De vrouwelijke student en de moderne wereld Het marktgewoel van Brussel in Merkwaardige „sensatie" vlak na de zondagse mis Rapiditas en Die Raeckse-2 na felle strijd gelijk De (wekelijkse) beurs in het Krelagehuis IK HOU VAN DE GRUYTER voor slechts f.1.50 voor slechts f.1." m $8m SSBSü S-rri Via Popularis der Hoogstraat een blikje Oploskoffie 2 potten tomatensoep met rijst Pax Romana-leden congresseren in Vogelenzang Uitslagen school- handbaltoernooi Saoedi-Arabië zet subsidies voor Jordanië stop HBC klopt Eclecta; Velox verliest ■"d %l-gëté^^uir RADIO- en TELEVISIE REPARATIE RP - SÜRu i 10% KORTING DOOR WOENSDAG 9 APRIL 1958 PAGINA 4 „De beste criticus is het publiek" GARAGE DEN HOUT Uitslagen kap-concours „Sint-Cosmas" Faillissementen Schoten ontvangt Engels schoolelftal Komend seizoen geen vuurwerk in Z andvoort Bedrijfsleven blijkt niet geïnteresseerd Nieuwe bloed-afname- avond in Zandvoort Feestavond voor gemeente-ambtenaren Zweedse theorie over afstamming van de mens Nieuw systeem voor dieptetelevisie? DE VOLLEYBALCOMPETITIE H. J. MAERTENS N. V. Aartsbisschop ontvangt Pax Romana-afgevaar- digden iü® want goede koffie is er zo voordelig In de oude koffie- en theezaak De Gruyter kun je al je vertrouwen stellen wat de kwaliteit betreft. En de prijs Tien procent korting maakt De Gruyter's koffie verreweg de voordeligste van allel BIKT - Eis tot en met 15 april '58 tot en met 15 april '58 Bij elke aankoop van 250 gram koffie of 50 gram Oploskoffie van f. 2.36 samen van f. 1.16 RIJST w 110 - n Hi eigen importen eigen expeditie eigen fabrieken eigen winkels Het schijnt dat er dringend behoefte bestaat aan een diepgaande studie over de positie van de vrouw, die heden ten dage als zeer belangrijk gezien wordt. In bijna ieder land leidt de werkzaam heid van de vrouw op de vele terreinen van het maatschappelijk leven tot dis cussies en sterk uiteenlopende opvat tingen. In tegenstelling tot Afrika, waar de situatie geheel anders ligt, is men in Europa al zover gevorderd, dat men het niet meer nodig acht, bezwaar te maken tegen het recht van de vrouw, om haar stem te verheffen in het so ciale leven. De eventuele discussie kan dus op een meer positief en vruchtbaar niveau gevoerd worden. De vraag is nu, wat de specifieke en unieke bijdrage van de vrouw is in het sociale leven. Hoe kan de vrouw haar bestemming volledig bereiken in de moderne le vensomstandigheden? Het ligt voor de hand, dat studie en activiteit grotendeels afhangen van de plaats, die de academisch gevormde vrouw inneemt, en de leiding die zij geeft. Vandaar dat voor haar al deze vragen van eminent belang zijn. In de Interfederale Assemblée te San Salvador besloot de Pax Romana de eerste stap te zetten om een positieve bijdrage te kunnen leveren in de rol, die de vrouwelijke studentenfederaties moeten vervullen bij de vorming van academisch gevormde vrouwen. Daar om zullen er dit jaar een tweetal bij eenkomsten georganiseerd worden, waarvan er een in Europa, de ander in de Verenigde Staten zal plaats vin den. De Europese bijeenkomst wordt gehouden van 9 tot 16 april op de Til- tenberg te Vogelenzang onder auspiciën van het Algemeen Secretariaat der Pax Romana, in samenwerking met de Ne derlandse Vereniging van Vrouwelijke Studenten. Het thema luidt: de vrou welijke student en de moderne wereld. Tijdens deze bijeenkomst wil men trachten een grondslag vast te stellen voor de roeping van de vrouw in het licht van de moderne wetenschappe lijke