Veel Menangkabauers onder Indonesische academici Nog altijd sterk anti-Javaans sentiment Istanbul geopend Antwoord Rallye Bagdad Heftig debat" in Washington De bijzondere betekenis van Midden-Sumatra Ssfv.«r^ssrvS K"s" xwAS3"- ">ri Historisch-archeologisch centrum voor het Nabije Oosten naar DINSDAG 1 APRIL 1958 PAGINA 7 2 Vissersen reddingboot gestrand Helikopter zorgt voor de ravitaillering boort De rechtspositie van Nederlanders in de West Gebrek aan orders in textielsector De uitkering aan ongehuwde werklozen Loon bij ziekte Cursus Routes door AGATHA CHRISTIE Erfkwestie Exploitatie bedrijf Bewaring Aansprakelijkheid ouders Een Mena.ngk.abau familiehuis Het eebied waar het verzet tegen de regering in Djakarta zich gecen traliseerd heeft, Midden-Sumatra, neemt een uitzonderlijke plaats in mi he Indonesische geheel. Het is het S®**1 van de „Menang-kabau" en de bevol king noemt zichzelf dan ook Menang kabauers en zij vertelt graag het ver- haal hoe zij aan deze naam gekomen is. In het verleden, aldus deze sage, werd ook Midden-Sumatra overheerst door de Javanen. Om deze overheersers kwijt te raken bedacht men een list. Aan de Javaanse overheersers werd voorge steld een Javaanse buffel te laten vech- ten tegen een Sumatraans karbouwen- kalfje. Zou de buffel winnen, dan zou men in het vervolg in de Javaanse overheersing berusten. Won het Suma- traanse kalf echter, dan moesten de be zetters wegtrekken. De Javanen namen het voorstel aan en de strijd vond plaats. Zjj brachten een prachtige gro te, sterke buffel in het strijdperk. De Sumatranen daarentegen kozen een heel jong kalfje, dat z"j messen aan de horens bonden. Dit kalfje nu probeerde bü de Javaanse buffel te drinken, haal de zo zijn buik open er de buffel stierf. De Javanen hadden verloren en moes ten wegtrekkenSindsdien heet Mid den-Sumatra „Menang-kabau", oftewel het gebied van „de karbouw die won En de puntdaken van de Menangkabau- se huizen herinneren nog altijd_ aan de met messen versterkte horentjes van het kalfje aan wie men het wegtrekken van de Javaanse overheerser te danken heeft. Dit alles moet vele honderden jaren geleden gebeurd zijn, maar san de graagheid waarmee men u in Midden- Sumatra dit verhaal vertelt, kan men duidelijk merken dat men er ook nu nog niet erg op Javanen gesteld is. Toch be noemde de regering in Djakarta voor Midden-Sumatra een Javaan als g°U" verneur en een andere Javaan als hoofd van de politie. Ook resident van Padang werd een Javaan en nog op andere pos ten kwamen Javanen te zitten. Dat er gerde de Menangkabauers. TVTppr. nog ergerde hen echter het feit dat hun gebied door de regering in Djakarta zo ernstig werd eerwaar loosd. Wie een paar jaar geleden i in Midden-Sumatra kwam, moest daar rijden over wegen die See" "e®e meer waren, zodat me.n..s'ec!?t® mfl een snelheid van luttele kilometers per uur vooruit kon komen. De verwaar loosde staat van de wegen had natuur lijk ook tot gevolg dat Midden-Suma tra steeds meer geïsoleerd raakte da men zijn produkten niet meer kon al- voeren zodat het ook eigenlek geen zin meer had om deze te verbouwen. En voor geen enkel project was er in Djakarta ooit geld beschikbaar als het om Midden-Sumatra ging. Daar komt bij dat de Menangka bauers een trots volk zijn. Arme Menangkabauers zijn er met, want men helpt altijd elkaar ra het nunste wat ook de allerarmste altpd nog b - zit, is een stuk grond om rust op te verbouwen. Een eer stelt men erin dit gebied een van de zeer weinige in Indonesië is. waar de Chinezen geen voet aan de grond hebben kunnen kru gen Terwijl praktisch overal in lid0 nesië de middenstand, geheel in handen van de Chinezen is, zm het in Mid len Sumatra (en vaak ver daarbuitende handel drfr verhou- Menangkabauers zelf die ven. Ook heeft Midden-Sumatra Tnri0_ dingsgewijs een zeer groot aantal nesische intellectuelen .