Boeken zonder „wit" ter besparing van papier Schaking eindigt voor de Amsterdamse rechtbank Onder de blauwe vaan van Lotharingen m Rallye Landbouwer wilde familie buiten boedelscheiding houden R H Prof. Van den Bergh bepleit nieuwe drukmethodes Verontwaardigde vader ging ook naar Schotland Staking in het Ruhrgebied afgewend 7'aaA&UA+Z r Bezoek voor dr. Drees Kort geding over verstekelingen op Italiaans schip Bijna 1100 honden in RAI-gebouw KRUISWOORDRAADSEL Radiozenders en -ontvangers in beslag genomen LEESBAAR MET „LEESROOSTER" BOEKEN MINDER KOSTBAAR Soraya naar de V.S. Palmiro Togliatti ernstig ziek Eis van drie jaar Laatste leden K.P.M.- staf verlaten Indonesië Voor de Haagse rechtbank Tegenstrijdige verklaringen inzake de nationa liteit der betrokkenen naar Bagdad Winner 1958 Buitenlandse deelname is groter dan ooit Acht maanden en 25.000 boete, ook voor de belastingontduiking, geëist Parijs protesteert bij Tunis Officiële opening van Sodafabriek Delfzijl op 5 juni V erbruiker sdi vidend over tabaksartikele» niet meer toegestaa» WOENSDAG 9 APRIL 1958 PAGINA 9 5#® Zoon van puzzelsamen steller op vrije voeten 40Victor en Robert zijn vol bewondering, voor de schoonheid van de i»ior het maanlicht overgoten stad, met haar prachtige pleinen, kerken en paleizen .Zelfs nu, bij nacht, is ze schoner, dan ze zich hadden voorge steld. Na een vrij lange rit komen ze in de Armeense wijk, die een volko men eigen sfeer heeft. Als ze de straat, waarin Jozef woont, naderen, treedt een man uit een nis van een huis en komt op hen toe. „Hé, daar is Petrus, mijn huismeester!" zegt Jozef verrast. Deze fluistert zijn patroon wat in het oor. Dan zegt Jozef tot zijn vrienden: „Er dreigt gevaar. In de Armeense buurt zijn huiszoekingen aan de gang. Men zoekt naar twee vreemdelingen en de beschrijving van die vreemdelingen doet wel vermoe den, dat het hier om u beiden gaat. Er is maar één mogelijkheid. Bij mij thuis is men al geweest. Bovendien weet ik geen veilig adres waar ik u anders heen kan brengen. We kunnen dus alleen maar rustig verder gaan. Mijn vrouw heeft Petrus naar ons toegestuurd om ons te waarschuwen. Dus, moed en verstand vrienden!" „Ik heb de laatste tijd geleerd wat ware vriendschap betekent," zegt Victor geroerd door de onbaatzuchtige hou ding van hun nieuwe vriend. En de kleine groep rijdt de straat in waarin het huis van Jozef gelegen is. Meisje onder trein Koningin beschermvrouwe A.N.V.V. door AGATHA CHRISTIE j— f u *5 Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Voor Algerijnse rebellen In verband me de hoge prijzen van de boeken en speciaal van de studieboe ken waardoor studenten sommige voor hen onmisbare werken niet meer kunnen aanschaffen heeft prof. mr. dr. G. van den Bergh, hoogleraar in het staatsrecht aan de universiteit van Amsterdam, in binnen- en buitenland octrooi aangevraagd op een door hem ontworpen methode ter besparing op drukwerk. Deze methode zette hij uiteen in een dezer dagen verschenen publi- katie, getiteld Hoofdletters, tweeling en meerlingdruk" (uitgave N. D. Tjeenk Willink en Zoon N.V., Haar lem). Daar op de totale kosten van een boek de papierfactor een belangrijke invloed heeft, heeft de hoogleraar al lereerst nagegaan hoe men papier zou kunnen besparen. Bij dit onderzoek werd prof. van den Bergh getroffen door het feit, dat binnen de bladspie gel meer dan de helft van het papier onbedrukt blijft ten gevolge van de in terlinie. Versmalling van de interlinie is, wil men de leesbaarheid niet scha den, onmogelijk, omdat er plaats moet blijven voor de „uithangende" letters, voor de stokken van b, k, 1, h, d, t en f en voor de „staarten" van g, j, p, q en y. Volgens de Amsterdamse hoogle raar kan men de stokken verkleinen (hetgeen bij de kranten is gebeurd) doch de uitsteeksels blijven naar zijn mening oorzaak van een