WIE ZAL ONS TEGENHOUDEN ?n Syngman Rhee wil troepen zenden naar Midden Sumatra Uitdaging aan Amerika President van Zuid-Korea biedt expeditionaire strijd macht aan i m Westduitse metaalbewerkers besluiten tot staking Propagandastunt van Sovjet-Unie Eenzijdig besluit om de kernproeven te staken Reisbeperkingen in Sovjet-Unie Harahap:., Wij ontvangen regelmatig wapenzendingen per parachute"* a I" Treinenloop ligt in Frankrijk nagenoeg stil Wordt mr. Assaat president Noors schip van 10.000 ton in lichterlaaie Succes met eenvoudige middelen Spel van de „verdrukte onschuld" goed voorbereid Monty's dubbelganger -Het weer- Het weer in Europa DINSDAG 1 APRIL 1958 82sfe JAARGANG No. 29874 De president van Zuid-Korea, Syngman Rhee, heeft aan geboden troepen naar Indonesië te zenden om de opstande lingen in hun strijd tegen de centrale regering te helpen. Rhee heeft zijn aanbod geformuleerd tijdens een vraagge sprek met een verslaggever van de Amerikaanse Scripps- Howard-bladen. „De revolutionaire regering op Sumatra kan zoveel krijgen als zij nodig heeft", zei de Zuidkoreaanse president. De Amerikaanse verslaggever meldt, dat het Zuidkoreaanse leger 750.000 man sterk is, verdeeld over twintig divisies. De Zuidkoreaanse luchtmacht telt volgens hem honderd straalvliegtuigen. Syngman Rhee zei, dat hij een expeditionaire strijdmacht in gereedheid zal laten bi*en- gen, zodra hij daartoe het verzoek krijgt «li burhanudin harahap Nog onderhandelingen met werkgevers Midden-Sumatra Nieuw beraad over loonvoorstellen bij de Spoorwegen Op de Stille Oceaan Ruim 1100 passagiers en bemanningsleden in veiligheid 9 GAAT U VERHUIZEN? Koningin en prinsessen in Sankt Anton $ce MORRIS before t/wóuij/ Suède Dames/Herenjasjes Vannacht lichte vorst BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr», H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter. hoogte Omroepers 16 cents per m m-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.10 uur '«avonds tel. 21544. immmfiiii iiiiiiimiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiimiiiiiiitmiiiiiiimiiii 11 de Sovjet-Unie heeft men kort geleden een lange serie kernproe ven beëindigd. (De Amerikaanse Commissie voor Atoom-energie heeft althans minstens negen grote Russi sche kernexplosies kunnen registre ren). Met de uitwerking van de wetenschappelijke gegevens van deze experimenten zullen de Russische geleerden minstens een tot anderhalf jaar bezig zijn. Vóór het voorjaar van 1959 is Moskou dus in ieder ge val niet aan een volgende reeks proeven toe. Uit deze situatie hebben de Russen politieke munt geslagen. Zij hebben de mogelijkheid gezien een propa gandistische overwinning te behalen op het Westen. Gromyko heeft giste ren eenvoudig verklaard, dat de Sov- jet-Unie de kernproeven staakt. Het J was een goedkoop gebaar, maar het zal niet nalaten op een groot deel van de mensheid diepe indruk te maken. Wij zouden immers allemaal graag van de kernproeven af willen zijn, van de Russische, de Ameri kaanse en de Britse. Het effect van de Russische geste wordt nog vergroot door het feit dat de Amerikanen de vol gende maand nog een serie kernproe ven gaan houden. Eisenhower heeft van de komende reeks experimenten gezegd, dat zij zullen leiden tot de vervaardiging van wapens die min der radio-actieve stofregen zullen veroorzaken. De proeven moeten Amerika helpen aan „schonere" bom men. Eisenhower is van mening dat de V.S. hun kernwapens moeten vervolmaken, zolang de kernoorlog nog niet op effectieve wijze is uitge bannen. Het Russische besluit de kernproeven te staken is schijnbaar een grote stap