WEST-SUMATRA WORDT GEMAAKT TOT EEN FORT Troepen van de tegenregering werpen volgens radio Padang sterke stellingen op Dader aanslag Harahap een 19-jarige student Ook Amerika wil einde van kernproefnemingen Als geleerden alles weten wat zij weten willen Oplichting na vijf jaar nog niet vergeten Meer werklozen Regeringstroepen nog 100 km. van Bukittinggi Joegoslavische bisschoppen naar Rome? Wanordelijkheden en aanslagen in Cubaanse stad Havana Resten van twee straaljagers Standaard van Willem V Onbemand Brits jacht in haven van Den Helder Prinsessen in Luxemburg „Te Deum" voor Prins Albert Hel weer Het weer in Europa DONDERDAG 10 APRIL 1958 82ste JAARGANG No. 29881 De zender van de opstandelingen in Midden-Sumatra, radio Padang, heeft gisteravond gemeld, dat West-Sumatra Wordt veranderd in een fort. Er zijn gisteren geen gevechten Van betekenis geleverd, aldus meldt Reuter. Het dichtst bijzijnde punt waar regeringstroepen zich thans bevinden is ongeveer 100 kilometer van Bukittinggi. De opstandelingen Werpen thans sterke stellingen op achter hun huidige posi ties aan de grenzen van West-Sumatra, aldus radio Padang. De zender meldde tevens, dat als pleger van de aanslag op de minister van defensie van de tegen-regering, Burhanud- din Harahap, een negentienjarige student was geïdentifi ceerd. Zijn vader zou volgens radio Padang een „berucht communist" zijn, die vorige maand is gearresteerd. Russisch generaal overleden Voor een bezoek ad limina £even opstandelingen bij gevechten gedood Korter kengetal ook voor Rotterdam en Den Haag EISENHOWER VERKLAART Puzzel in Tweede Kamer Straks twee fracties van communisten Mr. Huygens mag dokter O. bezoeken Politie bleek paraat Apeldoornaar van het vreemdelingenlegioen in de cel Op de Noordzee aan getroffen Arubaanse gedeputeerde vraagt gratie Bloembedden uit voorrond leverbaar Op zaterdagen Slagerswinkels vroeger dicht Commissie van overleg niet enthousiast Djakarta zal Ameri kaanse oliebedrijven niet nationaliseren s&ee MORRIS (jeforet/wóut// STURKA SPORTKLEDING Minder buiig WiHiiiiintiiimiiiiiimMiiimiimiiMimiHiiiiit minimum Tass meldt volgens AFP en Reuter, dat generaal Ivan Petrov „na een lang durige en ernstige ziekte" is overleden. De „Pravda" publiceerde een „In Memo- nam", ondertekend door Khroesjtsjev en vooraanstaande militaire leiders. In Vaticaanse kringen heeft men geen «nkele bevestiging gekregen van het be ticht, dat de bisschoppen van Joegosla vië dit jaar naar Rome zouden komen, aldus meldt het K.N.P. Dit bericht is enkele dagen geleden door het officiële agentschap Jugopress verspreid. Vol- |ens het in 1911 opgestelde schema zijn ®it jaar inderdaad de Joegoslavische bisschoppen aan de beurt voor hun be doek ad limina, dat eens in de vijf Jaren geschiedt. Van Joegoslavische lhde zijn met name genoemd drie bis schoppen: mgr. Seper, coadjutor van Zagreb, mgr. Ujcic van Belgrado en Jb.gr. Vook, apost. administrator van Wubljana. Maar de aartsbisschop van ^agreb is nog altijd Z.E. kardinaal Ste- Pbiac, die in zijn geboortedorp Krasic bpgesloten blijft. Hem wordt kennelijk gelegenheid gegeven zich naar de Stoel te begeven. Gisteren hebben zich, tegen het mid daguur, in verscheidene wijken van Ha vana wanordelijkheden en aanslagen voorgedaan, waarvoor revolutionairen Van Fidel Castro, volgelingen van oud- Pvesident Prio en communisten verant woordelijk waren, aldus een volgens A-P.P. te Havana uitgegeven officiële bekendmaking. Hieraan wordt toege voegd dat de orde in Havana her- •teld is en dat het rustig is in de rest Cuba. Zeven opstandelingen zijn bij ge vechten met de politie gesneuveld. Drie rebellen sneuvelden bij een po sing om de hand te leggen op wapens van een tuighuis, terwijl vier ande- ren in een vuurgevecht met politie mannen werden gedood, nadat zij een Sasbuis hadden beschadigd en het ontsnappende gas tot ontploffing had oen gebracht. In de bekendmaking ™ordt voorts meegedeeld dat opstan delingen hebben gepoogd zich mees- ,er te maken van twee radiostations :n Cuba, om van daaruit een beroep m doen op de Cubaanse arbeiders, een Algemene staking af te kondigen. De Politie wist dit voornemen echter te y.