Passiespelen in Spanje een wijdverbreide traditie Vaders leren hun zonen de schoonste zinnen uit het Lijdensverhaal Kamerfractie der CPN tegen Paul de Groot Het bidden Dertien aanwinsten voor de miniatuurstad Madurodam Meer hoge hakken Lente ook in diergaarde Blijdorp Zeven K.V.P.-ers uit de fractie De ideale gemeente heeft nu ook knipperbollen Freg at Johan Maurits van Nassau „terug van weg geweest" Gentleman en vechter Ongekeurd vlees juist beslag genomen Slippende auto botst tegen een vrachtwagen BIJ DE GRATIE VAN DE OVERLEVERING Gortzak en Wagenaar proberen in conflict te bemiddelen Taptoe's tot onderhoud der gala-garderobe 19 juli te Nijmegen Mr. N. Debrot lid van de Raad van State Nieuwe hoofdredacteur Noorderpers In Arnhemse raad MANDENMAKERIJ DOOR BRAND IN DE AS GELEGD Eeuwenoude put ontdekt Morgen officiële Zonder sterke verhalen Met Papoea-totempaal op de boeg opening Ir. J. J. M. Vegter Afkomstig van zieke varkens en kalveren Dodelijk ongeval te Wees perkarspel DINSDAG 1 APRIL 1958 PAGINA v Arbeider er bijna in gevallen (Van onze correspondent in Spanje) Op het Plaza de Cataluna, in het hart van Barcelona is een klein, hypermodern theater gebouwd, waar gedurende alle dagen van de Goe de Week, van de Semana Santa, „mo menten uit het Lijdensverhaal" worden opgevoerd door een kleine groep toneel spelers. Dit bescheiden passiespel is slechts een van de vele, die tydens de Semana Santa in de Spaanse landstreek Katalonië worden opgevoerd. In meer dan dertig: Katalaanse steden en dor- pen treden in de Goede Week de gelo vige inwoners voor het voetlicht in een poging de Passie te vertolken. Zij vol gen daarbij een traditie, die in verschil- lende plaatsen bijna vijfhonderd j^r oud is. En in al die jaren is er weinig aan veranderd. Er zijn dorpen, waar het spel Se" speeld wordt naar de tekst, die alleen maar bij de gratie van de overlevering bestaat en nooit is opgeschreven. Daar leren de vaders hun zonen de schoon ste zinnen uit het Lijdensverhaal, die ze op hun beurt weer doorgeven aan hun kroost. De kans op ketterij is daarbij niet uitgesloten en het gebeurt nogal eens dat de plaatselijke geestelijkheid tijdens de voorstelling al te enthousiaste spelers tot de orde moet roepen, omdat zij in de hartstocht van hun spel de ene godslastering op de andere stapelen, in vele plaatsen vindt de opvoering plaats in de openlucht, met als décor de ber gen, akkers en gaarden vol olijfbomen. Elders heelt men speciale theaters ge bouwd, waarvan dat van Esparraguera met 2100 plaatsen wel het grootste is. De Katalaanse passiespelen zon simpe le spelen, die geenszins vergeleken kun nen worden met de grootse montages en ensceneringen van b^°°^b^ph Oberammergau en Tegelen. Tochbeb ben de spelen van Cervera, Olesa Montserrat, Esparraguera, Sabadel en Palau grote bekendheid gekregen trekken jaarlijks honderddmzenden toe- schouwers. Vooral het spel van Oles dat gespeeld wordt naar een in 1792 de abt van de beroemde abdij van Mont serrat geschreven tekst. In dit k Olesa voltrekt zich jaarlijks een talen wonder, want daar kunnen de toeristen via een ingenieuze apparatuur koptelefoons het spel in hun eigen t volgen! In hun apostolische ijver schnk- ken de Spanjaarden nergens voor te- rug. Twee maanden voor de Goede Week, beginnen in geheel Katalonië de voor bereidingen voor deze edele spelen. Veel behoeft men niet te repeteren, want iedereen kent de tekst al jaren lang en geen rol is de spelers vreemd. Van klein tot groot kent iedere rol. Van jongs af aan hebben de spelers immers reeds meegedaan. De kleinen beginnen mee te juichen bij de intocht in Jeru zalem en groeien met de jaren naar een apostel- of farizeeërsrol. Daardoor zijn de spelen sterk aan de streek gebonden en hebben zy alleen hun waarde voor de dorpen waar zy worden opgevoerd. Tijdens