Brief VAN EISENHOWER GEEFT DE DOORSLAG Franse regering tot gesprek met Tu nesië bereid Russisch bedrog Huize „De Polldoor brand in zeer korte tijd geheel in de as gelegd KING FREDDYwenst te gaan scheiden Gramstorige negers laten nu hun baarden weer staan Dr. Rasjid neemt een half miljoen dollar mee Vijf oorlogsschepen vóór Padang Djakarta: „Opstand wordt nog deze week neerge Tegenregering verwacht aanval morgen vroeg slag en *7eefc/ess Geweldige ontploffing in gasbedrijf Kostbare installatie in puin SPOETNIK II vanmorgen ten onder gegaan? Dwong ongeluk Russen tot het staken van de kernproeven Gezin met vier kinderen met veel moeite in veiligheid Hofcrisis in Boeganda Verblijf in Londen gaf een andere kijk op het leven Auto door trein gegrepen Landbouwer door tractor gedood Het weer- Arnhem wakker geschrokken Gevaarlijke manoeuvre Vuurzee in De Bilt Jongen onder truck met oplegger geraakt en gedood Het weer in Europa (joodwill N - Door Nederlanders gezien? Substituut-grif fier geschorst MAANDAG 14 APRIL 1958 5 82ste JAARGANG No. 29884 PARIJS, hedenmorgen. „De Raad van Ministers", aldus heeft een zaterdag avond laat na twee dagen van wild gedelibereer op het klysée verstrekt communiqué medegedeeld, „heeft beslo ten als basis van discussie met Tunesië te aanvaarden het resultaat van de door de heren Beeley en Murphy genomen c°ntacten. De regering behoudt zich het recht voor om ten °verstaan van de internationale instanties de problemen op te roepen, die verband houden met de controle van de Alge- rjjns-Tunesische grens; zi* vraagt de bijeenroeping van het Parlement op dinsdagnamiddag a.s., teneinde de Assemblée ln te lichten aangaande haar beslissingen en daarover een ^bat uit te lokken". Naar voorts verluidt zal de regering, ^tgeen voor de hand liggend is, in de loop van dit debat ^et vertrouwen der Nationale Vergadering vragen. ji6raan toe," dat de Russen het vorige ar in communistisch China een onder- £r°hd! Vier auto's zwaar beschadigd Volgen andere diplo maten zijn voorbeeld? Bij Hoogovens: ge MORRIS 'Ge/oreyot/óvp/ Suède dames/herenjasjes Noordelijke wind li* Machinist licht gewond BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM elefoon: Redactie 21544, Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 'Jkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 'Jkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Teletoon 5790 •rectie; 3. 3. w, Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs, H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 1 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. 'jiiiin !"m mi mm li mini in ii in li Milium illinium hui ii in ui dJïet Deense blad „Berlingske Tiden- r' heeft bericht, dat de Kussen door icatastrofaal" ongeluk gedwongen ,erden hun jongste kernwapen-proeven ..staken. Dit ongeluk zou een toene- - 'ng van radio-actieve neerslag tot een F8arlyk niveau in Rusland en aan- i^nzende landen tengevolge hebnen ge- lild. v^et Zweedse defensie-instituut zou V'gens United Press geconstateerd heb- j,eb dat in verscheidene gebieden de v^o-activiteit, tengevolge van de Rus- tUr Proeven, met 25 pet gestegen is. Sc?-r!t dat het zuidelijk deel van de vjet-Unie tot verboden gebied is ver- 'aard, schünt een nadere illustratie te y°rmen voor de berichten. De Russische bevolking is ernstig ongerust en de re- §®ring wenst niet dat het buitenland Maar iets over hoort, aldus het blad. Desgevraagd zei het State Department J) Washington, dat het de juistheid van bericht niet kon bevestigen. Senator Humphrey zei gisteren ech- „I voor de televisie, dat er gegevens %.die deze bewering steunen. Pro verklaarde, dat deze Russische Sla en een 8r°te radio-actieve neer- v,|8 hadden veroorzaakt in Scandina- '^Noord-Europa, Japan en delen van ^Senator Humphrey, die voorzitter - h de subcommissie van de senaat ki or ontwapeningskwesties is, voegde We, se atoomontploffing hebben te- eg gebracht van negen kiloton. zijn sterke aanwijzingen, dat de a0 fen» vóór zij twee weken geleden v"■kondigden, dat zij hun kernproe- ?er, zouden