-rijdelen. „De politie heeft geen ver azen geleden. Het leven in Havana beeft weer zijn normale aanzien ver legen", aldus de bekendmaking. kjïn een andere officiële bekendma- Pr?yvordt gezegd dat de regering van ioona Datista opnieuw heeft aange ef bd dat zij het volk wil beschermen dat k aI,e waarborgen wil geven, op- bet een normaal leven kan leiden. haaf openbare orde zal worden gehand- VreJa- Politie en militairen zullen de beSp? verdedigen en het Cubaanse volk slaee rmen tegen de misdadige aan- aan t?. ?er gewetenloze lieden, die zich fl<3 'mei Castro, oud-president Prio en (Ju,, Vmmunisten hebben verkocht," al- de bekendmitdng. ®.ovjet-Unie voert thans geen leeu- haar UJ? Afrika of Azië meer in voor heeft er§aarden en circussen, maar t'eti]jii?eciert vorig jaar ;el£s een aan een? aantal van deze dieren uitge- Uit A a»dus meldt het olad „Nieuws k'ejnp oskou". Er worden thans 75 a 100 boren Per jaar in de Sovjet-Unie ge- n- (A.F.P.) Volgens radio Padang worden Russi sche vliegtuigen voor de Indonesische luchtmacht in Egypte bijeengebracht. Ook worden daar Indonesische piloten opgeleid, aldus de radio, die voorts meedeelde, dat Indonesië thans zware en lichte tanks in Tsjechoslowakije koopt. De bevelhebber van de regeringstroe pen te Medan heeft bekendgemaakt dat bolwerken van de opstandelingen in de nabijheid van Prapat, aan het Toba- meer, „met volledig succes" zijn be schoten, hetgeen heeft geleid tot „wan orde" onder de troepen van de tegen regering, aldus bericht het «A.N.P. In het grensgebied tussen Noord-Sumatra en Atjeh hebben regeringstroepen de plaatsen Serang Daja en Limau Mukur bezet. Dit geschiedde na een gevecht met de rebellen, waarbij drie van de laatstgenoemden sneuvelden en velen werden gewond. Aan regeringszijde wor den twee man vermist, terwijl twee mi litairen gewond werden. De leiding van de regeringstroepen te Medan deelt voorts mede dat 123 man rebellentroe pen, die hebbc - deelgenomen aan de verleden maand op Medan uitgevoerde aanval, te Tarutung, in het district Tapanuli, zijn ontwapend. Zij zijn thans op weg naar Medan, om zich aldaar aan de regeringsstrijdkrachten over te geven. Een regeringsvoorlichtingsamb tenaar heeft gisteren te Medan mede gedeeld dat aldaar, „ter verzekering van de veiligheid", „met succes huis zoekingen zijn verricht." De Indonesische premier, Djuanda, heeft gisteravond volgens Reuter de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard Jones, ontboden voor een on derhoud over de uitlatingen van de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, Dulles, die verklaard heeft de In donesische wapenaankopen in commu- nistiscne landen te betreuren. In het ge sprek, dat een uur duurde, zou Djuan da onder meer hebben verklaard dat het onjuist was de strijd tussen de troe pen van de regering te Djakarta en die der Sumatraanse tegen-regering als „een oorlog tussen communisten en anti-communisten" te beschouwen. Dju anda heeft gisteren ook de Russische ambassadeur, Zhukov, bezocht. Er zijn geen bijzonderheden over dit bezoek bekendgemaakt. (Van onze Haagse redactie) Na Amsterdam (020) en Utrecht (030) zullen ook Rotterdam en Den Haag een kort kengetal krijgen. Den Haag krijgt het cijfer 070. Men hoopt de invoering van dit kengetal in de loop van 1959 te verwezenlijken. Rotterdam zal men in de toekomst kunnen bellen door 010 te draaien. De P.T.T. is met proeven bezig. Wanneer het kengetal voor Rotterdam zal worden ingevoerd, is nog niet be kend. Woensdag heeft de A-609, een mijnenveger van de Koninklijke Nederlandse Marine, in Den Helder een aantal resten binnengebracht van de twee Thunder- streak-straaljagers, die onlangs in het lJsselmeer zijn gestort. De wrakstukken werden met een sleepnet aan de oppervlakte gebracht en daarna aan boord van het vaartuig gehesen. President Eisenhower van de Verenig de Staten heeft gisteren op zijn pers conferentie verklaard dat hjj het staken van de kernwapenproeven ernstig zal overwegen als de geleerden hem na de komende proeven op Eniwetok, zouden vertellen dat zij de