k £3*1 Amerikaanse zakenlieden vechten voor omzet Tweedehands auto cadeau bij aankoop van ijskast Onder de blauwe vaan van Lotharingen m Afrika-experts aan het woord in Pax Romana Franse critici over expositie van moderne Nederlandse kunst Kruiswoordraadsel Ingenieursopleiding aan een bestaande universiteit? Wij snakken naar de lente Hard times?" - „Hard sell!" Ook meisjes in Indonesische rebellen-legers Het vergaan van de Induna Veelei, „Men mag zich afvragen of er in Nederland niet nog andere achtenswaardige kunstenaars bestaan" Zes oude leden der CPN-fractie van de lijst Gomulka contra arbeidersraden Brand in fabriek te Helmond Zware straf tegen kapitein gevraagd Met speciale opdracht Diplomaat der V.S. naar Saoedi-Arabië? Verdeelde meningen Voorzitter van Natio naal Congres van Oeganda veroordeeld Nieuwe Amerikaanse kunstmaan omstreeks 24 april? SPREIDING TECHNISCH H.O. 49 verkiezingsborden van KVP-Amsterdam door vandalisme verloren Naturellen in Zuid- Afrika staken niet H. VADER: „Europa heeft in Afrika een onvervangbare rol' DINSDAG 15 APRIL 1958 PAGINA - wËmm N.a.v. machtsuitbreiding van Emir Feisal "W- 45 Reeds vroeg de volgende morgen heerst in het huis van Jozef een grote drukte. Een aantal mannen zijn bij elkaar gekomen om met Victor en Robert kennis te maken. Het zijn Armeniërs, die ontevreden over hun on dergeschikte positie in Byzantium van plan zijn om de stad te verlaten en met het kruisleger naar hun vaderland te trekken. Zij willen zich beschik baar stellen om bij een eventueel verkeerde afloop van Victors avontuur bij te springen en hem te helpen. Wanneer alles grondig besproken is en men een volledig plan de campagne heeft opgesteld, zegt Victor: „Ik moet u nog iets vertellen, dat wel niet direct met de zaak van het kruisleger te maken heeft, maar dat voor mij van groot belang is." En hij vertelt, dat hü van plan is, om Bianca uit de handen van Basilius te redden. Onmiddellijk zeggen de Armeniërs hem ook hiervoor hun hulp toe. Na lang beraad geeft Jozef tot slot een overzicht van de plannen welke die nacht zullen worden uitgevoerd. „Allereerst zal Paulus onze vriend Victor het paleis binnenlaten. Tien van onze vrienden zullen zich vlak bij de ingang van het paleis opstellen om hulp te kunnen bieden. Paulus kan zich uiteraard niet verder met de zaak bemoeien. De andere zes vrienden zullen zich bij het huis van Basilius verbergen." Voor Amsterdamse raad Veewagen door trein gegrepen 7 8 9 10 11 Bij jongste verkiezingen I" TV7 e willen zo graag dat het voorjaar wordt, en dat we onze dikke yy winterjassen aan de kant kunnen zetten. Voor de overgangsdagen naar de zomer, als de ijskoude wind eens ophoudt de lente-illusie te verstoren, is dit pakje der Franse confectie van Pierre Billet, met een korte blouson, die in de rug wordt dichtgeknoopt. De kleur is teer-abrikoos in die heel zachte oranje-rose tint, die de vrucht heeft als ze rijpt aan de bomen in het zonnige zuiden. Het is een kleur, die men in de haute couture voor deze zomer veel tegenkomt, een „dure" kleur. De teruggang, die de Amerikaanse economie thans vertoont, is niet de eerste sinds de oorlog. Een van de as sistenten van president Eisenhower, Ho ward Pyle, heeft in mei 1956 te De troit, ten overstaan van een groot aan tal arbeiders in de automobiel-industrie, de volgende uitspraak op zijn naam ge bracht. „Het recht om te lijden is een van de vreugden van een vrije economie". Deze spreuk vervolgt de Republikeinse regering en nu het aan tal werklozen de vijf miljoen is gepas seerd, heeft president Eisenhower het nodig geoordeeld met een andere leuze te komen. „Koopt", heeft hij vorige week op