de U/Jma koelkast Eerste Kamer over de defensielasten zeer verontrust Dames Verbroedering langs 's Heren wegen Vlekken op meubelen? Prachtbijts Ceta-Bever Geneesmiddelen uit planten I Hoever reiken de verplichtingen van Nederland? TERRITORIALE VERDEDIGING BLIJFT BELANGRIJK Het hele gezicht Molotov-cocktail gegooid PAX CHRISTI-VOETTOCHT IN HEVIGE KOUDE Twee bisschoppen bezoeken de pleisterplaatsen Diepgaande discussies Inbraak in Naarden WBSm gs rnmi mBê behangsels Beste artikelenserie over de atlantische gemeenschap Publikaties van P. Gerssen en L. Hanekroot bekroond Diplomatieke post" De wand hóórt bij Uw persoonlijkheid Een jaar voor kok Niet zeker dat 40.000 particuliere woningen worden gebouwd in '58 „Actie Langspeelplaat" van Prins Bernhard- stichting In 2 jaar 25 a 30 mille verduisterd Zeventig miljoen aan leningen voor de gemeenten Voor 10 mille aan geld en goederen gestolen Bijbetalingen door verplicht-verzekerden „De Cirkel" in Amsterdam Hors cl'oeuvre voor gouverneur Platteel ZATERDAG 12 APRIL 1958 PAGINA 5 handen HAMEA-GELEIt r'ubeP5 cf) Dilemma rond de atoombewapening Bouwondernemers mm Evidente voordelen van het „innemen' van geneeskrachtige kruiden per tablet, poeder of extract Tandheelkundige hulp Ml Éüh T3H u; Rath Doodeheefver ontwerpers en fabrikanten "van behangselpapier. Klankbeelden van Nieuw- Guinea Advertentie (Van onze Haagse redactie) De bezwaren tegen het defensiebeleid »an minister Staf en de zorg om de jjware last, persoonlijk en financieel, ?Ie de landsverdediging voor het Neder landse volk betekent, hebben hun weer klank gevonden in het voorlopig ver- s'ag van de Eerst® Kamer over de be groting van oorlog en marine. De wen selijkheid èn de mogelijkheid volledig 'e voldoen aan de N.A.T.O.-verplichtin- Sen zoals de minister deze ziet, worden •hinder gemakkelijk dan tot dusver aan- vaard. Uit de beschouwingen spreekt een zekere beduchtheid voor de moge lijke, vooral economische, gevolgen van een voortdurende maximale defensie- 'hspanning. Vele leden merken op, dat voor wat betreft de Nederlandse verplichtingen in de N.A.T.O., de toestand nog steeds vaag is. Dat verscheidene landen in dit opzicht te kort schoten, is wel dui delijk. Niet geheel duidelijk is echter, hoever de verplichtingen die Neder land op zich heeft genomen, precies reiken. „Alles wat met zekerheid kan Worden gez°gd is, dat men van Ame rikaanse zijde zeer tevreden is over Wat Nederland pi-esteert." Het verslag verwijst niiar de voor de Sehele N.A.T.O.-strijdmacht aanvaarde Vermindering van 90 divisies, zoals aan vankelijk was gedacht, naar 30 divisies. Advertentie 11 1r - ruw of schroot (Vervolg van pag. 1) hier beslist niet dat elke arbeidersjon gen naar de universiteit moet, maar Wel dat er materieel gelijke kansen rnoeten zijn voor gelijke talenten. De voortgezette materiële harmonisa tie en culturele groei, waarvan de in houdsomschrijving overigens minstens een brochure zou vergen, zouden we Willen aanduiden als het totaal ideaal beeld waarnaar te streven niet alleen de inzet vordert van een goed gecon strueerde organisatie maar veel meer hog de actieve deelname van de afzon derlijke leden. Het is n.l. een menta- "teitskwestie voor een groot deel en •hentaliteit kan men niet per circulaire °f per spreekbeurt veranderen. Al te Weinig blijkt ons ook uit redevoeringen ®h publikaties van vooraanstaande ar beidersleiders, die overigens waarach tig wel bezield zijn met het juiste ver- Jangen naar een totaal gezonde arbei dersstand, dat zij dit totaal ideaal ook het geestelijk bezit van hun leden wil len laten worden. Al te zeer zijn deze Verantwoordelijkheid dragende mensen v.aak in beslag genomen door belang rijke deeltaken als