naar een algeheel ver bod van het gebruik van kernwapens, maar wie controleert of de Russen zich aan hun woord houden? (Vol gens Amerikaanse geleerden kunnen zelfs bepaalde proeven met grote kernwapens in het buitenland niet waargenomen worden). De Russen hebben zich nu door hun opzienbarende verklaring aan inter nationale inspectie onttrokken. Zij kunnen nu een maand of wat profijt trekken van de omstandigheid dat alleen in het Westen nog kernproeven worden gehouden, en zouden zij elf volgend jaar weer hun experimenten willen hervatten, dan kunnen zij zich beroepen op Amerika's onwil het Russische voorbeeld te volgen. Moskou heeft Washington weer eens de loef afgestoken. De Russen waren vorig jaar de eersten die een intercontinentale raket wisten af te schieten. Zij waren ook de eersten die een kunstmaan lanceerden. Met beide technische prestaties hebben zij toen in de hele wereld diepe indruk gemaakt. Nu hebben zij het initiatief genomen tot het staken van de atoomproeven; op zich genomen een verheugende maat regel. Maar de Sovjet-Unie koestert met deze manoeuvre geen zuivere bedoelingen. De verklaring van Gro myko is op de eerste plaats gericht tegen de Amerikanen, die gebrand merkt moeten worden als de agres sors. De komende Amerikaanse expe rimenten in de Stille Oceaan zullen door de Russische propaganda onge twijfeld ten volle worden uitgebuit. Eisenhower en diens medewerkers staan nu voor de zeer zware taak de anti-Amerikaanse campagne van Moskou te beantwoorden met argu menten en maatregelen die minstens even grote indruk zullen maken als die van de Russen. Amerika heeft zich aanvankelijk op het standpunt gesteld dat een verbod van kernproeven niet los gezien kon worden van een verbod van de produktie van kernwapens, en dat beide regelingen gepaard moesten gaan met effectieve controle. Sinds kort schijnt Washington echter bereid te zijn het staken van de kernproe ven eventueel als een afzonderlijk probleem te zien. Het is tot nog toe het enige grote internationale pro bleem dat op een topconferentie van Oost en West kans op een oplossing biedt. De Amerikanen gaan nu eerst hun serie kernproeven afmaken. Als ook zij dan voorlopig niet aan nieuwe experimenten toe zijn, zouden zij de Russen moeten bewegen alsnog toe te stemmen in een inspectiestelsel, maar dat zal niet eenvoudig zijn. Amerika is door Gromyko's verkla ring van gisteren in een netelig par ket gebracht. De Sovjet-autoriteiten hebben in het afgelopen weekeinde plotseling alle rei zen van buitenlanders naar de Oekrai- ne, de Kaukasus en geheel Midden- Azië verboden, zo verneemt Reuter in gewoonlijk betrouwbare kringen in Mos kou. Het verbod, dat vermoedelijk twee we ken van kracht zal blijven, kwam zo on verwachts, dat buitenlanders die in de betrokken gebieden waren, uit hun ho tels moesten worden gezet en naar Moskou teruggezonden. De reden van het verbod, dat ook geldt voor diploma ten, is onbekend. Vorig jaar is ook een dergelijk ver bod van kracht geweest. Hij deed een beroep op andere anti-communistische landen in Azië zijn voorbeeld te volgen. „Laten wij de tegenregering op Sumatra helpen. Wie zal ons tegenhouden?" Syngman Rhee had ernstige kritiek op de Ameri kaanse politiek van afzijdigheid. „De revolutionaire regering op Sumatra strijdt tegen het communisme en de strijd tegen het communisme is ook de strijd om ons bestaan", aldus de Zuidkoreaanse president. „Bangheid past geen sterke mannen of sterke naties. Zijn de Russen en hun marionetten niet overal bezig te intrigeren om niet-communistische regeringen omver te werpen?" De Hongaarse opstand, die