Overheidszorg betreft vooral de vrijheid van het on derwij A.R. in de loopgraaf van het „automatisme" Werkloosheid in maart met ruim 8.000 man verminderd Nóg een getuige herkent „grootvorstin Anastasia" Ondersoek I E D Tanker „duikt" onder de brug door ONDERZOEK NAAR REL IN DEN HAAG Begrafenis van W. C. Handy Oud-gouverneur van keizerlijke kinderen zaait twijfel in Wiesbaden Geen overdreven verwachtingen voor een topconferentie Twee aanvarin gen in de mist Tussen neus en lippen „Ik ben aangereden door een taxi en overreden door een kinderwagen..." MINISTER CALS ANTWOORDT DE EERSTE KAMER Wat is „automatisme"? Politie moet storm van kritiek doorstaan mrnmmM Grootste daling in Friesland Vandaag komt Serge Lifar voor Eerste Kamer waarschuwt Positie van het Westen is sinds 1955 aanmerke lijk verzwakt Voor de Raad van de Scheepvaart ikw3?A.k,'dlïnbeM* SïïS Voor gemeenten 70 miljoen beschikbaar DONDERDAG 3 APRIL 1958 PAGINA 3 Beslissingsbevoegdheid van overheid De getalsnormen Nasleep van aprilmop Bijzetting prins Willem V op 29 april Koningin en prins zullen aanwezig zijn De Nederlandse evacué's uit Menado iTTiim De klassieken Ook de dieren hebben hun Oscars Sport D Het „automatisme" Bank Ned. Gemeenten Prinses Margriet in Cineac te Amsterdam Teleurstellend Duur karwei Please take one (Van onze onderwijsredacteur) Op Let eind van het Eerste Kamer- 3®bat over de begroting van O. K. en W., dat twee dagen geduurd heeft, «wam over minister Oals, die naarma- de tijd vorderde levendiger werd in Sjlu betogen, een fikse strijdbaarheid Ue bewindsman schoot uit tegen de communistische afgevaardigde See- Sers, -lie de regering een gebrek aan activiteit voor het onderwijs had ver beten. Mr. Cals riposteerde met ver rijzing naar tal van positieve resulta ten. Dit was de teneur van de hele be jodsverdediging, een verdediging, die Jh totaal drie uur in beslag nam: er 2lJn allerlei redenen tot bezorgdheid ®ver de onderwijs-situatie, maar men moet niet aankomen met de bewering, nat er niet gewerkt wordt om de zaken mch zo goed mogelijk te laten verlo pen. Men dient ook bij vergelijkingen met het buitenland in het oog te hou- cen, dat zich in Nederland een heel bij zondere groei van het onderwijs heeft voorgedaan. Het is bijvoorbeeld zo ge makkelijk te wijzen op landen, waar men niet of veel minder dan ten on- ent kampt met een docententekort; ct men op de groei van het aantal leer- mgen in Nederland en de toeneming an het aantal docenten, dan ontstaat r een ander beeld. Zoals gisteren in een deel onzer op- Aëe. reeds werd gemeld bestreed de ewmdsman nadrukkelijk de opvatting van de heer van Hulst (C.H.) als zou mi.nulp van de regering aan het onder- J.V®, slechts incidenteel en fragmenta- fpit Worden verleend. Met name het kini. ondanks de bestedingsbeper- Atet begrotingsbedrag van O. K. hot aanzienlijk is gestegen voor ,'et hoger onderwijs zelfs met 35 pet 9ewijst het tegendeel. De minister zei, "at men inmiddels niet bevreesd hoeft ,e zijn voor zelfgenoegzaamheid van zijn «ant: wie dagelijks op het departement ^ordt geconfronteerd met de onderwijs problematiek in heel haar omvang, wordt alleen al daardoor weerhouden Van zelfgenoegzaamheid. Het belangrijkst in 's ministers ver dediging en in de re- en dupliek was de „edachtenwisseling over de taken van overheid en maatschappij met be trekking tot het onderwijs en over de grondslagen van de komende raamwet. De bewindsman betoogde, dat de overheidstaak z.i. niet primair is, het geen overigens niet betekent, dat hij de staatstaak ten aanzien van het onder wijs wil verdoezelen. De overheid moet zich echter richten op het algemeen welzijn, hetgeen, aldus: spr., een beper king inhoudt. Hier trad een menings verschil aan de dag met de heer de fcs (P.v.d.A.), die zei, dat onze hele ..