D. Busking neemt afscheid van machinefabriek Figee Haarlemse oud-onderoffi cieren vieren zeventigjarig bestaan van hun bond In memoriam pastoor J. de Vlieger 15 Vlaamse studenten en een aalmoezenier werken in de bouw f Burgemeester speldt koninklijke onderscheiding op „De hele stad is er vol van Sint Bavo wint Vier dorpen Toernooi MAANDAG 14 APRIL 1958 PAGINA 2 Verbreding Zandvoorterweg in Aerdenhout Films: Diversen Studenten van „Sanctus Bavo" op de planken „Pas op, eerwaarde" op jaarfeest van „St. Eloy" Het jubileum van mgr. C. G. v. Trigt HAARLEMSE KAPPERS AAN DE TOP Rioleringswerkzaam heden aanbesteed DAMMEN Finales blokjesbal- toernooi R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Strijd om wegtitel ook in Nijmegen In Ronde van Nederland Beste helpers voor Van Steenbergen Italiaanse gelukkige in Britse voetbalpool INTERNATIONALE AUTOMOBIELGOURSES IN ZANDVOORT Man uit rusthuis verdwenen Begrafenis pastoor De Vlieger In Haarlem 21 jaar Internationale bouw orde helpt Santpoor ters in IJmuiden Bloembollenwandel- tocht: festijn voor duizend wandelaars V oor j aarsbridge-drive Beurs van Amsterdam De heer D. Busking, chef van de af deling Begroting van de Haarlemse Machinefabriek Figee, heeft zaterdag, na een diensttijd van drieënvijftig jaar, met pensioen afscheid van het bedrijf genomen. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers van Haarlem speldde de scheidende functionaris tijdens een bij eenkomst in de personeelskantine van het bedrijf de ere-medaille in goud ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau op. De heer Busking oegon zijn loopbaan bij Figee op 14 februari 1905 als leer ling op de tekenkamer. Hij genoot daar zijn opleiding tot hij in 1911 werd opge roepen voor militaire dienst. Enige maanden later keerde hij terug op de tekenkamer. In 1914 vertrok de heer Busking wederom in verband met de mobilisatie. In 1915 werd hij geplaatst op de afdeling Na-calculatie. In 1916 werd hij inkoper, in 1918 chef van de Correspondentie. Na enkele jaren werd het begrotingswerk, waarmee hij tevens belast was, dermate omvangrijk, dat de heer Busking werd belast met de lei- dinê van deze afdeling. Burgemeester Cremers zei, dat de heer Busking kon terugzien op een welbesteed leven. „Uw hele leven zit met de 53 jaar in het bedrijf." Ir. H. Hissink, directeur van de NV, sprak een persoonlijk woord. ,,U hebt bij gedragen, zij het in bescheiden kring, aan de welvaart en de groei van de onderneming. U hebt zich een mens getoond, met wie het prettig was te werken." Het feit, dat de heer Bus- B. en W. van Bloemendaal stellen de raad voor 12.800 beschikbaar te stel len voor de aankoop van drie stroken grond van mejuffrouw J. H. van den Arend voor de verbreding van de Zand voorterweg in Aerdenhout. De stroken zijn gelegen aan de Zandvoorterweg en de Oosterduinweg, nabij de Viersprong en vormen onder meer delen van de voortuin der woning van de verkoopster aan de Nicolaas Beetslaan. In de vergadering van 16 december jongstleden is de raad akkoord gegaan met het voorstel tot verbreding en ver betering van de Zandvoorterweg en tot aansluiting van de weg op het noorde lijke viaduct bij het station Heemstede- Aerdgnhout. Het oppervlak van de stro ken beuraagt ongeveer 900 vierkante me ter. CINEMA-PALACE: De grote bluf, 18 jaar. 2, 4.15, 7, 9.15 u. (tot en met wo.). Do.: Geen liefde duurt eeuwig, str. volw. 7. 9.15 uur. FRANS HALS: Davy Crockett en de pi raten, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Di. 2, 8 uur. LIDO: Cavalleria Rusticana, 18 jaar. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: Reich mir die Hand, mein Le- ben, 18 jaar. 8.15 uur. Di. en wo.: Voor wie de klok luidt, volw., 8.15 uur. REMBRANDT: Peyton Place, 18 j. 2, 7.30 u. ROXY: T.m. do.