Snelle emancipatie van de Marokkaanse Het nieuw burgerlijk wetboek bevat drastische wijzigingen Bankbiljetten van het huwelijksrecht 1 brievenbussen Onder de blauwe vaan van Lotharingen Brits-Amerikaanse poging tot bemiddeling faalt m Rallye Bagdad Kruiswoordraadsel Stedenbroeder schap in Frans-Tunesisch geschil Gaat Hammarskjöld nu aan het werk? Kinderen zoeken eieren Delfzijl uitgenodigd om toe te treden Protestmars tegen de kernwapens volbracht naar In Engeland Makarios naar Nasser DINSDAG 8 APRIL 1958 PAGINA (Advertentie) Nieuw proces voor Djamila Bouhired Nederlands-Noorse reactorschool Reinhold Schneider overleden Elliot Paul overleden door AGATHA CHRISTIE 8 9 10 11 Slechts 600 man hielden het vol Duizenden pelgrims in het Heilig Land 150 neder landse gezinnen krijgen tezamen 25.000.— belastingvrij, verdeeld in porties van 100 tot 1000 gulden, in hun brievenbus. 3.015.000 speciale kranten zullen tus sen 8 en 17 april 1958 huis-aan-huis (gezinsverspreiding) namens enige tientallen nederlandse bedrijven ten gunste van de actie „Appèl 2" worden bezorgd. Notaris mr M. J. Meijer te Amsterdam heeft 150 Kranten, waar aan geheimen zijn verbonden, toe gevoegd. Op 18 april zullen in een speciaal programma (402 m) tussen 22.00 en 22.30 uur de geheimen bekend ge maakt worden. De mogelijkheid is derhalve aanwezig, wanneet U één dezer dagen de voor U bestemde krant uit de brievenbus haat;, die krant op 18 april bankpapier blijkt te zijn. m In Marokko ziet men nog veel gesluierde vrouwen. Maar hel dragen van een sluier is sinds kort niet langer verplicht. (Van een correspondent in Spanje) Reeds is sedert de tweede wereld oorlog, als gevolg van het steeds in ten., ie ver wordende contact met de Westelijke beschaving, veel in de levensgewoonten van de Noordafrikaan- Be vrouw veranderd. Zij kan zich aan merkelijk vrijer bewegen, zij is niet langer verplicht een sluier te dragen en zij wordt niet langer beschouwd als de uitsluitende bewaakster van haar huis en behoedster van haar kinderen. Binnenkort, wanneer de Marokkaanse volksvertegenwoordiging haar fiat aan de nieuwe burgerlijke wetboeken zal hebben gegeven, zal ook de maatschap pelijke positie van de Marokkaanse vrouw een ingrijpende wijziging onder gaan. Dit nieuwe burgerlijk wetboek bedoelt een einde te maken aan de ve' misstanden die In de loop der eeuwen in de Muzelmaanse samenle ving zijn gegroeid en waarvan vooral de vrouw het slachtoffer was. Onlangs zijn de eerste i'rie wetboeken van het nieuwe Marokkaanse recht verschenen en hierin wordt de positie van de vrouw in het bijzonder verbeterd. De nationale codificerende commissie van Marokko, bestaande uit een aan tal rechtsgeleerden en voorgezeten door koning Mohammed V zelf, heeft thans het belangrijkste gedeelte van haar taak beëindigd. Deze taak was twee ledig. Enerzijds was de commissie be last met het opstel! n van een nieuw Muzelmaans burgerlijk wetboek en an derzijd: met het aanbrengen van een Ingrijpende verandering in de huwe lijksgewoonten van Marokko. In de eerste boeken van het door deze commissie opgestelde burgerlijk wetboek worden de rechten van het Individu, het huwelijk en de echtschei ding geregeld. Het boek betreffende het huwelijk ls het meest uitgebreide, het telt dr: en veertig artikelen, verdeeld over r ht hoofdstukken. Naar de Marokkaanse minister van justitie, dr. Abdelkrim Benyelum on langs heeft medegedeeld breekt deze nieuwe wetgeving volledig met de oude Islamitische opvattingen omtrent het huwelijk. In feite komt zij neer op een terugl naar het klassieke recht, dat de waardis leid van de vrouw verheft, haar individualiteit accentueert en haar persoonlijkheid in de huwelijksgemeen schap vaststelt. In het nieuwe Marokkaanse burger lijk recht is het huwelijk niet langer een voorwerp van negotie. De vaders zullen hun dochters niet meer mogen