PADANG ontsnapt aan samenzwering in eigen gelederen Garnizoenscommandant van Bukittinggi gevlucht Djakarta geeft verlies van Gorontalo toe Alle K.P.M.-schepen op twee na hebben Indonesië verlaten WITTE DONDERDAG In Australië is een groter aantal aalmoezeniers voor de Nederlanders nodig Komt Khroesjtsjev in de Hongaarse hoofdstad orde op zaken stellen? 3T z°nni9 De lonen van het N.S.-personeel Sovjetbakens voor kust van Amerika en Canada? Ophirmet vermoeide en hongerige bemanning in Singapore gearriveerd ZI] MISSEN ER HUN PRIESTERS EN PAROCHIES Militie staat bij de intocht drie rijen dik langs de trottoirs Buspersoneel in Londen gaat staken Tito naar Polen Het weer COMMUNISTISCHE AGENTEN ACTIEF mmmmmm Voorzitter Katholieke Emigratie Stichting Spanningen in Kadars partij Grote zakelijke mogelijkheden Ontploffing tijdens scheikundeles in lyceum te Sneek 't SILVER STOEPKE voorjaarsweer Het DONDERDAG 3 APRIL 1958 82sfe JAARGANG No. 29876 Niet naar het oerwoud Op Goede Vrijdag ver vallen enkele forensen treinen Binnenkort beslissing van College Rijksbemiddelaars Spoorwegpersoneel te Maastricht wil langzaam-aan-actie MSlfiii iff wmm «j lil: i Kom naderbij en drink de wijn, Want weet, dit laatste samenzijn Geeft heel ons leven nieuwe gloed. Maar als Hij eenmaal sterven moet, Weerhoud dan niet de zoete dood, En treur niet om het harde brood, Dat Hij ons zwijgend achterlaat In eenzaamheid en desolaat. Herken het Woord, dat brood en wijn Ons gaf ten eeuwig samenzijn. Die Raeckse geweest? Drie leerlingen licht gewond ENKELE HONDEN IN DERDE RUSSISCHE KUNSTMAAN? PRISMA- HORLOGES MORRIS 'êeforeyot/tfi/fl/ STURKA SPORTKLEDING Vrij veel wind 't Is nu het goede tijdstip voor het aanschaffen >7 f weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestreat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red Umulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigt er en Mr. W A M van der Kallen. Hoofdredactie: Dr» H. v RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 pet maand, f 7 90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. De revolutionaire regering op Midden-Sumatra is ontsnapt aan een po ging om haar van binnen uit ten val te brengen. De minister van binnen landse zaken in Bukittinggi, kolonel Dahlan Djambek, heeft gisteren be kendgemaakt, dat vorige week een samenzwering is ontdekt, die reeds bijzonder kwalijke gevolgen heeft gehad. Communistische agenten, die af komstig waren uit Djakarta en Singapore, zijn er in geslaagd een aantal burgers en militairen aan te zetten tot verraad jegens de tegen-redering. De vier voornaamste samenzweerders konden worden gearresteerd, ver scheidene anderen, onder wie de garnizoenscommandant van Bukittinggi; sijn gevlucht. Deze garnizoenscommandant, majoor Nurmatias, was met verscheidene compagnieën soldaten naar het oerwoud ten noorden van de stad gedeserteerd. Na een oproep van de kolonels Hussein en Djambek is het grootste deel van de troepen weer teruggekeerd. Ook het hoofd van de Politie in Midden-Sumatra, Kaharuddin, is met medeneming van drie mil joen roepia verdwenen. Gearresteerd zijn twee leden van de nationalistische partij P.N.I. en twee leden van de socialistische partij: Djubir Mohammed Djakarta en Ganto Suaro uit Bukittinggi. Verder z,,n in Bukittinggi de burgemeester van deze plaats en vier districtshoofden wegens hun nega- eve instelling afgezet en naar lagere posten verbannen Een woord eerder van de opstandelingen in Singapore heeft verklaard, dat samen met Nurmatias twee kapiteins zijn gevlucht. Bij hen berustte de verant