„„keving wijst op een primair stellen an de overheidstaak. Volgens mr. as evenwel is dit primaat nu juist "iet uit de Grondwet af te leiden. De l0r£ van de overheid betreft vooral de Vrijheid van het onderwijs. Daarnaast kaf de bewindsman als zijn mening, [fat de overheid zeer moet oppassen cf onderwijs niet van bovenaf een be haalde signatuur op te dringen. Dat het stipuleren van deze uitgangs punten meer was dan een louter aca- Pcnaisch debat bleek bij de hierop aan sluitende discussie over de onderwijs- Wetgeving. De minister stelde, dat teerheid en maatschappij het onder- Wijs samen moeten dragen. Men wacht- T hier met belangstelling op een pre ciserende uiteenzetting over de z.g. •Maatschappelijke organen, die de Overheid tegenspel zullen moeten ge- y®n, do-h wat dit punt betreft hield de bewindsman zich aan de oppervlakte. Iets concreter werd Z. Exc. even- Wel toen hij ging spreken over de, biet name door prof. Gielen aange sneden, kwestie van de beslissingsbe voegdheid van de overheid. Mr. Cals Zei: er moet gekozen worden: mén moet ofwel alles in de wet vastleg gen de mogelijkheid openen om tot een soepele en verantwoorde aanpas sing van het onderwijs te komen, Waarbjj de minister beslissingen te hemen krijgt. Nu is het zo, aldus spr., dat men telkens wijst op het gevaar Van verstarring, maar dat er meteen de klacht komt, dat de overheid te veel ;lf gaat beslissen zodra er ook maar even in een wetsontwerp een Versoepeling wordt voorgesteld. Dit sloeg vooral op het wetsvoorstel tot het scheppen van grotere vrijheid Voor het onderwijs, een wetsvoorstel, dat men mag zien als een voorloper van de raamwet. Uit de repliek van Prof. Gielen op dit punt bleek, dat deze spreker van de K.V.P. toch nog hiet bijster gerust was over de minis teriële beslissingsmogelijkheden. Ter andere zijde heeft de bewinds- Jh.an overigens opgemerkt, dat velen POvoorbeeld inzake de vernieuwing van hef onderwijs naar de overheid kpken zonder de mogelijkheden te zien, die zij ?e'f ter beschikking hebben. In dit ver end verdient ook vermelding een op- er.king van mr. de Roos, die wees op 56 innerlijke tegenstrijdigheid van re- M.cyoeringen over het onderwijs, die ge- icht worden aan het adres van de over bid door hen, die nu juist voor de "Verheid ten aanzien van het onderwijs en- primaire taak zien. Ajen zat met dit aijeSl zonder dat het mii evenzoveel woorden gezegd werd, "aden in de discussie over het ont- v» j 'aamwet en men drong daar nog W m binnen bij de behandeling van (Ej-f. automatisme. De heer Algera zei in tweede instantie, dat mi- „er Cals bij zijn plannen inzake de Vn ilnf>en voor schoolstichting m het ortgezet onderwijs op zeer grote 1, ?edijkheden zal stuiten. De anti-revo- mnaire woordvoerder spitst® deze uit- Sraak toe op het u.l.o. De bewindsman v,1 ht u.l.o. losmaken uit de regeling 1 het automatisme, die thans zowel v°°r het l.o. als het u.l.o. geldt. Wij .Chter, aldus spr., juichen het nu juist \v„ °e' dat bjj het u.l.o. automatisme, j» rdt toegepast. Men kan bij het voort- zet onderwijs niet volstaan met een -ddeling naar behoefte en billijkheid '•'Planning"). Onder billijkheid wordt v te vaak verstaan, dat daar waar het Von r druk 's de tram een hjjwagen 0r het bijzonder onderwijs krijgt. kent men het grote verschil tussen het basisonderwijs, waaronder alle leerplichtige kinderen vallen, en het voortgezet onderwijs, waarin zich geen grote differentiatie voordoet. Het gaat erom in het voortgezet onderwijs een sluitend geheel van scholen te krijgen. Dit nu is onmogelijk bij toepassing van het automatisme: dan hangt de totstandkoming van een school af van de toevallige activiteit van een dominee, pastoor of burgemeester. Voorkomen moet worden, dat het ene schooltype (ULO) gemakkelijker tot stand komt dan het andere. Bereikt moet worden een schoolkeuze op pae- dagogische motieven. Het doortrek ken van de financiële gelijkstelling moet niet vereenzelvigd worden met de vorm, die deze gelijkstelling heeft bij het L.O. Het betekent alleen, dat de bekostiging van de scholen naar de zelfde maatstaf moet geschieden. Naar 's ministers oordeel wordt niet aan de pacificatiegedachte voldaan met aan de bijzondere scholen evenwel subsidie te geven als aan de openbare; een we zenselement is ook, dat bij de beoorde ling of er een school komt, gelijke maatstaven worden aangelegd. Mr. Cals zei, dat men het in ULO-kringen al thans met hem eens is over het losla ten van het L.O.