-middag: Aanval der krab- monsters, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De lord, de lady en de butler, alle leeft., 2.15, 7, 9.15 uur. Elke ochtend: H. K. H. Prinses Beatrix in de West en staatsiebezoek van En gels Koningspaar aan Nederland; 10, 11 en 12 uur. Maandag 14 april Brinkmann, Grote Markt, 20 uur: „Het wereldgebeuren van heden", lezing door dr. A. L. Constandse. (Geloof en Wetenschap). Brinkmann, Grote Markt, 20 uur: „De filosofie in de twintigste eeuw", lezing door dr. B. M. J. Delfgauw. (Geloof en Weten schap). Doml, Overveen: Filmavond voor Red dingsbrigade. Vleeshal, 20.30 en 21.30 uur: Poppenthea ter Jan Nelissen: „Het Hildebrandt-monu- ment op stap" van Harry Prenen. Concertgebouw, 19.15 uur: Jazz-avond ln het kader van het Interscholair Jeugdtoer- nooi. Stadsschouwburg, 20 uur: Haagsche Co- medie met „Toontje heeft een paard gete kend". St. Jozefkerk, Jansstraat: Bezinningsavond bij het 40-jarig jubileum van de vereni ging van melkhandelaren. Dinsdag 15 april Rembrandt-theater, 12.4013.20 uur: Veer tig minuten Henri Knap in het Pauze- tneater. Concertgebouw, 20.15 uur: Eerste concert in de Beethovencyclus van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends; solist: George van Renesse, piano. Programma: Ouverture „Leonore I", Piano concert no. 2, Symfonie no. 2. Stadsschouwburg, 20 uur: Haagsche Co- medie met „De Cirkel", een enigszins wrang society-biijspel van Somerset Maugham, waarin nogal vreemd wordt om gesprongen met huwelijksverhoudingen. De regie voert Paul Steenbergen, die samen met Ida Wasserman en Gysbert Tersteeg de hoofdrollen speelt. Voor jonge mensen is het stuk niet geschikt. Frans Halsmuseum, 14 uur: De heer H. P. Baard over „De kunstschatten van het Frans Halsmuseum". (Volksuniversiteit). Concertgebouw, 11 uur: Vergadering bond van r.-k. Melkhandelaren. K.A.B.-gebouw: Concert door r.-k. zang vereniging „St.-Gregorius". Brinkmann, Plein. 20 uur: Vergadering Koninklijke Nederlandse Zwembond, kring Haarlem. Vleeshal, 20.30 en 21.30 uur: Poppenthea ter Jan Nelissen: „Het Hildebrandt-monu- ment op stap" van Harry Prenen. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers van Haarlem speldt de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje- Nassau op de borst van de heer D. Busting bij diens afscheid van de Haar lemse machinefabriek Figee. king op de afdeling begroting werd geplaatst, schreef de heer Hissink toe aan een bijzondere gave: de kennis van de technische èn commerciële zijde van het bedrijf. De president commissaris, dr. ir„ W. J. Muller, schilderde de heer Busking eveneens als een prettig mens. Namens het be stuur van het bedrijf bood hij een Friese klok aan. Uit naam van het jubileum-fonds sprak de heer E. W. Hagen. Ook hij deed zijn woorden ver gezeld gaan van een stoffelijk blijk van dankbaarheid: een tafel voor een televisie-toestel. De heer Busking sprak tot slot van de reeks toespraken een woord van dank. Hij vroeg zich daarbij af, of het „wel zo belangrijk is, dat men bij een fabriek oud wordt." Hij vond het niets bijzonders, want, aldus de heer Busking, „men heeft dat te danken aan een Ho gere Macht." Daarna maakten velen van de gele genheid gebruik persoonlijk van de heer Dusking afscheid te nemen. Met het Amerikaanse blijspel „De hele stad is er vol van" is het merk waardig gesteld. Een dertig jaar gele den moet het een kasstuk geweest zijn, in onze dagen hoort het niet meer op het toneel thuis. Toch sloeg het stuk in, toen leden van de Haarlemse r.-k. stu dentenvereniging „Sanctus Bavo" er zaterdagavond een voorstelling van brachten in het Mendelcollege. De re den van het succes lag echter niet bij het stuk zelf, maar op de eerste plaats bij de executanten. Studenten zijn van nature geneigd tot chargeren, soms om een bepaalde vorm van verlegen heid te maskeren, soms ook om een zekere exclusiviteit te demonstreren. Daarmede zij niets kwaads bedoeld: zonder die houding zou een student zich zelf niet zijn. De studentikoze sfeer dus, waarin het spel waar gemaakt werd, heeft de voorstelling gered. Die sfeer verhoogcfe het plezier en maakte van de avond een geslaagd onder-onsje, zo wel voor als achter het voetlicht. De talrijke open doekjes, soms voor nie mendal, getuigden er tenminste van, dat familie, vrienden en geburen in de zaal zich volkomen wisten in te leven in wat zich op het toneel afspeelde. Nu mag men uit het bovenstaande niet de conclusie trekken, dat het hele geval niet au sérieux genomen moet worden. Daarmede zou tekort worden gedaan aan regisseur Frank Stranger, die met zijn materiaal uitstekende din gen wist te bereiken. Het verhaal van de verffabrikant, die ondanks alle mo gelijke intriges zijn charmante dochter weet te koppelen aan zijn in de liefde al te onbedreven compagnon, kwam daardoor beter uit de grondverf dan menigeen mocht