woordelijkheid voor het stuiten van de opmars der regeringstroepen naar Bukittinggi Vermoedelijk hebben zij zich gevoegd bij een groen van 500 Javaanse kolonisten, die enkele kilometers ten noorden van de stad wonen en die door de Indonesische regering door de lucht van wapens zijn voor zien. Ondanks deze ernstige ontwikkelin gen heeft de premier van de tegen-re gering, mr. Sjafruddin Prawiranegara, in Bukittinggi een persconferentie ge houden, waarop hij niets dan optimis tische geluiden liet horen. Hij zei, dat de kansen van de tegen-regering om het van Djakarta te winnen beter dan vijf tig procent" zijn. Elk denkbeeld van be ëindiging van de strijd door onderhan delingen verwierp hij categorisch. Hij zei te geloven, dat de overwinning van Zijn regering eerder een economische cn politieke overwinning zal zijn dan een militaire. De 47-iarige Sjaixuddin, die gouver neur van de Bank van Indonesië is ge weest, noemde de economische blokka de, die Djakarta tegen Midden-Suma tra is begonnen, een „volledige misluk king". De maatr-gelen zouden waar schijnlijk voor de centrale regering schadelijker zijn dan voor de opstande lingen. De tijd werkt in ons voordeel, zo zei hij. Wat de militaire krachtmeting be treft gaf Sjafruddin toe, dat de revo lutionaire eenheden aanvankelijk tegem sÏRgen hebben ondervonden, vooral bij Pakan Baru, waar, naar hij zei, de lan ding van parachutisten een zekere pa- hiek had veroorzaakt. De toestand is ®chter gewijzigd. In de afgelopen paar dagen hebben de rebellen de parachu tisten op de oostelijke fronten aanzien lijke tegenslagen bezorgd. De regerings troepen hebben geen enkele kans om de uitgestrekte bergachtige gebieden van Midden- en w'est-Sumatra. die de SUerilla's van de rebellen begunstigen, Te passeren. De premier sprak nu klem geruch ten tegen, volgens welke hij en de an dere opstandelingenleiders naar net oerwoud zullen vluchten om daar een Kuerilla te voeren, als de regerings troepen in Padang op Bukittinggi lan den. „Wij blijven hier en zullen om elk "Uis en elke straat vechten." zei hg. Sjafruddin zei, dat de troepen der op standelingen nu goed gewapend zijn, al z°u men meer geweren kunnen gebrui- ken, omdat een 20.000 tot 30 000 recruten °Pgeleid moeten worden. Hij iegde er de nadruk op, dat zijn tsgering geen betrekkingen onderhoudt Jnet de „Darul Islam", die veel aan hangers in Atjeh heeft. He regering in Djakarta heeft zich v°lgens Sjafruddin door haar handelin gen, en vooral door de ontvoering van Prof. Johan, vervreemd var het volk. Radiostations in Singapore hebben gisteravond bericht, dat de radiosta- T'ons te Padang en Bukittinggi op Mid den-Sumatra niet in de lucht zpn ge- Woest. Gewoonlijk begonnen de uitzen dingen van de twee zenders om 19.00 dhr plaatselijke tijd. Radio-Djakarta heeft gisteravond gemeld, dat bij Gorontalo op Noord- Celebes gevochten wordt en dat de Hoepen, die trouw zijn gebleven aan Djakarta, zich in de voorsteden van de stad energiek weren tegen aanval len der opstandelingen. Het Indonesische leger had eerder °P de dag in een communique bekend gemaakt, dat de trouw gebleven troe pen door numeriek sterkere opstande lingen uit Gorontalo waren verdreven. Het 6.324 ton metende KPM-schip pG.Phir" is gistermorgen uit Tandjong fr'ok in Singapore aangekomen. De ^manning, die uit 16 leden bestond in P'a3ts van normaal 132, was vermoeid hongerig. ^ij zeiden, dat er alleen wat brood £5® boord was en dat dit het enige ri°edsel was, dat zjj gehad hadden se- ,®rT het vertrek uit Tandjong Pnok op zondag. Hoede Vriidag zullen enige forensen- Teinen tussen Amsterdam en Naarden- Russum niet rijden. Het betreft hier de Treinen die van Amsterdam vertrekken 7.47, 8.01, 16.58, 1715 en 17-48 uur en "e tu-in— aie van Naarden-Bussum Vertrekken om: 8.08, 8.21, 8.49, 17.25 en 17.53 uur. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiilfiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiMiiiiiiiM De looncommissie uit de Stichting van de Arbeid heeft woensdagmiddag de voorsteilen behandeld van de bonden van spoorwegpersoneel met betrekking tot de lonen, waarmee de directie der Ne- derlandsche Spoorwegen zich akkoord heeft verklaard. Deze voorstellen wa ren door het College van Rijksbemid delaars aan de Stichting gezonden om advies. Dit advies is thans vastgesteld en zal aan genoemd college worden ge zonden. Naar verluidt wordt de strekking de zer voorstellen door de commissie wel acceptabel geacht, al zouden enige technische wijzigingen noodzakelijk zijn. Verwacht wordt, dat het College van Rijksbemiddelaars binnen zeer korte tijd een beslissing zal nemen Het is wel te voorzien, dat omtrent een aan tal punten nog overleg tussen het col lege en de regering zal plaats hebben. De afdeling Maastricht van de r.-k. bond van spoorwegpersoneel „St.-Ra- phael" heeft woensdagavond tijdens een protestvergadering te Maastricht een motie aangenomen, waarin zij het hoofdbestuur opdraagt uiterlijk zater dag 5 april om 24.00 uur een langzaam- aan-actie te proclameren indien geen verbetering van het reglement dienst- voorwaarden met terugwerkende kracht van 1 november 1957 ofwel toezegging van invoering van deze verbetering in gaande 1 november 1957 verkregen is. De motie zal aan alle afdelingen van „St.-Raphael" worden doorgezonden. WmM ••f i i- >-,« j Detail van een gepolychromeerd rel Witte Donderdag, de gedachtenis stijl gebouwde kerk te iël in cement, voorstellend hel laatste avondmaal, waarvan wij vandaag, vieren. Het reliëf bevindt' zich aap de voorgevel van een in eigentijdse Lèvre (Frankrijk) en is uitgevoerd door J. LambertRucki. De „Toronto Financial Post" weet te melden dat Russische schepen wel eens in h geheim bezig kunnen zijn met het plaatsen van radio-actieve ba kens oi, de bodem van de oceaan voor de kus van Canada en de V.S. om de plaatsen aan te geven waarvan duikbo ten raketten kunnen afvuren. Dit meldt Reuter. Volgens het blad is van be paalde Canadese en Amerikaanse zijde ni gedeeld dat men dergelijke bakens heeft ontdekt. In NATO-kringen meent men, dat de bakens deel uitmaken van de voorbe reidingen, die de Russen treffen voor aanvallen op Noord-Amerika door met raketten uitgeruste onderzeeboten, al dus het blad. De duikboten zouden met Geigertel lers de radio-actieve signalen van de bakens kunnen opsporen. Zjj zouden zonder aan de oppervlakte te komen hui. raketten kunnen afvuren. Zonder deze bakens zou het niet ge makkelijk zijn onder zee nauwkeurig ge noeg te navigeren om met de nodige precisie een raket te kunnen afvuren. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van defensie heeft verklaard: „Wij weten van niets". Hij ze: niet te geloven, dat de Russen al duikboten hebben, die raketten kunnen lanceren. Advertentie PRISM* Met uitzondering van twee schepen, die zich waarschijnlijk in havens in Midden- Sumatra bevinden, zijn thans alle vaar tuigen van de KPM onderweg van Indo- nesië naar Singapore. Dit heeft de directeur van de KPM, de heer J. W. Brand, vandaag in Djakarta verklaard. Sommige schepen zijn met enige ver traging vertrokken, maar naar de heer Brand mededeelde is alles zondër moei- 'ijkheden