Minister Cals vraagt begrip voor zijn taak van katholieke leraren Mgr. Alfrink: kritisch het uiten van kritiek bij Lagere school geen af richtings instituut voor het V.H.M.O. Radio en TV Stug spelende Botwinnik ont neemt Smyslov zijn kans r z> Douwe Egberts WAGTMANS GEEFT OP IN ANTWERPSE DRIEDAAGSE V Chefarine „4' WERKLOZE COASTERS JUBILEUM „ST.-BONAVENTURA" Coppens midvoor tegen Nederland Ongerustheid bij U.L.O. en V.G.L.O. over Bilderberg-rapport beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen! Remise ligt voor de hand in de veer tiende partij van tweekamp tabak Belgen vooraan in klassement Ex-amhtenaar vrijgesproken Arsenal zorgt voor sensatie luisteren naar Onderwijzersexamen „oude stijl" VERBONDSVERGADERING K.O.V. lekkerste Christendom en persoonlijke vrijheid Experimentele muziek Wolverhampton met 12 verslagen Vanavond SCHEEPVAARTBER1CHTEN Stakingen in Oslo WOENSDAG 9 APRIL 1958 PAGINA 7 Gezakten krijgen geen nieuwe kans tneer Katholieke Illustratie 1 J. H. DONNEP1 Nieuw bestuur Broeders van Onbevlekte Ontvangenis Studentenkampioenschap TOCH VISA VOOR JOEGOSLAVIË Engelse League MARKTBERICHTEN (Van onze onderwijsredacteur) De viering van het veertig-jarig jubi leum van de katholieke ierarenvereni- »,St.-Bonaventura" te Nijmegen heeft bijzondere betekenis gekregen door de aanwezigheid van de aartsbis schop, mgr. dr. B. Alfrink, de minister J'an O.K. en W., mr. J. Cais, de direc teur van het r.-k. centraal bureau voor onderwijs en opvoeding, mgr. mr. F. Dp de Coul, de directeur-generaal van "et onderwijs, mr. J. Broekman, en hog vele andere autoriteiten. Vertegen woordigers van Franse, Duitse en Bel gische zusterorganisaties gaven op de- Je feestdag van hun belangstelling olijk. Mgr. Alfrink heeft in een gelukwens tijdens de koffiemaaltijd de leraren aan gespoord gezamenlijk te trachten het passende enthousiasme te behouden. De aartsbisschop zei. dat bij het onder richt de persoonlijkheid van de leraar van groot gewicht is en hij wees de do centen op hun taak de jeugd op te voe den in liefde voor de kerk. Deze liefde sluit kritiek geenszins uit, m .ar men dient kritisch in zijn kritiek te zijn: tnen' moet alvorens kritiek uit te oefe hen de situatie goed kennen. Zonder het bekende decreet van de H. Stoel over de coëducatie met name te noemen ze» mgr. Alfrink, sprekend over „een feit van de laatste dagen": men moet niet vergeten, dat in Rome overleg is gepleegd met experts uit de gehele wereld, ii het bijzonder uit de missiegebieden. De gegeven aanwijzin gen laten vrijheid open en die vrijheid ligt hier in veilige handen. Over het vraagstuk zelf is mei. het nog lang niet eens; ie de Verenigde Staten en in Duitsland is men op zijn opvattin gen teruggekomen. Misschien ligt, gelet op ons christelijk substraat en onze frigide aard, de kwestie in Nederland Wat anders. Minister Cals, die zich door de al dan niet kritische kritiek van de lera ren op zijn beleid er niet van had laten weerhouden aan te zitten bij hun feestmaaltijd, zei des avonds in zijn toespraak, dat hjj weliswaar niet al tijd bij lezing van het blad der katho lieke leraren de vertaling van de naam „Bonaventura" in ,,o wat een geluk" tot de zijne kon maken, maar dat hij graag wilde drinken op een andere vertaling: ,,het goede avon tuur". De bewindsman vroeg de do centen om begrip voor zijn arbeid. U steunt mij nie' met de veronderstel ling, dat de regering cynisch zou be zig zijn met de vraag hoe lang het haar zou kunnen gelukken zich die lastposten van leraren van het lijf te houden, aldus mr. Cals. ni«fH aanvaarden, zo vervolgde de mi- i dat wij samen voor hetzelfde opl staan. De docent kan gemakkelij ker en ook wel eens iets simplis- tischer desiderata formuleren dan degene, die in het kabinet zit. Ik er ken inmiddels, dat er wel fouten wor den gemaakt, aldus de minister: voor opbouwende kritiek wil spr. zich graag openstellen. Wijzend op een uitspraak van St.-Bonaventura „God geve mij geen andere kennis dan zelfkennis", zei mr. Cals, dat de leraren in ieder ge val in ruime mate bijdragen tot de ontwikkeling van de zelfkennis bij de minister van onderwijs. De voorzittt van St.