ernstige pa pierverspilling. Dp zoek naar letters zonder „uit steeksels" belandde prof. van den Bergh bij de hoofdletters. Daarmee is hij gaan experimenteren en hij heeft er deskundigen proeven mee laten nemen. De slotsom was volgens prof. van den Bergh, dat hoofdletter-tek sten, althans van enige omvang, niet minder gemakkelijk leesbaar zijn dan de conventioneel gedrukte regels, ter wijl de leessnelheid van vergelijkbar" teksten volkomen gelijk is. Het hoofd letterbeeld is ons trouwens reeds ver trouwd, aldus prof. van den Bergh. De voornaamste, in het oog springen de krantenkoppen worden in kapita len gedrukt en de opschriften langs de openbare weg en op de winkels zijn in hoofdletters aangebracht. Het gebruik van hoofdletters biedt bier volgens prof. v.d. Bergh uitkomst, omdat de kapitaalletter een smalle in terlinie verdraagt, hetgeen papierbe sparing betekent. Uit de ruim 40 bij het boek gevoeg de voorbeelden blijkt, dat in sommige gevallen zelfs een ruimtewinst van 50 tot 75 pet. kan worden bereikt. Laat men de ihterlinie geheel vervallen (het geen volgens prof. v.d. Bergh ook mo gelijk is), dan wordt de helft van het papier uitgespaard. Het gedrukte resul taat is dan weliswaar onleesbaar, doch een leesrooster, waarop op gelijkmatige afstand (in overeenstemming met de letterhoogte) witte Hjnen zijn aange- PROF. MR. DR. G. VAN DEN BERGH bracht, biedt hier de helpende hand. De volgorde der pegels is op het papier dan trouwens veranderd. De in de tekst op eenvolgende regels zijn dan gezet op de le, 3e, 5e, 7e, 9e, enz. plaats. Men legt het leesrooster op deze regels en de witte lijnen vormen de inter linie. Zo leest men de eerste helft van de tekst, daarna schuift men het rooster een regel omlaag en men leest volgens prof. v.d. Bejgh met evenveel gemak de tweede helft, dat wil zeggen de 2e, 4e, 6e, 8e, enz. regels. Deze methode noemt hij tweeiingdruk. De papierbesparing wordt nog aan zienlijk groter bij toepassing van drie ling- en zelfs vierlingdruk. Ook daarbij is een leesrooster (met witte lijnen dus) nodig. Het marge- en het boven- en be- nedenwit (bij conventionele druk onge veer van het papier) kan dan worden uitgespaard, omdat het leesrooster toch van marge, boven, en benedenwit is voorzien. Op deze wijze is het mogelijk (bij een interlinie van 1/10 milimeter) tien conventionele bladzijden op een blad zijde drieling- en vierlingdruk onder te brengen. Prof. v.d. Bergh heeft dit in zijn boek met voorbeelden aangetoond. Er zijn nog tal van variaties mogelijk, zoals het op de kop zetten van de even regels, waardoor het boek van voren naar achteren en daarna van achter naar voren kan worden gelezen (half- om-druk) De hoogleraar acht het mogelijk, dat het leesrooster daarbij half- of zelfs heelautomatisch zo komt te liggen en (Van een onzer verslaggever) „Ik heb het in een dolle bui gedaan, en nooit vermoed dat vele mensen er narigheid door zouden kr'jgen". Deze woorden sprak dinsdag een 32-ja- rige tabakshandelaar voor de Amster damse rechtbank, waar het drama rond de zeventienjarige „miss Naarden" zijn slot beleefde. De officier van justitie mr. H. Bouma eiste wegens het onttrek ken van een minderjarig meisje aan het ouderlijk gezag, twaalf maanden gevan genisstraf met aftrek waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De tabakshandelaar bracht in juli '57 een bezoek aan het café van de vader van het meisje. De tabakshandelaar maakte grote indruk op het meisje, dat cich steeds meer ging interesseren voor de slanke, knappe bezoeker met zijn mooie Mercedes, zijn groene jagers hoedje en zijn jachtgeweren. De twee sloten vriendschap. De Naardense min naar moest het veld ruimen, geheel te gen de zin van haar onvers die het niet met de nieuwe „Don Juan" op had den. Er ontstond nu een intieme ver houding. De tabakshandelaar bekende