Khroesjtsjevs succes in Hongarije over het algemeen zeer matig Rusland staat economisch nog niet aan de top RUSLAND OP DE EXPO Nieuwe figuren in de leiding van de Sovjet-Unie Huidige generatie bekwamer en soepeler Festiviteiten in Boedapest voor Khroesjtsjev t%:pl Tegenregering in hachelijke positie Ontruiming van Bukittinggi wordt voorbereid Djakarta erkent aankoop van wapens in Oost-Europa BELA KUN VERHEERLIJKT De carrière van Frol Kozlov Rus op de Expo doodgeschoten Bush-vlieger voor Nieuw-Guinea' MBPrM 1 ALS GEVOLG VAN OFFENSIEF VAN DE TROEPEN VAN NASUTION Wmm E. Vergouwen, O.F.M. DINSDAG 8 APRIL 1958 PAGINA 4 Voor het eerst sedert het ontstaan van de Hongaarse volksrepubliek heeft een Russische leider, in dit geval de Sovjet-premier en de eerste secretaris van de communisti sche partij, Khroesjtsjev, de loftrompet gestoken over Bela Kun, die in 1938 in de Sovjet-Unie is terechtgesteld wegens „Trotskisme", aldus meldt A.F.P. De premier heeft gisteren in een rede te Gzegled, in Hongarije, Bela Kun „de werke lijke leider van de Hongaarse communistische partij" ge noemd. Khroesjtsjev weidde lang uit over „de fouten en grove verdraaiingen" van de voormalige leiders van de communistische partij in Hongarije. Hierdoor is de opstand van 1956 in Hongarije mogelijk geworden. Maar de huidige leiders van de Hongaarse socialistische arbeiderspartij, aldus Khroesjtsjev, zijn erin geslaagd de toestand ten goede te keren zowel op economisch als op politiek terrein. Koninklijk bezoek op de plaat Echtscheiding tussen Sjah en keizerin Soraja definitief Netty van der Valk overleden Een heitje voor een karweitje Op 10, 11 en 12 april Angst voor ledore bap eten met dat zaurbranden In 't verschiet. -:yMêë:' - '4* I - I - ft li' I 1 1L> i LÉL 'M.i. 'M1 ......1. „JU PRINS BERNHARD IN SANKT ANTON JONGERENBEDEVAART NAAR LOURDES H.H, Wijdingen „As a non commercial", dus niet voor de handel bestemd, heeft de N.V. Phi lips Phonografische industrie te Baam in samenwerking met haar dochter maatschappij te Londen en onder pro- duktie van Radio Nederland Wereld omroep een 33 toeren langspeelplaat uitgebracht, gewijd aan het bezoek dat Koningin Elizabeth II en Prins Philip van Engeland kortelings aan ons land hebben gebracht. De voor treffelijke reportage, in de vorm van een klankbeeld, volgt het bezoek op de voet, in die zin, dat de meest markante onderdelen van het program direct worden weergegeven terwijl van andere details van het bezoek melding wordt gemaakt in de verbindende teksten. De koninklijke speeches tijdens het galadiner in Amsterdam vormen het hoogtepunt. Ze zijn volledig opgenomen. De weergave ervan, inclusief de bijge luiden van een in de verte passerend vliegtuig en een diplomatiek kuchje, is perefect realistisch. Protocollaire ver schillen vallen nog weer eens extra op. Koningin Juliana die zegt: my husband and I; koningin Elizabeth: I and my husband. Voorts laat de plaat fragmen ten horen uit o.a. de toespraken van de burgemeesters van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, van de kransleg- ging en het galaconcert in de hoofd stad, het bezoek aan de veiling te Aals meer, de Jaarbeurs en de Engelse school. De sobere muzikale omlijsting is illustratief, zoals dat ook de vluch tige schetsen zijn, die in woord of klank bepaalde aspecten van land en stad typeren. De stem van de reporter is duidelijk en klaar. jii Engels is direct en pakkend. De script van G. George Franks boeit om de bondige en beheerste wijze, waarop het koninklijk bezoek is gevat in een rake karakteris tiek van ons land en van de Neder lands-Britse betrekkingen. Overigens mist deze reportage de geur en kleur van „flowers and friendship" zeker niet. In dit teken staan trouwens ook de vele vriendelijke woorden van Neder landse en Engelse zijde, die, met foto's verlucht, zijn