loonpolitiek, bevor dering van de schappen enz., zodat ook JH) hen het gevaar van het fractionele denken gaat ontstaan. In dit alles spreekt de noodzaak van de persoonlijke deelname aan bet werk van de beweging misschien hog minder duidelijk. Daarom is het 6oed hier heel in het kort nog eens aan te geven op hoeveel gebieden de soli- f:nal« dariteit zowel van de groep als van de „et' hiensen onderling dient te spreken en Waar het heel beslist aankomt op het contact van man tot man. Neem het ge bied van de rechtsbedeling. Tienduizen den malen per jaar komen arbeiders in •hoeilijkhedan met een van de vele so ciale of andere wetten en als regel we ien ze niet hoe ze er uit moeten ko fhen. Een goed bestuurslid zal de man jh moeilijkheden dan onmiddellijk in con tact weten te brengen met de plaatse- bike contactman voor het rechtskundig Advieswerk of rechtstreeks met de ju ridische adviseur van de bond. Daar- haas* nogen genoemde worden instellin gen als het kanunnik Van Schaik-fonds Voor hulp aan priesterstudenten, de be vordering van de spaarzaamheid door •hiddel van de Centrale Volksbank, de Verzekering van een gezinsinkomen na tie dood door Concordia, de uitzending Van zwakke kinderen, van rustbehoeven- dc moeders en heel het verdere gebied Van dë volksgezondheid, de volkshuis- Vesting, de volkscultuur. Voor dit alles zijn geen vergaderingen nodig; er is in- tjcht nodig in het totale beeld van de beweging. Dan merkt men, dat over iets 'eer kan worden gesproken dan alleen ••fhaar" over een beweging die mate- ?'éle groei beoogt in de engste zin van at woord. Hierop aansluitend zou nog een be- chouwing nodig zjjn over de vakbe weging ais totaal verschijnsel, als struc- uur-eiement in de samenleving en als J ®rs°°nlijk hulp-instituut, maar we moe- isjmet tieze aanduiding volstaan. Het .r duidelijk dat voor zo een totale be rging heel wat dwarsverbindingen no- A8 zijn met buiten haar eigen gelede- het Sciegen instanties. Te denken is aan vÜv. deelnemersschap aan de Stichting ■ljtJ de Arbeid, de Soc. Ec. Raad, de Ath. raad van Overleg, het Kath. Bu- j au voor Cultureel en Maatsch. Over- instituten als Mens en Samenleving v JV'jmegen, vertegenwoordigingen in gen'O" Sint-Radboud-stichting; vervol- into ^et deelnemen aan het werk van be ®cstandsstichtingen en emigratiewerk Vol Pskeuze-voorlichting en velerlei j-Pten van maatschappelijk werk. *en t •n een notedop een beeld van ®al a.'e beweging, die slechts één ide- -,fhen van maatschappelijk werk chier in een notedop een beeld van totale beweging, die slechts één ide- dez ent' de mens te dienen zoals e als individu en als gemeenschaps- pjjjgh deel uitmaakt van Gods schep- De Nederlandse bijdrage is echter ver laagd van 5 op 4 divisies. Nu verschei dene bondgenoten, zoals Engeland, Bel gië, Noorwegen en Denemarken, niet meer in staat zijn hun verplichtingen na te komen acht men het „moeilijk te begrijpen" waarom Nederland ten koste van zware offers wel aan de nakoming van die toezeggingen vasthoudt. Vele andere leden betwijfelen de nood zaak van het in stand houden van een tweede parate divisie met de daar aan verbonden langdurige dienstplicht nu de atoombewapening meer alge meen is aanvaard. Ook in een te grote afhankelijkheid van atoomwapens schuilt echter een ernstig gevaar om dat men dan wel verplicht is er gebruik van te maken. Beide zijden van het di lemma worden besproken, maar de Se- n i.t geeft geen oplossing buiten het uitspreken van de wens, dat de rege ring iedere mogelijkheid tot het ver minderen van de spanning tussen Oost en West zal bevorderen. In afwachting van het door de minis ter toegezegde onderzoek over de duur van de dienstplicht onthoudt de Kamer zich van het uitspreken van