verkopen, noch offreren aan de meest biedende. Het lot van de Marokkaanse vrouw is niet langer een handelszaak- le. Bij een zo ernstige zaak als een waarlijk blijvende morele verbintenis is het een vereiste dat de beide toe komstige huwelijkspartners vrij kun nen kiezen. Daarom worden de zoge naamde „vroege" huwelijken, waarbij kinderen reeds enkele jaren na hun geboorte werden uitgehuwelijkt, ver boden. Kinderen van tien of twaalf jaar zullen ten behoeve van de beur zen van hun vaders niet meer kun nen trouwen. De leeftijd voor de vrouw is vastgesteld op vijftien jaar. Die van de man op achttien jaar. De thans nog algemeen verplichte bruid schat dient een symbolisch gebaar te worden. Wat de polygamie betreft, die in te genstelling tot de algemene opinie in eerste instantie niet door het Islamiti- r ■•he recht is geaccepteerd, neemt de nieuwe wet een weifelende houding aan. Polygamie ls wel toegestaan, maar op voorwaarde dat al de echtgenoten een volmaakt gelijke positie innemen. De opstellers van het nieuwe civiele recht gaan er van uit dat dit een absolute onmogelijkheid is, waardoor de 'veel wijverij praktisch uitgesloten wordt ge acht. Bovendien heeft de vrouw het recht gekregen om in de huweltjksacte een clausule te laten opnemen, waar bij de echtgenoot wordt verboden nieu we huwelijken aan te gaan. Zou hij de euvele moed daartoe wel opbren gen, dan heeft de vrouw het recht on middellijk echtscheiding aan te vragen en te krijgen. Tegelijkertijd is bepaald dat de echtgenote, alvorens het huwe lijk te sluiten, moet worden ingelicht o* haar man misschien al getrouwd is. Voordien had de toekomstige eega daar nie' se te maken. Zij zou later wel merken of zjj de derde, dan wel de tiende vrouw van haar aanbeden held was. De omvang van de polygamie is in Ma. )kko moeilijk vast te stellen. De bergbewoners zjjn, voor zo ver ze in de dorpen wonen, over het algemeen monogaam. In andere delen van het land is het aantal vrouwen dat ei man mag bezitten door plaat selijke gewoonten gelimiteerd. Het nieu we wetboek staat de polygamie voor namelijk uit praktische overwegingen nog toe. De Marokkaanse regering wil vrije verhoudingen zoveel mogelijk voorkomen. De Westeuropese en voor namelijk de Franse invloed heeft hier op toch reeds een funeste invloed ge had. Daarenboven gaat men er van uit, dat men een zo in het volkskarakter in gewortelde gewoonte toch niet bij wet kan gelen en dat een verbetering hier van veel meer een kwestie van sociale evolutie is. Oo' al met de bedoeling de poly gamie tegen tè gaan, wordt echt scheiding mogelijk gemaakt. Maar '-et deuwe wetboek schrijft daarvoor een strikte procedure voor. De tot scheiden genegen echtelieden moeten elkaar minstens driemaal achter el kaar verstoten hebben, alvorens zij een proces kunnen beginnen. Elke ac tie, die kennelijk onder invloed van hartstocht wordt begonnen, heeft geen zin Een vrouw kan eerder echt- heiding aanvragen dan de man. Zij kan dat zelfs, wanneer haar man haar verlaten heeft met achterlating van voldoende middelen van bestaan. In alle gevallen hebben zij en haar kinderen recht op alimentatie. De codificerende commissie is er bij haar werk van uitgegaan dat de huidi ge Marokkaanse huwelijksmoraal zeer remmend op de ontwikkeling van het land werkt. Zij heeft vooropgesteld dat een moderne economische opbouw van het land tot een volwaardig lid van de Westelijke volkerengemeenschap moet beginnen bij de opbouw van een normaal familieleven, dat niet langer bedreigd wordt door de schaduwzijde van de Islamitische traditie. Bij het beteugelen van deze traditie heeft zij zich gesterkt gevoeld door de weten schap dat in Noord-Afrika, door de voortdurende Europese invloed van de laatste decennia, weinig meer van de oorspronkelijke Islamitische praktij ken is overgebleven. Men is zich er van bewust dat deze nieuwe