Van Dam Dame Onder de blauwe vaan van Lotharingen ZALIG PASEN! RCH zal tegen Stormvogels zijn uiterste best doen Vierdaagse in Israël Concordia en Lisse spelen om het kampioenschap Van en schijven. ffus A Smyslov geeft zich gewonnen Keller en Van Dijk beginnen opnieuw Regen verstoort jeugdtoernooi Sunderland in de lift Botwinnik opnieuiv drie punten voor (.ItOËN o. Derde partij om titel ook remise 33 Engelse league ZATERDAG 5 APRIL 1958 PAGINA 4 Mil abcdefgh. 38Als de avond gevallen is, verschijnt Johannes in gezelschap van een andere Armeniër, een oudere man met een eerwaardig, gebaard gezicht. „Dit is mijn vriend Jozef, de man die ge zoekt," zegt hij tot de beide Lotha- ringers. De mannen schudden elkaar de hand en Jozef informeert met be langstelling naar het welzijn van Hertog Godfried. Daarna zegt hij: „We zullen u nu eerst onder dak in mijn huis zien te brengen. Bij de Zuidelijke poort van de stad heeft een familielid van mij op het ogenblik als officier de wacht. Gij beiden zijt kooplieden, die door Byzantium naar Smyrna wil len doorreizen. Over uw plannen en de toestand in de stad spreken we later wel. Voorlopig blijft ge in mijn huis. Mijn familieleden en huisgenoten kunnen zwijgen." Victor en Robert hebben nu een soort tulband opgezet omdat ze nog te veel opvielen in gezelschap van Jozef en Johannes. De vier ruiters rijden langs hoge, grimmig uitziende wallen en muren, welke goed bemand blijken te zijn. Als Victor hier een opmerking over maakt, zegt Jozef: „De keizer schijnt geen enkel risico te willen nemen. Men heeft al enige tijd geleden berichten ontvangen over de grote krijgsmacht, die over Byzantium naar het Heilige Land wil trekken en men schijnt dat vooruitzicht nu juist niet aangenaam te vinden!" Eindelijk bereikt men de zuidelijke poort van de stad waar de wacht hun een halt toeroept, en de wachthebbende officier naar voren treedt. B.M.H.G. speelt gelijk Folkestone in llZrZ. nstm CENTRALE VERWARMING ?OW-R-MflTIC Oliebranders Oplossing kruiswoordraadsel van vrijdag Tweede nederlaag van de Hongaren Sportieve notities De pflnlijke verrassing, die de Belgi sche hockeyploeg zondag de Neder landse hockeywereld heeft bezorgd, moet in het kamp der Oranjemensen nogal hard zjjn aangekomen. Die con clusie valt niet te trekken uit de sa menstelling van het hockeyteam, dat de volgende week in Cardiff tegen Wales speelt. Slechts twee spelers heb ben namelijk hun plaats verloren en bij een van die twee, de verteraan- re^htsbuiten Engel, had dit al een wedstrijd eerder moeten gebeuren. Wij hebben dat al eens uitvoerig be toogd. Een verrassing is wel, dat doel man Mulder na zoveel jaren van trou we dienst is gepasseerd, omdat hij in Brussel twee fouten heeft gemaakt. Het lijkt ons toe, dat die maatregel wat voorbarig is genomen. Mulder heeft na melijk met alleen fouten gemaakt en is het bovendien niet de gewoonste zaak van de wereld, dat een speler in een bepaalde wedstrijd wat minder goed op dreef is dan anders? Over de nieuwe samenstelling van het hockeyteam willen wij het nu ech ter niet hebben. Er zijn namelijk an dere zaken, die de aandacht verdienen. Het opmerkelijkste nieuws van deze week is wel, dat de aanvoerder van de nationale ploeg, Dick Loggere, tijdelijk uit de elftalcommissie is getreden. Hij is er in september in benoemd. Des tijds, toen Loggere kandidaat gesteld werd, is zo hier