afgedrukt in het album, waarin de plaat geserveerd wordt en dat, evenals de langspeler, de welge kozen titel draagt „Hands across the sea". F. V. De echtscheiding tussen de Sjah van Perzië en zfjn echtgenote keizerin So- r?is thans definitief geworden, door dat de vorst zaterdag te Teheran de echtscheidingsstukken heeft getekend, die door de zondag vertrekkende minis ter van justitie, Hedajati, aan de thans te Bonn, ten huize van haar vader, de Perzische ambassadeur ter plaatse, vertoevende ex-koningin, zullen worden overhandigd, aldus berichten A.F.P. en Reuter. D- reden voor de echtschei ding is, als gemeld, dat het huwelijk kin derloos is gebleven, zodat er nog geen opvolger voor de Perzische troon is. Het huwelijk tussen de Sjah en de thans 25-jarige Soraja heeft zeven jaar geduurd. Na een ziekte van enige weken, die weinig hoop op herstel meer liet, is zaterdag in het Zuiderziekenhuis te Rot terdam overleden de danseres en cho reografe Netty van der Valk, wier eigenlijke naam was Aiida Jeannette Huyts-van der Valk. Zij is 51 jaar ge worden. Netty var. der Valk was o.a. leerlinge /an Gertrud Leistikow en Rosa Chladek. In 1934 opende zij te Rotterdam een eigen dansschool, die zich in een groeiende belangstelling mocht verheugen. Zelfs heeft zij in 1951 getracht een beroepsensemble te formeren, een poging die aanvankelijk succes scheen te hebben. Na drie jaar moest de groep echter bij gebrek aan goede mannelijke dansers worden op geheven. Khroesjtsjev brengt momenteel aan het hoofd van een Russische de legatie een bezoek aan Hongarije. De Sovjet-leider heeft gisteren, ver gezeld door Kadar en andere leiders van de Hongaarse communistische partij, onder meer ook Karczag, het landbouwcentrum van de grote Hon gaarse vlakte, bezocht. In verschei dene plaatsen in het landbouwgebied ten oosten van Boedapest, waar Khroesjtsjev geïmproviseerde rede voeringen hield, kreeg hij maar een zeer matig applaus, aldus meldt Uni ted Press. In een van zijn toespraken van gis teren zei Khroesjtsjev, dat Rusland thans in ieder opzicht aan de top staat, behalve op economisch gebied. „Er zijn nog maar twee landen, die eco nomisch met elkaar kunnen wedijve ren, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Laat ons bescheiden zijn en zeggen, dat de Verenigde Staten voor alsnog op de eerste plaats staan, maar dat zij naar de tweede plaats zuilen verdwijnen", zo voegde Khroesjtsjev hieraan toe. Na een aantal Russische prestaties te hebben opgesomd, zei Khroesjtsjev: „We hebben alles. On ze kracht is enorm en wij hebben in veertig jaar dat bereikt waar kapitalis tische landen 100 tot 200 jaar voor no dig gehad hebben". Daarna zei Khroesjtsjev, wijzend op de fotografe Lisa Larsen van „Life": „Begrijp me niet verkeerd. Daar is een Amerikaans meisje en misschien zijn er nog meer Amerikanen. Wtf wil len niemand kwetsen in zijn nationale gevoelens. Amerikanen, Britten, het zijn allemaal goede mensen". „Maar het socialistische regiem is progres siever dan het bourgeois-regiem", zei hij. Khroesjtsjev zei, dat Rusland al zijn troepen uit de Oosteuropese landen zou terugtrekken „als de Westerse lan den hetzelfde doen". Ik verklaar, al dus de Russische premier, dat onze troepen slechts voorlopig in socialisti sche landen vertfteven. Als deze lan den ons vragen deze troepen terug te trekken, zullen we dat doen. Khroesjtsjev herinnerde ook nog aan de Russische tussenkomst tijdens de Hongaarse revolutie. „Geloof me, we hadden moeilijke dagen en nachten, voordat we de beslissing namen. Want ofschoon de gerechtigheid aan onze zijde was, zagen we ons gesteld voor een zeer moeilijk probleem, omdat een deel van de Hongaarse arbeiders mis leid was en aan de zijde van de con tra-revolutionairen stond." De actie „een heitje voor een kar weitje", waaraan wordt deelgenomen door