Hoofdi wijn ASPRO Twee bisschoppen vieren het slotfeest mee Pontificale H. Mis in de V eemarkthallen ZONDAGOCHTEND REED EERSTE TREIN OMHOOG Groots project nadert zijn voltooiing Alleen nog kabeljauw voor Engelsen? ledereen Overval op taxichauffeur te Rotterdam Granaat en gitaar Voettocht naar Den Bosch besloten Directeur wegens flessentrekkerij aangehouden Bij station Heemstede-Aerdenhout Gevolgen van Genève? Moderne loonmethodieken voor de rijkswerklieden Etappegewijze invoering De twee daders spoedig gearresteerd en nog tergen vierk MAANDAG 14 APRIL 1958 PAGINA 3 2 *ASPRO's.-en U&rttitfeeh ft. MET EIGEN BAR DE OCEAAN OVER Tweede heidebranden op de Veluwe In een geval werk van kwajongens Export van thee uit Indonesië in gevaar Door gebrek aan ver pakkingsmateriaal fP Het salarisgeschil bij de K.L.M. Besprekingen duren voort Benoemingen bisdom Haarlem Het onderzoek naar de moord op Marie Kriek heeft wel eens een ogenblik dat hi> zichniet helemaal fit voeit. ye er De opwekkende en Zwikkende eigenschappen V3n de natuurzuivere King pepermunt helpen overheen.' de natuurlijke verkwikking Ontvluchtingspoging per autobus mislukt Gijsbert Hendriks Na revisie NSB-er houdt twintig jaar gevangenisstraf Haarlemse rechtbank ziet geen grond voor wijziging Scooter in botsing met autobus Bestuurder aan zijn verwondingen overleden uit d« .„in* j4/4 9X'> 9l'| 92iV 67 Advertentie Zitten is er voor een huisvrouw niet bij. Het werk moet AV>> doorgaan. Daarom bij opkomende pijnen: 2 'ASPRO's en de pijn verdwijnt. Zorg dat U altijd 'ASPRO' bij de hand h'ebt. Ook zenuwpijn, lusteloosheid, moeheid of dat gevoel van rillerigheid verdwijnen snel en zeker door 'ASPRO' Want 'ASPRO'doet meer. 'ASPRO' maakt dat U zich prettiger Yoelt, fit! U kunt het werk weer aan! Luister mar ons programma HERHALING OP VERZOEK" over radio Luxemburg (208 m.) iedere Zondagmorgen 10AS uur. (Van onze speciale verslaggever) Nadat de duizend deelnemers aan de Voettocht naar Den Bosch van de Pax nristi-beweging zich in de afgelopen hagen reeds met elkaar en met de Kastvrije Brabantse bevolking hadden Verbroederd, hebben zij dit gisteren gedaan met het hoogwaardig Episco paat, dat bij de sluiting vertegenwoor digd werd door de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, en door «e bisschop-coadjutor van Den Bosch, higr. W. Bekkers. Op de Parade in Den Bosch werden de bisschoppen om zwermd door de enthousiaste jongeren, die allen bedelden om een episcopale handtekening. Zij zongen, juichten en applaudisseerden, vertelden de bis schoppen honderd-uit over hun ervarin gen en vroegen de hoge gasten met Jeugdige vrijmoedigheid, in hun mid den te willen poseren voor de tiental len amateurfotografen onder hen, die •Pet een kostelijk souvenir in hun rug zak huiswaarts gingen. Het was een hartverwarmend schouw spel, de jeugd zo rond hun bisschoppen te zien springen en dansen. Een uur lang vertoefden beide monseigneurs tussen de deelnemers: zij proefden van de stamppot met gehakt, die tot besluit aan de routiers verstrekt werd, en Weerstonden opgewekt het gedrang, Waaruit de directeur, pater P. Verkoe ten o.m.i., hen telkens slechts met moeite kon bevrijden. Zo voltrok zich zondagmiddag op de Zonovergoten Parade het luisterrijke slot van de driedaagse voettocht, die, Wat het lopen betreft, zaterdagmiddag feeds ten einde was, toen de deelne mers, in vijf groepen van tweehonderd, bit verschillende richtingen in Den Bosch aankwamen en optrokken naar de Zoete Lieve Vrouwe in de kathe draal, om een dankgebed te storten. Na een