wetgeving de nodige tegenstanden en overtredin gen zal oproepen. Na een eeuwenlange onderworpenheid is emancipatie van de schone Marokkaanse vrouw niet met een pe -streek te verwezenlijken. Het hof van Algiers heeft besloten het onderzoek in de zaak-Djamlia Boe- hirec te heropenen. Deze 22-jarige Al gerijnse is, verdacht van medeplichtig heid in een bomaanslag, ter dood ver- oordc .J. Zjj kreeg gratie, niet in de laats - plaats vanwege het protest, dat alom in de wereld rees tegenover de wijze waarop het proces werd gevoerd. Djamila Bouhired, die nimmer ont kende werkzaam te zijn geweest in de nationalistische beweging maar elke medeplichtigheid in de aanslag van de hand wees, zov door martelingen tot bekentenissen zijn gedwongen. De Nederlands-Noorse reactorschool te Kjeller zal zaterdag twaalf april op het middaguur worden ingewijd. Maan dag daaraanvolgend begint de eerste cursus. De bouw van de school is mogelijk ge maakt door een bijzondere schenking van de Nederlandse regering. De school zal bestuurd worden door het Reactor centrum Nederland en het Noorse in stituut voor atoomenergie door middel van hun gemeenschappelijke onderzoek organisatie. De eerste cursus zal gevolgd worden door vijftien Nederlandse, tien Noorse en 2 Zwitserse deelnemers. De cursus duurt negen weken, hoofdzakelijk be doeld voor universitair gegradueerden. 39De officier die nu naar voren treedt, blijkt echter tot Jozefs schrik niet zijn familielid te zijn. Het is een ruwe Bulgaar, die hun om hun namen vraagt, Jozef vertelt hem, dat Victor en Robert Hongaarse kooplie den zijn, op weg naar Smyrna. „Smyrna," bromt de man, „er valt voorlo pig niet aan te denken, om daarheen te reizen. De Saracenen hebben het beleg om die stad geslagen. De bezetting van onze eigen poorten en wallen is versterkt. Maar wat sta ik met jullie te kletsen. Hebben jullie niet twee Franken gezien, die op weg zijn naar Byzantium? We moeten die kerels zo snel mogelijk inrekenen en voor de raadsheer Basilius voeren." „Neen, wij hebben ze niet gezien!" zegt Jozef rustig. „Ge hebt ons echter on gerust gemaakt met uw gerucht over Smyrna." „Rij dan maar gauw naar huis, burger!" zegt de officier spottend, terwijl hij zijn soldaten een wenk geeft, om het viertal door te laten. In de stad gekomen, zien ook Victor en Robert wel, dat er een onrustige toestand heerst. Mannen en vrouwen staan in groepen opgewonden te praten en steeds weerklinkt het woord „Smyrna". Jozef noch Johannes schijnen echter bijzonder ongerust te zijn. „Acht, die Byzantijnen!" zegt Jozef. „Altijd ergens over opgewonden. Van daag over Smyrna. Morgen is er weer een andere sensatie. Zo gaat het al tijd in deze stad." (Van onze Parijse correspondent) In kringen van Parijse journalistieke en diplomatieke waarnemers is men thans geneigd de procedure van de goe de diensten in het Frans-Tunesisch ge schil als geheid vastgelopen te be schouwen, zo niet finaal mislukt; over het ondanks alles nog door Murphy en Beeley tentoongespreide optimisme oordeelt men dat dit voornamelijk ge forceerd en beroepsmatig is. De Ame rikaanse en Britse verleners van goede diensten zijn op Eerste Paasdag uit de Tunesische hoofdstad teruggekeerd te Parijs en de boodschap die zij van Bourguiba voor de Franse regering hebben meegekregen luidt dat hij niet bereid is op de Franse voorstellen tot instelling van een internationale contro lecommissie aan de Tunesisch-Algerijn- se grens in te gaan. Het zou voor Bour guiba niet een kwestie zijn van de wijze waarop, doch van beginsel; weshalve hij daarom ditmaal geen tegenvoorstel len kon formuleren. Vandaag of woensdag zuilen de goe de diensten verleners, hoogst waar schijnlijk vergezeld van de Franse mi nister van buitenlandse zaken Pineau, van hun jongste bevindingen in Tunis verslag uitbrengen aan premier Gail- lard, die zien nog enige dagen