Het Paasweekeinde in Haarlem en omgeving UW NAAIMACHINE Neomist parochie in Valkenburg- te Heemstede Van mei tot en met juli wordt weer zandspiering gevangen Kans op onaangename geur wordt niet groot geacht er I Concordia" kampioen 1 Opera in Haarlem Pater Oscar Breeuwer draagt eerste plechtige HMis op Ophoging Schalk wijk begonnen De Julianalaan wordt verbeterd i FEEST IN HILLEGOM h Een heitje voor een karweitje o VERTIER IN DE VLEESHAL Werkzaamheden eind juni gereed DINSDAG 8 APRIL 1958 PAGINA 3 staat bij KUIPERS in de Kleine Houtstr. 112, Haarlem, Tel. 11142 Deze week: Films: Diversen VOLKSDANS-INSTUIF Orgelbespeling Feike Asma Burgerlijke Stand Haarlem f Ledenvergadering Bloembollencultuur Heemstede Aanwinsten r.-k. afdeling leeszaal Heemstede Burgerlijke Stand R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Als tijdelijk onderdeel van Randweg Joy-riding Vier jongelui met gestolen auto in botsing met bus Proeven Tijdelijke blindheid Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" Kath. Grafische Bond Feestavond Sint-Eloy K.A.V. in Oost B.F.C.Kennemers 42 Fa. W. F. Claus TEL. 11436 Aanrijding in Zandvoort STRANDTENT GEPLUNDERD Spreekuur burgemeester Zandvoort Beurs van Amsterdam Beurs van IN-• - - - York In Haarlem en omgeving was het duidelijk te merken dat Pasen dit jaar vroeg in april viel. Was het verleden jaar, toen het 21 en 22 april Pasen Was, prachtig weer, waardoor tienduizenden naar het strand en naar de duinen trokken en nog eens tienduizenden een bezoek brachten aan de bollenstreek, nu hield de winterse koude, vooral op Eerste Paasdag, de meeste mensen binnen, in de huiskamers, in de restaurants of in de auto's; Want zij die een auto bezitten of die er een gehuurd hadden, konden wel profiteren van de vrije dagen, zij het dan, dat zij het vrijwel geheel zonder zon moesten stellen. Het was overal in stad en streek koud en guur, vrij wel niemand durfde het wagen zich zonder voldoende bescherming naar buiten te begeven; bijna iedereen bleef in de beschutting van de huizen. Vooral in Zandvoort was dat duidelijk te merken. Aan de boulevard kwam men alleen om de zee te zien, een kolkende watermassa in een noordwesten wind. In het dorp was het drukker en daarvan profiteerden volop de auto matieken, de patates-frites kramen, de café's en de restaurants. T< Het bezoek var de buitenlanders was veel minder dan vorige jaren. Het aan tal vreemdelingen bedroeg nauwelijks de helft van het aantal dat verleden aar het westen van het land bezocht, "och heeft het informatiebureau van de VVV te Haarlem het zaterdag nog vrij druk gehad; men heeft zelfs nog enke le tientallen privé-adressen moeten in schakelen om de, voornamelijk uit Duitsland maar ook uit België en Frankrijk afkomstige gasten onderdak te bezorgen, omdat de hotels vrijwel ge heel volgeboekt waren zowel in Haar lem als in Zandvoort. De bollenstreek trok nog de mees te belangstelling, ofschoon men lang niet kon spreken van een invasie. Er was echter niet veel te zien, want door het lange wegblijven van de noodzakelijke lentezon, staan de bloembollen nog niet in bloei. Slechts In de kassen pronken de tulpen en narcissen in al hun schoonheid. Op de velden zijn het vrijwel alleen crocus- sen. De Keukenhof te Lisse trok daar door in vergelijking met voorgaande jaren maar weinig belangstelling. Slechts ongeveer 30.000 entreebiljet ten werden verkocht; vorig jaar wa ren het er 100.000, maar toen stonden de bloemen in volle bloei. Linnaeushof wacht ook nog op de zon. Het bezoekersaantal kwam hier niet hoger dan ongeveer 2000. Een gratis kopje koffie moest er voor zor gen dat de gasten niet al te teleurge steld naar huis terugkeerden. Het na tionale park ,,De Kennemer Duinen" te Bloemendaal had het evenmin druk Eerste Paasdag maakten slechts 700 mensen een wandeling door het park, gisteren brachten 2000 personen een bezoek aan de duinen. Gewoonlijk zijn het er echter 6000 a 7000 per dag Het kampeerterrein had wel vrij veel aftrek. 