Besli ssende slag op Sumatra staat voor de deur Soekarno zou tijdslimiet hebben gesteld aan zijn stafchef Nasution Zes pasgeboren hondjes levend begraven 20 eeuwen geschiedenis per machine bereikbaar Treinverkeer lag in Frankrijk lam Socialisten bevredat de arbeiders strijd in Algerije sullen moeten betalen ONLUSTEN in Nigeria eisen 14 doden Geen verder uitstel van reorganisatie de De ramp met het Noorse schip Skaubryn" Russische raketten retour In enkele seconden gegevens over elk willekeurig jaartal Dertig vrijwilligers per peloton Het weer SUCCES VOOR DE STAKERS KHROESJTSJEV naar Boedapest VOLGENS WAARNEMERS IN DJAKARTA Woensdag 2 april 1958 82ste JAARGANG No. 29875 Neutrale waarnemers in Djakarta menen volgens het A.N.Pdat de beslissende slag in Midden-Sumatra thans Voor de deur staat. Zij verwijzen naar het legercommuniqué van gisteren, waaruit blijkt dat de regeringstroepen zijn doorgedrongen in de residentie West-Sumatra en thans vorderen in de richting van Pajakumbuh, dat slechts 25 km van Bukittinggi ligt. Zij baseerden hun mening voorts op <le mededeling van het legerhoofdkwartier, dat een „veilig heidszone" zal worden ingesteld voor de evacuatie van buitenlanders, die zich nog steeds in het gebied van Padang bevinden. Deze buitenlanders is gisteren aangeraden voort- burend naar de uitzendingen van radio-Djakarta te luiste ven. Deze waarnemers hebben er echter ook op gewezen, bat zowel Padang als Bukittinggi slechts bereikbaar zijn boor het overtrekken van be Bukit Barisan, welk gebergte Voor de opstandelingen een natuurlijke verdedigingslinie Vormt. Proces-verbaal voor ergerli geval van dierenmishandeling hibraak in eigen huis geënsceneerd Cyclooptracht het passagiersschip te bergen Min. Staf over de Nationale Reserve O Russen brengen twee Noorse schepen op Boelganin neemt op nippertje afscheid RADIO-ACTIVITEIT IN DE LUCHT BOVEN NOORWEGEN ee MORRIS 'ie/oreyoef&y/ Falcon Wollen Tweedjassen Aanhoudend koud Het weer in Europa O De legercommuniqué's en berichten van een aantal journalisten, die in Mid den-Sumatra zjjn, hebben aangetoond, dat de opstandelingen tot dusverre de regeringstroepen bflna geen tegenstand hebben geboden. Waarnemers vermoeden, dat zij heb ben gewacht tot het ogenblik, dat de regeringstroepen zijn doorgedrongen tot het centrum van het door de opstande lingen beheerste gebied. Ook wordt het echter mogelijk geacht, dat de opstan- delingen de strijd zullen blijven vermij- den en zullen verdwijnen in de moeilijk oooraringbare oerwouden om een gue rilla te gaan voeren. De eerstvolgende dagen zullen het antwoord geven. Inmiddels zijn de re geringstroepen thans aangekomen aan de voet van de bergketen van Midden- Sumatra en volgens de jongste berich ten maken zij nog steeds vorderingen. De revolutionaire regering heeft volgens A.F.P. maatregelen genomen om het vliegveld van Bukittinggi te beschermen tegen aanvallen van pa rachutisten. Er zijn honderden scherp gepunte bamboestammen rondom het veld en de landingsbanen geplant. De landingsbanen zelf zijn bedekt met tonnen. Een tiental soldaten heeft met mitrailleurs de wacht bij het vliegveld betrokken. Er hebben reeds geruchten de ronde gedaan, dat parachutisten geland wa ren. Deze geruchten zijn volgens de re bellenleiders verspreid door de com munistische partij-afdeling in Bukit tinggi. Kolonel Dahtan Djambek, minister van binnenlandse zaken in de opstan dige regering, heeft gisteren verklaard, dat er in de voorafgaande 48 uur geen De gemeentepolitie van Oss heeft pro cesverbaal opgemaakt tegen een