-Bonaventura", ors. J. König, heeft op een en ander geantwoord, dat de leraren niet twijfe len aan de goede bedoelingen van de minister. Het gaat er alleen om, dat de docenten wel eens de indruk krij gen, dat het landsbelang te zakelijk wordt afgewogen en dat aan de taak van de leraren niet voldoende recht Wordt gedaan. Wij komen in warme bewogenheid op voor de belangen van het onderwijs, niet zozeer voor onze eigen belangen, al maken wij soms die indruk, aldus de heer König aan het slot van deze in een vriendelijke sfeer verlopen, maar op de keper beschouwd toch nog cl pittige uitwisseling van op vattingen. In de middagbijeenkomst hebben de docenten geluisterd naar een feestrede (Van onze Haagse redactie) Ingevolge de Kweékschoolwet is het niet mogelijk om kandidaten, die bij het herexamen voor het onderwijzers examen „oude stijl" opnieuw zijn afge wezen, voor de derde maal gelegenheid te geven dit examen af te leggen. Ook zullen zij niet kunnen worden toegela ten tot de tweede leerkring van de kweekschool. Minister Cals zegt dit in antwoord op vragen van het tweede ka merlid Roosjen (A.R.). Aan de herexa mens, die in januari 1958 werden afge nomen, hebben 419 kandidaten deelge nomen. 6 hiervan hebben zich tijdens het examen teruggetrokken. 240 kandi daten zijn geslaagd. In 1951 zetten in Amsterdam twee Nederlanders een nieuw zeiljacht op pa- Pier, waarmee ze later een internationaal succes zouden boeken; over deze nieu we klasse de Flying Dutchman Vertelt R. Das in het nummer van deze Week bij een reeks suggestieve foto's Interessante bijzonderheden. Hans de Weerd levert een uitvoerige beschouwing ever de negentiende-eeuwse revolutionair Karl Marx, die vijfenzeventig jaar ge leden in Londen overleed. Een met gees tige tekeningen verlucht artikel van Eric van der Steen geeft antwoord op de vraag, hoe miljonairs erin slaagden 20 rijk te worden en te blijven. Bijna Zes pagina's zijn ingeruimd voor een boeiende bijdrage van Mr. C. M. van Em- JPerik over de Amerikaanse industriële kolos „General Motors". J. W. Hofwijk heeft een bezoek gebracht aan Wenen ®h geeft hiervan bij een serie eigen fo to's een pakkend relaas. Verder is er Jou onderhoudende causerie van R. Kalkhoven over Alfred Hitchcock, de be roemde Amerikaanse filmregisseur. De karakteristiek van de week handelt over K«ginald Maudling, de promotor van de Europese economische eenwording. Het korte verhaal is dit keer van Francis hutton- Jan Cottaar geeft zijn weke- 'UKse beschouwing over de sport. van prof. dr. B. Brachin, hoogleraar in de Nederlandse taal en letterkunde aan de Sorbonne, die o.m. stelde, dat de leraar zijn intellectuele werkzaamheid niet uitsluitend om der wille van haar zelve moet uitoefenen, doch in en door de geest. Spr. wees de vergadering op de inspiratie, die de docent kan putten uit figuren als Don Bosco, Franciscus, Augustinus, Ignatius, Frédéric Ozanan en vooral uit de H. Schrift zelf. Het lezen van de H. Schrift is echter voor de docent met zijn intellectualistische instelling vaak moeilijker dan voor andere christenen. Prof. Brachin gaf voorts een uiteenzetting over het werk van „La paroisse universitaire", een spirituele gemeenschap in Frankrijk, waarin professoren, leraren en onder wijzers tezamen komen. Vermelding verdient tenslotte, dat drs. König nadat hij van zijn instemming had doen blijken met 's ministers stand punt ten aanzien van het gymnasium, in het laatste deel van zijn rede hieraan nog heeft toegevoegd, dat onstuimige liefdesverklaringen niet een voldoende tegenwicht vormen tegen voortdurend bloed aftappen. Beter nog dan veel woorden is een duidelijke daad, aldus spreker. iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiii Het Belgische nationale voetbalelftal dat zondag in Antwerpen tegen Neder land uitkomt is als volgt samengesteld: Doel: Leysen (Berchem Sport); Ach ter: Diricx (Gilloise) en Thellin (S. Luik); Midden: Mees (Antwerp FC), Marneffe (S. Luik) en Manthonet (S. Luik); Voor: Stockman (Anderlecht), Vliers (Beerschot), Coppens (Beerschot), Jurion (Anderlecht), Orlans (La Gan- toise). Res. Vanderstappen, Culot, Van- derwilt en Paesschen. Het B-elftal, dat zaterdag in Den Haag tegen Nederland-b speelt, bestaat uit de volgende spelers: Colette (Verviers), Devogelaere (An derlecht), Driest ((Berchem), Dullers (Waterschei), Storme (La Gantoise), Close (Gilloise), Piters (S. Luik), Van- derberg (Gilloise), Mallants (S. Luik), Van Herpe (La Gantoise), Leenders (St. Truiden). Res.: Nicolay, Happart, Deschrijver, Vandeweyer. In vergelijking met het team dat op 17 november j.l. in het Feyenoordstadion te Rotterdam met 52 van Nederland verloor, is de Belgische ploeg op niet minder dan zes plaatsen gewijzigd. Het backstel DriesVan Brandt werd ver vangen, stopper Nelissen moest zijn plaats afstaan aan Marneffe en in de -voorhoede werden rechtsbuiten Piters, rechtsbinnen Vandenberg en linksbinnen Houf vervangen. Het is verder nog zeer de vraag of Mathonet, de Belgische linkshalf, zon dag kan spelen. Zoals eerder werd ge meld heeft hij een gescheurde liesspier opgelopen. (Van onze onderwijsredacteur) Nadat dinsdag de voorzitter van „St.