Modernisering van gebouw be tekent grote vooruitgang UW NAAIMACHINE Hengelseizoen is tamelijk tegengevallen Haagse Toneelvereniging met „De Muur" van Calvo Sotelo van max Factor Woensdag begint schoolvoet- baltoernooi in Haarlem Kees Verwey exposeert in „De Lakenhal" te Leiden; Anton Heijboer te Amsterdam w 1 VAN NiEL RENAULT! Geen reden tot klagen ondanks handicap door verbouwing Leendert Huges begaafd pianist Bezinningstoneel Door de K.A.B. in gebouw St. Bavo Uit STAD en STREEK HAARLEMSE KUNSTENAARS OP TOURNEE 'b <u DINSDAG 1 APRIL 1958 PAGINA 3 JAARVERSLAG KATHOLIEKE LEESZAAL staat bij KUIPERS in de Kleine Houtstr. 112, Haarlem, Tel. 11142 Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Opening Benelux- fotosalon 36 Vi mille voor gemeenschappelijke tuinen Toernooi Van der Aart-beker Tafeltennis om eieren Ruitentikker neemt fototoestellen mee H. de GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 PARFUMS - 3S30UX PROVINCIAAL FONDS Voor natuurbescherming in Noord-Holland GARAGE DEN HOUT verrassingen die in de omgang met Kees Verwey tot oplettendheid noodzaken en welke een speelse afwisseling teweeg brengen in zijn werk, blijken ook doorgevoerd te worden in zijn exposities. De tournee van zijn werk door het land heeft in elke standplaats tot nog toe een ander beeld opgeroepen; als derde expositie heeft die in museum De Lakenhal te Leiden weer een geheel andere samenstelling dan die in Haarlem en Arn hem. Een volgende expositie kan echter niet meer-omvattend zijn want hier zijn alle facetten van Verwey wel zodanig uitgespreid dat zelfs de sa menhang tussen zijn meest verschillende kanten er duidelijk wordt. Grafiek van Heijboer Amate 1958 Zand voorts jeugd aan de slag voor de missie Hogere premie voor beschikbaar stellen van woonruimte BLOEMEN DAAL Leo Horn bij P.S.C.B. Politie naar Brussel Beurs van Amsterdam Beurs van Nee York In de loop van 1957 is een ingrijpend reorganisatieplan verwezenlijkt voor de r.-k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Dit wordt geconstateerd in het jaarver slag van deze instelling in Haarlem. De meest vitale diensten van de katholieke lec aal profiteren sedert het einde van 1957 van deze reorganisatie; het aantal volwassen leden nam in 1957 toe van 1249 tot 1303; het aantal jeugdleden van 564 tot 660. Uitvoerig wordt in het jaarverslag ge waagd van de tot stand gekomen ver beter! gen als gevolg van de moderni sering en reorganisatie, waarover in ons blad reeds werd bericht. De uitleen is een „open uitleen" geworden en ge vestigd in de ruime achterzaal, de voor malige jeugdleeszaal. De voorzaal wordt ingericht tot studiezaal en zal aanslui ten bij de krantenzaal. De jeugdleeszaal boven, op de plaats waar vroeger het magazijn was ondergebracht, is een toonbeeld van een moderne, frisse lees- gelegenheid voor de jeugd. De leeszaal inspecteur heeft ze geroemd als een van de aardigste in den lande. Al deze ver beteringen, die intussen op de meest voordelige wijze en met grote vinding rijkheid tot stand zijn gebracht, waren mogelijk dank zij enkele financiële mee vallers en doordat rijk en provincie voor het eerst een subsidie gaven, als bij drage in de hoge kosten van de jeugd afdeling. De interieurverandering heeft onder leiding gestaan van architect H. Brakel. Het personeel, de directrice, assisten ten, administratrice, concierge en leer lingen gaven hun beste krachten. Het Is een prestatie op zich geweest, dat de leeszaal niet één dag gesloten is ge weest in verband met de werkzaamhe den. In het door de directrice, mejuf- f juw C. \inkenburg en de secretaris van het bestuur, de heer G. Roeland, opgestelde jaarverslag wordt vooral de hoofdassistente, mejuffrouw L. Simons, genoemd als een vindingrijk initiatief neemster. De bibliotheek van de r.-k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek omvat thans 27.561 banden, tegen 25.975 het jaar t.-voren. Er werden in 1957 37.282 boe gen uitgeleend (in 1956 36,694) aan vol wassenen. In de jeugdafdeling bedroeg het aantal uitgeleende boeken 24.692 tegen 21.841 in 1956. In totaal werden dus 3.439 boeken méér uitgeleend dan in 1956. Dit aantal is hoog te noemen wanneer men bedenkt onder welke omstandigheden men de laatste vier maanden van 1957 heeft moeten wer ken. Ruimte voor een keuzekast was er niet en evenmin voor boekenuit- stallingen. Het aantal geleende studie boeken, dat aanvankelijk flink geste gen was, liep daardoor uiteindelijk nog iets terug. Begrijpelijk is, dat de Advertentie CINEMA-PALACE: Jenny, volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Het loon van de duivel, 18 jaar. 2.3U, 7, 9.15 uur. Dl. 2.3U, 8 uur. LIDO: De slavin van Pointe du Loup, 14 j. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Eln Made) zum klissen, 14 jaar. 