St. Barbara-kerkhof wordt binnenkort sesloten „St. Marcus" in Haarlem veertig jaar Arrestatiebevel tegen een Amsterdammer uitgevaardigd DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL W Nieuwe begraafplaats aan Vergierdeweg in gebruik Katholieke kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit gaan jubileren Verdacht van schaking van een Haarlems meisje s Voorlopig nog geen kapel Emeritus pastoor J. de Vlieger overleden Vierjarig kind onder auto op slag gedood Tijd van wilde handelaars is voorbij X. DE GREEVE Kleverparkkerk MEDEDELING Jaarverslag Nuts- spaarbank Haarlem Tijdens zitting Haarlemse rechtbank ZATERDAG 12 APRIL 1958 PAGINA 7 Kunst zij ons doel Q Passagierslijsten Ongeval in Haarlem Schilderij van Kees Verwey aangekocht Mgr. C. G. van Trigt 12Vz jaar rector ziekenhuis St.-Joannes de Deo Verschuiving De ideale zonwering Fa. P. SENFT ZPf Een derde verkeers- tunnel onder Noordzeekanaal Dit plaatje behoeft geen commen taar. Het St. Barbara-kerkhof aan het Soendaplein is overbezet en en het zal binnenkort worden gesloten. JVfaar wij vernemen, zal het r.-k. kerkhof „Sint Barbara" aan Soendaplein te Haarlem eind juli e§>n augustus van dit jaar gesloten ^'Tclen. Vanaf die tijd zullen daar "0g slechts begravingen geschieden de zogenaamde eigen graven (reeds verkochte en bestaande gra- le"). De sluiting betekent tevens, de nieuwe r.-k. begraafplaats aan y Vergierdeweg in gebruik zal wor- genomen, een gedeelte, dat afge- 'Ml«n ligt van de nieuwe algeme- 6 ^ffraafplaats. Verschillende jaren reeds heeft j^en gezocht naar een oplossing ter .^graving van de katholieke over- 'edenen. Het kerkhof aaii het Soen- ""'iiiii '"""lllli iiiiiiiiiiiiiiiiiii hui iiiiiiiii ii ui min ii iiiiiiiiii; %lein raakte vol en het werd nood- jT. elijk naar grond te zoeken ter i'chting van een nieuwe begraaf- J'aats. Reeds in 1951 heeft Deken J. A. Kuilman het gemeentebe- 1'Uur van Haarlem er op geatten- ePtd, dat het St.-Barbara-kerkhof, .edert 1892 in gebruik, binnen enkele aren volledig bezet zou zijn. De .^estie werd spoedig urgent, zonder er een spoedige oplossing in 'cut was. Om ruimte te winnen heeft toen de beplanting aan de zuid- Jae van het kerkhof laten verwijde- doch het gewonnen terrein zal Sen augustus geheel zijn benut. tl)2°als bekend, is destijds, na overleg tejtSetl merkelijke en burgerlijke autori- Wh*1'- ^eze oplossing gevonden, dat de gen en de beschikking zouden krij- g over een eigen gedeelte van de al- gij^ene begraafplaats aan ïv< fei de Ver- -eweg. Het terrein, dat men toege- g®2en kreeg, was drie-en een halve ha hot. tw '55 werd met de ophoging begonnen, g jaar later was men zover, dat een 'eit r-ng gemaakt kon worden met de kp 'Jke aanleg en inrichting. De nieu- t0v Katholieke begraafplaats is thans in L ®rre op orde, dat er begravingen jjhen geschieden. e grote moeilijkheid is nu echter, Advertentie ZONDAG 13 APRIL preekt de Zeereerw. Heer in de Missen om 6.30, 7.45, 9 uur, 10.30, 12 uur. ïllf leden van het genootschap van <ioeir,Gnde kunstenaars Kunst zij ons Ig zuilen van 19 april tot en met 111111 werken exposeren in het tie eum „Huis van Looy" aan de Klei- tlor- utweg te Haarlem. Een erezaal ingericht met werk van jonkheer Vo„ eding var. Berkhout ter gelegenheid üfi diens vijfenzeventigste verjaardag augustus van dit jaar. De opening V0sgeschieden dcor dr. J. E. Baron de fis Hp n Steenwijk, o.m. oud-commissa- er Koningin in Noordholland. 