staken, eerst nog een 'Ontrustende verontreiniging van luchtruimhebben veroorzaakt. n verklaring van deze strekking kort voor Pasen afgelegd door Welingelichte Amerikaanse senator «biphrey en nu komt ook dJ, Deense blad „Berlingske Tiden- u biet een opzienbarend bericht. De ""sen hebben over de „fallout" van bah- i°n9ste kernexperimenten angst- "9 gezwegen. Als die kernexperi- inderdaad een gevaarlijke 0q w-actieve neerslag hebben ver- Zaakt, zoals nu in het Westen be- cn er<2 wordt, dan zal het de Russen ■^"twijfeld niet welkom zijn, dat dit „Jeldkundig wordt gemaakt. De Öa-S van c'e Russische propagan- in~itunt zou er n°9 eens scherp door "n "st licht gesteld worden. Als ke.S in9lon nu eens bekend zou ma- foj' Wat er precies gebeurd is bij de d,.( 9®te reeks proeven van Moskou cie dan inderdaad zou blijken dat *0hrtSsen experimenteren met bij- het er „vuile" kernwapens dan zou Hm Psychologisch effect van de schijn- hiej!9e verklaring van Gromyko te cIqj 9edaan kunnen worden. Een land °P onverantwoordelijke wijze tecj~ProeVen neemt, heeft niet het bo0. op te werpen als de grote het "chter van de uitbanning van het kernwapen. Het heeft zeker niet h?t recht een land als Amerika, dat *lirniZVaar van de „fallout" tracht te ln'^ren, verwijten te maken.. ïletn5fgmorgen reed een Hagenaar behhaa aut0 'n de Theresiastraat te het hü °P een gegeven ogenblik orn^J1 han(3schoen vallen. Hij bukte «Huw1 eze °P te rapen, hetgeen hem vj'hg J:- maar ten koste van een bot sen "et drie geparkeerde auto's, die Wap aar werden beschadigd. Ook van de Hagenaar kreeg zeer ."nzipSt." v«n ae Hagenaar Kreeg kpÜWobri schade. Zelf bekwam hij °Ver 1" h0t gezicht en klaagde vonden Pijn in de borstkas. Indien de aldus met grote urgentie uit hun Paasreces en campagne voor de kantonale verkiezingen teruggeroe pen afgevaardigden dit vertrouwen schenken, is het aannemelijk, dat men eerlang op belangrijke punten het Frans-Tunesisehe geschil op weg zal zien naar zyn oplossing, zijn met al le gevoelens van opluchting te begroe ten verdwijning van het toch reeds over laden diplomatiek toneel. Schenken zy dit vertrouwen niet, dan zal de regering- Gaillard plaats moeten maken voor weer eens een andere Franse regering: wat voor een en met welke alternatieve Tunesië- en Noord-Afrika-politiek is vol komen duister. Het is voornamelijk de persoonlijke door President Eisenhower aan premier Gaillard- gerichte boodschap, die vrij dag door de heer Murphy werd over handigd, geweest die tot deze onver hoedse climax heeft geleid. De tekst van deze boodschap is niet gepubliceerd maar officieus is aangaande haar te neur te verstaan gegeven, dat zij, inge geven door gevoelens van grote en oude vriendschap, een aanmaning inhield tot ,,het gebruiken van gezond verstand", dit. gezond verstand in casu zeggende dat van datgene wat de „goede dien sten" tot dusverre hadden opgeleverd een dankbaar en nuttig gebruik kon en diende te worden gemaakt en dat van het afbreken door Frankrijk van de goede-diensten-procedurë en een her nieuwd voorleggen van de aangelegen heid aan de Veiligheidsraad weinig anders dan narigheid te verwachten viel. Een zeer felle brand heeft zondagmor gen fn zeer korte tijd het hotel huize „Poll" te De Bilt in de as gelegd. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de ijlings gealarmeerde brandweer corpsen van De Bilt, Bilthoven, Zeist en Utrecht bij aankomst al voor een vrijwel hopeloze taak stonden. Het was een laaiende vuurzee, waarin de samenwer kende spuitgasten welhaast tevergeefs duizenden liters water stortten. De brand die om ongeveer half vijf in de ochtend werd ontdekt door een voorbijganger, overrompelde de eige naar, de heer L. Veilekoop, en zijn ge zin. Een politieman sloeg met zijn gum mistok een ruit in toen hij bemerkte dat het gezin, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, nog onkundig was van het naderend onheil. Het gezin werd wakker door het schreeuwen van de po litieman en het glasgerinkel. Met moeite kon men het inmiddels reeds als een fakkel brandende