-automatisme. Wij spraken gisteren over voorpost schermutselingen op het terrein van de komende wetgeving voor het voortge zet onderwijs; op de tweede dag van het Kamerdebat kreeg de strijd reeds een ander karakter. De A.R.-en heb ben zich met de uitspraak van de heer Algera over de zeer grote moeilijkhe den, die er bij de kwestie van het au tomatisme te verwachten zijn, reeds in een loopgraaf genesteld. Inmiddels is van K.V.P.-zijde ook een kritisch geluid gelanceerd. Prof. Gielen zei, dat hij niet kon inzien, dat de getalsnormen, die bij de stichting van scholen het component zullen vor men van de „planning", hoog zouden moeten zijn. De bewindsman toonde zich ingenomen met de uitspraak van P hielen, d'e 'lat' gesteld, dat de verschillende groeperingen bij de wet geving voor het voortgezet onderwijs be reid moeten zijn af te zien van al te persoonlijke wensen. De minister heeft overigens indirect te verstaan gegeven, dat hij het vermoedelijk wel niet meer zal halen de raamwet nog in de zit tingsperiode van het huidige kabinet ook door de Eerste Kamer te krijgen. De weergave van deze fundamentele discussie brengt de vermelding van het vele, dat er gezegd is over andere be langrijke zaken als daar zijn de scho lenbouw, het docententekort, de sa larissen van het onderwijzend perso neel enz. in het gedrang. Alleen dit voor wat de salarissen van de leraren betreft: in de kring der docenten is men onaangenaam getroffen door een in ons blad weer gegeven uitlating van de minister (op een vergadering van de K.V.P. in Den Haag), dat naar zijn oordeel de verhouding tussen de salarissen van de leraren en die van het andere overheidspersoneel juist zou zijn. Men acht dit een vooruitlopen op een uit spraak van het Georganiseerd Over leg over het rapport inzake het car rièreverloop. De bewindsman zei dien aangaande, dat hij zich zijn uitlating niet precies kon herinneren, maar dat hij in ieder geval slechts had bedoeld zijn opvatting van 1956 te herhalen. Inmiddels moet men bepaald niet te grote verwachtingen hebben over een discrepantie tussen de salarissen van de twee groepen. In het onderwijsdebat dat is ge voerd in de Eerste Kamer, is bij herhaling gesproken over de kwestie van het zgn. „automatisme", welke kwestie in de naaste toekomst zeker nog vaak ter sprake zal komen. Ter verduidelijking van deze term uit het onderwijsjargon: onder automa tisme verstaat men, dat wanneer kan worden aangetoond dat een school zal worden bezocht door een in de wet vastgelegd aantal leerlin gen, de overheid verplicht is haar medewerking te geven aan de stich ting van de school; er ontstaat dus „automatisch" een recht op subsidie. lllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllillllllllllllllllllllllllllllllHIII tegen de nogal eens gelanceerde opvat ting als zou hij het gymnasium willen kortwieken. Ik hecht, aldus spreker, zeer veel waarde aan de klassieke vor ming; ik ben zelf lid geweest van het Klassiek Verbond. Als om aan zijn wel willendheid tegenover de klassieken kracht bii te zetten, doorspekte de be windsman zijn uiteenzettingen met tal rijke citaten uit Latijnse en Griekse schrijvers. Het werden er zelfs zoveel, dat de heer Derksen de vraag stelde of het niet tot de goede klassieke vorming be hoort ook rekening te houden met het verstaansvermogen