'sijj dhs bureau, Smedestraat 5 in Haar- aUj>i'.'if.Ken vrijelijk ter inzage de pas- jjnilia^ en van m.m.s.s. „Fla- '.ddiWijke Rotterdamse Lloyd, die ar»-1-, lldonosië gerepatrieerden resp. 1 13 mei en 2 mei in patria ver- nt worden. Langkoeas" en „Garoet" van dat er nog steeds geen kapel is, waar de gebruikelijke absoute gehouden kan worden, alvorens de begrafenis ge schiedt. Daaraan zijn reeds vele bespre kingen gewijd, maar het ziet er nu naar uit, dat het nog jaren kan duren, eer de bouw van de kapel zijn beslag heeft gekregen. Reeds in 1955 heeft de architect ir. G. M. Leeuwenberg uit Utrecht in over leg met de Deken van Haarlem, de di recteur van Openbare Werken en met de directeur van de dienst voor Be graafplaatsen een ontwerp gemaakt van de nieuwe kapel. Dat ontwerp is bestudeerd door de liturgische com missie in het bisdom Haarlem, die in mei 1956, nadat op haar instigatie een aantal veranderingen in het ontwerp was aangebracht, haar fiat aan het ge wijzigde ontwerp gaf. De gemeente Haarlem heeft zich reeds in januari 1956 bereid verklaard de stichtingskosten van de kapel, met uitzondering van de voorzieningen, wel ke speciaal voor de katholieke plechtig heden bestemd zijn, voor haar rekening te nemen. Een daartoe strekkend voor stel zou aan de raad gedaan worden. Men betreurt het bij het kerkhof-be stuur in hoge mate, dat het daarbij ge bleven is en de commissie van bestuur heeft zich tot het gemeentebestuur ge wend om haar zeer ernstige bezorgd heid te uiten over het ontbreken van een kapel op de nieuwe katholieke be graafplaats. Tijdens een inmiddels ge houden bespreking is thans gebleken, dat de bouw van de kapel wegens ge brek aan kapitaal niet op korte termijn is te verwezenlijken. Men kan zich nu afvragen, of de gemeente Haarlem niet wat meer voortvarendheid aan de dag had kunnen leggen in 1956, toen er van bestedingsbeperking nog geen sprake was, feit is, dat er voorlopig geen kapel zal zijn. Men heeft nu een noodoplossing, wel ke hierin bestaat, dat op het kerkhof een eenvoudige kleedruimte wordt ge bouwd voor de dienstdoende priester. Dit is de enige voorziening, die nog ge troffen kan worden. De eerste tijd zal er op het kerkhof geen absoute verricht worden en geschiedt de begrafenis di rect na aankomst. De commissie van bestuur heeft het gemeentebestuur ech ter met nadruk laten weten, dat zulks slechts een voorlopige oplossing kan zijn en dat zij er op rekent, dat de gemeente Haarlem met spoed haar toe zeggingen waar maakt. Advertentie JULIANALAAN OPENGEBROKEN KAMSTEEG's Automobielbedrijf N.V. blijft bereikbaar via de ZJJLWEG. Benzine, verkoop, stalling, reparatie. OFFICIAL VOLKSWAGEN DEALER Het door de architect ir. G. M. l,eeuwenberg uit Utrecht vervaar digde ontwerp van de kapel, die gebouwd zal worden op de nieuwe, r.-k. begraafplaats aan de Ver gierdeweg. Hopelijk zal het niet al te lang duren, eer met de bouw daarvan begonnen kan worden. A7eertig jaar geleden, 27 april 1918, besloten twintig katholieke klein- Haar?em° *ov erl eden*1 in?3 pas too r T dij V handelaren in aardappelen, groenten en fruit uit Haarlem en onmid vlieger. Pastoor de Vlieger, die van dellijke omgeving min of meer schoorvoetend tot de oprichting van een 1928-1949 aan het hoofd gestaan heeft van de parochie van O. V Vrouwe Rozenkrans en St. Dominicus aan het Spaarne te Haarlem, is 82 jaar oud geworden. Sedert 1949 genoot hij zijn emiritaat in Huize Sint Bavo in Heem stede, maar moest enige weken geleden in de Mariastichting worden opgenomen. Pastoor de Vlieger werd in 1875 in eigen organisatie, die zij onder patronage stelden van Sint Marcus. De ruim honderdtwintig leden, die „Sint Marcus" thans telt aBs Haarlemse afdeling van de Nederlandse R.