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: De levensroman van Richard Tauber, a. 1., 8.15 uur. Wo. en do.: La Strada, volw. 8.15 uur. REMBRANDT: Sissi, keizerin en moeder, a. 1. (zesde week). 2, 4.15, 7, 9.15 uur. KOXY: De vluchteling van Guatura, 14 J. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De klaplopers, 18 j. 2.15. 7, 9.15 uur. Elke ochtend: De reis van H. K. H. Prin ses Beatrix naar de West, a. 1. 10, 11, 12 u. Dinsdag 1 april Grote Kerk, Noordwijk-Binnen: Cantate Domino en Halleluja met de „Lukas Pas sion". Stadsschouwburg, 20 uur: ,,Wie is Ja nus?", knap geschreven blijspel, dat ech ter nogal de spot drijft met de huwelijks normen. De Nederlandse Comedie speelt het onder regie van Henk Rigters met Mary Dresselhuys en Joan Remmelts. Voor min derjarigen is dit stuk beslist ongeschikt. Rembrandt-theater, 12.40—13.20 uur: Het Woensdag 2 april Concertgebouw, 19.30 uur: Chr. Orato rium Vereniging met uitvoering van de Matthaus-Passion o.i.v. George Robert, m.m.v. Noordhollands Philharmonisch Or kest. Solisten: Heieen Verkleij, sopraan, Wilhelmina Matthès, alt, Han le Fèvre, evangelist, Rom Kalma, Christuspartij, Henk Meyer, tenor, Arie de Rijk, bas, Hans van der Leeuw, bas. Stadhuis Haarlem, Raadzaal, 14 uur: Ver gadering van de raad der gemeente Haar lem. GEBOREN: J. Westerman-Koster, z.; J. Coule-Schouw, z.; M. H. Lans-Van Es, z.; H. N. Bakker-Warmelink, z.; A. Groenendaal-Laan, z.; L. C. E. van der Hout-Hietbrink. z.; M. J. Scheepmaker- De Graaf, z.; C. G. Bakker-Stenzei, z.; J. C. Thörig-Duiveman, d.; J. Lucas- Heijdanus, d.; G. de Zwart-Kramer, d.; P. E. van Lieshout-De Rijk, d.; F. G. Zeegers-Christoffels, d.: M. W. Brums- Barnhoorn, d.; H. K. Visser-Beurskens, 'd.; M. F. van den Berg-Slootemaker. d.; J. W. M. Vermeijs-Paap, d.; J. M. Wm- kel-Van der Vaart, -d.; G. Landwerd- Huis in 't Veld, d.; A. M. Heilker-Klit- sie, z.; C. J. C. Spoelder-Meure, z.: E. M. G. Baas-Leppens, z.; J. Ton-Aantjes, z.; H. A. Groffen-Brands, z.; M. E. Meijer-Van Maren, z.; M. M. Brinkel- De Jong, z.; W. J. J. Hoekstra-Lips, z.; A. G. H. van Furth-Vreede, z.; J. H. E. van Lunenburg-Agterberg, z. GETROUWD: W. K. Wolzak en T. Arnaud de Callavon; N. Bakker en H M. Mulder; A. J. Bloemzaad en I. A. A. de Borst; W. Cupido en A. van Arum. OVERLEDEN: J. Rookhuijzen-Mul- der, 75 jr., Vondelweg; J. de Smit-Maat, 69 jr., Potgieterstraat; L. J. M. Siepkes- Cools, 91 jr.. Schotersingel; A. M. van Hees, 76 jr., Middenweg; J. M. U. Stein- brückner, 48 jr., Zijlstraat; J- J- Oud- kerk, 70 jr., Weltevredenplein; W. J. C. Bitter, 83 jr., Verspronckweg; P. J. Uvenhoven, 63 jr., Zwaardstraat; L. F Geluk, 81 jr., Tulpenstraat; H. T. Mis set, 90 jr., Oosterstraat; W. Baart, 82 jr., Ramp laan; J. F. Eeltjes, 69 jr., Wester gracht; W. A. Deinum. 1 maand, Deli- straat: M. J. de Jong, 68 jr., Rockaerts- hof; H. T. Wajer, 55 jr., ten Katestraat; C. Jacobs, 56 jr., Donkere Spaarne; E. A. Kuijper-Van Velsen, 88 jr., Wester houtstraat; J. Jongerling-Van Esveld, 52 jr., Koppestokstraat; P. E. Jansen- Van Egmond, 68 jr., Harmenjansweg; M. J. H. de Jong-Borgert, 57 jr., Raam- vest. Rectificatie: Ondertrouwd: I* J. L. Beuken en M. H. Smit bezoeken aan lees- en studiezaal te rugliepen. De bezoekers moesten met >rg weinig genoegen nemen in ver band met de verbouwingen, terwijl het geluid van de werkzaamheden niet bevorderlijk was voor de concentratie. In 1958, nu het werk achter de rug is en men over goed-geoutilleerde .nten kan beschikken, zal het be zoekersaantal zeker weer oplopen. Het jaarverslag sluit met de verzuch ting, dat men in het belang van de ka tholieke bevolking van Haarlem nog zo veel meer zou willen doen. Men heeft nog verschillende personeelsleden nodig. Men heeft zich node neergelegd bij de afwijzing van het verzoek om aparte subsidiëring van de jeugdafdeling door de gemeente. Donderdag 3 april zal wethouder D. J. A. Geluk in de Vishal te Haarlem de Benelux-fotosalon openen, ingericht ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Kennemer Fotokring. Er zijn ruim 880 foto's ingezonden, waarvan 396 uit België en Luxemburg. Hiervan worden 186 foto's geëxposeerd. Ook zullen kleurendia's tentoongesteld wor den, in gebouw Sint Bavo. De expo sitie in de Vishal duurt tot en met 4 mei. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor een bedrag van 36.550,- beschikbaar te stellen voor het aan leggen van gemeenschappelijke tuinen en groenstroken bij de 88 woningen, 8 dagwinkels en 32 garages aan en na bij het Top Naeffplantsoen en bij de 23 éénkamerwoningen met conciërge woning en kantoor aan de P. C. Bou- tensstraat. De woningen behoren aan de woningbouwvereniging ..Onze Wo ning". De gemeenschappelijke tuinen zijn in eigendom en onderhoud bij de gemeente. De jonge Haarlemse pianist Leen dert Huges heeft maandagavond met zijn piano-recital in de kleine zaal van het Haarlemse concertgebouw bewezen een begaafd pianist te zijn. Speciaal in het Brahmsprogramma vóór de pauze heeft hij ieder kunnen over tuigen van zijn uitgesproken prae-dis- positie voor deze componist. Na enig aftasten van de akoestische mogelijk heden van de tuinzaal, was er spoedig een innig contact gelegd met de luis teraars in de zaal. In de twee rhapsodiën, respectieve lijk in b en g kleine terts, overtuigde vooral de breede greep op de stof. Gro te dynamische contrasten, stylistisch volmaakt en een gave techniek, maakte deze uitvoering tot een gebeurtenis. De zestien Walsen opus 39 kregen eveneens een respectabele vertolking, niet het minst door de intense muzikaliteit. Nu eens lyrisch, teder licht bewogen, dan weer met grote muzikale drift en span kracht, zo was het spel van Leendert Huges ook in de drie intermezzo's. Het programma vóór de pauze leidde inder daad naar een climax. Het Zozart-programma daarna bezat ook ede kwaliteiten. Het blijft natuur lijk een kwestie van opvatting, hoe men weri m van deze componist speelt. Ik heb grote bewondering voor de interpre tatie van Leendert Huges, maar zie de Mozart-stijl toch iets bewogener en min der strak van ritme. Zo hoor ik bij voorbeeld de Sonate in Bes liever iets menselijker en warmer. Dit neemt ech ter niet weg dat Leendert Huges ook hierin pianospel van klasse liet horen. De tot slot gespeelde zes Duitse dan sen vormden een grandiose afsluiting van dit piano-recital. Nogmaals: Leen dert Huges heeft bewezen een pianist te zijn met bijzondere talenten. Hij zal zeker in de toekomst meer van zich laten horen. Een behoorlijk bezette zaal heeft hem na afloop staande een ovatie gebracht. J.L Maandag, Tweede Paasdag, worden de laatste wedstrijden gespeeld in de voorronde van het toernooi om de Van der Aart-beker in de H.V.B. Het programma luidt: DSS aScho ten a, DSB aKinheim a. Velsen a EHS a, RCH a—NAS a, Haarlem a— Zandvoortmeeuwen a, EDO aDEM a, Alliance aKennemers a, Stormvogels aBeverwijk a. De acht winnaars komen zondag 20 april in de finales. Voorts wordt de demi-finale gespeeld in de verliezersronde. Het zijn de wed strijden ADO aVan Nispen a en Vo gelenzang a—VI. Vogels a. De winnaars hiervan komen eveneens op 20 april in de finale. (Van een verslaggever) Het hengelseizoen '57-'58 behoort, al thans wat de zoetwatervisserij betreft, weer tot het verleden. Tot X juni a.s. is het zwaarbelaagde vissendomein wettelijk tot verboden terrein verklaard en de komende maanden hebben de ge schubde waterbewoners, onder de idea le sfeer van het naderend voorjaar, ruimschoots gelegenheid om voor de instandhouding van de eigen soort te zorgen. De vraag, die terstond rijst, n.l. of de broeders van het St.-Petrus- gilde wel voldoende aan hun trekken zijn gekomen, is moeilijk in haar alge meenheid te beantwoorden. Gaan we onze eigen ervaringen na, dan hebben we niet zo heel slecht ge boerd. In het hoogseizoen hebben we bjjna drie weken aan een stuk geope reerd in het hengelsportdorado Dirks- horn, een schilderachtig dorpje beho rend tot de gemeente Harenkarspei in Noord-Holland. Er is daar, kriskras door de Schagerwaard, een overvloed aan brede vaarten en sloten, meestal omzoomd door machtige rietkragen, wa~r vis genoeg voorhanden is. In al lerlei soorten en grootten, alhoewel er veel klein spul tussen zit. Wat later in het seizoen zijn we naar Duitsland ge trokken om er in snel stromende beken forellen op hun huid te zitten. Geen eenvoudige opgave overigens, omdat de meeste wateren verpacht zijn aan particulieren die er niet zo heel erg tuk op zijn om buitenstaanders op hun stek ken toe te laten. Maar goed, in Dorsel de 10 en 14 pond, prachtige karpers van plm. 10 pond, zeer veel brasem tot een lengte van 50 cm en zowaar ook w: snoekbaars. Bij de derde trek kwam er voornamelijk brasem boven wate-, ca. 1000 pond. De buit is uiter aard weer teruggezet, maar in ieder ge val is geconstateerd dat de visstand in dit water zeer goed s te noemen. Met toestemming van de Visserij-inspectie is een gedeelte gemerkt om later een overzicht te krijgen van de groei en trek der vissen. Tweede Paasdag organiseert „Togido" in het tafeltennishuis „Guus Wolters" te Haarlem haar jaarlijkse eieren-toer nooi. De inschrijving wettigt de ver wachting, dat er behoorlijk spel te zien zal zijn. en nu dit toernooi zo kort na de Kennemerland-kampioenschappen wordt gehouden kon het wel eens min of meer op revanche-wedstrijden gaan lijken. Bij de deelnemers zien we Cees Schoof, Guus Pliester, Bert van Eijk. Gijs Vermolen, Theo Keet en Fons Winder. Bij de dames: Marja van Geel, Anneke Lahey en Ria Smit. Ook organisatorisch is er een nou veauté. Wanneer een speler zijn poule gewonnen heeft is hij al zeker van een aantal eieren. Wint hij dus verder niets meer, dan