van hen, die geen klassieke vorming hebben genoten - - Mr. Cals zei, dat de grenzen in het debat over de klassieken nogal eens overschreden worden. Waarom zou de mogelijkheid om op het gymnasium B het Grieks te laten vallen het begin van het einde betekenen? Men zou even goed kunnen zeggen, dat de mogelijk heid om bij A de wiskunde op het eind examen te laten vallen en dit juist in deze tijd van technische ontwikkeling het begin van het einde betekent. Ten aanzien van de interessante dis cussie over bet karakter van het hoger onderwijs zei de bewindsman, dat het evenwicht in het betoog van de heer van Riel (V.V.D.) hem iets sterker had aangesproken dan de stellingen van prof. Diepenhorst (A.R.). In de „span ning" tussen enerzijds de wetenschappe lijke vorming en anderzijds de voorbe reiding op een maatschappelijke functie ligt, aldus spreker, niet alleen een pro bleem, doch tevens de oplossing van dit probleem besloten: zowel voor het een als voor het ander dient de univer siteit te zorgen. Sinds de minister niet meer persoonlijk de kunstzaken behan delt, heeft het debat hierover veel van zijn puntigheid verloren. Vooral de heer Cammelbeeck (P.v.d.A.) heeft nogal wat culturele problemen aan de orde gesteld, doch staatssecretaris Höppener beperkte zich in hoofdzaak tot algeme ne uitspraken van bezorgdheid, welwil lendheid, instemming en bestudering. Een concrete mededeling op het stuk van de lectuurvoorziening was, dat er voor de heffing van contributies en lees- gelden bjj openbare leeszalen nieuwe voorschriften zullen komen, waarbij maxima in plaats van minima zullen worden gesteld. Een commissaris van de Haagse po litie die geen deel uitmaakt van de geüniformeerde politie is begonnen met een onderzoek naar de vechtpartij van dinsdagmiddag tussen politie-agenten en academieleerlingen. De hoofdcommis saris heeft dit onderzoek gelast. Vooral zal worden nagegaan of het optreden van de individuele politiemensen juist j is geweest. De politie heeft een storm van kri tiek moeten doorstaan naar aanleiding van het optreden op dinsdagmiddag. Velen menen dat de politie niet met tact is opgetreden. Daardoor zou de aprilmop van de leerlingen van de Academie van Beeldende Kunsten in een complete rel zijn ontaard. Een woordvoerder van de politie heeft medegedeeld dat de politie bij voorbaat overtuigd is van de juistheid van haar optreden als geheel. Het is mogelijk dat individuele politiemensen te ver zijn gegaan. Er zullen maatre gelen worden genomen als uit het on derzoek blijkt dat inderdaad politie agenten fout zijn geweest in hun op treden. De stoffelijke resten van de in 1806 overleden prins-stadhouder prins Wil lem V zullen zoals bekend is dinsdag 29 april worden bijgezet in de konink lijke grafkelder te Delft. Aan de bij zetting zal een korte kerkdienst voor afgaan, die zal worden bijgewoond door dc koningin en prins Bernhard Het stoffelijke overschot van de prins zal 29 april per auto uit Brunswijk, waar het thans rust, naar Delft wor den overgebracht. Van de Nederlandse evacué's, die de vorige maand uit Menado met de K.P.M.-schepen Swartenhondt, Ban- joewangi en Kalabahi naar Nederlands Nieuw-Guinea zijn vertrokken, is reeds een aantal op eigen gelegenheid naar Nederland doorgereisd. Verscheidene evacué's, onder wie gezinnen met veel kinderen, wachten nog op vervoers mogelijkheden naar Nederland. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis be schikt over een lijst met de namen der evacué's. «Tares**® Het grootste schip dat ooit in Brabant is gebouwd, de 20.000 ton metende supertanker Tahamais woensdag van de werf te Heusden vertrokken om naar Rotterdam gesleept te worden, een reis die twee dagen zal duren. Er moeten diverse hindernissen genomen worden. Zo bijvoorbeeld de brug bij Heusden, waaronder een speciale vaargeul is gebaq- gerd, die 600 m lang en 40 m breed is, terwijl het schip vol gepompt werd met water Toen was er 20 centimeter speling Blijkens mededeling van het ministerie van sociale zaken bedroeg het aantal werkloze mannen per einde maart j.l. 91.625 tegen 101.182 per einde februari. Op aanvullende werken waren werk zaam 24.513 (eind febr. 22.992) mannen. De geregistreerde mannelijke arbeids reserve is derhalve in maart gedaald van 124.174 tot 116.138. Het aantal werk loze vrouwen verminderde van 6.736 tot 6.108. In de maand maart van het vorig jaar daalde het aantal werkloze mannen met 8.632 tot 28.563 en het op aanvullende werken te werkgestelden met 2.290 tot 15.678. Het aantal werkloze vrouwen beliep op 31 maart 1957 toen 3.082 tegen 3.553 per 28 februari. De grootste daling gaf de werkloos heid in de provincie Friesland te zien waar de geregistreerde arbeidsreserve in maart verminderde met 1.240. In' Gelderland daalde de arbeidsreserve in Een ander belangrijk element in het betoog van de minister vormde hetgeen hij zei ten aanzien van de klassieken. Mr. Cals verweerde zich met veel elan In Hollywood, waai men bijzonder graag prijzen uitdeelt, worden ook de dieren niet vergeten. Hun worden jaarlijks „Patsy's" toegekend. Zo kreeg Spike, een dikke hond uit een der Oisneyfilms, bij de jongste uit deling zijn eerste prijs als „piet re animal top stof of the year", ter wijl de welbekende Lassie eenzelf de onderscheiding kreeg, maar dan in de TV-sector. Beauty, een film- paard, werd tweede, evenals Cleo, een bijzonder geestig dashondje met televisie-talent. Ook de twee derde prijzen gingen naa. honden, hetgeen misschien nog niet eens zo dol is als verleden jaar, toen Sawantha, een film-eend, tot „acteur van het jaar" werd uitgeroepen, iVaaruit. de prijzen bestonden, werd helaas niet bekend gemaakt. Uit vergulde botten mis schien, of een hapje platina-eenden- kroos? Inzake de sport zei mr. Höppener, dat intern wordt verder gewerkt aan de voorbereiding van een nota, die er overigens voorlopig toch niet komt. De staatssecretaris hoopt, dat in de loop van het volgend jaar het cen traal instituut voor de opleiding van sportleidsters zal kunnen worden op gericht. Bij de bemoeienissen met de jeugdzaken geldt als uitgangspunt. dat de steun voor de normale jeugd gaat boven de hulp aan de ontspoorde jeugd. De begroting van O.K. en W. is ten slotte z.h.s. aanvaard met de gebruike lijke aantekening-tegen van de commu nisten. De „vader van de blues", de Ame rikaanse negermusicus W. C. Handy is woensdag ter aarde besteld op de Wood- lawn-begraafplaats in de Bronx. Drie duizend mensen verdrongen zich in de Abyssijnsche baptistenkerk, waar de rouwdienst gehouden werd, bijna twee duizend bleven buiten in het gure weer wachten. Een band van veertig man begeleid de Handy op zijn laatste tocht door Harlem, dat uitgelopen was om de trompettist de laatste eer te bewijzen. Beethovens „Fathétique" klonk op en Chopins „Marche funèbre" en ten slotte, toen de lijkauto verdween in de richting van de begraafplaats, hieven de musici in een langzaam maar rit misch tempo het thema aan van Han dy's meest bekende werk, de „St. Louis Blues". Het In Memoriam werd uitgesproken door dominee Adam Clayton Powell, een van de weinige negers die zitting hebben in het Amerikaanse parlement. „Handy hield van het leven", zei hij, „hij hield ervan met een twinkeling in zjjn ogen. Hoe blinder hij werd, des te meer twinkelden zjjn ogen. Hij was een groot mens. Elke neger die zowel in Alabama als in Tennessee ge prezen wordt moet een mens van goe de wil zijn". „De engel Gabriël heeft nu een vervanger. Als de trompetten van het laatste oordeel weerklinken zal Handy de laatste blues spelen." „Vanaf deze preekstoel heb ik de be grafenis geleid van King Oliver, Fats Waller, Charles Parker, Bill Robinson en nu is Handy bij hen: wat een jam session moet dat