gemeenschappelijke maaltijd m de openlucht verspreidden de rou tiers zich over de stad om te gaan ken nismaken met de gezinnen, die hun voor de laatste nacht gastvrijheid zou den verlenen. Om acht uur kwamen zij Weer bijeen en liepen de vele blaren andere mankementen niet tellend et hun gastouders de traditionele om- ttmgang van Den Bosch, zingend en biddend door de avondlijke stad. Zondagmorgen traden allen aan in de Veemarkthallen, waar om tien uur mgr. Alfrink. voorzitter van de Pax Christie-beweging in Nederland, 'n pon tificale Hoogmis celebreerde met as sistentie van mgr. van Loon, deken van Den Bosch, als presbyter-assistens, pa ter A. Evers, provinciaal o.m.i., en pa ter M. Smits van Waesberghe s.j. als troondiakens en pater R. Schmidt o.m.i. en de eerw. heer A. van der Staate als diakens. Theologanten van Warmond en Rijsenburg, die met de route meege trokken waren, vervulden de lagere functies. De schola van het groot-semi- harie Haaren voerde de gezangen uit. Mgr. Bekkers hield na het Evangelie een begeesterende slotpredikatie. „Jul lie hebben nu ondervonden wat vriend schap en gastvrijheid zijn, recht uit het hart, die zowel jullie als de Brabantse bevolking goed gedaan hebben. Jullie hebben genoten van het samenzijn, de blaren en andere lasten aanvaard en de grote waarde van eerlijk samen- spreken ervaren. Jullie hebben met heerlijk enthousiasme allen een bijdra ge geleverd aan het welslagen van de tocht, waarvoor jullie persoonlijke inzet noodzakelijk is geweest, dezelfde inzet, die eveneens onmisbaar is om de grote Pelgrimstocht van het leven naar God tot een goed einde te brengen." Begeleid door het getjilp van tiental len vogels op de dakspanten van de biarkthal zongen de routiers gezamen lijk het Credo en na de Consecratie ont vangen allen de H. Communie, die door tien priesters op verschillende plaatsen In de hal werd uitgereikt. Na de uitbundigheid op de Parade «Peelde het laatste bedrijf in het Oran- jehotel, waar mgr. Alfrink zijn vreugde De politie van 's Gravenhage heeft c2n 53-jarige directeur aangehouden Wegens flessentrekkerij. Verdachte heeft in twee Haagse hotels gelogeerd tonder te betalen. Bovendien heeft hij een paar radio's en een schrijfmachine Bekocht zonder deze te betalen en ze daarop direct doorverkocht. De luchtvaartmaatschappijen, die jOutes exploiteren over de Noordat- 'antische Oceaan, mogen in de nieuwe «oedkope klasse, de z.g. „Economy- £,ass" slechts koude sandwiches, melk, •Joffie, thee en mineraalwater serve- on en niets anders, ook niet tegen be ding. De Scandinavische luchtvaart maatschappij S.A.S. heeft er iets an- 'rTfi op gevonden om toch de passa- B'ers van drank te voorzien, aldus het A.N.p. Voordat de passagiers in het vliegtuig tappen naar New York of Los Ange- s wordt de passagiers de gelegenheid gegeven een eigen bar te kopen, een 'andige kartonnen draag-bar, tegen de 1 Us van ongeveer tien gulden. Men e®eft zelfs de keus uit twee „bars", de v'® bevat een flesje bier, whisky, jene- fle i?n brandy, de andere een halve r®s bourgogne, whisky, brandy en cher- hoc ring, een hoeveelheid groot ge- eg om er een vlucht over de Atlan- che Oceaan mee te maken. uitsprak over het welslagen van de rou te en alle medewerkers burgerlijke autoriteiten, „ouders" van de vijf groe pen, gespreksleiders en technische lei ders harteljjk dankte. „U heeft de jongeren iets op hun levensweg mogen megeven," aldus de aartsbisschop, die speciaal de organisator, pater Verkoe len, en de administrateur, de heer P. van Schaik, dank bracht voor het