en theologische studiën. Verder kunnen meisjesstudenten van verschil lende rassen, landen en culturen van ideeën en ondervindingen uitwisselen. Er zullen ook stappen ondernomen wor den om te komen tot een groter aposto laat van de Pax Romana-federaties, door een juist begrip te kweken van de specifieke vorming en taak der vrouw. Er worden tijdens het congres lezin gen gehouden door Fr. Daniélou, de hoogleraren Buytendijk en Oldendorff, Advertentie wordt vrijwel algemeen aangenomen. Het publiek kocht binnen 2 jaar meer dan 300.000 RENAULT-DAUPHINES, de grootste productie ooit door een Europese fabriek in zo'n korte tijd na de lancering behaald. Vlerdeurs sedan vanaf 5995.— Op de velden van Noord-Akendam in Haarlem zijn gisteren de schoolhandbal wedstrijden voor meisjes gespeeld. On danks de slechte weersomstandigheden werd het programma vlot afgewerkt en zal men vandaag het toernooi besluiten met de finales. Bij het zevenhandbal (jongste meisjes) drongen tot de finale door de HBS A en het reserveteam van de Ketelaar- school. Bij de oudste meisjes, die nor maal elfhandbal speelden, bereikten de Hildebrandschool en de Rijkskweek school de finale. De strijd om de derde plaats zal hier gaan tussen de Bronstee ULO en het Kennemer Lyceum, de ver liezers van de demi-finale. De resultaten waren: Jongste meisjes (zevenhandbal), poule- wedstrijden; Ketelaarsch.Meisjes HBS 01; Coornhert lyceumHBS A 16; Ketelaarschool 2-Gerhardschool 2 30; GerhardschoolKlaas de Vriesschool 0 0; Ketelaarschool-Bronstee ULO 50; Coornhert lyceumKennemer lyceum 13; Gerhardschool 2St. Gerardus Ma- jellaschool 2 90; Hildebrandschool— St. Gerardus Majellaschool 11 (St. G. M. w.n.s.); Meisjes HBSBronste ULO 2—0; HBS AKennemer lyceum 43; Ketelaarschool 2St. Gerardus Majel laschool 2 41 en Klaas de Vriesschool St. Gerardus Majellaschool 20. Poule-winnaressen: Meisjes HBS; HBS A; Ketelaarschool 2 en Klaas de Vries school. Halve-finale: Meisjes HBSHBS A 12 en Ketelaarschool 2Klaas de Vriesschool 11 (Ketelaarsch. w. n. s.). Oudste meisjes (elfhandbal), poule wedstrijden: KetelaarschoolIVO school Bloemendaal 60; Bronstee ULO-Rijks- kweekschool 12; Klaas de Vriesschool Coornhert lyceum 51 en Kennemer lyceumHildebrandschool 32. WinnaarsrondeKetelaarschoolRijks kweekschool 45, en Klaas de Vries schoolHildebrandschool 45. Verlie zersronde: IVO-school Bloemendaal Bronstee ULO 03 en Coomhertlyceum Kennemerlyceum 24. Morgen wordt in het Krelagehuis in Haarlem zaalhandbal gespeeld door de scholieren van het lager onderwijs. Aan vang tien uur. mej. Ida Friederike Görres en Dr. Josef Pieper. De lezingen die 's morgens ge geven worden, zijn bedoeld om als ba sis te dienen voor hetgeen de Kerk vindt en wenst te ontwikkelen in iedere vrouw. In de namiddag worden de le zingen gevolgd door discussies in kleine groepen. Des avonds kunnen alle groe pen tezamen met de spreker van ge dachten wisselen over de hoofdpunten van het onderwerp. De uitslagen van het gisteren ter ge legenheid van het zilveren jubileum van de afdeling Haarlem van de Nederland se Katholieke Bond van Kappersperso- neel „Sint-Cosmas" gehouden kapcon- cours zijn: afdeling heren 1. H. Vervaas Utrecht, 2. A. Lammers Amsterdam, 3. P. J. Leering Zaandam. Afdeling dames: 1. mej Geerlings Amsterdam, 2. mej. Oud Lutjebroek. De finale om het nationale kampioen schap wordt 18 mei in Amsterdam' ge houden. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 8 april 1958 geen faillissementen uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 7 april 1958 geëindigd het faillissement van: P. B. N. Tuyn, instructeur, wonende te Haarlem, Vergierdeweg 30. Rechter: Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. K. A. F. J. Pliester, advo caat en procureur te Haarlem, Kruis weg 61 rood. B\j beschikking van de Arrondisse ments-Rechtbank te Haarlem dd. 3 april 1958 is in het faillissement van: J. Fontijn, handelende onder de naam Oranje Shipstores, wonende te Wormer- veer, Zaanweg 81, in de plaats van mr. W. N. Felhoen Kraal, advocaat en pro cureur te Wormerveer, Zaanweg 66, tot curator benoemd mr. D. Aten, advo caat en procureur te Zaandam, Provin- cialeweg 52. Een schoolelftal uit Wolverhampton (Engeland), dat de Paasvakantie door brengt in Nederland, bezoekt donder dag Haarlem en speelt 's avonds een wedstrijd tegen het A-junioren elftal van Schoten op het terrein aan de Geu- sevesperstraat. Aanvang zes uur. De serie van zes vuurwerken, die „Touring Zandvoort" in het komende seizoen wilde afsteken, gaat niet door. Met dit plan was een bedrag van 12.000.gemoeid. „Touring Zand voort" stelde een belangrijk bedrag uit eigen middelen hiervoor beschikbaar, onder conditie dat o.a. het Zandvoortse bedrijfsleven gezamenlijk 1500.in de kosten zou bijdragen. „De Hanze" stelde 3.per lid be schikbaar. De Zandvoortse handelsver eniging moest mededelen dat de vie ring van haar 50-jarig bestaan een zo danige verzwaring van haar budget veroorzaakt, dat zij geen bijdrage voor vuurwerken kan afstaan. De ho-re-ca- vereniging „Ons Belang" liet niets van zich horen. Gezien deze ervaring moest het bestuur van „Touring Zandvoort' afzien van haar plan om ook door vuurwerken de attractie van de bad plaats te verhogen. 25 februari kon de bloed-efname- avond van het Zandvoortse Rode Kruis niet doorgaan tengevolge van de hevige sneeuwstorm. Voor die avond had zich een record aantal donors gemeld. De bloed-afname zal thans plaats vinden op dinsdag 15 april in hotel Keur aan de Zeestraat. Nieuwe aanmeldingen kun nen nog worden gedaan bij de heer J. M. Bantin, Oosterparkstraat 50 c, telefoon 2021. De personeelsvereniging van de Zand voortse gemeenteambtenaren houdt za terdag haar jaarlijkse feestavond in „Zomerlust". Men heeft zich daarvoor van de medewerking verzekerd van de cabaretclub „Euterpe" van de vereni ging van politieambtenaren te Amster dam. Na afwerking van het twintig nummers tellende programma volgt een gezellig samenzijn met verrassingen. Kroonprins Feisal van Saoedi- Arabië heeft de Jordaanse regering meegedeeldd, dat zijn land de subsidie van 5,5 miljoen pond sterling per jaar aan Jordanië niet kan voortzetten. Dit meldt United Press uit Amman. De subsidie, waarvan hier sprake is, werd door Saoedi-Arabië verleend sinds het voorjaar van 1956, toen Engeland zijn steun aan Jordanië had opgezegd nadat generaal John Glubb door koning Hoessein van zijn functie als comman dant van het Arabische Legioen werd ontheven. Egypte en Syrië beloofden destijds Jordanië zeven miljoen pond sterling steun te geven. Tot betaling kwam het nimmer, aangezien Hoessein weigerde het „positieve neutralisme" volgens de Egyptische richtlijnen in zijn buitenland se politiek toe te passen. Behalve het intrekken van de subsidie zal Saoedi- Arabië waarschijnlijk zijn 5.000 tot 7.000 man troepen uit Jordanië terugtrekken. Waarnemers verwachten, dat deze stappen in het Midden-Oosten zullen worden gezien als een nieuwe overwin ning van