concrete verlangens. Slechts wordt de suggestie gedaan de aantrekkelijkheid van vrij willig nadienen te verhogen door studie beurzen beschikbaar te stellen. Met de reorganisatie van de territo riale verdediging, zoals die door de be windsman wordt voorgestaan, nu de or ganisatie van de westerse defensie naar het oosten is verschoven, zijn vele leden weinig ingenomen. Zij menen dat de grote beweeglijkheid van de moderne oorlog samen met de numerieke over macht van het Sovjetblok de territori ale verdediging juist een grotere be tekenis geeft. Dit wordt echter van an dere zjjden bestreden. De nieuwe opzet die ir. Staf voor de Nationale Reserve heeft ontwor pen heeft het merendeel van de Ka mer niet bevredigd. Vele leden ach ten de houding van de bewindsman na de uitspraak van de Tweede Ka mer tot behoud van de Nationale Re serve onbegrijpelijk. Sommige ande ren menen dat te weinig aandacht is geschonken aan de nationale beteke nis van de vrijwillig dienende eenhe den. Sommige leden tenslotte hebben kritiek op het beleid van de bewindsman voor zover dat invloed heeft op het vertrou wen dat het Nederlandse volk heeft in leger en luchtmacht. Publikaties als over de zaak van majoor K. en over de helmenaffaire hebben het prestige van het leger geschokt. De minister wordt gewaarschuwd tegen een gevaar lijk negativisme dat in de publieke opinie zou kunnen ontstaan. En men meent dat hij al het mogelijke zal moe ten doen om door krachtig ingrijpen en tijdig en waar publiceren het vertrou wen in de vastheid van zijn beleid te herstellen. De Dordtse rechtbank heeft een 53- jarige kok uit Werkendam veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling, omdat hjj 23 november van het vorige jaar een zogenaamde Molotov-cocktail in de woning van een 81-jarige dame had gegooid. De man had op deze wijze de aandacht op zijn belangen willen ves tigen. Hij wilde namelijk een andere woning hebben, maar had bij zijn po gen daartoe, zoals nfl ter terechtzitting zei, slechts tegenwerking van de auto riteiten ondervonden. Niet aan het licht is gekomen waarom de man bij de oude dame, de eigenaresse van zijn slechte woning, de benzinebom naar binnen had gegooid, want zij had hem steeds medewerking verleend. De officier van justitie had tegen de kok drie jaar ge vangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis geëist. De voorzitter van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers, de heer D. J. Beuker heeft op de jaarlijkse bondsvergadering te Arnhem in zijn openingsrede gesteld, dat de belang rijkste oorzaak van het nog steeds niet op gang komen van de particuliere wo ningbouw ligt in de hoogte der rente voet en de daaman ten grondslag lig gende kapitaalschaarste. Daarom mag uit de totstandkoming van de premiebeschikking woningbouw 1958, waarmee veel is verbeterd, nog niet de conclusie worden getrokken, dat de 40.000 geplande woningen in de par ticulier- sector veilig zijn gesteld, zeide hij. Dat de overheid ten aanzien van de woningwetwoningbouw een kunstmatige rentevoet van vier procent heeft inge steld, terwijl de marktrente nog altijd anderhalf tot twee procent hoger ligt komt ue voorzitter om drie redenen on juist voer. De maatregel is zijns inziens in strijd met het uitgangspunt van wo ningwet en woningbesluit, namelijk, dat de woningbouw primair dient te ge schieden door he particulier initiatief. Een nadere bestudering van de finan ciering van de woningbouw in zijn to taliteit, zowel door bedrijfsleven als door overheid, komt de heer Beuker noodzakelijk voor. Hierbij dient zijns in ziens voorop te staan, dat het niet tot de taak van de overheid mag worden gerekend, dat zij zich door kapitaalver strekking tegen welke rente