blijft verpozen te Barbezieux in de Charen- tes, zijn geboortedepartement. Of uit dit onderhoua de verleners van goede Het ministerie van maatschappelijk werk en het produktschap voor pluimvee en eieren hebben het Paasfeest van de gerepatrieerden in de voormalige legerplaats Budel en in diverse andere opvang- en door gangs-centra in Nederland opge vrolijkt door aan de ouderen per gezinslid een doosje met zes eieren aan te bieden en de kinderen bovendien een eierzoekwedstrijd. Dat ging zo. diensten de nodige inspiratie zullen op doen voor een ononderbroken voortzet ten van hun activiteit is een vraag die gesteld wordt maar zonder antwoord blijft. Voor zij hun laatste stap bij Bourguiba ondernamen werd te Parijs reeds vrij algemeen sterk betwijfeld dat deze stap succes zou kunnen sorte ren: de tegemoetkomingenwaartoe de Tunesische leider zich reeds bereid had getoond inzake de Franse vliegvelden, Bizerta en de Franse burgerbelangen in Tunesië, moesten wel als de limiet worden beschouwd, waartoe het Bour guiba binnen het raam van de procedu re der goede diensten mogelijk was te gaan. Hei werd daarbij echter niet voor onaannemelijk gehouden dat na deze te mislukken laatste démarche van de Amerikaan en de Brit Murphy en Bee ley, deze zouden terugtreden om plaats te maken voor de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammars kjöld. Datgene waarin Bourguiba niet bereid zou zijn toe te stemmen binnen het raam van de procedure der Ame rikaans-Britse goede diensten zou hij zich wellicht wei willen laten opleggen uit naam van de Verenigde Naties, waarvan Tunesië lid is. De controle aan de Frans-Algerijnse grens zou dan kun nen geschieden onder supervisie van een V.N.-commissie, eventueel ver sterkt met een militaire eenheid van deze volkerenorganisatie. De door Bourguiba in een interview voor de Italiaanse radio afgelegde verklarin gen lijken echter ook niet een nogal op timistische verwachting te rechtvaardi gen. De Tunesische regering is voorne mens, aldus verklaarde Bourguiba, het geschil, dat in wezen en uitsluitend te herleiden is tot de oorlog in Algerije, voor de V.N. te brengen opdat de we reld wete wat de werkelijke situatie is in de Maghreb (West-Noord-Afrika) „Het verloop van de debatten in de As- semblée en de beslissingen die er zul len worden genomen, zullen ons toe staan te weten te komen wie werkelijk onze vrienden zijn." De Duitse schrijver Reinhold Schnei der is zondag overleden. Hij was 55 jaar. Zaterdag kreeg Schneider een hersen bloeding, na een val. Hij is niet meer tot bewustzijn gekomen. In zijn oeuvre heeft Schneider zich geconcentreerd op het historische pro- bit em van macht. Zijn belangrijkste werken zijn: „Das Inselreich Gesetz und Grosse der Britischen Macht" en „Macht und Gnade". Schneider, die ere-doctoraten van de universiteiten van Freiburg, München en Münster ontvangen heeft, werd in 1956 begiftigd met de vredesprijs van de Duitse boek handel. De Amerikaanse schrijver en jazz musicus Elliot Paul is maandag, na een langdurige ziekte, in de leeftijd van 67 jaar overleden. Hij heeft een aantal romans, reisver halen en sensatieromans geschreven. Zjjn bekendste werk is wellicht „The narrow street". Daarin beschrijft hij zijn leven in de Rue de la Huchette in het Parijs van voor de oorlog. Dit boek is eerst in 1942 verschenen. Zijn eerste grote succes was het boek „Life and death of a Spanish town", dat in 1937 verscheen. 