de Verenigde Arabische Re publiek, die pogingen doet Jordanië dich ter tot zich te brengen. De Zweedse hoogleraren Stensioe en Jarvik uit Stockholm hebben steu nend op de resultaten van een expedi tie naar Groenland van hun Deense collega Kauge Koch een theorie ont wikkeld dat de mens afstamt van een vierpotige vis, die driehonderd miljoen jaren geleden leefde. Deze ichthyostega, te zien in het na tuurhistorisch museum van Stockholm, zou de ontbrekende schakel vormen in de evolutie van de osteolepiformen, vol gens Darwins evolutietheorie verre voorouders van de mens. Een uitvinder uit Toulouse, Espinas- se, zegt een systeem te hebben ont dekt, waardoor men op eenvoudige wij ze diepte in het televisiebeeld kan sug gereren. Door dit systeem zou bovendien het beeldscherm groter gemaakt kunnen worden. De werking berust op het ge bruik van twee optische spiegels, waar van een enigszins hol is geslepen. De ze onder een bepaalde hoek tegenover het scherm van de kathodestraalbuis geplaatst, werpt het beeld op de twee de spiegel, die verticaal boven het toes tel op een lijn met het beeldscherm is aangebracht. Het beeld, dat nu op de verticale spiegel verschijnt zou ste reoscopisch zijn, ondanks het feit, dat er niet met twee lenzen is gewerkt en men de dieptesuggestie ook bij het kij ken met een oog zou behouden. Het treffen tussen Rapiditas en Die Raeckse 2, dinsdagavond voor de eerste klasse van de volleybalcompetitie ge speeld, is na een fel duel in een punten verdeling geëindigd: 22. Die Raeckse kreeg beslist meer dan het verdiende. De Rapidianen waren technisch sterker, maar werden de dupe van een te slappe arbitrage. De setstanden werden (Rap. DR): 11—15, 15—12, 10—15 en 15—10. HBC verloor tegen Eclecta de eerste set (1513) en in de overige sets heeft Eclecta steeds enige tijd de leiding ge had. Niettemin wonnen de Heemstede naren (1315, 158; 159 en 1511) en blijven met Santpoort en HVS 2 de lei ding in de eerste klasse behouden. Bij de dames was OVRA uitstekend op Het wachten is nog steeds op de bloemen uit de warenhuizen die de stroom van de bloemen van buiten vooraf dient te gaan. Het is ech ter nog maar mondjesmaat dat de laat ste weken, en ook deze maandag weer, op de tafels verschijnt. Toch was er reeds een zeer gevarieer de collectie narcissen in het baby-genre van de bekende kweker Zandbergen- Terwegen te Sassenheim. Deze minia- tuurbloemen voor de rotstuin zijn altijd een lust voor het oog, vooral in een kwaliteit zoals deze kweker ze altijd weet te brengen. Wij noteerden Narcis sus nanus en nanus minor, het trompetje February Gold, de bicolor Bambi, de dubbele Rip van Winkle, een sierlijk opgemaakte mand van het goudgele trompetje Obvallaris, de eenkleurig- oranjegele Orange Queen, de cyclami- nae March Sunchine en Jumblie, de dubbele Campemelle e.a. Sierlijk en voornaam is ook de witte nare. triandus Silver Chimes van P. Dames Nz., te Lisse. Origineel opge maakt met gebruikmaking van hya- cinthenblad, gebogen bij wijze van strik. Een drietal edele narcissen zagen we voorts van G. B. de Vroomen Zonen, Sassenheim. Prof. Einstein is sneeuwwit met gloeiend oranjebrede en platte kroon. Tromp. Wm. Mengelberg, een kleurig goudgeel, was ook reeds present, mèt een zaailing onder de naam Uni cum, zwavelgeel met oranje. Ook de Graaff Bros S. A. v. Konij nenburg, Noordwijk, toonden enkele fraaie narcissen en wel tromp. Golden Laquer, de grootkroon Tinker, zwavel geel en oranje en de sprekend getinte