ook, of door het verstrekken van garanties of tweede hypotheken, inlaat met de fi nanciering van de woningbouw en ex ploitatie. De prins Bernhard-stichting, die op verschillende wijzen steun verleent aan de militairen van land- en zeemacht, oud-leden van de B..S. en hun nagelaten betrekkingen, voor zover daarin niet of in onvoldoende mate wordt voorzien van overheidswege, start in mei a.s. haar „actie langspeelplaat". In de han del komt een langspeelplaat van 30 mi nuten met een gemengd licht program ma, gespeeld, gezongen en gesproken door bekende Nederlandse artiesten. De prijs van de plaat bedraagt 3,25. De netto-opbrengst van de verkoop is voor de stichting. Bij de plaat is een prijs vraagformulier met 18 vragen, betrek king hebbend op een verhaaltje uit het programma. Tot 15 september kan men deze formulieren insturen voor deze prijsvraag, waarvan de hoofdprijs een auto is. De Utrechtse rechtbank heeft gister morgen conform de eis een 60-jarige boekhouder te Utrecht veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van de reclassering. Hij was beschuldigd van verduistering in dienst betrekking bij een assurantiebezorger hier ter stede, waar hij zich in de jaren 1956-57 door frauduleuze handelingen een bedrag van 25 a 30 mille wist toe te eigenen. II Amerikaanse (achtergrond) en Duitse (voorgrond) radio-apparatuur, geadres seerd aan het ministerie van buitenlandse zaken te Tunis, gefotogafeerd In de politiepost op het vliegveld van Nice, nadat de zending door de Franse politie in beslag genomen was. Advertentie (Van onze speciale verslaggever) Een bijna onverklaarbaar enthousias me heeft «Ie eerste dag van de voet tocht naar Een Boscl gekenmerkt, on danks de hevige kou, die er zelfs oor zaak van was, dat vele routiers in de nacht van donderdag op vrijdag nau welijks konden slapen in het hooi op zolders van boerenschuren. Twee bis schoppen zijn getuige geweest van dit enthousiasme, en hebben iets geproefd van de sfeer, die heerst onder de dui zend jongeren, voor wie de onderlinge verbroedering binnen één dag is ver anderd van een problematische opgave in een voldongen feit. Trekkend langs 's Heren wegen hebben zij elkaar ge vonden in het thema van de route, die de Nederlandse afdeling van de Pax Christi beweging voor de katholieke eindexamenkandidaten van de middel bare scholen organiseert: de christelij ke solidariteit. Na afloop van de eerste dagtocht konden de oudere begeleiders verzekeren, dat het hartverwarmende enthousiasme van de routiers de vinnige koude had overwonnen. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, voorzitter van de Ne: derlandse afdeling van de Pax Christi beweging, arriveerde vrijdagmiddag half vijf aan het hoofdkwartier te Den Bosch en bezocht daarna in gezelschap Advertentie (Van onze medische medewerker) Ondanks de enorme vorderingen van de scheikunde wor den nog steeds veel ge- neesmiddelen uit plan- ten bereid. De leek op medisch terrein stelt nogal eens de vraag, waarom de moderne ge neeskunde toch zo wei nig gebruik maakt van de „natuurgeneeswijze", in casu van de plant aardige geneesmiddelen („kruiden"). Tot derg;eljjke vragen wordt men vooral geïnspireerd door aanbiedingen van kwakzalvers die zich onder de naam van kruidkundige en dergelijke aan de ladende mensheid opdringen om hun meestal waardeloze en altijd overbodige handel tegen goed geld kwijt te raken. Attesten ter inzage. U kent dat wel. Het is begrijpelijk, dat de mens, le vend in een wereld die steeds verder van de oorspronkelijke levensstaat van zjjn voorouders in de vrije na tuur afraakt, vooral waar het zijn ge zondheid betreft heimwee krijgt naar wat de natuur ons biedt. Wij kunnen van harte instemmen met hen die er