OPEN BRIEF aan een heel klein meisje Hoe sal de wereld eruit sien als jij groot bent? KHROESJTSJEV nodigt het Westen uit tot het voeren van dezelfde propaganda" Flauw applaus voor nieuwe Sovjet-leider in Boedapest TRA1TAL 3 Naar Den Haag Krijgt de lentemode met Pasen een kans Comets voor de B.E.A. Stopzetting kernwapenproeven Applaus in Boedapest Moskou akkoord met internationale controle Moeder. Ja, die wist t wel! ZATERDAG 5 APRIL 1958 PAGINA 10 X/X? COLOR Mijn lieve kleine hummeltje Je bent nu een echt mensje aan het worden, want je kunt nu lopen en sinds je met je korte, kittige stapjes door de kamer en over het grasveld in de tuin dribbelt, is het echte leven pas voor je be gonnen. Daarvóór, opgesloten in de box of in je bedje, had je leventje meer van een plant, en met je altijd maar maaiende bedrijvige handjes leek je soms ook net een bewegende waterplant in de stroom. Nu ren je kordaat rond op je piepkleine voetjes en de korte strook van je heel wijde rokje wipt bedrijvig mee boven je eigenwijze beentjes. Je bent heel modieus in je popperige jurkje, want de grote mensen-mode heeft het ditmaal ook in jouw wereldje afgekeken. Dat bewijst al in welk een malle wereld je terecht bent gekomen. Maar daar héb je nog geen flauw benul van, terwijl je meejuicht met de anderen, omdat er paaseieren verstopt zijn. Van Pasen weet je niets, je weet alleen dat het feest is, terwijl je met je onhandige, rose knuistjes naar de kop van een madelief in het gazon grijpt. POLYCOLOR Kleurshampoo Paratyfus-epidemie in Deurne voorbij Laat roospuntjes verdwijnen met anti-roos Vraag TRAITAL 3 „Het Bussche Kempke" Zestien Franciscanessen gediplomeerd pP .-.V .«.iWiV Tube voor 2 wSssi ngen f 1.95 Bij alle drogisten en parfu meriezaken. De menselijke engelbewaarders om je heen vragen zich wel eens af, hoe de wereld er uit zal zien als jij groot bent. En het enige wat ze weten is, dat dan óók nog op een voorjaarsdag in april meizoentjes in het gras zul- ler staan en dat er kleine, beginnen de mensjes zullen zijn zoals jij nu. Maar voor de rest is alles onvoorstel baar. Zullen de huizen nog altijd hele maal zijn uitverkocht, en zelfs de hol le bomen? Hoe zullen we ons op 'n dag als vandaag op de weg verplaatsen, met het verkeer, dat in 1980 zes maal zo intens zal zijn als nu? En waar zul len de kinderen uit de compleet dicht gegroeide Randstad Holland dan moe ten leren hoe een mierennest er uit zien, als er helemaal geen plekje vrije natuur meer is? Maar laten we bij jou blijven. Om te beginnen, hoe zul je er uit zien? Zal de mode, die nu zulke malle bok- kespröngen maakt met surrealistische heel korte ballonjurken dan een beet je tot bedaren zijn gekomen en m haar evenwicht geschommeld? Of zullen de vrouwen maar steeds door gaan met zich ieder half jaar weer iets te laten voorschrijven, dat anders was dan het seizoen daarvoor en dus on mogelijk serieus kan blijven? En als we dan steeds langer blijven leven en allemaal 't geheim kennen waar zo intensief naar gezocht wordt om er met honderd jaar nog jong uit te zien, dan zullen daar in elk mensen leven heel wat meters textiel mee ge moeid zijn. Dat zal prettig zijn voor de produk tie. .Ja kleine hummel, je weet er nog wel niets van, maar het is tegenwoor dig zo, dat de dingen er niet zijn voor de mensen maar dat de mensen er zijn voor de dingen. Je zult als je groot bent, als alles zo blijft door gaan, zwemmen in een zee van ver leidelijkheden, die je niet nodig hebt. Maar er wordt van je verwacht, lat je toch zoveel mogelijk aanschaft. Niet zozeer om er gelukkig mee te zijn. Dat mag wel, maar dat is niet de eerste bedoeling. De bedoeling is om de produktie op peil te houden. Want dat produktie-apparaat gaat maar door net als een beukenbos, waar elk jaar miljarden beukenootjes vallen, zomaar voor niets. Niemand, die ze opraapt. Dat kan in de natuur, maar in de behoeft-kweek waarin de mens Zo veel vlotter dan de gewone peignoir. Advertentie als U het één keer thuis zeil gewassen heeft met Tlntgevende haarwassing met POLYCOLOR jaagt de eerste grijze haartjes (zonder verven!) op de vlucht. 