Nog Goede kans op de wereldmarkt 3 Valt vandaag regering van premier Gaillard? PERE DUYAL T meer buitenlanders in 1958 Nederland niet 1 alleen Holland Wernhoutsbrug de drukste grenspost van Europa Hotelruimte is probleem Schrander en argeloos OP POLITIE INGEREDEN Prijzen voor persfoto's Zesde „Goed kamp"-expositie in Den Haag geopend Bekroonde persfoto v ZATERDAG 12 APRIL 1958 PAGINA - Door FRED THOMAS Aanleiding: Het Frans-Tunesisch geschil Zes ministers dreigen I met aftreden Twee jaar voor dronken automobilist K.P.M.-directeur uit Djakarta in ons land Directeuren-generaal E.E.G. benoemd Nederland telt een miljoen kampeerders Burgemeester Kolfschoten tekent de verander lijkheid van de mens verdwijnen met Concentratie van onze vloot in Den Helder verantwoord? Nederland „zo anders" is beslist favoriet Het beeld van het buitenlands toe ristenverkeer in Nederland toont een schaduwzijde. De gemiddelde ver blijfsduur is uiterst kort en als gevolg daarvan beperkt zich het bezoek als regel tot enkele plaatsen in het hart van Noord- en Zuid-Holland, die nu eenmaal het meest bekend en daar door in trek zijn. Nederland evenwel heeft nog veel meer te bieden, maar daarvoor ontbreekt als regel de tijd- De A.N.V.V. richt niettemin systema tisch de belangstelling ook op minder bezochte gebieden. Daartoe in dé gelegenheid gesteld hebben Noord- Franse journalisten enthousiaste re portages gewijd aan „La Hollande inconnue": zij bezochten o.m. Fries land, Giethoorn, Staphorst. En een gezelschap prominenten van Ameri kaanse reisbureaux toonde zich na een verblijf in die stad, opgetogen over Maastricht: „een stad om zijn huwelijksreis heen te maken." Trou wens, de buitenlanders, die echt hun vakantie hier doorbrengen, weten wèl de weg: zo bevolken Duitse pension gasten 's zomers bij voorkeur de Wad deneilanden. en tonen de Engelsen een opmerkelijke voorliefde voor Zuid-Limburg, het landschap, de men sen en heel de atmosfeer. De spreiding van het buitenlands toerisme over andere delen van Nederland, welke dit ruimschoots waard zijn, blijft intussen juist door de korte verblijfs duur van het merendeel der bezoekers een moeilijk probleem. Hoe primitiever, hoe exquiser. Een tochtje door de bollen per zolderschuit. Nederland is favoriet op de markt van het toerisme omdat het anders N .,so different". Het landschap is anders, de mensen zijn anders, de "■zen, het vee, de lucht, het licht, de kleuren, alles is anders. Terwijl een pensovergang elders, van België naar Frankrijk, van Frankrijk naar Duits- and, van Duitsland naar Zwitserland, nauwelijks opvalt, hemerkt men ^middellijk, aan een totaal verschillende atmosfeer, dat men in Nederland Sl Daarbij heeft Nederland nog een paar „wereldmerkartikelen" met een Goodwill, die welhaast toverkracht bezit: molens, bloemen, klompen. Dat vmden wij zelf maar zó zó: wij dachten onze steden te hebben, onze musea, jmze waterstaatswerken. Natuurlijk hebben wij die en dit alles wordt ook 'i kennismaking volop geapprecieerd, maar er de grenzen, de zeeën, de ^eaan voor oversteken, nee dat doet men bepaald niet. Naar Flederland, zelfs naar Europa komt men wèl voor de tulpen, de klompen, de molens rjln Nederland. Volendam, Keukenhof, Aalsmeer trekken de vreemdeling, aan'°or komt hij er, daar komt hij voor terug. En vooral voor datgene, dat Pecifieke, dat niet precies te omschrijvene, dat, wat Nederland zo anders, •■So different" doet zijn dan alle andere landen. En wij mogen er trots °P wezen, dat in de eerste plaats ons volk zélf. zijn optreden en het contact 