het meisje getrouwd te zijn en drie kinderen te hebben. De uitspraak van :ijn echtscheidingsprocedure stond ech ter voor de deur en hij zou dus spoedig .vrjj" zijn. Toen de omgang niet zonder gevolgen bleef, besloten zij spoedig te trouwen. Dit zou buiten de ouders om moeten gebeuren, daar deze beslist niet met dit huwelijk zouden instemmen. Krantenartikelen over de. z.g. Schotse huwelijken brachten hen op een idee. Zij besloten naar Schotland te gaan omdat daar voor een huwelijk de toe stemming van de ouders niet vereist sou zijn. Het meisje vroeg een pas aan. vervalste op het aanvraagformulier de handtekening van de ouders; een feit dat de president zeer ernstig noemde. Op nieuwjaarsdag, tijdens de afwezig heid van de ouders, deed zich de ge legenheid voor. De twee spoedden zich naar Schiphol en stapten in het vlieg tuig naar Prestwick. De tabakshande laar had alles geregeld. Een brief van het meisje waarin zij haar ouders alles uitlegde, bracht de vader op een idee. Ook hij ging naar Schotland en wist na veel zoeken het stel te vinden. Hij beloofde voor het huwelj,.; te tekenen en zelfs een groot feest te organiseren als ze maar zouden meegaan naar Naar den. Het lukte. Dolgelukkig aanvaardden den de twee geliefden de terugtocht. Op Schiphol wachtte hen een pijnlijke verras sing. De politie, door de vader gewaar schuwd, arresteerde hem. Het meisje kwam spoedig vrij maar de jongeman werd vastgehouden en moest zich van- In gezelschap van haar moeder en broer zal ex-keizerin Soraya van Perzië 14 april naar de V.S. vertrekken, zo meldt de .American Export Lines". Zij teist met het schip „Consitution". morgen voor zijn - wat in tal van rap porten een hoogst onverantwoordelijke daad werd genoemd - verantwoorden. „Hij moet nu toch onderhand oud ge noeg zijn om dergelijke domme dingen te laten", sprak de officier van justitie. „Mijnheer hangt maar de Don Juan uit met zijn jagershoedje en zijn geweren". Het meisje liet over haar houding ten opzichte van de tabakshandelaar niet de minste twijfel bestaat. Ik wacht tot ik 21 jaar ben. Gedurende die tijd moet de tabakshandelaar maar laten zien wat hij kan. Daarna zal ik beslissen of ik met hem ga trouwen. „Weet wat u doet", waarschuwde de president, „mijn heer heeft al een vrouw ongelukkig ge maakt en met drie kinderen achterge laten. Ook in het zakenleven was hij een mislukking. 'Zijn vader heeft hem uit de zaak moeten zetten". De raadsman stelde dat de eis van de officier wat al te hoog was. Het idee van het naar Schotland gaan was per slot van rekening niet van hem maar van haar - zij bevestigde dit op de zit ting - afkomstig. Uitspraak dinsdag 22 april. zo liggen blijft als voor de lectuur nood zakelijk is. Ruimtewinst kan ook worden verkre gen door het over elkaar heen druk ken van tweekleurige teksten (in rood en groen). In deze complementaire kleuren zal men de groene letter door een rode bril, c.q. een rood filter of rode lamp duidelijk als een zwarte let ter zien, waarbij de rode letter geheel verdwijnt. De rode letter ziet men door een groene bril, c.q. filter eveneens zwart. Vooral voor drukwerk in meer dan een taal is de tweekleuren-twee- lingdruk volgens prof. v.d. Bergh een prachtig middel. Prof. v.d. Bergh geeft in zijn toelich ting op zijn methode tt kennen, dat aan de invoering van zijn denkbeelden op dit moment geen enkele principiële moeilijkheid is verbonden. De kosten besparing blijft overigens niet beperkt tot de papierprijs. Boeken volgens de methode van prof. dr. v. d. Bergh ge drukt, kunnen losbladig worden uitge geven, enkel voorzien van een papieren omslag en een ringband. Voor deze ieesband beveelt hij het woord „boe- kenknecht" aan. Het boek van prof. v.d. Bergh is in de Nederlandse en in de Engelse taal verschenen. Namens de Italiaanse communistische partij is gisteren