Moordaanslag op minister Harahap Handgranaat geworpen in zijn kantoor Wordt de Berkelse arts O. andermaal in staat van beschuldiging gesteld? E.V.C. van Paul de Groot is niet rechtsgeldig Huisbewaarder op het hoofd geslagen en van zijn geld beroofd Radio Padang meldt: Djakarta zou ook Amerikaanse wapens willen kopen Enorm paard voor Brussel „Zo nodig grijpen wij opnieuw in Advocaat kreeg geen gelegenheid met verdachte te spreken Reuter en Brandsen in het gelijk gesteld Vakantie in Sankt Anton. Twee vliegtuigen in Ecuador neer gestort Oldenbarnevelt neemt 600 a 700 passagiers op Grote vogel valt kinderen aan Het weer woensdag 9 april 1958 82ste JAARGANG No. 29880 De zender van de opstandelingen in Midden-Sumatra, radio Padang, heeft gisteravond verklaard, dat maandag een poging is gedaan om de minister van defensie van de tegen-regering, Burhanuddin Harahap, te vermoorden, aldus meldt Reuter. Een onbekende wierp een handgranaat in het kantoor van Burhanuddin Harahap. De minister was echter niet aanwezig. Verscheidene leden van de politie wacht werden gewond, van wie enkele ernstig. De aanslag Was „kennelijk het werk van communisten" aldus de radio. Khroesjtsjev in Hongarije: Het cyaankalimysterie te Leeuwarden Uitspraak president Amsterdamse rechtbank Schipbreukelingen Skaubryn Peuters aan gezicht en benen door snavelhouwen gewond Brutale overval in Voorburgs park Van dader ontbreekt nog elk spoor Verdwenen dijkgraaf meldt zich bij de ee MORRIS 'êeforeyoe/tfv/f/ Falcon Wollen Tweedjassen Nog koud Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon. Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk. Breestraat 121 tel 4790 Bijkantoor en Red ümulden Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J W Boerrigter en Mr W A. M van der Kallen. Hoofdredactie: Dr» H. v RUN en W Severin. NIEUWE HAABLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht vóór advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na S.30 uur 's avonds tel. 21544. Volgens radio Padang hebben strijd krachten van de tegen-regering in het gebied van Pakanbaru na een gevecht dat twee uur duurde een gevechtswa gen buit gemaakt, aldus bericht United Press. De eenheden van de tegen-rege ring zouden zich hebben teruggetrokken hadat versterkingen voor de strijdkrach ten van de regering-Djuanda waren ge arriveerd. De radio zei verder, dat bur gers de strijdkrachten van de tegen regering in Noord-Sumatra steunen in Pogingen om de regering te Djakarta te beletten de weg van Medan naar Bukittinggi te zuiveren. De hoofdtaak van de strijdkrachten van de tegen-rege- Ting in dit gebied is te voorkomen, dat troepen onder leiding van kolonel Gin- tings naar het zuiden trekken. Op onge veer 100 kilometer van Bukittinggi zou den lichte gevechten zijn geleverd tus sen parachutisten uit Djakarta en rebel len-eenheden. Volgens een woordvoer der van de rebellen zouden de parachu tisten, die beschikten over zware mor tieren, zich na drie uur vechten hebben teruggetrokken. Aan het front van Lu- buk Djambi was het gisteren rustig. De stad zou zich nog altijd in de handen bevinden van de strijdkrachten van de Indonesische regering, j/tndio Padang heeft voorts meege- r?e'd dat de rebellen van plan zijn om ■Medan en Tapanuli spoedig aan të val len en dat zij in staat zouden zijn om Medan te nemen, twaalf urenna het begin van de aanval. Zij wekte de bur gers van Medan en Oost-Sumatra op, het gebied te ontruimen. Radio Padang Zei verder nog, dat Atjehse agenten, die voor de rebellen werken, in Medan zijn en slechts wachten op een teken om een opstand te ontketenen, tegelijk met de aanval. De radio zei, dat de aanval op Medan eerder zou zijn gekomen, als de Javaanse regeringstroepen Sumatraanse burgers niet als schilden hadden ge bruikt. De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Subandrio, heeft gis teren