verlopen. Met de schepen is ook vrijwel de gehele Nederlandse staf yan de KPM uit Indonesië vertrokken van het enige honderden leden tellende Personeel zijn nog slechts leden in Djakarta achtergebleven. Een van hen zal dit weekeinde naar Singa pore vertrekken. De overige drie wach ten op een uitreisvergunning. Voorts zijn er nog een Nederlandse KPM-agent in Zuid-Sumatra. die één dezer dagen zal vertrekken, en vijf officieren in Balikpapan, die behoorden tot de be manning van de Kasimbar. De twee schepen, die nog in Indonesië zijn, zijn de „Both" in de haven van Padang en de „Sungei Deli" Over de verblijfplaats van dit schip zijn bij de KPM in Djakarta geen berichten ont vangen, maar aangenomen wordt dat het zich bevindt in één van de havens, die in handen van de opstandelingen zijn. WIM HELVERSTEIJN CJ Nikita Khroesjtsjev, premier van de Sovjet-Unie en eerste secretaris van de Russische communistische partij, heeft gisteren in het hoofdkwartier van de „Hongaarse Socialistische Arbeiderspartij" in de Akadémie Ut te Boedapest besprekingen gevoerd met de Hongaarse partijsecretaris, Janos Kadar, en met premier Ferenc Munich. Officieel is de Russische dictator naar Hongarije gekomen om morgen luister bij te zetten aan de viering van de „Bevrijdingsdag", waarmee de vervanging van de Duitse door de Russi sche bezetting wordt aangeduid. Het wordt echter waarschijnlijk geacht, dat Khroesjtsjev wel d egelijk „zaken" komt doen. Men herinnert er in dit verband aan, dat er thans, zeventien maanden na de opstand, nog grote spanningen heersen in de boezem van de communistische partij. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIII llltlllllllllll Advertentie Voor uw bruiloft, vergadering of feest al in ZALEN DISPONIBEL (Van onze Haagse redactie) „Stuur meer aalmoezeniers naar Australië. De Nederlandse emigranten hebben er grote behoefte aan, vooral de katholieken uit het zuiden, die het nauwe contact met hun geestelijkheid gewend zijn", aldus een conclusie na een gesprek met de heer G. W. Kamp schöer, voorzitter van de Kath. Cen trale Emigratie Stichting. Deze deskun dige is zojuist teruggekeerd van een reis door dit land, waar nog altijd stromen emigranten heentrekken. Australië blijft ondanks de depressie, die ook dit land doormaakt, een emigra- tiegebied met enorme mogelijkheden, aldus de heer Kampschöer. Een nieuw, jong land. dat de laatste tijd weliswaar wat last heeft met de betalingsbalans, waardoor er zelfs werkloosheid is ont staan. Deze-moeilijkheden lijken echter van tijdelijke aard en hebben nog geen ongunstige gevolgen voor de Nederland se emigranten. De heer Kampschöer heeft ook met pater Maas over de emigratie gespro ken. De emigrantenpater was van oordeel, dat de Nederlanders die de laatste tijd naar Australië komen, de indruk wekken van een minder gehal te te zijn dan de pioniers van de eer ste jaren na de oorlog. „Van een an dere herkomst", zo heeft de heer Kampschöer hem gecorrigeerd. Er trekken nu niet alleen meer platte landers naar Australië, maar vele stedelingen. Pater Maas, die nog altijd voortreffe lijk werk doet in zijn „kostels" en vele landgenoten op hun bestemming brengt was van oordeel dat er in Nederland heter geselecteerd zou moeten worden. Daar zit het 'm niet in, meende de heer Kampschöer. Er moeten neer Neder landse priesters naar Australië gaan, die onze landgenoten kunnen helpen om de eerste zeer moeilijke periode door te komen. In Australië worden ondanks on-Nederlandsc toestanden, zoals b.v. die in parochiekerken, waar op zon dag alle Missen zonder zang en zelfs zonder voorlezing van het Evangelie binnen het halfuur zijn opgedragen, toch ook en zelfs op kerkelijk gebied bijzon der waardevolle initiatieven ontplooid. En vaak zijn het de Nederlandse emi granten die met een katholieke actie beginnen of een zangkoor oprichten om de liturgie meer luister bij te zetten. Op Tasmanië hebben Nederlanders een St.