Oswega, wit met zuiver citroengeel. Van dezelfde inzender was ook reeds een Holl. Iris aanwezig, Amethyst Beauty, wit en lichtblauw, in prima conditie. J. Kuip, Texel, bracht narcis Castella, van het land gespit en binnenshuis in bloei gebracht. Er waren ook al een drietal gladiolen aanwezig. Allereerst de beste broeier prim. Orange Favourite, gebracht door F. Beukers, Noordwijk. De bollen waren van oogst 1957, 1 februari j.l. in de warmte gebracht en 5 april in bloei. Prima van kleur en stand. Glad. Cupido van Jonkman-Hulsebosch, Sassenheim, heeft een mooie scharlakenrode kleur. De zaailing van A. J. Preyde, Breezand, rose en zalmkleurig is minder sprekend maar wel een goede broeier. 15 januari waren ze in de kas gebracht. Tussen dat alles stond als enige tulp de triumph Oranjevorst met een aardig kleurtje maar weinig „substantie", bovendien toonden ze overdadig veel kruid. Ze waren van N. Zandbergen Wz. te Rijnsburg! Ten besluite een inzending z.g. super- freesias van Konijnenburg Mark, Noordwijk. Grote bloemen aan brede, grove '-ammen. Mont Blanc en Snow ball in het wit en de karmijnrose An denken an Ernst Luz. De kwaliteit was best maar het sierlijke gaat bij zulke pompeuze bloemen toch wel wat teloor. dreef en zorgde voor een opvallende zege op Eclecta. Tussenstanden: 1511, 158 en Aogmaals 158. De Blinkert moest het zonder haar sterke speelsters Hoevens en Daan stellen en had aanvan kelijk moeite om Velox er onder te hou den. De eerste set won Velox (1513), maar in de overige sets liet De Blinkert zich niet verrassen: 155, 158 en 159. Die Raeckse2 had geen moeite met Onze Gezellen: 150, 157 en 152. In de tweede klasse gaat het er span nend aan toe: de standen luiden hier; Dames tweede klasse A HBC 2 15—24 SSO 15—15 OSS 15—24 Santpoort 14—9 PSVH 14—22 Vesmia 2 13—7 Set Up 15—18 VVSH 13—5 AVC 2 15—16 Alt. Welk. 13—2 Dames tweede klasse B Eclecta 2 14—23 HVS 2 De Blink. 2 14—20 O. G. 2 Gios 2 1318 Velox 2 HBC 3 15—17 PSVH 2 D. Raeck. 4 14—15 MHBS 2 Heren tweede klasse A De Blink. 15—29 VVSH OSS 13—22 Alt. Welk. Gios 13—20 CIOS 2 PWN 14—15 Boru WIK 1414 Eclecta 2 15—14 14—11 13—10 14—10 14—2 13—11 14—9 13—8 13—5 14—5 Heren tweede klasse B Rapiditas 2 16—23 PSVH 2 14—14 Santpoort 2 14—22 CIOS 3 14—12 OVRA 2 15—20 De Blink. 2 15—12 HVS 3 16—18 D. Raeck. 3 16—9 HBC 2 15—15 Velox 2 15—5 De uitslagen van gisteravond luiden: Heren: RapiditasDie Raeckse 2 22, Eclecta—HBC 1—3, OVRA 4—Set up 2 31, WIKEclecta 2 13, Gios 3De Blinkert 3 3—0, Velox 2OVRA 2 04, Boru 2—HVS 4 0—3, Die Raeckse 3— Rapiditas 2 03. Dames: Die Raeckse 2O.G. 30, Eclecta—OVRA 0—3, Velox—De Blin kert 1—3, HBC 3—PSVH 2 2—2, SSO— AVC 2 0—3, Santpoort—HBC 2 0—3, Eclecta 2—HVS 2 3—0, HVS 3—OVRA 2 0—3, HBC 4—AVC 3 3—0, WIK—Eclecta 3 0—3, PWN—DSS 2—2. Vanavond om negen uur speelt HVS in het Krelagehuis tegen de kampioen van de overgangsklasse, het sterke Amster damse Reva, met de internationaals Van der Ploeg en Goedhals. De Blinkert ont moet concurrent SSO uit Zandvoort en kan door een zege het kampioenschap in de tweede klasse A behalen. Er is wel enig verschil tussen de sfeer van een zondagmorgen in de Brusselse Marollenwijk en die, om maar iets te noemen, in de burcht zelf van het Gereformeerd Politiek Verbond, als u het niet mocht weten: de goede stad Kampen. Op de duur is ons hart genoeg Calvinistisch ,,an- gehaucht" om toch misschien Kam pen te verkiezen: de geur van vers ge zette koffie en vergeelde Statenbijbels, pikant vermengd met