verwachten. Die compagnon wist zijn onbenullig heid zover door te drijven, dat hij er zelf plezier in kreeg. Hij trof in de dochter een fiks spelend en vlinderach tig typetje, in haar moeder een geëxal teerde a.s. schoonmoeder, in haar vader een burgerlijke maar tenslotte toch slimme fabrikant. Daar kwamen verder nog aan te pas een voortreffelijke en met allure spelende filmproducent, een wat hysterische filmster, twee kostelijke „vriendinnen" en enkele anderen, die tezamen de dwaasheid ten top voerden. Zo niet de hele stad, dan was toch de hele zaal er vol van. W.H. Zaterdag- en zondagavond hebben de leden en genodigden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Katholie ke Metaalbewerkersbond „Sint Eloy" in gebouw Sint Bavo hun jaarfeest ge vierd. Voorzitter G. Sweeres verwel komde de aanwezigen, die zaterdag avond in groten getale, maar zondag avond in mindere mate waren opgeko men. In het bijzonder heette hij be stuursleden van zusterorganisaties wel kom. De heer Sweeres besprak in het kort de activiteiten van het afgelopen jaar en kon melden, dat het ledental van de afdeling gestegen was tot 1060. De voorzitter riep op tot nauwe sa menwerking. De leden samen vormen de organisatie. Hjj waarschuwde, dat men mogelijk een moeilijke tijd tege moet gaat, omdat de arbeidsmarkt overbezet raakt. De voorzitter maakte bekend, dat hij binnen afzienbare tijd als voorzitter denkt af te treden we gens verandering van werkkring. Hij dankte de leden daarom reeds voor het vertrouwen, dat hem steeds geschonken is en verzocht hun zijn opvolger hetzelf de vertrouwen te schenken. De rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" speelde daarna het kluchtige blijspel „Pas op, eerwaarde" van Phi lip King, waarmee de aanwezigen zich een avond lang kostelijk geamuseerd hebben. Aan het slot daverde een uit bundig applaus op uit de zaal, zodat het leek of men met de afbraak begon nen was. Zaterdagavond werd er na afloop van het blijspel nog gedanst op muziek door de „Haarlem Players" on der leiding van Joop van Gennep. In het ziekenhuis St.-Joannes de Deo is zondag feest gevierd ter gelegen heid van het 12V2-jarig jubileum van mgr. C. G. v. Trigt als rector van het ziekenhuis. In de kapel droeg 's mor gens de jubilaris een gezongen H. Mis op, geassisteerd door mgr. mr. A. W. Diepenbrock en prof. Jac. A. M. v. d. Gaag, die beiden 1214 jaar zitting heb ben in het kerkelijk tribunaal in de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Het koor, dat gevormd werd door de broeders van het huis, verstrekt, met een aantal jongens, zong,o.l.v. de heer P. Broerse de Missa Pontificalis van Perosi, aan het orgel begeleid door de heer A. Broerse. Tjjdens de receptie, die na de H. Mis gehouden werd kwamen velen de jubile rende rector mgr. van Trigt hun geluk wensen aanbieden. De geneesheer-direc teur van het ziekenhuis, dr. A. H. Gar- rer, besprak de interne betrekkingen in het ziekenhuis tussen de rector en de directie. Een fraai boekwerk dat mede namens de economisch-directeur, drs. F. A. Vissers, werd aangeboden was een stoffelijk blijk van waardering voor de verrichtingen van mgr. v. Trigt. Een woord van dank spraken voorts de provinciaal overste, broeder Gavia- nus, en de overste van het ziekenhuis, broeder Philippus. Mgr. Diepenbrock dankte de jubilaris voor de gastvrijheid die hij als lid van de kerkelijke recht bank had mogen ondervinden. Mgr. v. Trigt mocht bij zijn jubileum tal van geschenken en bloemstukken in ont vangst nemen. O.m. kreeg hij van de broeders een stola met afbeeldingen van de heiligen Cosmas en Damianus. Twee leden van de Technisch Artis tieke Ontwikkelingsclub van de Haar lemse katholieke kapperspatroons heb ben gisteren tijdens de tweede ronde van het landskampioenschap van hun bond, dat in café-restaurant Koot in Delft werd gehouden, belangrijke suc cessen geboekt. De heren J. Sikkenk en J. C. Uittenhout werden respectieve lijk tweede en derde in de verplichte wedstrijd, maar zij bereikten in de daar-, na gehouden vrije wedstrijd zelfs de eerste en de tweede plaats. De tweede ronde gold kapperspa troons uit Noord- en Zuid-Holland. Op 15 juni wordt de finale gehouden in 's-Hertogenbosch. De beide Haarlem mers met de gelukkige hand van knip pen, zullen automatisch in deze finale uitkomen. Gebleken is