gaat hij toch niet met lege handen naar huis. Is hij gelukkig in zijn volgende ronden, dan wordt het aantal eieren dat hij wint steeds groter. Voorts is er een extra aantal beschik- voorts is er een ex.ua aauiai ucauuiv 111 £r^0ga,t JLh „Pinkt baar voor de eerste en tweede prijs Men moet bewondering hebben voor de zuivere overtuigingskracht die de to neelvereniging „Elck wat wils" wist op te brengen, toen zjj gisteravond voor een tè slecht bezette Bavo-zaal het be- zinningsspel „De Muur" speelde van de Spaanse schrijver Joaquin Calvo Sotelo. Het is moeilijk om voor een half-lege zaal te spelen, zeker wanneer men een toneelstuk brengt dat kennelijk gebrek heeft aan uiterlijke actie. De aanwezige leden van de K.A.B. hebben geboeid toegekeken en geluisterd en dat op zich is al een grote lof voor het gezelschap, „De Muur" handelt over een Spaanse groot-grondbezitter, die in een hartaan val een vingerwijzing Gods heft ge voeld. Plotseling wordt hij zich ervan bewust, dat hij zijn hele bezit dankt aan een onrechtvaardige daad: hij heeft het testament van zijn oom vervalst, waar door hij en niet diens natuurlijke zoon het hele bezit erfde. Nu wil hij alles goedmaken. Maar zijn vrouw, zijn schoonmoeder, zijn secretaris, kortom iedereen verzet zich tegen deze beke ring. Zij spannen allen samen en ver hinderen hem zijn bezit weer uit han den te geven. Wanneer hij bemerkt, dat hij alleen staat en vergeefs vecht tegen zijn omgeving, wordt hij door een nieu we hartaanval getroffen en sterft hij. De bedoeling van de schrijver is duf delijk: Men kan op het laatste ogenblik trachten met God in het reine te komen, maar de kans is niet uitgesloten, dat men dan op een muur van onwil stoot onwil bij zichzelf of bij zijn omgeving zodat de laatste stap terug bijzonder moeilijk wordt. Een prachtige gedachte om in de Goede Week te overwegen. Gezegd moet worden, dat in dat op zicht de keuze van het stuk zeker ge slaagd is. Een andere kwestie is, of men Elck wat wils" met deze keuze kan feliciteren. Het is bekend, dat er maar weinig goede Passie-stukken zijn en dit stuk bood zeker een goede gelegenheid tot getuigen. Maar het is als toneelstuk niet erg geslaagd. Het stelde bovendien eisen, die de krach ten van dit ensemble te boven gingen. Waarom moet men dan de toneel speelkunst gebruiken of misbrui ken? om te getuigen? Op de eerste plaats biedt het stuk weinig actie, zodat er voor de toeschou wer weinig te zien valt. De aandacht wordt dus op het woord geconcentreerd. En dat woord miste werkelijke, eerlijke spanning. Het bleek zelfs de spelers af en toe niet te overtuigen. Het klonk dan hol. Op andere momenten raakte men de draad kwyt en versprak men zich. Dat gebeurde regelmatig. Het gegeven kan aanvaardbaar worden gemaakt, door tenvolle de lokale sfeer, en in dit geval dus de Spaanse sfeer, tot zpn recht te laten komen. Dat eist een fel- kleurig decor, een flitsende belichting, een temperamentvolle tekstzegging, die kookt van innerlijke overgave. Dat ont brak hier. Dat moest ook ontbreken, omdat het van de spelers een uiterste concentratie en een langdurige scholing zou vergen. Regisseur Ben van Hest heeft nauwelijks iets ondernomen om het statische toneelbeeld te verlevendi gen. Men stond en wisselde dat af en toe <*f met zitten. Pas aan het slot, toen de grondbezitter letterlijk tegen over zich een muur van kwaadwillende mensen vond, toonde de regisseur dat hij wist wat er feitelijk van hem ge vergd werd. Over de individuele prestaties willen wii kort ziin. Duif Schoen als Cecilia de echtgenote van de grondbezitter, le verde een gevoelige, talentvol11e presta tie. Vera van Seggelen miste de allure van een Spaanse intrigante-op-leeftvjd. Zij was er ook te jong voor geschminkt. Na een uiterst aarzelend begm, wist zg haar rol echter steeds meer jgeladen- heid te geven, zodat zu tenslotte toch wel overtuigde. Jori ^an der Geest als de groot-grondbezitter overtuigde door zijn eenvoud, zijn directheid. Het was geen groots spel. maar wel een innige getuigenis. Rita Boode als zijn dochter Rosina mist nog de ervaring om dit moelijke, temperamentvolle rolletje vol ledig uit te «pelen. Jan van Bussel zette de ge-ijkte toneelsecretaris op en Henk Scheffer ais de huisknecht zag geen kans om als zodanig te overtuigen, hoe wel hij blijk gaf van talent. Wim Gul- denmund speelde met zwier de sluwe schoonvader-in-spe van de dochter en Theo Hemmes typeerde een schriel dorpspastoortje. Het spijt ons, dat wij over de toneel prestaties wat hard moesten vallen, maar wij geloven dat afgezien van de overtuigingskracht die er ondanks alles van deze bezinningsavond is. uit gegaan men voor dergelijke avonden alleen maar de toneelvorm mag kiezen, wanneer er ook werkelijk van toneel sprake is. het Ahrdal, is ons dat toch gelukt. Dank zij de