zijn persconferentie gezegd, „koopt, het kan niet schelen wat". Dat dit advies niet anders dan met de grootste aarzeling door het Ame rikaanse volk wordt opgevolgd, ligt niet aan de zakenlieden. Zjj zjjn de „Hard Times" tegemoet getreden met een politiek van intensie ve verkoopmethoden, „Hard Sell". Studebaker geeft een mantel van mar terbont cadeau aan de vrouwen van al zijn dealers, die evert veel auto's ver kopen als vorig jaar. Buick stuurt zijn klanten een zakje petunia-zaad om hen eraan te herinne ren, dat het voorjaar de geschikte tijd ls om een nieuwe auto te kopen. Edsel, een van de merken vein de Ford-fabrieken, heeft aan al zijn ver tegenwoordigers een poney gestuurd. Als de vertegenwoordiger een echtpaar met kinderen in zijn zaak krijgt, kan hij de kinderen laten poney-rijden, ter- Het nationalistische partij-orgaan „Su- luh ndonesia" heeft gisteren volgens het A.N.P. gemeld, dat luitenant-kolonel Achmad Hussein, de commandant van het opstandelingenleger, vrouwelijke leerlingen van middelbare scholen aan werft voor aansluiting bij zijn troepen. Knap uitziende meisjes worden opge leid tot spionnen en zouden tot taak krijgen leden van de regeringstroepen over te halen zich bij de gelederen der opstandelingen aan te sluiten. In andere regeringsgezinde bladen werd gemeld, dat in Noord-Celebes een „meisjesleger" is opgericht. Vele doch ters van vooraanstaande families uit de Minahasa zouden zich hebben aangeslo ten bij dit leger dat onder toezicht staat van een raad, die is. samengesteld uit opstandige figuren als kolonel Ventje Samuel en Majoor Pantouw. Vele van de meisjes uit Menado, die voor het „meisjesleger" hebben gete kend, dragen namen als Beatrix, Sientje, Nellie, e.d. In de schroefboutenfabriek van de n.v. Everts en Van der Weyden te Hel mond heeft vanochtend een brand vrij ernstige schade aangericht. Het vuur ontstond toen in een der afdelingen plotseling een steekvlam uit een van de machines sloeg. De man die de ma- ci ine bediende werd daardoor licht ge wond. Hij kon. met de twee anderen die in deze afdeling werken, het ge bouw verlaten voor dit geheel door het vuur was aangetast. De brandweer van Helmond heeft het vuur behalve met waterstralen met schuimblussers bestre den. In een uur tijds had zij de brand ouder de knie. De bewuste afdeling brcndde geheel uit. De rest van de fa briek bleef onaangetast. De werkzaam heden kunnen normaal doorgaan. De schade wordt geraamd op enkele tien- wijl pa en ma rustig een proefritje met de nieuwe wagen maken. Te Indianapolis geeft een dealer hypnotische séances om zjjn klanten tot kopen te brengen. Een collega van hem aan de oostkust heeft zjjn om zet danig kunnen verhogen door een wedstrijd uit te schrijven voor het ele gantste paar berijders. In Detroit, waar één zesde van alle arbeiders werkloos is, hebben van tijd tot tijd optochten plaats van auto's van alle merken, waarin knappe manne quins zitten. „Meer kopen betekent meer werk", is hun slagzin. Een groot warenhuis in Detroit geeft een tweede-hands auto (niet ouder dan acht jaar) ten geschenke aan ieder, die daar een ijskast koopt. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart heeft bij de behandeling door de raad voor de scheepvaart van het op de rotsen lopen en vergaan van het kust vaartuig Induna uit Groningen op 25 november 1957 aan de zuidkant van Noorwegen, de raad voorgesteld de 28- jarige kapitein afkomstig uit Delfzijl te straffen door hem zijn bevoegdheid te ontnemen voor de tijd van acht maan den. De Induna was, met ijzer geladen, van Workinton (Eng.) op weg naar Dram men in Noorwegen. Toen het schip de Noorse kust naderde was het regenach tig weer, vier mijl zicht en windkracht 4 tot 5, die later toenam van 6 tot 7. De kapitein liet de stuurman alleen op de brug achter. „Was dat wel het juiste moment daarvoor?" vroeg de voorzitter van de raad. De kapitein had geen enkele op dracht aan de stuurman, die pas was gezakt voor zijn derde rang, voor de navigatie gegeven. Terwijl hij zat te eten hoorde de kapitein de telegraaf rinkelen en het schip stoten. „Toen u boven kwam" aldus een der leden van de raad „had u wel een stuur man, maar geen schip meer". De stuurman had nog volle kracht achteruit gegeven, maar dit mocht niet meer baten. De kapitein had terstond de bemanning aan dek geroepen en order gegeven de zwemvesten om te doen. Alle dubbele bodemtanks waren volgelopen. Het schip was als „een sar dineblikje opengescheurd", zo merkte een der leden van de raad op. Een reddingboot was in de buurt ge komen ter assistentie en de volgende dag nog een bergingsvaartuig. Met een sloep van de Induna waren eerst vier man van boord gegaan en later werden de andere vier met een wippertoestel van boord gehaald. De lading is gebor gen. Bij zo'n oversteek in de winter giert en slingert een schip aldus de hoofd inspecteur, de heer J. Metz. Als men na een dergelijke oversteek de kust nadert behoort het tot de ongeschreven tradi ties. dat de kapitein op de brug is en blijft tot men zeker weet welke positie het schip heeft en verder veilig langs de kust kan varen, en zich eerst dan van de brug verwijdert. De hoofdinspec teur nam het de kapitein hoogst kwa lijk, dat hij niets tegen de stuurman ge zegd had toen hij naar beneden ging. „Ik kan bij deze gezagvoerder geen goede punten vinden in zijn beleid. Ik heb er geen woorden voor", zo besloot de hoofdinspecteur zijn scherpe kritiek op het beleid van de jonge kapitein, die thans niet vaart. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. Het Egyptische dagblad „Al Ahram" heeft gemeld, dat de Verenigde Staten een speciale afgevaardigde naar Saoedi- Arabië hebben gezonden om met koning Saoed te beraadslagen over „recente ontwikkelingen, die er toe hebben ge leid dat koning Saoed een groot gedeel te van zijn bevoegdheden aan zijn broer, Emir Feïsal, heeft overgedragen", aldus bericht Reuter. Volgens het blad wordt de identiteit van deze Amerikaanse ver tegenwoordiger geheim gehouden. Emir Feisal was reeds premier en minister van buitenlandse zaken van Saoedi-Ara bië. Hij zou nu ook het beheer over de binnenlandse en financiële aangelegen heden van Saoedi-Arabië hebben ge kregen. Van 9 tot 12 april is op de Horstink te Amersfoort een bijeenkomst gehouden van experts van de Pax Romana over Zwart Afrika. De bijeenkomst heeft gestaan onder leiding van de secretaris-generaal van de Pax Romana prof. dr. R. Sigranyes Defranch. Onder de aanwezigen bevon den zich dr. Aujoulat, oud-mmister van Volksgezondheid in Frankrijk, N. Atan- gana uit Kameroen, P. de Briey van het Internationale Arbeids-Bureau te Genève, generaal dr. Daubanton van het Internationale Rode Kruis, de heer A. Diop uit Senegal en mej. dr. M. Im- kamp uit Roermond. Na de besprekin gen zijn conclusies van de volgende in houd opgesteld: De gedachte van een Westerse suprematie moet worden op gegeven. Door zijn aanwezigheid in Afrika heeft het Westen reeds verantwoordelijkheden voor het Zwarte Continent op zich ge nomen. Het moet de technische midde len tot actie, waarover het Westen be schikt, ten dienste stellen van Afrika, doch met volledige erkenning van de persoonlijkheid der Afrikaanse volkeren. De verlenging van een hegemonie mag niet nagestreefd worden door deze tech nische hulpmiddelen achter te houden. De katholieken van het Westen voor al hebben de opdracht zich deze plich ten duidelijk bewust te zijn en aan de vervulling ervan hun bijdrage te leve ren. Dit moet geschieden in overeen stemming met de eisen van de Afri kaanse geest en cultuur. De vergadering stelde de volgende concrete suggesties voor. 1. Bevordering van oprichting van een centrum van informatie en coördi natie met het doel vacatures en aanbie dingen van katholieke academici, die naar Afrika wensen te vertrekken, te verzamelen. 