weer eens, dat de Technisch Artistieke Ontwikkelings clubs bijzonder goede resultaten ople veren en dat de leden daarvan in lan delijke wedstrijden doorgaans goede plaatsen bezetten in het klassement. De Haarlemse Technisch Artistieke Ont wikkelingsclub houdt vanavond de slot bijeenkomst van dit seizoen. Vanmorgen heeft de directeur van openbare werken van Haorlem in het openbaar aanbesteed het vernieuwen van de riolering in de Amsterdamstraat en het vernieuwen van de riolering in de Paviljoenslaan, de Kleine Houtweg en de Spijkermanslaan. Voor de werk zaamheden in de Amsterdamstraat was de hoogste van de zes inschrijvers de firma Verheul Brouwer uit Haarlem 82.658, de laagste inschrijver was de firma N. v. Strien, eveneens uit Haar lem, met 74.650. De gunning werd aangehouden. Bij de andere aanbeste ding was de hoogste van de zeven in schrijvers G. Hulsebosch uit Bloemen daal met 57.200, de laagste was de firma Verheul Brouwer met 43.755. Ook deze gunning is aangehouden. INBRAAK. In de nacht van zater dag op zondag heeft men zich toegang verschaft tot een melkhandel aan de Harmenjansweg te Haarlem. Na force ring van een keukendeur kwam men in het huis. Uit de winkel en uit het woon huis wordt een bedrag van ongeveer 95 vermist. Tijdens een zaterdagavond in de mu ziekzaal van restaurant Brinkmann ge houden feestelijke bijeenkomst ter ge legenheid van het zeventigjarig be staan van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Bond van oud onderofficieren, is een aantal leden we gens hun bijzondere verdiensten voor de vereniging onderscheiden. Voor de aanvang van het tweede deel van een cabaretprogramma, maakte de bondsvoorzitter de heer L. Stok, uit Den Haag, bekend, dat het door de bond beschikbaar gestelde kruis van verdienste was verleend aan de heren F. Martens en H. W. van de Worm, beide bestuursleden van de afdeling H iem. Vervolgens maakte de waar nemend voorzitter van de afdeling, de heer J. de Ruiter, bekend dat tot lid van verdienste der afdeling werden be noemd de heren W. Scholten (vooizit- ter van het bestuur der afdeling) en de leden J. Pootjes en D. Schotman. Na het cabaretprogramma, waaraan medewerking werd verleend door Har ry Brandon, confeience; Hansje Kerek- hoff als begeleidster en als accordeo- niste, de parodisten Triple sex en de manipulator Eddy Schuyer, was er bul na tot voorbij het middernachtelijk uur. In de voorzaal van hetzelfde restau rant recipieerde het bestuur des mid dags. Enige tientallen genodigden en belangstellenden kwamen hun geiuk wensen bij het zeventigjarig bestaan van de bond aanbieden. Van de mili taire afgevaardigden noemen wij over ste H. W. Lenderink, commandant T. A. de Haan van het Marine Hospitaal in Overveen en bestuursleden van het Ve teranen Legioen Nederland, afdeling Haarlem. Woensdag had in Hillegom in het clublokaal van de bekerwinnaar, St. Ba vo, de damwedstrijd St.-Bavo-Bollen- streek plaats. Daar deze wedstrijd door de spelers beschouwd werd als de spe- ler-suprematie werd er met grote ernst en inspanning gespeeld. Dit bleek ook wel uit de stand, die de gehele avond practisch gelijk bleef. De laatste het deze spannende strijd met 14-12 Tijdens genoemde wedstrijd vond de prijsuitreiking plaats van het gespeelde Vier Dorpen Tournooi, welke werd ver richt door de secretaris, de heer J. v.d. Loo. De heer Van der Loo roemde de grote sportiviteit en de strijdlust, welke in dit seizoen zo duidelijk naar voren waren gekomen. Het was spreker een genoegen de zo fel begeerde wisselbe ker aan St.-Bavo te mogen uitreiken, daar dit team wel bewezen heeft het sterkste te zijn. Sassenheim (dat de be ker moest afstaan) kreeg een herinne ringsmedaille, terwijl Noordwijk, dat niettegenstaande het de jongste deelne mer is zéér goed gespeeld heeft, de 2e prijs, een aardig bekertje, kreeg toe gewezen. Hierna dankte de heer Janus, voorzitter van St.