-Bonaventura" zjjn visie had gege ven op het rapport van de Werkgroep- Schoolinspectie heeft vandaag de voor zitter van het katholiek onderwijzers- verbond, de heer Joh. Derksen, op de jaarvergadering van deze federatie te Utrecht, eveneens dit rapport en tot op zekere hoogte daarbij ook het ont- vverp-raamwet voor het voortgezet-on- derwijs ter sprake gebracht. De heer Derksen wenste minister Cais succes toe bij het geweldige werk van de wetgeving voor het voortgezet onderwijs, maar hij had wel enkele kri tische opmerkingen. Zou de komende wet geen verbetering brengen in de thans door iedereen veroordeelde wijze van aansluiting, dan zou gesproken moe ten worden van een gemiste kans. Niet mag worden gehandhaafd de huidige toestand, waarbij de lagere school niet meer beoordeeld wordt op eigen meri tes, doch slechts al te vaak naar het getal leerlingen, dat slaagt voor het toe latingsexamen en die daarom de lagere school in sommige, misschien zelfs vele gevallen degradeert tot een africhtings- instituut voor het v.h.m.o. De ANOF heeft zich in het verleden uitgesproken voor een brugklas. In het rapport van de Werkgroepinspectie is deze brugklas aanwezig. Laten wjj hopen, aldus spr., dat het ministeriële wetsontwerp althans in dit opzicht geen reden geeft tot moei lijkheden. Moeilijkheden zullen er op alle andere punten al meer dan genoeg aanwezig zijn. vooral op het principiële vlak. Wij hebben vertrouwen, dat de minister erin zal slagen zijn doel te be reiken. Dit zal alleen gelukken wanneer hij oog heeft voor de principiële kanten Advertentie Bij pijn, griep oi „landerig gevoel zorgt een enkel l tablet dal U weer «iet plezier Uw werk kunt doen I van de zaak. Z. Exc. moet en kan we ten, dat de aansluiting zoals zij nu is niet kan worden gehandhaafd. De heer Derksen gewaagde van on gerustheid over het Bilderbergrapport in de kringen van het v.g.I.o. en het u.l.o. Er is geen plaats opengelaten voor het zelfstandig v.g.I.o., maar dit is geheel ingebouwd in het lager voort gezet onderwijs, dat wil dus zeggen, dat zal een deel worden van het ge reorganiseerde lagere technische onder wijs. Minister Cals heelt zich nadrukke lijk losgemaakt van dit element van het rapport en men moet de nadere studie hierover afwachten, maar wat «le werkgroep op dit punt heeft ge steld, stemt tot ongerustheid, aldus spr. Ditzelfde is het geval met het m.a.v.o. (het gereorganiseerde u.l.o.), dat in het inspectierapport meer de geaardheid krijgt van voorbereidend beroepsonder wijs, iets wat geheel in strijd moet worden geacht met het huidige karak ter van het u.l.o. De heer Derksen zei in zijn openings rede verder o.m., dat in de wedloop der volkeren het Nederlandse volk zijn plaats moet kunnen blijven innemen. In het verleden hebben wij vaak in de eerste gelederen gestaan, thans op een meer bescheiden plaats. Op onze gene ratie rust echter de taak ervoor te zor gen, dat het Nederlandse volk minstens deze bescheiden plaats behoudt en niet achterop raakt. Wil de top van de onder- wjjspyramide krachtig en sterk zijn, dan moet zij een breed en goed gefun deerd grondvlak hebben. Spr. meent o.m. in de nieuwe kweek- schoolwet en in de salarisherziening voor de onderwijzers tekenen te mogen zien, dat het aanzien van de onderwij zer in de laatste jaren gestegen is. Dit geldt voor het wetsontwerp, dat voor de onderwijzers de toegang tot de uni versiteit wil openen, al brengt dit wets ontwerp zeker niet wat de onderwijzers meenden te mogen verwachten. Het spijt de onderwijzers toch wel heel erg, dat in sommige kringen, ook in de aca demische wereld, tegen deze zeer be scheiden toelating nog ernstig bezwaar wordt gemaakt. Sprekend over de structuur van het K.O.V. zei de voorzitter van het ver bond, dat de uitwerking van de nieuwe plannen dienaangaande nog wel enige tijd zal vergen. Twee coasters uit Delfzijl, de Corneliaen de Piain de haven van Vlissingen. De schepen kunnen geen emplooi vinden en zullen worden opgelegd Weer heeft Smyslov niets