Oranje lichtelijk favoriet tegen „gereviseerd" België Duo Lenstra—Wilkes kan ook nu beslissende rol spelen NAAR DE BOLLEN T weekamp Don c 3 Vrede in de Nederlandse biljartwereld hersteld Pü Van Dam en Dame. PU r c Vijfentachtigste editie van de derby Student Roessel schaakkampioen Verrassende zege van Smyslov IK MOET MIJN STER OPDUWEN" en ven V. Tijdlimiet overschreden Botwinnik heeft tè veel bedenktijd nodig Horn als rijdende scheidsrechter Italië speelt tegen Engeland in finale ZATERDAG 12 APRIL 1958 PAGINA 4 (Van onze sportredacteur) Lenstra - Wilkes. De Belgen hebben de schrik te pakken. Bel- gië-Nederland, het vijfentachtig ste treffen deze keer, staat voor de deur en opnieuw zien zij zich genoodzaakt wapens te vinden, die eindelijk toereikend zijn om de grillige talenten van Nederlands voetbalelftal in bedwang te hou den. Eén voordeel hebben de Bel gen. Zij zullen niet overrompeld worden door een tactisch snufje zoals de laatste keer, in Rotter dam. Zij weten, dat Oranje zijn troeven opnieuw in het voorste gelid zal plaatsen. Nu echter komt het erop aan, of het juiste tegen- wapen is gevonden, tenminste als routiniers van het formaat Len- stra-Wilkes schaakmat zijn te zet ten. Maar, de Belgen hebben nog een voordeel. Zij begeren de re vanche voor de smadelijke neder laag in het jongste treffen en zijn daarom mentaal tot de tanden gewapend. Oranje daarentegen loopt de grote kans al te veel te denken aan diezelfde score en op grond daarvan een misplaatst ge- BELGIË Mees Stockman Diricx Moulijn Vliers Lenstra Klaassens Kuys Leysen Marnette Coppens Van Wissen v. d. Hart De Munck Thellin Mathonet Jurion Wilkes Orlans v. d. Kuil Notermans Wiersma NEDERLAND spreiden. En zo ziet ge, al spelen Oranje en de Rode Duivels voor de vijfentachtigste keer tegen elkaar, al weer is er een nieuw element in de strijd geslopen, waardoor voor de vijfentachtigste keer weinig origineel, maar zeer terecht kan worden beweerd, dat de winst evengoed naar de Belgen als naar de Nederlanders kan gaan. De poorten van de „Hel van Deurne" voel van superioriteit ten toon te kunnen daarom geopend worden. PlllllPllli I Bolton Wanderers komt naar Nederland J. H. DONNER Jeugdtoernooi E.V.U. Zes nieuwe spelers in de Belgische ploeg en slechts wijzigingen bij de Ne derlanders. Een paleisrevolutie bij de zuiderburen, pal voor de halfjaarlijkse derby van de lage landen? Toch niet, want België mag een voor de Neder landers goeddeels nieuwe ploeg hebben, de revisie van het nationale team heeft al eerder plaats gevonden. Zondag 17 november 1957, de dag waarop Oranje's veteranen Wilkes en Lenstra in nauwe lijks twintig minuten vijf voltreffers in het Belgische doel plaatsten, was een zwarte dag voor de „Rode Duivels." De dag erna, bij wijze van spreken, hebben zu het roer omgegooid. Sinds dien zijn de resultaten niet onbevredi gend geweest: 0-0 tegen Frankrijk, 1-1 tegen Turkije en 0-2 tegen Duitsland. De kracht van België's nieuwe verdedi ging is met deze drie resultaten wel aangetoond. Maar, die defensie heeft inmiddels een wijziging moeten onder gaan. De veteraan Carré, haastig te ruggeroepen toen de proef met de bon kige Nelissen op een volkomen fiasco was uitgelopen, en die met Diricx en Thellin het trio Dries-Nelissen-Van Brandt heeft verdreven, deze Carré is nu niet van de