-Bavo, namens alle verenigingen de contactcommissie voor het vele werk, dat er verricht was in het belang van de leden en de dam sport. Met het houden van de finales van het „blokjesbaltoernooi" in de Rijks kweekschool aan de Leidsevaart in Haarlem, heeft de schoolhandbalcom- missie haar activiteiten voor de meis jesleerlingen van het lager- en voortge zet onderwijs, besloten. Men is er uit stekend in geslaagd om als tegenhan ger van het voetbal voor de jongens, de meisjes met handbal enige sportie ve ontspanning te bezorgen. De grote belangstelling voor het zaalhandbal in de vorm van „blokjesbal" van de zijde van de lagere scholen, heeft be wezen dat men activiteit op dit gebied zeer op prijs stelt. De finalisten in de winnaarsronde de Fuhrhopschoop, de Theo Thijssen- school en de Vondelschool 2 hebben elkaar niets toegegeven en alle wed strijden eindigden onbeslist waardoor men genoodzaakt werd om de finales in verkorte vorm nogmaals te' doen spe len. De uitslagen, tussen haakjes de re sultaten van de eerste ontmoeting, luidden: FuhrhopschoolVondelschool 2 (44) 20, Vondelschool 2Theo Thijs- senschool (22) 13 en Theo Thjjssen- schoolFuhrhopschool (7-7) 23. Eind resultaat; 1. Fuhrhopschool, 2. Theo Thijssenschool en 3. Vondelschool 2. De resultaten van de verliezersfina les luidden; DoopsgezindeschoolTette- rodeschool 2 91, RijksleerschoolTet- terodeschool 2 114 en Rijksleerschool Doopsgezindeschool 8—2. Eindstand: 1. Rijksleerschool, 2. Doopsgezinde school en 3. Tetterodeschool 2. Nieuwe aanwinsten: Engelse letter kunde. D. Abse: After every green thing. D. Abse: Tenants of the house. K. Allot: The Penguin book of contem porary verse. W. H. Auden: The shield of Achilles. A. G. H. Bachrach: Naar het hem leekeen inleiding tot Shakespeare. G. Barker: Collected poems 1930-1955. E. Blunder: Poems of many years. N. Cameron: Collected poems. J. M. Cohen: The Penguin book of comic and curious verse. The craft of letters in England, ed. by J. Lehmann. Mrs. E. C. Gaskell: The life of Char lotte Brontë. L. Hughes: The weary blues. E. van de Laar en N. Schoonder- woerd: An approach to English litera ture. M. B. Mesnet: De trilogie van Graham Greene. H. Nicolson: The English sense of humour. H. Sergeant and D. Abse: Mavericks, an anthology. R. Speaight: The life of Hilaire Belloc. De -porteommissie van de K.N.W.U. heeft -u het parcours aangeduid voor de tweede van de drie ritten om het kampioenschap van Nederland op de weg voor professionals en onafhanke- lijken. Gekozen werd het 10.5 km. lange heuvelachtige traject tussen Groesbeek en Berg en Dal, nabij Nijmegen. De wedstrijd wordt daar op zondag 27 juli ruim een week na de laatste rit van de Tour de France gehouden. De to tale afstand zal ca. 190 km. zijn. Zoals bekend worden de eerste- en de derde rit respectievelijk op 20 april te Valkenburg (Cauberg) en op 10 augus tus te Zandvoort (Circuit) gehouden. Wereldkampioen Rik van Steenber gen zul sterke steun krijgen als kop man van het extra sportieve merk „Mars" in de tiende Ronde van Ne derland, die van 17 tot en met 22 juni wordt gehouden. Voor de ploeg van „Mars" werden namelijk enkele zeer goede Belgische renners gecontrac teerd: de nationale kampioen Vlayen (winnaar van de Antwerpse Driedaag se), Impanis, Schoubben, Sorgeloos, Close, Cerami en Demunster. Ploeg leider is N' e. Ook de kopman van de „Locomotief'- ploeg nu bekend: Wim van Est. Zo als bekend is Gerrit Schulte kopman van de ploeg van „Radium". Giovanni Mansueto, een 25 jaar oude Italiaan heeft een bedrag van 31.206 pond sterling (ongeveer 315.000 gulden) in een Britse voetbalpool gewonnen. De fortuinlijke Giovanni zal echter zijn baantje op een chemische fabriek bij Chesterfield, waar hij negentig gulden per week verdient, niet opgeven. Twee ja:.r geleden kwam hij name lijk met een werkvergunning voor vier jaar naar Engeland, waar hij dus nog tot 1960 moet blijven. En bovendien staan de Britse deviezenbepalingen niet toe, dat een dergelijk groot bedrag uit het land wordt meegenomen. Mansueto heeft er toch een mouw aan weten te passen. Hij gaat nu maar een tijdje met vakantie naar Italië. „Maar ,k zal in ieder geval terugko men", voegde hij haastig aan deze verklaring toe Het Pinkster-weekend zal te Zaandam in het teken staan van de internationale automobielwedstrijden voor de Grote prijs van Nederland. De K.N.A.C. heeft bekend gemaakt dat die wedstrijd onge veer twee uren zal duren. Bij vorige gelegenheden werden 90 ronden gereden en dit had tengevolge dat de belangstel ling op het eind van de wedstrijd ging verminderen doordat de winnende „stal" (in 1955 Mercedes) de zaak vast in han den had. De wedstrijd wordt nu bekort tot 60 ronden en dat zal de spanning aanmer kelijk