kunnen be reiken tegen een stug spelende Bot winnik. Nu had eerstgenoemde zwart en dus lag het niet op zijn weg om winstpogingen te ondernemen. Maar hij moet wel, gezien zijn enorme ach terstand. In de 14e partij van de twee kamp was het weer dezelfde „Réti- Grünfeld"-opening, die ook in de 10e partij op het bord kwam. De termino logie van de openingen, die noch met 1. e4, noch met 1. d4 beginnen, is nogal vaag en we duiden dus meer de ideeën aan die /ie beide spelers toepasten. Bot winnik fianchetteerde de koningsloper door in combinatie met de zet c4, Réti dus, en Smyslov koos hiertegenover de ver dediging met d5 onder opgave van het centrum: Grünfeld. Het duurde even Advertentie Je zachtste en geurigste tabak 9 handige plastic tabakszak, 9 daardoor extra fijne smaak tot het laatste toe. Op een algemene vergadering van het kapittel van de congregatie van de broeders Onbevlekte Ontvangenis, wel ke dinsdag op de Beyart te Maastricht werd gehouden, is een nieuw alge- Dinsdagmorgen is de eerste van de vnf ritten van de Antwerpse driedaagse gereden waaraan negen ploegen van acht renners deelnemen. Het was een - etappe, weike bestond uit een rit van meen bestuur gekozen. Tot algemeen van Ranst naar Grottendonk en overste werd voor zes iaar gekozen broeder Avellinus. Tot nu toe was dit broeder Egbertus. De overige nieuwe bestuursleden zijn: broeder Stefano, al gemeen vicaris, tevens eerste algemene raadsbroeder; broeder Bonaventura, tweede algemene raadsbroeder, tevens algemeen secretaris; broeder Patricio, derde algemene raadsbroeder; broeder Remund, vierde algemene raadsbroeder; broeder Stanislaus, algemeen procura tor en broeder Erhardus, algemeen eco noom. In Amsterdam is dinsdag het toernooi om het Nederlands studentenschaak kampioenschap begonnen, waaraan -es- tien jonge schakers deelnemen. In ver band met de beperkt beschikbare tijd zullen zeven ronden gespeeld worden De uitslagen van de eerste ronde waren: J. Staal (Den Briel) C. Kuggeleyn (Amsterdam) afgebr.; F. Roessel (Am sterdam j. J. van Oosterom (Hilver sum) 1-0; H. Weiland (Oegstgeest)—R. R. Arons (Naarden %-%; J. Stork (Am sterdam) J. T. H. H. Wouters (Wees- Derkarpsel) 1-0; C. J. H. Schepel (Arn hem)C. J. Sint (Amsterdam) 0-1; R. G. Klooker (Amsterdam) D. Lange- weg (Naarden) afgebr.; A. van Ommen (Arnhem) W. Bakker (Amsterdam) 1-0. een van 120 km, welke in Antwerpen eindigde. De eerste rit eindigde met een zege van de Belgische dr. Mann-ploe: De Nederlandse Lokomotief-Magneet-ploeg werd zesde. Nadat hij een grote achterstand had opgelopen, heeft de Nederlander Wagt- mans van verdere deelneming aan de Driedaagse van Antwerpen afgezien. 71 renners vertrokken uit Rans voor de 165 km lange rit naar Antwerpen. Bij Itegem, 10 km na de start, onder- nam de Bclê Borgmans^ ccn geslaagde uitlooppoging. In korte tijd had hij een voorsprong van vijfhonderd meter op het peloton, waaruit een groepje ren ners ontsnapte, met o.m. de Belgen Impanis, Desmet en Vlayen, alsmede de Nederlander Van der Pluym. Zij kre gen de vluchteling te pakken en bij Aarschot (45 km) was er een groepje van acht man dat een voorsprong had van 15 sec. op een tweede stel vluchte lingen, waarvan Poblet, Mahn en Wim v. Est deel uitmaakten. Toen in Heren thals, op 109 km van de start een zware stortbui de renners teisterde, had de kopgroep waarin elke ploeg, be halve Mercier, een of meer vertegen woordigers bezat, ruim tien minuten voorsprong. Rik van Looy, Vanden- brande en Sorgeloos wisten zich in middels ook aan te sluiten. Hoe dichter de finish naderde, des te groter werd het verschil met het peloton, tik van Looy maakte nog een lelijke val, maar een gesloten spoorwegovergang gaf hem gelegenheid zijn achterstand weg te werken. Dit was niet het geval met Mahn, die uit de kopgroep verdween. Zestien renners zetten tenslotte aan voor de eindsprint, die door de Span jaard Poblet gewonnen werd. Hij ver sloeg hierbij met groot gemak Van Looy, die toch ook een sprinter van klasse is. De uitslag van het tweede gedeelte van de eerste etappe van de Driedaagse van Antwerpen luidt: I. Poblet (Spanje) 165 km in 4 uur 26 minuten en 44 sec. 2. Van Looy (Bel gië) z.t. 3. Verachtert (België) z.t. 4. Sehoubben (België/ z.t. 12. Van de Pluym (Ned.) z.t. 13. Wim van Est (Ned.) z.t. 34. Stolker (Ned.) 4.44.02. 35. De Groot (Ned.) z.t. 37. ex aequo Piet van Est 4.44.02. 