°Pg®L?X® hadii sen als latta, Sjahrir wnlen hadji Agus Salim, Nazir Datuk Pamuntjak en vele andere Indonesische kop meer zijn uit Midden-Sumatra afkom stig. Daarnaast komt men de M.enang kabauers overal in Indonesië weer tegen op leidende posten politiek, het bestuur, de handel, de journalistiek, als juristen en artse overal waar maar leiding te g V Het viel dan ook niet te v®™onderen dat dit flinke volk op een gegeven og blik het beleid van Djakarta 1be J eIl De koppen werden bij el£aa£raad" en einde 1956 werd de ..Banteng r gevormd, een lichaam waar5?.A° h.,a. staande Menangkabauers zitting den en dat zich ten doel stelde het eigen gebied vooruit te brengen. <«et w „banteng" herinnert overigens oo weer aan het oude verhaal, want een ander woord voor karbouw fel). Voorzitter van de Bantengraad werd de commandant van net in den-Sumatra gelegerde vierde regim infanterie, overste Ahmad riusem. Op 21 december 1956 ging den over. De Javaanse functione d - gouverneur, resident, P°""eh°ofd werden afgezet en na op transport gesteld naar «n\a. Bantengraad trok de macht aan overste Ahmad Huseir werd Denaive militair ook civiel commandant. In het jaar dat volgde is er hard aan gepakt in Midden-Sumatra. wegen werden hersteld, scholen werden ge bouwd, industrieprojecten geëntameerd. Het gebied ging zienderogen vooruit. Elders in Indonesië heeft men derge lijke bewegingen ook wel gekend, maar daar bleef het succes vaak beperkt door onbekwaamheid en corruptie der lei ders, maar in Midden-Sumatra kon men van een groot succes spreken. De regering in Djakarta trachtte de beweging van de Bantangraad op te vangen en in te perken. Midden-Suma tra zou een eigen militair territorium worden en niet langer zoals voordien ondergeschikt zijn aan Noord-Sumatra, wat voor overste Ahmad Husein een be vordering tot territoriaal commandant zou inhouden. Midden-Sumatra zou auto nomie krijgen en de regering zou fond sen ter beschikking stellen voor de op bouw. Tegelijk echter trachtte men de beweging in Midden-Sumatra afbreuk te doen door de Riouw-eilanden en Djam- bi, gebieden die administratief bij Mid den-Sumatra waren ingedeeld, de sta tus van provincie los van Midden-Suma tra toe te kennen. De Bantengraad toon de dientengevolge weinig vertrouwen in Djakarta en ging voort het roer in ei- gen handen te houden. De regering in Jakarta, die haar handen toch al meer dan yo1 had, legde zich hierbij als een fait accompli neer. Midden-Sumatra werd op den duur echter meer dan alleen maar een deel van Indonesië, waar men het heft ln eigen handen had genomen om het ei- „Pn gebied vooruit te brengen. Midden- Sumatra werd ook de plaats waar ieder een die iets tegen de regering in Dja karta had, asiel kon vinden, of het nu Aangezien de vissersboot „Harlingen 25" enige dagen over tijd was, is maan dagavond omstreeks zes uur een Lock- werd het schip ten zuidoosten van het eiland Vlieland gevonden. Het was daar vastgelopen op de zogenaamde WaDaedrgerd°dnidngboot „Rosilee" van Vlie land begaf zich naar de gestrande vis sersboot, maar liep eveneens op de WTo^gr0befde Schepen gistermiddag gebrek kregen aan voedsel en water, is omstreeks vier uur een marine-heli kopter van de basis Leeuwarden opge stegen om de vaartuigen vanuit de lucht te ravitailleren, de vissersboot is goed. noord-noordwesten wind kracht los te komen. om op eigen betreffende in In antwoord op vragen van het An tilliaanse Statenlid mr I. C. Debrot (KVP.) aan de regering de rechtspositie van Nederlanders de delen van het koninkrijk, heeft de minister van justitie van de Ned. An tillen, mr^S. W. van der Meer namens De regering is niet overtuigd