inwo- her van Oss wegens ergerlijke dieren mishandeling. Verdachte heeft getracht pch van een nest van zes pasgeboren bondjes te ontdoen door de diertjes le- Vend in zijn tuin te begraven. De politie trof (je hondjes aan in een kuil van een meter diep. Hoewel ze reeds ander half uur begraven waren vertoonden ze a|le nog tekenen van leven. Op het po- htiebureau werden zij door een dieren arts behandeld waarop een inspecteur Van politie zich over de diertjes ont- ïermd heeft. Hij voedt de hondjes voor- J°Pig bij hem thuis op. In dit verband ?®eft de eigenaar zolang de moeder end moeten afstaan. De mishandeling pvvam aan het licht nadat een buur- rouw verdachte een doos had zien be graven waaruit gepiep opklonk. Ef sprong ook een hond luid jankend tegen h, man op. Zij concludeerde direct dat et de moederhond was aan wie de jon gen waren ontnomen en waarschuwde Qe Politie. politierechter te Groningen heeft en 53-jarige landarbeider uit Leermens ho. ns overtreding van artikel J-88 van to. Wefboek van strafrecht veroordeeld - 10 gulden boete en 1 maand gevan- "isstraf voorwaardelijk, met als bij- ndere voorwaarde, dat hij gedurende ^Proeftijd van drie jaren geen cafe s liti«F bezoeken. Verdachte had bij de po- in ,aangi£te gedaan van een inbraak ziio n woning, waarbij 300 gulden zou Jn gestolen. Een Relrf" onderzoek wees uit, dat hij het stai m café's had verteerd en de dief- VrepVerz°nnen en geënsceneerd had uit es voor zijn vrouw, gevechten zijn geleverd. Er wordt nog gewacht op verslagen over zware ge vechten die twee dagen geleden in het gebied van Lubuk Djambi, 160 km ten oosten van Bukittinggi, hebben plaats gevonden. Kolonel Djambek is maandag naar Muara Mahat, 80 km ten westen van Pakanbaru, geweest om de troepen der rebellen te inspecteren die, naar hij zei, de opmars der regeringstroepen naar Bukittinggi tot staan hebben ge bracht. Volgens radio-Padang heeft president Soekarno aan de chef-staf van het In donesische leger, generaal-majoor Na sution, opdracht gegeven, de opstand in Sumatra te bedwingen vóór het Is- lainietische Nieuwjaar (29 april). Vol gens radio-Padang zou, ais dit niet ge jukt, Nasution stellig worden vervan gen als chef-staf. De minister van buitenlandse zaken van Amerika, Foster Dulles, heeft op een persbijeenkomst in Washington ver klaard, dat de opstand op Sumatra een binnenlandse aangelegenheid van Indo nesië is. Hij zei dit in antwoord op een vraag om een uiteenzetting van de hou ding der V.S. ten aanzien van de tegen regering op Sumatra te willen geven, met name wat betreft de blokkade van Midden-Sumatra door de Indonesische regering. Dulles zeide, dat de V.S. trachten, in deze kwestie een volkomen correcte houding te handhaven en dat hij niets wenste te zeggen wat aan dit standpunt afbreuk zou kunnen doen. Wel deelde hij, in antwoord op een andere vraag mede, dat volgens door hem ontvangen inlichtingen. Indonesië hulp krijgt van Rusland. Het betrof een Russische lening van 100 miljoen dol lar waarvoor enige maanden geleden een overeenkomst werd gesloten. De le ning wordt verstrekt in de vorm van goederen, waarvan de eerste, een aan tal schepen, onlangs te Djakarta zijn aangekomen. Joegoslavische wapens zijn in Djakar ta gearriveerd en Tsjechische wapens zullen spoedig volgen, zo meldt United Press uit Singapore. Twee beelden van de grote staking van vervoerspersoneel, welke in Frankrijk dinsdag het verkeer heeft lamgelegd. Links een jongeman in Parijs die bij gebrek aan beter vervoervrolijk op rolschaatsen naar zijn werk hobbelde.... Rechts een paar