vele werk, dat de Pax Christi-gedachte on der de bevolking verlevendigd heeft. Na het succes van de eerste voet tocht voor abituriënten wordt overwo gen, de deelnemers van dit jaar, die volgend jaar reeds eindexamen gedaan zullen hebben en weer willen meetrek ken, hiertoe in een aparte groep in de gelegenheid te stellen. Op de eerste dag van het jaar, dat het weer enigszins tot het maken van tochtjes noodde, zijn op de Veluwe al twee heidebranden voorgekomen, na melijk een in het nationale park „de Hoge Veluwe" en een op de „Rozen- daalse hei" by Velp. In het eerste geval werd de brand geblust door de bosbrandweerkorpsen uit Ede en Otterloo, die geassisteerd werden door een aantal bezoekers van het park. Gebleken is, dat deze brand door kwajongens was gesticht. In het tweede geval doofde de brand weer uit Velp het vuur. In totaal ging twee hectare heide en bos verloren. De export van thee uit Indonesië naar het buitenland dreigt stil te vallen door een gebrek aan verpakkingsmateriaal. Dit meldt Antara uit Bandoeng. Het ver pakkingsmateriaal wordt gewoonlijk in gevoerd uit Finland en andere Scandina vische landen. Zondagmorgen om zes minuten voor acht reed de eerste trein het ver hoogde gedeelte van het baanvak RotterdamAmsterdam bij het station HeemstedeAerdenhout op. Ruim een minuut later hield hij stil langs het perron van het nieuwe station, verwelkomd door enkele tientallen be langstellenden en nieuwsgierigen. Een krans met witte en gele narcissen en met een lint waarop te lezen stond „Aan de N.S., de dankbare Zand- voortse Laan", werd aangedragen en om de hals gehangen van de machi nist, de heer A. J. J. Smit, van de N.S. Rotterdam. Diverse fototoestellen knipten en verschillende filmcamera's zoemden. Nogmaals werden de toestellen in werking gesteld toen de hoofdconducteur J. J. van Dongen, eveneens van de N.S. Rotterdam, de krans werd omgehangen en een kist sigaren voor de „bemanning" werd aangeboden. Een juichkreet klonk op, want de eerste trein stond op de verhoogde baan, een gebeurtenis waarop velen in Heemstede en Aerdenhout en uit de omtrek hadden gewacht. De trein zette zich acht minuten later dan in de dienstregeling staat aan gegeven in beweging om zijn weg te vervolgen naar Amsterdam. De krans werd naar beneden gedragen en geplaatst voor de loketten m het plaats- kaartenkantoor. Advertentie Het zal evenwel nog twee weken du ren, voordat alle treinverkeer tussen Haarlem en Rotterdam over de verhoog de baan gaat. In de nacht van zaterdag op zondag heeft men namelijk alleen de oostelijke baan, die voor het traject Rot terdam—Amsterdam, aangesloten. Over twee weken zal de westelijke baan, voor het treinverkeer in de richting Rotter dam, worden verbonden met de be staande oude baan. Dan zullen de spoor bomen over de Zandvoortse laan voor goed geopend kunnen worden en dan zal wanneer tenminste de oude rails zijn verwijderd en het wegdek is her steld het wegverkeer geen hinder meer ondervinden van de bomen. Het is nu bijna twee jaar geleden, dat men met het project begon. In juni van 1956 werden namelijk de eer- V-V: Misschien worden nergens de resul taten van de Internationale Conferen tie over het Zeerecht met zoveel span ning afgewacht als in die steden, waar de zeevisserij hoofdmiddel van bestaan is. In de Engelse vissershaven Grims by maakt men zich ernstige zorgen over het voorstel, dat de IJslandse re gering te Genève ondersteunt, n.l. om de breedte van de territoriale zee uit te breiden tot twaalf mijl. IJsland schijnt trouwens tóch van plan te zijn alle