het Eucha ristisch congres van Barcelona, thans vijf jaar geleden, heeft men getracht hit spel van Olesa in de Katalaanse hoofdstad op te voeren. Het werd een In welke mate de opposanten in de CPN en de EVC tegen het beleid van de partijsecretaris Paul de Groot be reid zyn om de strijd op alle fronten aan te binden, is thans gebleken uit de benoeming van Bertus Brandsen tot lid van de Tweede Kamer, in de vaca ture ontstaan door het aftreden van zijn medebestuurder van de EVC, Reuter. Reuter werd enige maanden geleden door Paul de Groot uit de CPN gezet en gedwongen al zijn functies ter beschik king te stellen. Blijkbaar geïntimideerd door deze directe aanval voldeed Kou ter aan dit bevel. Inmiddels is echter de sfeer veranderd en Brandsen, een medestander van Reuter, die als eerste op de lijst voorkwam, liet de gelegen heid niet voorbij gaan 0111 in de kamer fractie te komen. „Zeteldiefstal schreeuwt „De Waarheid" van maan dag. Dat de Paul de Groot-groep hevig verbolgen is Iaat zich raden. De C.P.N.-fractie in de Tweede Ka mer bestaat thans uit vier verklaarde tegenstanders van Paul de Groot: Henk Gortzak, G. Wagenaar, B. Brandsen en mevr. R. Lips-Odinot. Paul de Groot vindt in de fractie slechts steun by de Waarheidredacteur Marcus Bakker en misschien bij C. Borst. Vier tegen drie; men kan zich voorstellen hoe de fractie vergaderingen zullen verlopen. Inmiddels pogen Gortzak en Wage naar in het conflict te bemiddelen door middel van een schrijven aan het be stuur, waarop zij adhaesie vragen, in dit schryven dringen zij aan op open bare discussie in het partyblad van de conflicten. Voor alles, zo schryven zy, is objectieve voorlichting en stopzet ting van de strydmethoden, zoals die thans gebruikt worden, noodzakelyk. Ook Nijmegen krijgt dit jaar een mi litaire taptoe. Op 19 juli zullen in het Goffertstadion een aantal Nederlandse militaire korpsen in gala-uniform, by- gestaan door een militaire drumband ®n afgewisseld door een exercitie-pele- ton van de L.S.K., een kleur- en klankrijke taptoe ten beste geven. Het schijnt, dat de minister nogal, in zorgen zit over het vrij kostbare onder houd van de gala-garderobe, die steeds^ meer korpsen er op na houden. Om die kosten wat dragelijker te ma ken heeft de minister besloten om toe stemming te geven tot het jaarlijks hou- aen van vier „gala" taptoes, waar van de baten in het onderhoud van de garderobe gestoken zullen worden. Arn hem, Bussum, Nijmegen en Tilburg an dit jaar op het lijstje. Kruisafneming in het Passiespel van Esparraguera. enorm fiasco. Er bleef niets van over. De tekst is samengesteld in de taal van het eenvoudige volk, in het Katalaans dialect. In de dorpen verbaast niemand zich erover als Christus voor het Laat ste Avondmaal tot zjjn apostelen zegt: „Kom jongens laten we een stukje gaan eten," noch als hy daar het bekende Spaanse gebaar bij maakt, door met zijn duim naar zijn mond te wijzen, het geen drinken betekent. Maar als men dat debuteert in een indrukwekkend theater in Barcelona tijdens een nog indrukwekkender congres is alle devote bedoeling ten spijt, het succes op zijn minst schamel. De spelen van Olesa de Montser rat zijn de grootste en dateren uit 1642, het jaar waarin de roem van Lope de Vega ten top gestegen was. Aanvankelijk bestond er geen ge schreven tekst voor dit schone spel. De spelers improviseerden en naar mate zij minder bijbelvast bleken, gingen zij zich te buiten aan bizarre ketterijen. Vooral het gemene volk, wanneer dat te hoop was gelopen om Christus uit te jouwen maakte het nogal bont. Zo bont, dat meermalen tijdens het spel een woedende Bene- diktijner monnik uit het klooster van de berg Montserrat, het toneel op klom om een godslasterende „Jood' een afstraffing te geven. Ook hier werd het spel in het begin in de kerk