Franse militairen, die een bejaarde man in een militaire vrachtwagen hielpen, waarin al meer burgers, bij gebrek aan vervoer per bus, tram, en trein, een plaatsje hadden gezocht. Een Italiaans passagiersschip, de „Boina", is op weg naar Aden met 1.288 overlevenden 1.080 passagiers en 208 bemanningsleden aan boord van de ramp Vnet de. „Skaubryn". Dit Noorse emigrantenschip, dat op weg was naar Australië, is op de Indische Oceaan in brand geraakt. Hierbij kwam slechts één man een Duitser om het leven tengevolge van een hartver lamming. Dit meldt Reuter. Van Aden zullen de ruim duizend pas sagiers per vliegtuig naar Australië wor den overgebracht. De Noorse kapitein van het schip ver klaarde, dat er zich geen spoor van pa niek heeft voorgedaan, zelfs niet toen het vuur het schip verslond. De brand was ontstaan door eer ontploffing in de machinekamer. De Britse lijnboot „City of Sydney pikte de overlevenden, onder wie 209 kinderen onder de tien, op. In volle zee werden ze overgenomen door de „Roma", Het wrak van de volledig uit gebrande „Skaubryn" zou in rook ge huld ronddrijven. Maar de sleep boot Cycloop van de N.V. Bureau Wijs muller uit IJmuiden is naar het uitge brande schip onderweg en de beman ning hoopt er in de nacht van woens dag op donderdag bij te zijn. De Cycloop heeft van Rotterdam een drijvende bok naar Basra aan de Per zische Golf gebracht. Vandaar was de sleper zonder sleep op weg naar Aden, toen maandagmiddag het eerste bericht over de brand werd opgevangen. Direct wijzigde de Cycloop zijn koers. Met de rederij werd een contract op Lloyds open form afgesloten en de Cycloop zal nu proberen het verlaten schip op te pikken en waarschijnlijk naar Aden te slepen. PARIJS, hedenmorgen Overeenkomstig de verwachting heeft de jongste 24-uurs staking van nagenoeg het volledige personeel, o.a. dat aangesloten bij de resp. communis tisch, socialistisch en christelijk geo riënteerde vakbonden, het spoorweg verkeer in Frankrijk nagenoeg volledig lamgelegd. Zulks voor de tweede maal in minder dan vier weken, daar op 7 maart j.l. een staking van de trein bestuurders een even nagenoeg „volle dig succes" opleverde. Ditmaal zijn echter voor wat de Franse hoofdstad betreft ook métro en bus van de partij geweest. De ongemakken uit deze ver- voersstaking zijn slechts zeer gedeel telijk ondervangen kunnen worden door de enkele honderden vrachtauto's, die het leger ter beschikking had gesteld voor het vervoer van de forensen naar en van Parijs. Er deden zich vooral in de vroege ochtenduren en in de avonduren in het centrum, met name op en om de Concorde, monsterachtige verkeersopstoppingen voor, en begun stigd door het stralend lenteweer heb ben vele duizenden Parijzenaars zich overgegeven aan de genoegens van het gewoon'te voet gaan, wat men hier bij deze gelegenheden pleegt aan te duiden met de exotische naam van „footing". Naar schatting een miljoen Parijzenaars waren overigens reeds uit de hoofdstad afwezig met vervroegde Paasvakantie, en voor wat de duizen den toeristen betreft die Parijs in deze dagen met een bezoek vereren: te voet is bq goed weer nog altijd de meest lonende wijze om Parjjs te doen, een Parijs dat gisteren dan nog opgeluis terd was met al de vuilnis en het af in het kader van het Internationale Geofysische Jaar heeft men in de Sovjet- Unie een aantal raketten gelanceerd, die hoogten van circa 212 km bereikten en behouden op aarde terugkeerden. De foto's geven een beeld van een tweetal raketten, die na hun vlucht weer geland zijn. Het hondje „Modnitza" (foto