meisjes en jongens van het Ne derlandse padvindstersgilde, de gidsen- beweging, de verkenners van de katho lieke jeugdbeweging en de vereniging der Nederlandse padvinders, wordt dit jaar gehouden op 10, 11 en 12 april. Evenals voorgaande jaren is de op brengst van deze actie bestemd voor versterking van de fondsen van ge noemde vier verenigingen. Advertentie ftennies blussen 't Tunr In 'n ommezien. Menigeen kan geen eten meer zien, alleen om de angst in 't vooruitzicht van die zuurbrand op de maag. Rennies nemen zo nodig bij voorbaat. De he vigste zuurbrand stilt al. op 't moment dat 'n Rennies begint te smelten op de tong. Druppel voor druppel met Uw eigen speeksel komen de zuur brand dovende ingrediënten in de maag en brengen 't maagzuurgehalte weer in balans. Wég pijn Y' - ■é'ï'-MXMA -Si#2 - s i -y'~ ll '/.■t a. .'/.-.-.-k l-vü.'A Over de Russische inzending voor de „Expo" is tot dusver weinig bekend geworden. Toch nadert ook zij haar voltooiing. Op deze foto een deel van het paviljoen en een te exposeren landbouwtractor. In het kielzog van Nikita S. Khroesj tsjev zien we thans een nieuwe genera tie van Sovjet-leiders opduiken, de „ho mines novi" van het Russische com munisme. Het zijn figuren van een jaar of vijftig, voor wie de haat tegen het kapitalisme weinig persoonlijks meer heeft. Natuurlijk blijven zij staan op de uitgangspunten van het Marxistisch Leninisme, maar als zij in hun jeugd armoede en onderdrukking hebben ge kend, dan waren dat hoogstens de na- weëen en niet meer de symptomen van een kapitalistisch bestel. Zij zijn be kwamer (vooral op economisch ge bied), soepeler en hebben meer „ge voel voor het nieuwe", zoals de Rus sische term thans luidt, dan de „appa ratsjiks", waarmee Stalin zich in de jaren 1924-1929 omringde. De voor naamste representant van deze nieuwe generatie is thans Frol Romanovitsj Kozlov, die vorige week is benoemd tot eerste vice-premier van de Sovjet-Unie. Hij stamt uit een boerengezin in Cen- traal-Europees Rusland en hij wordt in augustus vijftig jaar. Toen hij vijf tien jaar oud was, ging hij als arbei der werken in een textielfabriek. Drie jaar later trad hij toe tot de partij. Aan de communistische partij heeft hij zijn hele carrière te danken. Zij zorg de er om te beginnen voor, dat hy een grondiger theoretische vorming kreeg. Hö studeerde achtereenvolgens aan het Planinstituut en aan de Polytech nische school in Leningrad. Met zyn nieuw verworven kennis werd hp te rug naar de fabriek gestuurd, ditmaal naar een staalfabriek te Izjevsk in de Oeral. Hp ontwikkelde zich tot de voor naamste partpman in de fabriek en hy bracht het in 1940 tot partysecretaris van geheel Izjevsk. In 1944 werd hp naar Moskou gehaald, waar hy te werk werd gesteld by het Centraal Comité van de communistische party. In 1947 ging hp als tweede partysecretaris naar Koeibisjev. Daar bleef hy maar twee jaar, want al in 1949 ging hp naar Leningrad, waar hy gevolmachtigde van de party werd in het Kirovkombi- nat. Hy werd tevens tweede en in ja nuari 1950 eerste secretaris van de party in de stad Leningrad. Als zodanig deed hy voor het eerst van zich spreken in januari 1953, toen men in het Westen vernam over een artikel, dat hy had geschreven en waarin hp pochte op de waakzaamheid van de party in Leningrad tegen „Joodse bourgeois-complotten". Dit artikel verscheen op het hoogtepunt van een anti-semitische campagne, waarvan ook de ontdekking van het zgn. artsen-complot deel uitmaakte. Het schynt, dat Kozlov zich by deze gelegenheid wat al te pverig heeft be toond, want na de dood van Stalin in het voorjaar van 1953 raakte hy zyn prominente positie kwyt. Lang duurde zpn déconfiture niet, want in november 1953, dus na de val van Beria, werd hp door Khroesjtsjev persoonlpk weer in het zadel geholpen. Tpdens een plenaire vergadering