-K. Organisatie van Détailhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit, gaan het veertigjarig bestaian van hun vereniging thans met gerechtvaardigde trots en dankbaariheid vieren. Woensdag 23 april zal het bestuur 's middags tussen drie uur en half vijf recipiëren in de Kroonzaal van café-restaurant Brinkmann, zondag 27 apri! Nieuw"Vennep"gebomn" Op de feestdag wordt ter gelegenheid van het jubileum een plechtige hoogmis opgedragen van Maria ten Hemel Opneming in 1902 jn de Paterskerk aan de Groenmarkt, door de geestelijk adviseur, pater werd hij priester gewijd, waarna hij p j Huigens O FM waarna een gemeenschappelijk ontbijt genuttigd KS&ta&wöklDenSo.1L. wordt. 's Avonds is er in het gemeentelijk Concertgebouw een feest met - - - - een aantrekkelijk programma. De kinderen van „Sint Marcus worden evenmin vergeten. Woensdagmiddag 16 april is er voor hen in „Die Raeck- se" een kinderrevue. Vrouw van Goeden Raad) en Amster dam (Maria Magdalena). In Amsterdam werd hij belast met de stichting van de parochie van O. L. Vrouw van Lour- des, waarvan hij in 1919 tot eerste pas toor werd benoemd. In 1928 werd Pastoor de Vlieger overgeplaatst naar de Spaarneparochie in Haarlem. In Haarlem is vrijdagmiddag om kwart voor drie de vierjarige Johannes B. A. Torcque op de hoek van de Co- lensostraat en de Scheepersstraat aan gereden door een wagen van de Ge meente Reiniging. Het kind was op slag dood. Het jongetje, dat aan de Colensostraat woonde, was op de hoek aan het spelen met zijn driewielfietsje. De chauffeur van de auto die rechtdoor wilde rijden in de Colensostraat zag het kind te laat. Een der voorwielen reed over het lichaam van het kind. Bij de nutsspaarbank te Haarlem werd in 1957 f 651.180 meer terugbetaald dan ingelegd. In totaal werd ingelegd f 27.125.063 en terugbetaald f 27.776.243. In 1956 werd bij een inleg van f 24.695.427 een spaaroverschot gekweekt van f 3.725.326. Aan inleggersrente werd vergoed in 1957 f 1.177.684 (1.109.910), zo dat het totale inleggers tegoed per ulti mo 1957 is gestegen tot f 47.088.156, aldus het jaarversla'g van deze instelling. Het verloop van de inleggingen en de terug betalingen is de eerste helft van het af gelopen jaar vrij normaal geweest hoe wel het niveau der spaaroverschotten iets lager lag dan in 1956. In- de tweede helft van het jaar kwam er echter een zekere kentering en begonnen de te rugbetalingen te stijgen. Deze terugbe talingen stegen nog verder in de maan den november en december voorname lijk tengevolge van de inschrijving p de Nationale Woningbouwlening en an dere 6% emissies. Het is opmerkelijk al dus het verslag, dat het bedrag der in leggingen nog ongeveer 2.500.000 hoger was dan in 1956. De Rijks-Adviescommissie voor schilderkunst onder voorzitterschap van prof. Jan Wiegers heeft van de Haarlemse kunstschilder Kees Verwey een uit 1948 daterend schilderij aange kocht, getiteld „De smokkelaar". De aankoop geschiedde naar aanleiding van zijn expositie in Leiden. Morgen viert mgr. C. G. van Trigt zijn koperen jubileum als rector van het ziekenhuis „St.-Joannes de Deo" te Haarlem. Om 9 uur draagt hij een plechtige hoogmis op in de kapel van het ziekenhuis. Het intern personeel krijgt van 11.15 uur tot 11.30 uur gele genheid om te feliciteren, daarna, tot 12 üur, de overige belangstellenden. De twintig katholieke aardappelen-, groenten- en fruithandelaren, die veer tig jaar geleden op initiatief van de bekende, thans 78-jarige middenstands pionier J. G. van Kessel een eigen bond oprichtten, volgden daarmede, evenals de katholieke melkhandelaren, de op wekking van het in 1918 uitgevaardigde bisschoppelijke mandement. In dit man dement werd de oprichting van eigen vakorganisaties bepleit voor katholieke middenstanders, die destijds soms lid waren van de katholieke middenstands vereniging, maar daarbij tevens aange sloten bij een neutrale vakorganisatie, welke uiteraard alleen de zakelijke be langen van haar leden behartigde. Min of meer in tegenstelling tot melkhande laren voelden de katholieke groentehan