verhogen. Een gunstiger factor is, dat momenteel nog geen enkele stal als winnaar favoriet is. De strijd ligt nog geheel open. De verkorting van de wedstrijd om de „Grand Prix" bood de gelegenheid, Nederlandse amateurs in de sportwagen- k^sse op de baan te brengen. Deze voor het publiek zeer boeiende wedstrijden zullen in twee groepen worden gehouden, die resp. om 12 u. en om 13 uur beginnen. De start van de „Grand Prix" vindt om 2 uur plaats. De wedstrijden zullen op tweede Pink sterdag gehouden worden. De training vindt plaats op zaterdag 24 mei en zon dag 25 mei. Ook daarbij wordt publiek toegelaten. De politie van Haarlem verzoekt na mens de directie van het rusthuis aan het Oranjeplein opsporing en bekend making van de. verblijfplaats van de 57-jarige Leonardus K. Gorissen, die op 16 maart in de morgenuren uit het rust huis is weggegaan. Het signalement luidt: lang 1.70 m, slank postuur, dun achterovergekamd grijs haar met schei ding links, smal gelaat, grauwe gelaats trekken, blauwe ogen. De man draagt een bril met donker montuur. Hij is ge kleed in een grijze overjas, donkerblauw costuum met zwarte schoenen. Voor de zielerust van pastoor J. de Vlieger wordt dinsdagavond 15 april in Huize Sint Bavo te Heemstede om 7 uur de zielevesper gezongen en het ro zenhoedje gebeden. Wensdag 16 april is 's morgens om half twaalf de plechtige requiemmis in de Sint Bavo-kerk te Heemstede, gevolgd door de begrafe nis op het kerkhof „Berkenrode". De lijkrede wordt gehouden door pastoor H. W. Haselaar uit Rotterdam, oud-ka pelaan van de Spaarneparochie te Haarlem. Ofschoon emeritus-pastoor J. de Vlieger reeds geruime tijd ziek was en onlangs bediend moest worden, is zijn dood, waarvan wij za terdag melding maakten, voor velen toch nog onverwacht gekomen. Zijn krachtige natuur en grote levenslust wettigden de hoop, dat hij deze crisis zou weten te doorstaan. Het heeft niet zo mogen zijn. Op 82-jarige leeftijd is hij in de Maria-stichting gestorven, in het 56ste jaar van zijn priester schap. Honderden Haarlemmers, niet het minst zijn oud-parochianen rond het Spaarne, zullen de herinnering be waren aan een priester, die enig was in zijn soort. Een markante figuur, wiens leven het merkteken heeft gedragen van een sterke persoonlijkheid. In hem is al tijd de Nieuw Venheper blijven leven, een zoon van de Meer, waar in de zeventiger jaren het leven hard en veeleisend was. Daardoor was hij van nature de man, die als priester zo enorm veel werk kon verzetten. Na zijn kapelaansjaren in Noordwijk en Den Haag kwam hij in de „Magda- lena" te Amsterdam, waar hij als het ware voorbestemd scheen om een nieuwe parochie te stichten in een van de moeilijkste wijken van de hoofdstad. Hij kreeg de opdracht, nadat een collega, na een jaar geestelijk en lichamelijk ge broken, gevraagd had van die te zware taak ontheven te worden, een nieuwe parochie te vormen en een kerk te bou wen in de volkrijke buurt, waar de „Magdalena" en „De Liefde" in elkaar overgingen. Pastoor De Vlieger slaagde en aan de Jacob Catskade groeide rond zijn Lourdeskerk een bloeiende parochie, waar vandaan hij met verdriet in het hart na een tienjarig pastoraat in 1928 vertrok, toen hjj tot pastoor te Haarlem benoemd werd. Meer pijn moet het hem gedaan hebben, toen zijn Amsterdamse parochie later door een volksverhuizing zo achteruitging, dat zij weer verdeeld werd over de buur-parochies. Maar intussen herderde hij op zijn ei gen manier in de parochie van Onze Lieve Vrouw Rozenkrans en St. Domini- cus aan het Spaarne. Hij volgde daar pastoor Schrandt op, een priester met een forse gestalte en met een gewel dige stem. De parochianen moesten aan die overgang wennen, en het duurde wel even, eer zij hun nieuwe pastoor goed kenden. Het werd hun spoedig duidelijk, dat de man, die zo veerkrachtig over straat liep, gestoken in een getailleer de jas en op het grijze haar een merk waardige bolhoed, veel in zijn mars had. De Spaarne-parochie staat van ouds her bekend als een „mooie" parochie, maar toen pastoor De Vlieger er kwam viel er heel wat op te knappen. Hel geestelijk leven vond in hem een stu wende kracht, godsdienstige verenigin gen werden opgericht of bloeiden weer op, en de bouw van de Lourdesgi® welke met indrukwekkende luister wei ingewijd, gaf aan de Maria-devotie e® nieuwe