volgens het A.N.P., in Djakarta be ambassadeur der Verenigde Staten Howard Jones meegedeeld, dat Indone- s'ë zijn verzoek tot aankoop van wapens van de Verenigde Staten nog niet heeft Ingetrokken. Na een onderhoud van an derhalf uur met ambassadeur -Jones deelde minister Subandrio aan journa- bsten mede: „Wij kunnen niet wachten totdat de Verenigde Staten gunstig heb: ben beschikt op ons verzoek tot wapen- sankopen van dat land, omdat deze kwestie voor Indonesië dringend is". Minister Subandrio betoogde, dat het Verzoek om wapenlevering „in het ge heel niets te maken heeft" met de ac tie van Indonesië voor de bevrijding van Nederlands Nieuw-Guinea. Het is voor ®.en onafhankelijk land echter noodzake lijk zjjn strijdkrachten uit te rusten. Mi- bister Subandrio en ambassadeur Jones bespraken ook de verklaring van de ^oordvoerder van het Amerikaanse State Department, dat de Verenigde Staten het betreuren, dat Indonesië zich Voor wapens tot het communistische blok heeft gewend. De Indonesische biinister van buitenlandse zaken merk te op, dat goed uitgeruste troepen nodig zljn om een einde te maken aan het optreden van opstandelingen en aan het ^mokkelen. Minister Subandrio ver klaarde de indruk te hebben gekregen, dat ambassadeur Jones zelf twijfelde aan de juistheid van de berichten over de verklaringen van White. Tenslotte deelde Subandrio mede, met de Ame rikaanse ambassadeur van gedachten Ie hebben gewisseld over een mogelijke >>Tass" meldt, dat de Russische pre- jb'er Khroesjtsjev, die thans Hongarije czoekt, gisteren Tatabanya, een dertig ilometer ten westen van Boedapest ge- eSen centrum voor de winning van Tinkool, heeft bezocht. Khroesjtsjev JVerd vergezeld door zijn minister van bitenlandse zaken Gromyko en de al- Betneen secretaris van de Hongaarse c°iïiinunigtische partij, Janos Kadar. j^J'A.F.P." meldt uit Boedapest, dat "rpesjtsjev in een toespraak tot mjjn- Verkiers van Tatabanya onder meer l,e 'narde: „Westerse journalisten heb- „mij zaterdag j.l. laten zeggen, dat sovjet-Unie niet meer zou ingrijpen, eer er in Hongarije een nieuwe te- IP eV°'u"e zou plaals /inden, „t,,.. verzeker hierbij, dat de Russische ljnkrachten, in geval van een herha- oktnhVan gebeurtenissen, die zich in Bed 1956 in Hongarije hebben voor- 8ta»aan' °Pnieuw ter beschikking zullen tisch Tan aBe landen uit het socialis- lijks t amp, incjien zij met iets derge- te maken zouden krijgen". Zopifbdaag is de laatste dag van het be vliegt. Bussische delegatie. Morgen Moet de Russische leiders weer naar moskou terug. HARAHAP verbetering van de betrekkingen tus sen Indonesië en de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren op een persconferentie in Washington ook gesproken over de kwestie van het betrekken door Indo nesië van wapens uit het buitenland. Hij onthulde, dat de Amerikaanse re gering onlangs uit Djakarta opnieuw een verzoek heeft ontvangen tot de levering van bepaalde wapens. Op dit verzoek is tot dusver net zo min ge reageerd als op het Indonesische ver zoek van juli vorig jaar, dat betrek king had op de levering van wapens tot een bedrag van 600 tot 700 miljoen dollar. Dat laatste verzoek ging onmid dellijk vooraf aan de voor Indonesië teleurstellende behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties. Aangezien Djakarta toen te ken nen gaf, dat het zich wellicht door middel van geweld zou toeëigenen, wat het door middel van een vreedzame procedure niet had kunnen verkrijgen, besloot de Amerikaanse regering het verzoek om wapens naast zich neer te leggen, aldus Dulles. De Indonesische regering heeft van daag Lukman Hakim, tot nu toe fun gerend gouverneur van de Bank Indo nesia, benoemd tot gouverneur van de ze bank. Hij volgt mr. Sjafruddin Pra- wiranegara op, die thans premier is van de tegenregering op Sumatra. Tevens keurde het kabinet een wets ontwerp goed betreffende buitenlands onderwijs in Indonesië. Bijzonderheden daaromtrent zijn nog niet bekendge maakt. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheemarn uit spraak doende in het kort geding tus sen de EVC van Reuter en Brandsen als eiseres en de pseudo-EVC van Paul de Groot als gedaagde heeft vanmorgen de heer T. van E. als vertegenwoordiger van de EVC van Paul de Groot verbo den zich in enigerlei vorm uit te geven voor en te gedragen als vertegenwoor diger van de EVC zonder meer. Tevens wordt Paul de Groot en zijn medestan ders verboden contributies te innen voor de EVC. De EVC van Reuter en Brand sen wordt gemachtigd de tegenstanders te doen gijzelen voor iedere overtreding van dit verbod. Tevens moet de EVC van Paul de Groot de kosten van het geding a f 172.30 betalen. De president zegt in het vonnis geen reden te vinden het deel van de eis, de EVC van P. de Groot te verbieden een orgaan uit te geven, waarin zij de andere EVC beschimpen, toe te wijzen. Het verwijt van de eisende partij richtte zich in het bijzonder tegen de in dat orgaan voorkomende kwalificaties van „klasseverraad", „gezwets", „de demo cratie de nek omdraaien", „arbeidsvijan- dig optreden" enz. Hierbij moet worden bedacht zo overwoog de president, „dat de bewoordingen worden gebezigd in 'n politiek strijd tussen partijen die geen van beide zich onderscheiden door ge matigdheid in haar kritiek op de tegen stander." Daarom kan de president on voldoende reden vinden, om ter bescherming van een van haar in te grijpen. Ook het verzoek het vonnis te doen publiceren op de voorpagina van ten minste twee Amsterdamse dagbladen, wees de president af. Hij overwoog hierbij, dat naar zijn oordeel de eisers niet bevreesd behoeven te zijn, dat de uitspraak de weg naar de dagbladen niet vanzelf zal weten te vinden. Bij de toewijzing van de ei^ over woog de president, dat de besluiten van een ledenvergadering van 19 maart j.l.. waarin de heren Sindorf en Grootboers werden geroyeerd, terecht door eisers niet zijn erkend. De raadsvrouwe van gedaagde, mevr. mr. C. Enthoven, had n.l. aangevoerd, dat deze beide heren niet meer het dagelijks bestuur van de coöperatieve vereniging vormen sinds deze algemene ledenvergadering. De eisende partij, waarvoor optrad mr. h. Ph. van Raai- te, betwistte de rechtsgeldigheid van deze vergadering, omdat ze niet over' eenkomstig de statuten zou zijn be legd. De vergadering zou niet op een verzoek van een-vijfde van het aantal leden van de ledenraad zijn belegd. De gedaagde voerde aan, dat er geen bevoegde ledenraad meer is. De presi dent overwoog, dat deze vergadering niet door het bestuur van de eisende partij is belegd, doch door anderen, buiten het bestuur en de rechter om, zodat deze vergadering en daarmede deze gehele E.V.C.-afdeling van Paul de Groot rechtsgeldigheid moet worden ontzegd. Bij de bronsgieterij Binder te Haarlem, is het grootste beeld dat ooit in Neder land is gegoten, gereed gekomen. Het stelt voor het Ros Beiaard met de vier Heemskinderen, ontworpen door de Belg prof. Olivier Strebelle. Het is bestemd voor de Wereldtentoonstelling te Brussel, later zal het op een brug te Namen wor den geplaatst. Het paard is 12f4 meter lang, 5 meter breed en hoogIn zeer korte tijd is er 7% ton brons verwerkt. Per schip wordt het gevaarte naar Brussel vervoerd. De Berkelse arts O., die sinds 5 fe bruari op een onverkwikkelijke wijze opnieuw in het nieuws is, zal naar thans te Leeuwarden bekend is nog deze week andermaal in staat van beschuldiging i worden gesteld. De arts, die tot levens- i lang werd veroordeeld wegens gifmooru 1 op zijn echtgenote, die hij met behulp van cyaankali om het leven bracht, zai er nu officieel van worden beschuldigd zijn medegevangene, een ex-gemeente ambtenaar uit Gouda, eveneens door cy aankali uit de weg te hebben geruimd, of althans schuldig te zijn