ongevoerd. Later tron men naar bui ten, naar een van de vele hoven van olijven die Olesa rijk is. In de ne gentiende eeuw werd hier het eerste theater gebouwd door Pablo Cassas. Het telde zeshonderd plaatsen. En hoewel het een schoon theater was, bleek een gedeelte van de inwoners van Olesa de voorkeur te geven aan opvoeringen in de openlucht. Men richtte daarom een concurrerende groep Passiespelers op, die jarenlang bleef bestaan. Totdat de christelijke geest van saamhorigheid overwon en de beide groepen gingen samenwer ken, voornamelijk met de bedoeling een nieuw theater te bouwen; het huidige dat 1600 plaatsen telt. Hier spreken de apostelen alle talen van de wereld, evenals dat tijdens de eerste prediking het geval was. Al moet o-ezegd dat hier minder sprake is van een speciale werking van de Heilige Geest dan van de moderne techniek. Verantwoordelijk hiervoor zyn een groep talenkenners, die met veel lent via koptelefoons het spel voor de buitenlandse toerist verstaanbaar maakt. In Esparraguera spelen ruim driehon derd inwoners in het Passiespel J Een honderdtal anderen zorgt y0°F. opbouw van de decors en de verlichting. In vroeger eeuwen speelde men in de openlucht aan de voet van de prachtige klokketoren. Thans heeft men debe schikking over een speciaal «J^Her w!1or 2200 mensen een plaats Kunnen vinden. Men speelt er op alle zondagen van de vasten en alle dagen vaide goede week en meer dan 100.000 men fen hebben 'iet vorige jaar deze spelen bezocht. Om tien uur 's morgens houdt de Christus zijn intocht in Jeruzalem. Om half een verenigt hij zich niet zyn aDostelen voor het Laatste Avondmaal. Dan acht iedereen de tyd gekomen om te gaan eten en stroomt de zaal leeg. De spelers blijven rustig op het toneel, want dit avondmaal is overvloedig, er is voldoende brood en vis en ryst en wiin voor iedereen. Tegen half drie is men uitgetafeld en komen ook de toe schouwers weer binnen. Om zes uur is hot snel geëindigd. Judas heeft zich opgehangen? terwijl baarlijke duivels rond de boom dansen. Hij is uitgejouwd door de toeschouwers die zo gefasci- riat het meermalen is voorge komen dat de Judasvertolker na afloop va™de voorstelling op de vuist werd ge nomen. Handtekeningenverzamelaars zullen hem nooit vragen, wel Jezus, Spanjaard een heilig bezit. Als de Christus op het toneel sterft, .1. tinl een diepe verslagen- heerst in dei pn jedereen is hevig Tranen vj° zoa]s aue plechtigheden bewogen. W Week, worden ook de van de Goed Spanjaard met Passiespelen bclee£ct. Zoals hij zich h? de "indrukwekkende, kleurrijke en dikwijls bizarre boeteprocessies met ke tenen rond zijn enkels, met stukgelo pen ongeschoeide voeten, door de stra ten van zijn stad kan voortslepen, zo laat hij zich ook meeslepen door de ver tolking van de Passie van de Heer want het mysterie van het lijden fascineert hem hevig, hij wil er met zijn volle persoon aan deelnemen. Hij kan niet an ders, hij zingt en bidt en foltert zichzelf, ook al weet hij dat hij het ganse jaar daarna het interieur van geen enkele kerk meer zal zien. De Semana Santa, met al zijn uitbarstingen van hevig ge loof, is de Spanjaard heilig en daarom houdt hij vast aan alle tradities die in de rijke Spaanse historie met betrekking tot deze week zjjn gegroeid. Mr. N. Debrot, directeur van het ka binet van de gevolmachtigde minister der Ned. Antillen in Nederland, is met ingang van 1 april benoemd tot lid in buitengewone dienst van de Raad van State. Uit hoofde van artikel 4 van de wet op de Raad van State kan in de Raad, voor een bepaalde tijd, een lid in bui tengewone dienst worden benoemd. Dit geschiedt wanneer de Nederlandse re gering zulks wenselijk acht. In verband met verschillende hangen de vraagstukken, die er op het ogen blik met betrekking tot de Ned. Antil len zijn, achtte de Nederlandse rege ring het nodig, in de Raad van State iemand te benoemen die haar daarover van advies kan dienen. De regering van de Ned. Antillen verklaarde zich hiermede te kunnen verenigen. De heer H. N. Smits, hoofdredacteur van de Noorderpers, heeft met het oog op zijn gezondheid, met ingang van 1 april ontslag gevraagd en op de meest eervolle wijze gekregen. De heer Smits is om zyn vele verdiensten door Z.H. de Paus enige jaren geleden benoemd tot ridder in de orde van St.