impuls. De scholen vonden hem een bezorgde en zorgende Past,°,irJ en met zijn morele en financiële steu ontwikkelde het oude patronaat tot e® moderne jeugdbeweging. - Ook materieel heeft de parochie 33 het Spaarne veel aaa pastoor De vn ger te danken. Kerk en toren wer<V,. danig onder handen genomen, paramei ten en sieraden werden vernieuwd, v oude, vervallen pastorie met haar 01 dergrondse spreekkamer ging tegen Q grond, en daarvoor in de plaats vei rees een moderne woning met in de g„ vel de sfeen van de „Drie Klaveren 1 een memorie aan de vroegere statie- In dat huis zetelde pastoor De Vli®' ger, gesecundeerd door zijn kapelaan» en, destijds, door zijn huisknecht-in-®" vrei. Ruim 21 jaar is hij de kunstlieven de pastoor van het Spaarne geweest- een priester, wiens uiterlijk niet alttP een gemakkelijk man verried, ma9' wiens devies „schep vreugde in het le' ven" veler zorgen lichter maakte. Pas toor De Vlieger was geen soepel men» in dfe zin, dat hij gauw ja en amen z®1' De man, die door eigen schuld 111 moeilijkheden geraakt om hulp kwaï® vragen, kon een hartig woordje ver wachten, maar eer hij thuis was, w" die hulp er. In 1949 hebben de parochianen af scheid van hem genomen, toen hij zie® terugtrok in Huize „Sint-Bavo" te. Heemstede, niet vermoedend, dat W zijn directe opvolger, de door iedere®11 zo geëerde pastoor J. Beenakker, noê zou overleven. Eenmaal zagen zij hei® officieel terug, toen hij in zijn oud® kerk r.jn gouden priesterfeest vierde- Sedertdien werd hij langzamerhand ee® legende, welke in stand zal blijven doo" de sterke verhalen over een priester- die zich in het gezelschap van manne9 het beste thuis voelde, maar die voo" al ...jn parochianen de priesterlijk'® vriend is geweest. Hem zullen zij "J dankbare herinnering de eeuwige rUS' toebidden. De Internationale Bouworde helpt acht Santpoortse jongemannen bij de bouw van hun eigen woning, waarvoor zij van de gemeente Velsen een stuk grond in IJmuiden ter beschikking hebben gekregen. Vlaamse studenten kruien de grond weg, zodat straks de fundering gelegd kan worden. De vlag van de Internationale Bouworde en van de Vlaamse Leeuw wapperen fier op de achtergrond. De twee steigerpalen zaten twee me ter diep in de grond en nog kromden zij, toen vrijdagmiddag de vlag van de internationale bouworde en de Vlaamse Leeuw onder een heldere Hollandse zon in een straffe bries werd gehesen aan de Pegasusstraat in IJmuiden. Aalmoezenier O. Tanghe en zijn vijftien Vlaamse studenten staakten even het werk bil dit plechtig moment. Daarna kwamen de schoppen en kruiwagens weer in beweging. Grondwerk voor de bouw van acht woningen, die even zo veel Santpoortse jongemannen hier gaan bouwen omdat zij het wachten op een huis beu zijn. Zij gaan zelf bouwen. De internationale bouworde helpt koste loos een stevige hand door het werk van ongeschoolden voor een belangrijk deel voor haar rekening te nemen. Donderdagavond laat zijn ze geko men. Zes uur oponthoud met de bus. Om elf uur kwamen ze in de Jeugdsluis aan, waar ze gauw in bed gekropen zijn. Vrijdagmorgen waren ze om half zeven bij de pinken. Zeven uur een H. Mis, met zijn allen staande rond het al taartje in de Jeugdsluis. En daarna aan het werk in Duinwjjk, open vlak te, waar de ijzige noordenwind speelt met het losse duinzand. In 1952 heeft pater Werenfried van Straaten uit de Norbertijner abdij van Tongerlo zijn internationale bouworde gesticht met het doel om te helpen bouwen waar woningnood heerst of waar kerken moeten komen. De studen ten geven er hun vakanties aan, betalen zelf hun reisgeld en vragen geen loon. Zij komen alleen om te helpen. De Vla mingen, die nu in IJmuiden hun bivak hebben opgeslagen, blijven tot zaterdag 19 april. Dan gaan ze weer naar huis, want maandag beginnen de colleges De internationale bouworde is intus sen uitgegroeid tot over 15 landen. Overal komt men deze bouwgezellen te gen. En zelfs is de stichting uitgegroeid tot een seculier instituut voor lekebroe- ders. Dit instituut telt nu 15 vaste bouw- broeders, mannen, die het vak kennen en zich nu helemaal en uitsluitend aan de internationale bouworde wijden. Zij hebben hun eigen huis ontworpen en ge bouwd en drie van hen zijn onlangs naar de Belgische Congo vertrokken om daar te gaan werken. Aalmoezenier O. Tanghe is profes