61. Kersten (Ned.) 4.45.18. Er zijn nog 65 renners in de strijd. Na de eerste etappe van de Driedaag se van Antwerpen ziet het algemeen klassement er als volgt uit: 1 Verachtert (België) 5.26.26. 2. Van- denbrande (België) z 3. Mertens (B.) 5.26.27. 4. Vlayen (B.) 5.26.28. 5. Impa nis (B.) 5.26.29. 10. Van Looy (B.) z.t, II. v/d Pluym (Ned.) 5.28.29. 12. Wim van Est (Ned.) z.t. 41. Stolker (Ned.) 5.43.51. 42. De Groot (Ned.) z.t. 43. Piet van Est (Ned.) z.t. 44. Kersten (Ned.) 5.44.03. Het algemeen ploegenklassement na de eerste etappe luidt: 1. Peugeot (Bel gië) 21.45.55, 2. dr. Mann (België) 21.50.57, 3. Groene Leeuw (België) 22.03.56, 4. Lokomotief-Magneet (Neder land) 22.24.40. voor de strijdkrachten tot een botsing kwamen. Toen het zover was, kreeg Smyslov mooi spel. Een zwakke dame vleugel maande Botwinnik tot voor zichtigheid. Hij wikkelde af naar een eindspel, dat waarschijnlijk iets minder voor hem stond. Smyslov speelde in deze fase van de partij enigszins onsa menhangend, zodat Botwinnik in de afgebroken stelling zijn moeilijkheden volkomen te boven is. Hij kon reeds remise forceren. Het is zéér de vraag of er meer voor hem inzit. BotwinnikSmyslov. I. c2c4 Pg8—f6, 2. Pblc3 d7—d5, 3. c4xd5 Pf6xd5, 4. g2—g3 <?7—g6, 5. Lfl—g2 Pd5xc3, 6. b2xc3. Wat zijn de opvattingen toch gewij zigd sinds Réti. Die zou het witte spel de voorkeur hebben gegeven na de ruil der paarden,' die hij zonder meer als een fout van de zwartspeler zou heb ben gekenmerkt. Zijn opvatting dat wit nu een pion méér heeft in het centrum snijdt geen hout naar de tegenwoordige inzichten. 6Lf8g7, 7. Tal—bl. Echt „Réti": geconcentreerde aanval tegen b7. Vroeger zou men nu c6 of Pc6 gespeeld hebben. Smyslov pakt het pro bleem taktisch aan. 7Pb8d7. Na 2 x nemen op b7 volgt nu 9 Pb6 en de toren zit gevangen. 8. .;3—c4 0—0, 9. Pgl—f3 Ta8—b8, 10. 0—0 b7—b6. Zwart ontwikkelt zich zonder moei lijkheden. II. d2d4 el—e5! Zwart slaat het witte centrum uit een. 12. Lel—a3 Tf8—e8, 13. d4xe5 Lc8— b7, 14. Ddl—c2 Pd7xe5, 15. Tfl—dl Dd8 c8, 16. Pf3xe5 Lb7xg2, 17. Kglxg2 Te8xe5. Zwart staat nu goed. Wit is tot passi viteit gedoemd vanwege zijn zwakke pionnen op a2 en c4. 18. Tdl—d5 Dc8—e6, 19. Td5xe5 Lg7x e5, 20. Tbl—dl Tb8—e8, 21. Dc2—e4 Le5 —f6, 22. De4xe6 Te8xe6, 23. Kg2—f3 Te6c6. In dit eindspel heeft zwart het on getwijfeld makkelijker dan zijn tegen stander, die tot passiviteit is gedoemd. 24 Tdl—cl Lf6d4, 25. e2—e3 Ld4— c5, 26. La3—b2 17—f5, 27. Kf3—e2 Kg8 —f7, 28. h2h3 Lc5—e7, 29. a2—a4 h7— h5. Wit heeft op de koningsvleugel een pion meer, die zwart in bedwang moet houden. 30. Ke2d3 h5—h4!? Deze zet lijkt mij niet goed Reeft Smyslov gemeend dat na wits ant woord de vrijpion op de h-Ujn iets te betekenen zou hebben? Dan heeft lij de stelling verkeerd beoordeeld, en dat is iets wat Smyslov bijna nooit doet. Juist in eindspelen van deze soort ont- wikkelt hij zijn grootste kracht. laatste zet van hem is een kenmerkend voorbeeld voor het feit, dat Smyslov in deze match niet tot volle ontplooiing van zijn kunnen komt. 31 g3—g4! Tc6c5, 32. Lb2—c3 Tc5 C6. Doelloos heen en weer gespeel. Bot winnik grijpt zijn kans onmiddellijk. 33 xclgl! Tc6d6t, 34. Kd3—c2 Le7f6, 35. g4xf5 g6xf5, 36. Lc3xf6 Kf7xf6, 37. Tgl—g8 Td6—c6, 38. Kc2—c3 a7a6. 39. Tg8h8 Kf6—g5, 40. Th8 g8+ Kg5—f6 x Hier werd de partij verdaagd. Bot winnik heeft zijn zet afgegeven. Hij kan natuurlijk remise maken door zijn laat ste 2 zetten nog eens een paar maal te herhalen. Maar hij kan proberen de h- pion te veroveren middels Th8 en f41. Direct kan dit niet, daar b5 dreigt van zwart, maar wit kan de koning eerst naar b3 of d3 spelen. Veel zal ook dit echter niet opleveren en dus lijkt re mise wei een zeer waarschijnlijk re sultaat. De Utrechtse rechtbank heeft een 49-jarige gewezen rijksambtenaar uit Den Dolder, die heeft terechtgestaan wegens het aannemen van gelden van zakkenleveranciérs vrijgesproken. Hij was ervan beschuldigd na de waters noodramp in februari 1953 aanzienlijke giften te hebben aangenomen van le veranciers van zakken toen hij werk zaam was bij het departement van ver keer en waterstaat bij een commissie voor materiaalvoorziening. Deze gelden zouden zijn bedoeld els blijken van er kentelijkheid voor de vele bemoeiingen welke de ambtenaar had gehad om voor de handelaren uitbetaling van hun re keningen te verkrijgen. Verdachte had steeds ontkend ter wille van deze gif ten sommige leveranciers te hebben be gunstigd. Geëist was drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf en een geldboete van 2000 of vier maanden hechtenis. De Joegoslavische ambassade in Den Haag heeft tegengesproken, dat de uit reiking van visa voor bezoeken aan Joegoslavië op last van de Joegosla vische regering zou zijn gestaakt. De ambassade noemt het ook onjuist, dat vreemdelingen, die in Joegoslavië ver bleven, zou zijn verzocht het land vóór dinsdag te verlaten. De uitreiking van visa voor Joegoslavië geschiedt nor maal en zonder onderbreking, aldus de ambassade. In de grote serie „En gij zult het aan schijn der aarde vernieuwen" werd dinsdagavond voor de K.R.O.