33 „O, dat lijkt me heel onwaarschijnlijk. Ik geloof, als zo'n man eenmaal aan het graven is, dan weet hfj van geen ophouden." „Precies een foxterrier. Daar heb je gelijk aan. Maar heeft hij wel een nichtje, lieve kind?" „Hoe kan ik dat weten?" vroeg zij kinderlijk onschuldig. „O, dus je hebt je niet voor een bepaald nichtje uitgegeven? Dat maakt de zaak veel eenvoudiger.' „Dat dacht ik ook. Als de man geen volle nichten heeft, ben ik doodgewoon een verre achternicht, die hem altijd oompje noemt." Vol bewondering keek Edward haar aan. „Alle maal heel knap bedacht. Je bent werkelijk reus achtig, Vic. Ik heb nog nooit»zo iemand gezien. Ik dacht heus dat we elkaar kwijt waren, maar nu zijn we samen in Basra!" De blik waarmee Edward haar aankeek, schonk Vic de allergrootste voldoening. Was ze een poes geweest, dan zou ze nu zijn gaan spinnen. „Maar je zult wel een baantje moeten zoeken, hé? Je hebt onder de hand toch geen erfenis ge kregen?" „Stel je voor! Jahernam Vic langzaam, „ik moet een baantje zien te vinden. Ik ben eerst naar het kantoor van De Olijftak gegaan en heb dr. Rath- bone gevraagd of hij me gebruiken konmaar hij bood geen salaris. Ik mocht wel voor niets ko men werken!" „Die ouwe bedelaar zit boven op z'n geld", ant woordde Edward. „Hij spant iedereen kosteloos voor zijn karretje „Denk je dat hij ze achter de mouw heeft, Ed ward?" „Ja, wat zal ik je zeggen... ik weet eigenlijk niet wat ik van hem denken moet. Hij verdient niets met al zijn idealismedaarom moet ik wel aan nemen, dat hij uit louter menslievendheid handelt. Maar toch is de man geen dwaze idealist." „Laten we nu naar binnen gaan", stelde Vic voor. „We kunnen later nog wel verder praten". „Ik wist helemaal niet, dat Edward en u elkander kenden!" nep mevrouw Clayton verbaasd. „O al zo lang!" lachte Vic, „Maar het is een feit, we hadden elkaar uit het oog verloren en ik had geen idee dat ik hem in Basra tegen het lijf zou lopen." De heer Clayton, de bedachtzame, bedaarde man, die Vic de trap op had zien komen, vroeg: „Ben je vanochtend iets opgeschoten, Edward?" „Nog altijd tegenwind, meneer Clayton. De kisten en de boeken zijn er, maar de inklaringsformali teiten vormen het struikelblok." Clayton glimlachte. „Je weet nog niet wat 'het Oosten voor verrassingen brengt." „De ambtenaar, die ik nodig had, is juist een paar dagen weg," klaagde Edward. „Ieder zou je dol graag van dienst zijnmaar geen mens doet wat." Men lachte en mevrouw Clayton zei tot troost: „Eind goed al goed. Het is in elk geval heel verstan dig van dr. Rathbone, dat hij je er op af heeft ge stuurd- Anders gebeurde er de eerste maanden helemaal niets!" „Sedert de troebelen in Palestina zijn ze trouwens doodsbenauwd voor oorlogsmaterieel. En voor op ruiende lectuur. Zij zijn verbazend achterdochtig". „Ik hoop niet, dat dr. Rathbone bommen in boeken kisten maar hier verscheept," zei mevrouw Clayton lachend. Vic meende een flikkering in Edwards ogen te be speuren, net of de opmerking van mevrouw Clayton hem op een idee had gebracht. De heer Clayton merkte een tikje afkeurend op: „Maar lieve, dr. Rathbone is een geleerde van uit stekende reputatie, lid van wetenschappelijke ge nootschappen en hij staat prima aangeschreven." „Des te makkelijker voor hem, als h(j bommen zou willen binnensmokkelen", ging mevrouw Clay ton met onverstoorbare opgewektheid voort. Maar Vic merkte wel, dat Gerald Clayton zo veel luchthartigheid niet apprecieerde. Hij keek zijn vrouw eens fronsend aan. Daar er 's middags geen zaken konden worden ge daan, gingen Vie en Edward na de lunch de be zienswaardigheden van Basra bekijken. Vic was verrukt van de rivier, de Shat el Arab, met haar met palmen beplante oevers en Arabische vaartuigen met hoog oplopende boeg die overal in de stad aan het kanaal gemeerd lagen. Daarna slenterden zij door de soukh en bekeken de kunstig met koper werk beslagen huwelijkskisten uit Koeweit en andere Oosterse koopwaar. Toen ze naar het consulaat terugwandelden en Edward aanstalten maakte het douane-kantoor weer op te zoeken, vroeg Vic plotseling: „Edward hoe heet je eigenlijk?" Edward keek haar met grote ogen aan. „Hoe be doel je, Vic?" „Je achternaam! Weet je, dat je me die nog nooit verteld hebt?" „Werkelijk? Da's waar ook. Ik heet