door de Russen in 1956 is onder drukt, behoort volgens Syngman Rhee een les te zijn voor de vrije wereld. Intussen hebben hoge Amerikaanse ambtenaren in Washington gisteren ver klaard, dat de Sovjet-Unie tot dusver geen militaire uitrusting aan Indonesië heeft geleverd voor het onderdrukken van de opstand op Sumatra en Celebes. De tien Russische schepen, die onlangs in Tandjong Priok zijn aangekomen, wa ren, ondanks andersluidende berichten, leeg, aldus deze ambtenaren. De be richten, als zou Rusland aan de Indo nesische regering een groot aantal jeeps hebben geleverd, noemden deze ambte naren misleidend. De betrokken jeeps zijn al vele maander. geleden in de Indonesische archipel aangekomen en zij worden nu zowel door de regerings troepen als door de strijdkrachten van de tegenregering gebruikt. Niet geheel in overeenstemming met deze berichten uit Washington is een uitlating van de Phiüppijnse minister van buitenlandse zaken, Felixberto Serrano. Deze minister zou volgens een mededeling van United Press te genover de Indonesische ambassadeur in Manilla, Nazir Pamontjak, hebben verklaard, dat de Philippijnse inlich tingendienst meent te weten, .dat de Sovjet-Unie aan de regering in Dja karta vliegtuigen beschikbaar heeft gesteld om met de opstandelingen af te rekenen. In Bukittinggi is gisteren door de te- genregering bekendgemaakt, dat by ver scheidene schermutselingen in de afge lopen tien dagen zeventig parachutisten van de regeringsstrijdkrachten om het Teven zijn gekomen. Voorts zouden hon derden parachutisten zijn gewond. De leider van de Masjumi, Mohammed Natsir die al sinds december m M d- den-Sumatra verblijft, heeft meegedeeld, dat de positie van de revolutionaire strijdkrachten weer enigszins is verbe- terd na tegenaanvallen, die zij hebben ondernomen bij Lubuk D ambi, 160 km ten zuidoosten van Bukittinggi. Natsir zei ook te hebben vernomen, dat de president van het Indonesische Rod Kruis, dr. Bahder Djohan, die in februari aftrad als rector magnificus van de universiteit van Indonesië, door leder, van een linkse jeugdorganisatie is ontvoerd. De minister van defensie in de revo lutionaire regering Burhanudin Harahap heeft tegenover een correspondent van A F. P. verklaard, dat buitenlandse vliegtuigen regelmatig aan Para.chuJ®s wapens voor de opstandelingen in Su matra neerlaten. De wapens zijn door vertegenwoor digers van de tegenregering gekocht en worden door die rcgcring bc aald Harahap wilde met zeggen van welke nationaliteit de vliegtuigen zijn, doch gaf wel te verstaan dat onderhandelin gen over aankoop van wapens voor na eliik geweren, bazooka s en hand granaten - ir Taipeh (Formosa) en Singapore worden gevoerd. Harahap zei, dat de centrale regering als laatste redmiddel steeds meer Ja- vaanse troepen naar Sumatra zendt om 7 SYNGMAN RHEE „hun Sumatraanse broeders te doden". Ilfi zei, dat de opstandige regering voldoende mannen en wapens bezit voor een lange strijd. Wat de economische kant betreft, kunnen de gebieden die de rebel' bezet hebben, zichzelf be druipen, mede dank zjj regelmatige hulp uit bevriende gebieden. Volgens een bericht in de „Straits Times" zouden gisteren, voor het aan breken van de dag, twee leiders van de Sumatraanse opstandelingen Singapore hebben verlaten in een vliegtuig van de nationalistisch-Chinese burgerlucht vaart maatschappij. Het zouden zijn dr. Sumitro, de voormalige Indonesische minister van financiën, thans minister van handel in de tegenregering en een van de opstandige legerofficieren, ma joor Pantouw. Volgens het blad zou de bemanning van het vliegtuig bestaan