ernstig naar willen streven de dage lijkse leefwijze een natuurlijker karak ter te geven, dat wil zeggen de onna tuurlijkheden van het leven en werken in kantoren, fabrieken, winkels enz., zoveel mogelijk te compenseren. Een ander maal meer hierover. Waar het gaat om geneesmiddelen zou het echter inconsequent zijn de niet-plantaardige of dierlijke genees middelen minder te achten, want zo goed als wij de voortbrengselen van de techniek op allerlei gebied accep teren voor zover deze ons meer gerief schenken en het leven vergemakke- lijke:. en veraangenamen, moeten wjj dé geneesmiddelen die de moderne wetenschap ons soms bij toeval maar soms ook ten koste van grote ook persoonlijke offers presenteert, dankbaar aanvaarden. Terugkomend op de geneeskracht van kruiden moeten wij opnieuw na drukkelijk vaststellen, dat de beoefe naar van de moderne geneeskunst stellig ook elk geneesmiddel van ge heel of gedeeltelijke plantaardige of dierlijke oorsprong volgaarne ge bruikt. Alweer is daar het in onze kroniek al meermalen genoemde vin gerhoedskruid om als voorbeeld te die nen van een algemeen toegepast en zeer gewaardeerd plantaardig genees- hoeveel werkzame stof de zieke nu heeft gekregen. Wjj zouden de dose ring dus niet of zeer moeilijk kunnen regelen en daar komt het bij sommige middelen juist op aan. Aftreksels en extracten kunnen geijkt worden, waar door wel een redelijke indruk wordt verkregen van de hoeveelheid werk zame stof. De apotheker is er verant- middel. En dit is lang niet het enige voorbeeld. Kinine, opium, atropa belladonna zijn er nog enkele van de vele. Een sprekend voorbeeld is nog dat van een Indische plant die na de oorlog grote betekenis heeft gekregen ter verlaging van de bloeddruk en die thans op grote schaal wordt toege- past. Men kan dan tegenwerpen dat deze middelen veelal niet meer als plant aardig zijn te herkennen. Een of an der wit, groen of rose tabletje lijkt al heel weinig meer op het groene plan tje uit bos, wei of kruidentuin. Is zo'n tabletje of poeder wel even werkzaam als de plant zelf? Deze vraag is niet zo moeilijk te beantwoorden, al zit er meer aan vast dan men zo zou denken. n de loop der tijden heeft men ver schillende methoden toegepast om het „innemen" van de plant te vergemakkelijken. De voornaamste en nog steeds toegepaste methode is het bereiden van een afkooksel of aftrek sel, hetgeen dan weet ingedampt kan worden tot een extract of poeder waar uit een tablet geperst kan worden. Hiermede is dan tevens een andere moeilijkheid opgelost, namelijk die van de dosering. U begrijpt wel, dat het niet goed mogelijk is na het verorbe ren van een hoeveelheid bladeren van een geneeskrachtige plant te bepalen woordelijk voor dat het geneesmid del inderdaad de hoeveelheid werk zame stof bevat die de arts voor schrijft. Als derde niet minder belangrijk punt is daar nog het probleem dat bijna elke plant, die voor de genees kunst betekenis heeft, meerdere werk zame stoffen bevat, die eikaars wer king kunnen versterken maar niet zel den elkaar tegenwerken. Dit laatste maakt bovendien de dosering weer moeilijker. Een klassiek voorbeeld is opium, dat uit de papaver wordt be reid Het bevat een groot aantal werk zame stoffen o.a. morfine en papa verine. Behalve pijnstillend werkt opium ook op de spieren van de inge wanden. Morfine en papaverine wer ken hierin ongeveer tegengesteld, het geen van groot belang is bij het toe dienen van deze stoffen in geval van koliekpijnen. Het streven is er daarom op gericht, uit de planten met een sterke genees krachtige werking de werkzame be standdelen te isoleren om deze als zo danig in gezuiverde vorm te kunnen toedienen. De voordelen zijn duidelijk. Men weet precies wat