buitenlandse vissersschepen uit die twaalf-mijlszone te gaan weren, wat ook de beslissing van de rechts geleerden in Genève wordt. In Grims by vreest men, dat Noorwegen en de Faröer-eilanden het IJslandse^ voor beeld zullen volgen. De beste visgron den zijn dan ontoegankelijk voor de trawlers uit Grimsby en de kans is groot, dat 35.000 van de 92.000 inwoners dan hun baan zullen verliezen en el ders, buiten de stad, werk moeten zoe ken. De reders in Grimsby voorspellen, dat in dat geval kostelijke vissoorten Dezer dagen is een tweede bijeen komst gehouden tussen de voorzitters der werkgeversorganisatie en werkne mersvakcentrales enerzijds en een dele gatie van de vereniging van K.L.M.- vliegers anderzijds, waarop het salaris geschil bij de K.L.M. en de daarmede in verband staande vraagstukken wer den besproken. Besloten werd tot het houden van een nieuwe conferentie, waarbij behalve de zes voorzitters der werkgevers- en werknemersorganisaties de directie van de K.L.M. en een delegatie van de ver eniging van K.L.M.-vïiegers aanwezig zullen zijn. Als datum voor deze conferentie is vrijdag 18 april gekozen. De drie par tijen zullen in het hoofdkantoor van de K.L.M. te Den Haag bijeenkomen. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, heeft benoemd tot pastoor te Wer- vershoof de zeereerw. heer A. A. A. M. Coelen, die pastoor was te Schermerhorn; tot pastoor te Schermerhorn de zeereerw. heer N. de Ruijter, die kapelaan was te Amsterdam (H. Bonifacius). Tevens heeft Z. H. Exc. benoemd tot rector van het St.-Jans Ziekenhuis te Hoorn de zeereerw. heer C. J. Berkhout, die rector was te Halfweg; onder gelijk tijdig eervol ontslag als rector te Hoorn aan de zeereerw. heer J. N. M. Smulders, die als moderator en godsdienstleraar blijft verbonden aan het St.-Werenfridus- Lyceum te Hoorn. als schol en heilbot van de Engelse menu's zullen verdwijnen en er alleen nog, net als in de oorlog, kabeljauw zal overblijven; kabeljauw en nog eens kabeljauw, en tweemaal zo duur als tot dusver. Tot voor kort kende Grimsby een tijd van grote voorspoed. De schippers rijden in Jaguars naar de haven en hun vrouwen wuiven hen in bontman tels na. Zij voelen zich door de confe rentie in Genève, die op 24 april ein digt, ten zeerste in hun bestaan be dreigd en zij gaan nu reeds na, wat hun te doen staat als die twaalf-mijls zone er dóór komt. Om te beginnen zullen zü weigeren uit te varen, zo lang er nog één buitenlands schip vis in Engeland aan land brengt. Eén van de schippers zei: „De eerste IJsland se vissersboot, die ik tegen kom, ram ik". Zondagochtend om vijf voor acht hield de eerste trein uit de richting Rotterdam op de verhoogde spoorbaan bij het sta tion Heemstede-Aerdenhout stil. Enkele tientallen belangstellenden waren op het perron van het nieuwe station aanwezig om de trein en zijn „bemanning" te ver welkomen. De verhoogde baan is 1900 m lang en loopt over twee viaducten: een over de Zandvoortselaan hier bevindt zich ook het nieuwe moderne station met de gedeeltelijk overdekte perrons en een over de in aanleg zijnde westelijke randweg over Haarlem. Met het traject is men in juni 1956 begonnenIn de nacht van zaterdag op zondag werd de aansluiting van het traject Rotterdam- Amsterdam voltooid. De rechercheurs die nog steeds wer ken aan het onderzoek naar de moord op het Nederlandse meisje Marie Kriek, in januari van dit jaar te Colchester gepleegd, hebben de medewerking ge vraagd van de Amerikaanse en Canade se militaire en justitiële instanties ten einde enkele hoge officieren op te