partij. Ruim een week voor de Belgische keuzecommissie aan de samenstelling van de ploeg begon, heeft Carré laten weten, dat een ver koudheid hem belette zich beschikbaar te stellen. De Belgen zoeken „diploma tie" achter die ziekte: de angst van Carré voor de twee, die eens Nelissen de pijnlijkste dag van zijn voetballoop baan hebben bezorgd: Lenstra en Wil kes. Te weinig conditie? Mag men op grond van de drie wed strijden na de „revisie" vaststellen, dat België's nieuwe defensie in kracht is toegenomen en dat die kracht niet heeft geleden door het vervangen van Carré dooi een andere Luikenaar, Marnette, de produktiviteit lijkt bij onze zuider buren nog niet op peil. Ondanks de aan wezigheid van Coppens en ondanks het feit, dat die voorhoede bestaat uit twee clubmootjes Coppens-V'liers en Juri- on-Stockman met de Gentenaar Or lans als aanhangsel, heeft tot nu toe de nodige samenhang ontbroken. Nog be langrijker is echter, dat de lichamelijke conditie van de Belgische aanvallers en deels ook van de kanthalves iets te wen sen overlaat. Een half uur lang in een hoog tempo spelen bleek tot nu toe het maximum. Daarna zwakte het spel af. Wat nu staat er aan Nederlandse MHMI VILKES zijde tegenover? Oranje's defensie speelt al enige jaren in dezelfde sa menstelling. Even slechts is er een wijziging geweest, namelijk toen Pie- ters Graafland de plaats van De Munck had ingenomen. Men zou dus moeten zeggen, dat men zich over de defensieve kracht van het Nederlands elftal geen zorgen behoeft te ma ken. Sepp Herberger, de Duitse bonds coach, heeft die verdediging zelfs een der beste van Europa genoemd. Kort nadat Herberger die prijzende woor den gebruikte, is het trio Wiersma- Van der Hart-Kuys echter minder de gelijk gaan spelen. Wiersma en Kuys zijn in hun clubs naar andere plaatsen verhuisd en dat heeft zijn uitwerking niet gemist. Afgaande op het spel in de laatste interlands en oefenwedstrij den krijgt men meer en meer het ge voel, dat dit trio op de een of andere fatale dag zal gaan falen. Het is te hopen, dat zulks morgen niet ge beurt. Weer zwervende middenvoor Dat er overigens weinig veranderd zou worden aan het Nederlands elftal Nu, binnenkort kunnen jullie dan naar de bollen. Kijk er niet alle moois van af, hoor. De andere mensen willen ook wat zien. Ziehier de goede oplossing van de puzzle van de vorige week: Horizontaal: 1. Aard, 4. eiland, 5. •ren, 6. varen. 9. alarm, 10. Erna, 11. narcis, 12 pook. Vertikaal: 1. Agenda. 2. den, 3. baard 7. namaak, 8. taart, 10. esp. Ie prjjs: Carrie van Baaren, Beuken straat 32, Haarlem; 2e prijs: Susan Vermey, Princestraat 3, Velsen (N), (post Beverwijk); 3e prijs: Gabriël v. Hooff, Indischestraat 124, Haarlem. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In lin kerbovenhoek schrijven: „Kinderprijs vraag". LENSTRA sinds de glorieuze demonstratie in de jongste interland, lag voor de hand. Fei telijk is er slechts één wijziging in het team. Dat Moulijn nu op de linkervleu gel opereert, komt omdat Carlier ge blesseerd. is. Men kan hier dan ook moeilijk spreken van een echte vervan ging. De wijziging is dan, dat Kruiver teruggestuurd is naar de reserves. De jonge PSV-er is in militaire dienst en het onherroepelijke gevolg daarvan schijnt te moeten zijn een duidelijke te ruggang in „vorm" en lichamelijke