men toedient en hoeveel, terwijl het de patiënt ge makkelijk wordt gemaakt het genees middel in te nemen en wat zou daar tegen zijn? van de directeur, pater P. Verkoelen O.M.I., drie van de vijf groepen, die inmiddels in Berlicum, Middelrode en Der Dungen waren aangekomen om de nacht door te brengen. In Middelrode waar de routier juist in de parochie kerk een dankgebed uitspraken, hield mgr. Alfrink een korte toespraak over het doel van de voettocht, de Verbroe dering. In Berlicum, waar juist de nieu we pastoor werd ingehaald, onderhield mgr. Alfrink zich met een aantal trek kers en in Den Dungen ontmoette hij een andere groep, die zich juist tegoed deed aan eei. warme maaitijd. De bisschop-coadjutor van Den Bosch, mgr. W. Bekkers, vertoefde 's avonds van zeven tot tien uur tussen de rou tiers. In Esch speelde de harmonie toen de bisschop aankwam; hij greep een paar kinderen bij de hand en begon te dansen* in een kring, waarop alle rou tiers en tientallen inwoners het bisschop pelijk voorbeeld volgden. In St.-Michiels- gestel dronk de bisschop gezellig een biertje met de trekker en klom hij op een stoel om hen toe te spreken. Ook in Den Dungen werd mgr. Bekkers har telijk ontvangen. In Berlicum ontmoet te hij op straat groepjes trekkers, die reeds naar hun nachtverblijven gingen, en in Middelrode kwam hij de parochie kerk binnen, waar de jongeren de Com pleten zongen en de bisschop met luid applaus begroetten. 's Morgen- beloofde een vriendelijk zonnetje, dat het minder koud zou wor den, zódat de routiers na de«H. Mis en het ontbijt welgemoed op stap gingen. Maar in de namiddag werd het weer vinnig koud. De verschillende routes leidden grotendeels over onbekende bin nenwegen, d.e vooral voor de jongeren van bo.en de Moerdijk een openbaring waren; zo mooi hadden zij zich Brabant niet voorgesteld. Al spoedig werd het gesprek op het thema van de route gebracht en vorm den zich kleine groepjes, die al wan delen tot diepgaande discussies kwa men, waarbij de jongeren een verras sende openheid aan de dag legden. Zelfs in de avonduren werd door en kele groepjes, die zich uit het rumoer terugtrokken, de discussie voortge zet; „we komen er nooit over uitge praat", was tenslotte een voor de hand liggende conclusie, die wij in Esch op vingen. Omstreeks het middaguur kwamen de vijf groepen op de halteplaatsen aan om de meegebrachte boterhammen te eten. Overal was voor hete koffie gezorgd en waren zalen of scholen ingeruimd, zo dat men ni zoals het programma aangaf in de openlucht behoefde te eten. Ook 's avonds was de ontvangst in de verschillende dorpen allerhartelijkst. Als uitgehongerden vielen de jongelui op de warme ïaaltjjd aan, die uit een voudige stamppot bestond. Evenals don derdagavond in de startplaatsen had de bevolking in de pleisterplaatsen voor een programma gezorgd: vendel- zwaaien, rijdansen, muziek, enz. In Ber licum traden ruiters op; in Den Dungen werd er gehost alsof het carnaval was. Vroeger dan donderdagavond deed de vermoeidheid zich gelden, zodat vele trekkers reeds voor tien uur in het hooi lagen. De zusters van Onder de Bogen te Maastricht hebben gedurende de route opvallend veel blaren moeten be handelen, kennelijk een gevolg van on doelmatig schoeisel. Op de w< van Veghel naar Berlicum viel een jonge man uit wegens een verrekte spier en in Berlicum viel een meisje flauw. Vanmorgen startten de deelnemers voor de laatste etappe, die vanmiddag in )en Bosch eindigde. Zij overnach ten er bij particulieren en wonen mor gen in de eemarkthallen de Pontifi cale Hoogmis bij, die mgr. Alfrink tot besluit van de route zal celebreren. De negenjarige Menno van der Kolk uit Zwolle is in de stadsgracht aldaar verdronken. De jongen