van de dringende noodzaak om in overleg met Nederland en Suriname tot een regeling van de rechtspositie te geraken. De regering ziet geen praktische mogelijk heid om tot een regeling te komen van de rechtspositie van de Nederlandse rijksgenoten in de delen van het ninkrijk in het algemeen. In verband met de kwetsbare econo mie van de Ned. Antillen kan de rege- Jw er niet aan denken de zeggenschap over de toelating en uitzetting uit han den te geven. „(.lolfabriek van Nico ter Kuile NV5 te Enschede heeft bij het ge- mint- arbeidsbureau een ontslagaan- bediend voor ongeveer 90 werk- vrage mge gr ongeVeer 15 werk nemers, va een dochteronderneming zaam zijn van dit bedrijf, de c.v. In Toweltex, dit bedrijf 6 «rd^reeds gedurende enige tijd per wordt ree kt oe ontslagaanvra- WeeL h ns seen gevolg van een te- ge van tnans kort aan exportorders. de Soendanees mr. Sjafruddin Prawira- negara, de Javaan dr. Sumitro Djojo- hadikusumo of de christen-Batak kolo nel Simbolon was. En zo werd Midden- Sumatra het centrum van het verzet tegen het bewind in Djakarta, een ver zet waarin christenen en islamieten el kaar vonden nu het erom ging aan het toenemende communisme in Indonesië paal en perk te stellen. Inmiddels is een nieuw hoofdstuk in geluid, het hoofdstuk van de strijd. Dja karta dat voorheen wat in Midden-Su matra gebeurde maar op zijn beloop liet, moest kleur bekennen toen er een openlijk ultimatum kwam en zelfs een tegen-regering werd gevormd. En Dja karta koos de strijd, een strijd die niet alleen in het militaire vlak gevoerd wordt, en een strijd waarvan niemand de uitslag kan voorspellen. C. H. SCHAAP Prins Bernhard heeft maandagavond in Istanbul het Nederlands historisch- archeologisch instituut geopend. In zijn openingsrede noemde prins Bernhard het, gezien de eeuwenoude Nederlandse traditie op oriëtalistisch gebied van af het midden der zestiende eeuw, waarbij men slechts de namen van Er- penius, Golius, Adriaan Beland, Sehul- tens, Dozy, de Goeje, Snouck Hurgron- je, Wensinck en Kramers behoeft te noemen om te beseffen welk een baan brekend vakmanschap de Nederlandse Oriëntalisten steeds hebben betoond, haast onbegrijpelijk, dat ons land tot op heden geen wetenschappelijk cen trum in een der landen rondom het oostelijk bekken van de Middenlandse Zee heeft gehad- De prins herinnerde eraan dat de Nederlandse regering, Nederlandse wetenschappelijke instellingen en ge nootschappen en Nederlandse industrie- en met grote belangen in Turkije en het nabije oosten hun morele en financiële steun hebben verstrekt ten einde de oprichting van dit nieuwe Nederlandse instituut te verzekeren. Ik ben zeer ver heugd aldus Z.K.H., dat nadat andere landen met oriëntalistische traditie ons daarin zijn voorgegaan, nu ook de Ne derlandse beoefenaren der wetenschap de beschikking hebben gekregen over een instituut met bibliotheek, gevestigd in het oude, historische „palais de Hol- lande" te Istanbul, dat vanaf het mid den der 17de eeuw de zetel der Neder landse ambassadeurs bij de „Sublieme Porte" is geweest. Het komt mü voor, dat dit oude palais in het centrum van het oude Pera gelegen, vanouds het „quartier des ambassadeurs", omgeven door een rustige tuin, wel bjj uitstek geschikt is de behuizing te vormen van het nieuwe Nederlandse culturele cen trum. Na de aloude betrekkingen tussen Nederland en Turkije te hebben ge memoreerd, besloot de prins zijn rede met een woord van dank tot de Turkse hoge regerings- en universitai re autoriteiten, in het bijzonder de Turkse minister van onderwijs, voor de steun die zij reeds bij de voorbe reiding en oprichting van dit weten schappelijke Nederlandse centrum heb ben willen cerlenen. Ik verzoek hun deze steun ook in de toekomst te wil len blijven