van het district Leningrad, waarby Khroesj tsjev zelf tegenwoordig was, werd Koz lov tot eerste secretaris gekozen. Hp verdrong aldus Andrianov, een aanhan ger van Malenkov. In februari 1956 maakte hy de sprong van Leningrad naar Moskou. Hp werd premier van de Sovjet-republiek Rusland en lid van het centrale comité van die republiek, dat ook alweer onder voorzitterschap stond van Khroesjtsjev. Telkens wanneer de ster van Khroesj tsjev rees, rees ook die van Kozlov. In februari 1957, toen Nikita de crisis, die het gevolg was van de Hongaarse op stand, min of meer te boven was, werd Kozlov kandidaat-lid van het partypre sidium. En in juli 1957, toen de grote baas de anti-partij-groep van Malen kov, Kaganovitsj en Molotov buiten ge vecht had gesteld, werd Kozlov vol waardig lid van het presidium. De New York Times haalde dezer dagen het oordeel aan van een diplo maat, die Kozlcv van nabp heeft mee gemaakt. Volgens deze diplomaat is Kozlov presentabeler dan de meeste Sovjet-leiders. Hp is niet zo grimmig als zpn portret uit de Pravda zou doen vermoeden en als hp het woord voert, geeft hij bliik van een helderheid en een overtuigingskracht, die ieders aan dacht trekken. De diplomaat zei: „Hy is een van de weinige Sovjet-leiders, naar wie men vrywillig zou kunnen luisteren in plaats van in slaap te val len, zodra hy zijn tekst begint op te dreunen." Kozlov is niet de enige vyttiger, wiens carrière men zal moeten vol gen. Te noemen zyn in dit verband de Oekraïner Aleksej Kiritsjenko, vol waardig lid van het presidium en sinds december j.l. lid van het cen traal partpsecretariaat, de party-or ganisator Averky Aristov, de agrari sche deskundige Nikolai Bjeljajev, de Oezbekistaan Noeritdin Moechit- dinov. En daar is dan ook nog Vla dimir Oestinov, die enkele formida bele functies "bekleedt. Hy is thans benoemd tot gewoon vice-premier van de Sovjet-Unie en sinds december j.l. was hp eerste secretaris van de com munistische party in de stad Moskou. In deze laatste functie is hy Jekate- rina A. Foertseva opgevolgd en het is altyd nuttig m het oog te houden, dat het partysecretariaat van de stad Moskou ook nog eens is vervuld door de ongeletterde mynwerkerszoon uit Kalinovka by Koersk, Nikita S. Khroesjtsjev. H. J. N. f' ~{j fv:> fjipy XiMFM '-ii t s.; 4 1 -f A JS~ t— Twee beelden van de viering van de 13de verjaardag van de bevrijding van Hoaartje. Links: Nikita Khroesjtsjev spreekt op het „Plein van deHongaarse HeWen" een grote menigte toe. Rechts: onder de ogen van Janos Kadar, Khroesjtsjev en andere politieke en militaire leiders uit Hongarije en Rusland trekt Hongaarse lichte artillerie tijdens een parade voorbij. De Brusselse politie heeft gisteren volgens U.P. meegedeeld, dat de bewa kers van het Russische paviljoen op de wereldtentoonstelling voortaan geen wapens meer zullen mogen dragen. Het verbod om wapens te dragen zou zijn uitgevaardigd, nadat een van de Rus sen per ongeluk door eer andere Rus zou zpn doodgeschoten. De politie wei gerde verdere bijzonderheden te ge ven over het Incident. Zp volstond met te zeggen, dat het onderzoek al is vol tooid, en dat het stoffelijk overschot van de gedode Rns naar Rusland is ver voerd. Volgens de Russische ambassade is er geen sprake geweest van schieten. De man waarom het gaat zou het slachtoffer zpn geweest var een hart aanval. In het Bruggeman-ziekenhuis in Brussel houdt men intussen vol, dat op 1 april een Rus, genaamd Nicolai So- lotovski, het ziekenhuis binnen werd ge bracht met een schot h. het hoofd. En kele uren na aankomst in het zieken huis zou de man zpn overleden. Enkele uren nadien arriveerde een tweede Rus in het ziekenhuis. Hp zou een schot door zpn hand hebben gehad. De man was vergezeld door consulaire ambtenaren. Militair gesproken is de positie van de revolutionaire regering op