con ditie. Zowel in zijn club als in de jong ste oefenwedstrijd kwam die tot uitdruk king. Er zijn natuurlijk uitzonderingen, zoals woensdag j.l. in het duel tussen PSV en Anderlecht, waarin Kruiver de heldenrol vertolkte. De bondscoach Schwartz heeft echter geen risico wil len nemen. Hij heeft Kruiver vervangen en Van Wissen uit de middenlinie ge haald en hem de rol van zwervende middenvoor toevertrouwd. Want, dat het Nederlands elftal de tactiek, die in november vijf doelpunten opleverde, >p- nieuw zal toepassen, is buiten kijf. Het gevolg van de verschuiving is, dat No termans zijn rentree als international viert. Te oordelen naar het feit, dat het Oranjeteam dus feitelijk van dezelfde kwaliteit is als bij de laatste interland, zou opnieuw een overwinning op de Bel gen verwacht mogen worden. Men hoe de zich echter voor te veel optimisme. Meer nog dan in welke voetbalwedstrijd ook, ligt in een duel tussen Nederland en België het element verrassing ver scholen. Bovendien beschikken de Bel gen nu over de steun van het legioen van Deurne. Belangrijk zal waarschijn lijk zijn hoe het eerste deel van de wed strijd verloopt. Als de Belgen na een half uur geen voorsprong hebben, wor den de kansen van Oranje groter. Dan immers zullen de Rode Duivels de stimu lans missen om het verschil in conditie te compenseren. Resumerend kan daar om gezegd worden, dat het Nederlands elftal lichtelijk favoriet is, maar dat el ke andere uitslag dan een overwinning voor het Oranjeteam tot de zeer reële mogelijkheden behoort. De Amsterdammer Frits Roessel heeft ongeslagen het Nederlands Studenten schaakkampioenschap, waarvoor de af gelopen vier dagen in de hoofdstad werd gespeeld, op zijn naam gebracht. Roessel behaalde het maximum aantal punten, namelijk zeven uit zeven par tijen en was reeds kampioen, toen Van Oosterom er vrijdagochtend niet in slaagde zijn afgebroken partij tegen Staal in winst om te zetten. De uitslagen van de zevende en laat ste ronde: RoesselLangeweg 10 Van OosteromWeiland lAV? GautierStaal K KuggeleijnArons 0 Van OmmenKlooker 01 SchepelP. Bakker 01 WoutersW. Bakker 01 StorkSint KVi Uitslagen uitgespeelde afgebroken partijen: Eerste ronde: StaalKugge leijn y2y. Derde ronde: Van Oosterom P. Bakker 10. Zesde ro ide: Staal Van Oosterom 14, W. BakkerSint Vi—Vi- In de eindstand bezet Roessel de eer ste plaats met 7 punten, gevolgd door Van Oosterom 5 punten, Staal i'A punt, Langeweg en Weiland elk met 4 punten. De Engelse cup-finalist Bolton Wan derers zal donderdag 8 mei in Geleen uitkomen tegen Fortuna, de houder van de Nederlandse voetbalbeker. De 15e partij van de tweekamp, die eergisteren werd afgebroken en gisteren voortgezet, is gewonnen door Smyslov, doordat Botwinnik de tijd overschreed. De stand is nu 96 in het voordeel van Botwinnik. De afgebroken stand: Smyslov (wit): Khl, Dd3, Tfl, Ld5, Pf2, pionnen a4, c2, g2 en h2. Botwinnik (zwart): Kg7, Df4, Tf8, La8 en 16, pionnen a5, d4, f7, g6 en h6. Smyslov Botwinnik 41. h2h3 h6—h5 42. Dd3e2 Df4—e3 43. De2xe3 d4xe3 44. Pf2—dl Tf8—c8 45. Pdlxe3 Tc8c3 46. Ld5—d3 Tc3—c5 47. Pe3c4 Tc5g5 48. Tfl—f2 Ld8c6 49. Pc4d6 Tg5e5 50. Pd6c4 Te5g5 51. Pc4d6 Tg5—d5 52. Pd6—b5 Td5—e5 53. Tf2e2 Te5xe2 54. Ld3xe2 Lf6—e7 55. Khl—gl Hier overschreed limiet. Botwinnik de tijd- Volgende week zal ik een twee kamp van 