spo ren die in augustus vorig jaar in Col chester hebben gelogeerd en wellicht getuigenverklaringen zouden kunnen af leggen die van belang zijn voor het verdere onderzoek. (Van eèn correspondent) 1 januari werd in de rijksdienst een begin gemaakt met de toepassing van moderne loonmethodieken bij de be paling van de lonen der rijkswerk lieden. Daarbij wordt gebruik ge maakt van een .voor de waardering der functies genormaliseerde methode van werkklassificatie. Daarnaast zal voor het personeel, waarvoor de be zoldiging met behulp van werkklassi ficatie is vastgesteld, een voor elk onderdeel van de rijksdienst^ geëigend systeem van prestatiebeloning gaan gelden. Het beleid van de regering met be trekking tot de beloning van de rijks- werklieden is er in de naoorlogse tijd van geleide loonpolitiek op gericht, de ze zoveel mogelijk af te stemmen op die in de metaalindustrie. Bij de werk klassificatie zal thans ook de functie- indeling in de metaalindustrie worden g ,'volgd, n.l, in zes hoofdgroepen en nog twee groepen voor hoger gewaardeerde functies. Nadat de functie-indeling is geschied, dient deze als basis voor de vaststelling van de prestatiebeloning welke haar "rondslag vindt in de w ij z e waarop de functie wordt uitgeoefend. Hoewel in het vrije bedrijfsleven in het algemeen hogere percentages worden aangehou den, zal bij de rijksdienst vooralsnog de maximale individuele premie 8_pct. be- di agen, welke premie, indien zij is vast gesteld met behulp van het systeem van merit-rating, voorts is gebonden aan een gemiddeld groepsmaximum van 5 pet. De invoering van het nieuwe loonsysteem zal bij het rijk etappe-ge- wijze geschieden. Het eerste halfjaar 1958 zullen on geveer 3000 man volgens het nieuwe loonsysteem worden bezoldigd, welk aantal over het tweede halfjaar 1958 met ongeveer 3000 man zal worden verhoogd. Het ligt in de bedoeling in circa drie jaar de herwaardering te hebben voltooid. Voor bij een bepaald onderdeel met het nieuwe loonsys teem wordt begonnen, is hieraan een proefperiode van in het algemeen zes maanden voorafgegaan. In een circulaire aan de provinciale en gemeentebesturen deelt de minister v..n binnenlandse zaken mede dat de c: ïtrales van overheidspersoneel tegen deze maatregel verschillende bedenkin gen hadden, o.a. vonden zij de maxi mum premie van 8 pet. te laag. Onder handhaving van hun bezwaren hebben de centrales, gezien het eminente be lang dat zij hechtten aan de ingangs datum van 'l januari en gelet op de nog resterende tijd, Verklaard zich er met tegen te zullen verzetten dat op de voorgestelde wijze wordt gestart. Hier bij was mede van invloed de overwe ging dat de organisaties bij de voorbe reidende werkzaamheden zijn ingescha keld. De minister verzoekt in zijn circulaire aan de provinciale en gemeentebesturen om ten aanzien van hunwerklieden- personeel op overeenkomstige wijze te handelen. ste spaden in de grond gestoken. Se dertdien zijn honderdduizenden kubie ke meters zand aangebracht om het terrein op te hogen. Twee viadukten werden gebouwd, een over de Zand voortse laan en een over de in aan bouw zijnde westelijke randweg, als mede het nieuwe station. Toen de tram uit het Haarlemse stadsbeeld was verdwenen, kon het viaduct^ daarvan worden gesloopt. Dat alles is nu ge beurd: de viaducten imposante bouwwerken en het nieuwe moderne in fraaie en frisse kleuren uitgevoer de station zjjn bjjna klaar. Op 13 maart kon men de baan op haar lig ging gaan beproeven met een 72 ton wegende dieselelektrische locomo tief. Tientallen malen reed de