-microfoon een gedachtenwisseling gewijd aan de christelijke bijdrage tot de ontwikkeling der pc /onlij'ce vrijheid in de loop der eeuwen. Het gesprek werd geleid door Gav"iël Smit en gevoerd door prof. Ro gier uit Nijmegen, prof. W. C. L. v. d. Grinten uit Tilburg, en de Augustijner paters v. Straaten en Albers. Het is een indrukwekkende en zeer leerrijke avond geworden, vooral door de grote openhartigheid waarmee men sprak. Het gesprek had meermalen het karakter van een openlijk debat, waar bij heilige huisjes niet bleven gespaard. Deze kennelijk goed voorbereide uit zending muntte uit door een grote helderheid en verstaanbaarheid. Het is waarlijk geen sinecure in vijf kwar tier een dergelijk moeilijk onderwerp duidelijk en exact, begrijpelijk en boeiend te behandelen. Er was alle mo gelijke aanleiding dat men zich zou ver liezen in détails, en verzinken in de en/ime stof. De vorm waarin de uit zending was gegoten, een „forum met een gesprekleider" bleek de beste op lossing voor deze moeilijkheid. Men moest zich nu beperkingen opleggen, miar men kon daardoor ook eerder en gemakkelijker tot korte en heldere sa menvattingen komen. Wie de moeite genomen heeft de uit zending te beluisteren, zal niet alleen veel hebben geleerd, maar ook hebben ervaren dat er zeer brede opvattingen leven onder de Nederlandse katholie ke geleerden. Gisteravond beëindigde de compo nist Ton de Leeuw voor de A.V.R.O.- microfoon de serie voordrachten over experimentele muziek. Deze voordrach ten waren daarom vooral zo fascinerend omdat de zeer deskundige spreker kon putten uit een onoverzienbare voorraad Het grillige Arsenal heeft er dinsdag voor gezorgd dat een cud record waar schijnlijk voor de Londense club behou den blijft. Arsenal is namelijk de club die in de 70 jaren dat de league-compe titie wordt gespeeld het hoogste aantal punten heeft behaald. Dat gebeurde in 1931 toen de „Gunners" kampioen van de eerste divisie werden met 66 punten. Dinsdag klopten de Londenaars rang lijstaanvoerder Wolverhampton met 2— 1. De mannen van Wright hebben thans 59 punten en moeten nog viermaal spe len, zodat zij tot een totaal van 67 pun ten kunnen komen. Of dat zal gelukken is evenwel zeer de vraag. De ironie van het lot wil dat het de eerste nederlaag in een thuiswedstrijd van de „Wolves" was sinds maart 1957. Een doelpunt van Groves in de eerste helft en een onbe rispelijk genomen strafschop van Len Wills in de tweede helft bezorgden Arsenal de zege. Desondanks kan het kampioenschap Wolverhampton bijna niet meer ont gaan. Het team heeft 5 punten voor sprong op runner-up Preston Northend, de enige club die de Wolves nog kan bedreigen. De ploeg behoeft uit de res terende vier wedstrijden slechts 4 pun ten te halen om zeker te zijn van de titel. Opvallend was voorts< de nederlaag van West Han\ United, de leider van de tweede divisie. Met 10 verloor het van het laaggeklasseerde Notts County. Ook hier besliste een strafschop de wedstrijd, ook hier heette de man die in de tweede helft de penalty benutte Wills.West Ham heeft thans 52 punten, Charlton Athletic bezet met een punt achterstand de tweede plaats. Beide teams moeten nog drie wedstrijden spelen. Uitslagen eerste divisie: Aston Villa—Bolton LeicesterLuton WolverhamptonArsenal Tweede divisie: BarnsleyLincoln City HuddersfieldLeyton Notts County—West Ham Sheffield UnitedIpswich 4—0 4—1 1—2 1—3 2—0 1-0 1—1 opnamen. Hij onderscheidde tenslotte twee scholen, de Franse „musique con- crète" en de Duitse elektronische mu ziek. Die eerste groep vond haar grond slagen bij Debussy, de laatste bij Wag ner. Van de Franse achtte hij Edgar Varese de belangrijkste en van de Duit se Stockhausen. Een concrete mogelijk heid tot realisering van alle problemen zag d heer De Leeuw nog niet zo op timistisch. J.v.S. Het Radiofilharmonisch orkest speelt