2. Academici, die in Afrika wensen te werken, uit te nodigen gebruik te ma ken van de ervaring van de gespecia liseerde missie-organisaties. 3. Europeanen en Afrikanen die zich in Europa bevinden uit te nodigen ge bruik te maken van de gelegenheid met elkaar in contact te treden. 4. Belangstelling op te wekken onder katholieke afgestudeerden en onder stu denten de kennis van de Afrikaanse cul- tuuur te vermeerderen. 5. Katholieke academici eraan te her inneren, dat de technische hulp van de Ver. Naties een mogelijkheid tot direc te actie biedt. 6. Steun te verlenen aan het initiatief (Van onze Parijse correspondent) Het is de lezers reeds bekend, dat de momenteel te Parijs in het Musée d'Art Moderne gehouden tentoonstelling, die de naam draagt van ,,1'art hollan dais depuis van Gogh" overwegend het beeld suggereert van een ontwikkeling, waarin de moderne Nederlandse schil derkunst met punt van uitgang van Gogh, over Mondriaan voert naar Kar rel Appel, als de apotheose. Al is de bedoeling van de organisators de heren Sandberg, Wijsenberg en van Heel, hier mede misschien toch wel iets te ka rikaturaal geïnterpreteerd. Als parti- pris zal \Terder ten onzent voor menig- eengelden hetgeen de directeur van het Van Abbe-museum in het voorwoord tot de catalogus verkondigt: „geen Neder landse kunst van Europese waarde in de laatste honderd jaar tenzij in en door Parijs en Frankrijk." Is men wel licht beducht geweest dat men de Pa rijse kritiek en het Parijs kunstmin nend publiek te ver van huis zou voe ren, of heeft men het nodig gevonden hen bij voorbaat in het gevlei te komen? Hoe het zij: het heeft de tentoonstel ling, die met grote verwachting te- gemoetgezien was, aan wijd verbreide aandacht niet ontbroken; des te betreu renswaardiger derhalve, dat zij van de Nederlandse schilderkunstbeoefening in de laatste 75 jaar een zo onvolledig, een zo tendentieus beeld heeft opge hangen. 1) De Parijse kritiek is in haar oordeel natuurlijk „verdeeld", hier onder laten wij een aantal van de meest markante passages volgen. .Slechts één zaal, aldus ,,Le Pein- tre", verdient, dat de Parijzenaars in menigte komen en wel de eerste met de drie meesters, die heel de rest volkomen domineren: Breitner, van Gogh en van Dongen. Voor wat de „jongeren" betreft, het schijnt, dat de besten vergeten zijn, althans hoop ik zulks voor de „levende" Nederlandse kunst. Degenen, die men hier ziet heten: Appel, Bouthoorn, Corneille; de eerste produceert slechts een dikke en rode brei, van de tweede stelt men vast, dat hij slechts een grappenma ker is, en niet eens een geestige; de derde is niet veel meer waard, be houdens misschien een embryon van organisatieWat Mondriaan be treft: een zelfvernietiging, voortgeko men uit een algehele onmacht, hetgeen in de catalogus de „volstrekte zuiver heid" heet." Daarentegen leest men in „Combat" over de jongeren Appel en Corneille, dat „de een met heftigheid en geweld, de ander met bescheidenheid en fijnge voeligheid op talentvolle wijze gemoeds bewegingen uitdrukken". Van Mondri aan heet het in déze kritiek, dat hij „niet slechts in de Nederlandse kunst maar in de hedendaagse esthetiek, een