hotel veriaten. Het vuur greep zeer snel om zich heen en vond gretig voedsel in de voornamelijk rieten meubilering van het hotel, dat de laatste jaren als café-restaurant en dansgelegenheid was ingericht. Zaterdag had men er nog ge danst. Gewoontegetrouw was na slui ting gecontroleerd of de bezoekers misschien ook brandende peukjes op de grond hadden achtergelaten. Ook de Afrikaanse pers heeft uitvoe rig bericht over het lot van ex-keizerin van Perzië. Maar nu dient zich een ko ninklijke huwelijkscrisis aan, die heel wat dichter bij huis speelt. De 34-jarige Kabaka (koning) van Boeganda, Zijne Hoogheid Edward William Frederick Moetesa II, heeft namelijk te kennen gegeven, dat hij wil scheiden van de te genwoordige Nabagareka (koningin). Geheel analoog aan de Perzische crisis Is de ontwikkeling te Kampala niet. In Boeganda is het behoud van de dynas tie wel degelijk verzekerd, want enke le jaren geleden heeft de koningin het leven geschonken aan een Kabatsi (kroonprins). De moeilijkheid is hier, dat de Kabaka in december 1953 op last van de toenmalige gouverneur, Sir Andrew Cohen, wegens verzet tegen het Britse protectoraat, is gearresteerd en naar Engeland is gezonden, Moetesa II kreeg in Londen een hele suite in het Savoy-hotel toegewezen en het ministe rie van koloniën betaalde hem een klei ne ton per jaar. Tijdens deze weelderi ge ballingschap, die 22 maanden duur de, verwierf Moetesa II zich bij een ruime schare nieuwe kennissen niet al leen de bijnaam „King Freddy", maar ook ontwikkelde hy een levendige be langstelling voor het program van de Labourparty, de Parijse mode, het edele voetbalspel, internationale politiek en de geheimen van sherry en port. In oktober 1955 gaf de Britse regering toe aan de herhaalde eis van het volk van Boeganda (niet van King Freddy) en Moetesa II keerde zonder merkbare geestdrift, maar met een ontwerp voor een nieuwe grondwet in zijn koffer, naar Kampala terug. In een heel snel tempo werd die grondwet ingediend en in werking gesteld. Het gevolg was, dat er van de absolute monarchie niets over bleef en de Kabaka zich voornamelijk aan zijn eigen liefhebberijen kon wijden. De Nabagareka had in de conversa tie met haar man over Gaitskell, Khroesjtsjev en sherry niet veel te be weren en er ontstond verwijdering tus sen de koninklijke echtelieden. Dat een schone, jongere zuster van de koningin haar intrek in het paleis kwam nemen, i werd door het volk van Boeganda niet DE KABAKA VAN BOEGANDA als een steen des aanstoots ervaren. Het werd echter anders, toen Moete sa II het voornemen kenbaar maakte van de Nabagareka te scheiden. Als re den gaf hij op, dat de koningin tot dus ver in gebreke was gebleven de kroon prins te Jaten doper. Hij voegde er aan toe, dat hij als Christen blijft vasthou den aan de monogamie. Var twee kanten heeft Moetesa II nu de vind tegen gekregen. De Anglikaan- sr bisschop van Oeganda, dr. Leslie Brown, heeft de vorst verzekerd, dat hii het denkbeeld van een scheiding oe- slist uit zijn hoofd moet zetten en zijn huwelijk met de tegenwoordige konin gin moet voortzetten. Ook de ongedoopte onderdanen van Moetesa II zijn tegen een scheiding. Maar zij zoeken de oplossing in een terugkeer naar de polygamie. Zy wij zen op Soboeza II, de koning van Swaziland, die er 85 vrouwen op na houdt, dat alles terwille van stam en dynastie. Zij verdenken er de huidi ge Britse gouverneur van, dat hij de koning in het geheim tot monogamie dwingt, zoals zijn voorganger de Ka baka heeft verbannen. Net zoals tijdens de ballings -hap van King Freddy laten nu de gramstorige mannen van Boeganda hun baarden weer groeien. De onrust in net tand is al zo groot, dat ditmaal de Katildro. de minister-president, rondloopt met het plan om de Kabaka voor onbepaalde tijd met verlof naar Londen te sturen. De heer Veilekoop had evenwel niets ontdekt dat gevaar zou kunnen opleveren. Tegen half vier had hij zich ter ruste begeven. De brandweer bestreed het vuur met veertien stralen. Een gelukkige omstan digheid was, dat de vuurhaard van alle zijden