en daar opgemerkt, dat de unieke combinatie van speler in en samensteller van een nationale ploeg typerend is voor de sfeer in onze hoc keywereld. En inderdaad, nimmer zijn wanklanken vernomen. Loggere heeft echter ondervonden, dat de combinatie voor de betrokkene zelf zeer onaantrek kelijk is. Hij heeft met het tijdelijk uit treden dan ook een verstandig besluit genomen. een verstandig besluit Dat de hockeywereld intussen nog ernstig kampt met het voorhoede-pro bleem is ook in de wedstrijd tegen Bel gië duidelijk geworden. Met de verkie zing van de Bloemendaler Berkman als rechtsbuiten is vermoedelijk een goede greep gedaan. Men denke echter niet, dat de ploeg, die nu tegen Wales gaat Doelman Mulder, gepasseerd. spelen, ook wel de formatie zal zijn, die op de laatste zondag van april aan treedt tegen Duitsland. Er is namelijk een kans, dat de „oude" rechtervleu gel, die van het vorig jaar, in ere wordt hersteld nu Hooghiemstra en Van Grimbergen in een wedstrijd van de Batavieren de kans hebben gekre gen hun kwaliteiten te tonen. Het Nederlands voetbalelftal gaat weer aan een reeks interlandwedstrij- PRIJSPROBLEEM APRIL Probleem no. 27 van S. T. Pugatschew. Wit geeft in 2 zetten mat. Tweede prijs Lettische Zeitung. Pe3 2. De3: met mat. Na de sleutel- zet dreigde Td3 mat. Wit: Hamm. Zwart: Duras. Gespeeld in Praag 1936. 1. e4 f5 2. ef5: Pf6 3. g4 d5 4. g5 Lf5: (Deze door Duras gekozen wild-west variant wordt theoretisch niet serieus genomen; op toernooien komt zoiets zelden voor). 5. gf6: e5 6. Dh5t (Beter was f7t Kf7: 7. Df3 gevolgd door Lh3). 6. g6 7. Dh4 Dd7 8. Pf3 Pc6 9. Lb5 0-0-0 10. d3 Te8 11. Lh6 Lc5 12. Da4 d4 13. Ph4 e4 14. Kd2 e3t 15. fe3: de3:t 16. Kei Dd5! 7. Tfl e2. 18. Tf3 Lf2t Een prachtig slot. Wit geeft op, daar er volgt 19. Tf2: Dhlt 20. Kd2 elD mat. Probleem no. 28 van M. M. Barulin. Wit geeft in 2 zetten mat. 2e/3e prijs Schachmaty. Wit: Kh5 Dg5 Tb2 Td2 La8 Lb4 Pc8, pionnen a4 d4. Zwart: Kc4 Dc7 Pe7, pionnen a6 h3. Oplossingen van bovenstaand prijsprobleem kunnen binnen 14 dagen na plaatsing worden ingezon den; inzenders van de correcte op lossing dingen mede naar de maand- prijs, welke onder de goede inzen ders wordt verloot. Bij inzendingen behoeft alleen de sleutelzet opgege ven te worden, dus niet alle varian ten die mogelijk zijn. Oplossing probleem no. 25 van E. Pradignat: 1. Td5! dreigt Pd6 mat. De varianten zijn: Kd5: 2. Pe3:; Pd5: 2. Da6; Lf5: 2. Db3; Pg5: 2. Td4; Dh2 2. Pe3: met mat. Oplossing probleem no. 26 van L. Loschinsky: 1. Le4! met de varian ten: Te4: 2. Ddl:; Pe5 2. Lc5; De5 2. Ta4; Le4: 2. Pe2; Pb2 of f2 2. De3; Probleem voor geoefende oplossers. No. 2268 van H. J. H. W. Vrinten te Weert. Wit: Kh2 De4 Td8 Tf5 Lb2 Ld5 Pd4 Pg4, pionnen a5 b3 c6 f4 g3. Zwart: Kc5 Dd6 Tc3 Pb7 Pf8, pion nen b4 b5 f6. Correspondentie betreffende de schaakrubriek te zenden aan A. Per- quin, Marnixkade 104 te Amster dam-C. K.V.D. WEDSTRIJDPROBLEEM no. 5. Wegens ziekte van de leider van deze wedstrijden heeft dit vraagstuk wel even op zich laten wachten, maar nu is het er dan toch. Dit probleem is van een nog zeer jeugdige auteur, n.l. van de student L. de Rooy te Amsterdam. Als men dit bijzonder fraaie maar ook las tige vraagstuk heeft opgelost zal men vol bewondering zijn voor dit werkstuk van een 16-jarige dam mer, en terecht. Men onderzoeke zelf maar eens. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 mei a.s. aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. OPLOSSING van no. 2261 van P. J. Eype te Haarlem. Wit speelt naar: 20, 44, 23, 14, 21, 33. z46, 31, 41 en wint. De dam die dit vraagstuk bevat doet geen wondere dingen tijdens de ontleding. De slotstand is, hoewel bekend, voor menig dammer ver rassend. Probleem voor beginners. No. 508 van J. J. H. Scheyen te Kerkrade. De opgave luidt: wit speelt en wint; oplossingen in te zenden tot 26 april a.s. Onder de inzenders van juiste oplossingen wordt een half jaar gratis abonnement op de Pro blemist, het maandblad van de Kring voor Damproblematiek, verloot. den beginnen. De oefenwedstrijd tegen Sofia is achter de rug, de interland te gen België staat voor de deur. Ver moedelijk zal gedurende het Paasweek einde de nationale ploeg wel bekend ge maakt worden en wij zyn werkelijk be nieuwd, wat bondscoach Schwartz van plan is te doen. Veel zal er, dunkt ons, niet veranderen. Het is mogelijk, dat Kraay de opvolger wordt van linksachter Kuys, maar de jonge Utrechtenaar heeft nog nooit laten zien, dat hij werkelijk superieur is, zodat van een bij voorbaat vaststaande wijziging zeker geen sprake is. Als er verande ringen komen, dan zullen die worden aangebracht in de voorhoede. Het is bijvoorbeeld de vraag of Kruiver zijn plaats als middenvoor kan behouden en vervolgens is er het probleem van de keuze Carlier of Moulijn? Maar, wat er ook voor een elftal uit de bus komt, be langrijker voor de naaste toekomst van het Nederlands elftal is, dat het con flict-Rijvers uit de wereld wordt gehol pen. Men mag immers niet tot in leng te van dagen blijven hopen op de ge nialiteit en de onversiytbaarheid van Lenstra en Wilkes. Eens zullen zij of één van hen toch werkelijk te oud zijn voor de nationale ploeg en als dat tijd stip is aangebroken is het prettig een speler van het formaat Rijvers achter de hand te hebben. De opmars van de jongeren is namelijk niet zo onstuimig, dat zij in staat zullen zijn de Grote Mannen snel te doen vergeten. Op Klein Zwitserland in Den Haag is vrijdag het internationale dames-paas- hockeytoernooi begonnen. De uitslagen van de eerste dag zijn: Caldonians (Schotland)TOGO 34; P.P. Tema (Frankrijk)Kieviten 01; Hibernians (Ierland)England touring team 16; Baslerdybli (Zwitserland) HCM 0—3. In het befaamde paashockeytoernooi te Folkestone heeft de enige Nederland se deelnemer, de westelijke eerste klas- ser BMHC, gisteren een 1-1-gelijk spel bereikt tegen de Engelse club „Bandits" Bij de rust leidden de Nederlanders met 1—0. De prijsvraagredactie wenst alle kin- ders van ganser harte een Zalig Pasen. En natuurlijk ook een heel plezierige vakantie. De goede oplossing van de vorige puzzle was zo: Horizontaal: 2. Teen; 4. water; 5. vleermuis; 7. padvinder; 10. erker; 11. roer. Vertikaal: 1. Page; 2. tram: 3. neus; 6. rei; 7. peer; 8. veer; 9. does. Ie prijs: Elsje Duivenvoorden, Tesla- straat 50, Haarlem; 2e prijs: Rudi Kui ken, Wulverderlaan 12, Santpoort-Dorp; 3e prijs: Ton Meier, Graaf Willem straat 28, Haarlem. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In lin ker bovenhoek schrijven: „Kinderprps- vraag". Gisteren is de Israëlische Vierdaagse, die dit jaar voor de vierde maal werd gehou den, geëindigd. Te Ashkelon, Kibboetz Galon en Beersheba waren in totaal 7500 wandelaars gestart, onder wie 2000 soldaten en 900 vrouwelijke vrijwilligers. Zij marcheerden 30 kilometer per dag en kwamen tezamen in Jeruzalem. Deze foto s geven enkele beelden van dit sportevenement. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 507 en 508 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 april a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van no. 504 van P. J. Eype te Haarlem. 29—23, 18x29, 37—32, 28x48, 49—43. 26x37, 3934, 48x30, 25x3 en wit wint dit eindspel gemakkelijk. Een heel goed stukje werk met verras sende en toch niet moeilijke ontle ding. Zoals onze schaakmedewerker, J. H. Donner, gisteren in zijn beschouwing over de twaalfde partij van de twee kamp SmyslovBotwinnik om het we reldkampioenschap reeds veronderstel de was de eenenveertigste zet, welke Botwinnik bij het afbreken van de par tij onder couvert had afgegeven Pd3 x e5. Het gevolg ervan is geweest, dat Smyslov de partij zonder verder te spelen gewonnen heeft gegeven. Daar door is Botwinnik, juist op de helft van de tweekamp, opnieuw drie waardevol le punten voor gekomen. De stand is nu namelijk 7 'A—4y2 in het voordeel van de uitdager. Het Paasprogramma in de K.N.V.B.-competitie, zowel bjj de semi-profs als bij de amateurs is uitermate belangrijk. De beslissingen naderen met rasse schreden, de spanning neemt meer en meer toe en de resultaten van de komende wedstrijden kunnen van grote invloed zijn op het uiteindelijke resultaat. In de sector van het betaalde voetbal is alle hoop in Kennemer- land gevestigd op de gigantische strijd die Stormvogels voert om de ere divisie te bereiken. Zondag j.l. werd de positie van de IJmuidenaren enorm verbeterd en onder de gegeven omstandigheden zal de semi-plaatselijke strijd op „Schoonenberg" tegen R.C.H. grote belangstelling trekken. Aan de Planetenlaan speelt Piet Groeneveld z'n 350e wedstrijd voor Haarlem met als tegenstander de jeugdige maar technisch bekwame ploeg van De Volewijckers. E.D.O. deelt thans met Boda Sport de onderste plaats en moet nu toch heel erg op z'n tellen passen om de dans te ontspringen. De Graafschap is maandag een geducht tegenstander. V.S.V. kan met een gerust hart naar Willem II trekken want de Velsenaren hebben niets meer te winnen of te verliezen. Bij de amateurs een aantal zeer belangrijke wedstrijden. Baarn-H.F.C. bij de tweede klassers, T.Y.B.B.Wilhelmus in de derde klasse van West II, Geel WitN.A.S. in de vierde klasse met voor beide ploegen geheel anders liggende belangen terwijl de wedstrijden H.S.V.A.D.O. en VelsenVitesse in West I van invloed zijn op de bezetting van de onderste plaats. En in Sassenheim, op het prachtige terrein van Teylingen, de beslissingswedstrijd tussen Concordia en Lisse om het kampioenschap van de vierde klasse West H. Stormvogels—RCH is dus de „top"- match in deze contreien en voor de IJmuidenaren vooral een buitengewoon belangrijke wedstrijd. De IJmuidena ren hebben momenteel nog slechts één verliespunt meer dan SHS, dus mogen zij geen punten meer verspelen om straks met een goede kans SHS in Den Haag te gaan bekampen. De IJmuide naren zullen er bovendien op gebrand zijn revanche te nemen voor de in Heemstede geleden nederlaag. En RCH? Wel, de Racing mag dan op de ranglijst geen beste plaats innemen, in dergelijke wedstrijden zullen Biesbrouck en zjjn mannen zich van hun beste zijde willen laten zien. Een wedstrijd dus waarbij