locomo tief met verschillende snelheden het 1900 meter lange traject heen en weer. In de nacht van zaterdag op zondag werd het oostelijk baanvak Rotter dam Amsterdam voltooid. De rails werden doorgetrokken en de boven leiding werd verbonden. Voorlopig zal alleen het treinverkeer uit de richting Rotterdam over de nieu we baan rijden. In de tegenovergestel de richting gaan de treinen voorlopig nog over de oude hulpbaan. Over twee weken hoopt men echter ook dit tra ject „omhoog te brengen". Rest dan nog het verwijderen van de hulpbaan en het hulpperron. Deze werkzaamheden zul len naar het zich laat aanzien nog in de eerste hellt van dit jaar gereed zijn. Zondag is ook het nieuwe station ge deeltelijk in gebruik genomen. Gedeel telijk omdat men aan de oostzijde, aan de kant van Aerdenhout, nog niet met de afwerking kon beginnen doordat de treinen daar regelmatig langs reden. Het station heeft twee ingangen. De westelijke ingang blijft voor het pu bliek echter nog gesloten omdat die nog niet helemaal gereed is. Beneden bevindt zich het ruime plaatskaarten- kantoor met bij de. oostelijke ingang een lectuurkiosk en bij de westelijke een draaibare dienstregelingskaart. Via twee trappen komt men op de gedeeltelijk overdekte perrons. Op elk der perrons is een wachtkamer met aan de grond genagelde tabouretjes en banken. Om te voorkomen dat het in het station dienstdoende personeel last ondervindt van trillen, wanneer de treinen passeren, heeft men een speciale constructie toegepast, die het geheel bijna trillingvrij maakt. Het project dat nu zijn voltooiing nadert, heeft ongeveer zes miljoen gulden gekost. Bovendien verloor een arbeider tijdens de werkzaamheden het leven. Op 19 maart van dit jaar namelijk werd een 55-jarige Haarlem se grondwerker gegrepen door een trein stel dat de baan aan het inrijden was. De man was op slag dood. :;A Twee 24-jarige fabrieksarbeiders hebben zaterdagavond getracht een ta xichauffeur, de 50-jarige L. W. uit de IJselubstraat te Rotterdam, van zijn portefeuille te beroven, nadat zy een rit hadden gemaakt van de Coolsingel naar de buurtschap Terbregge. Dank zü het feit, dat de inmiddels hevig toege takelde chauffeur erin slaagde het por tier van zijn wagen te openen en om hulp te roepen, liep de overval op een mislukking uit en konden de twee on verlaten een kwartier later in een op het punt van vertrek staande autobus worden gegrepen. Het tweetal hield op de Coolsingel een taxi aan en vroeg de chauffeur-hen naar Hillegersberg te rjjden. Onderweg brachten zij nog een kort bezoek aan een café en later gaven zij een adres op in Terbregge, waar zij bij een kennis hun opwachting wensten te maken. De rit werd gemaakt zonder dat zich inci denten voordeden, maar nauwelijks had de chauffeur zijn voertuig tot stilstand gebracht voor het verlangde adres, of een van de passagiers greep hem van achteren beet, terwijl de ander met een baksteen of iets van die aard het slacht offer begon te bewerken. De chauffeur was vrij machteloos en liep ernstige kwetsuren op aan zijn hoofd en gezicht. Nadat de worsteling enige tijd had geduurd gelukte het hem echter het portier van zijn wagen open te gooien en luidkeels om hulp te roe pen. Enige omwonenden kwamen daar op hun huis uit en een van hen waar schuwde direct de politie door het alarmnummer te bellen. Binnen twee minuten was reeds een radiowagen, die Het valt niet te ontkennen, dat er voor de Rotterdamse dienstplichtig soldaat Gijsbert Hendriks, sinds februari 1957 in het garnizoen Leeuwarden gele gerd om precies te zijn