welwillendheid van dr. Re- né Meyer, de eigenaar van het visrecht ter plaatse over een afstand van 3 km, en de hulp van diens controleur, de heer Hubert Klasen. die er met recht trotst op is dat hij een varPde weinige eeuwenoude molens bewoont, die nog door waterschoepen worden voortbewo gen. Daar hebben wij, staande op on diepe plekken van kleine stroomversnel lingen, menige drieste forel, die de verleiding van onze goudkleurige spin ner geen weerstand kon bieden, aan de haak weten te slaan. Vooral 's avonds, tegen het invallen van de duisternis. In het najaar, de periode van de weer- of- geen-weer-snoekers, hebben wij van zelfsprekend ook vriend Esox proberen te verschalken, tot zelfs in februari en begin maart van dit jaar toe. Maar tot o"-ze schande hebben wij noch in Wilnis of op de Vinkeveense plassen, noch in het onvolprezen water rondom Kortenhoef en Nederhorst den Berg, ook maar een knaap weten te schep pen, zelfs niet een „haring". Toch zijn, zoals ons uit informaties in hengelaarskringen ter ore is geko men, de vangsten tamelijk tegengeval len. En dat de* omzetten in vele hen gelsportzaken, als gevolg van de slech te zomermaanden en de ongunstige na zomer, behoorlijk zijn gedaald, staat ook buiten kijf. Er is beduidend min der verkocht, vooral omdat de beste klanten, de z.g. mooi-weer-vissers, daardoor het eerst verstek laten gaan. Een andere zaak, die de gemoede ren st'-ds opnieuw bezig houdt, is de vraag of onze wateren nog wel voldoen de vis bevatten. In dit verband is het interessant de resultaten te vernemen van een proef, die de Hengelsportver eniging „Haarlem" nog niet zo heel lang geleden in de Kromme Mijdrecht heeft genomen. Met assistentie Van een beroepsvisser zijn daar drie proeftrek- krn met de viszegen gedaan. En wat bleek? De opbrengst van de eerste trek was naar schatting ruim 300 pond, be staande uit brasem, zeelt, baars en snoek. De tweede keer leverde 1500 pond op, verdeeld over vele soorten en maten. Er waren enige snoeken tussen winnaars. Ongetwijfeld zal dit idee van de wedstrijdleiding de strijdlust van de deelnemers nog meer vergroten. Voorts is er ditmaal voor het eerst een veteranch-klasse. De inschrijving hier voor stelt echter iets teleur. In de afgelopen nacht heeft een rui tentikker de etalageruit van een foto winkel aan de Groote Houtstraat te Haarlem met een straatklinker inge drukt. Door een gat, dat een middel lijn had van ongeveer zestig centime ter, kon de man drie fotocamera's mee nemen. De gezamenlijke waarde van de toestellen is nog niet bekend. Een onderzoek is ingesteld. Advertentie Voor ai Uw REPARATIES van MATRASSEN en BEDDEN TEL. 1-1-4-8-5 Bijvullen en vernieuwen Haarlems Matrassenhuis Advertentie Twee nieuwe, modieuze lipsticktinten in hi-fi POLITIE SPORTBOND Op het ter rein van CIOS te Overveen wordt woensdag 2 april de tweede veldloop van het district west van de Nederland se Politie Sportbond gehouden. De A- klassers lopen 5 kilometer, de B-klas- sers 3.5 kilometer en de veteranen 2,5 kilometer. AANRIJDING Op de Jansweg ge beurde gisteren een aanrijding tussen een wielrjjdster, een 38-jarige verkoop ster uit Haarlem en een bromfietsêr, een 26-jarige reiziger uit Heemskerk. De reiziger liep een shock op, de dame kreeg een ontwrichte bovenarm. GEEN SPREEKUUR- De burge meester van de gemeente Zandvoort is verhinderd woensdag 2 april zijn spreekuur te houden. HOLLYWOOD Grote Houtstraat 92 - Haarlem Provinciale staten van Noord-Hol land hebben tijdens hun vanmorgen ge houden vergadering besloten een natuur- besehermingsfonds in te stellen en daarvoor f 1.275.083 beschikbaar te stellen uit de opbrengst van de aan Amsterdam verkocht gronden van de voormalige veenderij De Eendracht. Het doel van het fonds is het subsidië ren van de aankoop of het onderhoud door de provincie of door instellin gen of verenigingen van terreinen, die uit een oogpunt van natuurbehoud of openluchtrecreatie van meer dan plaatselijke betekenis zijn. De heer Schippers (K.V.P.) toonde zich een groot voorstander van natuur bescherming. De instelling van een fonds achtte hij echter minder doelma tig, omdat er geen afzonderlijke beleg ging voor is. zodat het provinciaal be stuur er in tijd van nood ook voor an dere doelen dan alleen natuurbescher ming aan zal kunnen ontlenen. Het lid van G.S. mej. mr. A. E. Ribbius Pe- letier (P.v.d.A.) wees in verband met die waarschuwing op de verantwoorde lijkheid van de staten. Andere sprekers, de heren Kooy (P.v.d.A.) en Thomas sen (P.v.d.A.), waren zeer ingenomen met het voorstel. Advertentie Een elegante, ïuinige auto? Goedkoop en zonder risico? Produktie: Renault 4 in 8 jaar meer dan 1 miljoen. Dauphine in 22 maanden meer dan 300.000. Woensdag 2 april wordt een aanvang ge maakt met de traditionele schoolvoetbal- wedstrijden in Haarlem. Reeds