-Nicolaasviering ingevoerd en in Melbourne is op instigatie van onze landgenoten een vastenavondfeest op touw gezet De Australiërs zijn er dank baar voor en doen van harte mee. Australië staat als emigratieland ze ker niel meer op de laatste plaats. Dat is allang niet meer het geval, zo merk- t j de heer Kampschöer op. Na het bezoek dat deze deskundige aan Austra lië heelt gebracht duizenden kilome ters langs allerlei emigrantenbedrijven is bjj hem de mening versterkt, dat Australië een prachtig land is met een heerlijk zonnig klimaat en ook met gro te zakelijke mogelijkheden. n onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Het bestuur van Engelands en 's werelds grootste vakvereniging, de transportarbeidersbond, besloot gisteren dat te middernacht op 4 mei a.s. het personeel van de Londense bussen en trolleybussen in staking zal gaan. Het Londense buspersoneel had eeu loons verhoging geëist van 25 shilling per week, ongeveer 13. Het Hof voor In dustriële Arbitrage wees hen een loons verhoging toe van 8'£ shilling, d.w.z. 4.7f per week en dit alleen voor het buspersoneel werkzaam in Londen zelf en niet voor het garagepersoneel of voor h' i personeel, werkzaam op de bussen die de dienst onderhouden tus sen Londen en het platteland. Het bus personeel is slechts bereid van staking a' te zien, indien aan alle 53.000 man 10 M shilling per week wordt toegekend. „De staking zal, als zij plaatsvindt", aldus de Manchester Guardian in een hoofdartikel van hedenochtend, „groot ongerief berokkenen aan een groot aan tal personen, maar zjj zal niet neer komen op een nationale ramp. Als zij doorgaat, zal men haar moeten slikken en het buspersoneel zal wellicht ont dekken dat er tegenwoordig zoveel al ternatieve middelen van vervoer zijn dat het er voornamelijk in zal slagen klanten te verliezen voor de bussen en betrekkingen voor zichzelf. Het Londen se vervoerswezen of de regering be- hor in geen enkel geval te proberen de dreigende staking af te kopen. Toe geven aan chantage kan alleen maar leiden tot nieuwe eisen. Het houdt nooit op." Dit is ongewoon krasse taal voor een liberaal dagblad. Maar het is een feit dat de Londense busdiensten reeds be gonnen waren klanten te verliezen dank zij de voortdurende stijging van de ta rieven en dank zij de toenemende in druk bjj het publiek dat bh de busdiens ten in de eerste plaats rekening wordt gehouden met het personeel en slechts in een verwijderde tweede plaats met het gerief van de klanten. Lr is eet mogelijkheid dat de staking zich zo uitbreiden tot het gehele land, want het buspersoneel van de diensten buiten Londen, d.w.z. gezamenlijk onge veer 170.000 man, heeft besloten onmid dellijk eisen in te dienen voor nieuwe loonsverhogingen. Tijdens een scheikundeles in een vijf de klas van het christelijk lyceum „Jo hannes Bogerman" te Sneek heeft zich woensdag een ontploffing voorge daan. Een ijzeren huls, gevuld met ka- liumpermanganaat sprong op een ge geven ogenblik uit elkaar. Daarbij wer den drie leerlingen door rondvliegen de stukjes metaal getroffen. De ver wondingen waren van die aard. dat de leerlingen naar het St. ziekenhuis moes ten worden overgebracht. Na behandeling konden twee van hen