speelde op een stapel hout die op de kade van de Thor- beckegracht lag. Aan het spel namen ook zijn twaalfjarig broertje en vijf vriendjes deel. Een voorbijganger riep de jongens toe, dat ze er af moesten gaan. Zij deden dit, maar daarbij gleed Menno uit en viel in het water. De opbrengst van aangegane leningen stelt de Bank voor Nederlandse Ge meenten in staat om behalve voor nieuw aan te vangen kapitaalswerken weder een bedrag aar. te wenden ter verstrekking van leningen aan de ge meenten ooi de vast financiering van kapitaalswerken. welke reeds zijn tot stand gekomen, of welker uitvoering reeds is begonnen, maar nog niet vol tooid. in verband niermede zal zij tot een bedrag van ongeveer 70 miljoen le ningen aan de gemeenten aanbieden, naar rato van de stand van de vlotten de schuld per 1 januari 1958. Dit heeft de minister van binnenlandse zaken medegedeeld aan de gemeenten. Naar het oordeel van zijn ambtgenoot van financiën en hemzelf dienen de op deze wijze verkregen leningsgelden al leen te worden aangewend voor de vas te financiering van kapitaalswerken als boven vermeld. De opbrengst van de voor bovenge noemd linancieringsdoel beschikbaar gestelde leningen kan slechts dan strek ken tot hei ter hand nemen van nieu we investeringen, indien alle terzake van reeds voltooide of nog in uitvoering zijnde kapitaalswerken t verrichten of nog te verrichten uitgaven zijn gedekt of zullen worden gedekt uit de op brengst van reeds gecontracteerde of nog te contracteren leningen. Voor tien mille aan geld en goederen is ontvreemd tijdens een brutale in braak die in Naarden is gepleegd. De bewoners van een huis aan de Godelin deweg hadden donderdagmiddag om streeks half 6 de woning verlaten en keerden gisteravond tegen half 12 terug. Het bleek toen, dat indringers zich toe gang hadden verschaft door het indruk ken van een glas-in-lood-raampje van de keuken en vervolgens met grote zorgvuldigheid de gehele woning hadden doorzocht. Toen de bewoners de balans opmaakten, bleek dat was ontvreemd: 5500 aan Nederlands geld, 350 aan buitenlands geld, vier gloednieuwe he- rencostuums, een herenwinterjas, vier paar nieuwe schoenen, juwelen, gouden armbanden, een dasspeld met een dia mant, een gouden heren armbandhor loge, flessen drank, zoals jenever, bier, cognac en champagne, en blikjes met vleeswaren. De inbrekers, die waarschijnlijk op de hoogte zijn geweest van de afwezig heid van de bewoners, hebben geen en kel spoor achtergelaten. De recherche van de Naardense gemeentepolitie heeft de zaak in onderzoek. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft een nieuwe be schikking uitgevaardigd betreffende de tandheelkundige hulp voor verplicht verzekerden van algemene ziekenfond sen. Deze beschikking regelt onder meer de bijbetalingen, welke de verze kerden voor bepaalde tandheelkundige verrichtingen aan de tandarts zijn ver schuldigd. De nieuwe regeling, die 1 april in werking is getreden, houdt ver band met de tarieven, voor tandheel kundige hulp, die gelden van 4 septem ber 1957 af. Krachtens deze beschikking zijn de bijbetalingen voor gedeeltelijke tand prothesen (kunstgebitten) deels ver hoogd, deels verlaagd. De bedragen, verschuldigd voor reparaties van pro thesen, zijn verhoogd met 0,25 tot 1,50, naar gelang van de aard der herstelling. Tot nu toe werd een zogenaamd sa- neringsbewijs kosteloos verstrekt. Een dergelijk bewijs wordt afgegeven als het gebit zich in gesaneerde toestand bevindt. Voor het laatste onderzoek, voorafgaande aan de uitreiking van het saneringsbewijs, is de verzekerde voor taan 1,- verschuldigd. Voor tandsteenverwijdering en vullin gen wordt van een gesaneerde geen bij betaling gevraagd, van de niet-gesa- neerde