'Pet de vreemdeling onze beste aanbeveling is. Niet, dat wij er daarmee zijn: ^ij zullen ook in staat moeten blijken de wassende stroom van bezoek ®°ed te ontvangen en op te nemen. De hotelaccomodatie blijft een zwak PPnt. En ook verder zullen wij ons nog met een en ander moeten aanpassen gillen wij die goodwill behouden en er op de duur het volle profijt van bekken. Een aardig „Volendams" meisje, dat bloemenslingers verkoopt. Leuk voor de buitenlanders. Daarom heeft de kweker zijn dochter dan ook gecostumeerd. beeld van het toerisme is in vtjf- tÜds volkomen veranderd. Was tjP buitenlandse reis in het begin van deV "uut!Iuanase reis in net begin Va eeuw n0S een luxe, het voorrecht SclP een kleine groep, dikwijls be- Uwd als een remedie tegen de ver- kei'a®' vandaag is het iets vanzelfspre- fapt een levensbehoefte. Allerlei jC toren hebben dit in de hand gewerkt, het SOc'ale vooruitgang, de stijging van H Semiddeld ontwikkelingspeil, de toe- tie de mechanisatie en ook de reac ts °P de trek naar het stadsagglome- 0 En niet in de laatste plaats de - 'Wikkeling van het verkeer, die on- 6ert vei'neer, cue on zachte mogelijkheden heeft geopend ja n°g in het vooruitzicht stelt. Vijftig de r geleden reisden voor hun plezier i jvjWrikaan, de Russische grootvorst, de 6u mdustrieel. Zij woonden in luxu- hgp? hotels, zij hadden de tijd. Vandaag tje de verplicht doorbetaalde vacan- jJ1 ln Frankrijk zelfs drie weken hj.p. bovendien een vacantiebij.slag voor 0 de categorieën de mogelijkheid ge- igfdnd van over de renzen te gaan en h6g. van de wereld te zien, zoals dat die is een gehele industrie ontstaan, op alle denkbare wijzen het op reis geah bevordert en vergemakkelijkt, w nieuwe wereldmarkt, waarop de ^schillende toeristische centra elkaar OopPncurreren en zaken doen. Het na- '°Sse Nederland is economisch meer °oit op die markt aangewezen. Met tyjj® enorme, bijna mysterieuze good- All' üggen er voor ons grote kansen. °Uden geldt hier wel heel bijzonder de v^waderlandse wijsheid, dat de cost Ploot de baet uitgaat. Wij zullen hotels aan j inrichten of bouwen, aangepast Zun' de eisen van de tijd. En vooral aDno wij ons propaganda- en wervings- Veïp aat' de Algemene Nederlandse cniging voor Vreemdelingenverkeer, hiidrtï" dan tot nu toe van de nodige bujlp en moeten voorzien om ln het onland de goodwill uit te buiten. 1940 was ons aandeel in het in- aan *l°naa' toerisme, zover het bezoek Von»derland gold, relatief gering, Wenselijk door het feit, dat wü te flu,. ai-end en voor het buitenland te „Vj., Wieren, ln 1938 trokken wij uit de i'le .delingenindustrie" naar schat- r t°t zes miljoen, zij het dan: \va,'e guldens. In het afgelopen jaar l°ek er 250 miljoen, by een be- loen Van naar men aanneemt 15 mil- ïe»»v, vreemdelingen: 19 miljoen „dag- 'an£ensen" en 2 miljoen, die korter of Ier? hebben overnacht. Officiële cy- „\an verschillende grensovergangen Op dalet ter beschikking; Wernhoutsbrug ter i?Weg Breda-Antwerpen wordt ech- •tatie chouwd als het drukste grens den n van heel Europa. Nederland is °°k na de oorlog een der meest zeer welgestelde Engelsman en bezochte landen: werden de mensen vroeger weerhouden door onze dure prij zen, nu wordt het juist de omstandig heid, dat wp met Oostenryk en Spanje in Europa het goedkoopst waren, die de toeloop sterk heeft gestimuleerd. Daar- by is ons land tijdens de oorlog op ge lukkige wijze in het nieuws geweest. Behalve als van ouds en in groter ge tale Amerikanen, Engelsen en Duit sers, zien wü nu ook de Belgen ver schenen, die van hun