naar huis terugkeren. De derde zal vermoedelijk na enige dagen het zie kenhuis kunnen verlaten. Allen had den zij vleeswonden opgelopen. Professor Stanioekovitsj, een Rus sische raketspecialist, heeft aan een Hongaars blad, dat in Wenen Is ont vangen, meegedeeld, dat zich enkele honden zullen bevinden in de derde Russische kunstmaan, die „zeer bin nenkort" gelanceerd zal worden. Professor Stanioekovitsj zei ook, dat in de nabije toekomst een Spoetnik met kernaandrijving de ruimte inge zonden zal worden. De tweede Russi sche spoetnik, die in november j.l. werd afgeschoten vervoert een (inmid dels overleden) hond en draait nog steeds om de aarde, aldus meldt Reu ter. Z.g. „dogmatici", die terug willen naar het strakke regiem van Rakosi, zijn al maanden in de aanval tegen de z.g. „revisionisten", die het Hongaarse volk wat meer concessies zouden wil len toestaan, niet zozeer om tactische redenen als wel als onderdeel van het systeem. Khroesjtsjev wordt op zijn reis o.a. vergezeld door de nieuwe eerste vice- premier Frol Koziov en door de minis ter van buitenlandse zaken, Gromyko. Verwacht wordt, dat hij niet minder dan een week in Hongarije zal blijven. Hij zal twee tochten naar plaatsen el- der: in het land maken. Bij zijn aankomst werd het vliegveld zwaar bewaakt. Toen het Russische ge zelschap de binnenstad naderde, stelde de militie in haar geelbruine uniformen naar Russisch model zich drie rijen dik aan beide zijden van de straat voor de trottoirs op. Het hoofd van de Russi sche veiligheidsdienst, generaal Ivan Serov, is al eergisteren in de Hongaar se hoofdstad aangekomen. De Russische gasten werden ontvan gen in het parlementsgebouw aan de Kossuth Lajos Tér, waar o.a. president Istvan Dobi aanwezig was. In alle stra ten van Boedapest zijn de Hongaarse en Russische vlaggen uitgestoken. Al le trams, taxi's, bussen e.d. zjjn ver sierd. Op de muren prijkten opschriften als „Leve de 4de april". Overal moe ten affiches en spandoeken de vriend schap tussen Hongarjje en de Sovjet- Unie uitbeelden. iclvertenT.it verkrijgbaar bij: De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049 President Tito van -Joegoslavië zal zich aan het eind van Je lente, aan het hoofd van een partij- en regeringsdele gatie, naa. Polen begeven, zo meldt het Poolse persbureau PAP. In Athene is gisteren een koninklijk decreet gepubliceerd waarbij het par lement ontbonden wordt en nieuwe ver kiezingen voor 11 mei worden 'uitge schreven. 4 d verten El* BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk nog weinig, later van het zuiden uit toenemende be wolking met voornamelijk in het zuiden van het land plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen oost en zuidoost. Over het algemeen iets hogere tempera turen. Zen: 6.10-19.17. Maan: 20.10-6.06. Advertentie In Paraguay hebben veertig linkse partijgangers dinsdag geprobeerd het grensplaatsje Colonel Bogada te bezet ten. Na een gevecht, waarbij vier do den vielen, werden de aanvallers door het garnizoen ofermand. het goedkoopste goede zongordijn met de sleufje* Station SlocKholm Oslo rwtiMënnaaet Londen Amsterdam Brussel Luxembui^ Partis Nice Berltln Frankfuri Zünch Genéve Locarno Wenen Innsbruck Home Weer temp neersL. heden afgel. 1 uur 24 uur onbewolkt -3 0 geheel bew. 1 0.1 i zwaar bew. 0 0 licht bew. -1 0 zwaar bew. 0 1 onbewolkt -1 0 half bew. -3 0 zwaar bew. 0 0 regen 12 0.2 onbewolkt -1 0 zwaar bew. -2 0 zwaar bew. -2 0 zwaar bew. 3 0 regen 7 0.1 half bew. 2 0 licht bew. -1 0 zwaar bew. 10 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1