175 kampeerders, meest Ne derlanders, hadden er hun tenten op geslagen. De eigenaars van café's en restau rant zullen best tevreden zijn over het afgelopen Paasweekeind. Van vrijdag tot maandagavond is het steeds druk feweest. De beschutte terrassen had- en maandagmiddag toen de zon voor het eerst in het weekeinde goed door brak veel aftrek. De NZHVM heeft voor wat maandag betreft geen klagen. Men heeft, om de reizigers te kunnen ver voeren, extrr. bussen moeten inlassen. De trek ging voornamelijk naar de bol lenstreek en naar IJmuiden. Echter is daarbij het feit, dat in Velsen Storm vogels een voetbal-wedstrijd speelde te gen RCH een belangrijke factor. De zo- merlijn, die over de Zeeweg en de bou-, levard naar Zandvoort loopt, is maan dag gereden. Zaterdag en zondag was het bij de NZH echter stil. De NS had den het eveneens rustig. Het was het voor Pasen normale vervoer van men- ?en die familie gingen opzoeken. „Dag jesmensen" zijn er bijna niet geweest. Door en ander heeft de politie het Advertentie kalm aan kunnen doen. Overal, zowel in Haarlem als in Zandvoort en in de bollenstreek, liep het vlot. Slechts op enkele punten, vooral in Haarlem op het Houtplein en bjj de Jansweg heeft men het verkeer moeten regelen. In het bollengebied was ingrijpen van de politie bijna niet nodig. Wel moest zo nu en dan de rij auto's tot stilstand gebracht worden om voetgangers de ge legenheid te geven over te steken. Ern stige ongelukken deden zich niet voor. Donderdagavond 10 april geeft de Compagnia d'Opera Italiana, een Italiaans opera-gezelschap, in de Haarlemse stadsschouwburg een op voering van „La Traviata" van Giuseppe Verdi, onder directie van de marchesa Carmen Campori en il maestro Riccardo Bottino. De fo to toont markiezin Campori, terwijl zij bezield de dirigeerstok hanteert. Voor de zesde achtereenvolgende keer wordt deze week de ac tie ,,'n heitje voor 'n karweitje" gehou den. De leiders en leidsters der vier padvindersorganisaties, te weten de presidente van het Nederlands Pad vinders Gilde mevrouw N. A. den Haan- Groen (opvolgster van mevrouw J. van Nispen-van Wely uit Heemstede), de nationaal commissaresse van de Ne derlandse Gilden Beweging, alsmede de hoofdcommissarissen van de verken ners van de katholieke jeugdbeweging en van de vereniging De Nederlandse Padvinders, respectievelijk mr. F. B. I. M. Janssens en E. J. H. Volkmaars hebben een oproep tot de leden der padvindersbewegingen gedaan mee te helpen geld te verdienen. De actie wordt gehouden van don derdag 10 tot en met zaterdag 12 april. Toegezien moet worden dat de meisjes en jongens geen dag eerder beginnen. Wel mogen zjj vast naar opdrachten in formeren. Er wordt geld verdiend voor de beweging. Het is de bedoeling dat niet zo maar een kwartje wordt gege ven; men moet de meisjes en jongens er inderdaad een karweitje voor laten uitvoeren, dat in verhouding tot het be drag staat. Het schoonmaken van een schuur zal men niet voor één heitje kun nen verlangen. Het oppoetsen van de brilleglazen van moeder of vader is echter beslist geen heitje waard. De padvindersbewegingen hebben hun le den zegels meegegeven, die worden uit gereikt als men een heitje voor een kar weitje heeft ontvangen en daarmee wordt voorkomen, dat onnodig over last wordt aangedaan. 18 CINEMA-PALACE: "Jenny, 18 jaar. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ÏRANS HALS: Herr General Direktor, jaar, 2.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: Bonjour Tristesse, str. volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Let's be happy, a. I. 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Di: De reis van H. K. H. Prin ses Beatrix naar de West, a. 1. 2, 3, 4, 8.15, 9.15 u. REMBRANDT: 's Nachts in de groene Ka- katoe, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 u. ROXY: De wraak van de rode adelaar, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De lord, de lady en de butler, alle leeft. 2.15, 7, 9.15 uur. Elke ochtend: Reis van H. K. H. Prinses Beatrix naar de West; tevens Brits Ko ninklijk bezoek aan Nederland, a. 1. 