meegedeeld, dat Pal miro Togliatti „een zware influenza" heeft. Maar volgens UP zijn er andere berichten, volgens welke de leider van de Italiaanse communisten ernstig ziek is, en wellicht een operatie zal moeten ondergaan. Men spreekt al over Luigi Longo als zijn opvolger. De officier van juistitie bij de Am sterdamse rechtbank, mr. H. Bouma, requireerde vanmorgen drie jaar ge vangenisstraf met aftrek tegen een 32- jarige vrouw uit Bussum. Deze stond terecht wegens moord op haar pasge boren dochtertje. Als motief voor haar daad gaf de vrouw een weduwe met drie kinderen te kennen dat het zo sterk leek op de man die haar na allerlei beloften in de steek had ge laten. De rechtbank zal dinsdag 22 april vonnis wij zen. De officier van justitie heeft de Haag se 36-jarige meester in de rechten zoon van de puzzelsamensteller van een landelijk dagblad op vrije voeten ge steld. De man werd vorige week gear resteerd verdacht van oplichting c.q. valsheid in geschrifte bij het oplossen van een puzzel. De officier, mr. dr. J. Maris, heeft meegedeeld dat het onderzoek in deze zaak geen verdere vrijheidsberoving vordert. Het kan enkele weken duren voor er kan worden beslist of er een strafvervolging tegen de verdachte zal worden ingesteld. De laatste drie leden van de Neder landse staf van de Koninklijke Paket. vaart Maatschappij zijn het afgelopen weekeinde uit Indonesië vertrokken, op weg naar Singapore. Tot dit drietal be hoorde de directeur der K.P.M. in In donesië. de heer J. W. Brand. De ove rige leden van de uit enkele honderden personen bestaande Nederlandse staf zijn reeds eerder dit jaar gerepatrieerd. De kaden en de haveninstallaties van de K.P.M. in enkele tientallen Indone sische havens staan nog steeds onder toezicht der Indonesische regering. Te elfder ure is vandaag in de vroeg ste ochtenduren een overeenkomst be reikt inzake de aangekondigde staking in het Ruhrgebied, aldus melden Reu ter en D.P.A. Vertegenwoordigers van de metaalarbeidersvakbond hebben een compromisvoorstel van de werkgevers om de werkweek van 45 op 44 uur te brengen aangenomen. De looncommissie heeft het voorstel met 65 tegen 30 stemmen aanvaard. De nieuwe werkweek zal 1 januari 1959 in gaan. De werkgevers wilden evenwel hun aanbod tot een loonsverhoging tussen 4,3 en 5,3 procent niet tot de gevraag de tien procent verhogen. De staking is voorlopig opgeschort totdat de uitslag van een vrijdag te houden stemming over de aanbeveling van de looncom missie om het aanbod van de werkge vers te aanvaarden bekend is. Indien dan meer dan een kwart van de stem men voor aanvaarding van het voorstel is, kan de staking geen doorgang vin den. raw De minister van handel van Ghana, heeft dinsdag met een regeringsdelegatie uit zijn land een bezoek gebracht aan de minister-president, dr. W. Drees in Den Haag. Links van dr. Drees de minister van handel van Ghana. De advocaat mr. J. Aarts heeft gister morgen in kort geding voor de pre sident van de Haagse rechtbank ge pleit voor een maatregel om te voor komen dat twee jonge verstekelingen, aan boord van het Italiaanse stoomschip „Sydney" in Djakarta aan land worden gezet. Deze jongemannen, de drieën twintigjarige Rob Twiss en de zeven- entwintigjarige Rudi Schrijver, zijn op 8 februari als verstekelingen aan boord van dit schip naar Genua vertrokken. Het schip vervoerde Nederlandse re patrianten. In Genua heeft de Nederlandse con sul de toezegging gedaan, aldus mr. Aarts, dat de verstekelingen, die niet over papieren beschikten, met de an dere repatrianten van de „Sydney" per trein naar Nederland konden doorrei zen. Er kwam echter geen definitieve toestemming en de beide mannen ble ven aan boord van het schip dat terug voer naar Djakarta. Volgens de laatste berichten zou het Italiaanse schip op 9 april in Brisbane aankomen en van daar naar Djakarta