delaren destijds over het algemeen wei nig voor een principieel katholieke vak organisatie. Er bestond al een alge mene vereniging „Onderling Belang'', die verdienstelijk werk deed en waarbij talrijke katholieken waren aangesloten. De oprichting van „Sint 1 ireus" ver liep daarom aanmerkelijk moeilijker dan bijvoorbeeld die van de katholieke melkhandelarenvereniging. De katholie ke groentehandelaren voelden voor het merendeel voor één sterke organisatie omdat zij meenden, dat „verzuiling" te vens versnippering van krachten zou betekenen. De tijd heeft echter geleerd, dat dit al te pessimistisch gezien was, omdat de drie organisaties behalve „Sint Marcus" en „Onderling Belang" is er ook in Haarlem de Vereniging van Christelijke Kleinhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit „Draagt Elkanders Lasten" gezamenlijk be langrijk en opbouwend werk hebben kunnen verrichten, zonder dat de eigen levensbeschouwing daarbij in het ge drang kwam. In 1918 was dat inzicht er echter nog niet. Tijdens de oprichtingsver gadering, in een zaaltje van gebouw „Sint Bavo" aan de Smedestraat in Haarlem, bepleitten kapelaan Bur- winkel, de eerste geestelijke adviseur van „Sint Marcus", en de energieke organisator J. G. van Kê'ssel, destijds bijvoorbeeld reeds lid van de Bloe- mendaalse gemeenteraad en bekend als de „burgemeester va.n Tuindorp" de oprichting van een katholieke dé- taillistenorganisatie. Van de aanwezi gen voelden daarvoor echter slechts twintig. Anderen wilden eerst liever de kat uit de boom kijken, maar wel dra telde „Sint Marcus" reeds onge- De heer J. G. van Kessel, die in 1918 het initiatief nam tot oprich ting van „St. Marcus". Drieëndertig jaar lang, tot 1951, was hij voorzitter. fruitbranche. In de groentehandel heeft zich namelijk een opvallende verschui ving voorgedaan van de straatverkoop, het uitventen met een kar. naar de groentewinkels. Na de oorlog vooral concentreerde de kleinhandel zich hoofdzakelijk op winkels, een verschijn sel, dat uiteraard bevorderd werd door de talrijke vestigingseisen, die thans gesteld worden. Het behoeft geen be toog, dat de winkelverkoop het aanzien miliumui 111 m 111! 111111 ii mimmimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiMiiiiiiiMiiiMiimmiiiiiiimimiiimmiiiiiiiiuiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiimimiiiimimiiN veer vijftig leden. De heet" Van Kes sel werd met algemene stemmen ge kozen tot voorzitter. Drie-en-dertig jaar lang, tot 1951, bleef hij die functie vervullen. Andere werkers van het eerste uur waren de heren Thijs Fonville, Toon de Boer, Jean Bertholé, Herm. Bakkenhoven, Dirk Hoefgeest. Frits Beelen Sr. en Piet Lodder, die in de loop van de jaren bestuursfuncties in „ISint Mar cus" hebben vervuld en aan wier ijve ren het te danken is, dat vele katholie ke groentehandelaren overtuigd geraak ten van de noodzaak van een eigen or ganisatie. De jubilerende vereniging telt thans honderdtwintig leden. Op het eerste ge zicht lijkt het dus, alsof er gezien de bevolkingstoename sinds 1918 nau welijks enige winst geboekt is;, wat het ledental betreft. Maar tegenover de be volkingstoename staat merkwaardiger wijs een opvallende vermindering van het aantal kleinhandelaren winke liers, maar vooral straatventers in de aardapelen-, groenten- en van de handel ten goede gekomen is, omdat er op straat vroeger nogal eens door „wilde" handelaars geknoeid werd met de kwaliteit. De tijd, dat men op straat venters hoorde uitroepen „dat binne de Wijker aardbeien een kwartje de kilo aardbeien" ligt niette min nog vers in het geheugen, en wat de aantrekkelijk lage prijs betreft, zul len er veie huisvrouwen zijn. die daar naar terug verlangen. Al met al waren het echter juist de „wilde" straatven