't Is verbluffend eenvoudig! Enige weken geleden is een besmet telijke ingewandenziekte, paratyfus vastgesteld in het St.-Josefgasthuis te Deurne. Deze besmetting trof de be jaardenafdeling, de zusters, en enige kinderen, in totaal ongeveer veertig ge vallen. Het is mogelijk gebleken de kleine epidemie beperkt te houden, door de haard te isoleren en verdere uitbrei ding te voorkomen. Thans is verdere besmetting niet meer te duchten en de bevoegde instan ties hebben het gevaar geweken ver klaard. De besmetting onder de bevol king is tot twee gevallen beperkt ge bleven. leeft kan dat niet. Dcuir moet dan ook door de concurrentie tot het uiterste gevochten worden om wat uit de ma chines komt, kwijt te raken aan de consument, die er geld voor geeft. De machine doet alles in jouw tijd. De machine brengt je naar de maan dat is een héle ingewikkelde en de machine rekent je belasting uit. De machine vertaalt romans en er komen niet alleen steeds meer machines tm op het land het voedsel te zaaien, te verzorgen, te oogsten, het in levens- middelenfabrieken te sorteren, te reinigen en te steriliseren, maar ook zelen daar al over. En als jij op de middelbare schoolbanken zit zal er wellicht, naar Amerikaans voorbeeld, op het lesrooster ook onderricht staan in het „kleren kiezen". Amerikaanse teen-agers leren dat op school. Het is een vak, dat hen leert onderscheiden en smaak ontwikkelen en waar ze hun leven lang plezier van hebben, want het fleurt het leven op. En misschien is het ook wel zo, mijn muisje, die helemaal niet weet, hoe zalig het is in deze onrustige, jachtige wereld om klein te zijn en je tijd e verdoen met spelen, slapen en eten, dat je niet Voor een grote menigte op het „Hel denplein" in de Hongaarse hoofdstad heeft de Russische premier en partij leider Khroesjtsjev gisteren een rede gehouden, waarin hij onder meer zei, dat de „wereld met teleurstelling en wanhoop" president Eisenhowers ver klaring heeft vernomen dat het Russi sche besluit om de kernwapenproeven te staken slechts „propaganda" was. Hij drong er bij Eisenhower en andere Westelijke staatslieden op aan „dezelf de propaganda" te voeren door even eens op te houden met de proeven. Zij zouden alle volkeren gelukkig maken, aldus de Sovjet-leider, die een staken der proeven als een eerste stap naar volledige ontwapening, ontspanning en vreedzame samenleving zei te beschou wen. De oplossing van andere dringen de internationale problemen zou erdoor worden bevorderd, aldus de Russische leider. Volgens Khroesjtsjev bestaat er in feite al controle op kernwapenproe ven, omdat, zo zei hij, bewezen is dat geen enkele proef geheim kan worden gehouden. Niettemin zijn wij bereid in te stemmen met internationaal toezicht, zoals wij al verscheidene ma len hebben verklaard, aldus de Sov jet-leider. Slechts enkele uren nadat Khroesjt sjev deze laatste verklaring had afge legd heeft het Britse ministerie van bui tenlandse zaken er op gereageerd. In Londen werd verklaard dat de Britse regering de Sovjet-Unie uitnodigt deel uit te maken van de commissie van deskundigen, zoals de Britse regering die in juli j.l. heeft voorgesteld op te richten met het oog op instelling van een systeem var inspectie voor ontwa pening. Tot nog toe is de Sovjet-Unie nog niet op dit Britse voorstel ingegaan, aldus werd in Londen opgemerkt. De „pittikoot" ook van de pop, hartewens van elk