geest van gestrengheid en volmaakte intellectuele gaafheid vertegenwoor digt. Maar men kan zich niet verhe len, dat deze soort zelfmoord van de schilderkunst enigermate buiten de ge bruikelijke normen van de „peinture de chevalet" staat." Voor de criticus in de „Nouvelles Littéraires" vormen de dertien, hier goeddeels onbekende werken van van Gogh, de voornaamste attractie van de tentoonstelling. „De vijf van Don- gens, schrijft hij verder, zijn van eerste orde. „L'Arbre Rouge" van Mondriaan, toont op voor deze meester gevaarlijke wijze, waartoe hij in staat was alvo rens hij zich op de abstractie wierp. De overige aanwezige kunstenaars la ten ons merendeels verre van onver schillig. Men mag zich niettemin af vragen, of er op het ogenblik in Neder land niet nog andere achtenswaardige schilders bestaan. Wij hebben geleerd op onze hoede te zijn voor selecties, gemaakt door officiële personen, wier goeder trouw niet verdacht is, maar die al te vaak bang zijn om „de laat ste boot te missen". In de „Lettres Fransaises" vraagt George Besson zich af, of zijn vrien den Sandberg en Jaffé, van het Am sterdams Stedelijk museum, naar het schijnt de verantwoordelijken voor deze tentoonstelling, soms grapjassen zijn. „Of", zo vervolgt hij „zouden zij de contemporaine kunst van hun land dermate geringschatten, dat zjj ons willen doen geloven, dat na Breitner en van Gogh, na van Dongen, de Ne derlandse schilderkunst nog slechts be staat dank zij het lijntjes trekken van van der Leek, Mondriaan, van Does burg en vervolgens van de smeer sels van Appel en Corneille? Het is onmogelijk, dat er in 1900 rond Sluy- ters en Kruyder, zoals vandaag rond Horn en enkele andere jongeren, geen andere Nederlanders geweest zijn, de Parijse gastvrijheid waardig." In het dagblad „Le Figaro" wordt door Raymond Cogniat echter zeer ge apprecieerd, dat de tentoonstelling zeer treffend „gans een vaak onthutsende stroming van de kunst van vandaag illustreert, waarin de wil tot non-con- formisme een wezenlijke rol speelt." Een non-conformisme, dat volgens deze criticus bij de Nederlanders een groter accent van ernst draagt dan bij de Franse kunstenaars het geval is, die onbevangener zijn. „Het neemt bij de Hollanders de gedaante aan van een opstand, nu eens koud en welbewust, zoals bij Mondriaan en zijn volgelin gen, dan weer heftig en slecht be heerst, zoals bij Appel. Dit land, dat wij bewoond wanen door kalme en be zadigde lieden, neemt een hartstochte lijk gelaat.aan, wanneer men te rade gaat bij zjjn kunstenaars. Onze kunst moet hurt te geraffineerd lijken en zij geven de voorkeur aan een terugkeer tot de elementaire verrukkingen. Dit stelt het genie van de Nederlandse kunst, dat onbetwistbaar is, niet in twij fel; maar gezien haar scheppings- en expansiekracht is het gewettigd hier omtrent stelling te kiezen." Een afwijzend geluid doet daaren tegen weer de „Figaro Littéraire", het veelgelezen weekblad, vernemen. Hier betreurt Roger-Marx de verdonkerema ning of kleinering van een Toorop, Sluyters en tal van anderen. „En waar om?" zo vraagt hij dan verontwaar digd. „Om het volle licht te richten op de ruitjesmakers, hen te begroeten als de vernieuwers van de hedendaagse kunst, als de scheppers van een nieu we ruimtelijkheid, en hun ontdekkingen op een lijn te stellen met die van Seg- hers of Vermeer. Doordat men zoveel heeft willen bewijzen stort, Gode zij dank, de mythe Mondriaan ineen". Van gelijke heftigheid is het slot van deze kritiek. „Steunen wij, zo zegt zi|, een klein land, dat ons dierbaar is, zo groot in de geschiedenis van de kunst en zo gesteld op de vrijheid, tegen de dicta tors van het absurde, de valse vernieu wers en de blinde theoretici." 