kon worden bestreden. Met don derend geraas stortte om kwart over vijf de kap van het hotel naar bene den. Het vuur bereikte door de straf fe wind ook de aan het hotel grenzende garage. Ook deze werd een prooi der vlammen evenals een erin gestalde per sonenauto. De brandweer slaagde erin het her vormd centrum dat achter het hotel ligt te redden. Tegen 6 uur was men het vuur meester en kon de brandweer zich tot nablussen beperken. Het pand moet geheel als verloren wor den beschouwd. Ook van de inboedel en de bezittingen van de familie Veilekoop is niets gered. Uit een voorlopig onderzoek is geble ken dat de brand is ontstaan in de gro te danszaal. Het vuur verspreidde, zich zo snel door de ruimte dat binnen vijf minuten alle hoeken van de zaal brand den. De eigenaar is verzekerd. Hp' had juist raden ingeslagen voor inmiddels door talrijke reisverenigingen gecontracteer de diners. Het gezin, dat in pyama het perceel moest verlaten werd bjj buren onderge bracht. Het pand dateert uit 1726 en werd gebouwd nadat het voorgaande gebouw in 1725 was afgebrand. De vroegere Indonesische ambassa deur in Rome, dr. Sutan Mohammed Rasjid, heeft by zijn vertrek uit de Ita liaanse hoofdstad naar Genève bijna een half miljoen dollar meegenomen. De se cretaris-generaal van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, Su- wito Kusumowidagdo, die op de am bassade in Rome een onderzoek heeft ingesteld, verklaarde op een perscon ferentie, dat dr. Rasjid zich aan ver duistering heeft schuldig gemaakt. Dr. Rasjid zelf evenwel, die nu optreedt als algemeen vertegenwoordiger van de revolutionaire regering in Europa, heeft in Genève gezegd, dat hy het geld be heert op grond van een instructie van de premier van de tegenregering, dr. Sjafruddin Prawiranegara, d.d. 15 fe bruari 1958. Het geld maakt trouwens geen deel uit van de ambassadefondsen, maar is afkomstig uit handelstransacties met produkten, die hoofdzakelijk van Su matra zijn ingevoerd. ,,We hebben dus g'nomen wat eigenlijk al van ons was zei hjj. Een woordvoerder van de tegenrege ring in Bukittinggi heeft gisteren ge zegd, dat de Indonesische amb issadeurs in Cairo en Bagdad en de zaakgelas tigde in Beiroet op het punt staan het voorbeeld van dr. Rasjid te vo'gen. De enige navolger, die Rasjid tot dusver heeft gehad, is de ambassade-raad in Rome dr. Achmed, die boos is, dat niet hy, maar dr. Abu Hanifah is aangewe zen om dr. Rasjid op te volgen. Zaterdagmiddag is de 9-jarige jongen B. Resoord uit de Zuidlandsestraat te Schiedam op de Gustoweg te Rotter dam onder een truck met oplegger ge raakt. Hij was vrijwel op slag dood. De knaap die met enkele vriendjes was gaan fietsen, begon op een gegeven ogenblik met zijn rijwiel te slingeren. De knaap viel en werd overreden. In Frankfort, op vier na de grootste stad in West-Duitsland, zal een volks stemming worden gehouden over de vraag, of de bondsstrijdkrachten al dan niet met kernwapens moeten worden uitgerust. De bondsregering is van oor deel, dat de grondwet in een dergelyk plebisciet niet voorziet. Op de rede van Padang zijn nu vijf schepen van de Indonesische marine aangekomen: de torpedobootjager Gadja Mada en vier korvetten. De re volutionaire regering op Midden-Sumatra beschikt voorts over inlichtingen, dat de troepen van de regering in Djakarta zich thans gereed maken voor een drievoudige aanval op het gebied dat nog in handen is van de opstandelingen: uit het noorden via de tot dusver neutrale provincie Tapa- nuli, uit het oosten en uit het zuiden via Lubuk Djambi. De tegen-regering verwacht, dat de definitieve aanval van de regeringsstrijdkrachten mor genochtend bij zonsopgang zal beginnen. Waarschijnlijk zullen er dan parachutisten worden afgeworpen boven Padang en Bukittinggi, terwijl de marine zal trachten een landing ten noorden van Padang te torceren. In verband hiermee wordt druk aan de evacuatie van Padang gewerkt. Gisteren en eergisteren zijn meer dan 40.000 mensen uit de stad wegge- trokken. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Subandno, heeft gisteren in Bangkok, waar hij op doorreis naar Tokio vertoefde, ge- zegd, dat de revolutie op Sumatra nog deze week zal worden neergeslagen. »mimimiiniimiiminnmiiinminmiiminnnmimmiiiii Bij de Hoogovens is vanmorgen bij een botsing tussen een trein en een auto de 37-jarige chauffeur A. Mooy uit Assendelft op slag gedood. De auto van de afd. Ovenbouw reed met twee aanhangwagens ten oosten van de oxystaalfabriek bij een overweg ter wijl op hetzelfde ogenblik een locomo tief met twee wagons voor zich naderde. Hoewel het zicht geheel vrij was, en de locomotief had gefloten, stak de auto vlak voor de trein de overweg over. Hierbij werden de aanhangwagens door de spoorwagons gegrepen, waardoor ook de auto er onder kwam. De heer Mooy kreeg bij deze botsing ernstig hoofd letsel en werd op slag gedood. Hij was gehuwd- en vader van twee kinderen. In Teheran gaat het gerucht, dat de moeder van de Sjah, keizerin Tadj el Moloek, foto's heeft opgevraagd van de 19-jarige Safieh Afchami, een dochter uit een familie van hoge officieren. Het meisje studeert op het ogenblik in Enge land. De keizerin-moeder zou haar zoon willen voorstellen met dit meisje te trouwen. De op- iars van regeringstroepen m Tapanuli is een direct gevolg van het bezoek, dat de stafchef van de Indone sische landmacht, generaal-majoor Ab dul Haris Nasution, dezer dagen aan Medan heeft gebracht. De militaire commandant van Tapanuli, majoor Hu- tabaret, had tot dusver geweigerd een bevel van Nasution op te volgen alle strijdkrachten van de rebellen, die zich in zyn provincie waagden, op te sporen en te ontwapenen. Daarop heeft Nasu tion het tweede regiment van de Silli- wangi-divisie opdracht gegeven de pro vincie binnen te rukken. Zonder tegenstand te ontmoeten zijn de Soendanese soldaten tachtig km opgerukt. Toen stuitten zij eensklaps op fel verzet en zij hebben nu halt gemaakt langs een lijn, die loopt van Porsea naar Gunung Tua, ongeveer evenwijdig aan de oostelijke hellingen van het Barisan-gebergte. Er zijn in middels berichten, dat een aantal een heden van majoor Hutabarat defini tief de zijde van de opstandelingen heeft gekozen. De 45-jarige landbouwer C. Roest uit Heenvliet, is zaterdagmiddag bij het eggen van zijn land dodelijk verwond, toen hij omstreeks half vijf bedolven werd onder de achterovergedraaide tractor en de daarachter hangende egge. De man was die middag bezig zijn landbouwgrond zaaiklaar te maken, waarbij hij gebruik maakte van een achter een tractor bevestigd- egge. Advertentie BARlËuORISST^HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) In de kustprovincies veel bewol king met hier en daar wat motre gen, tydelyk mist en vry koud. El ders weinig bewolking en droog weer met ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Meest matige wind tussen noordoost en noord. Zon: 5.45-19.36. Maan: 4.12-16.05. Station Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice München Zürlch Genèv Locarno Wenen Innsbruck Rome We ei zwaar bew. zwaar bew. mist zwaar bew. motregen onbewolkt onbewolkt licht bew. half bew. regen zwaar bew. geheel bew. geheel bew. regen zwaar bew. zwaar bew. regen temp. neersl beden afgel 1 uur 24 uur 0 4 1 3 7 3 1 2 3 9 4 4 3 6 5 2 13 0.2 0 0 0 0.1 0 0 0 0 10 0 0 0 23 0 O 22 Advertentie BINNENVERINGBED hei besie bed ooii gemaakt Zevenbergen Hazet-Fabrieken SCHUIMRUBBERBED mei exlra versterkte middensecior 'IA V y5'<UT 'jte 4É Zondagochtend omstreeks kwart over drie schrok een groot deel van de Arn hemse bevolking wakker door een for midabele knal. Deze werd veroorzaakt door een ontploffing in de gasventila- torenkamer ten dienste van de nieuwe aardgas-kraakinstallatie van het Arn hemse gasbedrijf aan de Westervoortse Dyk. De 50-jarige machinist W. Rossner werd door glasscherven licht gewond. Hij liep een shock op en werd naar het Gemeente Ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is goed. Verder deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Op het moment van de explosie wa ren behalve de machinist Rossner nog twee man bedieningspersoneel