boven) keerde eveneens veilig op de begane grond terug. Op de wereldtentoonstelling in Brus sel, die deze maand geopend wordt, zal men een electronische machine aan treffen, die twintig eeuwen wereldge schiedenis in haar geheugen geprent heeft gekregen. Men hoeft slechts een jaartal naar willekeur te noemen en ont vangt dan het antwoord ook nog in een taal naar keuze, zij het, dat dit tot tien talen beperkt blijft. Wel heeft m^n daar de tussenkomst bjj nodig van iemand, die de machine weet te bedienen. Die hoeft slechts het jaartal aan te slaan en het codecijfer voor de verlangde taal en een ingebouwde electrische schrijf machine tikt een korte samenvatting de voornaamste gebeurtenissen van dat jaar netjes en in uiterst korte tijd neer. On een voorbeeld te noemen: U geeft op het jaar 1766 en wenst het antwoord in het Engels. Het antwoord luidt dan: Mozart composed his first opera at the age of eleven. Christian III became king of Danmark. Desge wenst antwoordt de machine ook in het Nederlands, of in het Russisch, en zelfs in de kunstmatige wereldtaal Interluigua. Het is een merkwaardige prestatie voor een machine, maar zij is tot inge wikkelder bezigheden in staat. By gro te handelsondernemingen bijvoorbeeld kan zij in een miniem tydsbestek alle boekingen verrichten, die het gevolg zijn van een gecompliceerde bestelling: zij houdt de voorraadstaten bij, signa leert eventuele onkosten daarin, rekent de prijzen uit, stelt de rekening op, houdt de creditstaten bij, werkt vooruit aan de balans en tikt de volledige factuur uit, en dat alles in een aan eikaar sluitend automatisch proces, dat niet meer dan dertig seconden in beslag neemt. De boekhouder van voorheen, die al deze manipulaties in verscheiden boeken moest verrichten, zou daar minstens uren voor nodig gehad hebben. Dergeiyke machines bestaan al lan ger dan vandaag of gisteren. Het nieu we van deze „Ramac" van de I.B.M. is haar geheugen; geen ponskaarten of magnetische banden, maar een stapel magnetische platen, die 1200 wentelin gen per minuut maken en vijf miljoen karakters (letters of cijfers) kunnen vasthouden. Een electronisch geleide arm grijpt onmiddellijk naar de juiste plaats op een van die platen. Het moeiiyke bij dit soort machines is, zo verzekerde men ons, nog niet eens zozeer de samenstelling ervan, maar de juiste bediening. Zy werken pas, wanneer zjj op de goede manier van de juiste gegevens voorzien zijn. Dat eist voor de bediening van de ma chine, de z.g. programmeur, de nodi ge scholing. Voor de verzameling histo rische gegevens, die de machine in Brussel bevat, zijn een hele reeks des kundigen bezig geweest. Bij opstootjes in de omgeving van Ibadan (Nigeria), die drie dagen heb ben geduurd, zijn veertien mensen om het leven gekomen. Dit meldt A.F.P. De politie moest van vuurwapens ge bruik maken, nadat zij vergeefs ge poogd had de menigte met traangas te verspreiden. 300 mensen zijn gear resteerd. De relletjes laaiden op na een auto ongeluk, waarbjj de in het gebied van Ibandan zeer populaire oppositieleider in het Nigeriaanse parlement, El Hadzji Adeogoke, om het leven kwam. De bevolking van het gebied, die zeer bijgelovig is, is ervan overtuigd dat Adeogoke het slachtoffer is geworden van een betovering. Zpn politieke te genstanders hebben hem behekst, zo menen zij. Tegen hem waren de rel letjes dan ook in de eerste plaats ge richt. Bijzonder spectaculair is het uiterlijk van de electronische machine niet en haar geheugen (geheel links op de foto) lijkt louter eer. stapeltje grammofoonplaten maar wat men