uit vier Chinezen als „radio-telegrafis ten". Het reisdoel was Manilla. Personeel van de luchthaven te Singa pore deelde mede, dat het vliegtuig drie weken geleden uit Formosa te Sin gapore was aangekomen en dat als doel van de tocht een proefvlucht was opge geven. Het vliegtuig zou gisteren naar de Philippijnen zijn vertrokken via La- buan, in Brits Borneo. Volgens ie „Straits Times" heeft ma joor Pantouw instructies bij zich be treffende de oprichting van een tweede front van de opstandelingen op Celebes. De Deense zaakgelastigde in Djakar ta, Lorenz Petersen, heeft zijn be vreemding uitgesproken over het feit, dat hem ieder contact wordt geweigerd met de bemanning van het Deense schip „Bretagne", dat bij het verlaten van de haven van Padang is opgevan gen door twee schepen van de Indone sische marine, de „Gadjah Mada en de Radjawali" en met verzegelde ra diohut naar Tandjong Priok is opge bracht. Ook is de bemanning van het schip ondervraagd zonder dat vertegen woordigers van het Deense consulaat daarbii aanwezig waren. Het parool voor de 24-uurstaking in de Franse openbare diensten, dat heden ochtend te vier uur van kracht is ge worden, schijnt over het geheel opge volgd te zijn, aldus meldt A.ü.P. ue Franse spoorwegen hebben te kennen gegeven dat de treinenloop m geheel Frankrijk nagenoeg stil ligt. Vele reizi gers hebben van de nachttreinen ge bruik gemaakt oni hun dagbestemming toch te bereiken. De Franse hoofdstad was in de vroege ochtenduren reeds geheel van openbaar vervoer verstoken. Op de Keukenhof biedt men dit jaar een bijzondere service aan bejaarden en invaliden. Aardige meisjes rijden hen rond in invalide-wagentjes. Deze bejaarde man geniet de eer door Jacoba van Beieren zelf te worden rondgereden. (Van onze correspondent in Bonn) Op woensdagavond 9 april om zes uur zullen in 23 metaalbedrijven in Noordrijnland-Westfalen de vuren wor den gedoofd en de rond 200.000 metaal bewerkers in staking gaan. Het hoofd bestuur van de metaalbewerkersbond heeft maandag besloten in te gaan op de suggestie van de grote tariefcommissie, die in Gelsenkirchen besloot om een staking uit te roepen. De bond is hiertoe thans gemachtigd, nadat de vorige week donderdag tijdens het statutair voorgeschreven referendum 81 procent der georganiseerde metaal bewerkers zich uitsprak voor een sta king om de looneisen (een verhoging van tien procent, waardoor de ver minderde eis van acht procent thans weer is verhoogd) door te zetten. On danks de stakingsoproep zal de metaal bewerkersbond woensdag a.s. nogmaals bijeenkomen met de vertegenwoordigers der metaalindustrie, die tot dusverre een aanbod voor een loonsverhoging van 3.7 procent hebben gedaan, hetgeen door de bond voor ontoereikend werd ver klaard. Deze nieuwe samenkomst van de twee partners in het loonconflikt is voortgevloeid uit de bemiddeling van de minister van arbeid en sociale zaken In Djakarta wordt verwacht, dat de tegen-regering in Midden-Sumatra mr. Assaat, de voormalige waarnemende president van de Indonesische repu bliek, tot president zal uitroepen, aldus bericht het A.N.P. Assaat is tien dagen geleden uit Djakarta naar Pa dang vertrokken. Hij is een Sumatraan en was minister van binnenlandse za ken in 1950 tijdens het kabinet-Natsir. Het regeringsgezinde blad „Pemuda" schrijft, dat Natsir, die zich eveneens in Midden-Sumatra bevindt, tegen de benoeming van Assaat is gekant omdat hij deze functie zelf wil bekleden. Mr. Assaat is niet bij een politieke partij aangesloten. Hij was voorzitter van het voorlopige parlement tijdens de Indo nesische revolutie en werd waarnemend