in de Prins Frederikkazerne meer muziek zit in zijn belangstelling voor de mogelijkheden van de gitaar, dan in die voor aard en wezen van de granaat, een van de zaken, waarvoor hij zich noodgedwongen nog vier maan den moet interesseren. Gijsbert Hendriks is namelijk geen ge woon soldaat, die het mensdom alleen met geknal kan impo neren, maar een man, die dat doet met muziek. Men zou kun nen zeggen, dat hij voor granaten veel te fijn besnaard is. Hij weet evenwel de snaren van zijn gitaar alsmede zijn stembanden op dusdanige wijze te gebruiken, dat hij in het nieuws gekomen is omdat hij de man is, in wien na Joop de Knegt de tweede zingende soldaat is ont dekt. En die ontdekking heeft naar het zich laat aanzien nogal verstrekkende gevolgen. Het is allemaal heel gewoon begonnen: Gijsbert Hendriks werkte in zijn woonplaats in de expeditie van een landelijk dag blad. Maar sinds enkele jaren voor hij in dienst moest, ging hij iedere dag, nadat hij de geur van krantenpapier en drukinkt achter zich gelaten had, zijn gitaar hanteren en hij zong er liedjes bij, waarin de geur van zuidelijke landen te proeven was. Het is nu bijna drie jaar geleden, dat Gijsbert Hendriks gitaarles ging nemen. ,,'k had eigenlijk veel eerder moeten beginnen," zegt hij nu, „maar ja, ik kon dat allemaal van te voren ook niet bekijkenVan het een kwam het ander Eerst werd ik gevraagd op clubavondjes. Ik zat in een Hawaian ensemble, dat trouwens nu uit elkaar ligt, en zo ging dat door, tot ik in dienst ging." Het gaat trouwens allemaal nog door. Gijsbert Hendriks heeft er ons van verteld in een van de slaapzalen van de Prins Frederikkazerne, bij een salamanderkachel, temidden van ijzeren etagekribben en tussen' de met reisbureau-affiches en pin up-girls versierde gekalkte muren. In januari moesten er opnamen gemaakt worden voor het zondagse radioprogramma „Op de plaats rust", en mede als gevolg van het feit, dat een orkest van jongens uit het garnizoen Leeuwarden niet kon optreden, belandde Gijs bert Hendriks in Hilversum. Wat hij speelde en zong was nog maar net uit de ether verdwenen, of Gijsbert had al een grammofoonplatenmaat schappij aan de telefoon, waarmee hij een contract voor twee jaar sloot- Andere maatschappijen kwamen later en daarmee voorlopig te laat, om deze nieuwe zingende soldaat, die in Leeuwarden werd ontdekt, voorlopig te kunnen aantrekken. Reeds enkele weken is nu de eerste plaat met Gijsbert Hendriks in de handel. Maar Gijsbert weet, dat dit allemaal nog maar een begin is. Wat hij nog niet precies weet is, hoe het allemaal zal aflopen en wat hij moet gaan doen wanneer hij over vier maanden afzwaait. „Het liefst ging ik hiermee door en het liefst van alles zing ik Spaans. Eigenlijk moest ik een poosje naar Spanje om ervaringen op te doen," zei hij peinzend. En voor het overige: Hij heeft over medewerking van zijn superieuren op het ogenblik niet te klagen. „Als ik zei, dat ik het hier slecht had, zou ik liegen," verklaarde Gijsbert Hendriks, de nieuwe zingende soldaat, die z'n verdere kansen af zit te wachten, tussen de ijzeren kribben van de Prins Frederikkazerne in Leeuwarden, waar regelmatig het Zuidamerikaanse of het Spaanse, het Franse of, zegt u zelf maar wat voor modern liedje opklinkt in de kille sfeer waarvan men zou denken, dat er alleen maar plaats is voor discipline en granaten, maar niet voor een gitaar toevallig in de buurt patrouilleerde, ter plaatse, maar de boeven waren toen al verdwenen. Zij hadden dwars door een weiland de wijk genomen. De agenten vermoedden, dat