varen. Het kort geding gaat tegen de staat. De mannen hebben niet de kans ge kregen cm naar Nederland te reizen en asyl te vragen, aldus mr. Aarts. Hij noemde dit een onrechtmatige daad van de staat. De verstekelingen zullen als zij in Indonesië aan land worden gezet of door de Indonesische autoriteiten van boord worden gehaald, zeker voorlo pig de gevangenis ingaan, aldus mr. Aarts. Na een half jaar zou de Indone sische regering dan misschien wel eens een onderzoek gaan instellen. Het gaat er in deze zaak voorname lijk om welke nationaliteit de beide ver stekelingen bezitten. Alleen de Hoge Raad kan daar een oordeel over vellen. Wat mr. Aarts vroeg, is echter een voorlopige maatregel van de president van de rechtbank om de betrokkenen in staat te stellen naar Nederland te ko men. Als zij Nederlander zijn moeten zij in Nederland worden toegelaten, al dus zei mr. Aarts. Rudi Schrijver heeft een Nederlands paspoort gehad, dat bij een aanvraag om verlenging is in gehouden. Hij zou een onecht kind zijn van een Indonesische moeder die voor de Nederlandse nationaliteit heeft ge opteerd. Rob Twiss was minderjarig toen zijn Nederlandse vader opteerde voor de Indonesische nationaliteit. Hij is volgens de wet Nederlander gebleven, aldus mr Aarts. Mr. S. E. Gratama, die pleitte voor de Nederlandse staat, zei dat Rudi Schrijver in werkelijkheid Rudi Oei heet en geboren is uit wettig gehuwde Chinese ouders. Dat deze man een onecht kind zou zijn van een zekere mevrouw Schrijver ontkende mr. Gra tama. Hij noemde deze bewering een losse ongeloofwaardige verklaring. Rob Twiss zou volgens mr. Gratama de Indonesische nationaliteit hebben omdat hij minderjarig was toen zijn vader voor de Indonesische nationaliteit op teerde. De gehele zaak noemde mr. Gratama een samenstel van beleidskwesties waar over de burgerlijke rechter geen oor deel kan vellen. De president van de rechtbank zal 11 april, zo mogelijk eer der uitspraak doen. Op een onbewaakte overweg onder Rheden (Velp) is maandag het 16-jarige meisje A. van der B. uit Velp onder de trein van Nijmegen naar Zwolle ge komen. Zij was op slag dood. Het meisje zat achterop de bromfiets van een vriendin. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurster van de brom fiets, die op het pad evenwijdig aan de spoorlijn reed, de achteropkomende trein niet merkte toen zij linksaf de spoorlijn kruiste. De bestuurster van de bromfiets kon tijdig van het voertuig springen. Bij de algemene Nederlandse vereni- gmg voor vreemdelingenverkeer (A.N.V. V.) is bericht binnengekomen, dat H.M. de Koningin zich bereid heeft verklaard het beschermvrouwschap van deze or ganisatie op zich te nemen. 34 „Hoe lever je 'm dat?" „Dat week ik nog niet. Maar daar vind ik wel wat op. Vertel die ouwe Rathbone maar eens wat voor een reuzetypiste je bent." „Hij zal het tegendeel wel gauw ondervinden, zei Vic in alle bescheidenheid. „Hoe het zjj, ik werk je wel op de een of andere manier in die Olijftakbeweging. Ik laat je heus niet alleen op je eentje scharrelen. Anders zit je zo op de volgende boot naar Birma of naar Afrika. Nee, kindjelief, ik houd je nu onder m'n hoede. Je reist me veel te graag!" „Lieve domoor!" dacht Vic bjj zichzelf, „snap je niet, dat zeven locomotieven me niet meer uit Bag dad kunnen wegtrekken?" Maar ze zei hardop: „Nou, ik voor mij zou het verbazend leuk vinden bij De Olijftak te komen." „Verbazend leuk is het niet altijd, hoor. Soms vervelend en dood-ernstig." „Maar vertrouw je het nog niet helemaal?" „Och, dat is maar zo'n losse indruk van me ge- WGGSt.M „Nee, Edward," hield Vic vol, „ik geloof, dat je er wel degelijk reden voor had." „Hoe kom je daarbij?" vroeg Edward, zich met een ruk tot haar wendende. „Door iets wat ik gehoord hebvan een kennis van meeen vriend." Zulke meisjes als jij houden er veel te veel