Midden- Sumatra de laatste dagen hard achter uit gegaan. De regeringstroepen hebben zich meester kunnen maken van Lubuk Djambi, dat de verbindingsweg tussen Padang en Palembang beheerst. Hier door L. de aanvoer voor de revolutio naire strpdkrachten uit Zuid-Sumatra in gevaar gekomen. Waarnemers in Singa pore zien de toekomst voor de revolu tionairen duister in. De Australische correspondent Denis Warner, die op Sumatra is geweest, schrpft, dat ook tegenstanders van president Soekarno bewondering hebben voor de effectieve manier, waarop de chef van de Indo nesische staf, generaal-majoor Abdul Haris Nasution het offensief tegen Mid- den-Sumatra heeft ingezet en geleid. De opstandelingen hadden niet verwacht, dat het offensief van de regering eer der dan in juli of augustus zou los barsten. Nasution heeft de revolutionai re regering voor een bijzonder onaan gename verrassing geplaatst. Ook heeft de revolutionaire regering zich vergist in de sterkte van haar aanhang elders in Indonesië. Gisteren heeft zij zich al moeten beraden over de ontruiming van Bukittinggi. Militair is haar positie nagenoeg hopeloos: alleen politieke ge beurtenissen kunnen haar nog uitkomst bieden. Vandaar, dat zij zich vast klampt aan berichten uit Djakarta, dat er onenigheid zou bestaan tussen pre mier Djuanda en air-commodore Surya- darma enerzijds en generaal Nasu tion anderzpds. De beide eersten zou den een spoedige landing op de west kust van Sumatra verlangen, maar de generaal zou die landing voorlopig wil len uitstellen om zpn troepen op" Java niet verder te verzwakken. De troepen van de regering te Dja karta maken zich intussen gereed voor een groot offensief tegen de noordelpke grenzen van het gebied der opstande lingen in Midden-Sumatra, zo wordt verklaard in berichten, die in Singa pore zyn ontvangen. Een woordvoerder van de opstandelingen zei gisteren, dat de recente rust aan het noordelijk front mogelpk betekent, dat een aan val wordt voorbereid. Hp moest toege ven, dat de zaak er op het ogenblik niet gunstig uitzag. Volgens de berich ten marcheren elitetroepen van de re gering te Djakarta naar het grensge bied van Noord-Sumatra, gesteund door pantserwagens en vliegtuigen. In diplomatieke kringen in Singapore ge looft men, dat de Indonesische rege ring reeds enige tpd gewerkt heeft aan het opbouwen van haar strijdkrachten in Noord-Sumatra en dat zij onlangs ontvangen Russische militaire voertui gen naar Medan heeft gezonden. De woordvoerder der opstandelingen ver klaarde nog, dat de economie van Ja va als gevolg van de kosten der Suma- traanse oorlog bpna het punt bereikt heeft waarop zij zal instorten. „Op het economische front winnen wp", zo zei hp. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren er zijn leedwezen over uitgesproken, dat de regering te Djakarta zich tot het com munistische blok heeft gewend om \va- pens te kopen „teneinde deze mogelpk te gebruiken om Indonesiërs te doden, die zich openlijk verzetten tegen de groeiende invloed van het communisme in Indonesië", aldus bericht Reuter. De woordvoerder van het ministerie, Lin coln White, las deze commentaar voor toen hem gevraagd werd naar het oor deel van het State Department over „Pak een blocnote en een potlood en noteer," zei begin juli 1956 in Weert een pater magister tegen een van zijn pas gewijde leerlingen, pater Edmar Vergouwen, die eigenlijk heel verbaasd tegenover hem zat. „Schrijf op: volgende week, donderdag 12 juli, melden bij de Nationale Luchtvaart- school te Hilversum en je neemt daar je eerste vliegles." Dit kon pater Vergouwen, die amper wist hoe een vliegtuig eruit zag, in zijn zak steken De Francsiscaner pater magister, die zijn pupillen aan het begin van hun loopbaan de taken bekend maakt, heeft hartelijk moeten lachen om de reactie van die jonge man vóór hemMaar enkele dagen