aan de dood j van deze gedetineerde, die op 5 februari j dood in zijn cel werd gevonden. Niet alleen dit feit stempelt de j Leeuwarder vergiftigingsaffaire, die I heeft bewezen dat men niet onder alle omstandigheden „veilig" in de gevange- I nis zit, tot een hoogst merkwaardige zaak. Sinds de ontdekking van deze af faire, waarbij al direct bleek dat de Ber kelse arts in zijn cel over cyaankali le- schikte, hebben talrijke geruchten de ronde gedaan waarbij de justitie zich in een stilzwijgen hulde. Slechts eenmaal werd officieel een overzicht gegeven van het gebeurde. Daarbij is verklaard dat de gedetineerde inderdaad door cyaankali was omgeko men. O. dokterde clandestien in de ge vangenis en hij zou het slachtoffer de cyaankali hebben verstrekt als medicijn. Hoe hij echter het vergif in handen had gekregen was toen nog een duister punt, waaromtrent echter het wel zeer diepgaand onderzoek, dat in alle delen van het land en zelfs buitenslands is ingesteld, licht heeft verschaft. Het is komen vast te staan dat O. cyaankali kreeg door bemiddeling van een neef in België. Bij onze zuiderburen is dit vergif gemakkelijk verkrijgbaar en O. had via een uit de gevangenis ge smokkelde brief zijn neef geanimeerd hem cyaankali te verschaffen onder het mottodat hij hiermee een chemische proef wilde nemen waardoor hij de onschuld aan de dood van zijn vrouw zou kunnen aantonen. De neef kocht het vergif, maar hoe het precies de gevangenis binnenkwam is nog een open vraag. In elk geval werpt het feit dat O. na de dood van de gedetineerde met een door de over ledene geschreven bekentenis ten aan zien van de schuld aan de dood van mevr. O. te voorschijn kwam, een merkwaardig licht op deze zaak. Intussen heeft de Leeuwarder com missaris van politie, de heer A. Houwing, plotseling enkele kranten te woord ge staan en een uitgebreid overzicht ge geven van de stand van zaken. Daarbij heeft hij verklaard dat het net om dokter O. vrijwel dicht is en dat de justitie over voldoende bewijzen en voldoende getuigen beschikt om de arts in staat van beschuldiging te stellen. Dit zijn echter feiten waarop van de zijde van de justitie geen enkel commentaar wordt gegeven. Voor het overige hebben na een on derhoud, dat gisteren heeft plaats gehad, zowel de justitie als de politie besloten voorlopig geen inlichtingen meer over deze zaak te verstrekken. Inmiddels is er ook nog een conflict gerezen met de verdediger van O., mr. Hwygens uit Den Haag, die heeft verklaard zich tot de deken van de Orde van Advocaten in Den Haag mr. L. de Brauw te zullen wenden naar aanleiding van het feit dat hij geen gelegenheid krijgt om onder vier ogen met O. te spreken. Dit verzoek heeft hij verleden week vrijdag gedaan, doch dit werd geweigerd. Mr. Huygens was naar Leeuwarden gekomen toen O. na vier dagen te zijn verhoord weigerde verder te gaan zon der overleg met mr. Huygens te hebben gepleegd. O. blijft ook nog altijd ont kennen iets met de dood van zijn mede gevangene te maken te hebben. 99 Na overleg tusen de I.C.E.M., de Noorse rederij Skaugen van de „Skau bryn" en het directoraat-generaal van de scheepvaart te Den Haag, zal het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de maatschappij „Nederland" 15 april a s. Aden aanlopen om een groot aantal schipbreukelingen van het Noorse emi grantenschip „Skaubryn" op te halen, alvorens de reis naar Australië te ver volgen. Aangenomen mag worden, dat 6 4 7 honderd schipbreukelingen op 15 april hun reis per m.s. „Johan van Oldenbar nevelt" uit Aden naar Australië zullen kunnen voortzetten. Dinsdagmiddag liep de heer v. Loo met twee dochtertjes van twee en tien jaar en een twaalfjarig neefje op de Zeedijk in Den Helder rustig te wan delen, toen zij plotseling door een grote vogel werden aangevallen. De heer v. Loo kon zijn tweejarig dochtertje in veiligheid brengen maar kon