vriendjes op na!" bromde Edward. „Jij deugniet! Ik houd dolveel van jemaar dat kan jou blijk baar geen steek schelen." „O, jawelheus wel een klein beetje!" protes teerde Vic. Maar haar voldoening verborgen hou dende, vroeg ze: „Edward, is er ook een zekere Lefarge bij De Olijftak betrokken, dat je weet?" „Lefarge? Nee, daar heb ik nooit van gehoord," antwoordde Edward ietwat beteuterd. Vic vervolgde haar verhoor. „Of misschien een zekere Anna Schiele?" Nu reageerde Edward plotseling totaal anders. Hij greep haar driftig bij de arm en stelde de ge biedende vraag: „Wat weet jij van Anna Schiele?" „Au, Edward! Laat me los! Ik weet heus niets van haar. Maar ik wou horen of jij misschien iets van haar wist!" „Hoe kom je aan haar naam? Van mrs. Clipp soms?" „Neeniet van mrs Clipptenminste, dat geloof ik niet. Die kletste aan één stuk, zodat het toch best mogelijk is." „Maar hoe kwam je op het idee, dat Anna Schiele iets met De Olijftak had uit te staan?" „Heeft ze dat dan?" Langzaam gaf Edward ten antwoord: „Ik weet het niethet is allemaal zo vaag en onduidelijk." Zij waren nu bij het hek van het consulaat geko men. Edward keek op zijn horloge. „Ik moet wegen nog een poging wagen. Ik wou, dat ik wat Arabisch kende. Maar we moeten het er verder samen nog eens over hebben, Vic. Ik moet nog heel veel meer van je weten." O, ik heb je nog zo'n boel te vertellen," kondigde Vic aan. Een zachtmoedige heldin uit gevoeliger tijden zou haar held misschien buiten gevaren hebben willen houden. Doch zo was Vic nu eenmaal niet. Een man moest naar haar overtuiging, alles trotseren. Ed ward zou haar geen „dankje" zeggen als zij hem zocht te sparen. En naar haar overtuiging was het ook niet de bedoeling van mr. Dakin geweest, dat zij Edward niets zou vertellen. Tegen zonsondergang wandelden Edward en Vic door de tuin van het consulaat. Vic had, de goede raad van mevrouw Clayton eerbiedigend, een wol len jasje over haar zomerjurk aangetrokken. Het was een pracht van een zonsondergang, maar geen van beide jongelui bemerkte er iets van. Zij had den belangrijker dingen aan het hoofd. „Het is eenvoudig begonnen", vertelde Vic, „toen een man onverwacht mijn slaapkamer in het Tio binnen kwammet een dolkstoot in zijn borst Dat was nu niet bepaald wat men in het alge- r"!en onder een eenvoudig begin pleegt te verstaan. Edward keek haar dan ook met grote ogen aan. „Wat had hij?" „Een dolkstoot", hernam Vic. „Tenminste, dat denk ik. Het kan ook wel een revolverschot geweest zqn. Maar ik had helemaal niet horen schieten. Hoe het zijhij was onmiddellijk dood." „Hoe kon dat? Hij kwam toch eerst je kamer bin nen?" „O, Edward, doe niet zo onnozel." Afwisselend vaag en scherp tekende Vic het ge heel, dat zich had afgespeeld. Om de een of andere onnaspeurlijke reden kon zij geen ware geschiede nis op dramatische wijze voordragen. Haar relaas ging bepaald met horten en stoten en bleef onvolle dig, zodat het eerder de indruk maakte van totaal te zijn verzonnen. Toen zij zweeg keek Edward haar eens onder zoekend aan en vroeg: „Je voelt je toch wel goed, hé Vic? Ik bedoel, je hebt geen duizelingen gehad of last van de zon? Was het een nachtmerrie soms?" „Natuurlijk niet!" „Omdat die hele geschiedenis zo'n absoluut on mogelijke indruk maakt." „Toch is het waar gebeurd!" bitste zjj, enigs zins op haar teentjes getrapt. „Maar al die melodramatische verhalen over grote mogendheden en geheimzinnige plannen in het hart van Thibet of Beloetsjitan! Ik bedoel, dat kan toch niet waar zijn. Zulke dingen bestaan niet echt." „Dat zegt iedereen altijd voor er iets ernstigs ge beurt!" „Stel je voor! Nu ben jij hier in Basra, Vic, om een onbekende meneer Lefarge of een dame, die Anna Schiele heet, op te scharrelen „Van wie jij toch ook gehoord had, Edward!" viel Vic hem in de rede. „Jij had haar naam al eer der horen noemen, niet waar?" „Ja, dat is zo." „In welk verband? En waar? Bjj De Olijftak?" (Wordt vervolgd). 