er mee kan doen is zeer opmerkelijk. (Van onze Haagse redactie) Minister Staf heeft een nadere uit eenzetting gegeven over de reorgani satieplannen voor de Nationale Reser ve. Naar aanleiding van de interpel-' latieaanvraag van het Tweede Kamer lid J. Peters (K.V.P.) zegt de minis ter dat de voorbereidingen reeds on middellijk na de behandeling van de begroting van oorlog in de Kamer zijn aangevangen, omdat hij de indruk had dat hiertegen geen bezwaren meer bestonden. Hij meent dan ook niet oor zijn verantwoording te kunnen nemen de uitvoering opnieuw op te schorten. De bewindsman is slechts bereid voor zover het betreft het vaststellen van be sluiten en het aanhouden van bepaalde termijnen een uitstel tot eind april in acht te nemen. Over de nieuwe orga nisatie zegt ir. Staf dat de territoriale commandanten hierin de voornaamste bevoegdheden krqgen. In het geheel van de territoriale verdediging zullen er 9 commando's zjjn (de drie noordelijke provincies worden in één commando verenigd), die volledig gecoördineerd worde., met de bestaande civiele provin ciale organisaties. De pelotons Nationa le Reserve zullen ter beschikking van deze territoriale commandanten staan. Deze commandanten krijgen ook eni ge vrijheid binnen de algemene regels Het Noorse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren bekend ge maakt, dat twee robbenvaarders uit Tromsö zaterdag door Russische auto riteiten zpn opgebracht. De schepen zouden thans in de haven Vladimir zijn, aldus bericht Reuter. waaraan bij de oprichting van de re servepelotons moet worden voldaan. Zo zullen zij, wanneer zich op 1 juli 1958 nog niet voldoende vrijwilligers (30) voor een peloton hebben gemeld, deze periode met een half jaar kunnen ver lengen. Dit echter alleen wanneer rede- I ijk er wijs kan worden verwacht dat te gen die tijd het peloton volledig zal kunnen zijn gevormd. Premier Khroesjtsjev, die vanmor gen per vliegtuig van de Russische hoofdstad naar Budapest is vertrokken, heeft op het vliegveld van Moskou slechts op het laatste nippertje afscheid kunnen 'nemen van zyn voorganger, Boelganin. Khroesjtsjev had reeds de handen ge drukt van de leden van regering en presidium, die op het vliegveld alscheid waren komen nemen en was het vlieg tuig al binnengegaan, toen een zwarte limousine de startbaan op race-te. De auto stormde naar het vliegveld en kwam met kermende banden tot stil stand. Het portier vloog open en Boel ganin holde uit de wagen. Vliegveld- personeel waarschuwde hem, dat de machine op het punt stond te vertrek ken, maar Boelganin stoorde zich aan niemand, rende de trap op en ging het vliegtuig binnen. Vijf minuten lang bleef hij in het vliegtuig, terwijl de re- gerings-afvaardiging buiten wachtte. Tenslotte kwam hij te voorschijn en voegde zich bij de anderen, die wuivend naar het vertrekkende vliegtuig achterbleven. val, die de natuurlijk meestakende Pa- rijse vuilnismannen hadden laten lig gen. Er was ook staking bij het genationali seerde gas- en elektriciteitsbedrijf, maar behalve dat er slechts gas beschikbaar was onder zwakke druk. heeft het pu bliek hiervan weinig hinder ondervon den. De voornamelijk door de commu nistisch georiënteerde C.G.T. gerichte opwekkingen tot het personeel in het hotel- en restaurantbedrijf en by de levensmiddelenzaken om de dag van gisteren tot een dag van protest te maken „tegen het dure leven en de te lage lonen", hebben eveneens weinig succes gesorteerd. Deze jongste waarschuwingsstaking bij de genationaliseerde bedrijven hebben, kort samengevat, hun oor zaak