ters, die de groentehandel maar al te vaak in discrediet brachten. Soms wa ren het gelegenheidkooplui, „seizoen handelaren", die als zij vijf gulden op zak hadden een handwagen huurden voor een dubbeltje per dag, door de een of andere grossier van handel (goedkoop en slecht meestal) werden voorzien en daarmede de bonafide han delaar tussen de benen liepen. De ge organiseerde kleinhandel mopperde dan vaak terecht, dat die gelegenheidsven- ters „alsof het nog niet genoeg was" zelfs door Sociale Zaken of een chari tatieve instelling van handelsgeld wer den voorzien, omdat ze „toch ook moes ten leven" een adagium, dat uiter aard voor beide partijen gold. Dank zij de activiteit van de vakorganisaties zijn deze kwesties echter sinds lang tot aller tevredenheid opgelost. Een belangrijk winstpunt daarbij was, dat de kleinhan del in groenten daardoor in aanzien steeg. De president van de Haarlemse rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, heeft vrijdagmiddag de arrestatie bevolen van een 38-jarige winkelier uit Amsterdam, die terecht moest staan wegens het schaken van een minderjarig meisje uit Haarlem, maar die niet op de terechtzitting was verschenen. Het meisje is inmiddels meerderjarig geworden en kan binnen kort maar tegen de wil van haar 'ie ooit kennis maakt met een geheim kamerheer, is instinc tief op zijn hoede. Met dat „kamerheer" wil hij wel vrede ne men, maar dat „geheim" intri geert hem. Wat voor geheimen heeft zo een hoogwaardigheidsbekleder? Ik kan het u werkelijk niet vertellen. Ik weet het niet. Eens heb ik in gezelschap van een heel stel geheime kamerheren koffie gedronken, maar ik ben als een diep teleurgesteld man heenge gaan. De koffie, de melk, de suiker, alles was heel gewoon. Geen myste rie, zelfs geen bijsmaakje, vielen er te bespeuren. Koester dus in die richting geen verwachtingen, wan neer u morgen het ziekenhuis Sint Joannes de Deo binnenwipt om mgr. Cosmas van Trigt te feliciteren met zijn koperen jubileum als rector van het ziekenhuis. Nu is het bijzonder moeilijk over deze priesterlijke jubilaris een stuk je te schrijven. Er zijn zoveel merk waardige kanten aan zijn persoon, dat het met één bril niet te over zien is. Zelfs de tekenaar, die voor geen kleintje vervaard is, moest moedeloos de stift neerleggen en het advies geven: neem zijn foto, dat is hem helemaal. Alles in één: capabel, notabel, venerabel, aima bel en daardoor toch altijd nog epis- copabel. Die laatste kwaliteit blijft voorlopig discutabel, en ik zal wa' dat betreft niet in details treden. Indien iemand zich later geroe pen voelt een biografie te schrijven van mgr. Van Trigt, zal hij niet te klagen hebben over gebrek aan stof. Hij zal in diens geboorteplaats Weesp reeds een prachtig aankno pingspunt vinden. De jubilaris maakt immer de indruk een verse voorraad weespermoppen bij zich te dragen, die hij zijn gasten op ieder gewenst uur wil presenteren. Daar is verder die zeldzame naam Cos mas, welke slechts door de liturgie nog in leven is gehouden. De keren, dat ik bij mgr. Van Trigt op bezoek was, trof het mij altijd, dat er één fauteuil leeg bleef. Ik had dan de indruk, dat die stoel vrij gehouden werd voor Damianus, die elk ogen blik zou kunnen oinnenstappen met de vraag: „En, hoe staat het met de patiënten?" Cosmas I en zijn broer Damianus waren de Arabi sche heiligen, die in 300 na Christus de medische wetenschap beoefen den. De Cosmas, die morgen jubi leert, doet dat meer in het geeste lijke vlak, maar met niet minder zorg en oprechte belangstelling. Mgr. Van Trigt, die als officiaal president van de kerkelijke rechtbank in de bisdommen Haar lem en Rotterdam feitelijk een amb tenaar is, prijst zich gelukkig, dat de zielzorg zijn deel is gebleven