zijn." Minister Cals heeft hiertegen onom wonden zijn mening gesteld. Wanneer «ien zegt: het is willekeur als het fhtomatisme niet wordt doorgetrokken het voortgezet onderwijs, dan mis- (Van onze Haagse redactie) Men hoede zich voor een overdreven optimisme ten aanzien van de resulta ten van een topconferentie van de re geringsleiders der grote mogendheden, zo klinkt de waarschuwing van vele senatoren in het >Toorlopig verslag op de begroting van buitenlandse zaken. Deze leden zijn van oordeel, dat de situatie voor het Westen m 1958 stellig minder goed is dan ten tijde van de (mislukte) topconferentie in 1955: net prestige van de leider van de grootste westeljjke democratie is verzwakt en de Russische invloed in het midden- Oosten is versterkt ten koste van het Westen. Sommige leden waarschuwen voor te grote verwachtingen van een eventueel verbod van het gebruik van kernwa pens. De ontwikkeling is niet tegen te houden. Zou er immers een conflict tus sen de grote mogendheden ontstaan, waarbij voorlopig slechts van conven tionele wapens gebruik zou worden ge maakt, dan zou toch in ieder geval als gevolg van het conflict iedere effectieve controle komen te vervallen. Beide partijen zullen dan trachten zich opnieuw op een atomaire oorlog voor te bereiden, al was het alleen maar uit vrees voor de tegenpartij Naar aan leiding van het conflict rond Algerije pleiten vele leden in het verslag voor de opstelling van een beperkte UNO- strijdmacht langs de Tunesisch-Algerijn- se grens. Het is mij intussen niet ontgaan dat er een onder zoek ingesteld gaat worden naar bepaalde leefgewoonten van de mens, dat het zich zal beperken tot roken, drinken en slapen onder de Nederlandse bevolking en dat getracht zal worden, na te gaan hoe deze gewoontén zich verhouden tot de verschillen in stand, godsdienst, beroep, ontwikkeling, leefmilieu enz. Uiteraard juich ik dit onderzoek van harte toe. Ik moet slechts de beperking laken. Waarom ook niet het niezen, hoesten, vrijen, lachen, huilen, en keelschrapen er bij betrokken? Zijn dat soms geen mooie leefgewoontes? En zou het niet aardig zijn te weten dat bijvoorbeeld een katholiek meer hoest dan een protes tant, om over huilen nog maar te zwijgen? Het leven is zo'n veelomvattende zaak mijne vrienden en nu wij toch van plan zijn haar eens wat meer te ontwarren ben ik er voor dat wij het ook ferm en tot in de grond doen. Nietwaar, een leefgewoonte is één ding, gewoon leven weer een ander. de afgelopen maand met 1.118 en in Groningen met 1.109. Het aantal openstaande aanvragen liet per 1 april j.l. het cijfer 21.903 zien voor wat mannelijk en 21.505 voor wat vrouwelijk personeel betreft. Deze cij fers luidden per 1 maart respectievelijk 21.070 en 19.976. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, heeft de raad voo. de scheepvaart voorgesteld zowel het diploma van kar'tein H. uit Over- schie als van de eerste stuurman K. uit Middelburg n te houden voor twee weken naar aanleiding van de aanva ring in de mist van het m.s. „Prins Casimir" op 29 juni van het vorige jaar voor de ingang van de St.-Law rence rivier met het Finse m.s. „Borg- holm". De eerste stuurman had op de radar het Finse schip wel -ezien, maar dacht dat het een tegenligger was. Later bleek, dat het Finse schip een koers- kruiser was. Tot enkele minuten voor de aanvaring is de „Prins Casimir" op volle kracht blijven varen. Toen was in middels ook de kapitein weer op de brug gekomen. De heer Metz merkte o.a. op: „De gezagvoerder behoort tot de kapiteins die een groot vertrouwen in de radar het jen. Het komt veel te vaak voor, dat men, omdat men op de radar ver trouwt op volle kracht blijft varen zo als hier. Op deze wijze worden risico's genomen die helemaal niet nodig zijn". De raad heeft voorts de aanvaring op het Noordzeekanaal tussen het20.000 tons Noorse motortankschip „Fjordaas" e het ruim 10.000 ton metende Zweed se m.s. „Avsaksa" op 26 december van het vorige jaar behandeld. De Fjordaas" lag in de mist voor de Hembrug te wachten en werd aan gevaren door de „Avsaksa", een oplo- per. De heer Metz zeide uit deze zaak de lering te willen trekken, dat de lood sen niet te ver moeten gaan met op de brug te varen en dat het ook in het Noordzeekanaal noodzakelijk is zich strikt te houden aan het voorgeschre ven aantal seinen. (Eigen bericht) Naar wij vernemen zal de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten dezer dagen ongeveer ƒ70 miljoen aan geld leningen ter beschikking van de ge meenten stellen. De minister van binnenlandse zaken heeft aan de gemeentebesturen mede gedeeld, dat deze geldleningen moeten dienen voor de vaste financiering van kapitaalswerken welke in uitvoering zijn of reeds tot stand zijn gekomen. Alleen wanneer alle voltooide of onder handen zijnde kapitaalswerken zijn ge dekt door reeds gecontracteerde leningen mag de opbrengst van de nieuwe le ningen worden gebruikt voor nieuwe investeringen. Prinses Margriet heeft woensdagmid dag, vergezeld van haar verzorgster een bezoek gebracht aan de Cineac in de Reguliersbreestraat te Amster dam. Zjj heeft daar de vertoning bij gewoond van de reportage over het staatsiebezoek van het Britse konings- rtflflr oon \Tn/4Av,ln„ J -ï 6 film „Onze kroonprinses in de west' Voor het civiele hof van Wiesbaden wordt op het ogenblik een proces gevoerd over de vraag of mevrouw Anna Anderson, thans woonachtig in het Zwarte Woud in Duitsland, de Poolse boerin Franziska Schanzkowski of prinses Anastasia uit het Russische vorstenhuis Romanoff is. Tot de mensen die getuigen voor de prinses behoort de ritmeester van de voormalige Tsaristische cavalerie, de 68-jarige Felix Dassel. Het gerechtshof te Wiesbaden, dat zich met de „zaak-Anastasia" het proces, dat ten doel heeft uit te maken of de 57-jarige „Anna Anderson" inder daad Anastasia, de jongste dochter van Ruslands laatste tsaar, is bezig houdt, heeft gistermiddag de getuige Tatiana Melnik-Botkin, een dochter van de ljjfarts van wijlen Nicolaas II, ge hoord. Tatiana Melnik heeft met haar vader van 1908 tot 1917 aan het hof vertoefd. Toen zij na de revolutie, in 1926, in een rusthuis in Obersdorf (Beie ren) kwam, verbleef daar een geheim zinnige „onbekende zieke", van wie toen al het gerucht ging dat z« de jongste dochter van de tsaar was. Aan vankelijk had Tatiana weinig aandacht aan de kwestie geschonken, tot zu op een avond de geheimzinnige P.atiente had gezien en haar onmiddellijk had herkend. Anastasia had haar niet her kend, doch zjj-herkende o.a. een boeken legger die haar moeder eens had ge maakt en aan dr. Botkin had gegeven. Voor vandaag is de beroemde danser Serge Lifar als getuige gedagvaard. Lifar zal op verzoek van de advocaat van „Anna Anderson" getuigen. De ad vocaat heeft tegenover verslaggevers verklaard, dat zijn cliënte van deze ge tuige verwacht, dat hij zal bevestigen dat de Italiaanse regering in 1919 en 1920 een onderzoek heeft laten instellen, waaruit gebleken zou zijn dat prinses Anastasia de uitmoording van het gezin van de tsaar te Jekaterinenburg heeft overleefd. De 68-jarige voormalige cavaierie- officier van het vroegere keizerlijke Russische leger, Felix von Dassel, is gisteren in de gelegenheid gesteld een laatste en definitief getuigenis voor het hof af te leggen. Von Dassel bleef met grote stellig heid bij zijn verklaring dat er geen twijfel aan bestaat, dat „Anna Ander son" de Russische grootvorstin Anasta sia is. „Ik heb hier dertig jaar over kunnen nadenken en ik verklaar het nu voor de tiende maal: de zich „Anria Anderson" noemende vrouw is Anasta sia, de jongste dochter van wijlen de tsaar." De president van het hof liet verkla ringen voorlezen, waarin onder meer werd gezegd dat „Anna