welvaart profite ren, de Fransen, die na de oorlog ein delek in beweging komen, en op door reis naar het Zuiden, Scandinaviërs, in het bëzonder de Zweden, meer dan ooit in goede doen. En voor het seizoen 1958 verwacht men een verdere toename, waarby de Brusselse tentoonstelling sti mulerend werken zal. Weliswaar wil men de ideale nabyheid van Nederland niet officieel propageren, maar op beschei den wyze wordt er toch de aandacht op gevestigd, o.a. met een speciale Be- nelux-folder. Wat de vreemdeling in Nederland aantrekt, is zoals gezegd het eigene, het specifieke, het andere in heel de at mosfeer. Het opinie-onderzoek, dat de A.N.V.V. regelmatig instelt, zij het dan ln hoofdzaak onder logerende toeristen, onwillekeurig dus de beter gesitueerden, geeft een inzicht in de aard der erva ringen, welke de buitenlanders hier op doen. Algemeen laat men zich zeer gun stig uit over het contact, dat men heeft gehad met de Nederlandse bevolking, de vriendeiykheid, de voorkomendheid, die men heeft ontmoet. De Duitsers zijn, merkwaardigerwijs, in dit opzicht het meest content, al komt er uit deze kring ook het grootste aantal klachten. Amerikanen en Engelsen loven onze talenkennis, waarby de Amerikanen menen, dat wij Engels spreken met een Engels accent, de Engelsen, dat wy Engels spreken met een Amerikaans accent. De Fransen daarentegen bekla gen zich, dat zij met hun taal zo slecht terecht kunnen. Men is het opvallend eens over onze zindelijkheid, althans uiterlijke properheid, want heel voor zichtig wordt wel de opmerking ge maakt, dat men niet geheel aan de in druk ontkomt van 'n grotere reinheid van stoep en woning dan die van kleding en lyf, terwyl er tal van klachten zyn over het straatvuil in de steden, in het bij zonder de smeerboel van de honden. Vol lof is men over onze wegen en on ze wooncultuur. De teleurstelling gel den: van Amerikaanse zijde onze toe nemende commercialiteit, het zoveel mogelyk willen plukken van de vreem deling, hetgeen men juist hier niet had verwacht. Ook het toenemend aantal ge vallen van .diefstal en bedrog in een land, dat men met Zweden als het eer lijkste van Europa beschouwde. Dat men ontevreden is over ons klimaat kunnen wy tenslotte niet helpen, maar de opmerkingen over een onvoldoende wegbewyzering en het gebrek aan discipline in het verkeer verdienen wel ernstig aandacht. Een speciale klacht van Engelse zijde is het gemis aan openbare toi letten, vooral voor dames. De Fran sen zyn onvoldaan over het eten, dat over het algemeen zo slecht is aan gepast aan de wensen van het bui tenland, by voorbeeld het ontbreken van brood bij een maaltijd, zelfs by de soep. En Amerikanen, Engelsen en Duitsers verwonderen zich gelyke- lyk. dat de menu's by voorkeur en dikwyls uitsluitend in het Frans zyn gesteld. Ook belangrijke aanwijzingen voor het publiek: b.v. de uitgang op een station, verkeersmededelingen enz. zou men graag in een andere taal dan alleen Nederlands willen zien, hetgeen dus neer zou komen op ten minste viertalig, naar onze mening wel iets te veel gevraagd. Wy zijn waarlijk met onze opschriften, win kelnamen enz. al cosmopolitisch ge noeg. Ook de rigoureuze winkelslui ting. het gemis voor een buitenlander genietbaar avondlijk amusement en een teer punt de afwezigheid in toeristische centra van iets als een Casino zijn bezwaren, die worden ge noemd en wel de overweging waard zijn. Zeker is op de duur meer „fee ling" nodig in brede kring voor de belangen van het vreemdelingenver keer. Want bij alle indrukwekkende of fers van het ogenblik