geven, aldus de prins, die „in de overtuiging dat het „insti- tut historilue et archéologique néer- landais de Stamboul" ertoe zal bijdra gen de vredelievende samenwerking tussen onze landen op wetenschap pelijk en cultureel gebied ten zeerste te bevorderen" het instituut tenslotte voor geopend verklaarde. Directeur van het instituut is prof. dr. A. E. Cense, oud-rector van de uni versiteit te Batavia en van 1951 tot 1957 algemeen secretaris van het koninklijk instituut voor taal-, land- en volken kunde. De plechtige bijeenkomst werd geopen door jhr. mr. F. H. van Kinschot, pre sident-curator van de stichting Neder lands histonsch-archaeologlsch instituut te Istanbul. Jhr. mr. van Kinschot herinnerde er aan, dat in 1936 van de hand van de tegenwoordige Nederlandse ambas sadeur in Italië, dr. H. N. Boon, een belangrijké dissertatie verscheen, waar in de wenselijkheid werd uitgesproken in het nabije Oosten een Nederlands historisch instituut te vestigen met het oog op archaeologische studies. Ook dr. A. A. Kampman heeft zich ten zeerste beijverd voor de oprichting van een dergelijk instituut. Hij heeft o.m. de bi bliotheek van het instituut bijeenge bracht en een begin gemaakt met de uitgave van de serie „publications de l'nstitut historique et archéologique de Stamboul". Dr. A. A. Kampman die eveneens het woord voerde, gaf een overzicht van de diplomatieke, economische en culturele betrekkingen tussen de repu bliek der Verenigde Nederlanden en het Ottomaanse rijk. Het ligt in de bedoeling, zo deelde hij mede, het diplomatieke archief van de ambassadeur Calkoen, die van 1725 tot 1743 Nederland bij de Hoge Porte vertegenwoordigde, onder auspiciën van het nieuwe instituut te publiceren. In de serie wetenschappelijke uitgaven van het nieuwe instituut verscheen ter gelegenheid van de opening het derde deel van de hand van dr. R. van Litter- veld, namelijk een verhandeling over de Turkse schilderijen van J. B. Van- mour en zijn school, de verzameling van Cornelis Calkoen, ambassadeur bij de Hoge Porte, 1725-1743, waarbij voor de eerste maal de schilderijen uit deze collectie, thans in het rijksmuseum te Amsterdam, worden gepubliceerd. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Gortzak (CPN) over de uitke ring aan ongehuwde, bij hun ouders inwonende geen kostwinner zijnde werklozen krachtens de sociale voorzie ning regeling b heeft de staatssecreta ris van sociale zaken het volgende geant woord: De ongehuwde werkloze, die geen j kostwinner zijnde bij zijn ouders in- woont, wordt krachtens de huidige be-1 palingen, geldend voor groep b der so ciale voorziening, in het algemeen ge rekend tot het gezin van zijn ouders te behoren. Als regel zal hij derhalve wor den aangemerkt als „gezinslid" in de zin van de regeling, hetgeen betekent, dat hij geen aanspraak kan doen gelden op een zelfstandige uitkering. Op bovenstaande regel wordt in zo verre een uitzondering gemaakt, dat aan ongehuwde thuisinwonende werklozen in de leeftijd van 25 jaar en ouder geduren de een periode van 13 weken een tege moetkoming in de kosten voor het le vensonderhoud kan worden verstrekt, welke momenteel incl. f 0.66 compen satie voor de AO W-premie f 12.83 per week bedraagt. Dr. van Baal heeft in Hollandia afscheid genomen als gouverneur van Nieuw- Guinea. Hier ziet men hem in gesprek met mgr. dr. M. Staverman O F.M., de apostolisch-vicaris van Hollandia. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe„V rag en-rubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk ia, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. C. J. K. Mijn schoonzuster werkt bij 2 dames, bij de ene 2 hele dagen en bU de andere 3 halve dagen. Zij is nu ziek; heeft zij recht op uitbe taling van haar loon? Antwoord: „Zij krijgt bij haar loon geld voor rentezegels", schrijft u en dat is nu juist wat niet mag. De dames moeten zelf rentezegels plakken, de ene 2 dagzegels en de andere 3 dagzegels. Normaal betaalt men bij ziekte een of 2 dagen het loon door in dit geval, maar daarna niet meer. De dame, bij wie zij 3 halve dagen werkt, is ver plicht premie voor de Algemene Ouder domswet in te houden, althans te ver rekenen met de inspectie der loonbelas ting. P.N.Z. - Waar kan ik een cursus volgen voor dragline- en bulldozer machinist? Antwoord: Het voor u gunstigste adres kunt u krijgen bij de Ned. Vereni ging voor wegenbouwers, afdeling vak opleiding machinisten te Ede (Trainings kamp). Heusden, 's Hertogenbosch, Hc mond, Lierop, Nederweert. Afstand plm. 135 km. Abonnee: Wat is de kortste en mooiste route per fiets naar Brus sel, tevens de juiste afstand. Antwoord: Wij raden u de volgende route: Haarlem, Leiden, over Benthui zen naar Rotterdam, Numansdorp, Roo sendaal, Antwerpen, Mechelen, Brussel. Afstand plm. 200 km. J. T.Betreft vraag reis Bever wijkDuisburg. AntwoordWij raden u de volgende röute waarbij wij opmerken, dat u zich voor adressen van jeugdherbergen dient te wenden tot de Katholieke Vacantiehui- zen en Jeugdherberg-centrale, K.V.C. te Utrecht, Nachtegaalstraat 60 bis. De route is als volgt: Beverwijk, Amster dam, Hilversum, Soest, Woudenberg, binnendoor naar Wageningen, Nijmegen, Kleef, Duisburg. Afstand plm. 226 km. Generaal Lauris Norstad, commandant van de N.AV.O.-strijdkruchten in Europa, is voor de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse aangelegenheden te Washington verschenen om gehoord te worden over de problemen rond de weder zijdse veiligheid. Voor de aanvang van de zitting waren senator Theodore F. Green, voorzitter van de senaatscommissie, en de generaal bereid op deze onalledaagse wijze voor de fotograaf te poseren. J. G. I.: Vraagt beschrijving van een vijftal routes. 1. Haarlem naar Tilburg; 2. Tilburg naar Tegelen; 3. Tegelen naar Valkenburg; 4. Valkenburg naar Anholt (Bienen); 5. Anholt naar Haarlem. Antwoord: Wij raden u de volgende rou tes aan: 1. Haarlem, Uithoorn, Utrecht, Den Bosch, Tilburg, 129 km. 2. Tilburg, Eindhoven, Heeze, Someren, Meyel, Ven- lo, Tegelen. 98 km. 3. Tegelen, Roer mond, Sittard, Valkenburg. 71 km. 4. Valkenburg, Sittard, Roermond, Venlo, Nijmegen, Bemmel, Zevenaar, Zeddam, Terburg, Anholt (Bienen). 186 km. 5. Anholt (Bienen), Terborg, Zevenaar, Arnhem, Utrecht, Uithoorn, Heemstede, Haarlem, plm. 181 km. Aannemende, dat u Nederlander bent en dat u de rit wilt maken na 1-4-58, dan kunt u volstaan met alleen de „Groene Kaart", die u moet aanvragen bij de verzekeringsmaatschappij waar bij u W.A. verzekerd bent (moet zijn). P. T. A.Ondergetekende zou gaar ne van u vernemen wat of de kort ste weg is van Noordwijk naar Ne derweert (L) per auto over Leiden en hoeveel km. dat is, liefst goede wegen. Antwoord: Wij raden u de route als volgt: Noordwijk, Lelden, Bodegraven, Gouda, Schoonhoven, Gorinchem, Andel, 28 Komt er niet op aanIk zit er nu eenmaal m....... dacht Vic. Bij 't hoofdeinde gekomen commandeerde Zij kortaf: „Kom er uit!" De man bewoog zich met. Iets scherper en iets luider herhaalde zij: „Ze zijn weg. Opstaan! Maar er volgde geen antwoord. Nu trok zij vol on geduld kussen en laken weg. De jongeman lag daar nog net zo in elkaar gedoken, maar zijn gezicht zag vaalbleek en hij hield de ogen gesloten. Toen stokte haar adem. Vic zag een grote bloedvlek het laken kleuren. O, neeo, nee!" kreunde zij in vergeefs pro test.'De man sloeg nu zijn ogen op, maar staarde met gebroken blik voor zich. Zijn lippen bewogen...... maar zij verstond niet wat hij zeide. Vic boog zich over hem heen. „Wat is