Goring." „Edward Goring. Jongen, je weet niet half hoe onnozel ik me voelde, toen ik op het kantoor van De Olijftak alleen maar kon vragen naar Edward." „Had je daar dat donkere meisje? Met vrij lang haar?" „Ja". „O, dat is Catherine. Zjj is erg aardig. Ze zal da delijk hebben geweten, wie je bedoelde." „Dat is ook zo", gaf Vic koeltjes te kennen. „Ja, ze is heus heel aardig. Vond je ook niet?" „O, zeker „Ik bedoel niet aardig om te zienwant dat is ze zeker niet, maar wel bijzonder hartelijk." „Meen je dat?" Vies stem was nu bepaald ijzig geworden, maar het leek of Edward er niets van merkte. „Ja, ik weet niet, wat ik zonder haar zou zijn be gonnen. Ze heeft me dadelijk op streek geholpen en me al vele blunders bespaard. Jullie zult het wel goed met eikander kunnen vinden." „Ik denk niet, dat daarvoor veel gelegenheid zal bestaan." „O, stellig. Ik zal je wei een baantje bij ons be zorgen." (Wordt vervolgd Horizontaal: 1. reptiel - veel wegend 2. drank - Spaanse rivier 3. bloed aftappen 4. vriendelijk oog 5. tijdrekening - plaatsje op de Veluwe 6. noot - kluwen - academische graad 7. Utrechts Stede lijk Orkest - wapenschouw 8. bewijs van voorkeurrecht 9. familielid - klemmen 10. vislijm - naschrift 11. kier - hoofddeksel Verticaal: 1. een beroep - hond 2. gewricht - mannetjeshond - snij werktuig 3. jeugdleidster - schedelhuid 4. Romeins keizer - heks - reeds 5. muntstuk - deel van toneelstuk 6. wiel - mening 7. laatste wils beschikking 8. gemeente in CS co io NO Limburg - Frans lidwoord 9. niet gewoon 10. slede - plaats - plaats in Gelderland 11. graansoort - geen grap Een viertal kleine steden in West Europa gelegen in vier verschillende landen heeft in augustus 1955 op insti gatie van de burgemeester van een Duits stadje een voor de opbouw van een herenigd Europa" treffend be sluit genomen. De directeur van de N.E.T.O., ir. U. S. F. Joustra schrijft over dit initiatief in het maandblad van de Commerciële Club in Gronin gen. Het gaat hier om de stadjes Schwar- zenbek (7200 inwoners, 50 km ten oos ten van Hamburg in Duitsland), Zei- zate (10.000 inwoners, aan de weg van Gent naar Terneuzen in België), Aube- nas (8700 inwoners, gelegen aan de Ardèche 30 km ten westen van de Rhone in Zuid-Frankrijk) en Sierre (7800 inwoners, aan de Rhone in het Kanton Wallis, Zwitserland). Het begon als volgt. Burgemees- ster Koch van de gemeente Schwarzenbek schreef in juli 1953 aan de Hoge Commissaris van Frankrijk in Duitsland, Frangois Pon- cet, een brief over de mogelijkheid om een nader contact aan te knopen tussen de stad Schwarzenbek en een Frans stadje van ongeveer dezelfde omvang. Uit deze eerste stap ontwik kelde zich op het congres van Euro pese gemeenten in Venetië het plan, om het niet bij slechts twee landen te laten, doch het experiment direct uit U breiden tot vier steden in ver schillends landen. Als resultaat daar van maakten in mei 1955 te Geneve de volgende burgemeesters voor het eerst met.elkaar kennis: Burgemees ter Koch uit Schwarzenbek, Chalmet uit Zelzate, Zwissiger uit Sierre en Molle uit oenas. En na de ontmoe ting in Geneve voelden de vier bur gemeesters van de vier onopvallen de Europese stadjes zo veel voor de opzet van de praktische idealist Koch dat op 27 augustus 1955 tijdens een p' jntige vergadering in Schwarzen bek in tegenwoordigheid der vier vol ledige stadsbesturen tot de verbroede ring der vier steden werd besloten. Er werd een gemeenschappelijke ge lofte afgelegd, waarin onder meer stond dat de burgemeesters zich zou den verplichten de gelegd, banden tus sen de steden in stand te houden, op elk gebied contacten tussen de inwo ners te steunen, beter begrip voor el kaar aan te kweken en de krachten te bundelen om gezamenlijk met alle ter beschikking staande middelen bij te dragen aan het werk van vrede en welvaart, noodzakelijk voor de ver