een vleugje wie rook van toch ook daar de Roomse Mis, al gaat die schuil in een mooie, oude kerk, door iedereen op deze breedtegraad voor Protestant versle ten, de gargouilles op de torentrans ten spijt. Maar voor een enkele keer is het wel een sensatie recht uit de zondagse mis in het marktgewoel te stappen, in een zo levende, volop volk se buurt als de contreien der Brusselse Hoogstraat. Wij hadden in de Kapelle- kerk, boven Breughels graf, het laat ste der Vastensermoenen beluisterd, in voortreffelijk Nederlands, zodat niet alleen de ziel, maar ook ons hart aan zijn trekken kwam. Want de mooie, oude kerk zat vol Brusselaars, die dus blijkbaar in de tragisch verfranste stad nog altijd aan een Nederlandse preek de voorkeur gaven. Het was Palmzondag en voor de kerk stonden de venters met takjes buxusgroen. Pasen zat in de lucht en drie uur Zuidwaarts met de trein doet dan wel wonderen. Wij stapten zonder jas in een zomers zonnetje en dat was ideaal voor een kennismaking met Hoog straat en Zondagsmarkt. Op het Kapelleplein tegenover de kerk wachtten de kramen met groente en fruit, met artisjokken en schorsene ren, Brusselse kooltjes en Brussels lof, guirlandes van knoflook, men snoof de fancy der Brusselse zondags keuken, die ook in de uitstallingen der slagerijen, verderop in de Hoogstraat, Bourgondische kansen krijgt, een orgie van weelderige vlezen, hespen en pen sen en schotels en schalen met aller- hand paté's. Zelfs de paardenslagers, die wij anders met lichte huivering schichtig plegen te passeren, bleken hier fascinerend. „Mangez du cheval", lazen wij in een étalage, „la béte le plus propre et qui vous donnera santé et vigueur". Santé et vigueur, dat was wel echt wat wij nodig hadden! De paardendetails in de uitstalkast zagen er fris en smakelijk uit, de bief stuk, het gehakt, de filet, het lende stuk, de beauquettes en poulain. Er stonden pakjes „Graisse de Cheval", versierd met een steigerend rossinant, een zeer belangrijk artikel want de ware patates frites behoren te zijn be reid met paardevet. Wij kregen een geheimzinnige trek in paardevlees en zijn tenslotte met een paarderookworst de winkel uitgegaan. Inmiddels ge consumeerd, kunnen wij u verzekeren, dat zij uitstekend was van smaak. De Hoogstraat op zondagmorgen doet denken aan de Jodenbreestraat te Amsterdam van vóór de oorlog, maar dan welvarender, en meer Zuidelijk dan van de Oriënt. Wat Rembrandt voor de Jodenbreestraat is geweest, was Breughel de Oude voor de Hoog- Advenentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel- 15220 straat. Het huis, waar hij gewoond heeft, staat er nog in het grillig, speels en licht golvend gelid der vaak nog zeer oude gevels, er is een café-res- tax rant gevestigd: „De la Porte Rou ge" en zijn belending is het café popu laire „Au Bossu", het bekende clo chards-logement „Dits bij den Boeit". De Hoogstraat is op een uur als dit misschien wel de gezelligste straat van Europa, alle winkels en café's in bedrijf, de hartige geuren der slage rijen vermengd met zoete reuk van ver se vla's uit de bakkerijen, de rinse adem der Geuzenlambiek. Zes eeuwen oud is deze via popularis, het leven er nog even warmbloedig en tierig als in de dagen, dat Breughel er voor het venster zat en in het gewoel voor zijn deur zijn modellen vond, de mage- ren en de dikken, de lammen en de blinden, de sloebers en paupers, de dieven en bedelaars, de Joden op door tocht, de weggezworven zigeuners, de pelgrims, eenzelfde