op het terrein aanwezig. Door onmiddellijk en met grote tegenwoordigheid van geest na de ontploffing de gastoevoer af te sluiten wisten zy verder onheil te voor komen. De Arnhemse brandweer be hoefde slechts korte tijd in actie te tre den. i De machinist Rossner, die zich in de omgeving van de kraakinstallatie bevond, werd door de kracht van de ontploffing tegen de grond gesmakt. De beide bedieningsmannen vonden hem in een toestand van verdoving tussen de torens van de installatie. Over de oorzaak van de ontploffing valt nog niets te zeggen omdat de enor me ravage het onderzoek op dit ogen blik nog onmogellyk maakt. De kracht van de explosie was zo groot, dat de gloednieuwe gasventilatorenkamer met baar acht kostbare ventilatoren en in strumentarium volkomen werd ver brijzeld. Het zware betonnen dak, een tweetal betonnen zuilen en de muren van het gebouw vlogen in gruzelemen ten op het terrein neer. In de omge ving sprongen honderden ruiten. Deze werden nog in de loop van zondag op last van burgemeester Matser glasdicht ge aakt. De hevig geschrokken bewoners der omliggende huizen waren spoedig over de schrik heen toen zy constateerden, dat de ontploffing niet tot een felle brand leidde. Zij groepten samen in de vrieskoude nacht, waarin enige uren lang een zware gaslucht hing. De buffergashouder in de onmiddel lijke nabijheid van de ventilatoren kamer is door de ontploffing volkomen buiten gebruik gesteld. De nieuwe kraakinstallatie, gebouwd door een Duitse firma, is nog pas kort geleden gereed gekomen en kan niet meer wor den gebruikt vooraleer de ventilatoren ruimte zal zyn hersteld, hetgeen er op neer komt, dat deze geheel opnieuw zal moeten worden gebouwd en geïnstal leerd. Het enorme kluwen verwrongen staal wettigt de veronderstelling, dat daarmee geruime tijd gemoeid zal zijn. De omvang van de schade is nog niet by benadering te schatten. Zy is echter aanzienlijk en wordt uiteraard door ver zekering gedekt. De bemanning van het Nederlandse tankschip „Mitra" is van mening dat zij getuige is geweest van de ondergang van de Russische kunstmaan Spoetnik II, aldus bericht het A.N.P. De kapitein heeft radiografisch gemeld, dat heden ochtend om 02.55 uur Nederlandse tijd een vuurbol met een staart van vonken en rook is waargenomen, die een snel dalende lijn beschreef. Het schip be vond zich op dat ogenblik ten zuiden van Maagdeneiland in de Kleine Antillen. Het voorwerp is vermoedelijk in zee gestort, aldus de mededeling van de „Mitra". Reuter meldt dat in Bridgetown op Barbados honderden mensen de Spoetnik als een vurige komeet hebben zien ondergaan. De komeet was op Barbados gedurende een en een kwart minuut zichtbaar, om 02.52 uur hedenochtend Nederlandse tijd (zondagavond 21.52 uur plaatselijke tijd). Barbados ligt op ongeveer 640 kilometer ten zuidoosten van de positie waarin de Nederlandse tanker „Mitra" de Spoetnik waarnam. De 500 kilogram wegende tweede Rus sische kunstmaan werd 3 november van vorig jaar gelanceerd. Zij had. volgens radio Moskou, gisteren 2.531 omwente lingen om de aarde, met een snelheid van ongeveer 28.000 kilometer per uur, volbracht. De minister van justitie heeft op grond van artikel 90 van het ambtenarenregle ment mr. J. G. Reijers, substituut-grif fier bij het gerechtshof te Amsterdam in zijn functie geschorst. Dit artikel' be paalt onder meer, dat de schorsing van een ambtenaar kan geschieden indien het belang van de dienst dit vordert. De heer Reijers heeft in een lande lijk dagblad een artikel geschreven, dat de minister beledigend acht voor de mi litaire justitie en in 't bijzonder een be ledigend karakter draagt ten aanzien van de procureur-generaal te 's-Graven- hage Mr. Reijers is van de beslissing van de minister in beroep gegaan bij het ambtenarengerecht te Amsterdam. Naar wij vernemen wordt overwogen, tegen mr. Reijers een strafvervolging in te stellen. Aangenomen kan worden, dat deze schorsing zal duren, tot de uitslag van dit strafrechtelijk onderzoek bekend is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1