klein meisje. eens zo heel veel tijd zult hebben I jn voor iets anders dan ontwerpen. Want het is een rage vooral van de reclame om jullie, zo tussen je zesde en je zestiende jaar alles zelf te la ten ontwerpen. Je eigen kleren, je eigen behang, je eigen meubels, je gordijnstoffen, de dessins voor je zomerjurken en de wandlap- pen voor je ka mertje. En eer lijk gezegd, jul lie zijn er toys genoeg voor. Ja, jij bent ook ai veel wijzer dan de kleine hum mels vroeger wa ren. Ze zeggen, dat jullie vanaf de eerste dag al wijzer zijn. Dat mag ook wel, want er is veel meer nodig dan vroeger, als je in de wereld wordt neergezet, om het goed te doen. A. Bgl. Gisteravond heeft ook het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken een verklaring commentaar gege ven op de rede van Khroesjtsjev. In de verklaring wordt opgemerkt, dat Khroesjtsjev zijn kritiek op de V.S. heeft geleverd in Hongarije, op de plaats waar Sovjettanks iets langer dan een jaar geleden een bloedbad aanricht ten onder de Hongaarse bevolking, dat i alleen maar trachtte het juk van een vreemde overheersing van zich af te schudden. De verklaring is zeer kritisch gesteld wat betreft de persoon van de Russi sche premier en de Russische ontwaper ningspolitiek. Er wordt een beroep in gedaan op de Sovjet-Unie, om de re solutie, door de Algemene Vergadering van de V.N. in november '57 aangeno men, te aanvaarden. Deze resolutie, waarin de landen werden opgeroepen mede te werken aan de totstandkoming van een ontwapeningsovereenkomst, is indertijd door de Sovjet-Unie verwor pen. In Franse diplomatieke kringen ech ter beschouwt men de woorden van Khroesjtsjev dat de Sovjet-Unie bereid is in te stemmen met een internationaal toezicht op het staken van de kern wapenproeven, als de belangrijkste stap in de richting van een topconferentie sinds de Russen het vorig jaar om een dergelijke conferentie vroegen. Het schijnt dat Khroesjtsjev nu tenminste bereid is. om de kwestie van het toe zicht te bespreken, zo zei men. Khroesjtsjev sprak in Boedapest zijn rede uit, nadat een grote militaire pa rade van ongeveer 3.500 militairen, ma trozen, grensbewakers en leden van de arbeiderstroepen voorbijgetrokken was. Zeventien straaljagers van Rus sische makelij en een bommenwerper vlogen over, terwijl 32 Russische tanks en 72 vrachtwagens met Hongaarse in fanteristen alsmede kanonnen over het Heldenplein reden. Een flauw applaus klonk op toen Khroesjtsjev met zijn hoed ter begroe ting opgeheven als eerste op de offi ciële tribune verscheen, gevolgd door andere Russische en Hongaarse leiders. Tijdens de plechtigheid werd echter slechts weinig gejuicht, aldus meldt Reuter. Zoals bekend woont Khroesjt sjev de plechtigheden in Boedapest bij ter herdenking van de „bevrijding" van Hongarije in 1945. Lord Douglas of Kirlteside, president directeur van de „British European Airways" heeft een contract getekend met de De Havilland-fabrieken voor zes straalverkeersvliegtuigen van het type „Cornet 4b", een verbeterde en ingrij pend gewijzigde versi van de eerste Comet, die zoals men zich zal herinne ren na een aantal vliegrampen werd af gekeurd. Met het contract is met inbe grip van onderdelen, een bedrag van ongeveer zeventig miljoen gulden ge moeid. De toestellen worden aangedre ven door 4 Rolls-Royce „Avon"-straal- motoren. Met de aflevering van deze Cornets moet in het begin van 1960 een aanvang worden gemaakt. De eerste passagiers- dienst met deze straalverkeersvliegtui gen zal, naar verwacht wordt, in het zelfde jaar worden geopend. De „Co- met 4b" is bestemd voor korte tot middel-lange afstanden en biedt plaats aan 79 tot 102 passagiers. De kruissnel heid zal, volgens de huidige berekenin gen meer dan 800 km per uur bedra