1) In alfabetische volgorde zijn de op de tentoonstelling vertegenwoordigde schilders de volgende: Karei Appel (12 werken), Gerrit Benner (5), W. L. Bout hoorn (8), George Breitner (3), Cor neille (8), Theo van Doesburg (2), Kees van Dongen (4), Vincent van Gogh (13), Herman Kruyder (4), Bart van der Leek (5), Piet Mondriaan (11), P. Ouborg (3), Jan Sluyters (3), Char ley Toorop (3), Bram van Velde (3), H. N. Werkman (7), Jan Wiegers (3). van de secretaris-generaal der Ver. Na ties met betrekking tot de oprichting van een kern van internationale ex perts. 7. De Unesco te verzoeken er bij de regeringen op aan te dringen, dat aca demische diploma's van het Westen in de Afrikaanse landen erkend worden. (Van een verslaggever) De candidatenlijst, welke de CPN vandaag heeft ingediend voor de ge meenteraad van Amsterdam, bevat, voor wat de verkiesbare plaatsen be treft, nog maar vier van de tien namen uit de oude fractie. Alleen de oude en politiek weinig betekenende Leen See- gers, de trouwe junior van Paul de Groot Nico Luirink, de sport;"' irnalist B. J. Weenink en mevr. E. Teeboom- van West hebben hun plaatsje mogen behouden. Verdw- nen zijn uiteraard Henk Gortzak en verder, zoals wij voorspelden mevr. Westendorp-Lan- sinck, de vroeger zeer populaire W. Jansz (Hein de Brandwacht), de „par tijloze" heer Kuiters, die even trouw kwam als zweeg, mevr. R. Kogenhop- Huig, die het nauwelijks vergund was om een maand in de raad te zitten en de heer Vlaar, die hetzelfde lot heeft gedeeld. De nieuwe candidaten zijn uiteraard door Paul de Groot met zorg uit zijn aanhang geselecteerd. Voor Leen See- gers zal liét pijnlijk' zijn té ervaren, dat hij als fractievoorzitter is vervan gen door Harry Verhey, de spreekbuis van Paul de Groot in de Waarheid, van wiens politieke capaciteiten nog niets bekend is. Verder vermeldt de lijst W. F. H. van het Schip, voorzitter van de CPN Amsterdam, A. A. Korlaar, een van de hoofdfiguren in de strijd om de EVC, G. J. Verrip's, van wie weinig meer bekend is dan Jat b onderwij zer is, J. P. Molijn-Gerritze en zowaar Berend Blokzijl, de leider van de EVC in de opwindende jaren kort na de oorlog, lange tijd uitgerangeerd in de regionen van de Waarheidredactie en nu weer geschikt bevonden om in de raad te komen. Overigens zal de CPN, als de verkie zingsuitslag voor: de raad ongeveer ge lijk zou zijn aan die van de Staten, minstens drie zetels moeten afstaan. Dan zouden A. A. Korlaar, G. J. Verrips en mevr. J. P. Molin-Gerritze niet eens aan hun stoel toekomen. Jozef Kiwanoeka, voorzitter van hrt Nationale Congres van Oeganda, een Brits protectoraat in Oost-Afrika, is tot vyf en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het aanzetten van een inwoner van Oeganda tot moord op de kabaka, de koning, van Boegpinda en op vier vooraanstaande stamleden. Dit meldt Reuter. Kiwanoeka, die zelf zijn verdediging voerde, verklaarde niet schuldig te zijn. Hem was ten laste gelegd dat hij een Afrikaanse autobuschauffeur een kleine zesduizend gulden had geboden voor het vermoorden van de kabaka, diens oom prins Badroe, de minister van openbaar welzijn van Boeganda, Amos Sempa, de hoofdredacteur van een dagblad in Oeganda Aloysius Loebowa en nog een vooraanstaande inwoner van het protectoraat. De autobuschauffeur had, als getuige gehoord, bevestigd dat Kiwanoeka hem dit bedrag had toege zegd, indien hij genoemde personen zou vermoorden. De Amerikaanse republikeinse afge vaardigde uit Connecticut, James Pat terson, heeft vandaag tegenover de pers verklaard, dat omstreeks 24 april een nieuwe Amerikaanse kunstmaan