10, 11, 12 uur. T.m. zaterdag 19 april Vleeshal, Grote Markt, 20.30 en 21.30 uur: Internationaal Poppentheater Jan Nelissen. Dinsdag 8 april Stadsschouwburg, 20 uur: Rotterdams Toneel met „Onder verdenking" (Geloof en Wetenschap). Woensdag 9 april Concertgebouw, 20 uur: Gemengde Arbei ders Zangvereniging „De Stem des Volks" met een uitvoering van ,,Die Schöpfung" van Joseph Haydn, o.l.v. Dick Dekker, m.m.v. het Noordhollands Phihiarmonisch Orkest. Solisten: Rie WaasReen, sopraan, Leo Larsen, tenor, Hans van der leeuw, bas. Dreefzicht, 14 uur: Biertapwedstrijden. Minerva-theater, 20 uur: Padvindersshow. Zondag 13 april zal weer een „in stuif" georganiseerd worden door de Haarlemse Volksdans Federatie in de school aan de Badhuisstraat, van acht tot tien uur 's avonds. Henk Honkhof zal de dansen leiden en Coen Brink zal de muziek maken. Organist Feike Asma concerteert za terdag 12 april op het orgel van de Bethel Kerk aan de Florisstraat in Haarlem-noord. Het concert begint 's avonds om kwart over acht. Onder leiding van Willen Boer zal het Zuid Ooster Kerkkoor zijn medewerking ver lenen. BEVALLEN van een zoon; C. J. van Baekel-Out; H. W. C. Heule-Engels; J. J. Scheffers-van Meeteren; E. A. Speel- Rian-Lubeck; C. W. de Block-van Gel- dorm BEVALLEN van een dochter: M. Ne- ve-van Poorten; J. Balk-Eijkelenboom; A. C. Veenenbos-Teunissen. ONDERTROUWD: H. Beishuizen en A. Harmke; H. K. J. van den Bussche en H. Koojj. GETROUWD; W. Sieraad en A. Hoen derdos; C. Kuiper en E. Kroonsberg; u- G. Silvis en M. va. Beem. OVERLEDENG. C. Zqlmans, 62 jr. Karbarossastraat; J. H. Bulters, 79 jr., ietterode.straat; J. van Oploo-van Die- Jben, 57 jr-i qt Heiligland; M. Duits, a Jr., Zuid Polderstraat. De paasdagen waren voor de paro chie van O.L. Vrouw Hemelvaart te Heemstede bijzonder feestelijk door de ontvangst en de eerste plechtige H. Mis van pater Oscar (Wim) Breeuwer. Di rect na de oorlog ging Wim Breeuwer naar het klein Seminarie van de paters van de H. H. Harten te St-Oedenrode. Na het noviciaat te Ginneken en zijn studie op het groot-seminarie te Valken- burg werd hij Passiezondag door mgr. J. M. J. A. Hansen tot priester gewijd. Zondagmiddag werd pater Breeuwer afgehaald door pastoor H. A. J. Drost en het kerkbestuur. Om 4 uur betrad de jonge priester de feestelijk versier de parochiekerk, waar hem door een stampvolle kerk een welkomslied werd toegezongen. In een welkomswoord zin speelde pastoor Drost op het aardse Valkenburg der toeristen en het Valkenburg, waar de eerste kiemen wer den gelegd voor deze priesterroeping. De pastoor prees de verdiensten van de ouders van de neomist en wenste hun en de parochie geluk met deze „Oscar". Daarna gaf de neomist de parochianen zijn priesterlijke zegen. Met de paasvespers werd de plechtig heid besloten. Paasmaandag droeg pater Oscar Breeuwer zijn eerste plechtige H. Mis op. Daarbij werd hij geassisteerd door zijn ordegenoot pater Bavo Kerstholt als diaken, kapelaan Kerstholt, broer van pater Bavo. als subdiaken. Pastoor Drost was presbyter-assistens en kape laan Appelman ceremoniarus. Het man nen- en jongenskoor onder leiding van L. Nelissen zette de plechtigheid luister bij met een fraaie uitvoering van de Missa Pontificalis van L. Perosi. Pastoor Drost tekende in zijn feest- predicatie de grote waarde van het priesterschap In de priester wordt het Vrijdagavond om 8 uur zullen de le den van de afdeling Heemstede van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur een algemene le denvergadering houden ter behandeling van de beschrijvingsbrief voor de 225e algemene vergadering. Ook zal de deel name aan de Vollegrondstentoonstel- ling van d< Internationale Tuinbouwten toonstelling 1960 te Rotterdam bespro ken worden. De agenda vermeldt ten slotte >g de rekening en verantwoor ding van de penningmeester en de ver kiezing van afgevaardigden. Ontwikkelingslectuur. Dlx: Bloemen in uw tuin; Gids voor bergwandelaars; Heck: In wildernis en dierentuin; Holm: Televisietechniek zonder formu les; Het internationaal geofysisch jaar 19571958; De mens in zijn levensmi lieu; The moderns and their world; Van Andel-Ripke: Kleuters, die we al