dingen te weten zijn gekomen die zij wilden weten, aldus meldt Reuter. Het eenzijdig staken van de kernwapenproeven door de V.S. zou dan volkomen juist zijn, aldus Eisen hower. Eisenhower maakte het duidelijk dat de Amerikanen niet tot stopzetting van de kernwapenproeven zouden overgaan, louter alleen om het voorbeeld van de Russen te volgen. Eisenhower achtte het geen noodzakelijke voorwaarde voor een topconferentie met de Russen, dat er een begin wordt gemaakt met de uitvoering van zijn plan om groepen technici te belasten met het onderzoek van methoden voor een doeltreffend toezicht op de ontwapening. Zoals be kend heeft de Amerikaanse president dit plan dinsdag in een brief aan de Russische premier en eerste secretaris van de communistische partij, Khroesj tsjev. ontvouwd. Eisenhower zei voorts dat de zoge naamde „schone" bommen toch altijd een percentage radio-actieve neerslag veroorzaken, als zij tot ontploffing wor den gebracht. Hij was van mening dat de Ameri kanen niet alleen proeven kunnen ne men met deze „schone" wapens. Met de komende proeven wordt beoogd na te gaan hoe men „schonere" wapens kan maken, aldus Eisenhower. Men vroeg de president toen of het verslag van de speciale studiegroep o. Dit is de standaard, die gevoerd zal worden door de auto, die het stoffelijk over schot van Prins Willem V van Brunswijk naar Delft zal brengen. l.v. Eisenhowers wetenschappelijke ad viseur, Killian, inzake het opsporen van kernwapenproeven gepubliceerd zal worden. Eisenhower was van mening dat de methoden van opsporing en andere gedeelten van het verslag door Killian bekend kunnen worden gemaakt. Hij merkte hierbij op dat het aantal onder- zoekposten blijkens het verslag groter moet zijn dan voorheen werd aangeno men. Zoals bekend heeft Stassen, die vroeger Eisenhowers adviseur voor ontwapeningskwesties is geweest, kort na zijn ontslag als zodanig verklaard dat 11 of 12 van deze posten zowel in de Sovjet-Unie als in de V.S. voldoen de worden geacht. Op de dag var. 15 april, waarop het paasreces geëindigd is, zal zich m de Tweede Kamer de omstandigheid voor doen, dat vier van de zeven communis ten, die de communistische fractie telt, niet meer zullen behoren tot de partij, op welker lijst zij gekozen zijn. Nu de ze vier desniettemin hun plaatsen zul len blijven innemen, rijst de vraag, wie nu eigenlijk de communistische fractie zullen uitmaken. Namens de drie over gebleven C.P.N.-ers zal wel verklaard worden, dat de vier uitgestotenen geen deel meer zullen uitmaken van de frac tie. Ongetwijfeld zal dan echter de heer Wagenaar, die tot voor kort fractie voorzitter was, verklaren, dat hij en zijn drie metgezellen zich beschouwen als de ware C.P.N.-fractie. Zo ontstaan er dus automatisch twee communistische fracties. Hoe het met de fractionele spreektijd (die bijna uitsluitend bij de begroting een rol speelt) zal gaan, dient aan de wijsheid van de voorzit ter en de Kamer zelf te worden over gelaten. Indien het nieuw gekozen Kamerlid Brandsen, die in de plaats van de com munist Reuter is benoemd, a.s. dins dag aanwezig is, zal hij door de voorzit ter worden beëdigd. Protesten tegen de ze beëdiging, zo die er al zouden ko men, kunnen geen effekt ressorteren omdat de Kamer alleen te beoordelen heeft of iemand ten rechte benoemd verklaard is. Dit zou alleen anders kun nen lopen als kan worden aangetoond dat de kiesraad zich vergist heeft. Het overleg, dat woensdag is gepleegd tussen de Haagse deken. jhr. mr. J. H. de Braauw en de procureur-generaal mr. Besier te Leeuwarden, heeft ertoe geleid, zo verneemt het A.N.P. van mr. M. H. Huygens, dat deze zijn cliënt, de Berkelse arts O. thans vrijelijk zal mogen bezoeken en inzage zal kunnen nemen van het strafdossier. Een 30-jarige Apeldoornaar is bij de grenspost Roosendaal aangehouden toen hij op weg was naar huis, na een diensttijd van drie jaar in het vreem delingenlegioen. Het bleek namelijk dat de man door de politie werd gezocht, voor een in 1953 gepleegde oplichting. Hij werkte in dat jaar als kappers bediende in Apeldoorn en vervoegde zich op een avond bij enige clinten