zal worden gelanceerd, aldus meldt A.F.P. Patterson zei niet hoe hij aan dit nieuws komt. Wel deelde hij mede, dat deze kunstmaan bijna 10 kg. zal wegen. Zij zal een doorsnede van 50 cm. hebben en op een afstand van 480 tot 640 km. van de aarde haar baan beschrijven. Gistermorgen vroeg is in Mierlo, bij de onbewaakte overweg in Vaarle, een wagen voor veevervoer van de heer De Roojj uit Nuenen gegrepen door een trein die in de richting Heimond reed. Het paard dat in de veewagen werd vervoerd werd uit de wagen geslingerd en gedood. De wagen werd ongeveer 500 meter door de trein meegesleurd. Het voorste treinstel liep enige bescha diging op, maar na enkiele uren was alles opgeruimd en kon het treinver keer normaal doorgang vinden. De bestuurder van de wagen ls in het zie kenhuis opgenomen. HORIZONTAAL: 1 scheuring - hoogste punt 2 Nederl. zeeheld - afvoerbuis 3 zoete lekkernij - tijdrekening 4 hemelsteen 5 tokkelplaatje - north-east 6 petroleum - wapen 7 senior - bar - dwaas 8 waterstand - brug in Venetië 9 zwemvogel - belofte - schraal 10 Frans lidwoord - niet geliefd 11 soort winkeltje - griezelig VERTICAAL: 1 lus - steunplankje bij beenbreuk 2 onverbloemd - rots aan de Rijn 3 bij - pers. vnw. 4 zwakzinnig - rund 5 iemand die schertst - bouwland 6 grondsoort - greppel 7 een graaf van eq CD O oo O Holland (988-993) - denkbeeld 8 laatste letter van Grieks alfabet - met name (afk.) 9 kunststukje - van kracht zijnde 10 zintuig - zwemmende waterorganismen 11 sarren - regel De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Cals, heeft ge ïnstalleerd de commissie spreiding Technisch Hoger Onderwijs, welke on der voorzitterschap staat van dr. L. Ne- her, voorzitter van de raad voor het technisch hoger onderwijs. In het bij zonder zal de commissie hebben te ad viseren over maatregelen met het oog op de te verwachten toeneming van het aantal studenten. Minister Cals besprak in zijn instal- latierede de factoren, welke hebben ge leid tot de oprichting van een tweede Technische Hogeschool en wees erop, dat sedertdien zich voor het hoger on derwijs in het algemeen enkele ontwik kelingen hebben voorgedaan, die het decentralisatievraagstuk op een brede re grondslag hebben geplaatst. Tot 1970 immers is weer bijna een verdubbeling te verwachten van het aantal studen ten, welke stroom niet mag worden af gedamd. Hoewel er duidelijke verschillen in de studies aan een universiteit en een ho geschool blijven, ziet men toch, aldus de minister, dat zij naar elkander toe groeien. Gezien deze ontwikkeling zal de commissie wellicht mede de vraag onder ogen kunnen zien, of het moge- De KVP-Amsterdam heeft balans op gemaakt van haar bezit aan reclame horden. Men ls tot de ontdekking ge komen dat de verkiezingen voor de Provinciale Staten in Amsterdam wat de reclameborden betreft nog nooit zo fel is gevoerd. De KVP-Amsterdam had voor de ver kiezingen 140 borden uitgezet en er nu 49 minder terug ontvangen. De schadepost is 1500 gulden groot. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in '56 is de partij slechts tien borden kwijtgeraakt. Daarvoor had men maar sporadisch last van dergelijke vernielingen. Ook andere partijen in de hoofdstad hebben met vernielde borden gezeten, vooral de CPN en in mindere mate de P. v. d. A. De naturellenorganisatie het „Afri kaanse Nationale Congres" heeft gister avond een staking van drie dagen, die gisterochtend is begonnen, afgelast. Uit berichten uit alle delen van Zuid-Afrika bleek, dat de staking, die bedoeld was als protest tegen de „algehele opbouw van de staat", geen succes was. Deze protestbetoging zou samen moeten val len met de parlementsverkiezing, die