len kennen; Bezemer: De Zuidpool be legerd; Haring: Sociologie van het ge zin; Koning: Ballet in Nederland: Van Oosten: Brazilië in vogelvlucht; Tonke- laar: Middelen en mogelijkheden der meteorologie. Romans: Frisch: Beeld noch gelijke nis; De Landell: Probleem in Aerden- burg; Streuvels:De rampzalige kap roen; Penzoldt: Squirreel Coka: Fires on the plain; France: Les enfants qui s'aiment; Varende: Le cavelier seul; Blaman: Overdag; Böll: Geen alibi voor God; Cecil: Tumult in toga; Si- menon: Maigret en de hooggeleerde pantoffels; Miithel: Für dich blüht kein Baum; Wentworth: The silent pool; Guth: Le mariage du naif. oneindige eindig, het geestelijke stoffe lijk, het onmogelijke mogelijk. Uit de grote belangstelling van de kant der p'arochianen blijkt o.m., dat de priester nog gezien wordt als de onmisbare scha kel tussen God en mens. Ondanks de kritiek op de priesters blijkt de eerbied voor het priesterschap niet verminderd. Men dient niet het menselijke in de priester doch het priesterlijke in de mens te zien. Pastoor Drost verzocht tenslotte het gebed van de parochie voor de priesters en in het bijzonder voor de neomist De dag werd na een drukke receptie besloten met een plechtig danklof in de parochiekerk. OVERLEDEN: G. C. W. ter Braake, 81 j.; W. G. Polier, 76 j.; H. Knol, 86 j.; J. Ph. de Josselin de Jong, 85 j. Verleden week is een begin gemaakt met de ophoging van het nieuwe stads deel „Schalkwijk". Voorlopig moet men zich in verband met de kapitaalschaar- ste beperken tot de ophoging van slechts 22 ha in het noord-westelijk deel van de wijk. Dit is voorlopig voldoende om de woningbouw gaande te kunnen houden De ophogingswerkzaamhe den zullen naar alle waarschijnlijkheid onj veer tien maanden in beslag ne men. B. en W. van Haarlem hebben de werkzaamheden gegund aan de firma Broekhoven uit Arnhem, die thans be zig is met een dragline een sloot te gra ven rond het op te hogen gedeelte. De grond in Schalkwijk ligt 1.10 tot 1.15 meter onder Amsterdams Peil. Zij moet worden opgehoogd tot 20 cm bo ven N.A.P., zodat er ongeveer 1.30 me ter zand opgebracht moet worden. Re kening houdend met de verzakking van de grond, zal in de praktijk een opho ging met ongeveer twee meter nodig zijn. Dit zand zal per bak via het Spaar- ne worden aangevoerd van een terrein nabij het seminarie Hageveld in Heem stede. Aan de kade van het Zuider Bui ten Spaarne wordt het zand dan gelost en met Spaarnewater gemengd, zodat het vic. buizen naar Schalkwijk gespo ten kan worden. Dit water wordt later weer in het Spaarne teruggepompt. Het kan echter nog wel enige tijd duren eer men met de eigenlijke opspuiting gaat beginnen, aangezien eerst de voorberei dende werkzaamheden voltooid moeten worden. Het op te hogen gebied moet met een sloot omgraven en jrret een ka de omgeven worden. Het op te hogen gedeelte begint ten westen van de daar liggende sportvelden langs het Spaarne. De sportvelden blijven dus laag liggen. Vandaar hoogt men verder op in wes telijke richting. Zaterdagavond is met enig feestelijk vertoon het voorjaarlijkse Mozartcafé in de Vleeshal heropend. Er waren vele genodigden de kennismaking komen hernieuwen. Ook zondag en maandag had men niet over toeloop te klagen: het bewijst weer eens hoe weinig er in Haarlem te doen is, dat men iedere ge legenheid met beide handen aangrijpt om er eens uit te zijn. Zaterdagavond waren er de bloemen meisjes, een al even voorjaarlijks te rugkerend feest voor het oog. Boven dien voor het oor, want de meisjes heb ben zich gepresenteerd met hun bloe- menlied. Terwijl de wijn de kelen koel en de harten warm hield, kwam de il lusionist Montagne met zijn charmante assistente het gezelschap verbluffen met zijn goochelarij: een briefje van 2,50 van één der gasten het nummer werd genoteerd en het briefje werd gemerkt werd in een enveloppe verbrand, maar kwam even later uit een citroen, verpakt in een aantal dichtgebonden do zen, die uit de zoldering neerdaalden. Kortom: in Haarlem is het voorjaar weer begonnen, de gure kou buiten ten spijt. De bloemenmeisjes zwermen