staat het vreem delingenverkeer nog pas in zyn be gin. Het massa-toerisnie moet nog in beweging komen. Als straks Vcrolnie voor Amerika zijn reuzenschepen heeft gebouwd, de popularisering van het luchtverkeer door het straalvlieg tuig in een totaal nieuwe fase komt, na de kosten ook de relsduur tot mi nima teruggebracht, eerst dan ont staat de grote trek. Nederland heeft het wereldtoerisme zeer veel te bie den: zyn levensatmosfeer in stad en land, historie en traditie, Je rykdom van zijn mensen en manifestaties, de heel eigen sensatie van zyn water staatkundige werken en toestand. Het gevaar bestaat evenwel, dat een groeiend percentage van het toerisme ons land zal ontgaan ais gevolg van een urgent tekort aan behoorlyke ho telruimte. En dat zyn niet zozeer ho tels met dure lichtkronen, dikke ta peten en veel personeel met goudga lon, maar goed geoutilleerde logeer- gelegenheid, die bescheiden is en te- geiyk comfortabel, die rust en ser vice biedt. Elders, in Italië, Duits land, Denemarken, gaan steeds meer nieuwe 'hotels open. Wij dreigen ach ter te raken, tenzy ook hier een op lossing wordt gevonden, die door over heidssubsidie, aanzieniyke faciliteiten dan wel het zo ruim mogelyk betrek ken van het bedryfsleven, de moge lijkheid schept van een rendabele ex ploitatie. *3, Op de tentoonstelling „Worldpressphoto 1957", welke in het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt gehouden, is de foto van de Haagse persfotograaf Simon Smit redding van een blinde drenkeling aangewezen als de beste Neder landse persfoto van 1957. vjitipvft Hrp'Pi De zes conservatieve ministers in het Franse kabinet hebben premier Gail lard en president Coty ervan in kennis festeld, dat zy zullen aftreden, wanneer 'rankryk geen „krachtig standpunt" inzake Tunesië inneemt, aldus meldt United Press. Met name zou de Veilig heidsraad moeten worden verzocht Tu nesië te veroordelen wegens „inmen ging" in de stryd in Algerye, zo heeft Bonsoir tout ie monde, g-goedenavond, zegt Père Duval, de langverbeide, voor zichtig, terwijl hij zyn rechterhand heel zachtjes over de snaren van zyn gitaar laat glijden. Haast onhoorbaar prelude ren zijn vingers op wat komen gaat, terwyi hy met zijn ogen het publiek verkent. Het gezicht van deze Franse Jezuïet geeft een mengeling van schran derheid en argeloosheid weer, die ons zyn afkomst van het platteland heel duidelyk in herinnering brengt. Dan ver- schynt er een glimlach: het eerste con tact is gelegd, het pad verkend, het concert kan beginnen. Of ja, concert? Het is moeilijk om een woord te vinden dat precies de inhoud van dit optreden weergeeft. Père Aimé Duval, „gitarist van Onze Lieve Heer", zoals hy zich gaarne ziet aangekondigd, zingt zijn liedjes, fluit een deuntje, speelt heel mooi gitaar, maakt grapjes, geeft uitleg by de tekst, waar dat nodig is, vlecht er een heel klein preekje tussen door, en bovenal: steekt alle aanwezigen een hart onder de riem. „Je kunt er gerust van op aan, dat God aan het einde van de reis op je staat te wachten, c'est vrai, c'est bien sür, geloof me maar...." Intussen heeft hy zes nonnetjes ontdekt, die naast elkaar op een rytje zitten en hij Holland PÈRE DUVAL S. J. betrekt ze onmiddeliyk in zyn grapjes. Het wordt een mengelmoes van ernst en vrolykheid, als alle Fransen heeft Père Duval de gave om gevoelig te zijn zonder sentimenteel te worden. Zyn liedjes hebben in ons land, via de grammofoonplaat, zyn faam reeds verbreid en de vele aanwezigen het Haagse gebouw voor K. en W. zat tot aan de nok toe vol zingen