sor. Ook hjj geeft zijn vakanties en zjjn geld aan dit werk. Hjj is tevens le- ger-aalmoezenier. IJmuiden is zijn tiende bouwkamp, nadat hij vier keer in een Belgisch kamp en vijf keer in een Duits kamp is geweest. Het enige verschil tussen deze levendige Vla ming en zijn jongens is, dat hij op het werk te vinden is in een groen windjack, terwijl zijn jongens witte pakken dragen. Maar hij werkt en sjouwt net zo hard als de studenten, kruiwagen na kruiwagen, totdat het terrein geëgaliseerd is en daarna gaat men fuderingssleuven graven. Als dat gebeurd is, gaan ze weer weg, met de twee dames, die meegeko men zijn om voor de bedden en het eten en drinken te zorgen. Dan komt er nog een andere ploeg. In de zomervakantie komen nog weer andere ploegen. En in tussen willen de acht Santpoortse jon gemannen al hun vrije tijd uitbuiten om in het najaar hun blok van acht wonin gen wind- en waterdicht te hebben. Vol gend voorjaar hopen zij hun eigen huis te kunnen betrekken. Zaterdag en zondag werd de jaarlijk se bloembollentocht voor wandelaaf' gehouden door de wandelsportvereni gingen „Onder Door" te Haarlem „Ons Genoegen" te Hillegom in samen werking met de stichting V.V.V. te H legom en onder auspiciën van (I Noordhollandse Wandelsportbond, was een zeer groot aantal deelnemer5' Zaterdag liepen 44 jongeren en 146 nioren de tocht en zondag meldden zi®, in Treslong van waaruit de toe®' werd gehouden 430 jeugdige wan delaars en 345 senioren. Het aantal groepen was tweeëntwintig Zij kwamen van ver af en. van dien' bij. De verenigingen Olympia uit V®1? en Neveda uit Veenendaal hadden l®®5 grote groepen wel de langste afsta®3 moeten afleggen. Uit de omgevinf hadden ingeschreven de St.-Francisc®.? groep en de Reserve politie beide U1 Haarlem. Er waren op beide dagen parcours®® uitgezet over tien en twintig kilomet® en op zondag eveneens over dertig kil®' meter, voor alle parcoursen leidde 3 tocht in het begin naar Bennebroe®' waar de tocht dwars door de Linnae®" hof ging. Vandaar werd naar Vogel®®; zang gewandeld en verder zuidwaarts 9* naar gelang de lengte van het P®r' cours. Voor het volbrengen van de tocht t een fraai verzorgde medaille aan uitgereikt. Leden van de afd. Hillego1® van de EHBO hebben in de zaal langs het parcours de medische verzor ging voor hun rekening genomen. De volgende wandeltocht in Ken®®" merland en omgeving wordt op 17 18 mei gehouden van IJmuiden uit georganiseerd door de Kennemer Ja gers. Zaterdagavond hield de Bridged®.® „Spel en Vriendschap" haar tradition®1 voorjaarsdrive. Het eerst team van organiserende vereniging slaagde er de wisselbeker te winnen. Verder uits^ gen waren; A-lijn: 1. Hollman—Hunter; 2. Dani®15 De Vries; 3. fam. Schutte. B-lijn; 1. Klein—Sanders; 2. Fa®3* Bergisch; 3. KluitRozies. C-lijn: 1. Rijke en partner; 2. f3®^ Kroskinski; 3. fam. De Vries. D-lijn: Fam. Moltzer; 2. mevr. Fabe1 hr. Kluiskens; 3. fam. A. Kroon. r, E-lijn: 1. Van Item-Luesken; 2- ViskilWillemse; 3. fam. Crolla. F-lijn: 1. Fam. Greven; 2. Hiemstr3 De Looper; 3. ds. de Heer Klo°ts Zürcher. G-lijn; 1. Fam. Spiele; 2. ds. v. Hul® Schroder; 3. Harmsen. H-lijn: 1. Ds. MulderSanders; 2. Otsen; 3. ds. AnkerOxener. far®' K-lijn: 1. Ds. SchoutenDe "Wijs- s- Fam. Schouten; 3. ds. PolakRamak (Niet officiële koersen) Donderdag 17 april zal het Overlij- densfonds „Sinte Barbara" 's avonds om 8 uur in gebouw Sint Bavo zijn ophef fingsvergadering houden. De opheffing van het overlijdensfonds is noodzakelijk geworden, omdat het niet meer kan vol doen aan de voorschriften van de Al gemene Rekenkamer. 3% Ned 1953 3(4 Ned 1953 3(4 Ned 1956 3V4 Ned 1948 3'i Ned 1950 314 Ned 1954 3(4 Ned 1955 I 3-314 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac lnschr Grtbk 1946 3 B.N.G. Won.bouw 6 Ned Handel Mil cert. A K U Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens cert Unilever cert. Ned Kabe) Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubber Roll Amerika Lijn Kon Ned Stoomb Mil Ned Schefipv Unie K.L.M H V.A. Dell Ml), cert. A'dam 2(4 '56 1 A'dam '56 CI A'dam [II Rentespaarbr. Slot 93% 91% 91(4 86 86% 86% 87(4 91% 92H 108(4 150(4 172% 284 178 275 329% 222 264% 153.10 51% 132 127% 115% 106.80 91% 68% 81 95(4 95(4 106 9I1/' 92i* 171 ',4 32V/4 127)4 14 99'4 67Ü

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2