vanavond voor de N.C.R.V. o.l.v. Wil len v. Otterloo, o.m. de machtige ou verture Manfred van Schumann. George v. Renesse speelt het Piano concert nr. 1 van Joh. Brahms. (402 m. - 20.20 uur). Voor het Derde Progr. speelt het Leighton Lucas orkest o.l.v. Leighton Lucas een kamermuziekprogramma waarin werk wordt uitgevoerd van Mé- hul, Martin en Field. (464 m. - 21 uur). Voor France III (Nat.) wordt o.l.v. de componist uitgevoerd Don Juan de Manara, een mysterie van Henri To- masi. (280 m. - 20.05 uur). In Oslo gaan vandaag 15.000 em- ployé's en arbeiders van de gemeen telijke diensten in staking, aldus meldt A.F.P. Het vervoerspersoneel staakt al drie dagen. Het personeel van bepaal de onmisbare diensten, zoals b.v. de ziekenhuizen, blijft aan het werk. De scholen worden daarentegen gesloten. AARDIJK 8 v. R'dam n. Middlesborough. ALDERAMIN 8 v. R'dam n. Hamburg. ARENDSDIJK 9 te R'dam. COLYTTO 8 te R'dam. HISPANIA 5 te IJmuiden. OBERON 8 v. A'dam n. Hamburg. TERO 9 te Rotterdam. AAGTEKERK 9 te Antwerpen. ABBEDIJK 9 te New Orleans. ALBLASSERDIJK 9 te Corpus Christl. ALGENIB 7 v. Santos n. Bahia. ALMKERK 9 te East London. AMSTELSTAD 8 v. Bahrein n. Kuwait. APPINGEDIJK 9 te Nanaimo. BATU 8 v. Calcutta n. Penang. BLITAR 9 te Djeddah. BOSKOOP p. 8 kp Finisterre n. Madeira. BUSSUM 8 v. Port Said n. R'dam. CARTAGO 8 v. New York n. Cortes. DONGEDIJK 9 te San Francisco. GAASTERKERK 9 te Marseille. GRAVELAND 8 te Rio de Janeiro. HATHOR 8 v. Piraeus n. Alexandrië. HEELSUM 9 te New Orleans. HEEMSKERK 8 v. Marseille n. Cadiz HELICON 9 te New York. KERTOSONO 8 te Crofton. MAASDAM 9 v. Southampton n. Halifax MEERKERK 9 te Genua. MYLADY 8 v. Las Païmas n. Tabou. NANUSA 8 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. NOORDZEE 9 v. Aden n. Colombo. PHRONTIS p. 8 kp Finisterre n. A'dam. RADJA 9 te Pladju. RIDDERKERK 9 te Duinkerken. ROEPAT 9 te Suez. SAMARINDA 8 v. New York n. Panama. SCHIE p. 8 kp Finisterre n. Tunis. SOLON 8 te Trinidad. STAD UTRECHT 10 te Baltimore verw. TEGELBERG 9 te Hongkong. TOWA 8 v. Santos n. Recife. VASUM 8 v. Cardon n. R'dam. WALTON-JONES 9 te Philadelphia. WONOSARI 9 te Halifax. ZUIDERKRUIS 8 v. Aden n. Suez. EIERMARKT APELDOORN, 8 april Aanvoer circa 140.000 stuks. Handel matig. Prijzen f 14.25—15.00 per 100 stuks. Prijzen uit 43 noteringen. KLEIN VEEMARKT APELDOORN, 8 apr. Aanvoer kippen ca 10.stuks. Kippen f 1.952.05 per kg; oude hanen f 3.501.50 per stuk; jonge hanen f 1.752.00 per kg; konijnen f 2.507.50; schapen f 6085; lam meren f 6075; geiten f 2535; kalveren f 4060 en biggen f 38—58. VEILING POELDIJK, 8 april, bla A f 12.00—18.00, All f 12.00—14.00, B f 9.00— 14.00, BII f 8.00—10.00. C f 5.00—9.50, CII f 5.00, alles per 100 stuks. Spinazie 5465 cent, idem II 43—58 cent, Andijvie 49—63 cent, Stoofsla 3646 cent, Tomaten A f 5.20—5.80, C f 3.80—5.30, alles per kg. Sel derie 713 cent. Peterselie 2932 cent, Ra dijs 1522 cent, Peen f 0.951.10 per bos. Raapstelen 30.000 bos, radijs 3000 bos, toma ten 60 kg. HUIDENTERMIJNMARKT AMSTERDAM, 8 april. Stemming: kalm. Omzet: 60 ton. Noteringen: oktober 140.40141.60 (141 142ft), januari 142.70—144.50 (144—144ft), april 144.40—144.80 (144ft—145ft), juli 147.40— 148.80 (147ft—149). VEEMARKT DOETINCHEM, 8 april Aangevoerd totaal 2290 stuks vee. Prijzen: kalf- en melkkoeien f 7401080, dragende vaarzen f 7001025, gustekoeien f 600 825, gustevaarzen f 600725, pinken f 450 550i graskalveren f 275375, vaarskalveren f 120—190, nuchtere stierkalveren f 4075, schapen f 85—rl00, lammeren f 6080, gei ten f 3040, biggen f 4353, lopers i 58 70. werkpaarden f 7251000, veulens f 275 400, alles per stuk. Vette kalveren: le kw. f 2.30—2.50, 2e kw. f 2.10—2.25. 3e kw. f 1.751.90, alles per kg lev. gew. Slacht- veeprijzen: extra kw. f 3.35, le kw. f 3.05 3.30, 2e kw. f 2.80—3.00, 3e kw. f 2.55—2.70, worstkoeien f 2.402.75, stieren f 2.60 3.05, alles per kg. gesl. gew. NUCHT. KALVERENMARKT UTRECHT, 8 apr. Aanvoer 139 st. Prijs p. stuk f 5033, Prijs per kg lev. gew. f 1.101.25. VEEMARKT LEIDEN, 8 apr. Aangevoerd 104 vette varkens. Notering per kg lev. gew.: lichte varkens f 1.821.85, slagers- varkens f 1.851.88, zeugen f 1.50—1.55. PAARDENMARKT UTRECHT, 8 april Aanvoer 116 paarden. Prijzen: luxe paarden f 912950, werkpaarden f 8001150, oude paarden f 700—1000, 3-jarige paarden f 700 1050, 2-jarige paarden f 600825, veulens f 350500, hitten f 500750, slachtpaarden f 1.902.25 per kg sl.gew., jonge slacht paarden f 2.152.65 per kg sl.gew. KAASMARKT BODEGRAVEN, 8 april Aanvoer 9 partijen. Prijzen f 2.002.20. VEEMARKT AMSTERDAM, 8 april. Aangevoerd 104 runderen: le soort f 3.30 3.40, 2e soort f 3.053.15, 3e soort f 2.06 2.95 per kg gesl. gew., kleine aanvoer, han del kalm. 222 varkens: le soort f 2.242.27, 2e soort f 2.152.22, zware varkens f 2.00 2.10 per kg gesl. gew. 6 nuchtere kalveren geen notering. donderdag HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7 00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en Ut. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. KRO: 11.00 V. d. zie ken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-nood klok. 12.03 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Spaanse muz. 12.55 Wereldgezondheidsdag. 13.00 Nws. en kath. nws.-13.20 klavecimbel- recital. 13.40 Gemengd koor. NCRV. 14.00 Promenade-ork. 14.45 V. d. vrouw 15.15 Musette-ork. en solist. 15.40 Oude muz 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram 17.55 Koorzang. 18.15 Friese uitz. 1830 Gram. 19.00 Nws. en weerber 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Caus. 9.30 Lichte muz. 19.50 A.R., pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar progr 2145 Lichte muz. 22.00 Periodieken-Parade 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9 00 Gymn. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 10.00 Gram. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Lichte muz 11.45 Israëlisch Pasen 1958. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het be drijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 V. d. vrouw. 15.00 Gram. 15.20 Rep. 15.45 Gram. 18.15 Caus. 16.35 Gram. 17.45 Orgelspel. 18.00 Nws 18.15 Gevar. progr. v. d. militairen 18.45 Sportprobiemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Wie opent de kluis? 20.00 Nws. 20.05 Coneertgebouw- ork. en solist (opn.) 21.40 Pianovoordr. 22.00 Journ. 22.10 Filmmuz. 22.50 Sport- act. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.25-24.00 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 10.45-12.00 Eurovisie: Huwelijks plechtigheid H. K. H. Prinses Maria-Ade- laïde van Luxemburg met Graaf Charles Joseph Henckel de Donnersmark. 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.15 Kunst- kron. 20.45 HoeU. film 21.05 Filmkader 21.25 Kleinkunstprogr 21.50 Dagsluiting ENGELAND BBC Home Service, 330 m: 12.00 Amus. muz. 13.00 Concertork 14.15 Amus. muz. 15.00 Orkestconc. 16.00 Amus. muz. 17.30 Gram. 19.55 Die lustige Witwe, operette. 23.15 Gevar. muz. ENGELAND, BBC Light progr., 1500 en 247 m: 13.00 Orgelspel. 14.00 Pianospel. 14.15 Amus. muz. 16.00 Amus. muz. 16.45 Lichte muz. 17.45 Theater- en filmmuz. 18.30 Nws. en gevar. muz. 19.00 Lichte muz. 21.00 Gram. 22.00 Gevar. progr. 2230 Nws. en gevar. muz. 0.15 Lichte muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Amus. muz 13.15 Zang. 14.00 Lichte muz. 16.00 Ka- mermuz. 16.30 Klassieke muz. 17.50 Gram. 19.20 Pianorecital. 22.10 Gevar. muz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Gevar. muz. FRANKRIJK, progr. Hl (Nat. progr.) 280 en 235 m: 12.00 Nws. 12.05 Operamuz. 14.05 Kamermuz. 17.15 Orgelrecital. 19.00 Gram. 20.05 Ork. conc. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Amus. muz. 12.34 Gram 13.15 Orgelspel. 14.15 Gram. 14.45 Zong en piano. 15.15 Gram. J6.02 Gram. 17.10 Gram. 18.15 Strijkork. en sol. 18.30 V. d. sold. 19.40 Gram. 20.00 Gram. 20.40 Verz. progr. 22.30 Orgelconc. 484 m: 12.00 en 12.30 Gram. 14.15, 14.30, 15.30 Gram. 18.05 Lichte muz. 16.35 Gram. 17.10 Gram. 17.30 Kamermuz. 19.20 Gram. 20.00 Gevar. progr. 22.10 Orgelmuz. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 V. d. kind. 17.10 V. d. jeugd. '7.45- 18.00 V. d. vrouw. 19.00-19.30 Hier und Heute. 20.00 Journ. 20.15 Filmrep. 20.35 TV-spel met muz. 21.00 Caus. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 10.45-12.00 Eurovisie: Luxemburg: Hu welijk v. Prinses Maria-Adelaïde met Graaf Charles-Joseph Henckel de Don nersmark. 17.00-18.30 V. d. kind 19 45 Testbeeld. 20.00 Nws. 20.30 Télé-Match 21.30 Reportage. 22.00 Filmprogr. Daarna: Wereldnws. VLAAMS-BELG. (TELEVISIEPROGR. 10.45-12.00 Eurovisie: Luxemburg: Hu welijk v. Prinses Marie-Adelaïde met Graaf Charles-Joseph Henckel de Don nersmark. 17.00-18.00 V. d. jeugd 19.00 Juniorsclub. 19.30 Nws. 20.00 Interv 20.25 Film 22.05 Nws. en journ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7