voorspellen niet anders dan „gokken" is. HaarlemVolewijckers kan aardig worden. De Amsterdamse ploeg is technisch zeer bekwaam. Zulks hebben de Noordelijke Amsterdammers dit seizoen meer dan eens gedemon streerd en juist tegen Haarlem zullen de jonge Volewijckers hun beste spel letje kunnen spelen. Haarlem wil het jubileum van oud-internationaal Groe neveld met een overwinning vieren. Ook hier dus raden naar de uitslag. Positiever durven we ons uit te laten over het resultaat van de wedstrijden De GraafschapEDO en Willem II VSV. Wij mogen niet anders dan Haar lemse nederlagen verwachten. In de tweede klasse vraagt Baarn HFC de volle aandacht. Nu De Spar taan verleden week van AFC verloor, zijn de kansen zowel voor Baarn als voor HFC sterk gestegen. De Haarlem se club staat er iets beter voor en wanneer de good old inderdaad speelt voor wat ze waard is, gaan de punten naar de Spanjaardslaan. En dan maar weer afwachten op een misstap van De Spartaan. De Amsterdamse twee de klassers schijnen er plezier in te vinden elkaar de das om te doen. Spartaan moet in elk geval tegen WA op zijn hoede zijn! HÉC speelt in het Heemsteedse Sportpark tegen AFC en kan waarschijnlijk een of twee punten rijker worden. Bij de derde klassers is de ontmoeting VelsenVitesse belangrijk omdat bei de ploegen de punten nog broodnodig Advertentie BED EMEND AAL TELEF 54855 hebben. Velsen om zich definitief in veiligheid te brengen, Vitesse om de 'kleine kampioenskans levendig te hou den. Een gelijkspel is onder deze om standigheden niet onmogelijk. ADO is ook nog niet veilig. De staartclubs we ren zich geducht en ADO moet oppas sen. Toch hebben we vertrouwen ge noeg in de Heemskerkers om minstens een gelijkspel te durven voorspellen. In West II blijft TYBB de aandacht vragen en vooral de forse zege over Ripperda zal de geel zwarte burger moed hebben geschonken. De weg is nog lang naar het kampioenschap maar de kans is erTegen Wilhel mus, dat aan de Schalkwijkerweg op bezoek komt, verwachten we een nieu we overwinning. VVSB kan thuis tegen Ripperda minstens een gelijkspel beha len indien de St.-Bavo club de Haar lemmers niet onderschat. In de vierde klasse van West I wordt aan de fraaie positie van NAS danig getornd. De Halfwegse club gaat maan dag een aloude tegenstander opzoeken, n.l. Geel Wit aan de Schalkwijkerweg op het Ripperda-terrein. Geel Wit staat onderaan en is dus volgens Bartjens kansloos tegen de lijstaanvoerder. Maar voetbal is een rare sport Onze Gezellen zal in elk geval met alle mogelijkheden rekening houden en Bloemendaal met een nederlaag huis waarts zenden. En dan tot slot Con cordiaLisse'. De grote strijd om het kampioenschap. Deze extra wedstrijd, die op het terrein van Teylingen in Sassenheim wordt gespeeld, zal een re cord aantal toeschouwers trekken. Veertien dagen geleden speelden de ri valen tegen elkaar gelijk (33). Wat zal het thans worden? Wederom een gelijkspel? Dan doen we het nog eens over. En dan zou Concordia de beste kansen krijgen want eindigt een even tuele tweede beslissingswedstrijd we derom in een gelijkspel dan beslist het doelgemiddeld uit de competitie. En dat is van Concordia beter, n.l. 5228 tegen dat van Lisse 4531. Laten we hopen dat de sterkste maan dag wint.. Horizontaal: 1, eleve; 5. eerste; 9. ia; 11. genade; 13. mond; 15. moor; 17. lee; 19, id; 20. en; 21. mees; 23. deinen; 25. n.t.; 