uit om stadgenoot en vreemdeling een bloemengroet te brengen; de floodlights branden en Mozart heeft zijn café weer. Het wachten is nu nog slechts op het echte voorjaar. Nieuwe aanwinsten: F. R. Boschvo gel, Waar Maas en Schelde vloeien; C. Brinton. J. B. Christopher en R. Lee Wolff: Erfenis der eeuwen, geschiede- nig en beschaving van het Westen. Dl. 1; J. Burckhardt, De cultuur der Ita liaanse Renaissance; L. Cottrell, De bergen van Pharao; G. Dekkers, K. van Barneveld en N. Jesse, Overijsel; M. Dendermonde, Het water tot de lip pen; wat wij deden via het Nationaal Rampenfonds; L. van Egeraat, Een Si- ciliaanse lente; Idem, Toscane; Idem, Wenen; C. H. C. Flugi van Aspermont: De Johanniter-Orde in het Heilig Land; H. E. van Gelder, Het Haagsche Bin nenhof; Guide, Sainte-Marthe 1957; A. Latour, Tovenaars van de grote mode; H. V. Morton, In de voetstappen van de Meester; B. Newman, Driemaal Duitsland; Die Provence, (Speciaal- nummer van „Merian"); E. Redslob, Vom Römerberg zum Branderburger Tor; P. Rostenne, La barbarie des éli tes; H. Schmökel, Ur,' Assur en Baby- Ion; F. Straatsma, Friesland; B. D. Swanenburg, Per auto naar Italië; E. Zandstra, Limburg. "^an mei tot en met juli zullen van IJmuiden uit weer kotters naar zee gaan om zandspiering te vissen. Vlak voor de Nederlandse kust wordt dit kleine visje weer in grote hoeveelheden verwacht. De visserman vindt er de zandspiering bijna voor het opscheppen. De sceepjes zullen 's mor gens uitvaren en in de middag terugkomen met hun vangst. De zand spiering, een visje van tien tot twintig centimeter lengte, heeft voor de consumptie geen betekenis, wel als grondstof voor de vismeelfabriek. Juist de grote vangst op korte afstand van de haven maakt deze visserij lonend. Ter geruststelling kan worden medegedeeld, dat de kans gering is, dat de bewoners van Kennemerland in de komende maanden „onthaald" zullen worden op een zeer onaangename geur. Het vorig jaar werden Bloemen daal en Haarlem herhaalde malen als gevolg van noord-westelijke winden overspoeld met een zeer onaangename geur: de lucht van verrottende zandspiering in de ruimen van schepen, die in IJmuiden lagen te wachten om gelost te worden. Vorig jaar viel de enorme aanvoer namelijk juist in een bijzonder warme periode. Ook andere omstandigheden zullen er toe bijdragen, dat de omgeving van Vanmorgen is men begonnen met het opbreken van het gedeelte van de Ju lianalaan te Haarlem tussen de Zjjlweg en het viaduct onder de spoorlijn Haar- Iem-Zandvoort. Zulks houdt verband met het feit, dat de Julianalaan een tij delijk onderdeel gaat vormen van de Westelijke Randweg. Het wegdek zal worden verbeterd door het aanbrengen van een asfaltlaag. Van de gelegenheid maakt men gebruik om ook de riole ring te verbeteren. De Julianalaan zal een verbinding vormen tussen het punt, waar de Rand weg uitkomt op de Zjjlweg en de Klever parkweg, die uitkomt op de Delftlaan. Volgens de plannen zal de Randweg, wanneer hij geheel voltooid is, lopen via de Willem de Zwijgerlaan en over het terrein achter het Kennemer Ly ceum naar de Delftlaan. Met de werkzaamheden van het ge deelte van de Randweg tussen de Wa genweg en de Zjjlweg is men thans zover gevorderd, dat men hoopt in de tweede helft van juni klaar te zijn. Dan zal ook de Julianalaan gereed moeten zijn. De lijnen 4 en 6 van de N.Z.H.V.M. zullen in verband met het werk tijdelijk worden omgelegd. Maandagavond, Tweede Paasdag, is een op de Rijnegomlaan te Aerdenhout geparkeerd staande auto door vier jon gens, respectievelijk 15, 16, 17 en 18 jaar oud, ontvreemd. De wagen was niet af gesloten en het contactsleuteltje had de eigenaar niet meegenomen. De jonge- lui zijn een ritje gaan maken via Over- veen naar Bloemendaal aan Zee en te- Op de hoek van de Korte Zjjlweg en de Ramplaan te Overveen kwam de auto die met vrij grote snelheid reed, in botsing met een bus van liin 4. De auto W'erd aan de voorzijde geheel vernield, de bus liep eveneens schade op aan de voorzijde. De jongelui had den geen ernstig letsel. Bij onderzoek bleek, dat de bestuur- der