Anderson", Franziska Schanzkowsky, dochter van een Poolse kleermaker uit Oost-Pom- meren, is, evenals medische rapporten van vóór de Tweede Wereldoorlog opgemaakt ter gelegenheid van vroege re processen, o.a. dat van Berlijn waarin wordt gesteld Anastasia een an dere mond, neus, enz had dan „Anna Anderson". Doch Von Dassel hield onwankelbaar aan zijn getuigenis vast. Een derde ge tuige, de 78-jarige Pierre Gilliard, de vroegere gouverneur van de kinderen van tsaar Nicolaas, verklaarde echter, dat Anna Anderson niet de jongste doch ter van de tsaar is. k ben aangereden door een taxi en overreden door een kinderwa gen. Ik ben op de fiets van ach teren tegen een tram gebotst en heb met een brenguncarrier de zijkant van een stafauto geramd. In auto's en jeeps ben ik tegen bomen, een spoorbrug, mijn eigen tuinhek, drie andere auto's, een viertons vracht wagen van de R.A.F., een politie agent en de scheepswand van een slagkruiser gereden..." De man die onlangs deze getuige nis aflegde, het Britse socialistisch parlementslid Fienburgh. reed dezer dagen met zijn auto in Londen tegen een lantaarnpaal. Hij brak een been en kreeg ernstige wonden aan het hoofd. Na een spoedoperatie en een bloedtransfusie verklaarden de be handelende artsen dat Fienburghs toestand gevaarlijk was maar... ge zien zijn ervaringen niet onrustba rend. hoogste wolkenkrabber van Cairo, die met zijn 35 verdie pingen ruim drie miljoen gul den heeft gekost, zal wellicht nim mer bewoond worden. Toen de werk zaamheden aan het gebouw ten ein de liepen, kwamen de architecten tot de ontdekking, dat de stedelijke wa terleiding de hoger gelegen verdie pingen niet van water kan voorzien: dat de brandweer niet over voldoen de hoge ladders beschikt om een eventuele brand in het hogere deel van het gebouw te bestrijden; dat •iet wassen van de Njjl, aan welks levers de wolkenkrabber is opge trokken, in bepaalde jaargetijden de funderingen van de krabber zal on dermijnen en dat tenslotte het bouw werk zo slecht is uitgebalanceerd, dat een geringe aardbeving voldoen de zou zijn, de krabber in elkaar te doen storten. Maar afgezien van de ze kleine „onvolkomenheden kan men aldus een Egyptisch blad - deze wolkenkrabber als technisch volkomen geslaagd beschouwen... en bende uit de onderwereld van Kopenhagen wilde onlangs een goede slag slaan. Men had het begrepen op twee fabrieken, waarvan men vermoedde, dat de brandkasten wel goed gevuld zouden zjjn. Wekenlang werd de operatie voorbereid. Er werden tekeningen gemaakt, waarop alle in- en uitvals wegen stonden genoteerd en het in braak-materiaal werd met grote zorg gekozen. Zelfs moderne elektri sche boren en snijbranders behoorden tot het gereedschap, waarmee de bende dezer dagen de operatie inzet te. De nacht was guur en donker, de inbraak gelukte, de bendeleden wis ten ook nog ongemerkt te verdwijnen, maar vast staat dat hun humeur niet al te best geweest zal zijn. Van de ene fabriek bedroeg de inhoud van de brandkast... drie centen, ter wijl in de safe van de andere fa briek niet meer dan een enkele cent zat... De politierechter van Stourbridge (V.S.) sprak de juffrouw ten slotte vrjj van het tenlastege- legde: diefstal van boodschappen- mandjes. Dat zat zo: bedoelde juf frouw bezocht voor het eerst van haar leven de eerste zelfbedienings winkel in Sourbridge. Bij de deur zag zij een stapel boodschappen- mandjes staan met een bordje erbij waar op stond: Please take one. Bij een volgend bezoek aan de winkel stond het bordje er nog steeds en ze nam weer een mandje mee. En zo voort. Bij elkaar: twee en twintig mandjes. De winkelier moest toegeven, dat zjjn opschrift weinig gelukkig geko zen was. De politierechter vond dat ook en sprak de juffrouw vrij, te meer daar zij de mandjes had be waard en aan de winkelier terugbe zorgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5