99 (Van een onzer verslaggevers) Het Amsterdamse R.A.I.-gebouw is zondag weer een groot „hondenhok". Bijna elfhonderd viervoeters komen er hun opwachting maken voor de zeven tigste internationale kampioenschaps- tentoonstelling „Winner 1958" van de Koninklijke Nederlandse Kennelclub „Cynophilia". De buitenlandse deel name is ditmaal groter dan ooit. Naast Zweden, Duitsland, België, Frankrijk, Oostenrijk, Zwitserland, Italië en Ame rika heeft zelfs Engeland ingeschreven. Een buitengewoon grote eer voor de organisatóren, aangezien de Engelsen tot voor kort slechts belangstelling hadden voor hun eigen tentoonstellin gen, die zij als de besten ter wereld beschouwden. De Engelsen interesseren zich vooral voor de 79 boxers, die met de 103 dashonden het sterkst vertegen woordigd zijn. Hierdoor heeft voor het eerst de Duitse herder zijn ereplaats moeten afstaan. Sinds vele jaren zullen, behalve het smoushond je, ook alle in heemse rassen vertegenwoordigd zijn: de Drentse patrijshond, de Friese staby- houn en dewetterhoun, de Hollandse herder, de schapendoes, de keeshond en het kooikerhondje. Ook vertegenwoordigers van zeld zame hondenrassen zullen te zien zijn. Bijvoorbeeld de chihuahua, het kleinste hondje ter wereld, en de Ierse wolfs hond, de grootste. De onderverdeling van de soorten is als volgt: 315 jachthonden, 190 herders, 180 terriers, 140 dogachtigen, 90 wind honden, 70 pinchers en schnauzers, 60 dameshondjes en 50 keesachtigen. De. eigenaar van de beste hond van de ten toonstelling krijgt èen door'H. M. de Koningin beschikbaar gestelde zilveren medaille. 4 'V r i 9 SS si la n tl li >v XI *9 ti 44 JV Horizontaal: 1. als onder (afk.); 3. selenium (afk.); 5. nagerecht; 7. wis kundige term (afk.); 8. lidwoord; 10. de dato (afk.); 11. voegwoord; 13. zui- velprodukt; 17. Nederland (afk.); 18. vogelprodukt; 19. volgroeid; 20. Frans pers. voornaamw.; 21. inhoudsmaat (afk.); 22. zuidvrucht; 24. briefaanhef (afk); 26. rondhout; 27. Chinese maat; 29. eikenschors; 31. krantenjongen; 33. gewicht (afk.); 34. waterstand (afk.). Verticaal: 1. omroepvereniging (afk.); 2. geogr. aand. (afk.); 3. dus (Eng.); 4. insecteneter; 6. de somma van; 7. de Here zij lof (Lat. afk.); 9. getij; 10. titel (afk.); 12. hel; 14. bid (Lat.); 15. duur; 16. plaats op de Veluwe; 17. niets; 21. stuk stof; 22. kindergroet; 23. laatst leden (afk.); 25. doodlopende nauwe straat; 26. godsdienst (afk.); 28. dieren geluid; 30. landbouwwerktuig; 32. vogel. Horizontaal: 1. slang, - zwaar; 2. likeur, - Ebro; 3. aderlaten; 4. lodder oog; 5. era, - Stroe; 6. re, - knot, - mr.; 7. U.S.O., - parade; 8. claim; 9. oma, - kwellen; 10. gelatine, - p.s.; 11. spleet, - pet. Verticaal: 1. slager, - dog; 2. lid, - reu, - mes; 3. akela, - scalp; 4. Nero, - kol, - al; 5. gulden. - akte: 6. rad, - opinie; 7. testament; 8. Weert, - Ie; 9. abnormaal; 10. ar, - oord, - Epe; 11. rogge, - ernst. „Ik vind het verschrikkelijk, gewoon verschrikkelijk. Ik heb straf genoeg gehad en mijn reputatie is weg. Dit zei een 55-jarige landbouwer-veehan delaar uit Bergambacht in zijn laatste woord, toen hij dinsdag voor de recht bank te Rotterdam terecht moest staan, omdat hij onjuiste opgaven aan de belastingen en aan een notaris zou hebben gedaan. De officier van justitie eiste tegen hem een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek en een geldboete van 25.000,- of acht maan den. Tijdens zijn verhoor besprak de pre sident van de rechtbank met hem de dagvaarding. Volgens deze zou ver dachte in januari 1956 onjuiste opga ven van zijn inkomen over 1954 en zijn vermogen over 1955 hebben verstrekt aan de belastingen. Hij zou hebben Frankrijk heeft gisteren krachtig bij Tunesië geprotesteerd naar aanleiding