-Sylvester. Als zijn opvolger is de heer J. M. On- stenk aangewezen. De heer Onstenk werkt reeds verscheidene jaren als re dacteur voor de Noorderpers. Van de twaalf K.V.P.-raadsleden die momenteel zitting hebben in de Arn hemse gemeenteraad, komen er zeven niet meer voor op de lijst voor de ko mende raadsverkiezingen. Twee hunner, de herep mr. N. Sassen en H. v. d. Lelie, kregen van het bestuur van de K.V.P. schriftelijk het advies voor de nieuw op te stellen kieslijst te bedanken alvorens deze zou worden gepubliceerd. Hoewel alle raadsleden zich door hun handtekening hadden akkoord verklaard met de lijst zoals het politiek adviescol lege deze zou bekemd maken, protes teerde de fractie tegen deze manier van optreden. Vijf raadsleden bedankten uit protest voor een verdere kandidatuur, de overige vijf K.V.P.-raadsleden von den de zaak niet ernstig gnoeg om dit voorbeeld te volgen. Bovendien menen zy dat daardoor schade wordt toege bracht aan de eenheid van de Arnhem se K.V.P. Het afdelingsbestuur zal de gelederen in de raad nu moeten aanvul len door een beroep te doen op ge loofsgenoten die in het politieke leven van de Gelderse hoofdstad nog vreem den zijn. In Valthermond heeft gisteren een fel le brand een nog nieuwe werkplaats, waarin de mandenmakerij van de heer Erring was ondergebracht in de as ge legd. Ook het materiaal en de voorraad zijn opgebrand. De eigenaar, die blind is en in het gebouw werkzaam was had niets van het ontstaan van de brand gemerkt. Hij moest door de buren wor den gewaarschuwd en naar buiten ge bracht. De brand is vermoedelijk ont staan doordat vonken uit de kachel zyn gevallen. Het is lente ook in Rotterdamse diergaarde Blijdorp. De Bantengstieren voelen hun bloed tintelen en vechten om het leiderschap van de kudde. De kleine George mocht eergisteren mee naar de grote Palmzondag-plechtig heden. Nu, zo'n palmpje trok hem wel aan en hij bleef er een flink poosje zoet mee. Maar tenslotte moest hij het gevecht tegen de tijd toch opgeven. Hij begon ongedurig te wor den en met zijn palm een belendend jongetje te belagen. „Stil zitten", zei zijn vader. „Wat moet ik dan doen?" vroeg het manneke vertwijfeld. „Bid maar wat voor mama", zei papa opvoedkundig. Toen vroeg George met onwrikbare logica: „Waarom? Die zit toch zelf in de kerk?" Het heeft weinig gescheeld zo wordt nu pas bekend oj een bouwvakarbeider uit Albergen (ge meente Tubbergen) was zaterdag middag in een tien meter diepe put gegleden, waarvan het bestaan on bekend was. De arbeider, die bezig was aan de bouw van een werkplaats, bemerkte nog tijdig dat een stuk steen, dat onder zijn voet afbrokkelde, in de diepte verdween. Door snel terzijde te springen redde hij zich het leven. Het bleek, dat hier een tien meter diepe put lag, die moet hebben be hoord bij een reeds lang verdwenen klooster uit 1447. De put is nog vol ledig intact. 9? Na gedurende bijna drie jaar patrouil- Iediensten in de wateren rond Ned. Nieuw Guinea te hebben verricht, is de H. M. fregat Johan Maurits van Nassau, onder commando van Lt. ter zee I H. J. Haakman, maandag om kwart over twaalf de haven van den Helder binnen gelopen. 