later wds pater Vergouwen met nog vijf andere Minderbroeders te Hilversum aanwezig en dwarrelde vergezeld van een instructeur ietwat perplex voor het eerst van zijn leven door het luchtruim, in een Pipercub. Bijna twee jaren zijn sindsdien verstreken en 17 april a.s. is het zover, dat de 27-jarige pater-piloot Edmar Vergouwen naar zijn arbeidsterrein, op Nieuw-Guinea vertrekt. „In die tijd is er echter heel wat gebeurd" zegt pater Vergouwen. „U moet het zich maar eens voorstellen wat het is als pas afgestudeerde je Latijn voor het Engelse vliegersjargon te moeten ruilen en je theologie zolang terzijde te leggen voor aërodynamica en dat één dag na je jurisdictie-examen. Bij C A heb ik maar een tweedjasje en een pastelkleurige pantalon gekocht, want van een bruine pij hebben ze in luchtvaartkringen niet terug." Na veel lesuren, solovlucht-en, meteoro logie, navigatie, radiotelefonie en een heuse noodlanding ontving de jonge piloot met twee overgebleven collega's de paters Verheyen en Hermans, zijn B-3-brevet voor verkeersvlieger. We hebben pater Jergouwen op de man af gevraagd, waarom deze zware opleiding nu feitelijk nodig was. Het is toch wel bijzonder als een priester zijn apostolaatswerk voor een tijd aan de kant zet en zich verbeten toelegt op de vliegkunstHet antwoord was eenvoudig: „Nieuw-Guinea vraagt erom. Het is de enige manier om de missionarissen daar uit hun isolement te halen op hun eenzame posten in de binnenlanden. Men kan nu iets doen aan de gebrekkige en onvoldoende aanvoer van de meest primaire levensbehoeften." Van onschatbare waarde is het ook, dat wij nu in staat worden gesteld, contacten te onderhouden. Het zijn soms mensen, die jaren achtereen niet van hun post wegkomen en nooit een andere blanke spreken, met wie zij eens van gedachten kunnen wisselen, over hun suc cessen praten of hun hart uitstorten als zij tot over de oren in de moeilijk heden zitten. Deze missionarissen kunnen nu gemakkelijker weer wat op adem komen in Hollandia, desnoods lekker lui liggend met een detective- TQTïlQ.TM6tjG." „Het gaat nu echt gebeuren," zegt de Franciscaanse piloot opgeweK „Nog een poosje wat van de Voorhoutse lucht genieten en een enkele keer 'naar boven, omdat je nu eenmaal aan een bepaald aantal vlieguren gebon den bent wil het brevet zijn geldigheid behouden." Eerst gaat hij naar Australisch Nieuw-Guinea, waar Amerikaanse missionarissen van het Goddelijk Woord en hun bisschop er een waar vliegbedrijf op na houden en waar de Nederlandse OFM-er zijn vlieguren gaat volmaken en het bushvliegen beoefenen. En dan is het moment gekomen, dat deze drie priesters, jonge kerels nog, met hun eigen toestel, een Amerikaanse Cessna 180, naar het Nederlandse gebied vertrekken, waar hun „baas", mgr. dr. Manfred Staverman, hen met ongeduld staat op te wachten. Pater Edmar Vergouwen staat een taak te wachten, Immens zwaar. Maar hij is niet alleen een enhousiast vlieger gewordenHij is ook een enthousiaste missionaris. 4 berichten dat de Indonesische regering onderhandelingen met drie Europese communistische landen voor de aan koop van militair materieel heeft vol tooid. Onder dit materieel zouden zich straaljagers van het Sovjet-type Mig en Iljusjin-bommenwerpers bevinden. Wij hopen, zo verklaarde White, dat de bin nenlandse geschillen in Indonesië spoe dig zullen worden opgelost. Zijns in ziens zou een aankoop van wapens in communistische landen de moeilpkhe- den in Indonesië niet oplossen op een wyze, zoals de V.S. dat graag zouden zien, n.I. zonder dat er bloed wordt vergoten. De woordvoerder gaf als zijn mening te kennen, dat de commu nistische landen ongetwpfeld de wapens verkopen met de bedoeling, de positie van het communisme in Indonesië te versterken. White gaf toe, dat een ver zoek, dat de Indonesische regering vo rig jaar tot de