wel. leze betaalt voor een vul ling van 1 april af 1,75, voordien 1,50. Tot nu toe was tandsteenverwij dering jok voor niet-gesaneerden koste loos. Volgens de nieuwe beschikking dient de niet-gesaneerde verzekerde hiervoor een met de tandarts overeen te komen bedrag te betalen. Dit bedrag zal afhankelijk zijn van de omvang der behandeling, welke bij tandsteenverwij dering sterk uiteenloopt. Maximaal zal echter 4,- zijn verschuldigd. „De Haagse comedie zal op woensdag 16 april in de Stadsschouwburg te Am sterdam een voorstelling geven van „De Cirkel", van W. Somerset mougham. De regie is van Paul Steen bergen, de vertaling van Alfred Pleiter. Medewerkenden zijn.: Ida Wassenaar, Annet Nieuwenhuyzen, Paul Steenber gen, Gijsbert Tersteeg, Frans van der Dingen, Coen Flink en Fiet Dekker. Advertentie V De bekleding, die LI uitkiest voor Uw wand is een uiting van Uw eigen persoonlijkheid, van Uw eigen smaak. Het kiezen van het juiste behang moet dan ook met zorg geschieden. Er is niemand, die voor U kan kiezen, maar RATH DOODEHEEFVER kan U er wèl bij helpen door een persoonlijk advies op haar toonzalen. Ook met Uw behanger kunt U overleggen over een keuze, die strookt met Uw eigen smaak en omgeving. Ah U even naam cn adres van Uw behanger opgeeft aan RATH G> DOODEHEEFVER Prinsengracht 730-736, Amsterdam (afd.Ttj) dan krijgt U gratis een kostbaar boekje toegestuurd met een instructieve tekst en met vele prachtige kunstfoto's. Toonzalen in 20 plantam in Nederland. 55- De heren Toon Rammelt, program machef van de K.R.O. en reporter Leo Pagano hebben een bezoek gebracht aan de nieuwbenoemde gouverneur van Nieuw Guinea, dr. P. J. Platteel, om deze drie grote klankbeelden en een serie van vier schoolradio-uitzendingen aan te bieden. Tijdens een reis door Nieuw-Gui- nea verzamelde Leo Pagano de stof voor deze opnamen. De K.R.O. wilde met deze geste tevens zjjn erkentelijk heid betuigen aan het ministerie voor de ruime faciliteiten, die aan de heer Pagano tijdens diens reis zjjn verleend. Vanmorgen reikte mr. H. R. Nord, de voorzitter van de Atlantische com missie in de zittingzaal van de Twee de Kamer twee prijzen uit voor de bes te artikelenseries, betrekking hebbend op de Atlantische gemeenschap, die se dert begin 1957 in dagbladen of perio dieken verschenen waren. Eerste prijswinnaar is P. Gerssen, ko lonel gen. staf. b.d. en docent krijgswe tenschap, defensie-politiek en geopoli tiek aan de universiteit van Amster dam, aan de hogere krijgsschool en de luchtmachtstafschool, met een serie ar tikelen in het tijdschrift „Nederlandse Gedachten." De tweede prijs viel toe aan de jour nalist L. Hanekroot, voor een serie ar tikelen in het dagblad „De Tijd". De eerste prijs bedraagt 3.000, de tweede 1.000. De uitreiking geschiedde gedurende de Atlantische conferentie, die ter herdenking van de negende ver jaardag van de N.A.T.O. door de At lantische commissie in de Tweede Ka mer werd gehouden. Mr. Nord deelde mee, dat 170 arti kelen bij de Atlantische commissie wa ren ingezonden. De prijswinnaars zul len tezamen met de nationale winnaars uit de andere N.A.T.O.-landen meedin gen naar de beide internationale prij zen van 700 en 350 pond sterling. Deze worden ter beschikking gesteld door de internationale federatie waar de Atlan tische commissie bij is aangesloten, de atlantic treaty association met zetel te Londen. Mr. H. R. Nord dankte de leden van de jury, dr. E. van Raalte, prof. mr. B. V. A. Röling en Bernard Verhoevep, en deelde mee, dat in het najaar nog twee maal twee prijzen zullen worden uitge reikt voor boeken, politiek of weten schappelijke enerzijds en aan de andere kant literaire.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5