er?" vroeg zij. Ditmaal verstond zij wat. Met moeite stamelde hu twee woorden, die Vic niet begreep. Het leek haar volslagen nonsens. De man fluisterde:„Lucifer De öógiëden trilden boven zijn wijd starende ang stige ogen. Hij fluisterde nog 'n woord'n naam. Toen bewoog zijn hoofd krampachtig en bleef hij ver der onbeweeglijk stil liggen. Vic stond aan de grond genageld. Haar hart bonsde haar in de keel. Gevoelens van medelijden en radeloosheid bestormden haar. Wat te doen? Hulp halen, Zü stond hier naast een dode. Vroeg of laat zou de politie haar ter verantwoording roepen. Terwijl haar hersens koortsachtig werkten, hoor den zij achter zich enig geluid. De sleutel was uit het slot op de grond gevallen. Terwijl ze er naar stopd te kijken hoorde zij het slot opendraaien. De deur ging open en mr Dakin kwam binnen. Hij deed de deur zachtjes weer achter zich op slot. Hij kwam op Vic toe en zei goedkeurend: „Dat was keurig werk, kindje. Je reageerde snel. Hoe is 't met hem?" Met moeite bracht Vic uit: „Doodgeloof ik!" Zh zag hoe de ander van schrik verbleekte. Tegeiyk vloog er 'n kramp van woede over zün gezicht. Het volgende ogenblik stond zyn gelaat weer onbewo gen, net als gisteren. Alleen was nu leder spoor van besluiteloosheid of onbenulligheid radicaal verdwe nen. Hy bukte zich voorover en knoopte voorzichtig de versleten battle-dress van de man los. „Een dolkstoot ln de borst", gaf hy te verstaan. „Hy was een kra nig manuiterst bekwaam!" Vic kreeg haar stem terug. „De politie zat achter hem aan. Zij zeiden dat hu 'n misdadiger was. Was hij dat dan niet?" „Nee, volstrekt niet," verzekerde Dakin. "Waren ze dan wel echt van de politie?" "Kan best zijn. Komt er ook niet op Dakin ten antwoord. Hij vroeg: „Heeft hij dood nog wat gezegd?" „Ja." „Wat dan?" 1M Heel vreemdEerst zei hu Luciferen daarna Basra. En op 't eind noemde hij nog een Franse naamtenminste zo klonk het." „Hoe klonk het dan?" Iets als Lefarge." „Lefarge?" herhaalde Dakin, in gedachten ver- dieV7at moet dat allemaal betekenen?" vroeg Vic. En wat moet ik in 's hemelsnaam beginnen?" Wii zullen u hier zo goed mogelük doorheen heinen," stelde Dakin haar gerust. „Later zal ik u er wel meer van vertellen. In de eerste plaats moeten we Marcus in de arm nemen. Het is zijn hotel. En Marcus is een heel handige jongen.al lukt hu 't allerminst. Ik ga hem halen. Hij zal nog wel met naar bed zün. Het is nu half twee. Maar hu gaat zelden vóór tweeën. Knapt u zich nu eerst wat op. vóór hu binnen komt. Marcus is nameluk buzonder aan, vóór gaf zün gevoelig voor vrouwelijke schoonheid in de ver drukking." Hü verliet haar kamer. Als in 'n droom liep Vic naar de kaptafel, kamde haar haar naar achteren, poederde zich totdat ze er interessant bleek uitzag en liet zich toen achterover in 'n stoel vallen. Zonder kloppen kwam Dakin binnen. Achter hem doemde Marcus Tio in al zpn omvang op. Mar cus keek deze keer bijzonder ernstig. Zjjn gebruike- lUke glimlach ontbrak. „Kük eens, Marcus, begon Dakin. „Zie wat je er aan doen kunt. Het is 'n ontzettende schok geweest voor dit lieve meisje. De kerel is haar kamer bin nengedrongen en daarna dood in elkaar gezakt. Zy heeft hem uit goedhartigheid niet aan de politie wil len uitleveren. Dat had ze natuuriyk moeten doen, maar 'n opwelling van medeiyden „Het spreekt vanzelf, dat miss Jones bang was voor de politie. Dat ben ik ook. Ik ben er allerminst op gesteld. Maar ik moet goede maatjes met ze blüven met 't oog op mijn hotel „We hoeven alleen maar te zorgen, dat wü deze dode hier ongemerkt wegkrügen", was Dakin van oordeel. „Ik houd niet van doden in m'n hotel. Maar hoe lappen we 'm dat?' Wacht eens, Marcus. Jü hebt nog 'n dokter in je familie!" „Ja, dat is Paul. De man van mün