niet in het bezit van een rijbewijs was. Hq bekende, dat hij vorige week donderdag op het Duinroosplantsoen te Haarlem ook een aiito had ontvreemd en daarmee een rit had gemaakt. De jongens hebben een nacht in het Bloe- mendaalse politiebureau doorgebracht Proces verhaal werd opgemaakt ter za ke van joy-riding. omgeving IJmuiden gevrijwaard zal blijven van de onaangename geur. De verwachting is namelijk, dat een groot deel van de aanvoer niet zal worden afgenomen door de vismeelfabriek in IJmuiden, die meer ingesteld is op de verwerking van haring. Het belangrijkste deel zal met vrachtauto's naar het buitenland gaan, voornamelijk Duitsland, waar de vismeelindustrie, evenals in Denemar ken, gespecialiseerd is op de verwer king van kleine vissoorten. De laatste maanden van het vorig jaar hebben dit bevestigd, toen in IJmuiden grote aanvoeren van sprot plaats vonden, die per auto doorgingen naar Duitsland. Het vorige jaar zag IJmuiden voor het eerst op grote schaal zandspiering- visserij. De gevangen vis werd aanvan kelijk zonder enig conserveringsmiddel los in het ruim van het schip gestort er bedierf daarom zeer snel. Later is men dit rottingsproces gaan afremmen door toevoeging van een eenvoudig en niet kostbaar conserveringsmiddel. Bovendien werden de ligtijden van de beladen schepen verkort door de aan voer per dag aan een maximum te bin den. Beide maatregelen zullen dit jaar, wanneer de situatie opnieuw kritiek dreigt te worden, vanzelfsprekend eer der dan vorig jaar worden toegepast. n het centraal visserij-laboratorium te IJmuiden worden intussen uitge breide proeven genomen met de zandspiering wordt gekweekt. Men in hoeverre de visserij op zandspiering schadelijk dan wel nuttig is. Daarvoor dient men eerst meer te weten over de leefwijze van de zandspiering en het is om deze -eden, dat thans in een zee water-aquarium in het laboratorium zan'" Ting wordt gekweekt. Men heeft er volwassen zandspieringen, waarvan nagegaan wordt wat ze eten, of ze op of onder het zand zitten, of ze 's nacht: naar boven komen en hoe snel ze groeien. Door eieren kunstmatig te bevruchten heeft men voorts een groot aantal lar ven van de zandspiering, heel kleine diertjes, met het blote oog alleen te zien als kleine draadjes in het water. Onder een microscoop vertonen zij zich als lange glas-achtige diertjes met gro te b'auw-groene ogen. Deze larven wor den gevoed met artemia, bij veel aqua riumhouders bekend als pekelkreeftjes, Van groot belang is te weten in hoe verre de zandspiering dienst doet als voedsel voor andere belangrijke vissoor ten, dan wel voedsel consumeert, dat voor andere vissoorten van belang is. Wan neer b.v. de zandspiering hetzelfde me nu zou hebben als de haring, zou het van groot belang zijn om de zandspie ring weg tc vangen en daardoor voor de haring een ruimer voorziene „tafel' over te laten. Uit onderzoekingen van drs. M. Roessingh is inmiddels komen vast te staan, dat de zandspiering een kleiner soort plankton als voedsel ge bruikt dan de planktonsoort, waarmee de haring zich voedt. Om na te gaan in hoeverre de zand- 1 spiering op het menu van andere vis soorten voorkomt, worden sedert augus tus van he' vorig jaar met tal van vis sersschepen glazen potten meegegeven, die een conserveringsmiddel bevatten. Aan de vissers wordt dan gevraagd van de gevangen vis, die gestript wordt, de maag in de conserveringsvloeistof te doen en zo aan het laboratorium af te leveren. Voor zover drs. Roessingh tot nu toe heeft kunnen nagaan blijkt de zandspie ring geen overheersende rol te spelen in het menu van de vissen, die voor de Nederlandse visserij van belang zijn. Wel wordt b.v. een tijdlang op een be paalde plaats wijting gevangen met in de maag alleen maar zandspiering, een tijdje later vangt men wijting met in de maag uitsluitend garnalen. Ook heeft hij geen bevestiging kunnen vin den van de bewering in visserskringen, dat de tarbot zich uitsluitend met zand spiering zou voeden. Deze wijze van onderzoeken geeft ook nog een andere aanwijzing. Men heeft namelijk gevonden, dat de