's Morgens om 6 uur kwam vóór IJ- muiden de bevelhebber der Zeestryd- krachten, vice admiraal H. H. L. Pröp- per, aan boord en maakte het laatste gedeelte der reis naar Den Helder mee. Toen de admiraal de Johan Mau rits op de rede van Nieuwediep wilde verlaten, werd de motorsloep, waar mee hy naar de haven zou varen, door de sterke Oostenwind tegen de val reep geslagen en beschadigd. Echter niet zo ernstig, of de admiraal kon er nog mee vervoerd worden. De commandant zeemacht Nederland, Schout-by-nacht G. B. Fortuyn begroet te de thuisvaarders op de rede. De 141 opvarenden hebben gedurende hun diensttijd in Nw. Guinea geen grote avonturen beleefd. Ontmoetingen met Indonesiërs kwamen, op een enkele uit zondering na, (verdwaalde prauwen) niet vr Als vriendschapsbetuiging heeft de bestuurder van de kampong Kokinao aan de Zuidkust het schip een originele papoea-totempaal geschon ken, die bij het binnenlopen op de boeg was bevestigd. De bijzonder kun stig besneden paal weegt 150 kg. en is door de bemanning „Krelis" gedoopt. Op 2 februari heeft het schip Biak ver laten en het heeft op de thuisreis Singa pore en Aden aangedaan. In laatstge- no „ide haven heeft men een ernstige zieke moeten achterlaten. Behalve verscheidene autoriteiten stonden er enige honderden belangstel lenden en familieleden op de onderzee bootkade, toen het schip, geleid door 2 sleepboten en op de tonen van vrolij ke marsmuziek door de matrozenkape], daar afmeerde. Zodra de loopplank was uitgelegd be stormden de familieleden de kleumen de thuisvaarders en zag men allerwe gen hartverwarmende tafereeltjes. (Van onze Haagse redactie) Het meest bekende Nederlandse stadje in miniatuur, Madurodam, opent woensdagmiddag zyn poorten voor wie er maar wil komen genieten. Van april tot oktober is dit op de grens van Den Haa0 en Scheveningen gelegen charman te plaatsje te bezichtigen. Het stadsbe stuur is gespannen in zijn verwachtin gen. Zullen de velen die de wereldten toonstelling in Antwerpen gaan bekij ken, niet naar Madurodam komen, of zullen zij juist omdat zy zo dicht in de buurt zijn, meteen de gelegenheid te baat nemen om ook het stadje bij de Witte Brug te bezichtigen? Het zal van het aantal bezoekers afhangen of er ook dit jaar weer honderdduizend gul den aan de Stichting het Nederlands Studenten-Sanatorium kan worden afge dragen als batig saldo van de exploita tie. Het eendenpaar, dat Madurodam tot woonplaats beeft gekozen, ook dit jaar weer, leeft in een naar inhoud sterk groeiend plaatsje. De totale oppervlak te van Madurodam verandert nagenoeg niet maar elk jaar weer zyn er belang rijke nieuwe aanwinsten binnen de poorten. Men kan dit jaar met enige trots dertien nieuwe objecten tonen aan T1 en schoen als een kievitsei, denkt H men. Dat past echt bij het voor- jaar. Het zomerse paar, een pro- dukt van de Nederlandse schoenenin dustrie, die zojuist de collectie aan de pers heeft getoond, is van geel chroom- leer, doorvlochten met lak. Vlechtwerk, is modieus en alle combinaties van licht suède met lak. Ooi. het bandje over de wreef, precies zoals in de twintiger jaren, die in de mode een „revival" beleeft. De spitse Italiaanse leest heeft het pleit helemaal gewonnen en daarbij aansluitend het model, waarbij de scher pe punt als het ware van de voor schoen is afgehakt, de zogenaamde carree-leest. Er worden naar Frans en Italiaans voorbeeld ook in ons land steeds meer hoge hakken gedragen en het moet ge zegd, dat de verschijning er ontzag lijk door wint. Men kan er onmogelijk mee over straat sjouwen, men moet er wel elegant op voorttrippelen. Het li chaamsgewicht steunt meer op de bal van de voet. De kleuren voor deze zo mer zijn licht: berk, ivoor en room. Maar ook veel blauw, aangepast bij het blauw van de klerenmode, en rood. De ministers van defensie van Frank rijk en West-Duitsland, Chaban-Delmas en Strauss, hebben gisteren te Saint Louis, nabij de grenzen van Frankrijk, Duitsland en Zwitserland, een overeen komst getekend, die