4 partijen moeten spelen tegen de jonge Deense r -ootmeester Larsen. Dit is nodig geworden door dat wij in het zonale tournooi te Wageningen in november van het vorig jaar tezamen eindigden op de 3e en 4e plaats, terwijl er slechts 3 spelers toegelaten worden in het in terzonale tournooi, dat in augustus plaats vindt in Joegoslavië. Een ver- door zoek van diverse kanten, o.a. van de K.N.S.B., aan de F.I.D.E. om ons bei den toe te laten werd afgewezen. Dus moet het er nu van komen. Een voor mij bijzonder onprettige omstandigheid is, dat 'k dit twee kampje zal moeten winnen. Larsen had n.l. in Wageningen een beter resultaat volgens het systeem Sonnenborn-Berger. Dit is een ingewikkelde wijze om, bij gelijk eindigen van twee deelne mers ae behaalde punten a.h.w. te wegen. Aangezien Larsen tegen de ho ger geplaatste spelers een beter resul taat had dan ik (hij verloor tegen Clarke, die onderaan eindigde) heeft hij volgens bovengenoemd systeem de voorkeur. Het systeem is indertijd af geschaft omdat het onrechtvaardig zou zijn (volgens de denkwijze van de he ren Sonnenborn en Berger is het erger van een sterk speler te verliezen, dan van een zwakke), maar nen heeft een rudiment laten voortbestaan en wel voor het geval, dat een beslissir.gsmatch DONNER Vrijdagavond is de vrede in de Ne derlandse biljartwereld getekend. In Amsterdam hebben de heren J. J. Bolle, vic ^-voorzitter van de KNBB, en mr. J. Knecht, voorzitter van de NNBB, met hun handtekening een over eenkomst bekrachtigd, volgens welke de eenheid in de Nederlandse biljart wereld wordt hersteld. Ook de biljar ter Henk Scholte heeft, omdat zijn naam in de overeenkomst wordt ge noemd, het historische document gete kend. Er is dus een einde gekomen aan de ongewenste situatie, die in mei van het vorige jaar ontstond, toen een aan tal topspelers uit de KNBB trad en een Nieuwe Nederlandse Biljartbond oprichtte. Dat gebeurde tijdens het kampioen schap van Nederland ereklasse 47-2 in Leeuwarden. In het najaar van 1957 leek een hereniging nabij, toen de in middels zeer bekend geworden commis sie van vier grote verenigingen de NNBB ertoe bewoog in liquidatie te gaan. De voorwaarde van de NNBB'ers, dat zij „sans rancune" in de KNBB-ge- lederen zouden terugkeren werd echter op 22 december j.l. door de buitenge wone ledenvergadering van de konink lijke bond verworpen. De vergadering adviseerde het bestuur de dissidenten van het meespelen in nationale en in ternationale kampioenschappen uit te sluiten tot 1 september 1958. De liquidatie van de NNBB werd toen ongedaan gemaakt. Een keerpunt kwam echter op 9 1 .art j.l., tijdens de jaarlijkse alge mene vergadering van de KNBB, toen de aanwezi-en het oorspronkelijke ad vies introkken en het hoofdbestuur machtigden om naar eigen goeddunken te handelen. Het is vooral aan de voortvarendheid van de heer Bolle te danken, dat nau welijks een maand na deze vergadering de hereniging werkelijkheid is ge worden. In de overeenkomst wordt vermeid, dat de NNBB met ingang van 11 april 1958 in liquidatie zdl gaan. Deze liqui datie zal op zondag 20 april beëindigd zijn, omdat de beide partijen er akkoord mee gaan, dat het oorspronkelijk vast gestelde kampioenschap van de NNBB kader 71/2 te Uden van 17 tot en met 20 april doorgaat. De organisatie is reeds te ver gevorderd