vele jaren wordt onder auspiciën van dc afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandsche Voetbalbond dit toernooi georganiseerd en ook dit jaar, evenals vorige jaren tijdens de Paasvakantie zullen de scholen strijden om de titel in hun afdeling. Nog niet in alle afdelingen zal woensdag de strijd losbranden, slechts de afdelingen D en E. respectievelijk met 45 en met 71 elftallen, beginnen dan met de eerste ronde. De afdeling C start donderdag 3 april, ter wijl de afdelingen A en B zaterdag 5 april aan de eerste ronde beginnen. De wed strijden duren tweemaal een half uur. Is dan geen beslissing gevallen, dan worden door beide ploegen drie strafschoppen ge nomen. De wedstrijden worden gespeeld op de terreinen van Haarlem, van EDO, van RCH en van Schoten, alsmede op de velden aan de Van Oosten de Bruynstraat, het Noorder Sportpark, het Heemsteeds Sportpark, de terreinen aan de Klever laan. aan de Schalkwijkerweg en in Bloe mendaal. Het programma voor woensdag 2 april luidt: Afdeling D: Triniteitslyseum 7—St.-Jozef Met name wordt de zin, de nood zaak zelfs en de vrucht van een doek als „Carnaval" in het oeuvre duidelijk. Het staat niet in betrekking tot „De ontheemden", dat een dualistisch schil derij blijft en een mislukte poging tot synthese in het geheel. Wel staat het in betrekking tot zjjn jongste aquarellen, waarin kleur, sfeer en doen van „Car naval" zjjn doorgezet in de gaafheid die zijn beste aquarellen kenmerken. In deze tentoonstelling kan men de neiging om het impressionisme te ont vluchten volgen die als een rode draad door alle perioden van Verwey's werk zaamheid heen loopt. Het begint al in de dertiger jaren als boeken en ronde fruitvormen, dienstig tevens voor ver eenvoudiging en verstrakking van de kleur, de motieven zijn voor een kubis tische vlakverdeling. Later, in zijn por tretten vooral, beweegt Verwey zich over de grens van het expressionisme: het dubbelportret Echtpaar vooral (1953) en het bekende Zelfportret uit 1948 zijn onvervalst expressionistisch. Maakt hij portretten van derden, dan permitteert Verwey zich geen experi menten, dan is hij gehoorzaam aan zijn model, meer nog in de klassieke dan in de impressionistische zin. Wat niet zeggen wil dat de resultaten daarvan tot gave afrondingen geleid hebben om dat achter het optisch waargenomene toch de ziel van het model om weerga ve vraagt. Met name in dat van zijn moeder, dat hij kort voor haar dood schilderde en het zeer recente van J. Het portret van Lodewvjk van Deijssel C. Lloem heeft de te geringe afstand uit 1941, geschilderd door Kees Verwey. ten opzichte van de persoon hem be- lemmerd om tot de klaarheid en direct heid van zegging te geraken die op te merken zijn in de moeiteloze conterfeit- sels van Coster, Erens en zelfs Van Deyssel. Een ander facet van Verwey dat in de Leidse expositie opvalt is de veelheid van onderwerpen die hij aan pakt. Zo geeft deze tentoonstelling die tot 14 april duurt niet alleen een over zicht maar vooral ook doorzicht in de integratie der picturale uitspattingen die Verwey (als impressionist ge doodverfde) zich veroorlooft. Mogen zij zich, buiten het verband waarin ze tóch blijken opgenomen te worden, aan ons voordoen als verrassende es capades, door de schilder worden zy weliswaar uitgespeeld maar zeker niet gespeeld zonder meer. ie binnenloopt in het Prentenka binet van het Amsterdamse Ste delijk Museum dat heel listig halverwege de monumentale trap naar de verdieping is opgehangen als een tusscn-étage, vindt daar altijd wel wat bijzonders op het gebied van grafiek. In zijn afmetingen is de galerij aange past aan de maat van prenten en aan de wijze van bezichtigen die de indruk vestigt als zouden alle bezoekers bij ziende zijn. Er heersen die rust en inti miteit die voor het bekijken van ets en monotype nodig zijn en welke de vier kante hoge museumzaal niet kan geven. De habitué in he': museum zal niet licht verzuimen zijn klim naar boven te on derbreken voor een kleine ommegang langs de prenten. Tot 13 april vindt men daar de etsen die het Stedelijk Museum vorig jaar uit de serie Geometrische Grafiek van de Haarlemmer Anton Heijboer heeft aan gekocht. Hierop geeft aansluiting een overzicht van zijn grafische bezigheden vanaf het eerste begin toen hij Het Pa radijsje in de Witte Herenstraat nog be woonde en van deze romantische be huizing een tekening kraste in zink. Heijboer heeft daarna het beeldende motief ondergeschikt gemaakt aan zijn overpeinzingen van de „menselijke re laties", vertelde later vrij objectief over het lijnenspel dat de boten in de IJmuidense haven te zien gaven. Zonder enig aantoonbaar verband met het voorgaande volgen de geo metrische composities die wel filoso fisch geëngageerd zjjn maar als „beeld" daaraan niet ondergeschikt gemaakt. Integendeel: elke composi tie is gespannen van verhoudingen en contrastrijk in decoratieve zin en zij verkrijgt daardoor het bestaansrecht van een zelfstandig ornament, los van de symbolische betekenis die de ma ker tot het werk heeft bewogen. De tamelijk schilderachtige behandeling ontneemt de geometische opzet dor heid en schenkt estetisch een leven dig beeld. Wij menen te mogen vol staan mot deze annoncering daar wjj het werk reeds bespraken by gele genheid van de tentoonstelling in Ga lerie Espace. L. T. U.L.O. 3 (2.00 Schalkw.weg); St.