president kort voor de overdracht van de soevereiniteit in 1949. De Stichting van de Arbeid zal zich in haar vergadering van woensdag 2 april opnieuw beraden over de loon voorstellen, zoals die zijn neergelegd in het ontwerp van het nieuwe regle ment dienstvoorwaarden van het per soneel der Nederlandse spoorwegen. Dit is maandagavond medegedeeld op een protestvergadering van de af deling Utrecht van de Bond van Ne derlands Vervoerspersoneel. De secre taris van het hoofdbestuur van deze bond, de heer W. Kieboom, heeft er tijdens deze vergadering op gewezen, dat het spoorwegpersoneel het moe is steeds maar schouderklopjes te ont vangen voor zijn goede daden maar ver der niets merkt. De vergadering, die door enkele hon derden Utrechtse spoorwegmensen werd bijgewoond, nam aan het slot van deze bijeenkomst een resolutie aan, waarin het ontevreden spoorwegpersoneel er zijn misnoegen over uitspreekt dat ge zien de lange duur van de procedure ter beoordeling van de voorgelegde voorstellen, blijkbaar door velen met wordt ingezien hoe hoog de nood in vele N.S.-gezinnen is gestegen. Bü het centraal bedrijfsgroepsbestuur Spoorwegen wordt er op aangedrongen, die acties te ondernemen, die leiden tot verwerkelijking van de gerechtvaar digde verlangens. van de deelstaat Noordrijnland-West falen Hemsath, die vrijdag j.l. in Düs- seldorf met de vertegenwoordigers der werkgevers sprak en zijn zondagsrust opofferde om met de vertegenwoordigers van de metaalbewerkersbond de situatie te bekijken. Beiden verklaarden, zich bereid om onder neutraal toezicht van minister Hemsath woensdag a.s. nog maals te vergaderen. Dat is dan de laatste kans om de dreigende metaal staking te voorkomen. De bond heeft er reeds de nadruk op gevestigd, dat er van nieuwe „onderhandelingen" nog geen sprake is en dat zo het daartoe na woensdag nog mocht komen elke nieuwe overeenkomst, die men mocht bereiken, eerst weer bij referendum door de metaalbewerkers moet worden goedgekeurd of afgewezen Op de Indische Oceaan is heden na middernacht brand uitgebroken op het bijna 10.000 ton metende Noorse schip „Skaubryn", dat van Bremen op weg was naar Australië, aldus meldt het A.N.P. De brand heeft zulke afmetin gen aangenomen, dat het schip als ver loren wordt beschouwd. De ruim elf honderd passagiers en bemanningsleden zijn overgenomen door het Britse schip „City of Sydney", dat de berichten over de brand en de redding heeft ge seind. Een van de opvarenden van het Noorse schip is om het leven gekomen. De „City of Sydney" stoomt met de geredden op naar Aden. Het Italiaan se schip „Roma" blijft in de buurt van het wrak. i'olgens de Australische am bassadeur in Bonn is het bijna zeker dat d: 'art va. de passagiers emigran ten 'zijn, voornamelijk Duitsers. „Een bijzonder knappe propaganda- zet", aldus betitelen Westelijke waarne mers het besluit van de Sovjet-Unie om eenzijdig de proeven met kernwapens stop te zetten. De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, heeft dit besluit gistermiddag in de vorm van een ontwerp-resolutie in de Opperste Sovjet bekendgemaakt en het Russische pseudo-parlement haastte zich uiter aard deze resolutie met algemene stem men goed te keuren. De Opperste Sov jet richtte voorts oproepen tot alle par lementen ter wereld om op stopzetting van de kernproeven aan te dringen. Tot de parlementen van die landen, die bondgenoten waren in de strijd tegen nazi-DuitsIand, richt de Opperste Sovjet het verzoek ervoor te zorgen, dat West- Duitsland niet met raketten en kernwa pens wordt uitgerust. Anderhalf uur na dat Gromyko zijn ontwerp-resolutie