door zijn werk in het ziekenhuis. Een taak, die met zijn adviseur- sfchap van de personeelsvereniging en het directoraat van de Maria- congregatie nog is uitgebreid. Ik zou u nog kunnen vertellen, dat mgr. Van Trigt vroeger kerke lijk recht gedoceerd heeft aan het Theologicum te Warmjnd, en daar voor klassieken aan het klein-semi- narie Hageveld. Uit dien hoofde zal hij het klassieke Latijn goed beheer sen, maar zijn kracht ligt toch in het visserslatijn. Ik geloof niet, dat er in het Haarlemse diocees één priester is, die zo voortreffelijk de ze materie beheerst. Hoe hij de kunst van de visserij heeft geleerd, kijk, dat is nu het geheim van deze Kamerheer. Heitjes staan deze week ir de bijzondere belangstelling van de jeugd. Tien en meer keer per dag gaat de bel thuis en meldt zich een dappere verkenner of gids om een karweitje op te knappen. Het merkwaardige is, dat er altijd duizend en een karweitjes te doen zijn, maar op het moment, dat zo'n werkwillige heitjes-klant zich aanbiedt, er niets voorhanden is te doen. Het koper is net gepoetst, de ramen zijn gezeemd, de tuin is gis teren bijgeharkt en het oude papier is al bij elkaar gebonden. /.Heen het kolenhok moet nodig schoonge maakt worden. Doen durft u daar zo'n heitjesliefhebber in te sturen? Maar goed, er is altijd nog wel een knoop van een jas af of moet er hoognodig koffie gemalen wor den. Voor dat laatste karweitje moet ik u echter waarschuwen. Wij hebben daar laatst een verkenner mee aan het werk gezet, terwijl zijn zusje de was binnenhaalde. Toen de koffie gemalen was, hebben ze met een water opgezet en binnen een minimum van tijd pruttelde de kof fie Het duo nam het er gezellig van, liet zich de koffie goed smaken en ik kon niets anders doen dan twee heitjes extra besteden „voor wat er bij." Tevreden ging het stel naar huis. En buiten hoorden wij de een tegen de andere zeggenwe hebben van ochtend maar één heitje verdiend, maar het was toch gezellig. ouders met de Amsterdammer trou wen. Het paar heeft reed aang etekend en de andere formaliteiten vervuld, die nodig zijn voor een huwelijk van meerderjarigen tegen de wil van de ouders. De voorgeschreven wachttijd van drie maanden is over een dag of tien verstreken. Wanneer het huwelijk eenmaal is gesloten, is geen strafrech telijke vervolging tegen de winkelier meer mogelijk. De ouders van het meisje hadden bjj de justitie een klacht wegens schaking aanhangig gemaakt. Zij hadden ver schillende bezwaren tegen de man, met wie hun dochter 17 juni v.an het vorige jaar van huis is weggelopen naar een de ouders onbekende verblijf plaats. 8 januari van dit jaar is het meisje meerderjarig geworden. De winkelier zou donderdagmiddag terecht staan, maar het meisje was toen niet vetschenen om in de zaak la getuigen. De rechtbank stelde de zaak toen een dag uit en vaardigde een bevel tot me- debrenging uit voor het meisje, omdat de verdediger, mr. P. J. Prinsent Geer- iings, niet van haar getuigenis w;Rde af zien. Toen de terechtzitting vrijdag middag, twintig minuten later .clan de aangegeven tijd, zou beginnen, waren de verdachte en zijn toekomstige echt genote niet aanwezig. De verdediger deelde mede dat de verdachte hem vijf minuten tevoren had opgebeld met de mededeling dat hij enigszins vertraagd was, maar onderweg naar he;t ge rechtsgebouw. De president wildst niet ingaan op het verzoek van de verdedi ger nog even te wachten en verdaagde de zitting voor onbepaalde tijd. Hn vaardigde het bevel tot gevangenne ming uit, wellicht in verband met de mogelijkheid, dat de verdachte zidh zou trachten te onttrekken aan een berech ting. Volgens ooggetuigen op de publieke tribune was de verdachte, toeai de president het arrestatiebevel uit vaardigde, inderdaad