om het toernooi nog onder auspiciën van de KNBB te verspelen. Na de laatste carambole is de liquidatie van de NNBB een feit. Voorts staat in de overeenkomst, dat de KNBB een generaal pardon verleent aan alle ex-leden, die thans lid zijn van de NNBB. Uitdrukkelijk wordt echter vastgesteld, dat mr. J. Knecht en Henk Scholte, oud-bestuursleden van de KN BB, gedurende de eerstvolgende vijf jaren geen enkele bestuursfunctie in de KNBB of een kandidatuur daarvoor zul len aanvaarden. De ex-bestuursleden van het district Eindhoven van de KN BB, die bestuurslid van de NNBB zijn geweest, de heren Hoekstra, van Hout, van Limpt en Franssen zullen volgens de overeenkomst in de periode van vijf jaar geen bestuursfunctie in het hoofd bestuur of het gewestelijk bestuur, dus wel in een districtsbestuur, aanvaar den. De ex-NNBB'ers zullen, indien de aan melding als lid van de KNBB op de gebruikelijke wijze dus via een vereni ging of als een vereniging is ge schied, onmiddellijk kunnen deelnemen aan alle no0 te spelen kampioenschap pen, toernooien ei dergelijke in de spelsoorter en de klassen, waarin zij geklassificeerd waren op het moment van hun uittreden. Op een nog nader te bepalen datum, waarschijnlijk in juni, zal in Amster dam een groot herenigingstoernooi worden gehouden, waaraan op fifty- fifty basis de topspelers van de KNBB en de NNBB zullen deelnemen. Dit toer nooi zal vier dagen duren en zal wor den gehouden in de spelsoorten: libre, driebanden, anker kader 47-2 en anker kader 71/2. Tenslotte wordt in de overeenkomst gesproken over het geven van demon straties: het zal aan topspelers voort aan worden toegestaan demonstraties te geven en deel te nemen aan invitatie- en dergelijke toernooien, zowel op groot als klein biljart, mits die zijn aange vraagd en geautoriseerd door het dage lijks bestuur van de KNBB. LARSEN ook gelijk zou eindigen. Bij een stand van 2—2 zou dus Lar sen naar Joegoslavië gaan. Wat ik zelf verder ook erg onpret tig vind, is, dat deze „tweekamp" slechts 4 partijen omvat. Ik weet uit bittere ervaring, dat ik in alle wed strijden enige partijen nodig heb om mc in te spelen. Dat gaat hier na tuurlijk niet, want dan is de wed strijd net over. Verder is het voor mij erg onaangenaam, dat Larsen een buitengewoon sterk schaakspeler is. Niemand is meer overtuigd van zijn kunnen dan ik zelf. Jong, intelligent, begiftigd met visie, doorzettingsvermogen en een enorm zelfvertrouwen is hij een schaker van allure. Het zou eigenlijk jammer zijn als hij het interzonale tournooi niet zou halen. Het zou interessant zijn te zien, wat hij er tegen de Russen van terecht zou brengen. Maar ik ben bang dat hij het interzonale tournooi wél haalt. Tot nog toe heb ik geen slecht re sultaat tegen hem behaald: één keer gewonnen, één keer remise. Maar hij is 22 jaar en zijn ster is nog steeds rijzende. Hij heeft zojuist het tournooi te Mar del Plata gewonnen. Precies is nog niet alles bekend, maar hij heeft o.a. Panno aan zijn zegekar gebonden. In het geheel stond hij slechts een half punt af. Ik zal m'n ster dus ook een beetje moeten opduwen. Het is tenslotte schaakspel, men heeft alles in eigen hand. Wel kan ik de eventuele toeschou wers garanderen, dat het 4 interes sante partijen zullen worden. Larsen heeft een zeer spectaculaire wijze van spelen en