zachtjes mee. „Seigneur, mon Ami", het bekend ste waarschijnlijk (er zijn in Frankrijk al anderhalf miljoen mensen die dit liedje zingen, zegt de priester-zanger met iets van trots in zijn stem) is ont staan tijdens een lange, lange tocht, die begeleid wordt door een voortdurende regen maar die na allerlei tegenslag, toch weer uitloopt op een ontmoeting met Christus. „Ik draag U bij me in myn hart, ik zoek Uw gezicht in alles wat ik aantref om me heen „La Nuit" is opgedragen aan degenen die niet kunnen (of niet mogen) slapen, de vrachtrijders die 's nachts het land doorkruisen, de soldaten die op wacht staan, de ver pleegsters, de zieken. „U heeft zoveel mooie dingen gemaakt, God, maar de nacht duurt veel te lang voor de men sen die niet kunnen slapen." En dan ineens een nieuw idee: God weet im mers ook wat slapeloz'e nachten zyn we hebben het in het Lydensverhaal nog amper een week geleden gelezen waarom zouden we dan niet met hem die slapeloosheid delen? De liedjes van Père Duval vloeien over, om het zo maar eens te zeggen, van onverwachte invallen, die op een bijzonder ontwapenende manier wor den opgediend. „Ik heb fluit gespeeld op het marktplein," zegt Onze Lieve Heer, „maar de mensen wilden niet komen dansen, omdat ze zo nodig voor hun dagelijks brood moesten zorgen. Net of zowel het brood als het fluitspel niet uit één en dezelfde b-on afkomstig zyn We hebben reeds gezegd: het is heel slim, en heel argeloos, en het kan niet anders of Onze Lieve Heer moet zelf plezier hebben in deze kleine liedjes die zo van hart tot hart gaan. Volledig heidshalve moeten we vermelden, dat Père Duval het eerste deel van zyn op treden vult met volksliedjes, en met negro-spirituals, die hem kennelijk zeer getroffen hebben. Nu zijn deze liedjes hier in tegenstelling tot Frankrijk misschien, dat weten we niet genoeg zaam bekend. We horen ze vele malen via de radio, kortom: ze deden een beetje afbreuk aan het programma. Mis schien brengt Père Duval er tegen woensdag, wanneer hij optreedt in het Amsterdamse Concertgebouw, een wyzi- ,so different"! Die klederdrachten en dat wapperende ondergoed. Ze eine in aan. we weten het niet. zijn zo helder, die Nederlanders. Ze wassen zelfs de straten. Hlg. I '-Tsv t" r M <v, y -j. vatieve dreigement, te zullen aftreden, wanneer geen krachtige politiek jegens Tunesië wordt gevoerd, is overigens niet nieuw. Het zou echter vandaag de val van het kabinet-Gaillard veroorza ken. Vyf ministers hebben gisteren twee uur met de premier en twee uur met president Coty gesproken. Na af loop zei de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, Pierre Garet, dat geen breuk was ontstaan. „Rien n'est casse." Garet voegde hier echter aan toe, dat de toestand ernstig was. De mi nister van landbouw Roland Boscary- Monsservin heeft verklaard, dat de kwestie op de kabinetszitting van van daag moet worden beslist. De conservatieven zouden fel gekant zyn tegen voortzetting van de verlening van goede diensten door de Verenigde Staten en Engeland. Indien Gaillard in derdaad zwicht voor het ultimatum der conservatieven en zich tot de Veilig heidsraad wendt zijn de goede diensten van Robert Murphy en Haroid Beeley verder zinloos. Reeds hebben Gaillard en de minister van buitenlandse zaken, Pineau de conservatieven gewaar schuwd, dat een debat in de Veiligheids raad wel eens ongunstig voor Frankryk zou kunnen eindigen. Gaillard heeft gistermiddag een bui tengewone kabinets-zitting over de Tu nesische crisis voor 24 uren uitgesteld, blijkbaar om tijd te winnen voor