had voorgelezen, gaf het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken een ver klaring uit, die al enige tijd tevoren was opgesteld. In die verklaring wordt er de aandacht op gevestigd, dat in het Russische besluit geen melding wordt gemaakt van enig controlestelsel. Gromyko's verklaring volgt bovendien vlak na eer intensieve reeks geheime Russische proefnemingen. De Sovjet- Unie, aldus de Amerikaanse verklaring, poseert gaarne als een vredelievende mogendheid, maar tegelijkertijd weigert zij gehoor te schenken aan de denkbeel den over ontwapening, die bij de meer derheid van de V.N.-leden bestaan. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken acht het van elementair belang, dat vrije landen, die vrij willen blijven, geen afstand doen van hun on misbare collectieve vermogen om mo gelijke agressors af te schrikken, louter en alleen op grond van oncontroleer bare Russische verklaringen. De Ver enigde Staten doen nogmaals een be roep op de Sovjet-Unie op ordelijke wij ze de vitale kwestie van de ontwape ning aan te pakken op een wijze, die in overeenstemming is met het Handvest der Verenigde Naties. Een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie heeft hieraan nog toegevoegd, dat de Verenigde Staten hun proeven met kern wapens zullen voortzetten. Westelijke waarnemers zien in het Russische besluit een meesterlijke pro- paganda-zet. In de eerste plaats geeft het de Sovjet-Unie de mogelijkheid zich voor te doen als de ware voorvechtster van de kernontwapening. Als de Ameri kanen deze maand hun aangekondigde serie proeven op Eniwetok in de Stille Oceaan beginnen, zal dat op de publie ke opinie in het Verre Oosten een extra onaangename indruk maken. In de tweede plaats omzeilt de Sovjet- Unie voorlopig de kwestie van de in spectie, een van de punten waartegen zij in het verleden het meeste bezwaar heeft gehad. Verder worden de pogin gen van Engeland en Frankrijk om zelf op het punt van de kernbewapening ook iets te bereiken in discrediet ge bracht. Tenslotte wordt bij de argeloze massa de indruk gewekt, dat de nieuwe Russische premier, Khroesjtsjev, een wei-menende humane figuur is. Het propagandistische succes, dat de Russen boeken, bereiken zij overigens met uitermate bescheiden middelen. De laatste reeks kernontploffingen in de Sovjet-Unie is 22 maart j.l. geëindigd Sinds" 23 september 1949, toen zij met hun proeven begonnen, hebben de Rus sen 39 atoom- en waterstofbommen tot ontploffing gebracht. Een dergelijk aan tal is althans door de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie vastge steld. Het is niet geheel uitgesloten, dat er nog méér ontploffingen teweeg zijn gebracht. In ieder geval zal het gerui me tijd duren, voordat men in de Sov jet-Unie toe is aan een nieuwe reeks proefnemingen. Intussen zal Amerika dan alweer een eigen serie begonnen zijn. Tot dusver hebben de Verenigde Staten sinds 16 juli 1945 negentig kernwapens tot ont ploffing gebracht. President Eisenhower heeft vorige week gezegd, dat de nieuwe serie Amerikaanse proeven o.a. ten doel hebben de sterke vooruitgang te demon streren, die de Amerikaanse geleerden hebben gemaakt bij het beperken van de radioactiviteit bij kernexplosies. De Engelsen hebben sinds oktober 1952 zes tien kernproeven genomen. Gromyko heeft gisteren in de Op perste Sovjet duidelijk gezegd, dat het Russische besluit om de kernproe ven eenzijdig stop te zetten niet voor onbepaalde tijd geldt. Als de Verenig de Staten, Engeland en andere atoom- mogendheden zouden nalaten het Rus sische voorbeeld te volgen, zo iiet hij uitkomen, dan zal de