morgen wordt gehouden. Bij schermut selingen met de politie te Sophia Town is gisteren één Afrikaan gedood en vier gewond. Volgens de bekendmaking van het Afrikaanse Nationale Congres is na 16 maart, toen besloten werd tot de be toging, „het gehele straf-apparaat van de regering tegen het volk op de been gebracht en hebben werkgevers hun toevlucht genomen tot economische druk en propaganda om te verhinderen, dat de mensen hun besluit uitvoerden". Als gevolg van verschillende vormen van druk schijnt het volk de protest- lijk, gewenst en verantwoord moet wor den geacht om, met uitbreiding in zo verre van het Groningse plan, een in genieursopleiding al dan niet als technische faculteit in te bouwen in een van onze bestaande universiteiten of mogelijk i een nieuw te stichten uni versiteit. Ook zou hierbij kunnen wor den gedacht aan een opleiding, die een eigen plaats zou innemen tussen de nor male universitaire studie voor physicl en chemici en het technisch hoger on derwijs, zoals wy dat kennen. Tussen vormen zpn denkbaar. Z.H. Paus Pius XII heeft zondag tijdens een audiëntie aan Frans-Afri- k mse parlementariërs gezegd dat Europees kapitaal en Europese deskun dige bijstand een „onvervangbare rol" vervullen in de ontwikkeling van het Afrikaanse continent. De Afrikaanse po litieke leiders, tot wie de Pans deze woorden sprak, zijn op informatief be zoek In Italië onder auspiciën van het „Centre de documentation et de diffu sion des industries minérales et éner- gétiques d'outre-mer". „Het is ons aangenaam de uitwisse ling te zien toenemen tussen Europa en Afrika, die door vele aardrijkskundige en historische banden worden ver enigd,, aldus Paus Pius XII. „Een toe nadering komt," aldus de Paus, „doel matiger tot stand door gemeenschappe lijke exploitatie van de rijkdommen die de Schepper op het Afrikaanse vaste land de mensheid ter beschikking heeft gesteld dan door vriendschapsverklarin gen." De paus wees er vervolgens op dat het kapitaal en de techniek van de Europeanen de ont vikkeling van de landen van Afrika zullen versnellen. Die ontwikkeling is dringend, dat weet iedereen, want in de moderne wereld is de economische onderlinge afhanke lijkheid zodanig geworden, dat een ten achter gebleven land geen algehele vrij heid kan genieten. De ongelijke verde ling van de gaven en rijkdommen der natuur legt de mensen de morele ver plichting op elkander te helpen, aldu* de H. Vader. De eerste secretaris van de Pools® communistische party, Gomulka, heeft gisteren op het vierde Congres van de Poolse vakverenigingen de arbeider# ernstig de les gelezen volgens A.F.P- en Reuter. De bevoegdheden van de arbeidersraden, die na de gebeurtenis" sen van oktober 1956 waren opgericht, zullen drastisch worden beperkt. De ar beidersraden zullen opgenomen worden in een grotere organisatie, de „Autono me Arbeidersconferentie", waarin ook de communistische partij als zodanig vertegenwoordigd zal zijn. Het denkbeeld, dat de arbeiders raden autonoom zouden zyn, is volgens Gomulka een dwaling, die tot ernstige misverstanden aanleiding heeft gege" ven. De partyleider verkondigde verder, dat vyandige tegenstellingen tussen q® werkers en de staat, die eigenaar van de produktiemiddelen, onmogeli)K is. Daarom zqn stakingen uit den boze, aldus Gomulka. De woorden van de partijsecretaris kwamen voor de meeste deelnemers zo hard aan, dat de voorzitter van her Congres, Ignacy Loga-Sowinski, zich ge* noodzaakt zag een pleister op de wonde te doen: waarschuwingsstakingen van een half uur zullen geoorloofd zpn, ver klaarde hy, aldus meldt United Press.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2