zuster. Een heel sympathieke kerel. Maar daarom wil ik hem niet in moeilijkheden brengen." „Dat begrüp ik. Maar h;j geraakt ook niet in moei- lükheden", beweerde Dakin. „Luister, Marcus. Wü brengen het slachtoffer eenvoudig van de kamer van miss Jones naar de müne. Dan blijft zü buiten schot. Laat mü maar even telefoneren. Over tien minuten komt er dan een dronken jongeman je hotel binnen- zwaaien. Hu grijpt naar z'n hart en roept luidkeels om mü. Hü wankelt mjjn kamer binnen. Dan roep ik dadelük om 'n dokter, jy komt met je zwager aanlo pen, hè? Die laat dan 'n ziekenauto komen om mün dronken vriend naar het ziekenhuis te brengen. Maar onderweg overlijdt de bewuste vriend. Hij heeft op straat een dolksteek gekregen... voordat nü bü mÜ hulp kwam zoeken". (Wordt vervolgd T. v. D.: Ik ben gehuwd in alge hele gemeenschap van goederen en heb geen kinderen. Zal bü mün over lijden mijn vrouw enig erfgenaam zjjn? Er is geen testament. Antwoord: Uw veronderstelling is juist. In de gegeven omstandigheden is uw vrouw de enige, die uw nalatenschap erft. C. H. de Z.: Een kennis van me heeft een huurwinkelwoning, die hij zelf niet meer kan exploiteren. Hij heeft nu iemand gevonden, die het bedrüf verder wil voortzetten tegen vergoeding. De eigenaar van het pand weigert echter om goed te vin den dat deze persoon er in of er bü komt. Wat valt hieraan te doen? Antwoord: Er zal een goede basis ge vonden kunnen worden om de betrok ken huurder te helpen, als de derde persoon in kwestie wordt beschouwd als onderhuurder. Waarschünlük verzet zich het huurcontract daartegen niet. Voor de goede orde raden wü u aan de zaak eens te bespreken met de Ka mer van Koophandel, omdat wü niet alle aspecten van deze aangelegenheid kunnen zien. Abonnëe: Betreft vraag bewaring. Antwoord: De bewaarnemer van een geldsom is niet verplicht om de Interes sen van de aan hem toevertrouwde gel den terug te geven dan van de dag dat hü, daartoe aangemaand, ln de te ruggave daarvan nalatig is. G.J.S.- Kunt u ons een uitleg geven van art. 1403 van het Burgerlijk Wetboek voor wat betreft de aan sprakelijkheid van ouders voor de daden van hun kinderen? Antwoord: Het betreffende artikellid luidt als volgt: De ouders of voogden zün verantwoordelijk voor de schade, veroorzaakt door de minderjarige kin deren, die bij hen inwonen en over wie zij de ouderiyke macht of de voogdu uitoefenen. De betekenis van dit artikel is hierin gelegen, dat een vermoeden van schuld bestaat bü de ouders, van daar dat in een volgend artikellid staat, dat „de hierboven vermelde verant woordelijkheid ophoudt, indien de oudersbewüzen, dat zü de daad voor welke zü aansprakelü'k zouden zün, niet hebben kunnen beletten. M.a.w. de ouders moeten bewijzen, dat hun geen verwyt treft, dat zÜ ten opzichte van het kind zodanige zorg hebben in acht genomen ter voorkoming van nadeel voor derden, als in de gegeven omstan digheden van goede ouders mag worden verwacht. De rechter houdt daarbü re kening met leeftijd en aard van het kind, met de eisen van het dagelükse leven en met de levensopvattingen van de ouders. O.a. zou de rechter in het on derhavige geval kunnen nagaan, of het kind, waar het om gaat, wel eens meer ruzie maakt. Als de schade nog niet vaststaat, kan de tegenpartij geen pro ces beginnen, omdat u wel bereid bent te betalen. In een eventueel proces zou de tandarts uw houding ter zake kunnen bevestigen, waaruit meteen zal blüken dat het proces lichtvaardig is begonnen. Voor het geval u het vuur te na aan de schenen wordt gelegd en overigens ook ter bespreking van de consequenties van het gebeurde, adviseren wü u om het voorgevallene eens te een (kantongerechts) bespreken met deurwaarder.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7