pogin gen te elfder ure ondernomen om de impasse van de opdracht tot „goede diensten" te doorbreken. De premier nam dit besluit, nadat hij 's morgens met de Amerikaanse verlener van goede diensten. Robert Murphy, had beraad slaagd. Na die ontwikkelingen vroegen de onafhankelijke ministers Gaillard om een bespreking en daarna Coty. Wegens het met een auto inryden op een politieman heeft de rechtbank te Dordrecht een 53-jarige koopman uit Klaaswaal, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tyd van vyf jaar. De man had in beschonken toestand zyn auto bestuurd, had geen gevolg gegeven aan een stopsein van de politie en was tenslotte in volle vaart op een politieman ingereden. De officier van justitie had een jaar met aftrek, drie jaar ontzegging van de rybevoegdheid en verbeurdverkla ring van de auto tegen hem geëist. In het Stedeiyk Museum te Amster dam heeft burgemeester mr. G. van Hall vrijdagavond onder bijzonder gro te belangstelling de internationale pers fototentoonstelling World Press Photo '57 geopend. De wereldbekende foto van het neger meisje Dorothy Counts uit Charlotte, waarachter zich blanke leerlingen ver dringen, die tot titel draagt „Little Rock", werd als de beste foto van de tentoonstelling door de jury aangewe zen. Deze foto, gemaakt door de 32- jarige Douglas Martin uit Norfolk (Vir ginia) verwierf tevens de eerste prijs in de groep „nieuws". Het bestuur van de Nederlandse Vereniging va.i Fotojour nalisten heeft Martin uitgenodigd nog dit weekend per vliegtuig naar Neder land te komen om dan zo mogelijk maandagavond a.s. zelf zyn prijs, een zilveren beker van ue Nederlandse dag blad-pers en 2.000 gulden, in ontvangst te nemen. De tweede prijs in de groep nieuws ging naar Simon Smit (Neder land), die met zijn foto van de red ding van een blinde man uit een gracht als de beste Nederlandse foto daar mee voor de tweede keer de „zilveren camera" voor een jaar in zijn bezit kreeg. In de groep sport werd de eerste prijs toegekend aan Robbert Edwards (En geland), tweede prijs J. J. Herschel (Ne derland) met een foto van keeper de Munck. Groep features: eerste prijs Zygmunt Wdowinski (Polen). In de groep reportage verwierf Barnet Said- man (Engeland) de eerste prijs. De directeur buiten Europa van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij, de heer J. W. Brand, is vrijdagavond uit Djakarta in ons land aangekomen. Op Schiphol werd hij verwelkomd door een der directeuren van de K.P.M. Amsterdam, jhr. S. G. van Weede, met wie hy direct na zyn aankomst enige ogenblikken van gedachten wis selde. De heer Brand is naar Nederland gekomen teneinde overleg te plegen met zijn mede-directieleden. Hij zei tegen over de pers, in dit stadium geen mede delingen te kunnen doen over het toe komstig lot van de in Singapore gecon centreerde K.P.M.-vloot. Hierover zal de directie nog een beslissing moeten ne men. Op verdere vragen weigerde de heer Brand het antwoord, omdat, naar hij zei, „ik met de laatste feiteiyke gegevens niet op de hoogte ben aan gezien ik enkele dagen in de lucht heb gehangen." Hy hoopt reeds begin vol gende week het overleg met de direc tie te beginnen. De Europese commissie van de Euro pese Economische Gemeenschap (E.E.G.) is in haar bijeenkomsl van donderdag, die onder leiding stond van haar voor zitter prof. Walter Hallstein, overge gaan tot de benoeming van directeuren- generaal. Benoemd werden tot directeur- generaal voor externe betrekkingen: Gunther Seeliger (Duitsland). Econo mische en Financiële vraagstukken: France Bomba (Italië). Interne markt: Francois Ortoli (Frankrijk). Concurren tie: mr. P. Verloren van Themaat (Ne derland.) (Van onze Haagse redactie) De tentoonstelling „Goed Kamp" wel ke door de A.N.W.B. in de Houtrust- hallen in Den Haag ten behoeve van trekkers en kampeerders is ingericht, is vrydag geopend. Om tien uur al konden belangstellenden de Houtrust- hallen en het omliggende terrein betre den om kennis te nemen van al het nieuws dat deze tentoonstelling, de zes de in een reeks die in Amsterdam in 1953 begon, te zien geeft. Om half twaalf sprak burgemeester Kolfschoten zijn officiële openingsrede uit. „Bij het zoeken naar de oorzaak van de snel toenemende belangstelling voor het kampeerwezen ben ik gestuit op een van die amusante tegenstellingen, die de veranderlijkheid van de mens en zyn onverwoestbare trek naar het een voudige leven en naar de vreugde van de vrijwillige ontbering, zo treffend il lustreren," aldus mr. Kolfschoten. „De moderne mens in het dicht bevolkte West-Europa is er in de afge lopen halve eeuw almaar op uit ge weest om zijn woninginrichting te per fectioneren. Hij tracht voorzover zijn fi nanciële middelen dat toestaan, zyn woongenot steeds te verhogen door ge bruik te maken van alle technische nieuwigheden die aan de markt worden gebracht: comfortabel meubilair, cen trale verwarming, doelmatige verlich ting, een keuken-inrichting waarin aller lei snufjes zijn verwerkt, om het werk in de keuken te vergemakkelyken. En wanneer de mens op de helft van de twintigste eeuw dit allemaal heeft bereikt wordt een primitief ge voel in hem wakker; hij verlaat dat geriefelijke huis, koopt een tent, trekt de wildernis in voor zover die nog aanwezig is en begint voor zijn ge noegen het leven van de primitieve mens die zijn eten kookt op houts koolvuurtjes en aardappelen poft in "en gloeiende pan". „Doch bij deze ene tegenstelling blijft gelyk gaat lyken op het welverzorgd bestaan dat hij zojuist ontvluchtte. Zyn tent gaat op een solide bungalow lijken, hy dekt zijn uitklapbaar tafeltje in het wild met een tafellaken en het hout vuurtje wordt vervangen door gasbran ders, die zijn voortreffelijk kookgerei op hoge temperatuur brengen. En zo komt de mens aan zyn behoefte aan primi tiviteit tegemoet dooi de verzorgde leefgewoonten van zijn dagelykse om geving over te planten naar de omge ving waarin hij zich een Robinson Cru soe voelt". Burgemeester Kolfschoten zei toch grote bewondering te koesteren voor de vindingrijkheid en de fantasie die op de tentoonstelling „Goed Kamp" worden gedemonstreerd. „Goed Kamp" is de grootste tentoonstelling op dit gebied in Europa. Ook dit vervulde burgemees ter Kolfschoten met trots. Op grond van de uitgereikte kampeerdocumenten heeft de A.N.W.B. becyferd dat er in Nederland omstreeks een miljoen kam peerders zijn. Een deel van hen zal ze ker naar Houtrust komen. De A.N.W.B. verwacht omstreeks veertigduizend be zoekers. De tentoonstelling blijft tot en met maandag geopend. Advertentie In het voorlopig verslag van de Eer ste Kamer over de begrotingen van oor log en van marine stellen vele leden de vraag of de minister het wel verant woord acht, dat een zo groot deel van onze vloot in Den Helder is gestatio- het niet," aldus de burgemeester. „De I neerd. Een onverwachte aanval zou de- onrustige mens gaat verder en begint I ze in één slag kunnen vernietigen. Is dat primitieve leven dan weer zo te I decentralisatie in N.A.T.O.-verband niet perfectioneren dat het weer zoveel mo- mogelyk?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3