tijdsmilieu, dat Je roen Bosch inspireerde. De Vossenstraat leidt van de Hoog straat naar de eigenlijke markt op de Place du Jeu de Boules, het Vossen plein. In de Vossenstraat zijn het de kledingmagazijnen, huis aan huis, die de sfeer bepalen van deze smalle, hel lende doorgang, nog zeer zuidelijk: Marokkaans, of als men wil een ba zaar uit het nabije Oosten. Want de gevels gaan schuil onder de mantels, jumpers, japonnen en costuums, die tot hoog langs de pui in eindeloze ge lederen zijn uitgehangen, heel de straat als het ware één magazijn, waar bij de kleurenwemeling van japonnen en jumpers in het licht der zon sur realistische effecten geeft. En dan staat men opeens voor de ruimte van de markt, een enorm carré onder prille boompjes. Op ae hoek hangt de geur van selderiesoep. Een prach tige Marollenvrouw bereidt en ver koopt er haar slakken: de wulken van onze Wadden en Zeeuwse stromen, hier als een uitgezochte lekkernij ge noten. In een grote ijzeren pot staan zij op de kar te vuur, de pot versierd met een enorme bouquet selderie, die ook metterdaad de bouquet vormt van de soep, die daar staat te pruttelen, de bouillon, waarvan ieder, die slak ken bestelt, een zuinig scheutje mee krijgt op zijn schaaltje, voortreffelijk van aroom èn van smaak. De slakken worden onder het oog van de consu ment uit de kinkhoorn gelicht en zorg vuldig geserveerd. Zij zijn doortrokken van de pikante selderiebouillon, vooral het eind dat het diepst uit het huisje komt, mals en smakelijk. De rest is nogal taai en lastig te verknauwen, maar het genot van het geheel blijft toch wel een sensatie en de nasmaak doet nog lange tijd deugd. Met die nasmaak zijn wij over de markt gewandeld, de markt van twee de hands goederen in de uitgebreidste zin, die een verhaal apart vormt. Boe ken, kleren, oude schoenen, gebruiks voorwerpen liggen er *als een reus achtig mozaïek uitgespreid, maar het meest wonderlijke Is de luxueuse bric a brac, de Belgische barok van het fin de siècle, die nog lang niet heeft uitgediend. Want er blijken nog altijd kopers te zijn voor ook de meest vo lumineuze, groteske voorwerpen uit deze ongelooflijke verzameling rari teiten, vazen en pullen van elk for maat, de meest onwaarschijnlijke bi belots, enorme beelden, pompeuze ser viezen, glazen stolpen, opgezette die ren. Wij zagen ergens een hele collec tie oude koffiemolens, maar stuk voor stuk zorgvuldig opgewreven en het lijkelijk koperbeslag keurig gepoetst, een proper huishoudentje, dat blonk in de zon. En pal ernaast lagen Napoleon steken, Pickelhauben, staalhelmen uit beide wereldoorlogen, Engelse, Duitse, Belgische, één met een gruwzaam ko gelgat i echt vooraan, hier in vrede ver enigd. En de merkwaardigste stand was die van een koopman in oude wa penen, die „de sabel van Papa" uit het oude Operetteliedje in de alle denk bare variaties in voorraad had, van oude executiezwaarden, flitsende flo retten tot sleepsabels toe en rijk ver- •gulde sierdegens en dolken der S.S. Met desgewenst een keus uit de hoog ste ordetekenen en onderschei dingen, die ooit een zwellende borst hadden gesierd. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, zal de deelnemers aan de Pax Romana-studiebijeenkomst, welke deze week te Amersfoort wordt gehouden, zaterdag in audiëntie ont vangen. ifmm r— i 11 y.' .éi. voordeel i voordeel 1 de ümvfTm 580409 M -w."11 -'T" iiiiiiiiiiiiiii£3Bfc ■■■Minliii i ■-■■■■mil I I -.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4