gen. Een Hongaars communistisch blad „Magyar Nemzet" heeft er over ge klaagd dat vele theaterbezoekers in Boedapest alleen maar toneelvoorstel lingen bijwonen om te kunnen ap plaudisseren wanneer in de handeling woorden als „katholiek", „Hongarije", „patriot" of „vrijheid" vallen. Toen Maria Stuart" in een theater van Boedapest gebracht werd, begonnett personen in een bepaalde hoek van de zaal luid te applaudisseren toen de figuur van Mortimer de gevangen koningin toevoegde: „ik ben een ka tholiek," aldus „Magyar Nemzet". Het blad klaagt voorts dat het ap plaus voor een goed stuk dikwijls beneden de maat blijft, maar men in bijvalsbetuigingen uitbarst zodra een der acteurs het woord „vrijheid" op de lippen neemt. Advertentie Traltal 3 bevat het pas-ontdekte apellum met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwasslngen is de roos verdwenen. Zestien zusters Franciscanessen van de congregatie van Oirschot heb ben eindexamen gedaan voor de cur sus bejaardenverzorging aan „Het Bus sche Kempke" te Ammerzoden bij 's Hertogenbosch. Zij behaalden allen het diploma. Pater A. van Corstanje O.F.M., commissaris van de Francis caanse Derde Orde, en voorzitter van dit opleidingsinstituut heeft hen de di- ploma's uitgereikt. Hierbij was ook aanwezig drs. J. F. Streur, direc teur van de Katholieke Nationale Fede ratie voor Bejaardenzorg, die ook als gecommitteerde het examen bijwoon de. De opleiding te Ammerzoden is ge sticht eind 1956. De zestien geslaagde zusters zijn de eerste cursisten. In het „redelijk museum „Het Prin senhof" te Delft wordt van begin juni tot en met 10 augustus een tentoonstelling ge houden door het Kon. Ned. genootschap voor geslachts- en wapenkunde. De naam van deze expositie zal zijn „De Nederlandse he Leeuw". #Toen ik gisteren in Den Haag moest wezen, heb ik vóór ik er heen ging, toch wel even een lichte aarze ling moeten overwinnen. Ik heb even gespeeld met de gedachte een kogelvrij vest of zelfs een geheel harnas aan te trekken. Want het is maar weer eens gebleken, dat men zich in de residentie niet helemaal zonder risico op straat kan bewegen. En nu denk ik niet op de eerste plaats aan het verkeer. De arge loze burgers, die dinsdag uit de Cineac kwamen en werden onthaald op een ferme schop of duw van een Haagse agent, kunnen nog één ogenblik aan 1 april hebben gedacht. Maar je weet de ervaring heeft het geleerd nooit precies wanneer zo'n functionaris weer zin heeft in een practical joke. Hij is niet aan een bepaalde datum gebonden en mijn gevoel voor humor kent grenzen. Overigens is een sabel vanouds her een ridderlijk wapen. Maar het moet niet te eenzijdig worden gehanteerd. Wat dat betreft kan men zich dan weer beter houden aan het waterkanon, dat er ook niet voor niets is en dat bij in gebruik stelling nog wel eens wat vrolijkheid wil ontketenen. Boven dien maakt het schoon schip. Tenslotte ben ik toch zonder enige bescherming naar Den Haag getogen. En het is, dat moet gezegd, achteraf gezien erg meegevallen. Ik heb een agent naar de weg gevraagd en hij knalde mij niet neer. Eventuele Paas- toeristen hoeven zich dus, geloof ik, niet te laten weerhouden om het „Groene Zoodje" te gaan bezichtigen. Overnachten op het politiebureau valt echter vooralsnog af te raden. in het gezin gaat steeds meer machi naal. Er is zelfs al een slaapmachine die je in drie uur je complete nacht rust geeft zodat je een langer etmaal hebt voor alles, waarmee de mensen, die zoveel „comfort" maken, het steeds drukker hebben. Wij zijn, voor jou, heel benieuwd, hoe lang die kettingreactie van de produktie door kan gaan en hoe lang de reclame de mensen kan blijven bewegen te kopen wat ze eigenlijk niet nodig hebben. Jij, met je snuitje van melk en honing, die er