de vluchtelingen hun hoop hadden ge vestigd op een bus, die een kwartier gaans zijn eindhalte heeft en inder daad werd het tweetal, gehavend en besmeurd na de tocht door het dras sige weiland, in de bus, die juist op het punt stond om te vertrekken, aan getroffen. Het was de politiemannen gelukt de chauffeur op hun bedoelingen attent te maken, zodat deze het vertrek van de bus nog even had uitgesteld. De twee arbeiders zjjn in verzekerde bewaring gesteld. Omwonenden hadden zich in tussen over de chauffeur van de taxi ontfermd. Wanneer de beide overval lers op de hoogte waren geweest van de inhoud van zijn portefeuille, zouden, zij vermoedelijk alle moeite wei hebben nagelaten. Deze bevatte namelijk slechts 12,50. De twintig jaar gevangenisstraf we gens het verraad van landgenoten aan de Duitsers in oorlogstijd, welke het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam in 1948 oplegde aan een thans 54-jarige werktuigkundige uit Amsterdam, blijft gehandhaafd. De Haarlemse recht bank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de revisie-zaak tegen de werktuig kundige in de oorlog een berucht N.S.B.-er en hoofd van de Luchtbe schermingsdienst in Velsen en over eenkomstig de eis van de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, de handhaving uitgesproken van de sententie van het Bijzonder Gerechts hof, met overneming van gronden en aan vulling daarvan, zoals die onder meer bleken uit bezwarende verklaringen tij dens de terechtzitting van veertien da gen geleden. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam had hem in 1949 tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Eerder was hij ter dood veroordeeld en in cassatie op de sententie schorste de Hoge Raad vorig jaar de tenuitvoerlegging van de twintig jaar gevangenisstraf. De zaak werd toen teruggewezen naar de Haar lemse rechtbank, die de zaak veertien dagen geleden tijdens een bijzondere zitting behandelde. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had toen hand having van de sententie twintig jaar gevangenisstraf dus gevorderd, terza ke van het opzettelijk als Nederlander in oorlogstijd hulp verlenen aan de vij and. De officier achtte het bewezen, dat de verdachte in mei 1943 op het politie bureau van Velsen aan Duitsers inlich tingen verstrekt had over de politieke gezindheid van stakers van de papier fabriek, die ageerden tegen het weer in gevangenschap voeren van Nederlandse krijgsgevangenen. De werktuigkundige had dat aanvankelijk bekend, maar zijn bekentenis later op allerlei manieren herroepen. Tijdens de terechtzitting van veertien dagen geleden volhardde hij ook bij zijn ontkenning, hoewel hij wel toegaf met Duitsers gesproken te hebben. Inlich tingen over de politieke kleur van de arrestanten op het pohtiebureau zou hij echter niet gegeven hebben^ De raads- man mr. J. van der Hoeven, had tot vriispraak geconcludeerd in deze kwes- tiefdfe slechts een gedeelte vormt van hetgeen de verdachte destijds ten laste was gelegd en waarop zijn veroorde- w was gebaseerd. Voor de punten, waarvoor de verdachte reeds veroor- S33T vroeg de verdediger een ver- oordeling, gelijk aan de tijd, weiKe ae verdachte reeds in gevangenschap heeft doorgebracht. Zaterdagmorgen is de 22-jarige scoo terrijder Hochstenbach uit Limbricht te Sittard op het kruispunt Akkerstraat Tunnelstraat in botsing gekomen met een autobus van de E.B.A.D. De jonge man werd hierbij ernstig gewond en overleed enkele uren later in het zieken huis te Sittard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3