van zijn werkgever bij wie hij het ver haal opdiste, dat hij een auto-ongeluk had gehad en geen geld bezat om de schade te regelen. Hij wist op deze ma nier een bedrag van ongeveer 500 los te krijgen. Hij week vervolgens uit naar Frank rijk, waar hij zich bij het vreemdelin genlegioen aanmeldde. Hij is reeds aan de officier van justi tie te Zutphen voorgeleid. Woensdagavond acht uur meerde het duikbergingsvaartuig Hercules aan de onderzeebootkade in Den Heider met aan stuurboordzijde vastgebonden het 25 voet metende Engelse jacht Storm- finch. Dit was het resultaat van een op dracht die het schip in de loop van de middag had gekregen. Om ongeveer één uur 's middags had de Duitse kust vaarder Möwe 2 aan Scheveningen Ra dio verzocht een navigatie-waarschu- wing uit te geven aangezien men toen op ongeveer vier mijl bezuiden het lichtschip Texel een onbemand jacht had aangetroffen dat mogelijk gevaar voor de scheepvaart opleverde. De Möwe 2 had wa. persoonlijke bezittin gen van de opvarenden, waaronder en kele koffertjes, van boord gehaald en het scheepje toen laten drijven. De Stormfinch, een zgn. spitsgatkruiser met één mast en een torentuig, werd door de Hercules op ongeveer een mijl bezuiden het lichtschip Texel aangetrof fen. Het scheepje verkeerde in vrij goede staat. Kennelijk was het tuig overboord gezeild en de mast was gebroken. Het zeil is nog zo goed als nieuw. In het kajuitjachtje bevond zich een op het oog in goede staat verkerende dieselmotor. Behalve een groot gat in het dek, waarvoor de commandant van de Her cules, Itz. V.K. II O.C. K. Rog, geen verklaring wist, is de romp van het jacht praktisch niet beschadigd. Het had toen ook nog geen water gemaakt. Naar Reuter meldt is het jacht vier dagen geleden voor de Engelse ooskust door de opvarenden verlaten. Zij zijn bij Huil aan 'and gekomen. De Arubaanse gedeputeerde Porfirio Croes heeft gratie gevraagd. De heer Croes is op beschuldiging van malver saties veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Hij zal thans huisarrest hebben tot de gouverneur van de Nederlandse Antil len over dit verzoek zal hebben beslist. Ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Marie Adelaide van Luxemburg met Prins Carl Henckel von Donnersmarck bevonden de beide oudste Nederlandse Prinsessen zich gisteren in de Luxemburgse hoofdstad. Bij hun aankomst werden zij op het vliegveld verwelkomd door Prins Jan van Luxemburg. In Amerika is weer iets nieuws op de markt gebracht. Mannen en vrou wen, die te lui zijn om zelf iets aan hun tuintje te doen, kunnen thans een vooraf geprepareerde en van zaad en kunstmest voorziene grond laag kopen, deze over hun tuin uit spreiden en zon en water voor de rest laten zorgen. Na enige tijd heeft men de prachtigste bloembedden. Zelfs onkruid hoeft niet gewied te worden, want dat kan er niet groeien wegens de toegevoegde chemicaliën. Men hoeft niet te wieden, niet te harken, te bukken, kortom men hoeft niets meer te doen dan alleen maar zo nu en dan water te gieten. Aldus United Press. (Van onze Haagse redactie) De slagershonden hebben zich tot de commissie van overleg der drie mid denstandsbonden gewend met het voor stel om op zaterdagen de winkels reeds om vijf uur te sluiten. De reden van dit voorstel is, dat de slagers na slui tingstijd nog veel schoonmaakarbeid moeten verrichten. Bij de geldende werktijdenregeling en de krapte aan personeel is het de sla gerspatroon vaak niet mogelijk zijn be dienden volledig bij dit schoonmaakwerk in te schakelen. Het komt er dan op neer, dat hij verplicht is om dit werk samen met zijn vrouw of andere fami lieleden te doen. De commissie van overleg heeft het voorstel van de slagers nu in be spreking genomen. Men staat er ech ter voorshands gereserveerd tegen over. De moeilijkheid is namelijk, dat de kruideniers, die ook veel vleeswaren verkopen, niet voor het voorstel van de slagers voelen. Zij zeggen, dat juist de late zaterdagmiddag een grote omzet- piek vertoont. Het zou, menen zij, on verstandig zijn om op dat uur de winkel te sluiten. Als de kruideniers niet slui ten, wordt de