Sovjet-Unie zich in het belang van haar veiligheid „op de situatie moeten bezinnen". De po litieke voorwaarden zijn dus al hele maal geschapen om Rusland in de ge legenheid te stellen zijn volgende reeks kernproeven normaal uit te voeren, ditmaal echter ais de v -r- drukte onschuld. De woordvoerder van de Westdui.se regering in Bonn, Von Eckardt, heeft op een persconferentie gezegd, dat als de Russische verklaring „een werkelij ke bijdrage van goede wil" tot een mo gelijke topconferentie is, zij toegejuicht moet worden. Maar aan de andere kant zou een zuivere propagandacampagne minder doeltreffend zijn voor het kli maat van een eventuele conferentie. De voorzitter van de Westduitse so- sialistische partij. Ollenhauer, is van mening, dat de mededeling van Gromy ko een verbetering van de internationa le toestand betekent. Het Westen zou deze gelegenheid moeten aangrijpen om met de Sovjet-Unie te onderhandelen op dat een overeenkomst over een staking van kernproeven tot stand komt. In Parijs en Londen is het Russische besluit met duidelijk voorbehoud ont vangen. In kringen die nauwe betrek kingen onderhouden met de Franse re gering is opgemerkt, dat een dergelijke verklaring internationaal weinig waar de heeft als zij niet gepaard gaat met het recht op fysieke controle op haar uitvoering. v Duitslands bekwaamste spionnen uit de tweede wereldoorlog werden misleid' door de in Australië geboren acteur Clifton James, toen deze als veldmaarschalk burggraaf Montgomery te kennen gaf dat het met de invasie wel los z°u lopen. Hij. heeft thans zijn belevenissen vastgelegd in de autobiografie „Monty's dubbel- ganger" en onder de gelijknamige titel wordt nu een film gemaakt waarin Clifton James uiteraard de hoofdrol vertolkt. Hier ziet men hem tijdens opnamen tn Gibraltar tezamen met John Mills, die de rol speelt van de kapiteindie ver antwoordelijk was voor Jamesoptreden als dubbelganger. Advertentie Wij garanderen u een goede verhuizing uitgevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens inlichtingen. F. DAMIAANS en ZN. - Zijlvest 41 Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 Koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene zijn vanmorgen 10.18 uur met de Arlberg-express, waaraan twee koninklijke rijtuigen waren gekop peld in Sankt Anton aangekomen De koningin heeft in hotel Post dezelfde appartementen betrokken, die zij gedu rende de laatste jaren heeft bewoond. De koningin en de beide prinsessen gin gen, aangezien het heerlijk voorjaars weer was, onmiddellijk na aankomst skieen, koningin Juliana begeleid door ski-instructeur Johann Fahrner en de prinsessen door Toni Marth. Zij zullen tot 12 april in Sankt- Anton blijven. Prins Bernhard zal zich daar 5 april by hen voegen. Advertentie BARTEUORISSIR. HAARLEM TEL. 13439 FERO. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Heldere nacht met op de meest" plaatsen lichte vorst. Morgen meer bewolking vooral in het noordooster van het land. Op de meeste plaatsen «irnog weer. Overwegend matig' wind tussen noord en noordoost- Ongeveer dezelfde middagtempera turen. Zon: 6.15-19.14. Maan: 17.22-5.0i temp. neersl. Station Weer heden afgel. 7 uur 24 uur Stockholm zwaar bew. -5 0 Oslo onbew. -6 0 isupennagen geh. bew. -2 0 Londen regen 5 1 Amsterdam onbew. -1 0 Brussel licht bew. -1 0 Luxemburg licht bew. -3 0 Parijs half bew. 5 0 Berlijn zwaar bew. -2 0 München zwaar bew. -1 3.1 Zurich geh. bew. 3 0 Genève zwaar bew. 2 0 Locarno half bew. -0 0 Wenen zwaar bew. -1 0 Innsbruck geh. bew. 3 0 Home half bew. 7 0.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1