nog zo gaat uitziet als een bloem, als jij je eerste make-up gaat kopen om je „ba byface-complexion" te bewaren, denk je dan dat je zult weten, hoeveel mer ken lippenstift er bestaan? En hoeveel kleuren en soorten elk merk heeft? Als je probeert het uit te vinden zal het je duizelen. En tegen dat jij je eerste ijdelheidjes botviert zal de diepte-psychologie van de reclame nog veel dieper zijn doorgedrongen in de zwakke vlekken van het men selijke onderbewustzijn om ze, als ge hypnotiseerd, dat bepaalde ding te doen kopen. Weet je dat een Ameri kaanse fabrikant van lippenstift on langs gezegd heeft, dat hij er in zijn reclame niet op uit was om lippen stiften te verkopen, maar om „klan ten te kopen". Ja, ja, de consument wordt steeds duurder voor de indus trie. Als je dat kunt begrijpen. En toch laat iedereen, tegen be ter weten in, zich vangen in de fuik. En jij zult dat net zo doen als de vrou wen nu, die, om maar iets te noemen, ieder wel een lange peignoir in hun kast hebben hangen, waar niets aan mankeert. Maar die toch vroeg of laat zo'n gezellig kort coquet Ameri kaans ding erbij kopen, dat een paar graden feestelijker is. De duimschroef van de luxe-voor-iedereen wordt heel, heel zoetjes aangedraaid. Men merkt het nauwelijks, maar je ziet het soms voor je als je een paar jaar terugdenkt. En dan is de afstand tus sen de degelijke gebreide onderjurk en de aan de feeënwereld ontleende „pittikoot", zonder welke geen klein meisje meer gelukkig is en waar zij over een paar jaar ook om zal zeu ren en die je misschien van Sint Nicolaas wel krijgt voor de pop niet eens zo heel groot. Vermoedelijk zal jouw toekomstige gezins-garderobe wel helemaal be staan uit non-iron en over een paar jaa- zal dat wel zo geperfectioneerd zijn, dat ook dat geprepareerde goed veilig naar de wasbaas kan. De was serijen, die met hun tijd meegaan, puz- lllllllllllllilllllllll lllillllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll IIIIIIIIHIIII1"1 r uiterlijk, is de grootste r et weer in april doet helft nu bekeerd tot de wat het wil, maar men hoopt altijd, dat het voorjaarspakje met Pasen een kans krijgt. Heel geschikt voor het gure Nederlandse voorjaar is deze niet- aangesloten tailleur van de Franse confectie (Sy- ma). Het jasje is van beige pied de poule, de rok, de zakken en de kraag zij i van beige Shetland wol. Van de Nederlandse vrouwen, die werk maken van hun niet-aangesloten mantel paklij n, die dan ook een van de heel goede vond sten van de mode van de laatste jaren is. Typisch voor de zomer- mode 1958 is de grote roos, gedraaid van het lichte materiaal van de japon. Balmain geeft dit romantische toilet van te re witgenopte zijden mous seline de grote roos als enige versiering. Verder is het model eigenlijk heel eenvoudig. Jammer dat zulke feestelijke ja ponnen hoe langer hoe minder gedragen worden. „Cocktailjurken zijn bijna altijd kastjurken" hebben wij een verkoopster eens horen zeggen. Dat zal dan aan de japon liggen, aan de bezitster en aan het ontbreken van de echte feestelijke sfeer op het samenzijn, waar men in iets dergelijks pleegt te verschijnen. Maar wie bin nenkomt als op de japon van het plaatje, dunkt ons, die maakt het festijn! NADRUK VERBO Advertentie Maar zij had 't nog niet door tot, opeens, zij 't bemerkteMAÏZENA'. ddt was het geheim van moeders kookkunst. Maar... moeder zei bij het kopen van MAIZEN A steevast DURYEA en daarbij keek moeder wel uit, dat zy geen andere kreeg- Vandaar haar kooksuccessen. Nu is ook zij zelf ervan doordrongen dat het heus wel de moeite loont op die naam DURYEA te letten. In derdaad - er is geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan MAÏZENA DURYEA-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 10