eniging van de Europese volkeren. Er werden allerlei praktische plan nen uitgewerkt zoals cultureie uitwisseling tussen de vier ver bonden steden, het maken van propa ganda voor de Europese eenheidsge dachte in de vier landen, dagelijkse toezending over en weer van plaat selijke couranten, het leggen van con- t .eten tussen hoofden van gemeente diensten in de vier steden en het uit wisselen van gegevens en ervaringen inzake het gehele gemeentelijk bestel. Verder zouden er correspondentie clubs worden opgericht, vakantierei zen worden georganiseerd en oplei dingscursussen van enkele maanden bij diensten en bedrijven in de vier steden volgens een rouleer-systeem. Sinds die plechtige vergadering kwa men de vier stadsbesturen telkenjare bijeen, het laatst in Zelzate. Op de terugreis werd Groningen bezocht. Het college van B. en W. van Gro ningen heeft het stadsbestuur van Schwarzenbek toen officieel ontvan gen. Bij deze officiële ontvangst werd het verzoek gedaan namens de vier steden of ook een stad in Noord-Neder land van ongeveer dezelfde omvang in de broederschap opgenomen zou wil- 1 ?n worden. Besloten werd toen om de burgemeester van Delfzijl over deze gedachte te polsen, waafop nadere be sprekingen en briefwisseling volgden. Het bleek dat burgemeester Roeien uit Delfzijl wel voor het plan voel de, Hij nodigde tenminste zijn colle ga Koch uit voor een bespreking, wel ke binnenkort zal plaats vinden. Zo dat wellicht ook een Nederlandse stad zal deelnemen aan dit plan om „van onder op" daadwerkelijk te werken aan een verenigd Europa De deelnemers aan de „mars voor de afschaffing van kernwapens", die vrijdag va i Trafalgar Square in Lon den zijn vertrokken, hebben gistermid dag hun oei, het centrum van onder- ?c l voor kernwapens te Aldermaston m het westen van Engeland, bereikt, aldus melden Reuter en A.F.P. De tachtig km lange tocht is slechts door 600 man van het begin tot het eind vol- br cht. Op het laatste stuk, van Rea- dir- naar Aldermaston, sloten anderen zich bij de stoet aan, die daardoor tot vijfduizend man aanzwol. In Alder maston werden de betogers ontvangen door een menigte nieuwsgierigen. Toen de deelnemers aan de mars bij na aan het eind van de tocht waren, deed zich een incident voor. Uit de luidspreker van een voor de stoet uit rijdende auto galmde het: „Gij stemt met uw voeten voor Russische imperia listische overheersing" en „Gij ver hoogt het oorlogsgevaar". De auto reed naar het veld bij het militaire centrum van onderzoek waar de slotbijeenkomst w -<■' gehouden en werd omringd door betogers, die de luidspreker op het dak van de auto verwijderden, de be stuurder molesteerden en documenten in de auto verscheurden. Op de slotbijeenkomst te Aldermas ton, waar onder anderen dr. Niemöller sprak, werd een resolutie aangenomen van de volgende inhoud: „Wij dringen er bij de regeringen van Engeland, Rus land en Amerika op aan, het beproe ven, vervaardigen en opslaan van kern wapens onmiddellijk te staken." Duizenden christenen uit alle delen van de wereld zijn gedurende de Goede Week en het Paasfeest naar Palestina gepelgrimeerd om daar de plechtighe den mee te vieren in de heilige plaat sen, aldus bericht het K.N.P. In tegen stelling tot andere jaren, toen politieke spanningen dit beletten, konden de pel grims zich betrekkelijk vrij tussen Is raël en Jordanië bewegen. Onder de pelgrims bevond zich de bevelhebber van de V.N.-legereenheden in het Min den-Oosten, de Canadese generaal E. L M. Burns. Aartsbisschop Makarios van Cyprus zal zich naar Cairo begeven voor be sprekingen met president Nasser, na- df hij morgen een bezoek zal hebben geb acht aan Jeruzalem, waar dan de Grieks-orthodoxe viering van het Paas feest plaats vindt. Dit wordt gemeld volgens Reuter door het Cyprische rechtse blad „Ethnos".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2