zand spiering overal in de Noordzee voor komt, maar drs. Roessingh helt sterk naar de mening, dat, zoals bij ver schillende andere vissoorten, ook hier sprake moet zijn van verschillende zandspiering-groepen, die hij hoopt te kunnen onderscheiden aan het aan tal wervels. Een dergelijke onder scheiding is b.v. ook bij haring en wijting te maken. De aanwezigheid van verschillend e,.families" zou be tekenen, dat een wegvangen van zandspiering voor de kust geen enkele invloed heeft op de visstand in het noordelijk deel van de Noordzee. De isserij op zandspiering zal ove rigens wel tot de kuststreek beperkt blijven. De kleine schepen kunnen niet naar 1 it noordelijk deel van de Noord zee of naar het Engelse Kanaal en bo vendien zou dan de visserij, door de gro te afstanden, die afgelegd zouden moe ten worden, niet meer lonend zijn. Het vorig jaar heeft men in IJmuiden het verschijnsel gehad van tijdelijke blind.ieid bij de vislossers, die gewerkt hadden bij het lossen van zandspiering. Een arts in Vught maakte ons het vo rig jaar a' attent op mededelingen, die hierover eerder in Duitse medische lit teratuur te vinden waren. In het bui tenland heeft men, door verbetering van O lossing, deze moeilijkheden niet meer. In hoeverre men hieraan in IJmuiden het hoofd zal bieden door mo dernisering van de los-installatie, zal mede afhankelijk zijn van de mate, waarin de IJmuidense vismeelfabriek zal gaan verwerken. Voor de visserij is het tenslotte van grote betekenis of, en zo ja, in welke mate bq de visserij op zandspiering ook andere vis en daa speciaal onder maatse vis wordt gevangen. Hierop zal een strenge controle worden uitge oefend en bovendien stelt men zich in het visserijlaboratorium voor te gaan onderzoeken, hoe de dunne netten, die bij de zandspiering-visserij worden ge bruikt, nu precies werken. Men vraagt zich namelijk af hoe het komt, dat ze zo selectief alleen maar zandspiering vis sen en de andere kleine vis ongemoeid laten. Advertentie De voetbalclub „Concordia" uit Hil- legom is er in geslaagd kampioen te worden van de 4e klasse van de K.N.V.B. door op Tweede Paasdag van Lisse te winnen met 3-0. Om 6 uur stond die dag de r.-k. Harmonie „Cres cendo" bij de grens van Hillegom, aan de Steenfabriek, opgesteld om het kam- pioens-elftal door Hillegom ge begelei den. Dit geschiedde onder grote be langstelling van de Hillegomse bevol king. De R.K.S.V. „Concordia werd opge richt 11 juni 1920 door enige jongelui in de „Duiventil" achter de noodkerk St.- Joseph. Hun eerste speelveld was bij de Bartenbrug, daarna bjj boer Heems kerk aan de Margrietenlaan en bij de Molenlaan, Treslong, achter het kerk hof St.-Martinus en sinds 1952 in hun terrein op het complex aan de Brou werlaan. De eerste voorzitter was H. van der Zande en andere bekende voorzitters uit de geschiedenis van Concordia wa ren de heer F. C. van Lierop en de te- gewoordige wethouder van Hillegom, de heer W. F. van Dam. Tijdens het beleid van deze laatste werd het ter rein aan de Brouwerlaan betrokken met een schitterend clublokaal en gym- nastiekgebouw. De meest bekende fi guur van Concordia is wel de heer Jac. Walkers, die bijna vanaf de oprichting een bestuursfunctie heeft gehad en nu ere-voorzitter van de vereniging is. Tot aan de fusie heeft Concordia altijd in katholiek verband gespeeld en wel in de DHVB en RKF. Bijzondere prestaties werden bijna niet geleverd, totdat in het seizoen 1949-1950 het kampioenschap van de HVB werd behaald. Er volgde toen geen promotie naar de KNVB, maar het jaar daarop wel. Twee seizoenen werd in de KNVB gespeeld en toen kwam de degradatie naar de HVB Het seizoen 1956-1957 bracht weer het zo begeerde kampioensschap van de 4e klasse van de KNVB. Concordia heeft vele ups en downs gekend en is nu een grote vereniging met een afdeling gymnastiek, dames handbal en Judo. Er zijn 6 senioren-elf tallen, 4 junioren en een groot aantal adspirant-elftallen. De aanhang is erg groot en zeer vele Hillegommers heb ben zich als donateur opgegeven. De fi nanciën zijn gezond en het tegenwoordi ge bestuur onder