9.-30 v- d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Caus. 20.15 De Kattebel. 21.10 „H- 21-50 Lichte muz. 22.15 Pianotrio. Z2.45 Caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. VATIKAANSE RADIO „it1;2^-3110^25,67 en 196 m: 2215 Ned. uitzending: Het lijden van Christus, in klanken van Perosi. TELEVISIEPROGRAMMA'S „VARA: 17.00 V. d. jeugd. KRO: 20.00 Vademecum. 20.30 Pelgrimage naar Com- postella, TV-spel. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 12.00 Gram. 13.00 Dansmuz. 14.40 Or- kestconc. 17.00 Vespers. 19.45 Schotse dansmuz. 20.00 Lichte muz. 21.00 Filharm. ork. 23.15 Gram. ENGELAND. BBC Light progr., 1500 en 247 m: 12.30 Nws. en lichte muz. 12.45 Dansmuz. 13.30 Nws. en gevar. progr. 14.00 Amus. muz. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Gevar. muz. 16.45 Gevar. muz. 17.45 Con- certork. en sol. 19.00 Lichte muz. 20.00 Journ. 20.30 Nws. en hoorsp. m. muz. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en verz. progr. 22.30 Nws. en gevar. progs. 23.00 Amus. muz. 23.40 Dansmuz. 0.30 Nws. en amus. muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Lichte muz. 13.15 Omr. ork. 14.15 Operaconc. 16.00 Kamermuz. 16.30 Dansmuz. 17.40 Verz. progr. 19.20 Hoorsp. 20.20 Jazzmuz. 21.00 Kamerconc. 21.45 Nws. 22.35 Amus. muz. 23.15 Moderne muz. met comm. 0.10-1.00 Lichte muz. FRANKRIJK, progr. III (Nat. progr.) 280 en 235 m: 12.00 Symf. ork. en solist. 13.25 Gram. 14.20 Solistenconc. 15.11 Symf. conc. 16.55 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.34 Gram. 13.15 Zang en piano. 14.45 Gram. 15.40 Gram. 16.15 Ork. conc. 17.10 Zang en piano. 17.45 Gram. 18.21 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.40 Gram. 20.00 Czardasfür- stin, operette. 21.40 Gram. 22.15 Godsd. Israëlitisch uitz. 22.40 Gram. 484 m: 12.00 Gram. 13.10 Gram. 14.10, 11.45 Gram. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.05 Dansmuz. 17.10 Gram. 17.30 Piano recital. 17.50 Gram. DUITSE TELEVISIEPROGR. 15.25-17.15 Voetbalrep. Tsjechoslowakije —Duitsland. 17.15 V. d. kind. 17.55-18.15 Caus. 19.00-19.30 Hier und Heute. 20.00 Journ. 20.15 Weerber. 20.25 Licht progr. 20.45 Rep. 22.05 Fragmenten uit de wed strijd TsjechoslowakijeDuitsland. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 Prot. uitz. 19.30 Aux quatre coin». 20.00 Nws. 20.30 Gevar. progr. 2180 Rep. 22.00 Literair progr. Hierna: Wereldnws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 15.25-17.15 Voetbalwedstijd Tsjechoslo wakijeDuitsland. 19.00 Fotocursus. 19.15 Knutselen. 19.30 Nws. 20.00 Van Kribbe tot Kruis, TV-spel. 21.00 Heruitz. progr. t.g.v. het Internat. Geoflsisch Jaar. 22.00 Pianorecital. 22.20 Nws. en journ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 11