schuwt geen risico's. Al heeft hij aan 4 remises genoeg, het lijkt mij onwaarschijnlijk dat hij op remise zal spelen. Dat kan hij ook niet. Hij is een schaker-pur-sang, die een kennelijk plezier heeft in het proberen van het ongewone. Mijn eigen deugden kan ik hier natuurlijk moeilijk in den brede gaan uitmeten, maar ik geloof niet, dat ik kansloos ben. Bovendien heb ik er zin in. Larsen is een prettig tegen stander. jjMgaggWM»» PROBLEEM NO. 29 van W. A. Shinkman Wit geeft in 2 zetten mat. Checkmate met winst). 8. f4 Pe6 9. Le6: Le6. 10. fe5: de5: 11. Pc3 Dd4t (Zwart vermijdt ostentatief de dameruil - a" verliest snel.) 12. Khl Pd7 13. DU O-O 14. Tadl Db4? (Nu nog^ slechte damezet. Beter was Dc5.) ls- Td7: (Een prima kwaliteitsoffer; heI witte paard komt snel tot aanval.) Ld7: 16. Pd5 Db2: 17. Pf6t Kh8 (OP gf6: volgt Lf6: enz.) 18. Dh5 h6 ly- Lh6: gf6: 20. Lg5t en zwart geeft het op. PROBLEEM NO. 30 van S. Brehmer. Wit geeft in 2 zetten mat. Bekroond, Informal Ringturnier. Wit: Kb6 Df5 Tf6 Le6 Lg7 Pb4 Pdó pion d6. Zwart: Kd4 De2 Tel Pbl Pb7 pion nen b3 b5 f7. Oplossing probleem No. 28 van M. M. Barulin: 1. De7! met de vari anten: Kd4: 2. De3; De7: 2. Le6; Tc2t 2. Lg2; Te3 2. Le4; Pa5: 2. Da7, Pg5 2. Pe6 met mat. Wit: Deutz. Zwart: Scheidt. Gespeeld in Aken 1934. 1. e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lc4 Lc5 4. 0-0 Pf6 5. d4 (Een veelomstreden gam biet.) - Ld4: (De ruil van de loper maakt de verdediging gemakkelijker en verdient dus voorkeur, boven slaan met de pion.) 6. Pd4: Pd4: 7. Lg5 d6 (De beste verdediging is h6 in verbinding met De7. Leerrijk is de volgende variant: 7. - h6 8. Lh4 g5?? 9. f4ü gf4: 10. Tf4:! ef4: 11. Dd4: Probleem voor geoefende oplossers. No. 2269 van Joh. Lere te Breda. Wit: Kb8 De7 Tb7 Ld6 Pd3. Zwart: Kc6 Del Ta5 Th4 Lh2 Lh3 Pc3 Pg3 pionnen a7 d5 d7 e5 h6. Correspondentie betreffende de schaakrubriek te zenden aan A. Per* quin, Marnixkade 104 te Amsterdam* C. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 mei a.s. aan B. H. M. Stevens Eiken laan 36 Heemstede. Oplossing. Van no. 2262 van dezelfde auteur- Wit speelt naar: - 25-20, 20, 41, 24, 27, 20, 30, 19, 13, 5, 26, 3 en wint. Jam mer dat dit vraagstuk vrij gemakke lijk laat raden waar het heen moet. Hoewel het probleem heel aardig is verliest het daardoor in waarde. Het partijspel. De volgende interessante partij kwam voor in de finale om het eerste klasse kampioenschap van N. Holland 1956 tussen de heren P. Veldman te Amsterdam en J. v. Horick te Hillegom. Bij de beoordeling van het spel is het misschien goed er rekening mede te houden dat de stand van de wed strijd zo was dat de witspeler aan remise genoeg had. Veldman han teerde de witte stukken, v. Horick natuurlijk de zwarte. 1. 32-28 18-23; 2. 34-29 23x32; wij geven de voorkeur aan slaan naar 34. 3. 37x28 19-24; 4. 41-37 14-19; 5. 37-32 20-25; 6. 29x20 25x14; 7. 46-41 12-18; 8 41-37 7-12; 9. 40-34 1-7; 10- 45-40 17-21; 11. 31-26 18-23; 12. 26-17 12x21; 13. 37-31 7-12;' 14. 42-37 12- 17; hier zouden we de voorkeur gegeven hebben aan 12-18, dit stuk kan op het centrum meer goede diensten verrichten dan op de vleu gel 15. 47-42 21-26; 16. 50-45 17-21; 17. 34-29 23x34; 18. 40x29 14-20; 19. 44.40 19-24; 20. 39-34 20-25; 21. 29x20 25x14; 22. 34-29 14-19; 23. 43-39 10-14; 24. 39-34 5-10; 25. 