leiding van de heer B. Boot werkt hard om de katholieke sportvereniging de plaats te geven, die zij in Hillegom behoort te hebben. Het Koninklijk Mannenkoor „Caeci lia" geeft donderdagavond, 17 april, vanaf acht uur in het Gemeentelijk Con certgebouw van Haarlem een voor jaarsconcert onder directie van Anton de Beer. Het programma vermeldt wer ken van Alphons Diepenbrock, G. F. Handel, H. Andriessen, F. Schmidt, A. W. Apletscheief, M. Archangelsky, G. Bizet, R. Strauss, Kees Kef, H. Strate- gier en J. Nieland. Medewerkenden zijn ook Corry Bijster, sopraan en Piet Halsema, orgel en piano. De jaarlijkse feestmorgen van de Haarlemse afdeling van de Nederland se Katholieke Grafische Bond zal plaats vinden zondag 20 april. In de Sint Joseph-kerk zal een H. Mis, om acht uur worden opgedragen, na afloop waarvan een feestelijk ontbijt gebruikt zal worden in gebouw Sint Bavo. De afdeling Haarlem van de Neder landse Katholieke Bond van Metaalbe werkers „Sint Eloy" geeft zaterdag 12 en zondag 13 april twee feestavonden voor haar leden in gebouw Sint Bavo aan de Smedestraat. De r.-k. Rederij kerskamer „Alberdingk Thijm" zal op voeren: „Pas op, Eerwaarde" van Ph. King onder regie van Jan. W. van de Ven. Zaterdagavond is er bovendien nog bal na, onder leiding van de band zon der naam. De Katholieke Arbeiders Vrouwen, kring Oost, houden woensdag 9 april een bijeenkomst in het parochiehuis. Pater A. Verhagen zal lichtbeelden ver tonen over Nieuw Guinea en de heer Hellemons zal een film draaien. In het water gevallen Aan het eind van de vorige week is de driejarige Doortje Post uit de Riouwstraat te Haarlem spelenderwijs in het water van het Noorder Buiten Spaarne geraakt ter hoogte van de Floresstraat. Een 27- jarige metaalbewerker, die juist met een pont over de Spaarne voer, werd attent gemaakt op het ongeval. Hij sprong gekleed te water en slaagde er in het kind te redden. Beiden ondervon den geen nadelige gevolgen. v In een vriendschappelijke ontmoeting tegen BFC in Bussum heeft het gewij zigde Kennemerselftal verloren met 4—2. NATUURLIJK voor lompen, papier en metaalafvallen Bakenessergracht 45-51, Haarlem De heer G. uit Rotterdam reed gis teren met zijn auto te Zandvoort. toen hij door een onbekend gebleven Duitse auto in de Kostverlorenstraat rechts werd gepasseerd. Hij moest toen te scherp naar links uithalen, waardoor de auto tegen een boom terecht kwam. Geen persoonlijke ongelukken. De auto moest worden weggesleept. In de nacht van 6 op 7 april hebben onbevoegden kans gezien de strand tent van de heer K. te Zandvoort bin nen te dringen. Zij slaagden daarin door de ruit in de toegangsdeur te ver nielen. De buit bestond uit een grote hoeveelheid snoepgoed, o.a. chocolade, spritskoeken en zoute drop, en verder uit flessen advocaat, vermouth, sherry en kratten met flesjes cola enzovoorts. De burgemeester van Zandvoort zal zijn eerstvolgend spreekuur houden niet op woensdag 9 april, maar op woens dag 16 april des morgens van 1012 uur. (Niet officiële koersen) 3% Ned. 1953 3% Ned. 1953 3% Ned. 1956 Ned. 1948 3V« Ned. 1950 3fi Ned 1954 3>i Ned. 1955 1 3-314 Ned. 1947 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk 1946 3 B.N.G. Won.bouw 6 Ned. Handel Mii cert. A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens cert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie K.L.M. H.V.A. Deli Mij. cert. A'dam 214 '56 1 A'dam '56 ET A'dam III Rentespaarbr. anaconda Copper detblehem Steel hrysler Corp lenera) Electric lenera) Motors Kenneeott Copper Kill Montgomery Ward Radio Corp Republic Stee) Roya) Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater (13 Steel Stemming) nauw vorig opening Slot 8/4 82% 91% 91% 86% OR ÖO 87% 87% 91A 91% 93^ 9 3A 87^ 108 150% 161% 161% 191 289 180 289 333% 330 222 263% 263 151.40 151 .St 51 51 129% 120% 126 125X 114% 114% 107.50 86 64% 80% 94% 95% 105 3/4 7/4 42% 42% 37% 37 48% 47% 58% 57% 34% 34s/» 83 82% 28% 287k 34% 33% 31% 31 39 37% 40% 40% 68 66% 38 37% 31% 32 21% 21 56% 55% ornshouflend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3