met ver hinderen dat de vogel de twee andere kinderen aan het gezicht en benen met snavelhouwen verwondde. De heer v. Loo slaagde er tenslotte in de vogel te verjagen. De kinderen zijn thuis niet jodium behandeld en zullen van dit avontuur waarschijnlijk geen nadelige gevolgen ondervinden. Inmiddels heelt de heer v. Loo alle beschikbare naslag werken over v»gels geraadpleegd maar hij heeft de aanvaller nog niet kunnen identificeren. Hij heeft nog even ge dacht aan een raaf, maar dat blijkt niet zo te zijn. Ook is het geen uit de kluiten gewassen meeuw. Koningin Juliana, samen met haar ski-leraar Johann Fahrner, op weg naar haar hotel in Sankt Anton. (Van onze Haagse redactie) Een onbekend gebleven persoon heeft dinsdagmorgen vroeg de evenenvijftig- jarige huisbewaarder C. H. Mackay uit Voorburg in het park „Vreugde en Rust" in Voorburg aangevallen en van ongeveer driehonderd gulden beroofd. De aanvaller heeft de huisbewaarder met een hard voorwerp op het hoofd ge slagen. De aangevallene raakte bewus teloos. Pas geruime tijd na de overval werd hij gevonden. Hij is in het zieken huis Sint Antoniushove in Voorburg opgenomen. Zijn toestand was gister avond zorgwekkend. De huisbewaarder verliet tegen half vijf des morgens zijn huis, dat hij in het verenigingsgebouw „In den Koepel" bewoont. Voordat hij naar Den Haag ging, waar hij werk heeft als broodbezorger, heeft hij de asemmer aan de straat willen zetten. Tijdens de korte wandeling met de asemmer door het park werd hij aangevallen. Nadat hij weer bijgekomen was uit zijn bewusteloosheid is hij er in ge slaagd naar zijn huis te lopen. Aan vankelijk wilde zijn vrouw niet opendoen omdat zij aan een inbreker dacht. De tuinman bracht uiteindelijk redding. Op verzoek van mevrouw Mackay ging hij kijken wie er aan de deur had geklopt. Toen vond hij het slachtoffer van de roofoverval. De Voorburgse recherche die onder leiding van commissaris J. Koeckes een onderzoek instelt, heeft nog geen enkel spoor gevonden. De aanvaller heeft het wissel- en wijkgeld van de huisbewaar der buitgemaakt. De man droeg dit bij zich in zijn geldtas. Een hefschroefvliegtuig heeft gisteren in de bergen van Noord-Ecuador het wrak van een Ecuadoriaans passagiers vliegtuig gesignaleerd, dat maandag met 32 personen aan boord was neer gestort. De bemanning kon echter niet vaststellen of er wellicht nog overle venden waren. Bjj Quito stortte een ander vliegtuig neer, waarbij drie van de dertien inzit tenden om het leven kwamen. De dijkgraaf van het waterschap Fer- dmandus in oost Zeeuwsch-Vlaande ren, een landbouwer uit St.-Jansteen, die vorige week naar België verdwe nen bleek te zijn, nadat een door hem gepleegde verduistering ten nadele van het waterschap aan het licht was ge komen, heeft zich thans bij de rijks politie gemeld. De man is in verzeker de bewaring gesteld en zal nog deze week voor de officier van justitie te Middelburg worden geleid. Behalve naar de verduistering van ruim f 4.000 ten nadele van het water schap wordt een onderzoek ingesteld naar belangrijke particuliere schulden, die de man zou hebben gemaakt. De landbouwer schijnt tot de fraude te zijn gekomen door slechte bedrijfsresul taten in de afgelopen jaren. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen, voornamelijk in de nacht en ochtend. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen noord en west. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 5.56-19.28. Maan: 1.45-10.45. temp neersl. beden afgel. 7 uur 24 uur Helsinki Konennager Oslo Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Ztlrich Genève Wenen sbruck Inni fton >me licht bew. mist sneeuw geheel bew. zwaar bew. licht bew. hagelbui zwaar bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. sneeuw sneeuw zwaar bew. zwaar bew. sneeuwbui licht bew.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1