winkelsluiting voor de sla gers natuurlijk bijzonder kostbaar. De Indonesische regering heeft giste ren nadrukkelijk de juistheid ontkend van de in de Amerikaanse pers gepu bliceerde berichten, als zou zij voorne mens zijn binnen drie maanden de In Indonesië opererende Amerikaanse oliebedrijven ter waarde van twee mil jard >llar te nationaliseren en als zou den Indonesische technici in Rusland worden opgeleid om de werkzaamheden op de olieterreinen over te nemen. De werkloosheid groeit gestaag. In absolute getallen neemt het aantal werkloze mannen af, maar gezien tegen de achtergrond van een normaal geachte ontwikkeling blijken er eind maart 13.000 werklozen meer te zijn. Daarvan komen 7000 voor rekening van een verslechterende conjunctuur terwijl de rest voornamelijk een ge volg kan zijn van het slechte weer, dat de seizoenwerkloosheid langer doet duren dan normaal. Daar komt bij, dat nog 11.700 mannen meer werk loos zouden zijn geweest als niet de mogelijkheid tot werktijdverkorting bestond. Een bijzonder onprettige ontdekking is, dat vrij veel seizoenwerklozen er niet in slaagden weer aan het werk te komen, waardoor zij overgeboekt moesten worden naar de conjunc tuurwerklozen. In de komende maan den zou de conjuncturele aap nog ver der uit de mouw kunnen kruipen. Nog meer seizoenwerkloosheid zou dan kunnen blijken versluierde con junctuurwerkloosheid te zijn. Zeker if de mogelijkheid van een dergelijke ontwikkeling niet, maar weg te cijfe ren is zij helaas evenmin. De voornaamste bronnen van werk- loosheid zijn op dit moment de lauw- hartige bouwnijverheid, de metaals ic- tor kennelijk lijdend onder het ta nen van de industriële investerings- lust en de kwakkelende textielnij verheid, gekenmerkt door een toene mend aantal werktijdverkortingen Verder lijdt de scheepvaart onder de dalende vrachtprijzen en de slechte verhouding met Indonesië. Hoe zal de komende ontwikkeling zijn? Enige opleving in de ontwik kelingsgebieden valt te verwachten van de maatregelen tot gerichte werk loosheidsbestrijding. Men behoeft daar echter niet eerder op te rekenen dan in de maand mei. Maar ook bij een opleving in deze gebieden met struc turele werkloosheid, kan de werk loosheid in de sterker conjunctuur gevoelige industrieprovincies nog op lopen. Tegen deze mogelijkheid als achtergrond staat de klemmende vraag of het na de gerichte werkloosheids maatregelen nu niet dringend tijd wordt voor meer globale maatrege len, die de dreigende matheid uit de industriële ontwikkeling kunnen wegnemen. Die vraag komt aan de orde bij de behandeling van de indus trialisatienota. Hopelijk wordt deze nota niet door politieke prestigekwes ties opgehouden. Advertentie In Monaco is gisteren ter dankbare viering van de geboorte van Prins Albert een kerkelijke plechtigheid gehouden, waarbij Prinses Gracia en Prins Rainier aanwezig waren. Prinses Gracia begroet mgr. G. Barthe, bisschop van Monaco. Onder meer werd een plechtig „Te Deum" uitgevoerd. BARTÉUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen en nog slechts enkele verspreid voorkomende buien. Ma tige tot vrij krachtige noordooste lijke wind. Aanhoudend koud met vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Zon: 5.54-19.29. Maan: 2.25-11.49. temp neersi. Station Weei heden afgel. 1 uur 24 uux Helsinki onbewolkt -6 0 Stockholm zwaar bew. 0 0 Oslo licht bew. -1 4 Londen zwaar bew. 3 0 Amsterdam hagelbui 2 1 Brussel zwaar bew. 1 2 Luxemburg sneeuwbui -2 0.7 Partis geheel bew. 4 0 Nice onbewolkt 8 0 Berlijn licht bew. -2 2 Frankfort licht bew. -2 0 München sneeuw -2 2 Zürlch sneeuw 0 1 Genève zwaar bew. 1 0 Locarno onbewolkt 0 0 Rome onbewolkt 8 4 BUREAU SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171 tel 4790 Bijkantoor en Red IJmulden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrlgter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr«. H. v. RUN en W Severin. .ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents pet week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten ovet de bezorging na 6.30 uur avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1