26. reëel; 28. kraai; 29. norm; 32. re; 33. e.a.; 35. stomp; 36. n.s.; 38. vaardig; 41. ga; 42. snoes; 44. p.g.; 46. lij; 47. list; 49. prooi; 50. poema; 53. t.a.; 55. galmen; 57. asem; 58. el; 60. aa; 61. leg; 63. eert; 65. galg; 67. roemer; 70. ei; 71. eender; 72. eland. Verticaal: 1. emmen; 2. ego; 3. vermaan; 4.' en; 5. ed; 6. eek; 7. steels; 8. eminent; 9. in; 10. ada; 12. Amerika; 14. ode; 16. ontkenning; 18. ede; 22. se; 24. nor maliter; 27. energie; 30. oog; 31. m.p.; 34. ad; 35. s.g.; 37. s.o.s.; 38. v.s.; 39. a.p.; 40. impasse; 42. s.l.; 43. etalage; 45. formeel; 48. spelen; 51. ene; 52. ma; 54. altijd; 56. aal. 59. age; 62. gre; 64. era; 66. ai; 68. or; 69. me. De tweekamp tussen R. C. Keiler en ir. G. E. van Dijk heeft geen beslis sing gebracht inzake het damkampioen schap van Nederland. Vrijdagnacht te gen half een besloten beide matadoren voor de derde maal én drie partyen tot remise, zodat met de eindstand 33 aan een nieuwe serie van drie partyen moet worden begonnen. De eerste partij van deze tweede kamp wordt vandaag in het Erasmushuis te Utrecht gespeeld. In groep C, waarin ook Nederland speelt, van het jeugdtoernooi van de Europese voetbalunie, zouden vrijdag twee wedstrijden worden gespeeld. Beide wedstrijden begonnen op het vastgestelde uur, doch de ontmoeting GriekenlandTurkije, die te Namen plaats vond, moest al hij de rust worden gestaakt omdat de aanhoudende stort bui het spelen onmogelijk en het veld onbruikbaar maakte. De stand was toen 00. De wedstrijd wordt zondag in Luxemburg overgespeeld. De andere wedstrijd in deze groep, RoemeniëHongarije, is door de Roe menen met 21 gewonnen. De stand in deze groep is thans: Griekenland 1 1 0 0 2 10 Nederland 1 1 0 0 2 32 Roemenië 2 10 12 22 Hongarije 2 0 0 2 0 35 Turkije In groep B won Italië met 20 van Oostenrijk. Hier is de stand: West-Duitslanö Italië Tsj echoslowakij e België Oostenrijk 0 0 0 0 0 1 0 1 0 2 5—2 2—0 4—4 1—3 1—4 In groep A eindigde de wedstrijd FrankrijkJoegoslavië in een gelijk spel: 22, waardoor de stand werd: Frankrijk 2 1 1 0 3 4—2 Joegoslavië 10 10 1 22 Polen 1 0 0 1 0 0—2 Bulgarije De wedstryden die gisteren zijn ge speeld voor de Engelse league hebben geen wijzigingen gebracht in de strijd om het kampioenschap. Wat wel veran derde, is de situatie onderaan de rang lijst. Daar verliet namelijk Sunderland de fatale voorlaatste plaats ten koste van de huidige bekerhouder Aston Villa. Want, terwijl Aston Villa gedecideerd verloor van de Cup-finalist Bolton Wan derers, slaagde Sunderland erin gelpk te spelen tegen de andere finalist, Manchester United. De uitslagen luiden: Eerste Divisie: BlackpoolPreston 1-2, BoltonAs'on Villa 4-0, Burnley— Sheffield Wedn. 2-0, Chelsea—Notting ham 0-0, EvertonLeeds 0-1, Manches ter nitedSunderland 2-2, Portsmouth- Birmingham 3-2, TottenhamWest Bromwich 0-0. Tweede Divisie: Bristol Rovers— Fulham 2-2, CardiffBristol City 2-3, Charl'onRotherham 4-0, Doncaster Blackburn 1-5, GrimsbyMiddlesbrough 4-1, LeytonHuddersfield 3-1, West Ham Notts County 3-1. Een -beeld van de her en-hockey wedstrijd BatavierenIndiana Gymkhnna Club, welke vrijdagmiddag in het Wegener stadion te Amstelveen is gespeeld. De foto toont een aanval van de gasten op het Nederlandse doel, dat werd verdedigd door de nieuwe doelman van het Oranjeteam, De Ruiter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4