34-30 19-23; zwart speelt defensief wel goed doch zal toch eens wat moeten gaan onder nemen om te voorkomen dat w» te veel terrein in beslag neemt. 26. 29x18 13x22: 27. 28-17 21x12; 28. 30- 25 14-19; 29. 49-43 10-14; 30. 40-34 12-18; 31. 34-30 8-13; 32. 43-39 2-8! 33. 30-24 19x30; 34. 25x34 11-17; 35. 34-40; 14-19; 36. 39-34 17-21; 37- 30- 25 9-14; 38. 34-30 4-9; 39. 30-24 wit voelt er blijkbaar niet voor om risico te nemen en vereenvoudigt maar weer. 39.-- 19x30; 40. 25x34 14-20; 41- 32-28 18-22; 42. 28x17 21x12; ook zwart ontwijkt een treffen. 43. 33-28 9-14; 44. 31-27 14-19; 45. 38-32 12-18; 46. 42-3» 20-25; 47. 48-43 15-20; 48. 28-22!? Wit brengt wat leven in het spel. Deze zet geeft wel kansen maar is ook gevaarlijk voor wit. Zwart mag nh niet 20-24 spelen wegens 27-21 en 32* 14. Ook 6-11 of 8-12 gaan niet want dan speelt wit eerst 34-30 en ver volgens 27-21 waarna door 35-30 w» een stuk wint. (Wordt vervolgd.' Probleem voor beginners. No. 509 van P. J. Eype te Haarleffl. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 509 en 510 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 mei a.s. aan bovengenoemd adres. Oplossing. Van no. 505 van C. C. H. Swinkels te Schiedam. 25-20, 24x15, 34-29, 23X 34, 27-22, ad libitum, 32x14 en wint Een heel gemakkelijk stukje waarin de 2de en 3de zet nog verwissel baar zijn. De beginners mogen het ook wel eens licht hebben na de zware kost van enige weken. Leo Horn is altijd wel voor een grapje te vindenVrijdagavond leid de de internationale arbiter op het ter rein van ZFC te Zaandam een voet balwedstrijd tussen de Zaanse pers en Zaanse studenten.zittend op een paard. De wedstrijd werd gehouden ter ge legenheid van het negen-jarig bestaan van de studentenvereniging en bijge woond door o.m. burgemeester Tho massen van Zaandam, die voor het duel een korte rede hield. De televisiestichting maakte van het merkwaardige duel opnamen en had uiteraard vooral belangstelling voor de heer Horn, die met een rode jas, wit te broek en hoge hoed op zijn paard achter de spelers aanreed. Toen na een kwartier de doelman der studen ten door ijverige verpleegsters per brancard van het veld werd gedragen, nam Hom diens functie over. Later fungeerde hij weer als scheidsrechter, ditmaal „normaal" lopend. De Zaan se pers won voor 2000 toeschouwers na felle strijd met 2-1. Italië heeft de finale van het ïeU®U toernooi van de Europese Voetbal bereikt, door te Esch Sur Alzette v< 9.000 toeschouwers met 30 van Frai .nk' rijk të winnen. Bij de rust was de stal1 nog 0—0. De wedstrijd werd tijdens een teW sneeuwjacht gespeeld. De Italiaan® ploeg was technisch beter en ook sch° vaardiger. De tegenstander van Italië in de fina' werd Engeland. Het Engelse team ve.( sloeg te Luxemburg in een lichtwe? strijd het elftal van Roemenië met 1-7T, Deze stand was reeds bij de rust reikt. Roemenië en Frankrijk spelen vanda® te Luxemburg de wedstrijd om de d® de prijs. De finale wordt zondag 8 houden. Vrijdag is een voetbalwedstrijd in Zaandam gespeeld tussen een Zaans studen elftal en een elftal van journalisten ten bate van de kankerbestrijding. Tot e van de attracties van de wedstrijd behoorde scheidsrechter Leo Hom, dia paard op het veld verscheen. Hier ziet men hem tijdens de toss.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4