voorziet in een ge combineerde Frans-Duitse leiding van het instituut voor bijzondere wapens aldaar. Soms liggen Leeuwarden en Den Haag dichter bij elkaar dan men weieens geneigd is te den ken. Dat is ook het geval ten aanzien van het rijksbouwmees terschap, dus van de leiding van de afdeling nieuwbouw van de rijksgebouwendienst te Den Haag, die met ingang van 1 mei in handen is gelegd van ir. J. J. M. Vegter te Leeuwarden. Deze nieuwe rijksbouwmeester is een ambulant man, die bijna voor geen gat te vangen is, omdat hij al werkend bewijst dat archi tectuur niet regionaal, maar interregionaal en meer dan dat is. Ir. Vegter is in 1906 te Sappe- meer geboren en na zijn studie te Delft te hebben voltooid en enige tijd als assistent te heb ben gewerkt, vestigde hij zich in 1935 te Leeuwarden om daar het toen reeds bekende archi tectenbureau van wijlen de heer Meintema voort te zetten. De heer Vegter kwam naar Leeu warden om de vele kanten van het vak te verkennen en om het eens te proberen en aan te zien. Het is allemaal zo gewor den, dat hij in Leeuwarden bleef, zonder zich echter te bepalen bij Friesland alleen, of alleen bij nieuwbouw. Want daarnaast hebben ook restauraties zijn grote belangstelling. „Er zijn architecten die restaureren en er zijn er, die het niet doen. Men heeft weieens de neiging om deze twee activiteiten te scheiden, maar men moet er geen twee werelden van maken, want restauratie en nieuwbouw liggen dichter bij elkaar dan men zou denken," aldus de heer Vegter. Soms moet je bij restauraties zoeken en tasten naar wat het is geweest en je moet er een ruimte van maken, die in z'n soort karakteristiek is. Uiteraard is het ene geval boeiender dan het andereEen prettige kant hieraan is, dat het vaak gaat om ruimtes van forse afmetingen en als er het geluk b\i komt, dat er fraaie banken of kasten, een rijk gesneden preekstoel of koperen kronen zijn, dan is er bovendien een mogelijkheid te meer voor een compositie met historische elementen. Maar dit alles zou mij niet uitsluitend bevre digen. Er is een wisselwerking tussen oud en nieuw, die je tegelijk meer gehecht aan en meer onafhankelijk van het oude maakt." Enige tijd geleden kocht de heer Vegter een vies en verveloos stukje houtsnijwerk, dat de driekoningen te paard voorstelt. Het is nu gerestau reerd. „Het is oud, maar toch modern," aldus de nieuwe rijksbouwmeester. „Het heeft voor mij de geur van het gave en ongecompliceerde, dat ook bij het bouwen zo belangrijk is en een aansporing vormt om te zeggen: maak er in deze tijd ook iets van, met moderne methoden en mogelijkheden." De kern van de opvatting van de heer Vegter ten aanzien van zijn vak is; het scheppen van iets nieuws met moderne .mogelijkheden en naar moderne inzichten, maar met behoud van datgene van net oude, dat goed is en karakter heeft- ,,'t Is met alles wat je maakt zo: 't is functioneel, je geeft het de goede maten, maar op een zeker ogenblik loopt alles in een bepaalde richting en dan wordt het wat. Door een voortdurende confrontatie, door kritisch te zijn en te verkennen, vind men de mogelijkheden om iets te bouwen. Dat is ook wat de studie in Delft altijd heeft beoogt. Men is gaan zoeken naar wat er achter de mode- en stijlverschillen zit aan blijvende factoren, waar mee de bouwkunst altijd werkt," zegt de heer Vegter, wiens naam met deze benoeming overigens niet voor het eerst m het nieuws komt. Hij verwierf namelijk samen met prof. ir. J. F. Berghoef de eerste prijs in de prijsvraag voor het ontwerp van een nieuw stadhuis te Amsterdam. Hij maakte het ontwerp voor het nieuwe provinciehuis te Arnhem, voor Gro ningen een staduitbreiding en het gebouw van de nieuwe studentensociëteit. Voorts een gebouw voor de Amsterdamsche Bank, en in Rotterdam een grote meelfabriek voor de