in het gerechts gebouw aanwezig, evenals zijn toe komstige echtgenote. Zij waren onder weg van Amsterdam naar Haariem een kwartiertje opgehouden. Advertentie OEDEPONttKD HANDELSMERK (aluminium Jaloezieën1 Dekoratie! Duurzaam en Praktisch Nassaulaan 76 Tel 10743 Haarlem Ook wat de groenten veiling en de ver houding met de grossiers betreft, is er sinds 1918 veel ten goede veranderd, al hopen de groentehandelaren sinds jaren tevergeefs op een behoorlijke plaats voor de veiling, omdat er op de Koudenhorn eenvoudig geen ruimte is en men er elkaar dus in de meest let terlijke zin in de wielen rijdt. Dat laat ste gebeurde veertig jaar geleden ook al, maar dan figuurlijk, omdat de ruim te toen nog voldoende was. Kwesties over betaling tussen klein- en groothan delaars. over de kwaliteit enzovoort waren toen dikwijls aan de orde van de dag, evenals onverantwoordelijke speculaties. In de dertiger jaren toen ook de groentehandel als gevolg van de eco nomische crisis een moeilijke tijd be leefde, kwam echter een betalingsre geling tot stand, die kwesties daarover tot het verleden deed behoren, hetgeen alweer het aanzien van de handel ten goede kwam. Haarlem was toen de eerste stad in den lande, vaar een der gelijke regeling tot stand kwam. Sinds dien wordt er op de veiling niet meer gevochten of gescholden, al ging ook een deel van de vroegere gemoedelijk heid verloren. Bijnamen als „Toon de Soep „Vettekliek" en „Uiebuik" voor groentehandelaren behoren daarom ook tot het verleden. De pioniers van „Sint Marcus" heb ben destijds dikwijls met offers voor hun eigen bedrijven moeten strijden om een eind te maken aan de „verdeel en heers-politiek", die nogal eens werd toegepast op de veiling. Veertig jaar geleden waren de grossiers oppermach tig en niet georganiseerd, zodat het het vrijwel onmogelijk scheen iets te bereiken. Op sociaal gebied heeft „Sint Marcus", samen met de beide andere organisaties na de oorlog ook een va kantieregeling voor de groentewinke- iiers in het leven geroepen. Haarlem is daardoor een van de wei nige steden, waar een dergelijke rege ling van de handel zelf, en op basis van vrijwilligheid, is uitgegaan. In onze tijd, vol sociale voorzieningen, zijn het maar al te vaak juist de kleine zelf standigen, die van alles op dat gebied verstoken dreigen te worden, omdat zij bijvoorbeeld wat de kinderbijslag betreft „te groot voor het servet, maar te klein voor het tafellaken" zijn. „Sint Marcus" heeft gelukkig voor de katholieke aardappelen-, groenten- en fruithandelaren, de jaren door getoond een actieve organisatie te zijn, die dil- ligent is bij alle problemen van de tijd. De burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen, heeft tijdens een bezoek van journalisten aan twee Zaan- damse bedrijven de aandacht gevestigd op de mogelijkheid in de zeer verre toe komst, van een derde verkeerstunnel (naast de Velser- en Coentunnel) onder het Noordzeekanaal. De burgemeester bracht deze gedach te, die naar lil zeide, niet nieuw is, ter sprake tijdens een lunch, waar hij een kort overzicht gaf van de Zaanstreek als industriecentrum. Deze der 1e tunnel is door planologen gedacht aan de rand van de toekomsti ge uitbreiding van het westelijk haven gebied van de hoofdstad, to ongeveer ten noorden van Halfweg en een ver binding gevend naar Westzaan. Deze tunnel is nu nog een schaduw, maar er moet volgens de heer Thomassen voor gezorgd worden, dat deze scha duw o, de kaar* blijft staan. Het op de ze tunnel aansluitende wegenplan was nog schetsmatig op de getoonde kaart aangege>?n Door eer dergelijke *unnel zou da* ook het gebied ten westen van de Zaan ontsloten kunnen worden voor industrievestigingen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7