van de inbeslagneming van elf kisten met materiaal voor radiozenders en -ontvangers, die als Tunesische diplo matieke post werden verstuurd maar bestemd zouden zijn voor de Algerijn se opstandelingen, aldus bericht A.F.P. De Tunesische zaakgelastigde werd gis teren op het Franse ministerie van bui tenlandse zaken ontboden om het pro test in ontvangst te nemen. Volgens de Franse verklaring zijn de kisten maandagavond op het vliegveld van Nice in beslag genomen, toen zij verzonden door de Tunesische am bassade in Marokko gereed stonden om met 'n vliegtuig naar het ministerie van buitenlandse zaken te Tunis te wor den verzonden. Aan de binnenkant van de kisten stond dat de zending bestemd was voor het Algerijnse Nationale be vrijdingsleger. In de begeleidende pa pieren stond niets omtrent de inhoud van de kisten vermeld. Een attaché van de Tunesische ambassade ie Rabat, die in hetzelfde vliegtuig als de kisten naar Nice was gekomen, verklaarde dat hjj met de kisten niets te maken had. Na ondervraagd te zijn kon hij zijn reis naar Tunis vervolgen. Het Tunesische ministerie van buiten landse zaken heeft inmiddels een com muniqué uitgegeven, waarin de Franse beschuldigingen betreffende levering van radio-installaties aan de Algerijnse opstandelingen „verzinsels" worden ge noemd. Dit meldt United Press. Vol gens het communiqué heeft de Franse zaakgelastigde, Benard, een krachtig tegenprotest van de Tunesische rege ring ontvangen. vermeld geen geld op de spaarbank boekjes te hebben en daarvan geen ren te te trekken. Bij zijn verhoor kwamen evenwel vier spaarbankboekjes, waar op een totaal bedrag van ruim 20.000,- stond, uit zijn portefeuille. Een jaar la ter zou hetzelfde gebeurd zijn. Nu zou een totaal bedrag van 50.000,- op de boekjes hebben gestaan. Daarnaast was hem, zoals de presi dent het uitdrukte, knoeierij ten laste gelegd bij de scheiding en deling van de algehele gemeenschap van goederen tussen zijn vader en moeder, toen zijn moeder was overleden. Verdachte ont kende de notaris de gegevens te heb ben verstrekt. Deze kwamen van zijn vader, die inmiddels ook is overleden. Hü had „als loopjongen" gediend. Een viertal hypothecaire vorderingen tot een totaal van ongeveer 56.000,- zou hij de notaris onthouden hebben. Hij had destijds verklaard de bedoe ling te hebben gehad ernaar te streven, dat zijn zwager zo weinig mogelijk geld zou ontvangen. Dit ontkende hij nu: hij had het gezegd om er vanaf te zijn. Aan twee neven had hij ieder 5.000,- gegeven. „Was het niet zo," vroeg de president, „dat u de jongens het geld hebt gegeven om ze buiten de boedel scheiding te houden?" „Welnee," zei verdachte, „ik interes seerde me voor de jongens." Hierop sprak de president: „De jongens zeg gen bij wijze van spreken door u te zijn uitgekocht." Uitspraak op 22 april. De datum van de officiële opening der Sodafabriek t„ Delfzijl is vastgesteld op 5 juni. Men hoopt dat H.M. de Koningin deze officiëlö opening zal willen verrichten en dat Z.K.H. Prins Bernhard daarbij tevens aanwezig zal zijn. De fabriek draait nu al ongeveer drie maanden voor de binnenlandse be hoefte aan gecalcineerde soda. Het zout- elektronische bedrijf, dat vloeibaar chloor en natronloog zal produceren, is nu ook bijna klaar. De in aanbouw zijnde zoutfabriek zal in de loop van het volgend jaar gereedkomen. Deze fabriek zal industriezout voor de export produ ceren. Er zal geen verbruikersdividend meer mogen worden uitbetaald over tabaks artikelen. Tot nu toe was het zo, dat hoewel de tabakswet het verkopen van tabaksartikelen door een kleinhandelaar tegen een lagere prijs dan de banderoll# aangeeft, verbiedt, de uitvoeringsvoor schriften een uitzondering toelieten voor de winkels die het verkopen van tabaks artikelen als nevenbedrijf uitoefenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2