V.S. richtte voor de aan koop van wapens, „nog in de pskast wordt gehouden". „Het is onze traditio nele politiek om in een situatie als deze een beslissing op te schorten", aldus de woordvoerder. Hij voegde hieraan toe, dat er naar zijn weten tot dusver van de opstandelingen geen verzoek betref fende aankoop van Amerikaanse wa pens is ontvangen. De Amerikaanse re gering zou maatregelen treffen om te voorkomen dat er zonder vergunning uit de V.S. wapens naar indonesië wor den verscheept. De commentaar van het State De partment heeft betrekking op ds verklaring van een woordvoerder van de regering te Djakarta, dat er met Polen, Tsjechoslowakye en Joego slavië regelingen zyn getroffen voor de aankoop van wapens. Hjj zou hier aan hebben toegevoegd, dat deze aan koop echter niets te maken heeft met de opstand in Midden-Sumatra. Inmiddels is zondag oud-president dr. Assaat als vice-premier en minister van binnenlandse zaken in de revolu tionaire regering beëdigd. De plechtig heid moest ten gevolge van regen in het gebouw van de nationale raad worden gehouden. De revolutionaire premier, dr. Sjafruddin, de leden van zijn kabinet en naar schatting tweehonderd perso nen waren aanwezig. De nieuwe vice- premier zei dat de communisten in In donesië hun macht zouden vergroten wanneer president Soekarno de bur geroorlog won. Volgens dr. Assaat zou Soekarno, na en overwinning, niet al leen meer communisten in de regie ring opnemen, maar zou de communis tische terreur zich over geheel Indone sië verspreiden, zouden democratie, religie en de grondwettelijke beginselen worden vernietigd. Het is hierom dat ik my aan de zyde van de revolutio naire beweging heb geschaard, aldus dr. Assaat. Gedurende dezelfde plech tigheid werd de oud-minister van bin nenlandse zaken en tot op heden of ficiële regeringswoordvoerder, kononel Djambek, beëdigd als minister van verbindingen en voorlichting. In Cheribon, in Midden-Java, hebben dertig personen verwondingen opgelo pen, doordat gisteravond een onbeken de een handgranaat wierp temidden van honderden mensen, die uit twee bioscopen kwamen, aldus meldt het A.N.P. De autoriteiten verklaarden dat de handgranaat is gegooid door een ter rorist die verwarring wilde zaaien, nu op Midden-Sumatra opstandelingen de Indonesische regering bestreden. Tot dusver zyn geen arrestaties verricht. Volgens Reuter zijn gisteren weder om acht schepen van <te Koninklijke Pa- ketvaart Maatschappij uit Indonesi sche havens in Singapore aangekomen. In totaal zyn er thans 25 gearriveerd en worden er nog 10 verwacht. Prins Bernhard is zaterdagmiddag in Sankt Anton am Arlberg in Oostenrük aangekomen en heeft zich by koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene gevoegd, die daar hun traditione le wintervakantie doorbrengen. De prins was in drie uur tyds met zyn tweemo- torig particulier vliegtuig uit Amster dam zelf naar Innsbruck gevlogen. De jongerenbedevaart georganiseerd door de katholieke Jeugdraad vertrekt zaterdag naar Lourdes. Ruim 1500 pel grims, onder wie 200 zieken zullen onder leiding van mgr. dr. B. J. Alfrink aan deze pelgrimage deelnemen. De intentie luidt: Moge Maria ons helpen om te ontdekken welke opdracht er voor ons gegeven ligt in de wereld waarin wö leven. Zaterdag 19 april keren de pel grims in Nederland terug. Beloken Pasen zal mgr. Lemmens in de kloosterkerk van de paters Passio- nisten Mooi- de volgende H.H. Wij dingen toedienen: de H. Priesterwy- ding aan fr. Remi Beerkens, Venlo; fr. Boudewyn Baetsen, Baexem; fr. Edwin Spekman, Voorburg; het H. Subdiaco naat aan de fraters Raphaël Straver, Benschop; Dominicus Terstappen, Neer; Donatus van Leeuwen. Warmond: Be- nedictus Nieuwenhuizen, Oud-Beijer- land; Sevrien Winkelmolen, Weert; Ca- nisianus Setiardjt, Djokjakarta.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4