verbruikscoöperaties en een nieuw gebouw voor de Arbeiderspers. Hij verzorgt de uitbreidingsplannen voor een groot aantal Friese gemeenten, was jarenlang lid van de commissie voor de wederop bouw van de Rotterdamse binnenstad, leidde een aantal kerkrestauraties in Friesland, is lid van de provinciale molencommissie, de planologische commissie, de monumentencommissie en tenslotte ook nog leraar aan de M.T.S. te Leeuwarden. En naast dit alles is de heer Vegter, die officier is in de Orde van Oranje Nassau, ook nog een gentleman maar dan een, die tegelijk vechter is voor wat goed is en karakter heeft in de bouwkunst. de bezoekers. Madurodam is een sterk levende stad. En al denken velen dat het een ideale stad is zonder poli tie en zonder belastingambtenaren, zo als de voorzitster van het bestuur, me vrouw B. Boon-van der Starp het zo graag uitdrukt er zyn nu toch ook een aantal oranje knipperbollen ge plaatst. Dat wijst op verkeersmoeilijk heden. Overigens zullen de luchtverbindin- gen zowel als de oeververbindï: n dit jaar beter functioneren, want d Pan American Airways heeft een Boeing 707 op het vliegveld gestation- neerd, en de ambassadeur van Zu,d- Afrika komt woensdagmiddag bij d« officiële opening een DC-7B van de Zuid-Afrikaanse Lugdiens overdragen. In een der waterwegen varen twee veerponten heen en weer. Het zijn mo- dellen van de dubbeldeks ponten die dienst doen op de Nieuwe Waterweg tussen Vlaardingen en Pernis. Over tien dagen zal Madurodam ook een model bezitten van het jacht „De Groene Draeck" van prinses Beatrix. In het watersportcentrum van de stad heeft nu ook het botenhuis van de Am sterdamse studentenroeivereniging Nereus een plaats gekregen. Ook deze aanwinst zal woensdagmiddag, door de studenten zelf, worden over gedragen. De kreet van Nereus, Joel Hikemalaya, zal dus ook in Maduro dam klinken. De overige aanwinsten zijn een auto maat met boekjes over verschillende on derwerpen, populair-wetenschappelijk geschreven en vooral bestemd voor de opgroeiende jeugd, een verlaadstation voor ruwe olie van de N.A.M., een mo del van de eerste Dalton-uloschool in Den Haag, een moderne woonschuit, het stamhuis van Bussink uit Deventer en een miniatuur-beeldje van Hans Brinker de jongen die volgens de verhalen met zijn vinger en later met zjjn hele arm een dijk heeft gestopt en zo Nederland voor een ramp heeft behoed. Vijftien scooter-berijders, enige herauten en vijf honderd padvinders zullen aan de ope ning meewerken. De opening wordt ver richt door de commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. De gemeentepolitie van Oss heeft een lading ongekeurd vlees in beslag geno men die verborgen onder een laag vuil stro in een auto werd vervoerd. Het be treft vlees dat afkomstig is van zieke varkens en kalveren en dat was bestemd voor de destructor. Als de politie niet bijtijds had ingegrepen, zou het vermoe delijk echter voor de consumptie zijn aangeboden. Bij een deel der kadavers werden verschijnselen geconstateerd die op besmetting met paratyphus lijken. Het vlees, in totaal enkele honderden ki lo's, werd vervoerd door een veekoop man uit Snelrewaard (U.). Hij had de varkens en kalveren bij een aantal boe ren in Oss gekocht. Drie van deze boe ren zijn reeds achterhaald. De veekoop man beweert dat hij het vlees wilde be stemmen voor veevoeder. Omstreeks vijf uur maandagavond Is op de provinciale weg bij de Hollandse molen te Weesperkarspel een personen auto geslipt waardoor deze met een vaart tegen een tegemoet rijdende vrachtwagen botste. De bestuurder van de personenauto, de 42-jarige vertegen woordiger T. uit Amsterdam, was vrij wel op slag dood. Zijn auto werd totaal vernield. De chauffeur van de vracht auto de heer T. uit Oostzaan kwam met de schrik vrij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5