-Henricus U.L.O. 4 (H'stecle)R.K. L.T.S. 7 (3.10 Schalkw.weg); R.-K. Centr. V.G.L.O. 2 R.K.L.T.S. 6 (2.00 Schalkw.weg; St.-Henricus U.L.O. 3Mendelcollege 6 (3.15 Schalkw. weg); Triniteitslyc. 6St.-Jeroen M.U.L.O.- sch. 4 (2.00 Schalkw.weg); Triniteitslyc. 5 R.K. V.G.L.O. St.-Gerardus Majella (3.15 Schalk.weg); Mendelcollege 4 vrij; KI. de Vriesschool 3L. de Colignysch. 3 (3.15 (Noordersportpark Afd. D: le Dominicus SavioschoolSt.- Bavoschoo) (Eemstraat) (2.00 Haarlem); St.- Jozephschooi (Bl'daal)—St. Aloysiussch. (H'stede) (2.00 v. O. de Bruynstr.); St- Bonaventurasch.—Willebrordusschool (3.15 Haarlem); Kardinaal de Jongschool—RK Opl.sch: St.-Antonius te Aerdenhout (3.15 v. O. de Bruynstraat); Jacobaschool (H'stede)— St.-Bernardussch. (2.00 Schalkwijkerweg): St.-Antoniusschool—R.K. Opl.school Nw. Gracht (2.00 v. O. de Bruynstr.); St.-AIoy- siusschool (O'veen)R.K. Schoolvereniging (3.15 v. O. de Bruynstr.); St. Bavoschool (Westergracht)—St.-Petrus Canisiussch. (2.00 Haarlem); St. Adelbertussch. (Bl'daal)—2e Dominicussch. (3.15 Haarlem): St.-Joze£sch. (H'stede)St. Canisiussch. 3.15 Schalkw. weg.). Donderdag 3 april wordt gespeeld: Afd. C: Broitsteeschool 1A. H. Gerhard- school 2 (9.15 R.C.H.); Hildebrandschool 1—Chr. M.U.L.O. (Bl'daal) (9.15 RCH); Chr. Burgerschool 1 (H'gom)—W. Gertenbach- school (Z'voort) (10.30 RCH); Hartenlust- school 2—L.T.S. 2 (10.30 Haarlem); L.T.S. 3H.B.S. B 2 (9.15 Schalkw.weg); Pr. Ire- neschool U.L.O. 2Lorentzlyceum 3 (10.30 Schalkw.weg); Lorentzlyc. 2—Marn. v. St.- Aldegondelyc. 2 (9.15 Heemst. Sportpark); KI. de Vriesschool 2—L. de Colignvschool 2 (9.15 Heemst. Sportp.); Th. M. Ketelaar- school 2—Chr. MULO (Dreef 20) (10.30 Heemst. Sportp.); Kon. Wilhelminaschool 1—2e Centr. School 1 (10.30 Heemst. Sportp.); Triniteitslyc. 3—St. Jeroen MULO 2 (10.30 R.C.H.); Triniteitslyc. 4St.-Je roen MULO 3 (2.00 v. O. de Bruynstr.); St.-Jozef U.L.O.—Mendelcoll 3 (3.15 v O de Bruynstr.); St.-Henricus U.L.O. 1— R.K.L.T.S. 1 (2.00 Haarlem); St.-Henricus U.L.O. 2R.K.L.T.S. 3 (3.15 Haarlem); R.K.L.T.S. 2—Mendelcoll. 2 (2.00 Schoten); R.K.L.T.S. 4—R.K. Centr. V.G.L.O. 1 (315 Schoten). Afd. DTh. M. Ketelaarschool 2Marn v. St.-Aldegondelyc. 4 (2.00 Kleverpark weg); Th. M. Ketelaarschool 1—Pr. Bern- hardschool (3.15 Kleverparkweg); Marn v. St.-Aldegondelyc. 3—Coornhertlyseum 2 (2.00 Kleverparkweg); 2e Centr. School 2— Bronsteeschool 2 (2.00 v. O. de Bruvnstr.); Stedelijk Gymnasium—A. H. Cferhardschooi S (3.15 Kleverparkweg); Hildebrandschool 2—Lorentzlyceum 4 (2.00 Haarlem); Lo rentzlyceum 5Kon. Wilhelminaschool 2 (3.15 Haarlem); Kon. Emmaschool 1—Chr. MULO-school 3 (Dreef 20) (2.00 HFC); Dr. Huetschool v. B.L.O. D—Chr. Burgerschool II (Hillegom) (3.15 v. O. de Bruynstr.); le Centr. School 2—Gerr. Barger U.L.O. (2.00 H.F.C.); le Centr. School 1—Hartenlust- school 3 (2.00 Noordersportpark); L T.S. 5 Pr. Ireneschool 3 (3.15 Noorder Sportp.); L.T.S. 4—H.B.S. A D (3.15 H.F.C.); H.B.S. B 3Chr. Lyceum 2 (3.15 H.F.C.). Afd E: Dr. A. KuyperschoolJ. P. Coen- school (9.15 Kleverparkweg); Fr. Hals' school—Chr. School (Bl'daal) (10.30 Kle verparkweg): Crayenesterschool—Jul. v Stplbcrgschool (9.15 Schalkw.weg); Aeneas Mackayschool—Nassauschool (10.30 HFCF V. Zeggelenschool—Chr. Huygenschool 2 (9.15 H.F.C.); Bosch en Hovensehool 1Von delschool (Aerdcnh.) (9.15 v. O. de Bruijn- straat); Chr. Dreefschool 2Elout v. Soe- terwoudesch. (9.15 Kleverparkweg): Jan Gijzensch.Noorderschool i jg 15 E.D.O.); Alb. Schweitzerschool—Noorderschool 2 (10.30 E.D.O.); H'lernse Montessorisch. Kon. Wilhelminaschool (O'veen) (9.15 HFC)j. Rijksleerschool—Chr. Dreefschool 1 (10.30" Schalkw.weg): MargrietschoolTey. lerschool (9.15 Schalkw.weg); Floraschool Corn. Houtman school (10.30 v. O. de Bruynstr.FiihropschoolJulianaschool (O'veen) (9.15 v. O. de Bruynstr.): Pr. Hen- drikschoolMr. J. H. Thielschool (10.30 v. O. de Bruynstr.); Mr. A. Bruchschool Inst. Oranje Nassau <10.30 Schalkw.weg): Theo ThyssenschoolLorentzschool (9.15 Scha Ikw.wegLinnaeusschoolLinschoten- school (10.30 Schalkw.weg); Voorwegschool (H'stede)Prof. Kohnstamsch. (9.15 Haar lem); Dr. H. BavinckschoolMin. v. d. Leeuwschool (10.30 Haarlem); Beatrix- schoolCh. de Bourbonschool (10.30 Kle verparkweg); Prof. dr. Gunningsch.P. H. v. d. Leyschool (9.15 Noordersportpark); MarnixsphoolWillem de Zwijgerschool (10.30 Noordersportp.); Kon. Julianaschool Dreefschool (Heemstede) (9.15 (Haarlem); Bornwaterschool vrij. Het Amate-comité in Zandvoort heeft voor de schoolgaande jeugd beneden 16 jaar een attractieve wedstrijd op touw gezet. In de komende vacantie kunnen de kinderen namelijk hun tijd prachtig vullen met het maken van tekeningen, het kleuren van platen, met boetseren, knutselen of figuurzagen, met handwerken en het maken van een opstel én met dat alles een goede kans maken op een van de honderden prjjzen welke tezamen ruim duizend gulden waard zijn. Vandaag ontvingen alle kinderen op de Zandvoortse scholen een folder waar in de plannen duidelijk uit de doeken worden gedaan. Kinderen die buiten Zandvoort op school gaan kunnen de ze folder afhalen op: Haarlemmer straat 66. De wedstrijd is verdeeld over 5 groepen, namelijk: 1. tekeningen (al of niet gekleurd)2. Het kleuren van platen (welke op dezelfde wijze ver spreid zullen worden als de folders); 3. Boetseer-, knutsel- of figuurzaagwerk* 4. Hand- en naaiwerk en 5. Het maken van een opstel over de missie of over een fijne vakantiedag. Elk kind kan een onbeperkt aantal inzendingen insturen alleen moet voor elke inzending een kwartje betaald wor den voor de missie. De inzendingen worden weer beoordeeld naar leeftijd en klasse en zullen uiteindelijk op een latere datum voor de ouders en andere belangstellenden worden tentoonge steld. De werkstukken moeten woens dagmiddag 7 mei van 3-5 uur worden ingeleverd in het parochiehuis; de prijsuitreiking is zaterdag 10 mei van 13.30 tot 15 uur voor de kinderen van de le en 2e klassen, van 15.30 tot 17 uur voor de kinderen van de 3e en 4e klassen en 's avonds van 19.30 tot 21 uur voor de oudere kinderen. Voor de Zandvoortse jeugd dus een welbestede vakantie en voor de missie de sympathieke steun van de jeugd. In antwoord op desbetreffende vragen van het raadslid mr. M. D. Proper (CPN) delen B. en W. van Haarlem mee, dat sinds 1 december ook in Haar- o lem het Koninklijk Besluit inzake over heidsbijdragen voor het vrijwillig be schikbaar stellen van woonruimten wordt toegepast. Vroegere raadsbeslui ten met betrekking tot deze kwestie zullen ter intrekking aan de raad wor den voorgelegd, evenals voorstellen tot verhoging van de betreffende begro tingsposten. B. en W. zijr van oordeel, dat de nieuwe regeling voldoende be kend is bij het publiek. Een persbe richt of een persconferentie over deze materie achten zij onnodig. De bekende voetbalscheidsrechter Leo Horn jr. uit Bentveld heeft in de gym- nastiekzaal van het politiebureau in Overveen voor de leden van de Politie sportclub Bloemendaal en enige geno digden gesproken over zijn scheidsrech- tersloopbaan. In bet tweede deel van de bijeenkomst vertoonde de sportman Hans Eysvogel films. Op donderdagmiddag- en avond 3 april houdt de politiesportvereniging in Brussel een volleybaltoernooi, waar voor als Nederlandse gastploeg een zes tal van de Politie Sportclub Bloemen daal is uitgenodigd. In 1957 nam een volleybalteam van de politie in Brussel deel aan een volleybaltoernooi, dat de P.S.C.B. toen hield in de zaal van de sportacademie Nauwelaerts de Agé. Donderdagmorgen vertrekt het gezel schap onder leiding van de inspecteur van politie de heer J. L. de Rave vnn^ zitter van de P.S.C.B naar Brussel om vrijdagavond weer in Bloemendaal terug te keren. (Niet atficiëie Koersent vorig opening 9t 114 Ned 1953 3(4 Ned 1953 J'4 Ned 1956 3(4 Ned 1948 1(4 Ned 1951 3(4 Ned t«5« 3(4 Ned 1955 1 1-3(4 Ned 1947 3 Ned 62-64 Dei fac Inschr Grtbk 1946 3^ B.N G. won.bouw 6 Ned Handel Mil cert AJt U Van BerKej s Patent OaJve-Delft eert Van GeJder Kon Hoojrvens cert Unilever cert Ned KabeJ Philip* Kon Petroleum .Amsterdam" Rubber Holj Amerika LljP Kon Ned Stoomb Mt1 Ned Scheepv Unie K.L.M H V .A Dell M« cert. A'dam 2% "50 I A'dam '56 D A'dam III Rentespaarbr Slot 93 Va 92i/4 92 86P4 861/4 87 87 92% 931/4 87% 107% 148% 156% 192 292 178% 288 33334 222% 261% 153.40 48% 131 126% 118 108 61% 84 94 94% 105 1/4 91% 91% 93 87% 157% 234 261% 153.— 49% 130% 126% 62% GESLOTEN- De gemeentelijke bu reaus en diensten te Zandvoort zullen op vrijdag 4 april en zaterdag 5 april gesloten zijn. Het bureau van de amb tenaar van de burgerlijke stand zal za terdag 5 april geopend zjjn van 9-10 uur. anaconda Coppei Bethlehem SteeJ (Jhryslei Corp General Electric Genera) Motor» Kenneeotl Copper K.-UM Montgomery Ward rtadlo Corp Republic SteeJ Koyal Dutch Shell Union Ol) Southern Pacific Southern Railway ISdewatei IJ.S Steel 28/3 45'. 39 >4 50 ti 60(4 35(4 87(4 28% 35(4 32% 40(4 40% 70V. 3814 33% 21% 58(4 31 /S 44% 3834 50% 59% 35% 86 28% 35(4 31% 39% 40»/. 70 38% 33 21% 57% Stemming i nauw. prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3