voornamelijk daarin gevonden, dat de waarde van ds loonsverhoging van circa negen procent, eind novem ber j.l. door de regering toegestaan, inmiddels weer nagenoeg volledig te niet is gedaan door prysstijgingen van voornameiyk wijn, vlees en aardappe len. De vakbonden verlangen derhalve, dat de regering bekwame spoed gaat be trachten met de verdere reeds toege zegde verbeteringen die de salariëring by de genationaliseerde bedrijven moe ten optrekken tot het peil genoten bij de gelijkwaardige particuliere onder: e- mingen. Waartegenover de regering op het standpunt staat, dat zij voor het effec tueren van deze verdere verbeteringen geenszins vaste data had aangehouden, doch te kennen had gegeven dat daar toe gewacht diende te worden op bete re tpden, die .hoogst waarschijnlijk niet in het lopende, generlei speling meer toelatende begrotingsjaar zouden val len. Primair blijft de verdediging van de franc. De aandacht trekt, in verband met deze jongste stakingsbeweging, een ar tikel verschenen in de Revue Socialis- te,*in het redactiecomité waarvan o.a. de algemeen partijsecretaris .Guy Mol- let zelf zitting heeft. In dit artikel wordt geschreven dat de permanente koopkrachtverminde ring in Frankrijk slechts te verklaren is door de oorlog in Algerije, de politiek gevolgd in Frankrijk overzee en de bewapeningsinspanning. Degenen die tot de oorlogvoering in Algerye drij ven, aldus deze socialistische publika- tie, willen zeil de daartoe vereiste enor me oflers niet brengen en zij nemen hun toevlucht tot de klassieke metho des om de arbeiders het gelag te doen betalen, t.w. verhoging van de prijzen en blokkering van de lonen. Hoe kleiner het loon, des te groter het van ie arbeiders gevergde offer. De vraag is maar, hoe lang de arbei ders het nog zullen slikken, dat zp het slachtoffer zjjn van deze grap. Volgens de „Monde" ziet men thans voor het eerst hoe door de socialisten en door de vrije vakbonden openiyk en ongeduldig oorzakelpk verband wordt gelegd tussen de economische moeiliik- heden, waarmede Frankrijk en speci aal de arbeidersklasse te kampen heeft en de Algerijnse pacificatie. Hiermede doemt volgens het blad een nieuwe ernstige bedreiging op niet slechts voor de huidige zittende regering maar voor de gehele tot dusver gevolgde officiële Algerije-politiek. De radio-activiteit in de lucht boven Noorwegen was in maart drie maal zo hoog ais normaal. Dit heeft het insti tuut voor onderzoek van de Noorse de fensie gisteren volgens Reuter bekend gemaakt. Adverientte BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met en kele verspreid voorkomende sneeuw buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Van nacht overwegend lichte vorst. Mor genmiddag ongeveer dezelfde tem- peratruen als vandaag. Zon: 6.12-19.16. Maan: 18.46-5.36. temp. neersi. Station Weer heden afgei. 7 uur 24 uur Stockholm sneeuw 0 4 Oslo sneeuw -0 0.1 t\ci,.«eunagen sneeuw -1 2 Londen licht bew. -1 0 Amsterdam motsneeuw 1 0.1 Brussel zwaar bew. -2 0 Luxemburg onbewolkt -3 0 Parijs onbewolkt -1 0 Nice zwaar bew. 9 2 Berlijn licht bew. -2 0 München onbewolkt -4 0 Zürich licht bew. -4 0 Genève half bew. -0 0.4 Locarno regen 8 0 Wenen half bew. -2 0 Innsbruck geheel bew. 2 0 fciome zwaar bew. 9 0 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertentie» 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3 W. Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr». H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. f 2.65 per maand, t 7 90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1